Μετάβαση σε περιεχόμενο

Που να κάνω προγεννητικό;


titina*

Recommended Posts

Κοριτσάκια καλησπέρα σε όλες!

Σας διαβάζω πολύ καιρό και βοηθιέμαι από τις πολύτιμες συμβουλές σας!! Πραγματικά σας συγχαίρω για την βοήθεια που δίνετε η μία στην άλλη και για το λόγο αυτό θέλω και εγώ να μπω στην παρέα σας. Σίγουρα το θέμα που ανοίγω έχει ξανασυζητηθεί. Όμως με απασχολεί το ζήτημα του προγεννητικού ελέγχου πριν απο την εγκυμοσύνη. Θα ήθελα να κάνω τον έλεγχο αυτό πριν μείνω έγκυος επειδή φαντάζομαι οτι το άγχος της εγκυμοσύνης και των εξετάσεων μαζί θα είναι πολύ βαρύ. Ειδικά στην περίπτωση μου που δεν έχω εξεταστεί για τις σοβαρές (και μη ασθένειες) που περιλαμβάνει ο έλεγχος αυτός. Αισθάνεται καμία άλλη έτσι ή είμαι υπερβολική και φοβιτσιάρα;;

Όπως και να έχει που θα προτείνατε να πάω; Εγω πήρα τηλ στο Λητώ όπου μου είπαν οτι μπορώ να πάω χωρίς ραντεβού και τα αποτελέσματα βγαίνουν σε 6 εργάσιμες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα!

Κ εγω εκανα προγεννητικο ελεγχο πριν καν ξεκινησουμε ελευθερα για παιδι...Καλο ειναι να ξερεις που βαδιζεις! ;)

Θα σου προτεινα να πας στον γυναικολογο σου να σου γραψει τις εξετασεις κ επειτα αποφασιζεις το που θα τις κανεις!Εγω τις εκανα σε ενα απλο μικροβιολογικο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τιτινα μην αγχωνεσε τοσο πολυ. Να σου πει ο ιατρος σου τι εξετασεις πρεπει να κανεις και οχι απο μονη σου.

Καποιες απο αυτες μπορεις να τις κανεις και στο Ικα ή στο ταμειο σου για να μην πληρωνεις πολλα λεφτα. Αλλα να ξερεις οτι οταν μεινεις εγκυος με το καλο θα κανεις ενα πακετο εξετασεων αιματος για τα παντα.

Συζητησε με το γιατρος σου τους φοβους σου και ειμαι σιγουρη οτι θα σε βοηθησει.

Καλως ηρθες στην παρεα μας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα Τιτίνα. Θα σου γράψει ο γυναικολόγος σου ποιες εξετάσεις πρέπει να κάνεις για τον προγεννητικό έλεγχο θα σου τις γράψει στο βιβλιάριο σου και θα πας να τις κάνεις είτε σε διαγνωστικό κέντρο , είτε σε μικροβιολογικό κέντρο, είτε σε κάποιο ΙΚΑ.

Μην αγχώνεσαι δεν είναι τίποτα μπράβο σου πάντως καλά κάνεις και το ψάχνεις.

Καλά αποτελέσματα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκια καλησπέρα σε όλες!

Σας διαβάζω πολύ καιρό και βοηθιέμαι από τις πολύτιμες συμβουλές σας!! Πραγματικά σας συγχαίρω για την βοήθεια που δίνετε η μία στην άλλη και για το λόγο αυτό θέλω και εγώ να μπω στην παρέα σας. Σίγουρα το θέμα που ανοίγω έχει ξανασυζητηθεί. Όμως με απασχολεί το ζήτημα του προγεννητικού ελέγχου πριν απο την εγκυμοσύνη. Θα ήθελα να κάνω τον έλεγχο αυτό πριν μείνω έγκυος επειδή φαντάζομαι οτι το άγχος της εγκυμοσύνης και των εξετάσεων μαζί θα είναι πολύ βαρύ. Ειδικά στην περίπτωση μου που δεν έχω εξεταστεί για τις σοβαρές (και μη ασθένειες) που περιλαμβάνει ο έλεγχος αυτός. Αισθάνεται καμία άλλη έτσι ή είμαι υπερβολική και φοβιτσιάρα;;

Όπως και να έχει που θα προτείνατε να πάω; Εγω πήρα τηλ στο Λητώ όπου μου είπαν οτι μπορώ να πάω χωρίς ραντεβού και τα αποτελέσματα βγαίνουν σε 6 εργάσιμες.

Γεια σου Τιτινα. Καλα κάνεις και το ψάχνεις πριν απο την εγκυμοσύνη.

Συμφωνώ με τα άλλα κοριτσια οτι πρέπει να πας στο γιατρό σου να τις γράψει, αν και σε γενικές γραμμές γνωρίζουμε ήδη ποιες ειναι αυτές οι εξετάσεις.

Υπάρχουν διάφορα, ιδιωτικά διαγνωστικά κέντρα στα οποία μπορείς να τις κάνεις (πχ ΔΙΑΓΝΩΣΗ, ΒΙΟΙΑΤΡΙΚΗ), τα μικροβιολογικά εργαστήρια και φυσικά τα νοσοκομεία όπως το ΛΗΤΩ, ΙΑΣΩ, ΜΗΤΕΡΑ. Το θέμα φυσικά σε αυτή την περίπτωση είναι το κόστος, το οποίο είναι αρκετά σημαντικό. Η άλλη λύση φυσικά είναι το ΙΚΑ (εφοσον έχεις τέτοια ασφάλιση). Σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να κλείσεις ραντεβού είτε με γιατρό του ΙΚΑ (παθολόγο ή γυναικολόγο) ή με γιατρό συμβεβλημένο με το ΙΚΑ (πχ ΟΠΑΔ). Αφου ο γιατρός σου γράψει τις εξετάσεις θα πρέπει να κλείσεις ραντεβού για να τις κάνεις, που σημαίνει οτι θα πρέπει να πας στο ΙΚΑ απο πολύ νωρίς (διότι οι τηλεφωνικές γραμμές ανοίγουν στις 8.30 και συνήθως τα ραντεβού έχουν τελέιώσει απο τις 8) και σου κλείσουν συνήθως ένα μήνα μετα (καθε μέρα κλείνουν ραντεβού για μια συγκεκριμένα μέρα). Υπάρχουν και ορισμένα υποκαταστήματα του ΙΚΑ στα οποία δε χρειάζεται να κλείσεις ραντεβού αλλα και πάλι πρέπει να πας πολύ νωρίς για να πάρεις χαρτί προτεραιότητας. Αν είσαι ήδη έγκυος τα πράγματα είναι λίγο καλύτερα (απο πλευράς προτεραιότητας). Αυτά .... :)

Σε κάθε περίπτωση όταν με το καλό μείνεις έγκυος θα πρέπει να τις επαναλάβεις αυτές τις εξατάσεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οι περισσότερες εξετασούλες γίνονται μέσω ΙΚΑ, οπότε στις γράφει στο Βιβλιάριο σου ο Γυναικολόγος σου & τις κάνεις..... όόόόόόποτε κλείσεις ραντεβού!!!!!

Είχα σκοπό να τις κάνω με το που θα άλλαζε η χρονιά.... αλλά τις έκανα τελικά κάπου μέσα στις Χριστουγεννιάτικες γιορτές στο ΕΛΕΝΑΣ (γιατί στην εγκυμοσύνη είναι λιγάκι βιαστικές).... αφού ήμουν ήδη έγκυος!!!! Καλά κάνεις πάντως και το ψάχνεις!!!! Μακάρι να μην προλάβεις... σαν εμένα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΙΤΙΝΑ ΜΠΡΑΒΟ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΨΑΧΤΕΙΣ ΑΠΟ ΤΩΡΑ Κ ΓΩ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕΣΩ ΙΚΑ ΠΡΟΓΕΝΗΤΙΚΟ ΑΡΓΗΣΑΝ ΛΙΓΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΣΑ ΤΙΠΟΤΑ ΕΝΩ ΕΞΩ ΠΟΥ ΡΩΤΗΣΑ ΗΘΕΛΑΝ 350ΕΥΡΩ Κ ΗΤΑΝ ΠΟΛΛΑ.ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ!!!!!!!ΦΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλες για τις απαντήσεις σας!

Ναι το φανταζόμουν οτι έπρεπε να πάω στο γιατρό μου, αλλά επειδή ακριβώς οι εξετάσεις είναι γνωστές, είπα να κάνω το φουλ πακέτο, να της έχω έτοιμες και να πάω να τον επισκεφτώ να της δει. Απο οτι καταλαβαίνω όμως διαφωνείτε με αυτό γιατί ίσως να κάνω πολλές περιττές έτσι, σωστά;

Όσο για το ΙΚΑ ούτε που το σκέφτομαι κορίτσια μου. Με τη δουλειά μου μου φαίνεται πολύ δύσκολο να τα καταφέρω να λείψω. Άσε που απο οτι είδα σε άλλες συζητήσεις, αν τα αποτελέσματα κάνουν να βγουν ένα μήνα σίγουρα θα αγχωθώ και δεν το θέλω καθόλου. Προτιμώ αν το κόστος είναι ανεκτό να τις κάνω έξω και να στερηθώ κάτι άλλο για αυτό το μήνα παρά να φάω όλη την ταλαιπωρία.

Πάντως συνεχίζοντας το ψάξιμο έχω να ενημερώσω για όποιον άλλον ενδιαφέρεται οτι το πιο ολοκληρωμένο πακέτο το βρήκα στο Λητώ. Μένει να μάθω και το κόστος και να μην πάθω κανένα εγκεφαλικό μόλις το ακούσω :D:shock::D:shock:

Εύχομαι σε όλες που περιμένετε το μωράκι σας, οτι καλύτερο! Και στις υπόλοιπες να μείνουν σύντομα εγκυούλες! Θα ενημερώσω για οτιδήποτε νεότερο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ Τιτινάκι τις έκανα όλες στο ΕΛΕΝΑΣ. Πήγαινε εκεί σε έναν Γυναικολόγο, στα πρωίνά εξωτερικά ιατρεία, να σου τις γράψει, να τις κάνεις χωρίς ραντεβού.... απλώς στο Μικροβιολογικό πρέπει να είσαι κατά τις 8, να πιάσεις σειρά προτεραιότητος!!!! Το όλο πακετάκι μου κόστισε περίπου 220 Ευρώ κι είχα αποτελέσματα 1 εβδομάδα αργότερα!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου πήγα στο Λητώ και έκανα όλο το πακέτο των προγεννητικών εξετάσεων. Ενημερώνω οτι κοστίζει 200€ και μου είπαν οτι τα αποτελέσματα μπορώ να περάσω να τα πάρω την Τρίτη το απόγευμα ή την Τετάρτη (και αυτό λόγω Πάσχα αλλιώς θα έβγαιναν νωρίτερα). Νομίζω πως με τα δεδομένα που άκουσα ψαχνοντας πως ήταν μια πολύ καλή τιμή. Άσε που δεν περίμενα καθόλου αλλά μπήκα κατευθείαν και τα είχα κάνει όλα μέσα σε 10 λεπτάκια. Ευχηθείτε μου καλα αποτελέσματα γιατί όπως είπα και στο 1ο μου μήνυμα είμαι υπερβολικά φοβιτσιάρα. Αυτό είναι και το μόνο κακό του οτι πήγα τώρα....φοβάμαι οτι θα περάσω τις μέρες του Πάσχα αγχωμένη. Αλλά σκέφτηκα μια ψυχή που είναι να βγει ας βγει μια ώρα αρχύτερα!

Αν δεν τα ξαναπούμε μέχρι τότε, εύχομαι σε όλες σας ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ και σας ευχαριστώ για τις συμβουλες σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

ΤΙΤΙΝΑΚΙ ΜΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Κ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΝΕΑ ΣΟΥ!!!!!!!ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ Κ ΕΥΧΟΜΑΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΜΗΝΑΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΤΥΧΕΡΟΣ ΣΟΥ Κ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΕΝΑ ΣΠΟΡΑΚΙ ΣΤΙΝ ΚΟΙΛΙΤΣΑ!!!!!!!!!!ΦΙΛΙΑ ΠΟΛΛΑ!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σ ευχαριστώ πολύ muriam μου!!Ο προγεννητικός μου ήταν πολύ καλός!! Έχω ακόμα όμως και ένα άλλο θεματάκι που περιμένω. Την Παρασκευή βγαίνει το test PAP (έχω εμφανίσει εδώ και 5 μήνες μικρές HPV αλλοιώσεις) και περιμένω να δω αν θα μου πει ο γιατρός οτι χρειάζεται να κάνω κάτι. Αυτή η ανησυχία ποτέ δεν τελειώνει....Βέβαια απο οτι μου είπε δεν υπάρχει πρόβλημα για εγκυμοσύνη, αλλά προτιμώ να λυθεί το οποιοδήποτε πρόβλημα μια και καλή.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΙΤΙΝΑΚΙ ΜΟΥ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΟΛΑ ΒΓΗΚΑΝ ΚΑΛΑ!!!!!!!!!ΝΑ ΜΙΝ ΣΕ ΑΝΧΩΝΕΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΙΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ....ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΤΕΛΕΙΑ ΑΥΤΟ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...