Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΧΕΙΡΙΣΤΩ!!!!!!!


Recommended Posts

καλησπερα

εχω προβλημα με την συμπεριφορα της μικρης μου

γενικα ειναι ενα πολυ καλο παιδακι που ειναι πολυ τρυφερο δεν ειχε νευρα μεχρι τωρα..που μπορω να συνεννοηθω μαζι της και αν της πω κατι οτι πχ αυτο που κανεις δεν ειναι πολυ ωραιο η με στεναχωρει το σταματαει

και ξαφνικα αλλαξαν ολα :o:o

εδω και 4 μερες ηταν αρρωστουλα με πυρετο

χθες δεν εκανε πυρετο αλλα αρχισαν τα παρατραγουδα

ξαφνικα αρχισε να κλαιει (χωρις λογο) και το βαζω σε παρενθεση γιατι καποιος λογος θα υπαρχει αλλα δεν μπορω να τον εντοπισω

ξυπνησε απειρες φορες μεσα στη νυχτα να την ρωταω αν ποναει και απλα αυτη να φωναζει οχι οχι και να γινεται κοκκαλο ουτε αγκαλια δεν μπορουσα να την παρω

μεσα στην νυχτα ξυπνησε σιγουρα 6φορες με αυτον τον τροπο

και απο το πρωι που ξυπνησε ειναι μεσα στη γκρινια και στα νευρα δεν τολμαμε να της πουμε μη η οχι κλαει φωναζει και ξαπλωνει κατω

και ρωταω τι μπορει να εγινε ξαφνικα και αν αλλαξει 360 μοιρες στη συμπεριφορα της

εκει που ηταν ενα ευγενικο και καλο παιδακι ξαφνικα να γινει αγριμι και να μην μπορεις να της μιλησεις

ειχατε αναλογη εμπειρια?

θελώ να πιστευω πως μπορα ειναι και θα περασει γιατι ειλικρινα δεν μ'αρεσει καθολου αυτο που κανει και δεν ξερω και πως να το χειριστω

δεν εχει αλλαξει κατι στην καθημερινοτητα μας ουτε στην συμπεριφορα μας απεναντι της

και σκεφτομαι ισως μεσα στην νυχτα να ειδε ονειρο να φοβηθηκε

αλλα τη μερα γιατι να ειναι ετσι??????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μάλλον είναι αυτό που είπες: μπόρα.....ίσως να ονειρεύτηκε κάτι κακό και της έμεινε, πιστεύω ότι θα της περάσει, εσείς συνεχίστε τις αγκαλιές και τα γλυκόλογα όσο και αν σας εκνευρίζει!!!

το μόνο που μας συνέβη εμάς ήταν το μπουμπούκι μου να ξυπνήσει από το μεσημεριανό της ύπνο με κλάματα και να μην μπορούμε να την ηρεμήσουμε, ούτε στην αγκαλιά μας, τίποτα.....την έντυσα (2 φορές έχει γίνει μέχρι τώρα) και τις 2 φορές και βγήκαμε έξω βόλτα μήπως και ηρεμήσει...την 1η φορά ηρέμησε αμέσως την 2η όμως, όλη η γειτονιά μας κοιτούσε, κλάμα...τελικά την άφησα κάτω και την άφησα να πάει όπου αυτή ήθελε, έτσι ηρέμησε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμβαινουν αυτα μην ανυσηχεις.

Εγω δεν εχω εμπειρια μιας και ο μικρουλης μου ειναι μολις 1μιση αλλα μου χει τυχει και μενα κατι αναλογο σαν της αργι.

Ειναι λογικο ητανε αρρωστουλα μπορει να ειδε καποιο ονειρο ή να συνδιασε καπως αυτα που περασε με το μυαλουδακι της και να εχει αυτη τη σταση.

Ειμαι σιγουρη θα περασει γρηγορα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευη μου θα συμφωνησω κι εγω οτι μπορα ειναι θα περασει,μια φαση κι αυτη οπως διαφορες αλλες που παιρνανε τα παιδακια μας κατα καιρους,εσυ πρεπει να το αντιμετωπισεις με ηρεμια και αγαπη,να την παιρνεις με το καλο να της μιλας και να εχεις υπομονη,μηπως ποναει;μηπως καμια ωτιτιδα;ή τα δοντακια της;το βραδυ ισως να ειδε καποιο κακο ονειρο,περασε και ο δευτερος μου μια περιεργη φαση με πολλη γκρινια αλλα οφειλονταν σε ζηλια οταν γεννηθηκε ο τριτος μου η προσοχη μας επεσε εκει και εχασε τα πρωτεια οσο να ναι,εσυ ομως δεν εχεις να φοβασαι κατι τετοιο,οτι και να ειναι παντως ευχομαι να το ξεπερασεται συντομα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ κοριτσια οσο λεω θα ειμαι ηρεμη εκει την χανω την μπαλα και φωναζω

μου εσπασε τα νευρα

το περναω και μονη μου ολο αυτο

ο αντρας μου στη δουλεια και δεν εχω κανεναν αλλον

τωρα που χρειαζομαι βοηθεια ολοι δεν μπορουν.......δεν το συνεχιζω γιατι θα πω πραγματα που ισως μετανιωσω μετα

οι δικοι μου μενουν μακρυα οποτε μονη

της φωναξα πανω στα νευρα μου

οσο με το καλο να την παρω αυτη εκει εχω και τον αντρα μου που δεν καταλαβαινει ρε παιδι μου

της παει κοντρα και αυτος και γινεται χειροτερα

σημερα μαλωσαμε πολυ μπροστα της

το μετανιωσα αλλα ξεσπασα

ελπιζω αυριο να ειναι καλυτερα

ολη μερα κλαιω δεν αντεχω

θελω να φυγω να ξεφυγω απο ολους και απο ολα

δεν με καταλαβαινει κανεις μα κανεις

μου σπανε τα νευρα ολοι τους

οταν αυτοι θελουν καμαρωνουν για το εγγονι τους

τωρα που πραγματικα χρειαζομαι βοηθεια και ειναι η πρωτη φορα μεσα στα 2 χρονια ολοι εχουν κατι αλλο να κανουν δεν με ρωτανε χρειαζεσαι κατι η να πει η πεθερα αφησε την μου και πηγαινε εσυ κανε κατι αλλο

οταν ομως την ηθελε εγω επρεπε παντα να την πηγαινα οτι και αν ειχα προγραμματισει

τωρα που ειμαι χαλια απλα δεν λεει τιποτα και οταν την παω εχει κατι να κανει

ελεος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΘΑΛΑΣΣΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΝΑΛΟΓΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΙΑΣ ΚΑΙ Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΩΡΑΚΙ ΑΚΟΜΑ ΑΛΛΑ ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΥΠΟΜΟΝΗ. ΤΟ ΞΕΡΩ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΣΥΓΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΦΩΝΑΞΕΙΣ ΑΛΛΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΗΣ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΝΤΑΣΕΙΣ. ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΙΣ ΕΠΗΡΕΑΖΕΤΑΙ ΑΡΝΗΤΙΚΑ. ΜΠΟΡΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ. ΜΠΟΡΕΙ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΙΩΣΗΣ ΝΑ ΕΣΚΑΣΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΛΕΙΣΟΥΡΑ. ΤΩΡΑ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΣΟΥ ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ. ΚΑΙ ΜΕΝΑ Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΛΕΙΠΕΙ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΕΙ ΟΤΙ ΜΟΝΟ ΠΑΙΖΟΥΜΕ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΠΕΘΕΡΙΚΑ ΟΥΔΕΝ ΣΧΟΛΙΟ!! ΟΤΑΝ ΤΟΥΣ ΖΗΤΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟΥ. ΚΑΝΕ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΣΤΡΩΣΟΥΝ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

thalassa εγώ θα έλεγα όχι απλά να της πας την μικρή αλλά να της πεις αύριο πρέπει να την κρατήσεις γιατί έχω κάποιες δουλειές να κάνω και εκείνη να προγραμματίσει από πριν τις δουλειές της. μην της πας την μικρή τελευταια στιγμή έτσι δεν θα έχει δικαιολογία. όσο αφορά τους άντρες τι να πω απλά μερικοί είναι γεννημένοι να βοηθάνε και άλλοι σαν τον δικό μου λίγα πράγματα.

εγώ επειδή δουλεύω την κρατάει η πεθερά μου αλλά το σβ/κο όταν πρέπει να κάνω δουλειές σπιτιου την κρατάει η μητέρα μου. απλά χρειάζεσαι βοήθεια για να ηρεμήσεις και εσύ και το παιδί σου. μεγάλο ρόλο παίζει και ότι ήταν κλεισμένη λόγω της ίωσης, εδώ η δικιά μου που είναι μικρότερη αν έχει κρύο και δεν βαγαίνει έξω την πιάνει η γκρίνια της, μόλις όμως βγούμε έξω είναι μες την καλή χαρά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τωρα που πραγματικα χρειαζομαι βοηθεια και ειναι η πρωτη φορα μεσα στα 2 χρονια ολοι εχουν κατι αλλο να κανουν δεν με ρωτανε χρειαζεσαι κατι η να πει η πεθερα αφησε την μου και πηγαινε εσυ κανε κατι αλλο

εγώ θα σου πρότεινα να προγραμμάτιζες την ζωή σου σύμφωνα με τις δικές σου ανάγκες αλλά και του παιδιού σου!.....φτιάξε ένα πρόγραμμα που να βολεύει εσάς τους 2, ........και εγώ είμαι μόνη μου σε άλλη χώρα, δεν έχουμε συγγενείς εδώ και τις προάλλες πήγα στο κομμωτήριο με την κόρη μου, στους γιατρούς πάντα πάω με ένα παιδί....όταν ήμουν έγκυος πήγαινα με το 1ο, αφού γέννησα στον γυν. πάω με το 2ο!........στον οδοντ. πήγαμε όλοι μαζί..............

ρύθμισε την ζωή σου με δεδομένο ότι δεν έχεις κανέναν δίπλα σου, είσαι εσύ, το παιδί σου και ο άντρας σου.....και όταν λείπει ο άντρας σου είσαι μόνο εσύ και το παιδί σου.......έτσι θα ηρεμήσεις και θα δεις τα πράγματα διαφορετικά :x

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΙΒΑΙΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΝΑΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΑ ΙΔΙΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΕΡΝΑΝΕ ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΧΑΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΥΠΟΜΟΝΗ ΜΑΣ ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΩΡΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΥΡΑ ΚΑΙ ΣΗΚΩΝΕΙ ΚΑΙ ΧΕΡΙ ΠΟΥ ΜΕ ΕΚΝΕΥΡΙΖΕΙ ΑΦΑΝΤΑΣΤΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΗΛΙΚΙΑ ΤΗΣ ΜΙΚΡΗΣ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΤΟΝ ΒΑΖΩ ΤΙΜΩΡΙΑ ΣΤΗΝ ΚΑΡΕΚΛΑ ΣΚΕΨΗΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΝΑ ΧΑΜΟΣ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΠΩΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΤΩΡΑ Η ΜΙΚΡΗ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΡΡΩΣΤΕΙΑ ΠΟΥ ΤΑΛΑΠΩΡΗΘΗΚΕ ΘΑ ΔΕΙΣ ΑΝ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΣΥΝΕΧΩΣ ΚΑΙ ΔΟΚΙΜΑΖΟΥΝ ΤΑ ΟΡΙΑ ΜΑΣ ΟΠΛΙΣΟΥ ΜΕ ΥΠΟΜΟΝΗ ΣΤΟ ΛΕΩ ΕΓΩ ΠΟΥ ΧΑΝΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΕΤΑΝΙΩΝΟ ΚΑΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΥΤΟ ΕΥΧΟΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια τωρα μπηκα και ειδα τις απαντησεις :oops::oops:

η μικρη μου ευτυχως ειναι πολυυυυυυ καλυτερα σε ολα

εχει ηρεμησει και εγινε παλι το παιδακι που ειχα ηρεμο και καλο :D:D

μια μερα κρατησε ποιος ξερει τι την ειχε πειραξει

η αρρωστια ο γιατρος που πηγαμε και φοβηθηκε ποιος ξερει!!!!!

οσον αφορα τη βοηθεια τι να πω

εννοειτε δεν ειναι υποχρεωμενοι να βοηθησουν και δεν το βλεπω ετσι

απλα πριν μεινω εγκυος μας ειχαν πρηξει αντε ποτε θα κανετε παιδι

αφου εμεινα εγκυος συνεχεια μην κανεις αυτο μην κανεις εκεινο για αν μην παθει κατι το μωρο

αφου γεννησα ενας εφιαλτης,απο 5 ημερων το ηθελε να κοιμαται σε αυτην και οχι στο σπιτι μας μαζι μας :shock::shock::shock:

με το που ακουγε να ξυπναμε ερχοταν να την παρει να την κανει τι??????ποτε δεν καταλαβα ενα μωρο 2 η 3 μηνων τι αλλο θελει εκτος τι μαμα του?

οταν αρχισε να καταλαβαινει καλυτερα σε ηλικια 1,5 χρονων την αφηνα περισσοτερο (κανα 2 ωρες τι μερα και οχι καθε μερα)γιατι και η μικρη το ηθελε

ποτε ομως να της πω εγω κρατα την να κανω αυτο η εκεινο εστω και για να κανω καμια δουλεια απλα την πηγαινα γιατι το ηθελαν και αυτοι και οι μικρη

τωρα που η μιικρη ειναι 2 χρονων και καταλαβαινει περισσοτερο και θα παιξει πιο καλα και θελει να αλλαζει και λιγο περιβαλλον και το ειχα και εγω πολυ αναγκη αυτες τις μερες να με βοηθησει ουτε καν μπορει........δεν μπορω να τους καταλαβω

και οι 2 ειναι συνταξιουχοι και το ηθελαν τοοοσοοο πολυ αυτο το εγγονι

σημερα την αφησα για λιγες ωρες τις το ζητησε ο αντρας μου απο το πρωι γιατι με ειδε πολυ φρικαρισμενη

και την κρατησαν δεν μπορω να πω αλλα σαν να το εκαναν με μιση καρδια

οταν πηγα να την παρω πανω στην κουβεντα λεω αυριο τι θα κανεις εδω θα εισαι? οχι για να την αφησω απλα πως κανεις μια συζητηση και μου λεει εδω θα ειμαι αλλα εχω να καθαρισω να σκουπισω.....πολλες δουλειες....(ποιος το λερωσε το σπιτι οι δυο τους ειναι και καθε μερα σκουπιζει...)σαν να μου ελεγε εδω θα ειμαι αλλα δεν θα κρατησω το παιδι σου

ουφ τα ειπα

σορρυ αλλα δεν μπορω να καταλαβω την ολη σταση τους

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...