Μετάβαση σε περιεχόμενο

Τις συμβουλές σας....


Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια. Ο γιος μου είναι 2 ετών. Σε λίγο καιρό σταματάω τη δουλειά για καλοκαίρι και θα επιχειρήσω να του κόψω την πάνα. Το θέμα είναι ότι ΠΡΕΠΕΙ να πετύχει γιατί το πουλάκι του κλείνει όλο και πιο πολύ και για να κάνουμε οποιαδήποτε θεραπεία ή ακόμα και επεμβασούλα πρέπει πρώτα να κόψει την πάνα..Θα ήθελα λοιπόν να μου δώσετε τις πολύτιμες συμβουλές σας.

Πρέπει να τον έχω γυμνό στο σπίτι;; Πρέπει να τον βάζω κάθε τρεις και λίγο στο γιογιο;; Δεν έχει συγκεκριμένες ώρες για κακά και τα τσίσα δεν μπορώ να τα προβλέψω. Μου τα λέει και τα κακά και τα τσίσα αφού τα έχει κάνει :? ...Πώς πρέπει να γίνει η εκπαίδευση;; Τι πρέπει να κάνω ακριβώς;;; Πρέπει να αγοράσω ΠΟΛΛΑΑΑΑΑΑ βρακάκια;;; Όταν είμαστε έξω τι πρέπει να κάνω;; Η βραδινή πάνα πρέπει να κοπεί αργότερα ή ταυτόχρονα;;;

Αχ βρε κορίτσια πρέπει να τα καταφέρουμε να δούμε τι θα κάνουμε και με το πουλάκι...Αγχώνομαι γιατί η κολλητή μου προσπάθησε να κόψει την πάνα στην κόρη της στα 2 και τώρα το παιδί είναι 3 και ακόμα πάνα φοράει..Και μάλιστα το λέει καθαρά. Μόνο στην πάνα θα κάνω κακά. Και αν δεν της βάλει πάνα, τα κρατάει. Και τα κακά και τα τσίσα...

Συγνώμη για το μεγάλο post αλλά το θεωρώ τόσο δύσκολο..Είναι όντως;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ανθούλα μου καλημέρα....Εμένα η Ιωάννα γίνεται 2 χρονών τη Δευτέρα...Πάνα δεν έχουμε κόψει ακόμα, αλλά εδώ και 4 μήνες κάνει κακάκια της μόνο στην τουαλέτα... :D:D:D Βασικά έβλεπε μια ξαδερφούλα της μεγαλύτερη να κάνει στην τουαλέτα και ζήλευε.... :?:?:?:? Την έβαζα στο γιο γιο, αλλά δεν έκανε...Έτσι, μια μέρα της πήρα το καθισματάκι για τη λεκάνη και άρχισε και έκανε....Από την πρώτη στιγμή...Βέβαια, έλεγε "κακά" ή την έβλεπα να ζορίζεται και να σφίγγεται και την έπαιρνα τρέχοντας και την πήγαινα στην τουαλέτα...Στην αρχή θέλει υπομονή...Ήθελε να σηκωθεί ή καθόταν ώρα χωρίς να κάνει, αλλά την κρατούσα εκεί..Καθόμουν μαζί της, της έδινα κάτι να απασχολείται, την προέτρεπα να κάνει κακά όπως όοοολα τα μεγάλα παιδάκια κι έτσι έμαθε... :D:D:D:D

Όσο για τα τσισάκια τώρα έχω σκοπό να τη μάθω κι εγώ...Αν και κάθε φορά που κάνει κακά στην τουαλέτα, κάνει και τσίσα...Μάλιστα, πριν 10 μέρες για 4 μέρες ξυπνούσε ολόστεγνη και αφού έπινε γάλα μου ζητούσε τουαλέτα και έκανε τσίσα.... :roll::roll::roll: Αλλά δεν της άρχισα την "εκπαίδευση"... :oops::oops::oops::oops: Τώρα της πήρα βρακάκια Hello Kitty που της αρέσουν, μου ζητάει να τα φορέσει, της εξηγώ ότι θα πρέπει να κάνει τσίσα στην τουαλέτα για να τα βάλει, αλλά με προβληματίζει που ακόμα κάνει κρύο..Πως να τα αφήσεις χωρίς ρούχα τώρα, χωρίς παντελονάκι;;;; :roll::roll::roll: Δεν ξέρω...Πάντως, θέλει συνέχεια να ρωτάς αν θέλει τσίσα και να το πηγαίνεις τουαλέτα... :?:?

Καλά αποτελέσματα να έχουμε...Καλή τύχη!! ;);)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια κ απο εμενα :)

εμενα κανενα δεν ελεγε...στο πρωτο πηρα ενα γιογιο οταν ηταν15 μηνων Μαιοσ θυμαμαι κ του το εδοσα για να παιζει μετα απο μερεσ του ειπα ελα να κανουμε τσισα εδω δεν πολυ καταλαβαινε κ εβαλα μια ξαδερφη μεγαλη να κατσει(με τα ρουχα)κ καλα να σφιγκετε εριξα κ λιγο νερακι να νομιζει οτι εκανε τσισα κ μετα ολοι μαζι παλαμακια κ μπραβο στη ξαδερφη...σιγα σιγα εκατσε κ αυτοσ αλλα καθε μια ωρα τον ρωταγα αν θελει να κανει τσισα να παμε στο γιογιο ....στην αρχη ειχαμε απωλειεσ λιγε ομωσ ευτιχωσ μετα αρχισε να πηγαινει μονοσ του εγω το ειχα στον διαδρομο το γιογιο κ αυτοσ ηταν με βρακι κανονικο οχι πανα γιατι θα μπερδευοταν...ολη μερα με ενα βρακακι το δυσκολο ηταν τα κακα σαν δυσκοιλιοσ τραβιξαμε πολλα για να παει :roll: ....εξω αφου ειχε καλοκαιριασει κ ειχε μαθει τον ρωτουσα συνεχια αν θελει κ πηγαιναμε χωρισ πανα τον ειχα γι αυτο μαθετον απο τωρα πριν αρχισουν οι βολτεσ οι πολλεσ ;) το παιδι δεν πρεπει να μπερδευεται με τισ πανεσ μια χωρισ μια με ..αντε μονο το βραδυ του εβαζα αλλα του ελεγα να σηκωνετε η πηγαινα κατα τισ 1 κ τον εβαζα στο γιογιο ,σε 2 μηνεσ βγαλαμε κ το βραδινο χωρισ απωλειεσ.το ιδιο εγινε κ στην μικρη μονο που εβαζα τον μεγαλο για να βλεπει αυτη.....αν κ αργισε να το τελιοποιισει το ολο θεμα σε σχεση με τον μεγαλο κ ηταν κ νοεμβρησ που εκλεινε τα 2 κ μεσ το χειμωνα τα βγαλαμε τελιωσ μετα απο 3-4 μηνεσ

αντε κ καλη αρχη :mrgreen:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ανθούλα μου καλημέρα....Εμένα η Ιωάννα γίνεται 2 χρονών τη Δευτέρα...Πάνα δεν έχουμε κόψει ακόμα, αλλά εδώ και 4 μήνες κάνει κακάκια της μόνο στην τουαλέτα... :D:D:D Βασικά έβλεπε μια ξαδερφούλα της μεγαλύτερη να κάνει στην τουαλέτα και ζήλευε.... :?:?:?:? Την έβαζα στο γιο γιο, αλλά δεν έκανε...Έτσι, μια μέρα της πήρα το καθισματάκι για τη λεκάνη και άρχισε και έκανε....Από την πρώτη στιγμή...Βέβαια, έλεγε "κακά" ή την έβλεπα να ζορίζεται και να σφίγγεται και την έπαιρνα τρέχοντας και την πήγαινα στην τουαλέτα...Στην αρχή θέλει υπομονή...Ήθελε να σηκωθεί ή καθόταν ώρα χωρίς να κάνει, αλλά την κρατούσα εκεί..Καθόμουν μαζί της, της έδινα κάτι να απασχολείται, την προέτρεπα να κάνει κακά όπως όοοολα τα μεγάλα παιδάκια κι έτσι έμαθε... :D:D:D:D

Όσο για τα τσισάκια τώρα έχω σκοπό να τη μάθω κι εγώ...Αν και κάθε φορά που κάνει κακά στην τουαλέτα, κάνει και τσίσα...Μάλιστα, πριν 10 μέρες για 4 μέρες ξυπνούσε ολόστεγνη και αφού έπινε γάλα μου ζητούσε τουαλέτα και έκανε τσίσα.... :roll::roll::roll: Αλλά δεν της άρχισα την "εκπαίδευση"... :oops::oops::oops::oops: Τώρα της πήρα βρακάκια Hello Kitty που της αρέσουν, μου ζητάει να τα φορέσει, της εξηγώ ότι θα πρέπει να κάνει τσίσα στην τουαλέτα για να τα βάλει, αλλά με προβληματίζει που ακόμα κάνει κρύο..Πως να τα αφήσεις χωρίς ρούχα τώρα, χωρίς παντελονάκι;;;; :roll::roll::roll: Δεν ξέρω...Πάντως, θέλει συνέχεια να ρωτάς αν θέλει τσίσα και να το πηγαίνεις τουαλέτα... :?:?

Καλά αποτελέσματα να έχουμε...Καλή τύχη!! ;);)

Καλέ τι εκπαίδευση να της κάνεις;;; Η Ιωαννούλα εκπαιδεύτηκε από μόνη της ;):D !!!! Απίστευτη!!! Αν δω ότι η λεκανίτσα που του πήρα δεν έχει αποτέλεσμα θα του πάρω κι εγώ καθισματάκι για τη μεγάλη λεκάνη! Για να δούμε...

Παρεμπιπτόντως τώρα είδα στα τικεράκια σου ότι πλησιάζει η μέρα που γεννάς!!! Πόσο γρήγορα περνά ο καιρός..Με το καλό να κρατήσεις στην αγκαλίτσα σου ένα υγιέστατο και πανέμορφο μωράκι σαν την Ιωαννούλα!!!! Επίσης ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΠΟΛΛΑ στο αστεράκι σου που γίνεται 2 χρονών τη Δευτέρα! Να τη χαίρεστε!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια κ απο εμενα :)

εμενα κανενα δεν ελεγε...στο πρωτο πηρα ενα γιογιο οταν ηταν15 μηνων Μαιοσ θυμαμαι κ του το εδοσα για να παιζει μετα απο μερεσ του ειπα ελα να κανουμε τσισα εδω δεν πολυ καταλαβαινε κ εβαλα μια ξαδερφη μεγαλη να κατσει(με τα ρουχα)κ καλα να σφιγκετε εριξα κ λιγο νερακι να νομιζει οτι εκανε τσισα κ μετα ολοι μαζι παλαμακια κ μπραβο στη ξαδερφη...σιγα σιγα εκατσε κ αυτοσ αλλα καθε μια ωρα τον ρωταγα αν θελει να κανει τσισα να παμε στο γιογιο ....στην αρχη ειχαμε απωλειεσ λιγε ομωσ ευτιχωσ μετα αρχισε να πηγαινει μονοσ του εγω το ειχα στον διαδρομο το γιογιο κ αυτοσ ηταν με βρακι κανονικο οχι πανα γιατι θα μπερδευοταν...ολη μερα με ενα βρακακι το δυσκολο ηταν τα κακα σαν δυσκοιλιοσ τραβιξαμε πολλα για να παει :roll: ....εξω αφου ειχε καλοκαιριασει κ ειχε μαθει τον ρωτουσα συνεχια αν θελει κ πηγαιναμε χωρισ πανα τον ειχα γι αυτο μαθετον απο τωρα πριν αρχισουν οι βολτεσ οι πολλεσ ;) το παιδι δεν πρεπει να μπερδευεται με τισ πανεσ μια χωρισ μια με ..αντε μονο το βραδυ του εβαζα αλλα του ελεγα να σηκωνετε η πηγαινα κατα τισ 1 κ τον εβαζα στο γιογιο ,σε 2 μηνεσ βγαλαμε κ το βραδινο χωρισ απωλειεσ.το ιδιο εγινε κ στην μικρη μονο που εβαζα τον μεγαλο για να βλεπει αυτη.....αν κ αργισε να το τελιοποιισει το ολο θεμα σε σχεση με τον μεγαλο κ ηταν κ νοεμβρησ που εκλεινε τα 2 κ μεσ το χειμωνα τα βγαλαμε τελιωσ μετα απο 3-4 μηνεσ

αντε κ καλη αρχη :mrgreen:

Thena σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Η αλήθεια είναι ότι με ξεάγχωσες αρκετά :D ! Μακάρι και με τον Πανούλη να τα καταφέρουμε εύκολα! Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ανθη δεν εχω να σου πω τιποτα γιατι δεν ξεκινησα ακομα .

μονο καλη αρχη και περιμενω νεα σας .

αντε να δω και εγω τι θα κανω ...

μου φαινεται βουνο !!! και περιμενω κανενα πιο ξεκαθαρο σημαδι οτι ειναι ετοιμος ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ανθουλα εμενα μεσα στο χειμωνα ειχε μια φαση που μου ελεγε κακα πριν τα κανει, τα ειχε κανει 2-3 φορες στο γιογιο αλλα αυτο ηταν.. να πω την αληθεια δεν ειχα τη διαθεση να ασχοληθω, να πλενω χαλια απο τσισακια κ κακακια μεσα στο χειμωνα. αλλα επειδη κ εμεις εχουμε το ιδιο προβλημα με φιμωση θελω οπωσ και δηποτε να μαθει μεχρι να βγει το καλοκαιρι!!

σκεφτομαι να κανω αυτο που λεει η μπεμπουλα, οταν θα τον βλεπω να σφιγγεται να τον βαζω στην τουαλετα.. εγω του εχω κ γιογιο κ καθισματακι για τη λεκανη! απλα το γιογιο χρησιμοποιειται σα σκαμνακι κ το καθισματακι ειναι σε αχρηστια, τουλαχιστον προς το παρον!

θαδουμε πως θα παει...

καλη επιτυχια να εχουμε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πάντως βρε κορίτσια φτάσαμε να μιλάμε για κόψιμο πάνας ε;; Μεγάλωσαν τα σκαθαράκια :P !! Για πότε τα φέραμε σπίτι μέσα στα καλαθάκια τους και για πότε γίνανε παιδάκια..

Θα σας ενημερώσω για τα αποτελέσματα της προσπάθειάς μας. Αν και λέω πρώτα να βγάλω τα χαλάκια..Δε λέει να κάνει πιπι πάνω σε αυτά :shock::o ..

Καλή επιτυχία σε όλες μας λοιπόν ;) !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα Ανθή, τι κάνετε?

Θα σου πώ την προσωπική μου εμπειρία από τον γιό μου μιας και με την Έλενα δεν ξεκινήσαμε ακόμα

Σε όλη την διάρκεια της ημέρας φορούσαμε βρακάκι και πάνα βάζαμε μόνο στον ύπνο. Τις πρώτες μέρες τον πήγαινα κάθε μισή ώρα στο γιογιό, συνήθως δεν έκανε τίποτα και τα έκανε σε οποιοδήποτε άλλο σημείο μέσα στο σπίτι :?:?:?:?:? Μετά από 2-3 μέρες όκως άρχισε να κάνει και στο γιογιό. Μετά άρχισα να τον πηγαίνω ανά 1 ώρα, μετά από μερικές μέρες ανά 2 ώρες. Αυτό κράτησε περίπου 2 εβδομάδες μετά άρχισε να ζητάει μόνος του. Βέβαια στην αρχή πάντα του το υπενθύμιζα ιδίως με το παιχνίδι πολλές φορές ξεχνιόταν οπότε αν έβλεπα ότι για αρκετή ώρα δεν είχε ζητήσει πάντα τον ρωτούσα μήπως θέλεις να κάνεις τσισάκια?

Γενικά δεν δυσκολευτήκαμε καθόλου με την πάνα της ημέρας αλλά την νυχτερινή την κόψαμε μετά από 1,5 χρόνο.

Απλά όταν ξεκινήσαμε την προσπάθεια δεν του φορούσα πάνα ποτέ την ημέρα. Και έξω που βγαίναμε δεν του έβαζα είχα πάντα 2-3 αλλαξιές μαζί και αλλάζαμε ρούχα. Μου το είχαν πεί από το βρεφονηπιακό αυτό, μου είχαν πεί συγκεκριμένα αν μια βαζεις πάνα στο παιδί και μια δεν βάζεις μπερδεύται και θα αργήσει περισσότερο να την κόψει

Επίσης ποτέ δεν τον μάλωνα αν τα έκανε πάνω του τον επιβράβεβα όμως όταν τα έκανε στο γιογιό

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νατασούλα ήσουν ΑΚΡΩΣ ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΤΙΚΗ!!! Σ' ευχαριστώ πολύ! Αν δεν είχα τα χαλιά θα άρχιζα από αύριο..Μακάρι να μη δυσκολευτούμε ούτε εμείς. Εύχομαι να είναι έτσι εύκολα τα πράγματα και με την κορούλα σου ;) !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...