Μετάβαση σε περιεχόμενο

Βοήθεια κορίτσια..Σχετικά με ωορρηξία ....


Boub

Recommended Posts

Κορίτσια, εσείς οι πιο έμπειρες βοηθήστε με...Έκανα τεστ ωορρηξίας από hometest την 11 μέρα του κύκλου μου, που κρατάει σταθερά 27 μέρες. Το τεστ βγήκε θετικότατο. Τώρα δε καταλαβαίνω αν η γόνιμη μέρα ήταν εκείνη ή όχι. Πως πάει ακριβώς.. Είχαμε ελεύθερη επαφή την επόμενη μέρα, το πρόλαβα ή όχι...?

Ευχαριστώωωωω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Boub οταν το test ωορρηξίας βγει θετικό σημαίνει οτι σε 24- 48 ώρες θα έχεις ωορρηξία άρα και περισσότερες ελπίδες για μωράκι ...... μια χάρα το πρόλαβες. Εύχομαι να μας ανακοινώσεις σύντομα τα εύχαριστα νεα. Φιλάκια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αφου εχεις και σταθερο κυκλο 27 ημερων, ισως ουτε τεστ δε χρειαζεσαι.Αν μετρησεις 14 μερες πίσω απόταν σου ρχεται η περιοδος, τότε ειναι οι γονιμες μερες σου.

Αρα 13η μερα εισαι τοπ!

Αρα 11η, 12η αρχιζεις το σπορ!!!

Σου ευχομαι να εισαι εγκυος, αλλα περιμενε κανα δυο μερες πριν την υποτιθεμενη επομενη περιοδο σου, αν θελησεις να κανεις τεστ εγκυμοσυνης.

Νωριτερα δε θα δειξει!

Κι αν χτυπα ξυλο, δεν εισαι, μην απογοητευτεις!

Κι εγω 3 ή 4 φορές εκανα στην ωορρηξία και δεν επιανα!

Εχεις 20% πιθανοτητες να συλλαβεις καθε μηνα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκι μου καλημέρα.....όπως μας αναφέρεις τα πράγματα με το τεστ, θεωρώ και εγώ ότι έχεις προλάβει την κατάλληλη ημέρα και είσαι μέσα στα χρονικά περιθώρια διότι το ωάριο ζει αμέσως μετά για 24 με 48 ώρς όπως λεει και το λινάκι......άρα όλα θα πάνε καλά...μην μου αγχώνεσαι......:)...λίγη υπομονή χρειάζεται...:)...σε φιλώωω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Boub οταν το test ωορρηξίας βγει θετικό σημαίνει οτι σε 24- 48 ώρες θα έχεις ωορρηξία άρα και περισσότερες ελπίδες για μωράκι ...... μια χάρα το πρόλαβες. Εύχομαι να μας ανακοινώσεις σύντομα τα εύχαριστα νεα. Φιλάκια

Linaki σε ευχαριστώ πολύ! Μακάρι να το πρόλαβα, αν και επειδή ήμουν κάπως στενοχωρημένη σηκώθηκα σχεδόν αμέσως από το κρεβάτι και τα είδα τα άτιμα να κολυμπάνε, στη τουαλέτα πια... Τώρα αν γίνεται την επόμενη ή τη μεθεπόμενη μέρα δε ξέρουμε από ότι κατάλαβα, σωστά? Απλά το πάμε βάση τύχης....Μακάρι να κάνω ένα κοριτσάκι:))

Linaki έχεις μωράκι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αφου εχεις και σταθερο κυκλο 27 ημερων, ισως ουτε τεστ δε χρειαζεσαι.Αν μετρησεις 14 μερες πίσω απόταν σου ρχεται η περιοδος, τότε ειναι οι γονιμες μερες σου.

Αρα 13η μερα εισαι τοπ!

Αρα 11η, 12η αρχιζεις το σπορ!!!

Σου ευχομαι να εισαι εγκυος, αλλα περιμενε κανα δυο μερες πριν την υποτιθεμενη επομενη περιοδο σου, αν θελησεις να κανεις τεστ εγκυμοσυνης.

Νωριτερα δε θα δειξει!

Κι αν χτυπα ξυλο, δεν εισαι, μην απογοητευτεις!

Κι εγω 3 ή 4 φορές εκανα στην ωορρηξία και δεν επιανα!

Εχεις 20% πιθανοτητες να συλλαβεις καθε μηνα...

Dominique εσύ έπιασες μωράκι με την 5η-6η φορά προσπαθειών? 'Ετσι, για να παίρνουμε λίγο θάρρος εμείς οι καινούργιες:) Σε ευχαριστώ για την απάντηση, μου γλίτωσες αρκετά ευρώ από τα τέστ ωορρηξίας, χεχε

i9ytd3.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκι μου καλημέρα.....όπως μας αναφέρεις τα πράγματα με το τεστ, θεωρώ και εγώ ότι έχεις προλάβει την κατάλληλη ημέρα και είσαι μέσα στα χρονικά περιθώρια διότι το ωάριο ζει αμέσως μετά για 24 με 48 ώρς όπως λεει και το λινάκι......άρα όλα θα πάνε καλά...μην μου αγχώνεσαι......:)...λίγη υπομονή χρειάζεται...:)...σε φιλώωω..

Miki82 καλημέρα και σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και τη θετική ενέργεια..Προσπαθεί ο γλυκούλης μου, δε λέω, μακάρι να απόμεινε κάτι και να ζήσει λίγες μερούλες :D

εσύ έχεις μωράκι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Boub μην αγχωνεσαι!

Ναι...σιγα μην εκανα μονο 5 ή 6 προσπαθειες!

Πανω απο χρονο προσπαθουσα, απλώς εχω ασταθη κυκλο και προσπαθουσα λαθος μερες!

Οταν πήρα τα τεστ ωορρηξιας, καταλαβα οτι καμια σχεση οι γονιμες μου μερες με αυτες που νομιζα!

Και με το αγχος που ειχα, ακόμα μεγαλυτερη ασταθεια στον κυκλο μου, ακομα πιο κουλες γονιμες!

5 ή 6 φορες με τα τεστ ωορρηξιας!

Καλα αποτελέσματα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δοκίμασε το clearblue.Αρχικά ήμουν αντίθετη για ψυχολογικούς λόγους,για να μην αγχωθώ, αλλά διαπίστωσα προς μεγάλη μου έκπληξη οτι έκανα ωορρηξία από 17η μέχρι και 20η μέρα :o

Μην αγχώνεσαι κοπέλα μου, αυτό το μήνα είπαμε με τον άντρα μου να πάμε σε έναν κορυφαίο σε θέματα θρομβοφιλίας γιατρό και μόνο αυτό δεν κοίταξε.Μας έβαλε σε ένα φαύλο κύκλο εξετάσεων, είναι και πανάκριβος στην επίσκεψη.Ματώσαμε οικονομικά και ψυχολογικά κι αφού ο πρώτος μας διαβεβαίωσε οτι είναι θέμα χρόνου, αποφασίσαμε να τα αφήσουμε όλα πίσω και να το δούμε σοβαρά μετά το καλοκαίρι.Και δεν είμαστε μικροί σε ηλικία.Κάναμε καλά ή όχι;δεν έχει σημασία γιατί σε αυτή τη φάση έχουμε χάσει τον εαυτό μας.Γιαυτό χαλάρωσε,ακολούθησε τις συμβουλές του γιατρού κι αφού έχεις τόσο καλό κύκλο όλα καλά θα πάνε :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια από το κακό στο χειρότερο.. 'Όχι μωράκι δεν έπιασα αλλά αδιαθέτησα και νωρίτερα, στις 25 μέρες... Αυτό δε μου έχει ξανατύχει ποτέ, μόνο 2 φορές η περίοδος ήρθε στις 28 μέρες... :(:(:( Ξέρετε τι μπορεί να φταίει..?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δοκίμασε το clearblue.Αρχικά ήμουν αντίθετη για ψυχολογικούς λόγους,για να μην αγχωθώ, αλλά διαπίστωσα προς μεγάλη μου έκπληξη οτι έκανα ωορρηξία από 17η μέχρι και 20η μέρα :o

Μην αγχώνεσαι κοπέλα μου, αυτό το μήνα είπαμε με τον άντρα μου να πάμε σε έναν κορυφαίο σε θέματα θρομβοφιλίας γιατρό και μόνο αυτό δεν κοίταξε.Μας έβαλε σε ένα φαύλο κύκλο εξετάσεων, είναι και πανάκριβος στην επίσκεψη.Ματώσαμε οικονομικά και ψυχολογικά κι αφού ο πρώτος μας διαβεβαίωσε οτι είναι θέμα χρόνου, αποφασίσαμε να τα αφήσουμε όλα πίσω και να το δούμε σοβαρά μετά το καλοκαίρι.Και δεν είμαστε μικροί σε ηλικία.Κάναμε καλά ή όχι;δεν έχει σημασία γιατί σε αυτή τη φάση έχουμε χάσει τον εαυτό μας.Γιαυτό χαλάρωσε,ακολούθησε τις συμβουλές του γιατρού κι αφού έχεις τόσο καλό κύκλο όλα καλά θα πάνε :)

Αγγέλα μου ο καλός κύκλος είναι μάλλον παρελθόν, 30 χρονών και να αλλάζει τώρα...? Μέχρι που ανησυχώ μην είμαι αδιάθετη τη μέρα του γάμου μου, εκεί που έλεγα μακάρι να είμαι έγκυος. :?:?

Εσείς το αφήσατε το θέμα ε..? Θα κάνετε ελεύθερα μέχρι το καλοκαίρι? Μακάρι να σας έρθει ένα μωράκι αφού το επιθυμείτε, έχω ακούσει πως όταν φύγει το άγχος σύλληψης τότε τα πράγματα αλλάζουν ευχάριστα:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μην αγχώνεσαι γλυκειά μου, δυο μερούλες πριν-μετά είναι απόλυτα φυσιολογικό.Και μόνο οι προετοιμασίες του γάμου το δικαιολογούν.Ο γιατρός μου είχε πει οτι μπορεί οι αλλαγές να οφείλονται σε χιλια δυο πράγματα,υποσυνείδητο άγχος,κάποια αλλαγή στην καθημερινότητά μας, ένα ταξίδι, δίαιτα,γυμναστική κοκ.Τι να πει μια φίλη μου που είχε 40 εως και 60 μέρες κύκλο;έκανε ένα μήνα να δει περίοδο κι άντε μετά υπολόγισε γόνιμες.Τώρα έχει δυο κουκλίτσες!

Εμείς το αφήσαμε μέχρι και τέλος του καλοκαιριού και βλέπουμε.Κουραστήκαμε τόσο πολύ που να φανταστείς έφτασα σε σημείο να πω τέρμα,ας βρω πρώτα τον εαυτό μου κι ό,τι είναι να γίνει θα γίνει,από Σεπτέμβρη θα συζητήσουμε με το γιατρό μου για σπερματέγχυση.

Όλα να πάνε καλά εύχομαι, η ώρα η καλή :):):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Την καλησπερα μου σε ολα τα κοριστια!!

Boub απο οτι καταλαβαινω εισαι νιοπαντρη και εχεις ξεκινησει με πολυ αγχος σωστα;

Αφησε το στην τυχη του κοριτσι μου,ειναι πολυ νωρις να ξεκινησεις με τεστ ωορρηξιας και να το σκεφτεσαι τοσο πολυ.Παντα φιλικα μιλαω γιατι ολες οι κοπελες στο mammy ειμαστε μια ομορφη παρεα.Εμας το πρωτο μας ηρθε 5 μηνες μετα το γαμο και το δευτερο μετα απο ενα χρονο προσπαθειων,θελω να πω με αυτο πως οταν ερθει η ωρα θα σου ερθει και αυτο.

Ευχομαι καλη τυχη στις προσπαθειες σου και ολων των κοριστιων!!! %%-%%-%%-

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...
Την καλησπερα μου σε ολα τα κοριστια!!

Boub απο οτι καταλαβαινω εισαι νιοπαντρη και εχεις ξεκινησει με πολυ αγχος σωστα;

Αφησε το στην τυχη του κοριτσι μου,ειναι πολυ νωρις να ξεκινησεις με τεστ ωορρηξιας και να το σκεφτεσαι τοσο πολυ.Παντα φιλικα μιλαω γιατι ολες οι κοπελες στο mammy ειμαστε μια ομορφη παρεα.Εμας το πρωτο μας ηρθε 5 μηνες μετα το γαμο και το δευτερο μετα απο ενα χρονο προσπαθειων,θελω να πω με αυτο πως οταν ερθει η ωρα θα σου ερθει και αυτο.

Ευχομαι καλη τυχη στις προσπαθειες σου και ολων των κοριστιων!!! %%-%%-%%-

Mes stin kardia mou milises! Ki egw sti thewria auta mou lew...stin praksi ta xalaw kai agxwnomai! :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...
Μην αγχώνεσαι γλυκειά μου, δυο μερούλες πριν-μετά είναι απόλυτα φυσιολογικό.Και μόνο οι προετοιμασίες του γάμου το δικαιολογούν.Ο γιατρός μου είχε πει οτι μπορεί οι αλλαγές να οφείλονται σε χιλια δυο πράγματα,υποσυνείδητο άγχος,κάποια αλλαγή στην καθημερινότητά μας, ένα ταξίδι, δίαιτα,γυμναστική κοκ.Τι να πει μια φίλη μου που είχε 40 εως και 60 μέρες κύκλο;έκανε ένα μήνα να δει περίοδο κι άντε μετά υπολόγισε γόνιμες.Τώρα έχει δυο κουκλίτσες!

Εμείς το αφήσαμε μέχρι και τέλος του καλοκαιριού και βλέπουμε.Κουραστήκαμε τόσο πολύ που να φανταστείς έφτασα σε σημείο να πω τέρμα,ας βρω πρώτα τον εαυτό μου κι ό,τι είναι να γίνει θα γίνει,από Σεπτέμβρη θα συζητήσουμε με το γιατρό μου για σπερματέγχυση.

Όλα να πάνε καλά εύχομαι, η ώρα η καλή :):):)

Προσπαθώ, προσπαθώ πολύ. Το έχω κιόλας ψιλοξεχάσει, απλά που και που το θυμάμαι. Πάντως δεν στενοχωριέμαι όταν αδιαθετώ, πήγα κιόλας στο γιατρό και τα είδε όλα καλά! Αυτό είναι το θετικό για μένα.. και τελικά τον μήνα που ήρθε η παλιοπερίοδος νωρίτερα, στις 25 μέρες, είχα απλά κάνει ωορρηξία νωρίτερα.. Κοινώς αυτά τα τεστάκια τα χρειάζομαι για να αισθάνομαι πως τουλάχιστον ξέρω τι μου γίνεται.. :oops:

Να ρωτήσω κάτι ακόμα τις όμορφες εγκυούλες- και τις κοπέλες που θέλουν ένα μωράκι σαν κι εμένα,μήπως είχατε ποτέ έντονο φούσκωμα στην κοιλιά για μέρες, ανεξαρτήτως υγρών και διατροφής? Μετά τις γόνιμες μέρες ( τις οποίες και αξιοποίησα καταλλήλως ) έχω τρομερό φούσκωμα, αυτό το αίσθημα πως είμαι τετράπαχη, γενικώς ένα μαύρο χάλι.. Αυτό άραγε μετριέται σαν σύμπτωμα εγκυμοσύνης ή απλά φαντασιώνομαι πάλι? :mrgreen::oops::roll::mrgreen::mrgreen::oops:

Εσύ Αγγέλα μου τι κάνεις? 'Εχουμε κανένα (καλό) νέο? Και κανένα άλλο κορίτσι στο forum με μωράκι:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Την καλησπερα μου σε ολα τα κοριστια!!

Boub απο οτι καταλαβαινω εισαι νιοπαντρη και εχεις ξεκινησει με πολυ αγχος σωστα;

Αφησε το στην τυχη του κοριτσι μου,ειναι πολυ νωρις να ξεκινησεις με τεστ ωορρηξιας και να το σκεφτεσαι τοσο πολυ.Παντα φιλικα μιλαω γιατι ολες οι κοπελες στο mammy ειμαστε μια ομορφη παρεα.Εμας το πρωτο μας ηρθε 5 μηνες μετα το γαμο και το δευτερο μετα απο ενα χρονο προσπαθειων,θελω να πω με αυτο πως οταν ερθει η ωρα θα σου ερθει και αυτο.

Ευχομαι καλη τυχη στις προσπαθειες σου και ολων των κοριστιων!!! %%-%%-%%-

Προσπαθώ και σχεδόν καλυτερεύουν τα επίπεδα άγχους, δε στενοχωριέμαι κάθε τέλος του μήνα απλά περιμένω σχεδόν υπομονετικά ένα μωράκι να χτυπήσει την κοιλίτσα μου:) Πήγα και στο γιατρό και μου είπε να έχουμε 8 επαφές κάθε μήνα και το μωράκι θα έρθει! Μου έκανε εντύπωση η σχετικά αραιή συχνότητα, αλλά σου λέει, βγάλε την εβδομάδα της περιόδου, υπολόγισε και το χρόνο ζωής του [smilie=sign19.gif][smilie=sign19.gif], τον έκλεισες τον μήνα σου:) Δε το περίμενα τόσο απλό:)

Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Boub γλυκιά μου άργησα να σου απαντήσω.

Βλέπω ότι όλα πάνε καλά, μην ανησυχείς κι ακολούθησε τις συμβουλές του γιατρού σου.όσο για τις επαφές, μην το γελάς.Κι εγώ όταν είχα μείνει έγκυος δυο επαφές είχα εκείνο το μήνα και δεν τις έλεγες και γόνιμες!Πιστεύω οτι είναι θέμα τύχης να μας κάτσει εφόσον δεν υπάρχει πρόβλημα.Αρα υπομονή ;)

Εμείς τα ίδια.Περιμένω γύρω στις 3 Ιουνίου, πέρασα μάλλον και κάποια ιωσούλα και με μπέρδεψε η άτιμη γιατί είχα ζαλάδες.Απο Σεπτέμβρη πάμε για σπερματέγχυση κι ενώ δεν το σκέφτομαι, υποσυνείδητα πρέπει να έχω αγχωθεί γιατί τρεις μέρες τώρα έχω αυπνίες.Δεν έχω ακούσει και τις τρελές επιτυχίες για σπερματέγχυση αλλά δεν θα πεθάνουμε κιόλας.Είπαμε πως αν αποτύχει συνεχίζουμε κανονικά.

Μην μου αγχώνεσαι, εύχομαι σύντομα να έχουμε ευχάριστα!!!Φιλάκια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...