Μετάβαση σε περιεχόμενο

διατροφη μωρου 7 μηνων


Recommended Posts

γεια σας κοπελες!

θαθελα τη γνωμη σας οσον αφορ αστη διατροφη της μικρης μου γοργονιτσας!

πηγαμε στο γιατρο

στις 27 κλεινει τον 7ο και ειναι 70 ποντους και 8400

πολυ καλα ειπε ο γιατρος..

μεχρι τωρα θηλαζει ασταματητα και τρωει φρουτοκρεμα συνηθως το πρωι

(αχλαδι μπανανα της αρεσει)

ο γιατρος μας ειπε να της δωσω και οτι αλλο φρουτο θελω να δοκιμασει και λιγο χυμο πορτοκαλι να προσθεσω στη φρουτοκρεμα και γενικα να δοκιμασουμε και αλλα φρουτακια

τη φρουτοκρεμα την τρωει ευχαριστα θαλεγα,εκτος και αν δεν ειναι πολυ καλα

και τοτε δεν τρωει τιποτα(οπως εχθες που ειχε πυρετο απο το εμβολιο)και εννοειται πως δεν την πιεζω..

μας ειπε ο γιατρος να ξεκινησουμε λαχανικα (πατατα καροτο) και μετα στις 3 μερες να προσθεσω σεληνο ,χορτα ,λιγο χυμο λεμονι εαν της αρεσει και γενικα να πηγαινω σιγα σιγα για να καταλαβω και τι της αρεσεις ως γευση..

μου ειπε επισης σε 2 εβδομαδες να ξεκινησουμε και κρεας(πρωτα κοτοπουλο και μετα μοσχαρι)...

το θεμα ειναι οτι μου ειπε να της δινω το πρωι φρουτα, το μεσημερι σουπα και το απογευμα φρουτα η λαχανικα και να θηλαζω οποτε το θελησει..

τουπα τοτε οτι ετσι δεν θα μου κοπει το γαλα με τοσο γευματα;και οτι θελω να συνεχισω το θηλασμο οσο παει...

και μουπε οτι τοτε θα της χρειαζονται αυτες τις θερμιδες και αφου θα θηλαζει οποτε θελει δεν υπαρχει προβλημα και οτι δεν πρεπει να επιμενουμε ,πρεπει να φαει και στερεες(μεσες ακρες τα πε αυτα)...

η γνωμη σας πια ειναι;;;;

να της δινω αυτα τα γευματα αλλα να την θηλαζω νωριτερα και οτι φαει;;;;;;

η να της δινω τα δυο απο αυτα;

τη βοηθεια σας παρακαλω...ευχαριστω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου γερανακι και να χερεσαι το γοργονακι :lol::lol:

λοιπον εμεις τα εχουμε ηδη ξεκινησει ολα αυτα και το προγραμμα μας εχει ως εξης...

9.00 - 9.30 γαλα

12.00 φρουτοκρεμα..(εμενα δεν τρωει τα φρεσκα φρουτα οποτε αναγκαστικα της δινω φρουτοκρεμα νουνου και της αρεσει πααααρα πολυ)

3..00 χορτοσουπα...με πατατα, καροτο, κολοκυθι, σελινο, 1 κουταλια ελαιολαδο προς το τελος και λεμονακι...περιττο να σου πω οτι γλυφει το πιατο!!!!!!

6.00 φαριν λακτε....γιατι δεν της αρεσε η μπισκοτοκρεμα....μου ειχε πει ενα απογευμα φαριν λακτε , την επομενη το απογευμα κρεμα βανιλια, την επομενη μπισκοτοκρεμα.....για να μην βαριεται .....αλλα τρωει μονο φαριν λακτε

10.00 και κατι γαλα και νανι

στην αρχη οταν τα ξεκινησαμε αυτα ετρωγε 3-4 κουταλιες...σιγα σιγα και μετα αμεσως γαλα οποτε εσυ μπορεις να θηλαζεις αμεσως μετα!!! αυτο το καναμε για εναν μηνα περιπου οποτε δεν θα σταματησεις τωρα αμεσως να θηλαζεις! μετα μπορεις να το βγαζεις με θηλαστρο για να μην σου κοπει....επισεις μετα παει....2 μερες κοτοπουλο, πατατα καροτο κολοκυθι σελινο σπανακι......μετα το ιδιο με μοσχαρακι και μετα 2 μερες μονο χορτα......και παει λεγοντας!!!!

αν δεν δεχτει αμεσως το κουταλακι μην αγχωθεις ...εμενα τωρα το συνηθισε ακομα μετα απο εναν μηνα!! και κομα βγαζει εξω το γλωσσακι της αντι να ανοιγει αμεσως το στομα....

ελπιζω να βοηθησα!!!! καλες μασες και καλη αρχη!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και από εμένα!

Να χαίρεσαι την ζουζούνα σου!!!

Το γάλα δεν πρόκειται να σου κοπεί αν θηλάζεις όποτε θέλει το παιδί. Αν το πάς με πρόγραμμα πρωι - βράδυ πας βουρ για αποθηλασμό. Ούτε με θηλαστρό νομίζω πως μπορείς να διατηρήσεις τη γαλουχία σου. Απλά δίνε της όπτε εκείνη θέλει. Είτε πριν είτε μετά την στερεα τροφή. Εξάλλου καταλαβαίνεις πότε έχει ανάγκη το μεμέ σου ;)

Εγώ θήλαζα μέχρι πριν 1 εβδομάδα και ο μικρός μου είναι σχεδόν 14 μηνών!

Ξένο γάλα δεν είχα δώσει ποτέ. Ενα καθημερινό "προγραμμα" που είχαμε:

Το πρωί που ξυπνούσε κατά τις 7 θήλαζε. Γύρω στις 10 εδινα φρούτα και μετά από κανένα μισάωρο θηλαζε πάλι και εκανε νανι. Όταν ξυπνούσε θήλαζε και το μεσημέρι κατά τις 14:00 έτρωγε το φαγάκι του. Μετά από κανένα 2ωρο θήλαζε πάλι και το απόγευμα έτρωγε το απογευματινό του. Το βράδυ θηλασμός και νάνι και οταν ξυπνούσε μέσα στη νύχτα θηλαζε ξανά.

Τώρα, όταν έβγαζε δόντια, οταν ηταν αδιαθετος κλπ μπορεί να κρεμόταν κυριολεκτικά στο στήθος μου. Να επισημάνω πως δεν έτρωγε (ούτε και τώρα) όλη την συστηνόμενη ποσότητα στερεης τροφής. Κανονικά τα γεύματα πρέπει να είναι από 180γρ ως 220γρ και ο μικρός μου τρώει μόνο το μεσημεριανό όλο. Τα υπόλοιπα ενα 150αρι γρ και ημουν ευτυχισμένη!!!

Πιστευω ομως πως δεν ετρωγε πολύ επειδή θηλαζε όποτε ήθελε.

Να μην ανησυχείς πάντως! Όλα καλά θα πάνε!!!! Αντε και καλά μασουλήματα!!! :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμενα ειναι 6 μηνων τρωει φρουτο κ ρυζαλευρο κ βυζι.ο παιδιατρος ειπε να δινω τα γευματα κανονικα κι οποτε θελει μεζεδακι δηλ.βυζι να τον βαζω.σε λιγο θα αρχισουμε και λαχανικα αι να δουμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα

καταρχην ειναι ΠΟΛΥ νωρις για να δινεις μεμε μονο πρωι βραδυ

επισης δε χρειαζεται να δινεις 2 φορες σουπα

το γαλα σου εφοσον συνεχισεις να τη θηλαζεις δεν προκειται να σου κοπει

μη χρησιμοποιησεις θηλαστρο

να ξερεις οτι τον πρωτο χρονο της ζωης του παιδιου οι στερεες τροφες ειναι συμπληρωματικες του θηλασμου, οποτε μην αγχωνεσαι αν δεν τρωει οσο εσυ πιστευεις οτι της ειναι αρκετο, αρκει που θα θηλαζει

καλη αρχη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εσύ θέλησεις να συνεχίσεις τον θηλασμό?

αν ναι τότε φροτόκρεμα (με φρέσκα φρούτα και όχι του εμπορίου) και ένα γεήυμα φαγητού είναι αρκετά, τα υπόλοιπα γεύματα είναι θηλασμός!....εγώ θήλαζα πριν από κάθε γεύμα!

σημ.: αποθηλάσαμε φυσικά στους 19 μήνες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα πολλα λογια ειναι φτωχεια.

Επισης , το λεω για μενα αυτο , να λεμε και καμια καλη κουβέντα για τους γιατρους :lol:

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ στον γιατρο σου , μια χαρά στα ειπε , να ακολουθησεις τις οδηγιες του . Αν τωρα εσυ θελεις να καθυστερήσεις λιγο ακομα το 3ο/απογευματινο γευμα μπορεις να το κανεις και να το εισαγεις μετα τον 8ο-9ο μηνα .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστω πολυ ολες

οντως ο γιατρος πολυ πολυ πολυ πολυ καλος αλλα παντα ρωταω γιατι ποτε δεν ξερεις....

ευχαριστω πολυ και παλι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οντως ο γιατρος σου ειναι φοβερος.Και εγω αυτο ηθελα να σχολιασω.

Εγω εδινα 2 γευματα μεχρι τον 8ο μηνα και μετα τρια.

Κρεμες σε σκονη δεν εδωσα καθολου.

Θηλαζα μετα το γευμα και μεσα στη μερα καθως και την νυχτα οσες φορες επιθυμουσε.Αποθηλασαμε γυρω στους 11 μηνες απο δικη μου επιθυμία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

geia σου παναγιωτα

και γω τωρα μετα το γευμα τη θηλαζω και θηλαζει κανονικα με ορεξη

να δουμε πως θα παει θα ξεκινησουμε με 2 γευματα και σταδιακα θα τα κανουμε 3..

να χαιρεσαι τα παιδακια σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Γεια σας μανούλες

Τους ίδιους προβληματισμούς με τη gerani έχω και εγώ καθώς ξεκινήσαμε φρουτόκρεμα και την άλλη βδομάδα θα φάμε χορτόσουπα και φοβάμαι μην αποθηλάσω. Δεν ξέρω πότε να τον θηλάζω πριν ή μετά τα γεύματα. :?::?::?:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

nonigeorge μου καλημέρα!!!!

δεν υπάρχει λόγος να ανησυχεις καλή μου... το ενστικτο θα σας οδηγήσει!

Θα δίνεις κανονικά την τροφή και από εκεί και πέρα όποτε σου ζητησει το μωρό στηθος, θα δωσεις.

Στην ουσία αντικαθιστάς εναν θηλασμό με ενα γευμα... οπότε αντί για 10 θηλασμούς παραδειγμα που κανεις την ημερα, θα κανεις 8 αφού ο ενας γίνετε φρούτα και ο αλλος μεσημεριανό. Δεν αλλάζει τίποτα. Πρόσεξε μην πέσεις στην παγίδα που λένε οτι από εδω και πέρα θα δίνεις γάλα μόνο πρωι και βραδυ. Αυτό ισχύει για τα παιδιά που δεν θηλάζουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σ' ευχαριστώ Maryloo με καθησύχασες γιατι ο παιδίατρος μου είπε ότι θα θηλάζωπρωι βράδυ και τρόμαξα :o γιατί θέλω να κλείσουμε χρόνο με το δικό μου γάλα!!! Ο παιδίατρος είναι παντελώς άσχετος σε θέματα θηλασμού!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...