Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πυρετός από τα εμβόλια;;;


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες, τη βοήθειά σας παρακαλώ!!

Τη Δευτέρα το πρωί κάναμε 2 εμβόλια μαζί (για μηνιγγίτιδα και ηπατίτιδα Β) και χτες το βράδυ (Τρίτη βράδυ) ο μπεμπούλης μου ανέβασε πυρετό μέχρι 38,5! Τον έκανα χλιαρό μπανάκι και κομπρέσες και κοιμηθήκαμε μαζί κυρίως με το στήθος στο στόμα όλο το βράδυ για παρηγοριά.

Σηκώθηκε ιδρωμένος και με μια περίεργη θερμοκρασία 35,7 - 35,9...

Είναι δυνατόν ο πυρετός να προέρχεται από τα εμβόλια 36-40 ώρες μετά;;; Τώρα θα πάρω και τον παιδίατρο αλλά θα ήθελα και τη γνώμη καμιάς μανούλας. Από τι πυρετό ενδείκνυται το παιδικό ντεπόν και μετά από πόσες ώρες με πυρετό;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα! Λίγο δύσκολο μου φαίνεται ο πυρετός να ξεκίνησε από τα εμβόλια. Μεσα σε 12 ώρες νομίζω αν δεν κάνουν πυρετό δεν είναι από το εμβόλιο. Ρώτα βέβαια και την παιδίατρο. Μήπως κόλησε καμία ιωσούλα εκεί που πήγατε για εμβόλιο; Εμείς πήγαμε την πρηγούμενη Τρίτη για το μαντού και μετά από 2 μέρες είχε η μικρή μου πυρετό και τελικά είχε κολήσει μικρόβιο.. Η θερμοκρασία 35,7-35,9 τις πρωινές ώρες και ένα παραπάνο άν είμαστε ιδρωμένοι είναι φυσιολογική. Περαστικά σας εύχομαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πυρετο απο εμβολιο μπορουν να κανουν μεσα στο επομενο 48ωρο...Αναλογα και το εμβολιο παντως....Σε μερικα (πχ το ΜΜΡ κανει συνηθως μετα απο 7-8 μερες)...

Ο δικος μου εκανε πυρετο απο εμβολιο μονο 2 φορες και αυτο ηταν πριν χρονισει κ καθε φορα ειχε ανεβασει πυρετο στο 48ωρο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα!να σου ζησει το μωρακι σου!

οι παρενεργειες των εμβολιων ειναι γενικα τρεις

πυρετος, ανησυχια κ οιδημα στην περιοχη του εμβολιου.οι παρενεργειες μπορει να εμφανιστουν μεχρι κ 48 ωρες μετα το εμβολιο.οποτε το πιο πιθανο ειναι οτι ο πυρετος ειναι απο αυτο.αλλα το λογικο ειναι να μην εχει αλλο συμπτωμα ας πουμε κρυωματος.αν δεις και κατι αλλο πχ βηχα ή μυξουλες ισως ειναι κρυωματακι (το απευχομαι φυσικα)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κ απο εμένα..

Ο γιατρός σου δεν σ ενημερώνει για τις παρενέργειες που μπορεί να έχει το κάθε εμβόλιο

κ μέχρι πότε μπορεί να τις παρουσιάσει?

Εμένα μου έλεγε κάθε φορά,οπότε κ δεν ανησυχούσα αν προέκυπτε κάτι!

Είμαι της άποψης να του τηλεφωνήσεις για να σου πει..

Φιλιά κ περαστικά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πιθανότατα να είναι απο το εμβόλιο και μην ξεχνάς είναι 2 τα εμβόλια και μάλιστα στο λένε ότι ακόμα και μετά απο 48 ώρες μπορεί να κάνουν πυρετό η να παρουσιάσουν κάποια ανησυχία (κλάμα -υπνηλία-κακοδοάθεσία )σε όλες αυτές τις περιπτώσεις μπορείς να δώσεις ΄λιγο ντεπόν δεν παθαίνει τίποτα . Επίσης αν δεις στο σημείο που έχει γίνει το εμβόλιο να πρίζετε κάνεις κομπρεσούλες με μολυβόνερο το παίρνεις απο το φαρμακείο . Η θερμοκρασία που αναφερεις ειναι φυσιολογική και δε υπάρχει λόγος ανησυχίας . Επίσης ντεπόν δίνεις απο 37,5 και πάνω και αυτό βέβαια με την διαθεση του μωρού ακόμα και δέκατα να μην έχει αν το μωρό έχει γκρινια μπορείς να του δώσεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σε όλες, τη βοήθειά σας παρακαλώ!!

Τη Δευτέρα το πρωί κάναμε 2 εμβόλια μαζί (για μηνιγγίτιδα και ηπατίτιδα Β) και χτες το βράδυ (Τρίτη βράδυ) ο μπεμπούλης μου ανέβασε πυρετό μέχρι 38,5! Τον έκανα χλιαρό μπανάκι και κομπρέσες και κοιμηθήκαμε μαζί κυρίως με το στήθος στο στόμα όλο το βράδυ για παρηγοριά.

Σηκώθηκε ιδρωμένος και με μια περίεργη θερμοκρασία 35,7 - 35,9...

Είναι δυνατόν ο πυρετός να προέρχεται από τα εμβόλια 36-40 ώρες μετά;;; Τώρα θα πάρω και τον παιδίατρο αλλά θα ήθελα και τη γνώμη καμιάς μανούλας. Από τι πυρετό ενδείκνυται το παιδικό ντεπόν και μετά από πόσες ώρες με πυρετό;

καλημερα !!! σημερα βεβεαια λογικα περασε ο πυρετος....και βεβαια μπορει να ειναι εμενα μου εκανε πυρετο στο 4 εμβολιο....και της εδωσα panadol 2.5μλ δηλαδι τα μισα απο τα κιλα της καθε 8 ωρες!!! και την αλλη μερα ηταν μια χαρα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καησπερα

και μενα οταν ειχαμε κανει το διπλο πρωτη φορα δεν ειχε κανει πυρετο

στα τελευταια δυο επαναληπτικα ομως εκανε πυρετο μεχρι και 38.9

συγκεκριμενα το τελευταιο το καναμε προχτες και εκανε πυρετο 38.9 στη διαρκεια της νυχτας και της εδωσα panadol και κοιμηθηκε στ στηθος ολη νυχτα και την επομενη παλι ειχε πυρετο και γκρινια τρομερη ολη μερα στο στηθος ηταν..

απο χτες το βραδυ ομως ειναι απυρετη και με καλη διαθεση ευτυχως γιατι ηταν κρυωμενος ο αντρας μου και φοβηθηκα οτι κολλησε..

ειναι φυσιολογικος ο πυρετος αλλα παρε και το γιατρο σου να σε καθησυχασει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκια χίλια ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις σας,

δεν είχα χρόνο να μπω νωρίτερα γιαυτό άργησα να απαντήσω!

Τελικά όλα καλά! Μετά από εκείνο το βράδυ δεν ξανάκανε πυρετο και είναι ζωηρούλης όπως πάντα!!

Άρα λογικά, με ό,τι μου είπε ο γιατρός και ο φαρμακοποιός μου, ήταν από τα εμβόλια και όχι ιωσούλα, Άλλωστε δεν είχε συναχάκι ή βήχα. Τελικά τα συμπτώματα των εμβολίων μπορεί κ να αργήσουν λίγο. Δεν το ήξερα νωρίτερα γιαυτό ανησύχησα...

Τώρα από Δευτέρα θα πάμε γιατρό για να μας πει για τις στερεες τροφές που θα αρχίσουμε σε λίγο. Κάτι μου λέει όμως ότι δε θα συμφωνήσω και θα επισκεφτώ κ μια άλλη παιδίατρο-σύμβουλο γαλουχίας ώστε να μη μου κόψει "περίτεχνα" το γάλα. Ίδωμεν όμως, μην προτρέχουμε...

Πολλά φιλιά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...