Μετάβαση σε περιεχόμενο

συνταγές για κίτρινη κολοκύθα!


Recommended Posts

Μανούλες θα ήθελα να εντάξω στη διατροφή της μπεμπούλας μου την κίτρινη κολοκύθα αλλά δεν ξέρω πως να της τη μαγειρέψω....

καμία συνταγούλα?

ευχαριστώ προκαταβολικα!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

την μονη συνταγη που ξερω ειναι για κολοκυθοκεφτεδες , και δεν ξερω αν κανει να τους φαει μικρο γιατι γινονται τηγανητοι και ρουφανε λαδι . λετε ομως να γινονται και στο φουρνο ? θα το δοκιμασω . λοιπον , τριβουμε την κολοκυθα και την αφηνουμε να στραγγισει , την παταμε να στραγγισει και βαζουμε οτι βαζουμε συνηθως και στους κεφτεδες . αυγο , αλατι , κρεμμυδι , μαιντανο , φρυγανια ..κ.α ή μπορουμε να παραλειψουμε το αυγο αν θελουμε να ειναι νηστισιμοι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οπως ειπε η Νατασουλα, η σκετη η μαζι με γλυκοπατατα και καροτο.

Οταν μεγαλωσει λιγο ακομα μπορεις να προσθεσεις μουσκεμενες σε νερο σταφιδες και λιγη κανελα

Κατερινα η κιτρινη κολοκυθα μπορει να δοθει απο 6 μηνων.

Επισης εαν θελετε να διατηρησετε μεριδες στην καταψυξη, θα την καθαρισετε, θα την ζεματησετε, θα την κανετε πουρε και θα την καταψηξετε , διατηρειτε κανονικα γυρω στους 6 μηνες σε σακουλακι η σκευος ερμειτικα κλειστο .

Καλυτερα δε να καταψυξετε μικρες μεριδες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οταν το παιδι σου αρνειτε να φαει ορισμενα φαγηητα...και κυριως ουτε να τις φτυσει τις κρεμες- οχι οτι στεναχωρηθηκα ιδιαιτερα για τις κρεμες..αλλα κουβεντα να γινετε ... και οταν εχεις ιστορικο διαφορων ασθενιων στην οικογενεια, συν η αλλεργιες που το ταλαιπωρουν.....καθεσε και ψαχνεις..ψαξε ψαξε ολο και κατι χρισημο βρισκεις..

παντως φετος ουτε να τα φτυσει αυτα..κολοκυθες γλυκοπατατες...φαγοπυρα..τιποτα..

οση κοκοκυθα ειχα την εκανα κολοκυθοπητα στριφτη μια φορα και εφαγε ενα μικρουτσικο κομματι..αλλα μεχρι εκει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Epidi sthn korh mou den mou perase kan apo to mialo na dosw kitrinh kolokitha lew twra na dokimasw ston mikro otan me to kalo erthei h wra tou , exw mia aporia omos :-?:-?:-? ????????????

Thn dinoume mazi me frouta san froutogevma h metraei san kanoniko gevma??? Giati emena pio polu gia gluko mou kanei, idika me tis stafides kai kanela =p~=p~=p~

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΙΑ ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΟΛΟΚΥΘΑ ΣΥΝΤΑΓΗ ΕΧΩ ΜΙΑ ΣΟΥΠΑ ΠΟΥ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΕΦΤΙΑΞΑ ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ..ΚΟΛΟΚΥΘΑ ΚΑΡΟΤΟ ΠΑΤΑΤΑ ΠΡΑΣΟ ΤΑ ΒΡΑΖΟΥΜΕ ΟΛΑ ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΤΑ ΠΕΡΝΑΜΕ ΑΠΟ ΜΟΥΛΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΝΑΣ ΧΥΛΟΣ ΠΟΥ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΠΡΟΣΘΕΤΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΓΙΑΟΥΡΤΑΚΙ!!ΜΑΣ ΑΡΕΣΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΝΑ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΣΤΟΝ ΜΙΚΡΟ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΔΩΣΑ!!ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΦΑΓΗΤΟ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευακη οπως θελεις.

Εγω την εδινα εναλλαξ ποτε με φρουτα ποτ εμε λαχανικα, καμια φορα την εβαζα και μεσα στη χωρτοσουπα ενα κομματι

Να ξερεις οτι ειναι χειμερινο ειδος και βρισκεις συνηθως απο τον Οκτωβριο μεχρι Φευριουαριο..βαρια βαρια Μαρτιο φρεσκες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...