Μετάβαση σε περιεχόμενο

Θηλασμός με άντληση - 'Βετεράνοι" μαμάδες -μωράκια 8+ μηνών


Recommended Posts

Πόσες μαμάδες υπάρχουν που "αποθήλασαν" τα μωράκια τους όμως συνεχίζουν να τους δίνουν μητρικό γάλα?

Θήλασα το μωράκι μου ( στο στήθος) μέχρι 6 μηνών αποκλειστικά.Το μωρό μου είναι τώρα 11 μηνών. Μετά για διάφορους και πολλούς λόγους έπρεπε να αντλώ το γάλα και να αποθηλάσω το μωράκι σιγά σιγά - μια επίπονη και χρονοβόρα διαδικασία. Μέχρι σήμερα έχω αντλήσει πάνω από 100 λίτρα γάλα. Αυτή τη στιγμή αντλώ 3 φορές τη μέρα- συνολική ποσότητα τη μέρα 500μλ ( όσα περίπου χρειάζεται το μωρό). Νιώθω ότι κουράστηκα αλλά δεν θέλω να σταματήσω. Κάθε μέρα που περνά νιώθω ότι είναι κέρδος. Πόσες από εσάς νιώθετε έτσι? Πότε θα ξέρω ότι ήρθε η ώρα να σταματήσω? Ποιά είναι η δική σας εμπειρία?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια!! εγώ το εκανα για ένα μήνα..έτσι θήλασα την κόρη μου..στο στήθος έκατσε μονο τις ημέρες στο μαιευτήριο...η παιδιατρος μας ειχε πει οτι θλασμος θεωρείται και αυτό... :oops: καθε φορά που έβγαζα (αποκλειστικος θηλασμος) αισθανομουν οτι ειχα κανει το μεγαλύτερο επιτευγμα στο κόσμο! δνε με κούραζε καθόλου και ας ειχα μολις ταϊσει το μωρό στις 3 το πρωϊ ,αλλάξει ,βάλει παλι γ ύπνο ,κατσε βγάλε γάλα και πλύνε κ όλα τα εξαρτήματα...για ύπνο στις 04.30 :D αλλά χαλάλι!! να μην σταματήσεις!!!ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στα διδυμα εβγαζα και εγω το γαλα μεχρι που εγιναν 4 μηνων μετα ειχα κουραστει τοσο πολυ και το σταματησα. στο τριτο μου μωρο το θηλασα αποκλειστικα μεχρι 9 μηνων και μετα ξεκινησα και ξενο γαλα γιατι γυρισα στη δουλεια. ωστοσο συνεχισα να τον θηλαζω μεχρι το χρονο οποτε επιδη το γαλα μειωθηκε παρα πολυ δεν ηθελε ουτε το μωρο να μπαινει στο στηθος οποτε και το διεκοψα. φανταζομαι οτι καπως ετσι θα καταλαβεις ποτε ειναι η ωρα να το σταματησεις. αν και οι τελευταιες μελετες λενε πως ειναι καλο να θηλαζουμε μεχρι το παιδι να παιε 2 χρονων

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσάκια και από εμένα! Εμένα η μπουμπού μου είναι 5 μηνών. Και εγώ την θήλαζα στο στήθος μέχρι μια βδομάδα αφού βγήκαμε από το μαιευτήριο αλλά επειδή δεν είχε πάρει βάρος γιατί μάλλον δεν έτρωγε καλά από το στήθος και επειδή μου είχε πληγώσει πάρα πολύ τις θηλές ξεκίνησα να βγάζω με το θήλαστρο! Όποια το έχει κάνει καταλαβαίνει την κούραση που τραβάς! Άντε να ταίσεις να αλλάξεις να βγάλεις γάλα να αποστηρώσεις και μόλις τελείωνες όλα αυτά άντε πάλι από την αρχή! Μετά από λίγο καιρό που είχαν φτιάξει οι θηλές μου προσπάθησα να τη βάλω στο στήθος πράγμα που δεν ήθελε γιατί είχε βολευτεί στο μπουκάλι αλλά και εγώ να σας πω την αλήθεια με το να το βγάζω και να της το δίνω ήξερα πόσο έτρωγε! Τέλοσπάντων να μην σας κουράζω, δεν άντεχα άλλο αυτό κουράστηκα πολύ και ξεκίνησα τον αποθηλασμό! Τώρα είμαι προς το τέλος βγάζω τώρα μια φορά την ημέρα και σιγά σιγά το αυξάνω! Για το αν πρέπει να το σταματήσεις ή όχι εξαρτάται από την υπομονή και το κουράγιο που έχει η καθεμία! Οπότε όταν νιώσεις ότι έχεις κουραστεί και δεν μπορείς να το συνεχίσεις άλλο είναι οκ! Εξάλλου σε έναν μήνα μου φαίνεται ότι θα σας δώσει φρέσκο γάλα, οπότε μπορείς να το συνεχίσεις μέχρι τότε και να μην του δώσεις καθόλου σκόνη γάλα! Ρώτα βέβαια και την παιδίατρο σου! Και η αδερφή μου που θήλαζε έτσι έκανε και δεν του έδωσε καθόλου σκόνη γάλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω αντλουσα αο Σεπτεμβρη μεχρι αρχες γενναρη..μετα αρχησε να τρωει ικανοποιητικα στερεες και στο σταματησα

Ηταν απιστευτη ταλαιπωρια..προτιμουσα χιλιες φορες νατον βαζω στο στηθος να θηλασει παρα να αντλω συστηματικα.

Το ποτε θα απογαλακτησεις ειναι θεμα δικο σου, αφου εχετε αποθηλασει ουσιαστηκα αφου του δινεις γαλα απο μπουκαλη δικο σου..

παντως οσο περισσοτερο πινει ανθρωπινο γαλα τοσο το καλυτερο..εσυ θα αποφασισεις εανθα πινειμεχρι να εξαπλησεις την τραπεζα σου η θα συνεχισεις να αντλεις για οσο θελεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κ από εμένα,

συμφωνώ με τα κορίτσια, το πότε θα στεματήσει η κάθε μάνα είναι απόφαση δική της.

Εγώ θήλασα αποκλειστικά μέχρι 9 μηνών το γίο μου από τη μέρα που γεννήθηκε μόνο αντλώντας!!!

Λόγω βάρους ξεκίνησα να βγάζω στο μαιευτήριο ώστε να βλέπουμε τι τρώει(λάθος συμβουλές αλλά άλλο να τα λέμε τώρα κ άλλο ο πανικός που ένιωθα εκείνες τις μέρες όταν έχανε βάρος). Εμαθε στο μπιμπερό κ συνεχίσαμε έτσι από Μάρτιο του 2010 μέχρι Δεκέμβριο. Εβγαλα με επαγγελαμτικό θήλαστρο διπλής άντλισης, είχα φτάσει να βγάζω 1,5 λίτρο μη μέρα. Εφτιαξα τράπεζα από 80 μπουκάλια 180ml (τα οποία δεν χρησιμοποίησα γιατί πέρασαν 6 μήνες κ νόμιζα ότι έλειξαν-βέβαια κάποιες τα κρατάνε 12 μήνεσ όπως έμαθα εκ των υστέρων). Η κούραση βέβαια μεγάλη, βγάλε, τάισε, πλύνε, αποστήρωσε κτλ.

΄΄Οταν ξεκίνησε να τρώει καλά σταμάτησα σιγά σιγά....

Όσο αντέξεις κοπέλα μου!!! Καλή συνέχεια κ να σου ζήσει!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τελικά είμαστε αρκετές μητέρες που αντλούμε-αντλούσαμε.Είναι περίεργη σχέση θήλαστρο-μπουκάλι-μωρό. Και ε΄γώ προτιμώ θηλασμό απευθείας στο στήθος, προσπάθησα μερικές φορές να φέρω το μωρό στο στήθος αλλά έχει ήδη αποθηλάσει, δεν δείχνει κανένα ενδιαφέρον πια.Θαυμάζω τις μητέρες που έκαναν αποκλειστικό θηλασμό αντλώντας!! Η αλήθεια είναι ότι έχω φτάσει στο σημείο να λέω ακόμη μια μέρα! Όταν τελειώνει η μέρα νιώθω ευχαριστημένη και λέω αν αντέξω και αύριο καλώς :)

Πόση ποσότητα γάλακτος πίνουν ή έπιναν τα μωράκια σας στην ηλικία των 11 μηνών?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειμαι και εγω απο τις μαμαδες που θηλασαν το μωρο τους με το θηλαστρο για εξι μηνες . ΚΑι θεωρω οτι θηλασα ας του το εδινα με μπιμπερό. Μονο μητερα που το εχει κανει αυτο μπορει να καταλαβει ποσο κουραστικό και χρονοβορο ειναι . Εγω σταδιακα το εκοψα με την εισαγωγη στερεων τροφων και να πω την αλήθεια ανακουφιστηκα δεν το αντεχα για παραπάνω. Απλά πιστευω οτι αν υπαρχει και δευτερο παιδι δεν μπορεις να το κάνεις αυτό. Οταν με το καλό ξαναμείνω εγκυος θελώ πολύ να θηλάσω αποκλειστικά.Θα δούμε. Πάντως το θηλαστρό ειναι πακέτο ιδιως εκει γυρω στον 4ο 5ο ειχα γινει αγελαδα κανονικά και ας του έδινα το βράδυ και λίγο συμπλήρωμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλό απόγευμα.εγώ είμαι στο δρόμο ακόμη,,,εννοώ πως αντλώ εδώ κ 3 μήνες κ ταιζω μονο δικο μου ,το μωρό μου.στόχος μου το εξάμηνο,οπότε έχω χρόνο ακόμη μπροστά μου,είμαι στα μισά.Με προβληματιζουν διάφορα σχετικά με τράπεζα γαλατος που πρέπει να φτιάξω...έχω κανει δωρεα αυτη την εβδομαδα στο Ελενας οτι γαλα ειχε περισσεψει.εκει δεχονται μεχρι 3 μηνων γαλα. είναι ασφαλές να το κρατησω άραγε πάνω από 3 μήνες?μέχρι 6 μηνες εχω διαβασει οτι μένει αλλά οχι σε σπιτική κατάψυξη.Πού να την βρω την επαγγελματική????

Πάντως είναι κούραση αλλά αξίζει τον κόπο για τα μαναρακια μας!άλλωστε δεν ειναι για πάντα,κάποιοι μήνες είναι μόνο.

Στο δευτερο με το καλό ευελπιστω να πιασει στηθος,γιατι με 2 παιδια σπιτι κ τετοιους ρυθμους,αντληση,αποστειρωση,ταισμα μωρου δεν θα τα καταφερω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...
Ειμαι και εγω απο τις μαμαδες που θηλασαν το μωρο τους με το θηλαστρο για εξι μηνες . ΚΑι θεωρω οτι θηλασα ας του το εδινα με μπιμπερό. Μονο μητερα που το εχει κανει αυτο μπορει να καταλαβει ποσο κουραστικό και χρονοβορο ειναι . Εγω σταδιακα το εκοψα με την εισαγωγη στερεων τροφων και να πω την αλήθεια ανακουφιστηκα δεν το αντεχα για παραπάνω. Απλά πιστευω οτι αν υπαρχει και δευτερο παιδι δεν μπορεις να το κάνεις αυτό. Οταν με το καλό ξαναμείνω εγκυος θελώ πολύ να θηλάσω αποκλειστικά.Θα δούμε. Πάντως το θηλαστρό ειναι πακέτο ιδιως εκει γυρω στον 4ο 5ο ειχα γινει αγελαδα κανονικά και ας του έδινα το βράδυ και λίγο συμπλήρωμα.

Είναι πραγματικά πακέτο το θήλαστρο! Μπράβο όμως που τα κατάφερες και εύχομαι στο 2ο να μην χρειαστεί να αντλήσουμε ποτέ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλό απόγευμα.εγώ είμαι στο δρόμο ακόμη,,,εννοώ πως αντλώ εδώ κ 3 μήνες κ ταιζω μονο δικο μου ,το μωρό μου.στόχος μου το εξάμηνο,οπότε έχω χρόνο ακόμη μπροστά μου,είμαι στα μισά.Με προβληματιζουν διάφορα σχετικά με τράπεζα γαλατος που πρέπει να φτιάξω...έχω κανει δωρεα αυτη την εβδομαδα στο Ελενας οτι γαλα ειχε περισσεψει.εκει δεχονται μεχρι 3 μηνων γαλα. είναι ασφαλές να το κρατησω άραγε πάνω από 3 μήνες?μέχρι 6 μηνες εχω διαβασει οτι μένει αλλά οχι σε σπιτική κατάψυξη.Πού να την βρω την επαγγελματική????

Πάντως είναι κούραση αλλά αξίζει τον κόπο για τα μαναρακια μας!άλλωστε δεν ειναι για πάντα,κάποιοι μήνες είναι μόνο.

Στο δευτερο με το καλό ευελπιστω να πιασει στηθος,γιατι με 2 παιδια σπιτι κ τετοιους ρυθμους,αντληση,αποστειρωση,ταισμα μωρου δεν θα τα καταφερω

Όσον αφορά την δημιουργία τράπεζας δυστυχώς παρόλο που είχα φυλάξει 12 λίτρα τα πέταξα όλα. Το γάλα μου αλλοιωνόταν φρικτά μετά την απόψυξη. Άλλαζε η γεύση, η υφή και η μυρωδιά εντελώς. Το μωρό δεν το έπινε με τίποτα και ούτε στις κρέμες το ήθελε. Πάντως ψυγεία-ψυγειοκαταψύκτες με θερμοκρασία κάτω από -18 διατηρούν το γάλα για 6 μήνες. Σίγουρα είναι ασφαλές να το κρατήσεις 3 μήνες εφόσον η κατάψυξη έχει δική της ξεχωριστή πόρτα και αποθηκεύσεις στο πίσω μέρος του καταψύκτη. Επίσης και ανεξάρτητοι καταψύκτες με συρτάρια είναι πολύ βολικοί γενικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια!! εγώ το εκανα για ένα μήνα..έτσι θήλασα την κόρη μου..στο στήθος έκατσε μονο τις ημέρες στο μαιευτήριο...η παιδιατρος μας ειχε πει οτι θλασμος θεωρείται και αυτό... :oops: καθε φορά που έβγαζα (αποκλειστικος θηλασμος) αισθανομουν οτι ειχα κανει το μεγαλύτερο επιτευγμα στο κόσμο! δνε με κούραζε καθόλου και ας ειχα μολις ταϊσει το μωρό στις 3 το πρωϊ ,αλλάξει ,βάλει παλι γ ύπνο ,κατσε βγάλε γάλα και πλύνε κ όλα τα εξαρτήματα...για ύπνο στις 04.30 :D αλλά χαλάλι!! να μην σταματήσεις!!!ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ!!!

Είναι πραγματικά ευλογημένο το μητρικό γάλα και είτε δίνεται κατευθείαν από το στήθος είτε από το μπουκάλι το θεωρό θηλασμό! Ακριβώς επείδη κατανοούμε την σημασία του μητρικού θηλασμού προσπαθούμε με την βοήθεια της τεχνολογίας! Μπράβο και σε σένα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...