Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΤΡΩΕΙ. ΣΥΜΦΩΝΕΙΤΕ?


Recommended Posts

Γεια σας φιλεναδιτσες μου.

Ειλικρινα σας νοιωθω φιλες μου, μιας και μενω τα τελευταια 2 μιση χρονια σε νησι και οσες παρεες ειχα κανει, τις "εχασα" με τον ερχομο του πριγκηπα μου. Αναμενομενο μιας και θα ημουν η μονη μαμα της παρεας.....

Ετσι οταν εχω ελευθερο χρονο, τα λεω μαζι σας, μοιραζομαι τους προβληματισμους μου και παιρνω τις συμβουλες σας, την θετικη σας ενεργεια και την πολυτιμη εμπειρια σας.

Λοιπον.... Εχω εναν μπεμπακο 9 μηνων περιπου. Γενικα ειναι καλοφαγο παιδακι, δοξα τω Θεο. Τις κρεμουλες του τις τρωει ευχαριστα και ανετα.

Εχουμε ομως θεματακι με το μεσημεριανο του, την σουπιτσα του με κρεατακι. Δεν του πολυαρεσει. Ειδικα το κοτοπουλο. ΜΕ το μοσχαρακι κατι γινεται. Την ωρα που τρωει ειμαι μονη (ο μπαμπας μας σχολαει αργοτερα) και βασανιζομαι για να φαει. Καθε κουταλια και πιπιλα και αν την καθυστερησω δευτερολεπτα, βαζει τα χερια στο στομα και μια πιανει τα μαλλια του, μια τα ρουχα του, μια τριβει τα ματακια του, μια γυρναει στο πλαι....... ουφ, γενικα κανει οτι μπορει για να αποφυγει την μπουκια.

Ο μονος τροπος να ξεχαστει ειναι να βλεπει τηλεοραση. ΚΑι οχι οτι να ναι.....ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ!!!!! Ψαχνω στα καναλια να βρω που εχει και οταν τελειωσουν να παιρνω σβαρνα μεχρι να βρω στο επομενο. Αν δεν εχει εκεινη την ωρα γινεται χαμος απο φαγητο εδω και εκει.

Διαβασα εδω μεσα οτι πολλες μανουλες ειναι εναντιον της τηλεορασης σε τοσο μικρα παιδακια αλλα και σε μεγαλυτερα. Εσεις τι γνωμη εχετε?

Τι θα κανατε σε αναλογη περιπτωση? Εχετε να μου προτεινετε εναν αλλο τροπο ωστε να καταφερνω να τον κανω να τρωει χωρις να χαλαει και να λερωνει τον τοπο?

Εχω δοκιμασει παραμυθια, φωνες απο ζωακια, τραγουδακια.... αλλα ματαια.... :cry::cry::cry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα και να χαίρεσαι τον μπεμπακο σου!!

νομίζω πως δεν ειναι και πολύ καλή η ιδέα της τηλεόρασης,

η ώρα του φαγητού είναι ώρα φαγητού..

ίσως τώρα να είναι βολικό αλλά αργότερα ;

αργότερα θα βαρεθεί την τηλεόραση και θα ψάχνεις να βρεις άλλο τρόπο για να τρώει το φαγάκι του.

Αυτή ειναι η δική μου γνώμη... [smilie=binkybaby.gif] [smilie=binkybaby.gif]

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σου Πασχαλιτσάκι. Επειδή κι εγώ κατά διαστήματα τραβάω ζόρι με το μεσημεριανό του γιου μου, σου προτείνω να μην ανοίγεις την τηλεόραση για να φάει για τους εξής λόγους:

1. Δεν πρέπει να τρώει επειδή "χαζεύει" κάτι αλλά επειδή πεινάει.

2. Αν μάθει να τρώει με τηλεόραση, μπορεί μετά να τη ζητάει και για το φρούτο, το σνακ κ.λπ.

3. Καλό είναι γενικά να μη βλέπουν τηλεόραση τα μικρά, δεν τους προσφέρει τίποτα σε αυτές τις ηλικίες, αντιθετα.

Σου το λέω με κάθε καλή διάθεση και ως.....συναγωνίστρια στο τάισμα (άσε, μεγάλο θέμα κατά καιρούς).

Προσπάθησε να του δώσεις ένα παιχνιδάκι να ασχολείται όταν τρώει ή ένα κουταλάκι να παίζει. Εγώ του δίνω διάφορα, τα πετάει, τα ξαναδίνω, πάντως στο τέλος τρώει :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου και από εδώ λοιπόν!!!

Η τηλεόραση δεν επιτρέπεται σε αυτή την ηλικία!!

Παντως εγώ προτιμώ να μην φάει παρά να της βάλω ΤV...είναι επικίνδυνη!!!

Εφόσον τρώει καλά τι σκας;Η δικιά μου τρώει ελάχιστα..τι να κάνω;Υπομονή!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η γνώμη μου είναι ότι σε όλα τα θέματα υπάρχει ένα μέτρο.

Η τηλεόραση για εμένα δεν είναι κακή αρκεί να ξέρεις να την χρησιμοποιήσεις και να μην κάνεις κατάχρηση.

Εμένα η μικρή μου δεν έτρωγε με τίποτα ούτε κρέμες, ούτε φρουτόκρεμες ούτε φαγητά όταν έφτανε η ώρα του φαγητού γενικά έδινα μάχη.

Έτσι είχα βρει διάφορα τεχνάσματα συνληθως με παιχνίδια που κάνουν θόρυβο της τα έδινα να απασχολείται για να φάει.

Εγώ δεν λέω ότι είναι το τέλειο να τρώει μπροστά στην τηλεόραση αλλά αν δεν τρώει τι να κάνουμε να τα αφήνουμε νυστικά είναι και αυτό μια λύση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ δεν λέω ότι είναι το τέλειο να τρώει μπροστά στην τηλεόραση αλλά αν δεν τρώει τι να κάνουμε να τα αφήνουμε νυστικά είναι και αυτό μια λύση.

Νομιζω οτι το να τα αφηνουμε νηστικα δεν ειναι λυση.... Ειναι σαδιστικο, κατα τη γνωμη μου. Εγω παντως προτιμο τηλεοραση και χορτατο, παρα κλειστη ΤV και νηστικο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα

εμενα η μικρη μου ειναι 6 μηνων ως τωρα φρουτοκρεμα τρωει με ευχαριστηση

αυτο το λεω γιατι δεν ξερω τι θα δοκιμαζα αν ειχα ενα παιδακι που δεν ετρωγε τοσο ευκολα

γνωμη μου ομως ειναι πως δεν εΙΝαι α σωστο,θα διαμορφωσει με τον καιρο μια συνηθεια που δεν τον βοηθησει πουθενα,θα τρωει συνεχεια μπροστα στη τηλεοραση,θα συνδεσει την τηλεοραση με το φαι και θα θελ ει να τσιμπολογαει συνεχεια (αυτο το λεω για οταν μεγαλωσει,ειναι κατι που κανω εγω,ακομα και αν εχω φαει οταν θα δω tv θελει κατι να τσιμπολογησω..και δεν θελω να το κανει και η μικρη μου)

μηπως δεν του αρεσει πολυ η γευση;μηπως προτιμα σαν γευση καλυτερα το κοτοπουλο;

μηπως να δοκιμαζες να αλλαξεις κατι στη σουπα του;

πιστευω πως αν πειναει καποιος θα φαει ,αν οχι δεν θα φαει..μηπως να τον ταιζες λιγο πιο αργα;

δεν ξερω...μηπως σε βοηθησει κατι απο αυτα..

οπως και να εχει να χαιρεσαι το παιδακι σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ πάντως όταν τον ταϊζω για μεσημέρι τον αφήνω να βλέπει παιδικά στην ΤV. Άμα χορτάσει σταματάει και δε συνεχίζει να τρώει επειδή βλέπει τηλεόραση..Από εκεί και πέρα δεν τον αφήνω να ξαναδεί και ούτε και το ζητάει. Τα υπόλοιπα φαγητάκια τα τρώει και χωρίς αυτήν..Γενικώς είμαι της άποψης ΟΛΑ ΜΕ ΜΕΤΡΟ. Και να σας πω και κάτι;; Διαπίστωσα ότι η ΤV τον βοήθησε πολύ και στην ομιλία. Επαναλάμβανε αυτά που άκουγε από τις παιδικές σειρές. Αυτό λοιπόν σε συνδυασμό με το ότι του μιλάμε και εμείς ΠΟΛΥΥΥ δούλεψε. Όλα τα πράγματα λοιπόν έχουν καλά και κακά. Εννοείται ότι το να έχεις ένα παιδί όλη μέρα μπροστά από την τηλεόραση δεν είναι καλό. Αλλά να το βάλεις να δει λίγο δεν τρέχει κάτι..Ειδικά όταν είναι δύσκολο στο φαγητό και αυτή είναι η μοναδική λύση να φάει. Προσωπική μου άποψη είναι αυτή και συγνώμη που πλατείασα :oops:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

την κόρη μου την ταϊζα πάντα στην κουζίνα οποτε εμαθε οτι εκει τρώμε..ποτε δεν εκανα τεχνάσματα παρόλο που δεν έτρωγε γτ πολύ απλά δεν εχω την υπομονή να τα κάνω... ειμαι κατά και εγώ αλλά έξω απο το χορο πολλά τραγούδια λέμε...απλά από την εμπειρια μιας φίλης μου σου λέω οτι αυτό που μπορεί να φαινεται ευκολο στους 9 μηνες , οταν το παιδί γίνει 2 χρονών + και ακόμη θέλει τηλεόραση καταντάει κουραστικό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θεωρητικα ειμαι κατα της τηλεορασης κ συμφωνω με τα κοριτσια που αυτο υποστηριζουν..

ομως..πρακτικα,θα συμφωνησω οτι καποιες φορες ειναι ..μονοδρομος..!

ο γιωργος τρωει μια χαρα,τα παντα κ σε ποσοτητες.εδω κ λιγο καιρο,ομως,οταν φαει το μισο περιπου φαγακι..το υπολοιπο το τρωει μονο μπροστα στον υπολογιστη!!!καποιες φορες,οχι συστηματικα!δε με πειραζει,επειδη αυτο διαρκει λιγο.

γραφω απλα για να σου πω αυτο που παρατηρησα κ εγω,οπως κ η Ανθη.οταν φαει οσο θελει,μετα το στοματακι του κλεινει,οσα παιδικα κ αν του βαλω!δηλ.δεν τρωει ανεξελεγκτα,λογω τ.β.

σε γενικες γραμμες,προσπαθησε παραλληλα να βρεις εναλλακτικες τροπου ταισματος,ωστε σιγα σιγα να περιορισεις την τηλεοραση..ειναι κ πολυ μικρουλης ο γιος σου...αλλα χαλαρά!!ολα με μετρο ειπαμε!!

φιλακια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

συμφωνω με τα κοριτσια...

εμεις μεχρι να παει 14 μηνων δεν τον ειχαμε αφησει να δει ΚΑΘΟΛΟΥ τηλεοραση..

εκτος απο τη διαμορφωση μιας κακιας συνηθειας μπορει θεωρητικα να δημιουργησει κ αλλα προβληματα στο παιδι..

κ τωρα βλεπει αλλα μη φανταστεις πολυ.. καμια ωρα τη μερα κ αυτο οχι συνεχομενο..

ειναι πολυ μικρουλης ακομα, τωρα μαθαινει τις τροφες, μην τις συνδιασει απο την αρχη με την τηλεοραση!

οχι οτι δε μπορει να τη συνδιασει κ απο τα 2 η απο τα 3..

εμενα προσωπικα αν θελει να φαει θα φαει, δε θα φαει περισσοτερο επειδη θα τον βαλω στην τηλεοραση στο λαπτοπ επειδη θα του κανω βλακειες.. μπορει να βαλει τη μπουκια στο στομα του αλλα μετα τη φτυνει.. οποτε δεν το κανω!

αυτη ειναι η γνωμη μου!! φιλακια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...