Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΩΣΤΗ ΜΑΜΑ


Recommended Posts

.....και μετα σαν αρκουδα σε ναρκη σουρνω τις παντοφλες μου πισω!!!!

=))=))=))=)):D

Μετα απο αυτο καταλαβαινεις οτι δεν μπορω να σου γραψω καποια σωστή συμβουλη , κυλιεμαι στα πατωματα απο το γελιο !!! Να σαι καλα Σεσιλ !!!

Δες το πιο χαλαρά το θεμα , μην περιμένεις απο τη μια μερα στην αλλη αλλαγες , χαλάρασε μην ακους κανεναν και θα τα βρειτε με την μικρουλα σου !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κ απο εμενα

το κοντερ μου εχει γραψει απειρα ξενυχτια απο τοτε που εγινα μανα ..Αν κ νομιζω οτι ολες λιγο πολυ το περναμε αυτο ..οι εξαιρεσεις αλλωστε ειναι τοσο σπανιες ..Μερικες φορες ομως μπορουμε λιγακι να δωσουμε κ μεις μια βοηθεια στο μωρο - παιδακι μας , να του μαθουμε λιγακι καποια πραγματακια για το τι κανουν ολα τα παιδακια του κοσμου το βραδυ ..Αυτο το κρινει η καθε μαμα πως να το κανει καλυτερα , με μεθοδους η οχι το θεμα ειναι να εισαι κοντα στο τεκνο σου ..Εμεις το να σου πουμε τι κανουμε η καθεμια με το δικο της βλασταρι ισως σε μπερδεψουμε , ισως παλι σου δωσουμε ιδεες , ομως εν τελει δεν θα σε βοηθησουμε . Το παιδακι σου μονο εσυ το ζεις καθημερινα κ ξερεις τι πραγματικα μπορει να χρειαζεται .. Οι περισσοτερες σου γραφουμε τις δικες μας εμπειριες νυχτερινης αυπνιας ομως να θυμασαι , οτι μπορει να φαινεται αποδοτικο με το παιδακι πχ το δικο μου να μην ειναι με το δικο σου κ αντιστροφα ..καθε παιδι ειναι ενας διαφορετικος ανθρωπακος με δικες του αναγκες ..

Παρολα αυτα επειδη το παιδακι σου δεν ειναι ακριβως μωρακι ισως μπορουσατε να συζητησετε λιγακι το ολο θεμα , σ'αυτη την ηλικια η επικοινωνια ειναι λιγακι ευκολοτερη νομιζω ..

Εγω θα σου ελεγα -ως μαμα που εχει χτυπησει απειρες φορες το κεφαλι της στον τοιχο λογο αυπνιας κ νευρων ..- να χαλαρωσεις εσυ καταρχην ..Τα πιτσιρικια διαισθανονται το οτιδηποτε κ το εισπρατουν ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΟΥ ΕΙΠΑΝ ΣΧΕΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΑΞΕΓΗΘΩ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΦΤΑΙΕΙ Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΣΑΝ ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΑΡΤΗΣΗ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙΤΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΗΛΙΚΙΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΘΗΛΑΣΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΙΕΡΟ ΚΑΙ ΟΜΟΡΦΟ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΗ Η ΣΧΕΣΗ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΑΝΕΚΤΗΜΙΤΗ ΕΓΩ ΕΙΠΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΜΕΣΑ ΣΟΥ ΕΣΥ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΘΑ ΛΥΣΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΙΔΙΚΟΙ ΚΑΙ ΠΟΨΣ ΕΙΠΕΣ ΑΦΡΟΔΙΤΗ ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΟ ΕΧΕΙ ΨΑΞΕΙ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΜΑ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΤΗΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΣΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΟΤΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΗΛΙΚΙΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΞΑΡΤΗΣΗ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΜΕ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΚΟΠΕΙ.ΕΓΩ ΕΥΧΟΜΑΙ ΑΠΟ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΥΝΤΟΜΑ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΤΟ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙΣ ΚΑΙ ΣΥ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΣΟΥ ΦΙΛΙΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εξαρτηση ο μητρικος θηλασμος?

αν ειναι δυνατον!

και θελει τροπο να κοπει?

αν το παιδι δεν ειναι ετοιμο να αποθηλασει και η μαμα δεν εχειςπροβλημα γιατι να κοπει?

επειδη το ειπε η παιδιατρος?

αν ακουγα οσα μου εχει πει παιδιατρος θα ειχε αποθηλασει απο 4 μηνων και δεν αθ θηλαζα ακομα και τωρα που η κορη μου ειναι σχ. 3ων!

και μονο εξαρτημενο παιδι δεν ειναι....οσες την εχουν γνωρισει ..εχουν αποψη....

εχω φυγει επαγγελματικο ταξιδι και δεν με αναζητησε καθολου....δουλευω νυχτα και γνωριζει οτι θα γυρισω το πρωι και οτι θα μεινιε μονο με τον μπαμπα ...τα παιδαι προσαρμοζονται στις αναλλογες συνθηκες...

το οτι δεν θα θηλαζει δεν σημαινει οτι δεν αθ ξυπνα η θα κοιμαται μονη της στο κρεβατι!

καθε παιδι εχει το ρυθμο του!

ο μητρικος θηλασμος εκτος απο γαλα προσφερει και πολλα αλλα που το παιδι μπορει να εχει αναγκη....εκεινο ξερει τι εχει αναγκη ... μονο εκεινο...εμεις ικανοποιουμε τις αναγκες του!

Θαλασσα θα σου προτεινα να ξεχασει ςτα ωραρια και να απολαυσεις αυτο που περνας..απολαυσε τα ξενυχτια και θα ειναι πιο ευκολα....ααν το δεις εσυ διαφορετικα θα το δει και το παιδι!

και να θυμασαι ...δε υπαρχει μανουλα που να μην ξενυχτα....!

εγω παλι προτειμω να ξενυχτω και ν αθηλαζω παρα να δουλευω νυχτα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΟ ΕΚΑΝΕΣ ΣΑΝ ΝΑ ΕΙΠΑ ΚΑΤΙ ΤΡΟΜΕΡΟ ΑΜΑ ΔΙΑΒΑΣΕΣ ΚΑΛΑ ΕΓΩ ΕΙΠΑ ΟΤΙ Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΕΙΠΑ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΗΛΙΚΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΑΙ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΔΕΝ ΜΠΟΥΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΑ ΙΣΟΠΕΔΩΝΟΥΜΕ ΟΛΑ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΗ ΜΑΣ ΚΑΘΟΔΗΓΟΥΝ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΝΣΤΙΚΤΟ ΜΑΣ ΟΠΩΣ ΕΣΥ ΔΕΝ ΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕΣ ΚΑΙ ΠΙΟ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΕΤΣΙ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΟΛΛΕΣ ΦΙΛΕΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΗΛΙΚΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΑΝΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΝΑ ΞΕΚΑΘΑΡΙΖΟ ΟΧΙ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΜΕΤΕΠΗΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΓΩ ΔΕΝ ΘΕΛΟ ΝΑ ΜΠΩ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΔΙΑΜΑΧΗ ΜΕ ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΕΓΑΛΟΠΟΙΟΥΜΕ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΣΕΒΟΜΑΣΤΕ ΤΗΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΟΛΩΝ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλσπερα σε ολες τις συντροφισσες

χχαχα μάρεσε αυτο

αναστασια το εχω κανει αυτο αλλα καταληξαμε να κοιμαται για μεσημερι στις 5.30 παλι με κουνημα αλλα για κανενα 5λεπτο και μετα για βραδυ να κοιμαται στη 1

ασε τα παιξα και δεν θελω να κοιμαται τοσο αργα

αχχ κοριτσια το ξενυχτη αν και μερικες φορες δεν αντεχω, δεν με ενοχλει τοσο οσο το κουνημα και το τραγουδι για να κοιμηθει

ειναι και βαρια και φανταστειτε να την εχω αγκαλια 1 ωρα και βαλε και να χορευω και να τραγουδαω

:shock::o

οσο για το κολλημενο ναι ειναι λιγο κολλημενη επανω μου αλλα μ'αρεσει αυτο

οταν παμε στην γιαγια της και παιζουνε και την θελει πολυ μπορει να μ'αρεσει γιατι ξεκουραζομαι και δεν ακουω συνεχως μαμα μαμα αλλα ζηλευω και λιγο με την καλη εννοια

αλλα δεν εχει να κανει με τον θηλασμο αυτο ειναι στον χαρακτηρα της

αφηστε εκει που ειπα θα ξεκινησω να την κοιμηζω λιγο κουνημα και σιγα σιγα να την βαζω στο κρεβατι μισοκοιμησμενη αρρωστησε :shock::(

εχει πήγιες στο λαιμο της και πυρετο

ειπε η γιατρος οπως βγαζουμε στην στοματιτιδα στο στομα πληγες ετσι εβγαλε στο λαιμο

δεν μας εδωσε κατι απλα ειπε αν μετα απο 3 μερες δεν πεσει ο πυρετος να την ξανα παμε

αντε να δουμε

γενικα ειμαι οκ ολη μερα μονο την ωρα που ερχετε να την κοιμησω φοβαμαι :?:o το κουνημα

αλλα εννοειτε πως ειμαι διπλα της συνεχεια και παιζουμε και γελαμε και της δινομαι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν υπάρχουν τέλειες μαμάδες. Το σίγουρο είναι ότι περνάς δύσκολα... Χρειάζεσαι πολύ στήριξη. Το παιδί δε χρειάζεται μια τέλεια μαμά, χρειάζεται όμως εσένα. Και γι αυτό η γνώμη μου είναι ότι θα ήταν καλό να δεις και ένα ειδικό οχι για να σου πει τι να κάνεις αλλά να σε στηρίξει. Είχα πάει κι εγώ κάπου όταν γέννησα, που έκλαιγε το παιδί όλο το εικοσιτετράωρο και δεν άντεχα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε κοπελα μου!Πραγματικα το σκεφτομαι

κ πιανομαι!Θυμαμαι το μουδιασμα των χεριων,σβερκου...μυαλου!

Να σου πω?Και τι εγινε αν δεν κοιμηθει μεσημερι?Ισως να μην το χρειαζεται! :?

Δεν ξερω τι αλλο να σου πω! Βαλε σε μια σειρα το μυαλο σου!

Μιλα της...Δλδ τι?Εσυ προσπαθεις με αλλους τροπους κ η μικρη

σου λεει "οχι μαμα,παρε με αγκαλια κ χορεψε τραγουδωντας!"??????

Εγω επιμενω...Καλυτερα να μην κοιμηθει απο το να πεσεις κατω...Απορω πως δεν εχεις

πεσει ακομα!Και αν χρειαζεται τοοοοσο κοπο για να αποκοιμηθει ισως δε νυσταζει... :?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω θηλασσα την μικρη μου 15 μηνες κ μετα το εκοψα γιατι δεν αισθανομουν εγω οκ αλλα την ειδα κ αυτην οτι δεν το ηθελε τοσο. Γαλα ειχα δοξα τον Θεο αλλα εφοσον δεν το θελαμε το κοψαμε. Εγω προσωπικα εγω κ μονο εγω κ το τονιζω δεν ηθελα να θηλαζει αιωνια. Η καθε μαμα κανει οτι θεωρει σωστο για το παιδι της. Κ πραγματικα μπραβο σ οσες μανουλες συνεχιζουν. Για μενα 15 μηνες ηταν μια χαρα κ εφοσον κ το παιδι μου δεν δυσκολευτικε αλλα ηταν μια πολυ ομαλη μεταβαση ηταν οτι καλυτερο και για τις δυο μας κ στο κατω κατω στο καπακι εμεινα εγκυος στα διδυμα μου κ τους θηλαζω σχεδον 8 μηνες που θα ειναι την αλλη εβδομαδα τα μωρα μου και δεν τους εχω δωσει καθολου ξενο.

Απο κει κ περα για το θεμα του υπνου νομιζω οτι ισως μιας και ειναι σε μια ηλικια που ισως θα μπορουσες λιγο να της μιλησεις να της εξηγησεις οτι η μανουλα ειναι εκει και δεν παει πουθενα κ τετοια. Δεν θελω να γραψω για το προγραμμα των παιδιων μου γιατι η καθε μια θεωρει σωστο το δικο της προγραμμα. Δεν ειμαι ο χιτλερ κ δεν επιβαλω στα παιδια μου να κοιμηθουν οταν θελω εγω. Δεν ειναι μηχανες να εχουν κουμπακι.

Απλα ισως με λιγη συζητηση να μπορουσες να την καλοπιασεις. Να ξαπλωσεις αρχικα λιγο μαζι της να της πεις ενα παραμυθι να της χαιδευεις τα μαλλακια λιγο μεχρι να την παρει ο υπνος κ να χουχουλιασετε μαζι ετσι ωστε να σε αισθανεται διπλα της αλλα να μην σου βγαινουν κ σενα τα χερια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι αναστασια ετσι ακριβως

την ξαπλωνω και εγω διπλα της την χαιδευω την νανουριζω και αυτη λεει "μαμα γκαλια μαρια"το γκαλια ειναι το αγκαλια και το μαρια ειναι ενα τραγουδι που της ελεγα και λεω ακομα

μετα βεβαια λεμε ολο το ελληνικο ρεπερτοριο που ξερουμε

γιατι της λεω ενα τραγουδι και μετα λεει αλλο αλλο

ασε ζω ενα δραμα το παιδι μου 2 χρονων με χορευει στο ταψι

ειναι να μην θες να πεσεις απο το μπαλκονι???? :(

αυτο το μουδιασμα που λες εχει περασει σε αλλο επιπεδο

δεν νιωθω τιποτα

νομιζω πως οι κλειδωσεις μου εχουν βγει

σημερα πχ αρχισα απο τις 10 αντε τωρα να κανουμε αγκαλιτσα να κανουμε νανι κτλ

και καταληξαμε να κοιμηθει πριν λιγο δηλαδη 11.15

βρε την εχω μαλωσει εχω φωναξει εχω πει πως η μαμα θα πεσει κατω απο την κουραση οτι ποναω τιποτα δεν την πτωει

και της λεω μετα ελα κοπελα μου εχεις και πυρετο και αν κοιμηθεις θα εισαι καλυτερα οταν ξυπνησεις και μετα αρχισε το θεατρο

"μαμα πυετο αμαν πυετο" και να κλαψουριζει και να πιανει το κεφαλι της

εκει με επιασαν τα γελια

της λεω γιατι κοπελα μου και λεει

"γιατι μαμα πυετο γιατι?"

τι να την κανεις αντε πειτε μου

απο τη μια να κλαις και απο την αλλη να γελας ειναι

το θεμα ξερεις πιο ειναι πως οταν επιτελους κοιμηθει το μεσημερι κοιμαται 2 ωρες μεσο ορο που σημαινει οτι νυσταζει η τουλαχιστον εχει αναγκη απο υπνο

αυτο με κανει να την κοιμηζω

οταν γινει καλα θα την αφησω να μην κοιμηθει να δουμε

μια φορα παντως που το ειχα κανει γιατι ημουν πολυ χαλια περιοδο και πονουσα δεν αντεχα να την κοιμησω την αφησα και κοιμηθηκε στις 9 το βραδυ κατευθειαν με 5 λεπτα νανουρισμα

μπορει ολη τη μερα να ειχα απηυδησει μαζι της αλλα κοιμηθικε σαν πουλακι

εχω μπερδευτει πολυ για το τι ειναι το καλυτερο τελικα

και δεν θελει και κανεναν αλλον

μονο εμενα

τουλαχιστον να την επερνε ο μπαμπας της και να την κουνουσε που ειναι και 120 κιλα ανθρωπος και 1.92

εγω η καημενη τι να κανω?

μου λετε για καποιον ειδικο

σε ποιον ειδικο δηλαδη

τι ειδικος ειναι αυτος που θα με βοηθησει σε αυτο το θεμα?

να παω να βρω ρε παιδι μου αν ειναι να με βοηθησει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Απλα ισως με λιγη συζητηση να μπορουσες να την καλοπιασεις. Να ξαπλωσεις αρχικα λιγο μαζι της να της πεις ενα παραμυθι να της χαιδευεις τα μαλλακια λιγο μεχρι να την παρει ο υπνος κ να χουχουλιασετε μαζι ετσι ωστε να σε αισθανεται διπλα της αλλα να μην σου βγαινουν κ σενα τα χερια.

λες να μην το εχω κανει?

βρε τι χαιδεμα τι καλοπιασμα τιποτα

εχω δοκιμασει παρα πολλα αυτη εκει τιποτα

σηκωνεται και παιζει

αυτο γινεται και το βραδυ οχι μονο το μεσημερι

αφου πριν τι εκανα μου εσπασε τα νευρα και της λεω ημαμα ειναι τοσοοο κουρασμενη και θελει να κοιμηθει

εγω θα κοιμαμαι και εσυ τωρα θα μου τραγουδας και θα με χαιδευεις θα με κοιμησεις εσυ

και με κοιταει και λεει "καλα μαμα"και αρχισε να τραγουδαει και να με χαιδευει

αυτο για 5 δευτερολεπτα μετα αρχισε να κλεινει τα αυτια της και να μετραει "2,3, 5, 7"

της λεω τοσο πολυ αντεξες να με κοιμησεις και γελουσε

μας δουλευει σας λεω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

xixixi μου φαινεται οτι σε δουλευει ψιλο γαζί η κορη σου χωρις παρεξηγηση. Μα τι σκαρφιζονται τα σκατουλια μας για να μας τραβηξουν την προσοχηηηηη.

ΑΝ κανεις τον ψοφιο κοριο τελειως τι θα κανει? λεω εγω τωρα δεν ξερω δεν ειμαι η καταληλοτερη να σου πει γι αυτο απλα σκεφτομαι. Εγω της λεω διαφορα παμε για νανακια κ αυριο που θα εισαι ξεκουραστη θα βαλουμε να δουμε μαζου κ θα παμε βολτα κ θα παιξουμε κ αν δεν κοιμηθεις δεν θα χεις δυναμη κ δεν θα μπορεις. Λεμε τωρα. Αλλα βεβαια οτι της λεω το κανω δεν της λεω ψεμματα δεν μ αρεσει γιατι τοτε την εχασα την μπαλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χαχαχαχαχα!!!Αχ βρε κοριτσακι μου!!!Εχει πολυ χιουμορ η μικρη σου! :lol::lol::lol:

Η Μαρια?Ποια Μαρια(πες της!)...Λαααααστ γιαρ!!!! :lol::lol::lol:

Οτι εχεις κανει...Ξανακαντα! Μπορει τωρα να πιασει κατι!

Αν δεν πεις τη "Μαρια" κλαιει?Αν της βαλεις ραδιοφωνο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

xixixi μου φαινεται οτι σε δουλευει ψιλο γαζί η κορη σου χωρις παρεξηγηση. Μα τι σκαρφιζονται τα σκατουλια μας για να μας τραβηξουν την προσοχηηηηη.

ΑΝ κανεις τον ψοφιο κοριο τελειως τι θα κανει? λεω εγω τωρα δεν ξερω δεν ειμαι η καταληλοτερη να σου πει γι αυτο απλα σκεφτομαι. Εγω της λεω διαφορα παμε για νανακια κ αυριο που θα εισαι ξεκουραστη θα βαλουμε να δουμε μαζου κ θα παμε βολτα κ θα παιξουμε κ αν δεν κοιμηθεις δεν θα χεις δυναμη κ δεν θα μπορεις. Λεμε τωρα. Αλλα βεβαια οτι της λεω το κανω δεν της λεω ψεμματα δεν μ αρεσει γιατι τοτε την εχασα την μπαλα.[/qu

τι να παρεξηγησω κοπελα μου

λεσ και δεν το ξερω οτι με δουλευει

εντομεταξυ δεν πιανει κανενα υφος μου

τι θλιμμενη το εχω παιξει τι σοβαρη τι θυμωμενη τιποτα

οτι εχει χιουμορ εχει και αυτο με κραταει 2 χρονια :|

εχω αρχισει απο χθες να τη βαζω μισοκοιμησμενη στο κρεβατι και θα τη βαζω σιγα σιγα πιο νωρις

αλλα επεσε και η αρρωστια τωρα και την λυπαμαι και με εχει και πιο πολυ αναγκη

απο βδομαδα παλι αν και θα προσπαθω και αυτες τις μερες απλα δεν θα ειμαι τοσο αυστηρη

λετε να ειναι μουφα και ο πυρετος??????? :shock: ικανη την εχω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αστο αυτες τις μερες που ειναι αρρωστη δεν κανεις τιποτα μονο χειροτερα μπορει να γινει. Κανε λιγο ακομα υπομονη ( μα τι μου λες θα μου πεις) και μεινε κοντα της τωρα που σ εχει πολυ αναγκη κ αστο οταν συνελθει το παλευεις.

Παρτο αποφαση τοτε οταν γινει καλα κ λιγο λιγο καθε μερα χωρις να κανεις κατι αποτομο αρχισε να αλλαζεις καποια πραγματα για να το φτιαξεις λιγο να σας βολευει κ τις δυο κ χωρις να στενοχωριεται καμια σας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αρχικά διαβάζοντας το τίτλο μόνο αυτό δεν περίμενα ειλικρινά λέω τι είναι πάλι αυτό ; Κοίτα να δεις περνάς κάποιο ζόρι σίγουρα εσυ ξέρεις τη κατάσταση επειδή τις βιώνεις , δες όλα όσα σου έχουν γράψει τα κοριτσια πάρε ένα χαρτι και ξεκίνα να σημειωνεις με αυτα που συμφωνεις περισσότερο και με αυτά που συμφωνείς λιγότερο και ξεκίνα να κάνεις δοκιμές και συνδιασμούς . Το βασικότερο είναι να ηρεμήσεις αν εσυ δνε είσια ήρεμη μην περιμένεις να ηρεμήσει και το μωρό .

Εγω θεωρω όλες τις αποψεις σεβαστές και ειλικρινά δνε μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο κάποια μέλοι μονίμως πέφτουν να "φάνε"κάποιο άλλο μέλος επειδή τυχαίνει να έχει αντίθετη άποψη και ανάφερομαι περι θηλασμού και "εξαρτήσεως "Αυτό που ανάφερε η Άννα 1975 το θεωρω σωστό αν ένα μωρό δεν αποχωρίζεται τη μαμά όλη την ημέρα αυτο το κάνει πιο δύσκολο πως θα αφήσει το μωρό σε κάποιον άλλον αν θηλάζει ; θα μου πείτε μπορεί να βγάλει το γάλα της αλλά ειναι μωρα τα οποία δυσκολα κόβουν τη συνήθεια και για μένα δεν έχει κανένα όφελος ο θηλασμός σε αυτή την ηλικία αν τωρα τη κάθε μια δνε την ενοχλεί ας το κάνει , πάντως δεν μπορούμε να ακυρώνουμε τους παιδιατρους αν είναι έτσι επειδή συνήθως διαλέγουμε μόνο αυτά που μας βολεύουν να κάνουμε τοτε να μην πάρουμε το φάρμακο που μας λέει ο γιατρος αλλά να κάνουμε βεντουζες η να δώσουμε κάποιο γιατροσόφι

Κάποια κοπέλα ανάφερε ότι όλες οι μάμαδες έχουμε ξενυχτίσει -εγω δεν ξενύχτισα καθόλου αν εξαιρέσετε μόνο όταν είναι αρρωστούλη και όταν νοσηλευετηκε σε νοσοκομείο με αφυδάτωση . Δεν θήλασα αλλά δεν ξενύχτησα δνε κουράστηκα δεν χρειάστηκε να βρεθω σε τέτοια κατάσταση βρέθηκα σε άλλη κάθε παιδί έχει το δικό του πρόγραμμα το οποίο εμεις οι γονέις το βοήθαμε να στρωσει και θα αλλάξει πολλές φορές . Μυστική συνταγή δεν υπάρχει απλά μόνο ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΤΗΤΑ .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αστο αυτες τις μερες που ειναι αρρωστη δεν κανεις τιποτα μονο χειροτερα μπορει να γινει. Κανε λιγο ακομα υπομονη ( μα τι μου λες θα μου πεις) και μεινε κοντα της τωρα που σ εχει πολυ αναγκη κ αστο οταν συνελθει το παλευεις.

Παρτο αποφαση τοτε οταν γινει καλα κ λιγο λιγο καθε μερα χωρις να κανεις κατι αποτομο αρχισε να αλλαζεις καποια πραγματα για να το φτιαξεις λιγο να σας βολευει κ τις δυο κ χωρις να στενοχωριεται καμια σας.

ναι αυτο θα κανω

αν και σημερα ειναι λιγο καλυτερα ευτυχως

ευχαριστω παντως για ολα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αρχικά διαβάζοντας το τίτλο μόνο αυτό δεν περίμενα ειλικρινά λέω τι είναι πάλι αυτό ;

.

αυτον τον τιτλο τον εβαλα γιατι ετσι νιωθω η καλυτερα ετσι ενιωθα εκεινη την στιγμη

επειδη την φωναξα και την μαλωσα

και επειδη χανω την υπομονη μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Thalassa η μικρή σου είναι μια γλύκα, σου λέει όλα αυτά? :lol::lol::lol:

τέλεια, η γνώμη μου είναι να καθίσεις και να την απολαύσεις γιατί τα χρόνια περνούν και δυστυχώς δεν γυρίζουν πίσω!!! :roll::roll::roll::roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

thalassa μια χαρά μαμά είσαι απλά λίγο πελαγωμένη το οποίο οφείλετε αποκλειστικά και μόνο σε κούραση θα βρεις την χρήσή τομή αυτή που θα έχεις ένα παιδί ικανοποιημενο και μια μαμά ευτιχισμενη και ξεκούραστη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΘΑΛΑΣΣΑ μου,νομιζω οτι "πελαγωσες" !

Εγω δεν εχω γινει ακομα μανουλα...δεν εχω την εμπειρια των αλλων κοριτσιων...θα σου πω απλα την γνωμη μου.

Το γεγονος και μονο οτι μπηκες στην διαδικασια να αναρωτηθεις για το αν εισαι καλη μανα δειχνει ποσο πολυ αγαπας κ νοιαζεσαι για το παιδακι σου!

Νομιζω οτι εχεις απλα κουραστει.....Ηρεμισε και οταν δεις οτι σπανε τα νευρα σου ζητα βοηθεια απο τους γονεις σου,απο καποια φιλη,απο τον αντρα σου....Να εισαι αισιοδοξη.....

Χαμογελα μας λιγακι :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Thalassa η μικρή σου είναι μια γλύκα, σου λέει όλα αυτά? :lol::lol::lol:

τέλεια, η γνώμη μου είναι να καθίσεις και να την απολαύσεις γιατί τα χρόνια περνούν και δυστυχώς δεν γυρίζουν πίσω!!! :roll::roll::roll::roll:

αυτα και αλλα πολλα μου λεει

ασε ειναι τρελλα γενικα

χθες πηγε εβαλε αν βραχιολι που κανει θορυβο και ερχεται και μου λεει "μαμα ντουμ ντουμ"και αρχισε να χορευει

ηθελε να της τραγουδησω το ντρουμ ντρουμ ντρουμ τα βραχιολα σου βροντουν

ολο χορο και τραγουδι ειναι τραγουδιστρια την βλεπω να γινεται

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

thalassa μια χαρά μαμά είσαι απλά λίγο πελαγωμένη το οποίο οφείλετε αποκλειστικά και μόνο σε κούραση θα βρεις την χρήσή τομή αυτή που θα έχεις ένα παιδί ικανοποιημενο και μια μαμά ευτιχισμενη και ξεκούραστη

αυτο ισχυει βανια μου η κουραση με εκανε να σκεφτομαι διαφορα χαζα και να αντριδρω με υπερβολες

η μικρη ευτυχωσ δεν μπορω να πω φαινεται ικανοποιημενο παιδι που εχει και ορια αλλα και ελευθερια

ελπιζω να το συνεχισω αυτο και να κοψουμε επιτελους το κουνημα :)

ΘΑΛΑΣΣΑ μου,νομιζω οτι "πελαγωσες" !

Εγω δεν εχω γινει ακομα μανουλα...δεν εχω την εμπειρια των αλλων κοριτσιων...θα σου πω απλα την γνωμη μου.

Το γεγονος και μονο οτι μπηκες στην διαδικασια να αναρωτηθεις για το αν εισαι καλη μανα δειχνει ποσο πολυ αγαπας κ νοιαζεσαι για το παιδακι σου!

Νομιζω οτι εχεις απλα κουραστει.....Ηρεμισε και οταν δεις οτι σπανε τα νευρα σου ζητα βοηθεια απο τους γονεις σου,απο καποια φιλη,απο τον αντρα σου....Να εισαι αισιοδοξη.....

Χαμογελα μας λιγακι :D

ευχαριστω πολυ και ευχομαι συντομα να αγκαλιασεις και εσυ ενα μωακι αν το επιθυμεις

μονο μην το κουνας για υπνο ;):|

οι γονεις μου δυστυχως μενουν μακρυα μονο την πεθερα μου εχω που ευτυχως δεν μπορω να πω βοηθαει οσο μπορει αλλα αυτη η κουραση και ο πονος απο το κουνημα δεν περναει αν δεν σταματησει αυτο

τελοσπαντων ηταν μια στιγμη αδυναμιας μου και εντασης ειμαι καλυτερα ψυχολογικα και μον που μιλησα με ολες εσας και σας ευχαριστω πολυ

και η μικρη με κανει να τα ξεχναω ολα αυτα γιατι ειναι μια τρελλα

οταν ομως ερχεται η ωρα του υπνου τρελλαινομαι εγω :x:evil:

σημερα το μεσημερι κοιμηθηκε στο στηθος χωρις κουνημα :P:D

ειχε παρα πολυ καιρο να κοιμηθει ετσι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΩΝΤΩΣ ΘΑ ΒΡΕΙΤΕ ΤΟΥΣ ΡΥΘΜΟΥΣ ΚΑΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΟΛΕΣ ΕΧΟΥΜΕ ΠΕΡΑΣΕΙ ΔΥΣΚΟΛΑ ΟΤΑΝ ΕΙΣΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΟΛΑ ΣΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΜΑΥΡΑ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΘΑ ΔΕΙΣ ΟΤΙ ΘΑ ΦΤΙΑΞΟΥΝ ΕΝΑ ΕΝΑ ΒΗΜΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΦΙΛΙΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αααχχχχ....μια δακρυβρεχτη ιστορια(θα θυμουνται ισως καποιες κοπελες πως παλιοτερα ανοιγα διαφορα τετοια ποστ)

διστυχως τετοιες φασεις THALASSA μου πιστευω περνανε ολες οι μανουλες..για εμενα προσωπικα ειναι το δυσκολοτερο κομματι της μητροτητας αυτο(προς το παρων τουλαχιστον)

δεν εχω καποια συμβουλη να σου δωσω,απλα μπηκα να σου πω πως το "δεν ειμαι σωστη μαμα" να μη το ξαναβαλεις στο μυαλο σου

απλα θελουμε να ειμαστε "τελειες" σε ολα μαμαδες,να ξεπερασουμε τα ορια κ οταν καταλαβουμε πως δε γινετε νιωθουμε κακες μανες

ποιος ομως ειναι τελειος?ποιος δεν εχει ορια,δεν θυμωνει,δε νευριαζει??απλα ολοι πασχιζουμε για το καλυτερο..

ασε που πολλοι κ εγω μαζι νομιζω πως δε ξερουμε πιο τελικα ειναι αυτο..το καλυτερο,το τελειο απλα ετσι προσπαθουμε κ ξανα κ ξανα

κ οταν ερθει το βραδυ κ πας για υπνο..παλι θα σκεφτεσαι..το εκανα ευτυχισμενο το παιδακι μου?μηπως τελικα δε παιξαμε αρκετα κτλ κτλ

τελικα νομιζω πως μια τετοια μανα (κ με τα νευρα της)αγγιζει την τελεια ανιδιοτελη αγαπη..η μανα που αγχωνεται για το παιδι,που το σεβεται,που κανει λαθη κ ξερει ζητα συγνωμη..

τα φιλια μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...