Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΡΟΧΑΛΙΖΕΙ...


fotin

Recommended Posts

Κορίτσια παρατήρησα οτι το μωρό μου ροχαλίζει.

Είναι 7 μηνών, κάποιες φορές ροχάλισε στο ριλάξ και υπέθεσα οτι είναι απο τη στάση του σώματος, επειδή είναι κάπως μαζεμένος εκεί μέσα όταν κοιμάται.

Χθές κοιμόταν στο κρεβατάκι του ανάσκελα και τον άκουσα πάλι να ροχαλίζει λίγο. Δεν είναι κρυωμένος ούτε έχει μπούκωμα στη μυτούλα του. Να ανησυχώ? Τι μπορεί να το προκαλεί αυτό? Θα ρωτήσω και την παιδίατρο αλλά εσείς τι γνωρίζετε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοιτα εμενα η κορη μου που ειναι πιο μεγαλη , ροχαλιζει σαν παππους ! το καημενο το λυπαμαι ... ο παιδιατρος μας εστειλε σε ωριλα και αυτος μας βρηκε κρεατακια και στραβο διαφραγμα . μας συνεστησε καθημερινες πλυσεις με φυσιολογικο ορο κα επανεξεταση σε ενα χρονο , και να περιμενουμε μεχρι τα 5 ,μηπως απορροφηθουν τα κρεατακια . η μεγαλυτερη κορη μου παλι , ροχαλιζε οταν ηταν μικρη αλλα ευτυχως σταματησε .ο παιδιατρος σου ειναι αυτος που θα κρινει ,μπορει να μην ειναι και τιποτα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοιτα εμενα η κορη μου που ειναι πιο μεγαλη , ροχαλιζει σαν παππους ! το καημενο το λυπαμαι ... ο παιδιατρος μας εστειλε σε ωριλα και αυτος μας βρηκε κρεατακια και στραβο διαφραγμα . μας συνεστησε καθημερινες πλυσεις με φυσιολογικο ορο κα επανεξεταση σε ενα χρονο , και να περιμενουμε μεχρι τα 5 ,μηπως απορροφηθουν τα κρεατακια . η μεγαλυτερη κορη μου παλι , ροχαλιζε οταν ηταν μικρη αλλα ευτυχως σταματησε .ο παιδιατρος σου ειναι αυτος που θα κρινει ,μπορει να μην ειναι και τιποτα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Υπάρχει μεγαλη συσχέτιση ροχαλισματος και αλλεργιων. Ποσο καιρο το κανει αυτο το μωρο ? Μηπως με την εισαγωγή καποιας τροφής ? Φυσικά μπορει να μην εχει σχεση με αλλεργιες αλλα εχε και αυτο το ενδεχομενο στο μυαλο σου .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοιτάξτε, το μωρό δεν έιναι πολύ χοντρούλι, είναι κανονικό.

Απο κρεατάκια και τέτοια έχω εγώ μεγάλη προιστορία και ανησυχώ για κληρονομικότητα.

Για αλλεργία δεν ξέρω, αυτό το ροχαλητό όπως είπα το έκανε μόνο στο ριλάξ (και όχι συνέχεια) και μια φορά τον άκουσα στο κρεβατάκι του. Δεν συνέπεσε πάντως με τροφές, δεν του έχω είσάγει κάτι καινούριο στη διατροφή του τις τελευταίες 2 εβδομάδες. Θα ρωτήσω και τον θείο μου, είναι αλλεργιολόγος. Και την παιδίατρο φυσικά. Αλλά δεν είναι πολύ μωρό για κρεατάκια και τέτοια?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ !!

ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ Ο ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΑΚΟΥΓΕΤΕ ΣΑΝ ΝΑ ΡΟΧΑΛΙΖΕΙ (ΟΧΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ)ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΜΩΡΟΥΛΙ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΙΠΕ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ ΡΥΝΙΤΙΔΑ Κ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟΝ ΑΚΟΥΩ ΠΕΡΙΠΟΥ ΜΕΧΡΙ ΕΝΟΣ ΧΡΟΝΟΥ.

ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΟΡΟ Κ ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ ΜΠΑΝΑΚΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΟΙΓΕΙ Η ΜΥΤΟΥΛΑ ΤΟΥ..

ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΕ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ!!Κ ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ ΚΙΟΛΑΣ!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοιτάξτε, το μωρό δεν έιναι πολύ χοντρούλι, είναι κανονικό.

Απο κρεατάκια και τέτοια έχω εγώ μεγάλη προιστορία και ανησυχώ για κληρονομικότητα.

Για αλλεργία δεν ξέρω, αυτό το ροχαλητό όπως είπα το έκανε μόνο στο ριλάξ (και όχι συνέχεια) και μια φορά τον άκουσα στο κρεβατάκι του. Δεν συνέπεσε πάντως με τροφές, δεν του έχω είσάγει κάτι καινούριο στη διατροφή του τις τελευταίες 2 εβδομάδες. Θα ρωτήσω και τον θείο μου, είναι αλλεργιολόγος. Και την παιδίατρο φυσικά. Αλλά δεν είναι πολύ μωρό για κρεατάκια και τέτοια?

Σου απάντησα στο άλλο θέμα που έχεις ανοίξει (μάλλον το άνοιξε δύο φορές).

Αν ροχαλίζει 1-2 μέρες δεν είναι τίποτα. Ο δικός μου ροχάλιζε συνέχεια, είναι και αλλεργικός.

Μόλις έγινε 1 χρονών και κάτι ψιλά κάναμε χειρουργείο κρεατάκια.

Το μωρό ...αναστήθηκε κυριολεκτικά.

Άρα δεν είναι μικρός για κρεατάκια. Αν συνεχιστεί ο παιδίατρος δεν είναι κατάλληλος να σου πει. Θα πρέπει να πας σε ωρηλά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Frosabl al το άκοιξα κατά λαθος 2 φορές, είχε κολλήσει και δεν ήξερα αν το έχει ανεβάσει το θέμα κι έτσι μπήκε 2 φορές... :oops:

Δεν τον ξανάκουσα το βράδυ να το κάνει συνεχόμενα, παρά κάτι μεμομονωμένα ''χρρρρρ'' για ένα δευτερόλεπτο και σταματάει. Θα μου πει η παιδίατρος αν είναι να το πάμε σε ωρλ. Εύχομαι να μην έχει κληρονομήσει τα δικά μου προβλήματα. Εγώ μικρή έκανα 2 φορές κρεατάκια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εμένα ο δικός μου ροχαλίζει από τότε που ήταν μωρό. Ο ωρυλά που τον εξέτασε μας είπε ότι έχει να κάνει με τα κρεατάκια αλλά σε αυτή την ηλικία δε τα πειράζουμε (δηλαδή δεν είναι αναγκαίο να κάνει κάποια επέμβαση) καθώς μεγαλώνοντας αυτά συνήθως συρρικνώνονται.

Τα ίδια ακριβώς μας έχει πει και ο παιδίατρος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...