Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΜΩΡΟΥ 15 ΜΗΝΩΝ...


Recommended Posts

Καλημέρα σας!

Έχω μια κορούλα 14,5 μηνών και θα ήθελα τη γνώμη σας και τις συμβουλές σας σχετικά με τη διατροφή.

Το πρωι γύρω στις 10 πίνει το γάλα της περίπου 200ml.

Κατά τις 11.30 τρώει τη μια μέρα αυγό και ένα μικρό φρούτο π.χ. βανίλια και την άλλη μέρα μόνο φρούτο αλλά περισσότερο π.χ.μια μικρή μπανάνα+βανίλια.

Το μεσημέρι κατά τις 2.00 φαγητό κρέας σε μορφη κιμά με 2-3 λαχανικα (κολοκύθι-πατάτα-καρότο-μπρόκολο-παντζάρι-κουνουπίδι...) ή ψάρι με λαχανικά

Το απόγευμα κατά τις 5.30 ένα φρούτο π.χ. αχλάδι

Αργότερα κατά τις 7.30 λίγο από το μεσημεριανό φαγητό και το βράδυ κατα τις 9.00 γάλα.

Το θέμα είναι ότι τώρα τελευταια δεν πολυθέλει το γάλα μάλλον γιατι ειναι χορτάτη.

Γιαούρτι της έδινα το απόγευμα αλλά μετά το έκοψα γιατί μου φαινόταν ότι δε μπορεί να τα φάει και να τα χωνεψει όλα αυτα! Ούτως ή άλλως έτρωγε το ADVANCE - δηλ.επιδόρπιο γιαουρτιου οπότε δε με νοιάζει και αν δεν το τρώει.(έχω προσπαθήσει να της δώσω κανονικό γιαούρτι αλλά δεν το θέλει).

Πείτε μου σας παρακαλώ εσείς τι πρόγραμμα ακολουθείτε στα παιδάκια σας να πάρω κάποια γνωμη...Ίσως το βραδινό της φαγάκι να πρέπει να είναι κάτι πιο ελαφρύ...

Γενικότερα τώρα τελευταία μου κάνει και σκηνές,κλάματα από την ώρα που θα την πάω για μπάνιο (8.30) μάλλον έχει βαρεθε'ι τη διαδικασία.

Περιμένω γνώμες σας...........................thanks!!! :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα. Ο γιός μου είναι λίγο μικρότερος από την κόρη σου, ωστόσο μία γνώμη θα την πω :D Νομίζω ότι το βραδυνό γεύμα των 7:30 είναι λίγο αργά με αποτέλεσμα η μικρή σου να μην πεινάει στις 9 για γάλα. Γιατί δε δοκιμάζεις στις 5:30 αντί για φρούτο να δώσεις αυτό το γεύμα ή να το δώσεις κατά τις 6-6:30 (ανάλογα τί ώρα έφαγε μεσημεριανό) και κατευθείαν το γάλα μεταξύ 8:30 και 9 ? Εγώ αυτό εφαρμόζω. Δηλαδή, ο μικρός πίνει το γάλα στις 8-8:30 (330ml), στις 10:00 αυγό, στις 11 φρούτα (αλεσμένα βέβαια ακόμα...), πέφτει για ύπνο, κατά τις 3:30 μεσημεριανό. Στις 6:30 τρώει κρέμα ή γιαούρτι με φρέσκα φρουτα ή τοστάκι και ένα Advance και το βράδυ 8:45 το γάλα του (330ml) και νάνι στις 9. Από τις 6:30 μέχρι το βραδυνό γάλα δεν του δίνω κάτι άλλο. Καλή επιτυχία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σε ευχαριστώ κοκοράκι! μάλλον πρέπει να κόψω ένα γεύμα...απλά η παιδίατρος μου είχε πει να μην κόψω το απογευματινό και για αυτό απλά το άλλαξα από γιαούρτι σε φρούτο για πιο ελαφρύ.Ίσως να της δίνω κατά τις 6 φρούτο και κάτι άλλο π.χ γιαούρτι ή τοστάκι (τι τυρί βάζεις μέσα στο τοστ?) και μετά κατευθείαν γάλα.Γιατί με τόσα φαγητά έχει ελαττώσει και την ποσότητα γάλακτος από 250 το πρωι και 250 το βράδυ πίνει 150 περίπου και το πρωι 180-200.

Γιαούρτι κανονικό δίνεις εσύ στο αγοράκι σου? Δοκίμασα με μέλι ή και σκέτο αλλά δεν το ήθελε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κατερινακι,

η κορη μου είναι 13 μηνων. πινει το γαλα της γυρω στα 300μλ στις 7:00-7:30 το πρωι, γυρω στις 11:00 τρωει το αυγό ή τα φρουτα της (μισο μηλο, μισο ποροκαλι,μισο αχλαδι, μιη μπανανα), γυρω στις 14:30 τρωι το φαγητο της(πλεον τρωει τα παντα, οχι αλεσμενα αλλα πατημενα), γυρω στις 18:00 τρωει τα φρουτα της μισα όπως παραπάνω και τέλος γυρω στις 21:00 το γάλα της. μπορει κατα την διαρκεια της ημερας να τσιμπησει λιγο ψωμακι ή κανενα μπισκοτακι. αυτα τρωει. μπανιο δεν την κανω καθε μερα δεν υπαρχει λογος ετσι κι αλλιως καθε 3 ωρες την πλενω και της αλλαζω την πανα της και πλενω τα χερακια και το προσωπο της οποτε ουσιαστικα μονο το μαλλι θέλει 2 φορες την εβδομάδα. αυτο ειναι το προγραμμα μας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατερινάκι, εννοείται ότι δεν πρέπει να κόψεις το απογευματινό, απλά (γνώμη μου πάντα) να το μεταθέσεις νωρίτερα και αν η μικρή σου ζητήσει κάτι μετά, δώσε μία ρυζογκοφρετούλα, ένα μπισκοτάκι παιδικό - αν δίνεις - λίγο ψωμάκι.....έτσι για το μεζε 8-) .

Εγώ όταν δίνω για απογευματινό γιαούρτι με φρούτο, δίνω κανονικό στραγγιστό με μπανάνα λιωμένη ή αχλαδάκι μέσα (το στραγγιστό γιαούρτι είναι πολύ ξινό....) και όταν δίνω τοστακι, επειδή δεν το τρώει όλο (βαριέται να το μασήσει αφήνει το μισό) δίνω και ένα advance που είναι μικρή ποσότητα. Μέλι δε δίνω ακόμα. Θα ρωτήσω μάλιστα σήμερα την παιδίατρο από πότε επιτρέπεται. Τυρί στο τοστ βάζω έμμενταλ ή κασεράκι. Δεν έχω κουράσει και πολύ το μυαλό μου με αυτό (ακούγονται διάφορα), απλά δε βάζω (ούτε για μας δηλαδή) αυτά τα τύπου Fina, Milner κ.λπ. που δεν τα εμπιστεύομαι καθόλου - είναι σαν πλαστικά.

Πάντως, εφόσον το πρωί η μικρούλα πίνει 200 γάλα αλλά το βράδυ πίνει λιγότερο, πάει να πει ότι το πρωί πεινάει (λογικό) αλλά το βράδυ είναι πιο χορτάτη. Δε νομίζω δηλαδή ότι της φταίει το γάλα, απλά δεν πεινάει πολύ.

Να σε ρωτήσω κι εγώ κάτι με τη σειρά μου (άσχετο αλλά μια και τα λέμε.... :roll: ). Η μικρή σου τρώει αλεσμένα ή όχι? Αν όχι, πότε τα σταματήσατε? Ρωτάω γιατί όλοι μου λένε να αρχίσω να του δίνω κομματάκια ή πατημένα με πηρούνι αλλά δεν τα θέλει. Τα σνακ τα τρώει έτσι, το φαί όχι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σε ευχαριστώ ξανά κοκοράκι!

Αλεσμένα η μικρή μου σταμάτησε πριν χρονίσει.Τα κόβω κομματάκια μικρά, ή ελάχιστα πατημένα με πιρούνι.Θέλει γενικώς να τρώει μόνη της με τα χέρια! της αφήνω λοιπόν μικρά κομματάκια λαχανικών ή ψαριού να τα φάει μόνη της και συγχρόνως της δίνω και εγώ με το κουταλάκι.Και τα φρούτα αλεσμενα τα σταμάτησε πολύ νωρίς οπότε και αυτά κομματάκια....

θα σου ξαναγράψω αργότερα γιατι τωρα φωνάζει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κατερινακι,

η κορη μου είναι 13 μηνων. πινει το γαλα της γυρω στα 300μλ στις 7:00-7:30 το πρωι, γυρω στις 11:00 τρωει το αυγό ή τα φρουτα της (μισο μηλο, μισο ποροκαλι,μισο αχλαδι, μιη μπανανα), γυρω στις 14:30 τρωι το φαγητο της(πλεον τρωει τα παντα, οχι αλεσμενα αλλα πατημενα), γυρω στις 18:00 τρωει τα φρουτα της μισα όπως παραπάνω και τέλος γυρω στις 21:00 το γάλα της. μπορει κατα την διαρκεια της ημερας να τσιμπησει λιγο ψωμακι ή κανενα μπισκοτακι. αυτα τρωει. μπανιο δεν την κανω καθε μερα δεν υπαρχει λογος ετσι κι αλλιως καθε 3 ωρες την πλενω και της αλλαζω την πανα της και πλενω τα χερακια και το προσωπο της οποτε ουσιαστικα μονο το μαλλι θέλει 2 φορες την εβδομάδα. αυτο ειναι το προγραμμα μας.

Ελένη εσυ δεν της δινεις φαγάκι για βραδυνο,ε? μόνο τα φρουτα το απογευμα και γαλατακι.Μάλλον πολλά της πέφτουν της δικιας μου...και για το μπάνιο μάλλον θα την κάνω απλά ενα ντουζακι και 2 φορες την εβδομαδα και τα μαλλιά.

Σε ευχαριστώ πολυ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελένη εσυ δεν της δινεις φαγάκι για βραδυνο,ε? μόνο τα φρουτα το απογευμα και γαλατακι.Μάλλον πολλά της πέφτουν της δικιας μου...και για το μπάνιο μάλλον θα την κάνω απλά ενα ντουζακι και 2 φορες την εβδομαδα και τα μαλλιά.

Σε ευχαριστώ πολυ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλησπέρα κοριτσάκια απο μια σχετικαααα παλιότερη μαμα! ;))

Κ εγω θεωρω οτι το απογευματινό που της δίνεις είναι πολύ,οπότε λογικό είναι να μη θελει

να πιει το γάλα της το βραδυ...

Γενικότερα κορίτσια,είναι καλό τα φρούτα το μωρό να τα τρωει πρωινές ώρες,μεταβολίζονται

καλύτερα στον οργανισμό κ του μενουν περισσότερα στοιχεία κ βιταμίνες.

Δηλαδη,το αχλάδι το απόγευμα νομίζω πως είναι περριτό!

Δινε της γύρω στις 6 το απογευματινό της..Μπορεις να δοκιμασεις να της φτιάξεις

ρυζόγαλο χωρις ζαχαρη,ή τοστακι με κασερι ή τυρι,λίγο τραχανό η κεκάκι αλλα πάλι

σπιτικό με ελάχιστη ζάχαρη.Εγώ,εκτός απο όλα αυτα,της δίνω κ κανενα γιαουρτάκι,είτε

advance,είτε steps (που έχουν κ πολύ υψηλη περιεκτικότητα ασβεστίου),είτε bio γαουρτακια

παιδικά(αυτα τα βρίσκω στον Βασιλόπουλο).

Οπότε απο τις 6 μεχρι τις 9μιση-10 που κοιμάται πεινάει αρκετα ωστε να πιει 330μλ γάλα!

Τωρα,σχετικά με τα αλεσμένα το κάθε μωρό έχει τους δικούς του ρυθμούς,η κόρη μου

τρωει τα πάντα σε κομματάκια εκτός απο το κρέας,το οποίο βασικά το φοβάμαι εγώ κ της

το αλέθω ακόμη(εκτός απ τον κιμά).

Τέλος,σχετικά με το μπάνιο,μου είναι αδυνατο να μην την κάνω μπανάκι καθημερινά,

είναι κ αυτο μερος της ρουτίνας της..Απλά λούζω τα μαλλάκια της μέρα παρα μερα,το σώμα

όμως όπως κ να χει το τσαλαβουτάμε καθημερινά!

Ελπίζω λίγο να σε βοηθησα!

Φιλιά πολλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γενικότερα κορίτσια,είναι καλό τα φρούτα το μωρό να τα τρωει πρωινές ώρες,μεταβολίζονται

καλύτερα στον οργανισμό κ του μενουν περισσότερα στοιχεία κ βιταμίνες.

Δηλαδη,το αχλάδι το απόγευμα νομίζω πως είναι περριτό!

Θα ηθελα να σε ρωτησω για αυτο που λες στο εχει πει ο παιδιατρος? η διατροφολογος? γιατι δεν εχω ακουσει οτι καποιες τροφες πρεπει να τις τρωμε οπωσδηποτε πρωι ή βραδυ αντίστοιχα. επειδη εχω ξανακουσει βασικα για την πορτοκαλαδα. αλλα αν δεν μου το πει διατροφολογος ο οποιος ειναι και ειδικος δεν το πολυπιστευω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Nαι κοριτσάκι μου,μου το χει πει η παιδίατρός μας,η οποία γενικότερα

ειναι πολύ ψαγμένη σε όλα τα θέματα κ πολύ περισσότερο σε θεματα διατροφής!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ πάντως κορίτσια ξέρω (έχω διαβάσει δλδ σε αντίστοιχο forum) ότι τα φρούτα καλό είναι να τα αποφεύγουμε το απόγευμα - εγώ δίνω κάποιες φορές λίγο για να γλυκαίνει το γιαουρτάκι και μόνο γι΄αυτό - για τον εξής λόγο: Τα σάκχαρα που περιέχουν δημιουργούν υπερδιέγερση στα παιδιά και πιθανώς να μη μπορέσουν να χαλαρώσουν και να κοιμηθούν με ευκολία. Αυτό δε σημαίνει ότι πάντα το παθαίνουν όλα τα παιδιά αλλά αυτό έχω διαβάσει και το καταθέτω......Μάλλον είναι κάτι σαν τον απογευματινό καφέ για εμάς τους ενήλικες 8-) . Ωστόσο, ένα φρούτο παραπάνω μέσα στη μέρα είναι και επιπλέον βιταμίνη, όπως και να το κάνεις......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

Βασικά το αχλάδι το έδινα το απόγευμα γιατί το προτιμώ απο π.χ advance που δεν ειναι και γιαούρτι.Ούτως ή αλλως κακό δεν κάνει να παίρνει βιταμίνες και το πρωί και το απόγευμα.Όμως το πρωί όταν είναι μέρα για αυγό τρώει ένα μικρό φρούτο και δε θεωρώ οτι ειναι αρκετό για όλη την ημέρα...Αλλά ναι, χορταίνει και με το φαγητό και δεν έχει όρεξη για γάλα και εγώ θέλω να πίνει το γάλα της...

Η παιδίατρος μου έχει πει να πίνει από 350ml έως 500ml συνολικά την ημέρα και όχι παραπάνω.

Οι ιδέες σας για ρυζόγαλο-τοστάκι κλπ. για απογευματινό ειναι πολύ καλές.Θα δω και με το γιαούρτι μήπως βρω κατι καλύτερο απο το επιδόρπιο γιαουρτιου.

Όσο για το μπανάκι θα συνεχίσω να της κάνω καθημερινά απλά τα μαλλάκια 2-3 φορές την εβδομάδα.Και γενικώς θα επισπεύσω τη διαδικασία γιατί ισως να γκρινιάζει επειδή νυστάζει και θέλει να κοιμηθεί και να μην έχει ορεξη και αντοχές για πολλά πολλά.

Σας ευχαριστώ πάρα πολυ!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α! όσο για το βραδυνό φαγητό, η παιδίατρος μου είχε πει όταν χρόνισε να μην αλλάξω τίποτα στα γεύματά της απλά να προσθέσω και φαγητό το βραδυ πριν το γάλα. Δε μου πρότεινε εναλλακτικές πχ. τοστ κλπ ή να αφαιρέσω το φρούτο/γιαούρτι το απόγευμα...απλά να προσθέσω και φαγητό!

Μάλλον υπερβάλλουν και αυτοί και νομίζουν οτι το μωράκι μπορεί να τρώει και να χωνεύει όλη μέρα!

Τι να πω...κάθε μαμα ξέρει...

Φιλακια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και γιατι δεν δινειςκανονικο απλο γιαουρτι;;; ειδικα αμα δεν σου αρεσει το αντβανσ

εμεις απο τοτε που πρωτοξεκινησαμε γιαουρτι- ειμασταν νομιζω 10 μηνων..μας ειπε η γιατρος να του δινουμε το απλο αγελαδινο γιαουρτι οχι τα παιδικα.

Μιαχαρατο ετρωγε.

Τωρατο εμπλουτησαμε με κορν φλεικσ και αποξηραμενα φρουτα- σταφιδες κρανμπερι κλπ..πολλες φορες τρωει αυτο για πρωινο.

Εμενα το φτιαχνει ο πεθερος μου το γιαουρτι του μικρου αλλα οποτε χρειαστηκε να παρω απο το Σμ επαιρνα το παραδοσιακο γυαλινο η πυληνο.

Επισης μπορεις να δωσεις χηλο βρωμης η νυφαδες βρομης με φρουτα και ταχινι η μελι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και γιατι δεν δινειςκανονικο απλο γιαουρτι;;; ειδικα αμα δεν σου αρεσει το αντβανσ

εμεις απο τοτε που πρωτοξεκινησαμε γιαουρτι- ειμασταν νομιζω 10 μηνων..μας ειπε η γιατρος να του δινουμε το απλο αγελαδινο γιαουρτι οχι τα παιδικα.

Μιαχαρατο ετρωγε.

Τωρατο εμπλουτησαμε με κορν φλεικσ και αποξηραμενα φρουτα- σταφιδες κρανμπερι κλπ..πολλες φορες τρωει αυτο για πρωινο.

Εμενα το φτιαχνει ο πεθερος μου το γιαουρτι του μικρου αλλα οποτε χρειαστηκε να παρω απο το Σμ επαιρνα το παραδοσιακο γυαλινο η πυληνο.

Επισης μπορεις να δωσεις χηλο βρωμης η νυφαδες βρομης με φρουτα και ταχινι η μελι.

Εμείς ξεκινήσαμε 7 μηνών περίπου το advance και τότε μου είχε πει η παιδίατρος οτι δεν κάνει να φάει ακόμα από τα δικά μας γιαούρτια.Μετά που χρόνισε μου είπε οτι μπορώ να της δίνω ότι γιαούρτι θέλω και εννοείται οτι προσπάθησα να της δώσω κανονικό γιαούρτι αλλα ξίνιζε και ανατρίχιαζε! έβαλα και μέλι που επιτρέπεται μετά το χρόνο αλλά και πάλι δεν της άρεσε.Είναι που είχε μάθει το advance οπότε σιγά μην ήθελε το άλλο.Θα ξαναπροσπαθήσω με κανονικό γιαούρτι....

Τη βρώμη τη βράζεις με γάλα και τη φτιάχνεις,σωστά? Αποξηραμένα φρούτα δεν ξέρω αν μπορεί να τα μασήσει...μια φορά της έφτιαξα κεικ με αποξηραμένα συκα και σταφίδες και μόλις τις ένιωθε στο στόμα τις έφτυνε!

Εσύ δίνεις τοστ με τυρί και τι τυρί βάζεις? Πόσο είναι εσένα το ζουζούνι σου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τις σταφοδες πρωτα θα τις μουσκεψεις πριν τις δωσεις.

Επισης αφου δεν θελει το απλο μπορεις να δωσεις στραγγηστο γιαουρτι που παραπεμπει σε γευση του αντβανσ..λογικο παντως ειναι να μη το θελει, αφου εχει συνηθησει στο αλλο.

τωρα το καλοκαιρακι πουτα φρουτα ειναι πιο πολλα μπορεις να το δωσεις με φρουτα, εγω αλεθα το γιαουρτι μαζιμε τη μπανανα και κερασια η φραουλες το καλοκαιρι και τα ετρωγε ηταν ωραια δροσερα

Ναι μπορεις να παρεις πητουρο βρωμης και να το κανεις χυλο με γαλα η νερο, η να παρεις νυφαδες που μπορεις να τις κανεις με μελι η ταχινι και φρουτα.

Εγω τυρι σκετο του παιρνω ανθοτυρο και στο τοστακι μοτσαρελα σκληρη οχι φρεσκια σε μπαλα δεν εχουν πολυ αλατι..

αλλα εμενα δεν πολυσυμπαθει τα τυρια.

Πιο πολυ οποτε εχω χρονο φτιαχνω τιποτα κουλουρια η τυροψωμο για να φαει που τα τρωει καλυτερα

Ειναι 21 μηνων σχεδων αλλα αυτα τα τρωμε απο τον χρονο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...