Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΣΩΣΤΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ(???)


Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια! Ο γιος μου θα γίνει σε λιγότερο από ένα μήνα 2 ετών. Θα ήθελα λοιπόν να μου πείτε- όσες κοπέλες έχετε παιδάκι σε κοντινή ηλικία- τι του δίνετε να φάει καθημερινά. Πόσα γεύματα δηλαδή και τι περιλαμβάνουν αυτά..Επίσης ζάχαρη, αλλαντικά και αλάτι δε δίνετε καθόλου;; Εγώ του δίνω το πρωί λίγο σπιτικό κέικ και τα φαγητά τα κάνω με αλάτι. Επίσης, όταν του φτιάχνω τοστ βάζω και γαλοπούλα..Διάβασα όμως ένα άρθρο που έλεγε όχι σε αυτές τις τροφές.. Θα με βοηθούσε πολύ λοιπόν αν μου λέγατε ποιο είναι το ημερήσιο διατροφικό πρόγραμμα του παιδιού σας..

Επίσης θα ήθελα τη γνώμη σας για τη διατροφή του δικού μου. Κάθε πρωί πίνει γάλα, μετά από λίγο αυγό ή λίγο κέικ, το μεσημεριανό (σε πιάτο παιδικό), απόγευμα φρουτοχυμό (δεν τρώει αλλιώς τα φρούτα), βραδάκι τοστ ή γιαούρτι και πριν κοιμηθέι ξανά γάλα. Αυστηρό πρόγραμμα κρατάμε. Αυτό που με έχει αγχώσει είναι ότι έχει φτάσει 13.800 (κιλά) και δεν ξέρω γιατί..Το μεσημέρι φροντίζω να τρώει υγιείνά (σπανακόρυζο, ψάρι , όσπρια, μοσχαράκι κλπ). Πέιτε μου γνώμες.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

To θεμα δεν ειναι μονο τα κιλα..αλα και το υψος ενος παιδιου..αν δηλαδηε ιναι ενα ψηλο παιδι το βαρος του θα ειναι μια χαρα.

Η διατροφη γεννικα εξαρταταια πο καθε οικογενενια, απο τις γεννικοτερες διατροφικες τοςυ συνηθιες αλλα και απο το ιδιο το παιδι..

πχ ενα παιδι που δεν τρωει τιποτα το να του βαζεις λιγο αλατι στο φαγητο προκειμενου να φαει ειναι ΟΚ.

Εγω δεν δινω ουτε ζαχαρι- ελαχιστη και σπανια προτιμω το μελι η τη μαυρη ακατεργαστη- ουτε αλατι ουτε αλλαντικα ουτε μαγειρεμενο λαδι...για την ωρα.

Αλλα αυτο το κανω γιατι ουτως η αλλως στο σπιτι μας δεν χρισημοποιουμε αλατι αλλαντικα λευκη ζαχαρη κυριως λογο ιστορικου υπερτασης και ζαχαρου που εχουμε στην οικογενενια.

Συχνα τρωει απο το φαγητο μας το οποιο δεν διαφερει δραματικα απο το δικο του.

Δεν βλεπω κατι λαθος σε αυτα που τρωει. Το μονο που θα μπορουσες να κανεις ειναι να προσθεσεις λιγη ποικιλια στα γευματα του πχ να δινεις για πρωινο γαλα με δημητριακα- σκετα κορν φλεικσ με φρεσκα η αποξηραμενα φρουτα και νυφαδες βρωμης , καμια φετα ψωμι με ταχινι η αυγοφετα.

Εαν ο φρουτοχυμος ειναι του εμποριου εχει παρα πολυ ζαχαρη μεσα οποτε εαν μπορεις να τον αντικαταστησεις με φρεσκοστιμμενο χυμο πορτοκαλι η εαν εχεις ενανα ποχυμωτη να του φτιαχνεις εκει καποιον χυμο.

Για αλλαντικα ξερω οτι δεν σινηστατε για παιδια εως τριων ετων λογω του οτι περιεχουν πολυ αλατι και νιτρικα αλατα..

αλαλ και παλη ολα ειναι σχετικα..δεν ξερω εαν τρογαμε εμεις φανταζομαι οτι ισως να του εδινα και εγω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ανθη μου καλημερα

Ο γιος μου ειναι 21 μηνων. Γενικα ειναι φαγανο παιδι, πριν ενα μηνα ζυγισε 13.500 κιλα για 89εκ υψος...Λοιπον το πρωι του δινω χυλο βρωμης με φρεσκο γαλα..καμια φορα βαζω μεσα σταφιδες , καμια φορα αμυγδαλα λιωμενα να αλλαζει η γευση. Τρωει ενα πιατο γεματο απο αυτο.

Αυτα στις 10...Στις 12 θα του δωσω αυγο (του αρεσει πολυ, το φτιαχνω με νερο κ λιγο βιταμ κ το κανω scrubbled)...Το μεσημερι τρωει κανονικα φαγητο, μια μερα ψαρι στο φουρνο με πατατες, αλλη μερα μονο λαχανικα (πχ μελιτζανα κολοκυθια, πατατες κ ντοματα στην κατσαρολα, το αγαπημενο του), φακες, μπιφτεκια ( τρωει συνηθως 3-4, τα οποια φτιαχνω με μοσχαρισιο κιμα κ βαζω μεσα σπανακι, αρακα κλπ), μπιφτεκια κοτοπουλο (επειδη δεν τρωει αλλλιως το κοτοπουλο) κ γενικα τρωει οτι τρωμε εμεις απλα λιγο πιο ελαφρα...

Το απογευμα θα φαει σαλατα (ντοματα κ αγγουρακι), μετα θα φαει γιαουρτι, το βραυδ θα φαει φαγητο, η σιμιγδαλοκρεμα..Και μενα δεν τρωει φρουτα αλλα πινει ενα χυμο πορτοκαλι...Καμια φορα μπορει να φαει ενα φρουτο αλλα σπανια...

ΠΑντως του κανω κ τοστακι, κανω 1-2 φορες την εβδομαδα τυροπιτακια κ τα τρωει..ειναι καλοφαγο.. Τωρα απο αλλαντικα..γενικα τα αποφευγω..αλλα εχει φαει λουκανικο, εχει φαει κ λιγο σαλαμι...αλλα δεν τα παιρνω διοτι δεν τα τρωω κ εγω..Ομως του εχω δωσει κ του αρεσε..απλα δε θελω να του γινει συνηθεια...

Τι αλλα...γενικα δεν αγχωνομαι, νομιζω τρωει καλα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα Ανθή,

σε ανησυχεί το βάρος του? δλδ πιστεύεις ότι είναι πολύ?

εγώ νομίζω ότι η διατροφή του είναι μια χαρά!

και εγώ στον γιο μου είχα πρόγραμμα υγιεινό, δεν έφαγε ποτέ σοκολατοειδή ή αλλαντικά μέχρι και 3 ετών......τώρα στην κόρη μου άλλα αντ' άλλων!!! :?:?:? δεν της δίνω αλλαντικά, αν και εμείς τρώμε και επειδή δεν τρώει φακές προσπαθώ να τις "χώνω" κάπου για να τις τρώει...ευτυχώς τρώει φρούτα, όχι πολλά στην ημέρα αλλά θα φάει!!!!.....γενικώς είναι λίγο πιο δύσκολα στο 2ο επειδή βλέπει τι τρώμε και εμείς και κυρίως ο αδελφός της και θέλει και αυτή!!!! :roll::roll::roll::roll::roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και εγώ μια χαρά το βρίσκω το πρόγραμμα του απλά μην του δίνεις αλλαντικά καθημερινά. :roll:

Εγώ δεν του δίνω καθόλου.. :roll: θα φάει μονο αν πάμε σε κάποιο πάρτυ ή τυχει τελος πάντων. :?

Γενικά όλα τα δημητριακά του εμπορίου έχουν πάρα πολύ ζάχαρη (εκτός απο την βρώμη) οπότε καλό ειναι και αυτά να ειναι με μέτρο.. Εγώ δεν του τα δίνω για πρωινό αλλά καμιά φορά του βάζω 3-4 σε ενα μπολάκι.. :D

Η παιδίατρος μας μας είχε πει να αποφύγουμε το χοιρινό και τους ξηρούς καρπούς μέχρι τα 3.. :shock: δεν το έχω κάνει όμως.. Δεν του μαγειρεύω γενικά χοιρινό αλλά αν τυχει και τρώμε και ζητήσει θα του δώσω λίγο.. :oops:

Ξηρούς καρπούς δεν του δίνω γιατι ειναι ανεξέλεγκτη η κατάσταση τους με τα πρόσθετα και τα καρκινογόνα συντηρητικά. Βλέπεις δεν έχω και καμιά φυστικιά στην αυλή μου.. :lol:

Τα κιλά του πιστεύω θα σταθεροποιηθούν για να μην σου πω ότι θα πέσουν μια και απο εδώ και πέρα δεν θα κάθεται στον ποπο του ο μικρός...

Για τα φρούτα ηθελα να σου πω να επιμένεις και ας μην τα τρώει.. α! και να τα τρως και εσυ να σε βλέπει..

Οι βιολογικές ριζογκοφρέτες ειναι μια πολύ καλή επιλογή γιατι ειναι αναποφλοίοτο ρυζάκι με ελάχιστο αλάτι και ειναι πραγματικά υγειινό σνακ.. :D

Φιλάκια :-*

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Η αλήθεια είναι

οτι διαπίστωσα πως δεν έχω ΚΑΘΟΛΟΥ φαντασία...Μου δώσατε πολλές ιδέες. Εντωμεταξύ δε φτάνει που μου κάνει το δύσκολο με τα φρούτα, έχει τώρα 2 εβδομάδες που μου κάνει τα ίδια και με το ψάρι...Εννείται ότι δεν θα το αφήσω έτσι αυτό..Όσο για το φρουτοχυμό που το δίνω δεν είναι εμπορίου, είναι φρεσκοστιμμένος. Η πλάκα είναι ότι σιχαίνομαι και τα φρούτα και το ψάρι και αναγκάζομαι να τα τρώω για να με βλέπει :? ...Να δω τι άλλο θα κάνω η δόλια :D !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ανθη μου καλημερα

Ο γιος μου ειναι 21 μηνων. Γενικα ειναι φαγανο παιδι, πριν ενα μηνα ζυγισε 13.500 κιλα για 89εκ υψος...Λοιπον το πρωι του δινω χυλο βρωμης με φρεσκο γαλα..καμια φορα βαζω μεσα σταφιδες , καμια φορα αμυγδαλα λιωμενα να αλλαζει η γευση. Τρωει ενα πιατο γεματο απο αυτο.

Αυτα στις 10...Στις 12 θα του δωσω αυγο (του αρεσει πολυ, το φτιαχνω με νερο κ λιγο βιταμ κ το κανω scrubbled)...Το μεσημερι τρωει κανονικα φαγητο, μια μερα ψαρι στο φουρνο με πατατες, αλλη μερα μονο λαχανικα (πχ μελιτζανα κολοκυθια, πατατες κ ντοματα στην κατσαρολα, το αγαπημενο του), φακες, μπιφτεκια ( τρωει συνηθως 3-4, τα οποια φτιαχνω με μοσχαρισιο κιμα κ βαζω μεσα σπανακι, αρακα κλπ), μπιφτεκια κοτοπουλο (επειδη δεν τρωει αλλλιως το κοτοπουλο) κ γενικα τρωει οτι τρωμε εμεις απλα λιγο πιο ελαφρα...

Το απογευμα θα φαει σαλατα (ντοματα κ αγγουρακι), μετα θα φαει γιαουρτι, το βραυδ θα φαει φαγητο, η σιμιγδαλοκρεμα..Και μενα δεν τρωει φρουτα αλλα πινει ενα χυμο πορτοκαλι...Καμια φορα μπορει να φαει ενα φρουτο αλλα σπανια...

ΠΑντως του κανω κ τοστακι, κανω 1-2 φορες την εβδομαδα τυροπιτακια κ τα τρωει..ειναι καλοφαγο.. Τωρα απο αλλαντικα..γενικα τα αποφευγω..αλλα εχει φαει λουκανικο, εχει φαει κ λιγο σαλαμι...αλλα δεν τα παιρνω διοτι δεν τα τρωω κ εγω..Ομως του εχω δωσει κ του αρεσε..απλα δε θελω να του γινει συνηθεια...

Τι αλλα...γενικα δεν αγχωνομαι, νομιζω τρωει καλα...

Γεια σου Φρανίτα!!! Καλοφαγάς ο γιος σου :lol: !!! Αν τα έτρωγε ο δικός μου όλα αυτά κάθε μέρα, θα ήταν τώρα 25 κιλά :lol: ...Ο καημενούλης τρώει πολύ λιγότερο και πάλι είναι 13.800 :? ...Ουφ..αγχώθηκα πάλι :cry: .....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η πλάκα είναι ότι σιχαίνομαι και τα φρούτα και το ψάρι και αναγκάζομαι να τα τρώω για να με βλέπει :? ...Να δω τι άλλο θα κάνω η δόλια :D !!!

χαχαχα, κουράγιο μάνα! :-*

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοιτα..για να φαει ψαρι υπαρχουν κολπα..πχ..καντο ψαροκροκετες στο φουρνο...η καντα πανε..ε σε καποια μορφη θα το φαει, επισης εσενα που ειναι και πιο μεγαλο και πιο ανεξαρτητο..καντου μπιφτεκια σε χαμπουργκερ..με ψωμακι, ντοματουλα..

οσο για φρουτα - λαχανικα...

μια φιλη μου τα εκοβε μπαστουνακια και φιαφορα σχηματα και τους εκανε φιαδορα ντιπ λαχανικων να βουτανε παξημαδια..ετρωγαν οχι τρελες ποσοτητες αλλα ετρωγαν..

ο δικος μου πχ λαχανικα τρωει ωμα κυριως..πχ μπαστουνακια αγγουριου στο χερι η ντοματα- τον πειραζει βεβεια και δεν του δινω- και απο μαγειρεφτα κανενα φασολακι λαδερο..

φρουτα πλεων δυσκολα..και απο εκει που ετρωγε και 2 μπανανες περιοριζετε σε ενα χημο που του κανω στον αποχυμωτη η σε κανενα μηλο..

ελπιζω με το που θα καλοκαιριασει να πλακωσει παλη τα κερασια τα σταφυλια και τα καρπουζια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Όχι.. γενικότερα παίρνω πολλααααά!! Αλλά μη συγκρίνεις γιατί έρχομαι και από εξωσωματική με διάφορα θέματα.. Filicine παίρνω χρόνια και λόγω στίγματος αλλά όχι ολόκληρο το χάπι γιατί είναι υπερβολική δόση.. πριν την εγκυμοσύνη έπαιρνα 1/2 χάπι μέρα παρά μέρα και έλεγχα πάντα τα αποθέματα με εξετάσεις.. στην εγκυμοσύνη τώρα παίρνω 1/2 χάπι κάθε μέρα και ότι λίγο έχουν οι πολυβιταμινες μέσα.. τα 5mg συστήνονται σε γυναίκες με ιστορικό ελαττώματα του νευρικού σωλήνα σε προηγούμενη κύηση.. αν και ξέρω ότι πολλοί γιατροί τα δίνουν επικουρικά σε όλες χωρίς να χρειάζεται συνήθως.. και ο δικός μου δηλαδή το ίδιο αλλά μετά από συζήτηση κατέληξα να παίρνω μισό που πάλι το θεωρώ πολύ προσωπικά και σύμφωνα με τις εξετάσεις μου.. Από συμπληρώματα το ίδιο.. παίρνω διάφορα.. αλλά σίδηρο μου είπαν όχι..! 🤷 Αλήθεια και τα υπόλοιπα κορίτσια... Τι σας έχουν πει εσάς ότι μπορείτε να παίρνετε από συμπληρώματα;
    • Είμαι σίγουρη ότι με καταλαβαίνεις απόλυτα αγάπη.. αισθάνομαι βέβαια άσχημα για το μωράκι αυτό ότι το αδικώ.. αλλά μέχρι την αυχενική και να δω ότι είναι υγιές, δεν μπορώ να αφήσω τον εαυτό μου να δεθεί μαζί του.. που δεν έχω "αγγίξει" κάν όσα πέρασες εσύ κοριτσάκι μου και που δεν θα ευχομουν σε κανέναν άνθρωπο ποτέ να περάσει τόσες δυσκολίες γενικά για να φτάσει να κρατήσει το μωρό του αγκαλιά... Εμένα με έχουν πάρει "χαμπάρι" αρκετοί τρίτοι και με ρωτάνε, ίσως επειδή έχω πρηστεί παααάρα πολύ και έχω βάλει κάποια κιλά.. δεν ξέρω αν φταίει η κορτιζόνη που παίρνω ή και οι διεγέρσεις που προηγήθηκαν βέβαια και η κατακράτηση που προέκυψε εξαιτίας αυτών (έχω ξεκινήσει ήδη διατροφολόγο πρώτα για το θέμα ζαχάρου να είναι υπό έλεγχο και δεύτερον για να μην παρά ξεφύγω...) Αυτή τη φορά όμως γενικότερα το παραδέχομαι και το λέω λίγο πιο εύκολα όχι γιατί θέλω να το μοιραστώ αλλά γιατί επιλέγω να πιέσω τον εαυτό μου να είναι πιο αισιόδοξος για αυτή την εγκυμοσύνη και ότι όλα θα πάνε καλά μέχρι τέλους.. εύχομαι ολόψυχα να μην μου γυρίσει μπούμερανγκ...😕 Λες σε έναν χρόνο από τώρα να συζητάμε για τη διατροφή του παιδιού;;;; 😅😅😅 Αχχχ μακάρι Παναγίτσα μου!!!! 🙏🙏🙏🤞🤞🤞 Το συζητάω με μια φίλη μου που τώρα κάνει εισαγωγή στις στέρεες η οποία φοβάται πολύ ότι θα πνιγεί το μωρό αν δεν είναι αλεσμένα.. δεν δέχεται καθόλου ότι υπάρχει λογική στα κομμάτια.. εγώ βέβαια βλέπω το μωρό πάλι πνίγεται και βγάζει γουλιες.. οπότε δεν καταλαβαίνω τη διαφορά.. από τη μια έχει βάση ο φόβος της από την άλλη πιστεύω ότι είναι και θέμα παιδιάτρου να ξέρει.. τεσπα δεν το έχω ψάξει καθόλου ακόμα αλλά προς χάριν της συζήτησης τώρα.. Ξεκίνησε από τώρα ο μπαγασας τα σουρτα φέρτα έξω;;;; 😝🤣🤣🤣🤣 Στην εφηβεία ούτε που θα τον βλέπετε σπίτι!!! 🤣🤣🤣 Μπράβο το παιδί!! Τουλάχιστον ηρέμησε λίγο η ψυχούλα μου που ποναγε.. πόσα έχει βγάλει τώρα;
    • Μονο filicin παιρνεις και utrogestan; Αν θυμάμαι καλα απο τις προηγούμενες, το σίδηρο το ξεκίνησα λιγο πιο μετά. Πρωτα φιλισιν και λιγο αργότερα σιδηρο, d3 και ω3 .
    • Ζηλεύωωωωωωωωω 😀υπέροχα!!
    • Καλά μπανια κορίτσια (έστω και από εξω 😂)
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...