Μετάβαση σε περιεχόμενο

θηλασμος και ξεκινησαμε στερεες!


Recommended Posts

καλημερα κοριτσια,

το κοριτσακι μου στις 27 κλεινει τον 6ο και μπαινει 7ο

ο γιατρος την παρασκευη που μας ειδε ειπε να ξεκινησουμε στερες σιγα σιγα

μας ειπε 3 μερες να δινουμε αχλαδι,μετα για 3 μερες μπανανα και μετα μηλο(οχι απαραιτητα με αυτη τη σειρα,αλλα 3 μερες ενα φρουτο για να δουμε τυχον αλλεργιες) και μετα τις δεκα μερες να δινουμε μιξ 2 ή 3 φρουτα μαζι και απο τον αλλο μηνα να ξεκινησουμε λαχανικα..

μας ειπε το απογευμα να της δινω κρεμα σκονη,του ειπα οχι τετοιες κρεμες ,μου ειπε υπαρχουν και βιολογικες χωρις ζαχαρη,ειπα παλι οχι ,ρωτησα πρεπει οπωσδηποτε να φαει τετοιες κρεμες; και μουπε οτι θα βοηθησουν στο να μαθει να τρωει...(!).

πριν ξεκινησω τις ερωτησεις να σας πω οτι το αχλαδι με το οποιο ξεκινησαμε το χλαπακιασε ,δεν σταματουσε να τρωει,λες και ετρωγε εδω και καιρο...

και τωρα οι ερωτησεις

-να της δωσω αυτη τη βιολογικη κρεμα;και με τα φρουτα μια χαρα θα μαθει να τρωει,ετσι δεν ειναι;

μηπως ομως αυτη η κρεμα εχει τιποτα στοιχεια που δεν εχουν τα φρουτα;

-μετα το φρουτο της εδωσα στηθος και εφαγε κανονικα :shock: γενικα μου ειπε ο γιατρος συνεχιζω να θηλαζω οπως πριν οποτε θελει οσο θελει,αλλα τη δευτερη μερα μετα το φρουτο δεν ηθελε στηθος και μετα μεχρι να ξαναθηλασει πρηστηκε το στηθος μου,θα υπαρχει προβλημα με την παραγωγη μου;

-νερο (ξεχασα να τον ρωτησω)να της δινω μετα το φρουτο;εμφιαλωμενο;να τοχω βρασει πρωτα;

-με το μιξερ μου δεν γινοταν κρεμα το φρουτο ,ειχε μικρα κομματακια,αλλα το ετρωγε κανονικα και ευχαριστα,να της αφησω ετσι χοντροαλεσμενο,δεν υπαρχει φοβος για τη μικρουλα ετσι;

-επισης ειχα κοψει φρουτο για μενα και με κοιταγε ετσι :shock: και της το εβαλα στο στομα και σαν να το τροχιζε με τα δοντια της και εκοψε ενα μικρο κομματακι,να συνεχιζω να της δινω λιγο ετσι,της αρεσε παντως πολυ!

-επισης μουπε μεχρι τον αλλο μηνα να δινω μονο φρουτα,αλλα εγω σκεφτομουν μετα τις δεκα πρωτες μερες να της δωσω λιγο πατατουλα ή λιγο καρότο για δοκιμή και σιγα σιγα να της δινω το απογευμα λαχανικα ή φρουτα εναλλαξ.μηπως βιαζομαι;να περιμενω τον αλλο μηνα;

κοριτσια συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις αλλα πολλες και οι αποριες μου!

οποια μπορει ας βοηθησει :D

σας ευχαριστω πολυ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια,

το κοριτσακι μου στις 27 κλεινει τον 6ο και μπαινει 7ο

ο γιατρος την παρασκευη που μας ειδε ειπε να ξεκινησουμε στερες σιγα σιγα

μας ειπε 3 μερες να δινουμε αχλαδι,μετα για 3 μερες μπανανα και μετα μηλο(οχι απαραιτητα με αυτη τη σειρα,αλλα 3 μερες ενα φρουτο για να δουμε τυχον αλλεργιες) και μετα τις δεκα μερες να δινουμε μιξ 2 ή 3 φρουτα μαζι και απο τον αλλο μηνα να ξεκινησουμε λαχανικα..

μας ειπε το απογευμα να της δινω κρεμα σκονη,του ειπα οχι τετοιες κρεμες ,μου ειπε υπαρχουν και βιολογικες χωρις ζαχαρη,ειπα παλι οχι ,ρωτησα πρεπει οπωσδηποτε να φαει τετοιες κρεμες; και μουπε οτι θα βοηθησουν στο να μαθει να τρωει...(!).

πριν ξεκινησω τις ερωτησεις να σας πω οτι το αχλαδι με το οποιο ξεκινησαμε το χλαπακιασε ,δεν σταματουσε να τρωει,λες και ετρωγε εδω και καιρο...

και τωρα οι ερωτησεις

-να της δωσω αυτη τη βιολογικη κρεμα;και με τα φρουτα μια χαρα θα μαθει να τρωει,ετσι δεν ειναι;

μηπως ομως αυτη η κρεμα εχει τιποτα στοιχεια που δεν εχουν τα φρουτα; - Αμα θελεις δωσε..δεν ειναι ομως καθολου απαραιτητο να τις φαει...θα ξεκινησει σιγα σιγα να τρωει ρυζακι και μετα αλλα δημιτριακα μεγαλονωντας

-μετα το φρουτο της εδωσα στηθος και εφαγε κανονικα :shock: γενικα μου ειπε ο γιατρος συνεχιζω να θηλαζω οπως πριν οποτε θελει οσο θελει,αλλα τη δευτερη μερα μετα το φρουτο δεν ηθελε στηθος και μετα μεχρι να ξαναθηλασει πρηστηκε το στηθος μου,θα υπαρχει προβλημα με την παραγωγη μου;- η παραγωγη σου θα ρυθμηστει σηγα σιγα αναλογα με την ζητηση του παιδιου..αλλα η αληθεια ειναι οτι λιγο θα μειωθει..και θα προσαρμοστει

-νερο (ξεχασα να τον ρωτησω)να της δινω μετα το φρουτο;εμφιαλωμενο;να τοχω βρασει πρωτα; εαν εχετε σταματησει την αποστειρωση δεν εχει νοημα να βραζεις και το νερο, εγω εδινα εμφυαλομενο σε γυαλυνο μπουκαλι ομως και οχι σε πλαστηκο...αλλα το νερο στην περιοχη μας δεν ηταν και οτι καλυτερο μετα βαλαμε φιλτρο και εδινα βρισης, ενα το νερο σας ειναι καλο κανονικα νερο της βρισης

-με το μιξερ μου δεν γινοταν κρεμα το φρουτο ,ειχε μικρα κομματακια,αλλα το ετρωγε κανονικα και ευχαριστα,να της αφησω ετσι χοντροαλεσμενο,δεν υπαρχει φοβος για τη μικρουλα ετσι; φοβος τοσος δεν υπαρχει αλλα προσεχε να εισαι παντα εκει οταν τρωει..ο δικος μου σταματησε να τρωει αλεσμενα απο 10 μηνων..του αρεσαν πατημετα χοντρα με το πηρουνι η κομματια

-επισης ειχα κοψει φρουτο για μενα και με κοιταγε ετσι :shock: και της το εβαλα στο στομα και σαν να το τροχιζε με τα δοντια της και εκοψε ενα μικρο κομματακι,να συνεχιζω να της δινω λιγο ετσι,της αρεσε παντως πολυ! - επισης οπως και παραπανω προσεξε να ειναι υπο επιβλεψη..ναι μεν τους αρεσει να τραγανηζουν αλλα υπο επιβλεψη μη τυχων και κοψει ενα μεγαλο και σκληρο κομματι

-επισης μουπε μεχρι τον αλλο μηνα να δινω μονο φρουτα,αλλα εγω σκεφτομουν μετα τις δεκα πρωτες μερες να της δωσω λιγο πατατουλα ή λιγο καρότο για δοκιμή και σιγα σιγα να της δινω το απογευμα λαχανικα ή φρουτα εναλλαξ.μηπως βιαζομαι;να περιμενω τον αλλο μηνα;- Φυσικα και μπορεις να δωσεις και λαχανικα..καποιοι παιδιατροι ξεκινανε με λαχανικα πρωτα και μετα με φρουτα..σηγα σηγα μικρε ποσοτητες ειναι μια χαρα

κοριτσια συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις αλλα πολλες και οι αποριες μου!

οποια μπορει ας βοηθησει :D

σας ευχαριστω πολυ!

Επισης μπορεις να παρεις ιδεες και απο εδω http://www.wholesomebabyfood.com/

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

aaaaaaaaaaaaaaaaaa εχεις το ιδανικο μωρο στο θεμα φαγητο!!!!!!!!!

πλιιιιιιιιιιζ δανεισε τη μου να βγαλω το απωθημενο μου! :lol::lol::lol::lol: θα σου την επιστρεψω βρε!!! :lol::lol:

Καλη συνεχεια!

(με καλυψε η Σες!)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια και γω την κοιταω ετσι που τρωει και μου κανει εντυπωση...τι να πω

μαλλον φτου φτου μην τη ματιασω :D

μετα πηγα να της δωσω νερο με το μπουκαλι(αλλα νομιζει οτι η θηλη ειναι για να την τραβαμε και να κανουμε εξασκηση με τα δοντια :lol: )και λεω ας τη βαλω στο στηθος να ξεδιψασει και ηπιε κανονικα γαλατακι,οχι πιπιλα κανονικα φαι :shock: και μετα οταν τελειωσε την εβαλα στο αλλο λεω να δω ενταξει εκει πιπιλαγε..ειπαμε...πατησε και ενα ρεψιμο και τωρα παιζει...

χτες το βραδυ ετρωγα κρεπα και μου τραβαγε το χαρτι και γυριζε και με κοιτουσε με ανοιχτο το στομα μου λεει ο ανρας μου μπορει να σε παιδευει στον υπνο αλλα στο φαι τουλαχιστον δεν μπορεις να πεις...

αναστασια δεν τρωει το κοριτσι σου;α για αυτο το γαλα και ξερο ψωμι; :lol:

α αμα θελετε να μας ταισετε να μας κοιμησετε κιολας ενα βραδυ να κοιμηθει και η μανουλα λιγο γιατι σε λιγο θα κυκλοφορω με το ενα χερι ψηλα(απο τη σταση υπνου)! :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αααααχ δεν τρωει με τιποτα!Κατι πηγε να κανει αλλα παλι το εκοψε!

Βρε να την ταισω κ να την κοιμισω!Ετσι κ αλλιως κ εγω ξενυχταω! :P

Σε καταλαβαινω!

Εγω την παω στο κρεβατακι της(στο ιδιο δωματιο) γτ αλλιως δεν μπορω..Πιανομαι...

Το εκανα αυτο που λες πολλους μηνες αλλα τελικα δεν αντεξα...Φοβομουν κ μη μου πεσει(το εχουμε παθει 2 φορες)...Και ειπα καλυτερα να κοιμηθω 1 ωρα ανετη παρα 1,5 με αγχος κ στραβωμενη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και γω οταν ημουν μικρη επινα μονο γαλα και απο φαι...ολο μπουκες το ειχα και η μαμα μου ολο το ελεγε στο γιατρο και της ελεγε οταν θα θελησει θα φαι απο ολα και το γαλα φαι ειναι...και οντως απο τοτε που ξεκινησα δεν σταματαω το φαι,κορδελαααααα,ολο τσιμπολογαω

περαν της πλακας πρεπει ναναι ζορι το θεμα φαγητου,αλλα αν αναπτυσσεται σωστα το παιδι το μονο που μπορεις να κανεις (και το οποιο το ξερεις ηδη) ειναι υπομονη!

στο θεμα του υπνου τωρα και μεις (εγω με την κοπελα μου)εχουμε σκοπο να γυρισουμε στο υπνοδωματιο οταν παρουμε το στρωμα της κουνιας βεβαιως βεβαιως,το οποιο ακομα δεν..

και εγω το φοβαμαι το θεμα με τις πτωσεις(ο παιδιατρος προχτες ειπε οτι καθε οικογενεια που σεβεται τον εαυτο της ,της εχει πεσει το παιδι τουλαχιστον μια φορα :lol:

και εκτος αυτου θελω να την βαλω στην κουνια μπας και κοιμαται και λιγο μονη της και ηρεμησουν τα χερια μου λιγο.. :?

οσο για το στραβωμα..χερια ψηλα! και οντως δεν ευχαριστιεσαι υπνο!

καλο μεσημερι ανασατασια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα!

Τωρα που το σκεφτομαι...Η κορουλα σου ειναι μολις 5,5 μηνων...

Το ξερεις πως "κανονικα" τα μωρα που θηλαζουν ξεκινουν στον 7ο τροφες?

Οποτε θα'λεγα να μην βαλεις ακομα 2ο γευμα...Λεω εγω τωρα!Βεβαια εσυ κανεις οτι

νομιζεις!

Και επισης..Τα κοριτσια μςα εχουν 1 χρονο παρα μια μερα διαφορα! :D

Το σκεφτηκα γτ περσυ στις 28 της εφτιαξα τουρτα! :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα αναστασια

ειχαμε εξωτερικες δουλειες με τη κοπελα μου σημερα και τρεχαμε..

το ξερω οτι ξεκινησαμε λιγακι νωριτερα αλλα αφου τρωει ευχαριστα την ξεκιναω στερεες σιγα σιγα

ειχα σκεφτει οτι θα δοκιμαζαμε και οτι αν δεν ηθελε δεν θα την πιεζα καθολου και θα την αφηνα να κλειναμε και τον εκτο.

σκεφτηκα επισης να ξεκινησουμε με τα φρουτα μπανανα,μηλο,αχλαδι ανα 3 μερες(θα εφευγε εκει το δεκαημερο)και μετα να εδινα για 3 μερες καροτο και 3 πατατα μονο πρωι...

ετσι θα κλειναμε τον εκτο και θα μπαιναμε στον εβδομο και εκει σιγα σιγα να ξεκινουσαμε πρωι φρουτα και απογευμα λαχανικα η εναλλαξ..

μηπως βιαζομαι;λες δηλαδη να το παω πιο αργα ;καθε συμβουλη δεκτη ;)

α καλοκαιρινα μωρα και σεις!και γω σκεφτομαι πρωτα ο Θεος στα πρωτα γενεθλια να της κανω εγω την τουρτα της και οι πιο τολμηροι ας δοκιμασουν!!!αχ καλε τα παιδακια μας να μας ζησουν!

(κατσε 1 χρονο και μια μερα δεν εχουν; 27 αυγουστου εμεις και 28 εσεις ετσι;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου πω τη γνωμη μου καλη μου(θυμισε μου το ονομα σου!)...

Εγω εχω ενα παιδακι το οποιο η μοναδικη περιοδος που ετρωγε(φρουτα αλεσμενα) ευχαριστα

1 γευμα ηταν για 3 μηνες(7-11μηνων).Εκτοτε εκοψε καθετι αλεσμενο αλλα κ γενικως...Εκοψε

σχεδον τα παντα...Τρωει σαν πουλακι συγκεκριμενα πραγματα ανα περιοδους,μετα δεν τρωει τιποτα απολυτως κλπ κλπ...

Τι θελω να σου πω με αυτο?

Πως κανονικα δε θα επρεπε να σου αναφερω καν την ηλικια της!

Ομως καλο ειναι να μη βιαζεσαι!

Η μεταβαση στις στερεες πιστευω πως πρεπει να γινει ομαλα..Σκεψου πως για

5,5 μηνες πινει γαλατακι μανουλας(που ειναι πολυ ευπεπτο) κ ξαφνικα θα βρεθει να τρωει 200-300 γρ στ τροφη... :?

Οπως νομιζεις παντως!

Η μανα ξερει παντα το καλυτερο για το παιδι της κ καθε παιδι ειναι διαφορετικο απο το αλλο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα ζωη λεγομαι

ναι αναστασια εχεις δικιο

καλυτερα οχι βιασυνες απλα επειδη την ειδα οτι ανταποκριθηκε πολυ καλα γιαυτο

δηλαδη στα μωρακια που θηλαζουν ποτε συνηθως βαζουμε απογευματινο;

να σε ρωτησω και κατι αλλο..ποσο νερακι πρεπει να πινει σε αυτη την ηλικια

στο λεω γιατι μετα το φρουτο τη βαζω στο στηθος γιατι το μπουκαλι δεν το παιρνει

να της δινω λιγο λιγο με το κουταλακι;

σευχαριστω και παλι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν νομιζω πως υπαρχουν "πρεπει"...Απλα τα συστηματα ειναι ακομα ανωριμα!

Ξεκινησες ηδη λιιιιγο νωρις...Οποτε ασε να περασει κανενας μηνας( :?: ) κ συνεχιζεις μετα!

Νομιζω πως μεχρι το χρονο(και για να διατηρηθει ο θηλασμος) ειναι καλο να δινεις 2 γευματα στερεων(δηλ απο τον 8ο μεχρι τον χρονο)...

Δινε της νερακι με οποιον τροπο θελεις αλλα μην αγχωνεσαι καθολου για την ποσοτητα!

και 10-20 μλ ειναι οκ!Μην ξεχνας οτι τα φρουτα(και φυσικα το γαλα σου) περιεχουν πολυ νερο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα

σε ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σου

ειπα να κανουμε μια μικρη παυση χθες με τα φρουτα και σημερα θα της δωσω λιγο αχλαδι γιατι δυο μερες με τη μπανανα και μπλοκαρε το συστημα..η μπεμπουλα χθες δεν εκανε κακακια και ειναι μες στη γκρινια η καημενη,την ακουω εχει αερια σφιγγεται αλλα δεν...και κοιμηθηκε με γκρινια και ξυπνησε με γκρινια το πουλακι μου..εχουμε και το πανω δοντακι που μας ταλαιπωρει λιγο!

δεν ξερω πως να τη βοηθησω :(

ποτε δεν ειχε προβλημα το κοριτσακι μου , τα κανε καιεφταναν μεχρι το λαιμο που λεει ο λογος :lol:

τελος παντων θα δουμε!

ωραια συζητηση πρωι πρωι ε;;;; :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:lol::lol::lol::lol::lol: Παντως μου εφτιαξες το κεφι!!!!!

Αυτο που σκεφτεσαι να κανεις νομιζω πως θα εχει αποτελεσμα!Το αχλαδακι βοηθαει!Και φυσικα το

μητρικο γαλα!

Ευχομαι συντομα να ξεμπλοκαρει το συστημα! :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ολα καλα ευτυχως!

απο αυριο λιγο μηλο ισα για τη δοκιμη και γαλατινο της μανουλιτας βεβαιως βεβαιως!

ευχαριστω και παλι :D !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Είμαι σίγουρη ότι με καταλαβαίνεις απόλυτα αγάπη.. αισθάνομαι βέβαια άσχημα για το μωράκι αυτό ότι το αδικώ.. αλλά μέχρι την αυχενική και να δω ότι είναι υγιές, δεν μπορώ να αφήσω τον εαυτό μου να δεθεί μαζί του.. που δεν έχω "αγγίξει" κάν όσα πέρασες εσύ κοριτσάκι μου και που δεν θα ευχομουν σε κανέναν άνθρωπο ποτέ να περάσει τόσες δυσκολίες γενικά για να φτάσει να κρατήσει το μωρό του αγκαλιά... Εμένα με έχουν πάρει "χαμπάρι" αρκετοί τρίτοι και με ρωτάνε, ίσως επειδή έχω πρηστεί παααάρα πολύ και έχω βάλει κάποια κιλά.. δεν ξέρω αν φταίει η κορτιζόνη που παίρνω ή και οι διεγέρσεις που προηγήθηκαν βέβαια και η κατακράτηση που προέκυψε εξαιτίας αυτών (έχω ξεκινήσει ήδη διατροφολόγο πρώτα για το θέμα ζαχάρου να είναι υπό έλεγχο και δεύτερον για να μην παρά ξεφύγω...) Αυτή τη φορά όμως γενικότερα το παραδέχομαι και το λέω λίγο πιο εύκολα όχι γιατί θέλω να το μοιραστώ αλλά γιατί επιλέγω να πιέσω τον εαυτό μου να είναι πιο αισιόδοξος για αυτή την εγκυμοσύνη και ότι όλα θα πάνε καλά μέχρι τέλους.. εύχομαι ολόψυχα να μην μου γυρίσει μπούμερανγκ...😕 Λες σε έναν χρόνο από τώρα να συζητάμε για τη διατροφή του παιδιού;;;; 😅😅😅 Αχχχ μακάρι Παναγίτσα μου!!!! 🙏🙏🙏🤞🤞🤞 Το συζητάω με μια φίλη μου που τώρα κάνει εισαγωγή στις στέρεες η οποία φοβάται πολύ ότι θα πνιγεί το μωρό αν δεν είναι αλεσμένα.. δεν δέχεται καθόλου ότι υπάρχει λογική στα κομμάτια.. εγώ βέβαια βλέπω το μωρό πάλι πνίγεται και βγάζει γουλιες.. οπότε δεν καταλαβαίνω τη διαφορά.. από τη μια έχει βάση ο φόβος της από την άλλη πιστεύω ότι είναι και θέμα παιδιάτρου να ξέρει.. τεσπα δεν το έχω ψάξει καθόλου ακόμα αλλά προς χάριν της συζήτησης τώρα.. Ξεκίνησε από τώρα ο μπαγασας τα σουρτα φέρτα έξω;;;; 😝🤣🤣🤣🤣 Στην εφηβεία ούτε που θα τον βλέπετε σπίτι!!! 🤣🤣🤣 Μπράβο το παιδί!! Τουλάχιστον ηρέμησε λίγο η ψυχούλα μου που ποναγε.. πόσα έχει βγάλει τώρα;
    • Μονο filicin παιρνεις και utrogestan; Αν θυμάμαι καλα απο τις προηγούμενες, το σίδηρο το ξεκίνησα λιγο πιο μετά. Πρωτα φιλισιν και λιγο αργότερα σιδηρο, d3 και ω3 .
    • Ζηλεύωωωωωωωωω 😀υπέροχα!!
    • Καλά μπανια κορίτσια (έστω και από εξω 😂)
    • Και δεν πηγαίνεις ιπποκράτειο ή Παπαγεωργιου ; Ότι εφημερεύει.. Βρες μια δικαιολογία κ θα σε δούνε..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...