Μετάβαση σε περιεχόμενο

ποτε ξεκινησατε εμβολια?


eleytheria

Recommended Posts

καλημερα .το μωρο μου ειναι 3,5 κ εχουμε κανει 2 εμβολια .1 το εξαπλο κ το 2 του πνευμονιοκκοκου.δεν θελω να του κανς αλλο μεχρι το πασχα λογο των πολλων ιωσεων που κυκλοφορουν .στο 2 ηταν μαλλον σιναχωμενο κ δεν ειχε ακομα συμπτωματα κ την επομενη μερα αρχισε ο βηχασ αποτελεσμα να καταληξουμε με βροχιολιτιδα ....δεν ξερω αν επαιξε ρολο το εμβολιο παντως πηραμε μια τρομαρα κ λεω να του τα αφησω για μετα το πασχα .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμεις ξεκινησαμε δυο μηνων κ καθε μηνα κανουμε.

πιστευω πως λαθος εχεις συνδεσει τη βροχιολιτιδα με τα εμβολια.οι παρενεργειες απο τα εμβολια ειναι συγκεκριμενες,εκδηλωνονται μεσα σε 24 ωρες κ σε 48 εχουν παρελθει.αυτα ειναι πυρετος,ανησυχια ή υπνηλια, οιδημα στην περιοχη του εμβολιου.αλλα παιδακια τα κανουν αλλα οχι.

εγω πιστευω πως δεν πρεπει να τα καθυστερεις.αυτη ειναι η δικη μου γνωμη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν ειπα οτι ηταν παρενεργεια ,απλα οταν ενα μωρο ειναι στην φαση που εκδηλωνετε μια ιωση ειναι οτι χειροτερο να κανεισ εμβολιο ...μπορει να εχει πολυ ασχημα αποτελεσματα.κ εδω στην περιοχη που μενω οταν οταν υπαρχει εξαρση στισ ιωσεις βγαινει ανακοινωση οτι απαγορευονται οι εμβολιασμοι.στο Κ.Υ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

συμφωνω με το λιονταρακι τα παιδια μας πρεπει να ειναι προστατευμενα και σε αυτη την φαση το καλυτερο ειναι τα εμβολια..και εμεις εχουμε ηδη κανει δυο φορες τελος του μηνα εχουμε ξανα ραντεβου και μεχρι στιγμης ουτε εχουμε αρρωστησει ουτε μας εχουν ενοχλησει τα εμβολια μαλιστα την πρωτη φορα που καναμε και μου λεει η παιδιατρος πως ισως εχει υπνηλια η ειναι ηρεμος εκανα το σταυρο μου...αλλα που τετοια τυχη φορτσατοι ειμασταν ολη μερα...

πιστευω στα εμβολια και τα θεωρω σημαντικοτατα και για μας και για τα παιδια εδω ανυσηχω οταν δεν κανω στην ωρα τους τα εμβολια των σκυλιων μου...

παντως μπορεις να ρωτησεις και τον παιδιατρο σου..σιγουρα κατι παραπανω ξερει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εμείς είχαμε ξεκινήσει τα εμβόλια απο δύο μηνών.

Ακόμα και όταν ήταν συναχωμένα ο παιδίατρος τα εμβολίαζε εκτός και αν είχαν πυρετό (από 38 και πάνω).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κ απο μενα.απο την δικια μου που τωρα ειναι 4χρονων ξερω οτι μπορεις να κανεις τα εμβολια κανονικα ολες τις εποχες αρκει φυσικα το μωρο να μην ειναι αρρωστο.γιαυτο κ το εξεταζει πριν τον εμβολιασμο κ αν δει κατι το αναβαλει.εμεις πριν λιγες μερες αρρωστησαμε κ πηρε αντιβιωση κ αναβαλαμε το εμβολιο για ενα μηνα απο την τελευταια δοση αντιβιωσης.καλα ειναι να κανεις κανονικα τα εμβολια του μωρου κ να μην τα αναβαλεις αν δεν υπαρχει σοβαρος λογος,πιστευω περισσοτερο κινδυνευει αν δεν ειναι εμβολιασμενο παρα αν το κανει σε περιοδο εξαρσης των ιων.αρκει να το προφυλασεις απο αρρωστους κ αλλα τετοια.σιγουρα ομως ο παιδιατρος σου ξερει καλυτερα απο εμας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμεις ξεκινησαμε δυο μηνων κ καθε μηνα κανουμε.

πιστευω πως λαθος εχεις συνδεσει τη βροχιολιτιδα με τα εμβολια.οι παρενεργειες απο τα εμβολια ειναι συγκεκριμενες,εκδηλωνονται μεσα σε 24 ωρες κ σε 48 εχουν παρελθει.αυτα ειναι πυρετος,ανησυχια ή υπνηλια, οιδημα στην περιοχη του εμβολιου.αλλα παιδακια τα κανουν αλλα οχι.

εγω πιστευω πως δεν πρεπει να τα καθυστερεις.αυτη ειναι η δικη μου γνωμη

Ελευθερια μου συμφωνω σε ολα με το λιοναρακι....απο 2 μηνων καθε μηνα!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...