Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλοκαιρινά μωράκια 2011 No 3... Βάλτε χρώμα στη ζωή σας!!!


Recommended Posts

Το κριθαράκι μου αρέσει πολύ..ειδικά με ρίγανη και λίγο τυρί φετα συνοδευτικό...μιαμ μιαμ!!!

Γιελιζ..ελα ντε..λες και ειμαστε έγκυες!!! Δεν πειράζει βρε ασε τώρα να εμπλουτίσουμε τις μαγειρικές μας ικανότητες!!! Οταν λες πράσο εννοείς σκέτο???

Μάχη μου φτιάξε το κεικ και ενα κομματάκι να φας δεν πειράζει..Μπορω να σου πω οτι ειναι πιο υγιεινο παρά σοκολάτα, πατατάκια και τέτοια!

μου αρέσει πάντως που έχουμε ποικιλία στα φαγητά..καμια σχεδόν δεν τρώει το ιδιο!!! :lol:

Οντώς..η Ζάχα πού εξαφανίστηκε???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 981
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για δοκιμάστε αυτό!!! Απλά τέλειο και υγειινό!! Βέβαια το φτιάχνω χωρίς γλάσσο και όπου έχει ζάχαρη βάζω μαύρη!!Το καλό είναι ότι δεν έχει καθόλου αλεύρι!!!!

ΥΛΙΚΑ

• 300 γρ. καρότα

• 5 αυγά

• 150 γρ. ζάχαρη

• 200 γρ. τριμμένο φουντούκι

• 2 κ.γ. βανίλια σε σκόνη

• 2 κ.γ. μπέικιν πάουντερ

• 120 γρ. ινδοκάρυδο

• 3 φέτες ανανά από κονσέρβα

• Ξύσμα λεμονιού

• 1 κ.γ. τριμμένη κανέλα

• 1 πρέζα αλάτι

• 1 κ.σ. μαργαρίνη Βιτάμ

• λίγο αλεύρι

Για το γλάσο:

• 180 γρ. τυρί κρέμα

• 150 γρ. κοσκινισμένη ζάχαρη άχνη

• 1 κ.γ. ξύσμα λεμονιού

• ½ κ.γ. ανθόνερο (ή χυμό από ½ πορτοκάλι)

Κόβουμε τα καρότα σε φέτες και τα ρίχνουμε στο μπλέντερ, μαζί με 3 κομμάτια ανανά. Εναλλακτικά, μπορούμε να τα τρίψουμε στον τρίφτη. Προτιμούμε τον ανανά κονσέρβας, γιατί δεν είναι σκληρός όπως ο φρέσκος ανανάς. Επίσης το σιρόπι της κονσέρβας του δίνει μια επιπλέον γλύκα. Ρίχνουμε τον ανανά με τα καρότα σε ένα μπολ και ανακατεύουμε. Προσθέτουμε τα υπόλοιπα υλικά: Φουντούκια τριμμένα, μια δόση βανίλιας, 2 κ.γ. μπέικιν πάουντερ, λίγη κανέλα και τριμμένη καρύδα. Ανάβουμε τον φούρνο στους 170ο C, για να προθερμαστεί.

Στη συνέχεια σπάμε τα αυγά και χωρίζουμε τους κρόκους από τα ασπράδια. Μαγειρεύουμε τους κρόκους σε μπεν μαρί. Ακουμπάμε, δηλαδή, ένα ανοξείδωτο μπολάκι πάνω σε ένα κατσαρολάκι με νερό που βράζει και ρίχνουμε μέσα τους κρόκους και την ζάχαρη. Ανακατεύουμε συνέχεια, μέχρι για να γίνει το μείγμα μια υπόλευκη παχύρρευστη κρέμα. Στη συνέχεια, την ρίχνουμε μέσα στο μπολ με τα καρότα και την αναμιγνύουμε με τα υπόλοιπα υλικά. Χτυπάμε τα ασπράδια για να γίνουν μια αφράτη μαρέγκα. Ρίχνουμε και την μαρέγκα μέσα στο μπολ και ανακατεύουμε με απαλές κινήσεις, για να μην κόψει. Η μαρέγκα δίνει όλο τον αέρα που χρειάζεται το κέικ για να γίνει αφράτο.

Αλείφουμε λίγη μαργαρίνη σε μια στρογγυλή φόρμα για κέικ και πασπαλίζουμε με αλεύρι. Ρίχνουμε μέσα το μείγμα που φτιάξαμε και ψήνουμε για 1 ώρα στους 170ο C.

Εν τω μεταξύ φτιάχνουμε σπιτικό γλάσο:

Σε ένα μικρό μπολάκι ρίχνουμε το τυρί κρέμα και σταδιακά, ανακατεύοντας, προσθέτουμε την ζάχαρη άχνη. Ρίχνουμε το ξύσμα λεμονιού και το ανθόνερο και συνεχίζουμε να ανακατεύουμε. Όταν ομογενοποιηθεί το μείγμα είναι έτοιμο.

Όταν βγάλουμε το κέικ αφού τον φούρνο, το αφήνουμε να κρυώσει και μετά, με μία σπάτουλα απλώνουμε το γλάσο. Το τοποθετούμε στο ψυγείο για 30 λεπτά, να σταθεί και είναι έτοιμο για κατανάλωση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευγενία ευχαριστούμε για την συνταγή... κάποια στιγμή θα την τιμήσω!!!! Ωραία φαίνεται!!

Μαράκι το πράσσο το φτιάχνω με μπόλικο κρεμμύδι και τοματάκι ψιλοκομμένο και λίγο πολτό... γίνεται τέλειο!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Nαι θα εμπλουτισουμε τις μαγειρικες μας ικανοτητες, οντως!!!!!!!

γραφω την συνταγη και θα το δοκιμασω ή την Τριτη ή την Πεμπτη το κεικ φαινετε τελειο!!!! μμμμμ

και αυτό το φαγητο ομως καθε μερα, τι θεμα και αυτό. Εμενα δεν με πειραζει τοσο να μαγειρεψω αλλά να σκεφτώ πιο πολύ τι να φτιαξω.....

πχ για αυριο λεω να φτιαξω ρεβυθια.. τι λετε???

Η ζαχα ειπε ενα καλημερα το πρωι και εξαφανιστηκε.....

Παρεπιπτωντος αυτο το κρεββατακι σας αρεσει?

http://www.oneira.gr/index.php?dispatch ... ct_id=3706

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Maraki ειναι πολυ ευκολο..κανει τις μπριζολες στο τεφαλ με ελαχιστο λαδι ισα που αλοιφει το τεφαλ τις αλατοπιπεροριγανιζει και τις ψηνει...

μετα τις βγαζει απο το τεφαλ κ μεσα στο ζουμι που εχουν βγαλει οι μπριζολες βαζει μπαλσαμικο μια κουταλια μελι λεμονι και μουσταρδα..ολα με το ματι τωρα δεν ξερω ποσοτητα..

τα αναμιγνυει ολα μαζι κ τα αφηνει λιγο να δεσουν..

σερβιρει τιςμπριζολες περιχυνοντας απο πανω τη σαλτσα!!

Συνοδευτικο ψητα λαχανικα παλι στο τεφαλ..πιπεριες χρωματιστες κολοκυθι,μελιτζανα τα κανει κανει σαν μιλφεγ στο σερβιρισμ και ενδιαμεα βζει λιγη τριμενη φετα και απο πανω λιγο κρεμα μπαλσαμικο!!

Ειναι τελειο σας λεω...κ μας την εδωσε την ιδεα ο διαιτολογος!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μάχη το ίδιο θέμα είχα και εγώ με το τι θα μαγειρέψω, αλλά απόταν ξεκίνησα διαιτολόγο και μου δίνει το πρόγραμμα όλης της εβδομάδας έχω βρεί τη χαρά μου.. ξέρω κάθε μέρα τι θα φάω..

Καλή ιδέα τα ρεβύθια!

Ωραία η κούνια αλλά η τρύπα που έχει δεν είναι λίγο επικίνδυνη?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

η τρυπα δεν ειναι ακριβως τρυπα, εχει πλεξιγκλασσ και ειναι κλειστει ουσιαστικα. κι εγω στην αρχη αυτο νομιζα αλλά τελικα οταν ειδα απο κοντα δεν ειναι τρυπα κανονικη...

Εσυ μια χαρα με το προγραμμα, δεν ζοριζεις το μυαλο σου. καλό ηταν να ωγαζω εβδομαδιαιο προγραμμα κι εγω να κανω ολα τα ψωνια μαζι και να εχω το κεφαλακι μου ησυχο....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν δεν είναι κανονική τρύπα τότε εντάξει...

Άσε Μάχη το εβδομαδιαίο πρόγραμμα είναι μεγάλη ευκολία... Μετά την διαιτολόγο καπάκι πάω και στο ΣΜ και ψωνίζω ότι χρειάζομαι.. μου βγαίνει και πιο οικονομικό.. γιατί αν δεν έχω το πρόγραμμα περνάω σχεδόν κάθε μέρα απο το μίνι μάρκετ και όλο και ψωνίζω πράγματα που δεν χρειάζομαι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κουκλίστικο Μάχη το κρεβατάκι!!!! Πάρα πολύ ωραίο!! Νόμιζα ότι ήταν τρύπα αλλά αφού είναι κλειστή οκ!!!

Αυτό με το εβδιμαδιαίο πρόγραμμα είναι σωτήριο όντως!εγώ το έκανα από παλιά και τώρα το εφαρμόζουμε και με την πεθερά μου και όντως είναι και πιο οικονομικό και δεν πονάει το κεφάλι σου από τη σκέψη του τι θα φτιάξω σήμερα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαχη ωραίο το κραβατάκι!

Κατερίνα μου ευχαριστώ για τη συνταγή!

Γιελιζ ομολογώ ότι δεν με ενθουσιάζει η ιδέα του πράσου :lol:8-)

Αυτό με το πρόγραμμα όντως είναι πολύ βοηθητικό αν και τώρα δεν μπορώ να το εφαρμόσω..Με το καλό μετά τη γεννα, που θα μπορώ να πηγαίνω και για ψώνια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παλη με συνταγες καταπιανεστε..τσελεμεντε θα γραψουμε μεχρι να γεννησουμε

χαχαχαχαχ

Αχ..

Μαχη τελειο το κρεβατακι..πολυ ωραιο..με το καλο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εμένα μου αρέσει πάρα πολύ το πράσο και το βάζω σε αρκετά φαγητά και στον μικρό!! το σ/κ του έφτιαξα ρυζάκι με πράσο,αννιθο,ντομάτα, καρότο και κοτόπουλο και το τσάκισε!!! Βασικά ευτυχώς που το εφαγε αυτός γιατί ήμουν έτοιμη να ορμήξω!!είναι από τα λαχανικά που τα ζηλεύω!!Μιαμμμμ!!! Μου άνοιξε η όρεξη πάλι! :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κοριτσακια τι κανετε?

εγω βλεπω toy story με το αντρακι μου......αγορομανες εδω θα σας στειλω κ ολες τις ταινιες :lol: εχουμε τα παντα.....

αχ κ μενα Γιεληζ μου αρεσει το πρασο...αλλα κ το φρεσκο κρεμμμυδακι ειναι......μιαμ μιαμ, φυτεψα στον κηπο κ σε καμια βδομαδα θα ειναι ετοιμο.....ετσι χυμα με αλατακι.....αχ οσο το σκεφτομαι :roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σου Χρυσάνθη μου!! Τέλειο και το κρεμμυδάκι το φρέσκο... με ψωμάκι και ελιές!!! Μιάααμ!!

Ευγενία και εγώ το πράσο όπου μπορώ το βάζω!! Ακόμα και ομελέττα έχω κανει με πράσο!!

Τέλεια γεύση!!! ΜΙΑΑΑΑΑΑΑΑΜ!!!!!! Πείνασα τώρα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι οντως, πρεπει να το οργανωσω κι εγώ. Γιατι σχεδον καθε μερα σουπερ μαρκετ και τιποτα να μην παρω παει το εικοσαρι....

κοριτσια και μενα μου αρεσε πολύ το κρεββατακι, βεβαια μεχρι να κατασταλλαξουμε βλεπω να αλλάζουμε 100 φορες γνωμη!!! :lol::lol::lol:

οσο για τον τσελεμεντε θα γραψουμε τον "γκαστροτσελεμεντε" :lol::lol::lol:

Το πρασσο εγω το φτιαχνω με μπολικο λεμονακι και ειναι τελειο. Και με κρεας παλι ειναι πολυ νοστιμο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπόν κούκλες ώρα να σας αφήσω!!! Σε 10 λεπτά ξεκινάει η 3ημερη αδειούλα μου!!! :lol::lol::lol: πόσο χαίρομαι!! Αν δεν τα πούμε το βραδάκι θα τα πούμε αύριο πρός το απογευματάκι λογικά... αν όλα πάνε καλά με την εξέταση θα κάνουμε και καμιά βολτούλα στα μαγαζιά που θέλει να δεί ο καλός μου παρκέ για το σπίτι(αλήθεια Μιχαέλα έχεις τίποτα υπόψιν??? )

Φιλάκια σε όλες και καλό μεσημέρι!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλό μεσημέρι Γιελήζ!!!Με το καλό η εξέταση αύριο να καμαρώσετε και να χαρείτε τον κούκλο σας!!Φάε κάτι γλυκό πριν πας.. και ήρεμα!!!Περιμένουμε νέα σου αύριο!!!!! :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιελιζ καλή αδεια και αυριο περιμενουμε τα νεα σου που θα ειναι σιγουρα τελεια!!!!!

Θα σας αφησω κι εγω να συμμαζεψω λιγο το γραφειο για να σχολασω.... Αν δεν βαρεθω θα παω και λιγο γυμναστηριο κατα τις 4.30. Αυτάααα! Φιλακια και καλό μεσημερι σε ολες!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια μου επιτέλους μετα απο σχεδόν 2 μήνες νοιώθω πείνα......Εδω κ 2 μέρες μου έφυγαν όλες οι ενοχλήσεις κ είμαι τρελα χαρούμενη γιατι ξαναμπήκα στους ρυθμούς μου. Ανυπομονώ να πάω να χτυπήσω μακαρονάδα φούρνου........αχ τι ωραία. Εξαφανίστηκαν οι αναγούλες τα ρεψίματα οι πόνοι στο στομάχι κ στο δόντι......και η κοιλίτσα τούμπανο απο τώρα......... :D Ελπίζω να συνεχίσω έτσι...

Καλό μεσημέρι..............

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιελιζ καλή ξεκούραση και καλά αποτελέσματα αύριο..Θα περιμένουμε τα ευχάριστα..Με το καλό και η αδειούλα!

Μάχη μου καλή ξεκουραση και σε σένα!!

Νικόλ μου μπράβο!!Πολύ χαίρομαι που νιώθεις καλύτερα..Αντε να απολαύσεις και εσύ την εγκυμοσύνη σου!

Μου άρεσε η ιδέα του "γκαστροτσελεμεντέ"...Θα έχει τρελλές πωλήσεις!!! :lol:

Χρυσάνθη μου πολλά φιλιά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νικόλ μπράβο!! Άντε να ηρεμήσεις κι εσύ και να αρχίσεις να απολαμβάνεις την εγκυμοσύνη σου!! ;);)

Φάε και τη μακαρονάδα σου και οτι άλλο έχεις στερηθεί τόσο καιρό!!!!!!!!

Μαράκι ξεκουράστηκες από εχτές??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜαμάΝικόλα ξεκουράστηκα..κοιμήθηκα αρκετά. Απλά βαρέθηκα να κάθομαι! ΞΑπλώνω λίγο και μετά κάθομαι και πάλι το ίδιο! Τι να κάνω? Χθες με κουρασε και η φασαρία και οι πολλές επισκέψεις..Στο σπίτι μου έχω συνηθίσει στην ησυχία με τον άντρα μου..αλλά πρέπει να αρχίσω να συνηθίζω την φασαρία τώρα που θα έρθει ο μικρούλης μου με το καλό..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...