Μετάβαση σε περιεχόμενο

εξηγηστε μου κατι


pappy

Recommended Posts

μπορει καποια να μου πει γιατι το τεστ εγκυμοσυνης δειχνουν απο την πρωτη μερα καθηστερησης και οχι πιο πριν?τι γινετε τοτε στο σωμα μας και το ανειχνευει το τεστ τοτε και οχι πιο πριν?γιατι εγω σκεφτομαι με το φτωχο μου μυαλο οτι αν εισαι εγκυος εισαι παει και τελειωσε...απο την πρωτη μερα.....η δωστε μου κανα site να μπω και να δω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

pappy μου τα τεστ εγκυμοσυνης ανιχνευουν μικρη ποσοτητα χοριακης γοναδοτροπινης στα ουρα.Η χοριακη ειναι ορμονη που αυξανεται με την εγκυμοσυνη σταδιακα.Η ορμονη αυτη λοιπον αρχιζει να φαινεται στον οργανισμο αρκετες μερες μετα την εμφυτευση του ωαριου στη μητρα.γι αυτο ειναι δυσκολο να εντοπιστει πριν την καθυστερηση.Ωστοσο η χοριακη εντοπιζεται με ευκολια στο αιμα(και παλι βεβαια εκεινες τις ημερες δηλ λιγο πριν την αναμενομενη περιοδο ή με την καθυστερηση).ενω στα ουρα ειναι πιοδυσκολο να σντοπιστει.γι αυτο εαν μια γυναικα κανει ενα τεστ και βγει αρνητικο (2 μερες πριν την περιοδο) μπορει την επομενη μερα να κανει μια εξεταση χοριακης και να βγει θετικη.

ελπιζω να μην σε μπερδεψα περισσοτερο.παντως στις οδηγιες των τεστ (τουλαχιστον του clear blue) ayta τα εξηγουν πολυ αναλυτικα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτο ακριβως η χοριακη γονιδοτροπινη αυξανεται σταδιακα ωστε να γινει ανιχνευσιμη, τα τεστ οπως το self clear που μπορεις να τα χρησιμοποιησεις και πριν την καθυστερηση ειναι πιο ευαισθητα στην ανιχνευση της χοριακης αλλα δεν ειναι απολυτα στη δικια μου περιπτωση ειχα αρνητικα self clear πριν την αναμενομενη ημερομηνια περιοδου και τελικα ημουν εγκυος το τεστ θετικοποιηθηκε αφου ειχα μια μερα καθυστερηση αυτο σημαινει οτι η χοριακη αργησε να ανεβει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...