Μετάβαση σε περιεχόμενο

τι κανουμε οταν το παιδι γινει ενος ετους?


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια,

η μικρή μου έγινε 12 μηνών την κυριακή. ήρθε ο παιδίατρος και μας σύστησε κάποια πράγματα και με εχει προβληματίσει κάπως. μου είπε ότι είναι η ώρα που πρέπει να σταματήσει να πίνει από το μπουκάλι το γάλα της και να αρχίσει να πίνει από το ποτήρι. μου φάνηκε κάπως υπερβολικό, μόλις προχθές έγινε ενός η μικρή. επίσης μου είπε να κόψω τελείως την πιπίλα. την πιπίλα την χρησιμοποιούμε όταν θέλει να κοιμηθεί, όλη την υπόλοιπη μέρα δεν την θέλει.

και γενικότερα να θεωρώ το παιδί ότι πλέον δεν είναι βρέφος αλλά παιδάκι. εντάξει με θεωρώ προοδευτική μητέρα. από νωρίς της συμπεριφέρομαι σαν παιδί και όχι ανίκανο βρέφος και την οθώ να είναι ανεξάρτητη ήδη από 11 μηνών περπατάει αλλά από αυτό μέχρι ξαφνικά να βάλω το παιδί να πίνει μόνο από το ποτήρι μου φαίνεται υπελβολικό. μου είπε επίσης ότι η κίνηση που κάνουν τα μωρά να ρουφούν ωθεί τισ βλένες, εκρίματα στο εσωτερικό του αυτιού με αποτέλεσμα πιθανόν να πάθουν εσωτερική ωτίτιδα. anyway πολύ υπερβολικό. εμένα εδώ και 1 χρόνο δεν έχει πάθει ωτίτιδα και θα πάθει από το μπουκάλι????

ενώ για το μπουκάλι είναι μεγάλη για το αυγό είναι μικρή κατά την αποψή του και να αργήσω να τις δώσω αυγό.

τελοσπάντων αν έχετε κάποια άποψη ή ιδέα και συμβουλή για όταν το παιδί γίνεται ενός θα σας διαβάσω με μεγάλη χαρά!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλησπέρα κοριτσάκι μου...

Εμένα πάλι η γιατρός μου μου είχε πει οτι τίποτα δεν αλλάζει σημαντικά...

Συμβουλή δική μου είναι ν ακολουθείς τους ρυθμούς του μωρού!Αυτο σου δείχνει

ακριβως τι ανάγκες εχει ανα πάσα στιγμη!

Πχ,η μικρή μου απο το καλοκαιρι δεν θελει να τρωει φρουτόκρεμα αλλα 2-3 φρούτα

κομμένα σε κομματάκια κ τα μασαει..Το φαγητο ομως ειναι οπωσδηποτε αλεσμένο..

όχι εντελώς κρεμα,αλλα αλεσμένο!

Το γάλα της,ενώ ενα διάστημα το έπινε μόνη της(σε μπουκάλι εννοείται),τωρα θέλει

ξανα να της το δίνω εγω..Απο ποτηρι πίνει μόνο το νερό της κ χυμό κ μάλιστα με καλαμάκι!

Το μόνο που βλέπω οτι αλλάζει μερα με τη μερα ειναι η συμπεριφορά της,πλέον

καταλαβαίνει ότι κ να της ζητήσω ,ότι κ να της πω κ εννοείται οτι ολη μερα της μιλάω

σαν να μιλάω σε μεγάλο παιδάκι..

Κ εγώ θεωρω οτι ειναι λίγο υπερβολλικό αυτο που σου ειπε ο γιατρος σου κ πάντα επιμενω

στο να αφηνουμε το παιδί να μας πάει αυτο εκεί που θέλει!

Να τα εκατοστησει!

Φιλιά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ο δικοσ μου πινει απο εκπευδευτικο ποτυρακι απο 6 μηνων

καλο ειναι να κοψεισ το μπουκαλι τωρα και την πιπιλα ,εχει δικιο.

αργοτερα γινετε πολυ δυσκολο και υπαρχουν περιπτωσεισ που πανε νηπιο η δημοτικο και ακομα θελουν μπουκαλι ....καλιο τωρα παρα να την πατησεισ .

αποψη μου .....

και ναι ειναι νηπιο οχι βρεφος .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοιτα να τα κοψεις....αλλα οχι μαχαιρι και αμεσως..

ξεκινα σηγα σηγα..

ΠΧ ο δικος μου ολη μερα πιολα τα υγρα απο ποτυρακι αυτο με το καλαμακι και ουτε και θελει το μπιμπερο η το ποτυρακι με το στομιο.

Πινει και πο κανονικο ποτυρι αλλα φοβαμαι μονο του να δοσω γιατι θα γιενι μουσκεμα

το βραδυνο του γαλα ομως το θελει απαραιτητα σε μπιμπερο και μαλιστα σε συγκεκριμενο

ειμαστε σε διαδικασια να κοψει να πινει το γαλα πριν κοιμηθει και να το πινει νωρητερα οποτε καποια στιγμη θα το ξεπεταξει τελειως

Για την πιπιλα δεν εκφερω γνωμη εμεις δεν πηραμε ποτε πιπιλα αλλα συμφωνω με τα κοριτσια οσο πιο νωρις- τοσο πιο ευκολα..μετα ειναι δυσκολα να την ξεφορτωθουν..αλλα και παλη επιμενω σιγα σιγα..ελλατωστε χριση στην αρχη και πεταξτε την μετα.

Φαγηπο εμενα απο 10 μηνων περιπου το τρωει σε κομματια, τωρα δε απαιτει να ειναι πιο μεγαλα τα κομματια αν και ακομα δε μασαει κανονικα το κρεας.

οσο για το αυγο δεν ξερω...σε αυτα τα θεματα οι γιατροι που γνωριζουν το παιδι και την κατασταση του ξερουν καλυτερα νομιζω

εμενα πορτοκαλη τωρα και τωρα αρχισε να πινει και αυγο ακομα δεν του αρεσει να φαει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ki emena apo ekpaideytiko pothraki pinei apo 6 mhnwn, alla...8hlazei akoma kai 8a 8hlazei gia oso 8elei. Pipila kai mpoykali de xrhsimopoioyme giati exoyme ta ...ay8entika meme ths mamas :lol:

Kai h pipila kai to mpoykali kapoia anagkh kalyptoyn...

Ki egw yperboliko to thewrw na ta kopseis apo twra.

Mporeis bebaia na toy prosfereis to galataki se ekpaideytiko pothraki, h se kanoniko me kalamaki, alla an de thelei de nomizw oti yparxei logos na ton pieseis.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μου είπε ότι είναι η ώρα που πρέπει να σταματήσει να πίνει από το μπουκάλι το γάλα της και να αρχίσει να πίνει από το ποτήρι. μου φάνηκε κάπως υπερβολικό, επίσης μου είπε να κόψω τελείως την πιπίλα. την πιπίλα την χρησιμοποιούμε όταν θέλει να κοιμηθεί, όλη την υπόλοιπη μέρα δεν την θέλει.........

και μένα υπερβολικό μου φαίνεται!!!! κάθε παιδάκι έχει την δική του εξέλιξη, αν πιεί από ποτηράκι δεν σημαίνει ότι γίνεται και πιο ανεξάρτητη ή πιο ώριμη!!!! δλδ τι θα της πεις?: σήμερα από το ποτήρι θα πιείς γάλα, τέλος το μπουκάλι?!!!" μάλλον θα σε κοιτάξει κάπως έτσι: :o:o:o:o:-o:-o ...ο γιος μου το σταμάτησε το μπουκάλι 2 ετών!!! και αυτό επειδή είδε εμένα να πίνω γάλα από το ποτήρι και ζήλεψε και ήπιε και εκείνος!!! .....όσο για την πιπίλα, προσωπικά είμαι κατά, αλλά πάλι πιστεύω ότι όταν είναι λίγο πιο μεγάλη (1,5 ετών) θα καταλάβει όταν της πεις "τέλος"!!!

ενώ για το μπουκάλι είναι μεγάλη για το αυγό είναι μικρή κατά την αποψή του και να αργήσω να τις δώσω αυγό!!!

είναι 2 διαφορετικά πράγματα, το αυγό το δίνουμε αργά για αποφυγή αλεργίας.....αν και μερικοί γιατροί το συστήνουν από 8 μηνών!....και πότε θα το δώσεις? στα 2? :shock::shock:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πολλαθα ακουσεις διαφορετικα..κανε οτι νομιζεις.

εγω δεν θεωρω το μπουκαλι κακο για το γαλα..τα κοριτσια τα αγαπημενα :D που σου λενε για το ποτηρακι θηλαζουνε οποτε δεν εχουνε συνηθισει το μπιμπερο οπως τα δικα μας.

εμενα παντως το γαλα μονο σε μπιμπερο το νερο μονο σε ποτηρι κανονικο δικο μας. αλλα το γαλα ΜΟΝΟ με μπιμπερο. τι να τον κανω να του κοωψ το γαλα γιατι ειναι 2 χρονων και μεγαλωσε? :shock::shock:

επισης το ιδιο ισχυει και για την πιπιλα..η βαφτισιμια μου την ειχε μεχρι τα 3 και μαλιστα 2 ειχε μιαστοστομα μια στο χερι μεχρι που καταλαβαινε πλεον και της ειπανε πως χαλασανε και αυτο ητανε..

τωρα εσυ σε ενα μωρο 1 ετους ποπυ ακομα βγαζει δοντια και ανακουφιζεται τι να του πεις? :shock:

τωρα για το αυγο..ποτε θα φαει δηλ.? αλλα και παλι αυτο ειναι θεμα γιατρου..ο καθενας λεει τα δικα του για την διατροφη..απλα για τα υπολοιπα δεν νομιζω πως εχει λογο.. ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και μένα υπερβολικό μου φαίνεται!!!! κάθε παιδάκι έχει την δική του εξέλιξη, αν πιεί από ποτηράκι δεν σημαίνει ότι γίνεται και πιο ανεξάρτητη ή πιο ώριμη!!!! δλδ τι θα της πεις?: σήμερα από το ποτήρι θα πιείς γάλα, τέλος το μπουκάλι?!!!" μάλλον θα σε κοιτάξει κάπως έτσι: :o:o:o:o:-o:-o ...ο γιος μου το σταμάτησε το μπουκάλι 2 ετών!!! και αυτό επειδή είδε εμένα να πίνω γάλα από το ποτήρι και ζήλεψε και ήπιε και εκείνος!!! .....όσο για την πιπίλα, προσωπικά είμαι κατά, αλλά πάλι πιστεύω ότι όταν είναι λίγο πιο μεγάλη (1,5 ετών) θα καταλάβει όταν της πεις "τέλος"!!!

είναι 2 διαφορετικά πράγματα, το αυγό το δίνουμε αργά για αποφυγή αλεργίας.....αν και μερικοί γιατροί το συστήνουν από 8 μηνών!....και πότε θα το δώσεις? στα 2? :shock::shock:[/quote:dk6m77kk]

γελαω με τις φατσουλες που εβαλες!! :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

καπως ετσι σκεφτομαι και τον δικο μου αμα του πω τελος μπιμπερο γαλα στρο ποτηρι εισαι μεγαλος!! :lol::lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ..Η ΚΑΘΕ ΜΑΜΑ ΕΧΕΙ ΤΗ ΔΙΚΙΑ ΤΗΣ ΑΠΟΨΗ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΤΗΣ...

ΕΜΕΝΑ Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ Η ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ 2,5 ΧΡΟΝΩΝ ΤΩΡΑ....ΑΠΟ 10 ΜΗΝΩΝ ΕΤΡΩΓΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΦΑΓΗΤΑ ΟΠΩΣ ΦΑΚΕΣ ΝΤΟΜΑΤΑ ΤΥΡΙ...Κ ΒΡΑΔΥΝΟ..ΜΗ ΦΑΝΤΑΣΤΗΤΕ ΒΕΒΑΙΑ ΣΕ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑ ΑΦΟΥ ΤΟ ΗΘΕΛΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ;;ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΠΑΘΕ...ΕΠΙΝΕ ΝΕΡΟ ΜΕ ΚΑΛΑΜΑΚΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΤΗΡΙ ΠΟΤΕ ΤΗΣ ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ ΤΑ ΕΙΔΙΚΑ ΚΥΠΕΛΑΚΙΑ ΓΙΑ ΜΩΡΑ...ΟΛΑ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙ Κ ΤΟ ΓΑΛΑ ΣΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΠΡΩΙ Κ ΒΡΑΔΥ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ...ΜΕΧΡΙ ΠΡΙΝ 2 ΜΗΝΕΣ ΠΟΥ ΤΟ ΕΚΟΨΕ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ ΤΟ ΕΠΙΝΕ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ...ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗ ΠΙΠΙΛΑ Κ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΤΡΟΜΕΡΟ ΑΓΧΟΣ...ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΟΜΩΣ ΤΗΣ ΚΟΠΙΚΕ ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΛΥ ΔΑΓΚΩΜΑ ΜΕ ΤΑ ΔΟΝΤΙΑ..ΟΠΟΤΕ ΝΑ Η ΕΥΚΑΙΡΙΑ!!!!!ΔΕΝ ΤΗΝ ΞΑΝΑΕΒΑΛΕ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ Κ ΟΥΤΕ ΖΗΤΗΣΕ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΡΕΛΕΝΟΜΟΥΝ ΣΤΗΝ ΙΔΕΑ ΠΩΣ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΤΗ ΠΙΠΙΛΑ!!!!!ΠΑΝΕΥΚΟΛΟ ΗΤΑΝ ΤΕΛΙΚΑ...

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ Η ΜΙΚΡΗ ΣΟΥ...ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΒΓΑΛΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΔΟΝΤΑΚΙΑ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΤΗΣ ΠΑΡΕΙΣ ΤΗΝ ΠΑΡΗΓΟΡΙΑ ΤΗΣ;;ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟΥΛΑ ΑΚΟΜΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΝΑΙ ΑΛΛΑ ΜΩΡΟ ΑΚΟΜΗ...ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΗΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΟ ΤΟΝ ΒΛΕΠΩ ΛΙΓΟ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΗ...ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΠΙΝΟΥΝ ΕΩΣ ΤΑ 4 ΣΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΤΟ ΓΑΛΑΤΑΚΙ ΤΟΥΣ...

ΕΥΧΟΜΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΣΟΥ Κ ΝΑ ΤΟ ΧΑΙΡΕΣΕ!

ΦΙΛΙΑ ΠΟΛΛΑ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

απότι κατάλαβα θα ακολουθήσω την εξέλιξη του παιδιού ανάλογα με τις δυνατότητες της θα προχωράω. ετσι κι αλλιως πινει νερό από το ποτήρι δεν ηθελε καθολου το εκπαιδευτικο ποτηρι(επιπλέον μου είπε ότι ούτε με καλαμάκι κάνει να πίνουν να παιδιά) ας συνεχίσει για λιγο το μπουκάλι. και την πιπίλα σιγά σιγά θα την κόψει, ετσι κι αλλιώς δεν την πολυπαίρνει. το φαγητό το τρωει πατημένο , μικρά κομματακια. της αλέθω μόνο την φρουτόκρεμα. νομιζω για την ηλικία της καλά ειναι.

ααα τωρα που το θυμηθηκα μου ειπε οτι το αυγο στο φαγητο δεν πειράζει και ηδη από 11 μηνων ειχε φαει μεσα σε μπιφτεκι. μόνο βρασμένο ολόκληρο να μην της δωσω ακόμη.

ευχαριστώ για τις συμβουλες σας, οι εμπειρίες της καθε μαμάς είναι πολύτιμες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτο με τα καλαμακια-μπουκαλια κ την ωτιτιδα μου φαινεται πολυ υπερβολικο!

Φανταζομαι εναν ενηλικα να διψαει παρα πολυ κ να προσπαθει να ρουφηξει

νερο με ολη του την φορα...Τοτε...Ναι!Θα παθει ωτιτιδα! :lol::lol::lol::lol:

Εκτος κ αν εννοει να μην πινει ΞΑΠΛΩΜΕΝΗ απο μπιμπερον.

Αυτο το εχω ξαναακουσει πως ισχυει!

Το αυγο ειναι αλλεργιογονο ισχυρα.

Η παραμικρη ποσοτητα θα εδειχνε αν υπηρχε αλλεργια!

Ακομα δλδ κ μεσα στο μπιφτεκι που ειναι ελαχιστο...

Σου ειεπ πως ειναι οκ στο φαγητο αλλα οχι αυτουσιο?Κουφο!

Κ αν εσυ δεν ξερεις το τι πρεπει να κανεις αν χτυπα ξυλο αρχισει να πρηζεται

το παιδι??? :shock:

Προφανως η κορη σου δεν εχει προβλημα αλλα εγω θα σου προτεινα κατι αλλο.

Αν εχεις σκοπο να της δωσεις φαγητα που εχουν μεσα αυγο πρεπει πρωτα να φαει σταδιακα

σκετο αυγο....Να εισαι σιγουρη κ μετα δωστο αυτουσιο οποτε θελεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

η αληθεια ειναι οτι καθε παιδι εχει τους δικους του ρυθμους αναπτυξης κ αν τα ζορισουμε για κατι πριν απο την ωρα τους νομιζω πως τα δυσκολευουμαι περισσοτερο.θα σου πω απο την δικη μου εμπειρια...η κορουλα μου ειναι 4 χρονων...σηκωθηκε ορθια πολυ γρηγορα (8μηνων) κ περπατουσε μονη της απο 10 μηνων.ποτηρακι για νερο ειχε ηδη απο 6μηνων κ ενος χρονων επινε κ με καλαμακι απο ποτηρι.το γαλα της φυσικα ουτε λογος για ποτηρι.ειχαμε μπουκαλι μεχρι κ το καλοκαιρι που μας περασε...ηταν δηλαδη 3,5 χρονων.βεβαια ημουν αποφασισμενη οτι μεχρι του χρονου που θα πηγαινε νηπια να το εκοβε.το καλο ειναι οτι δεν την πιεσα κ απο μονη της μια μερα μου ζητησε το γαλα της στο ποτηρι που πινει νερο με καλαμακι...κ ετσι κ το εκοψε...χωρις φασαριες κ κλαματα.κατι αναλογο ειχαμε κ με την πιπιλα.παρολο που μεχρι 1.5 χρονων την ειχε μονο για υπνο...οσο μεγαλωνε την ηθελε περισσοτερο κ ηταν πιο δυσκολο να την κοψει.τελικα το εκανε κ αυτο μονη της...σχεδον ανωδυνα ακριβως πριν ενα χρονο...λιγο πριν κλεισει τα 3.εκει που ειχε λιγο καθυστερηση ηταν στο να μιλησει...ειχε φτασει 2,5 χρονων κ πες οτι βαριοταν,δεν ηθελε...δεν μιλουσε αρκετα οσο αλλα παιδακια.καταλαβαινε τα παντα αλλα δεν μιλουσε.τελικα οταν πηγε παιδικο στα 2.5...μετα απο δυο μηνες ειδα τρομερη διαφορα...δεν εβαζε γλωσσα μεσα της.γιαυτο λοιπον γνωμη μου ειναι η εξης...καλες οι συμβουλες του παιδιατρου αλλα νομιζω πως καθε μανα ξερει καλυτερα το παιδι της κ τους ρυθμους του...καποια πραγματα που ισχυουν για μενα...σε σενα δεν θα μπορουν.ακολουθα λοιπον το ενστικτο σου κ τους ρυθμους του παιδιου σου κ αυτο θα σου δειξει το δρομο του για το καθετι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

η αληθεια ειναι οτι καθε παιδι εχει τους δικους του ρυθμους αναπτυξης κ αν τα ζορισουμε για κατι πριν απο την ωρα τους νομιζω πως τα δυσκολευουμαι περισσοτερο.θα σου πω

σέυχαριστώ sisi και κάπως έτσι σκέφτομαι. διαβάζοντας την εξέλιξη της κόρης σου μου φαίνεται πολύ οικείο γιατί και η δικιά μου σε μερικά ήταν προχωρημένη πχ. κινηση, περπάτημα και σε άλλα πιο μαζεμένη. οπότε το κάθε παιδί έχει την δική του ανάπτυξη και τις δικές του μοναδικές ανάγκες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...