Μετάβαση σε περιεχόμενο

τι κανετε οταν δε τρωει;;;


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 590
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η τσιπουρα για να μαγειρευτει στο φουρνο πρεπει να εχει ενα σχετικα μεγαλο μεγεθος. Δεν ειναι αναγκη να ειναι του κιλου αλλα αν βαλεις στο φουρνο αυτες που ειναι για τηγανι θα γινουν ενα πανιασμενο - λιωμενο πραγμα που δε θα ξεχωριζει απο τα κοκκαλα. Εκτος και τις βαλεις για πολυ λιγο και πολυ κοντα στο grill μονο και τις φας με σκετο λαδολεμονο και σαλατα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οκ λοιπον..εκλεισε..τσιπουρες...αγγελικη αν εισαι ιδια οπως εισαι τωρα στο αβαταρ σου,εισαι πολυ ομορφη κοπελα..ασχετο αλλα σε εβλεπα και σε κανα 2 φωτο που εχεις αλλαξει και με αρεσες...ασχετο...

τσιπουρες λοιπον..στο θεμα μας..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστω ΣΩΣΩ αλλα δε μοιαζω και τοσο πια στην κοπελα της φωτογραφιας κι ας ειναι απο τα περσινα μου γεννεθλια... Εχω βαλει πολλα κιλα αφου απο περσυ μεχρι φετος τρωω ασταματητα... θελει πολυ αγωνα και πεινα για να ξαναμοιασω στον ευατο μου μεχρι τα επομενα μου γεννεθλια που ειναι το Μαρτιο.

Κατα τα αλλα το Μεσολογγι που ξερει απο καλο ψαρι ψηφιζει τσιπουρα δαγκωτο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και γω εχω ολα τα κιλα της εγκυμοσυνης...

ξεκινησα δουλεια σημερα και ευεελπιστω να τα χασω..13 στο συνολο..ξεφυγαμε παλι! :lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια!!Αντριαννα κουκλες και εσυ και η κορη σου!!! Να την χαιρεσαι!!!

Ειχα αμφιβολιες για το αν επρεπε να βαλω φωτο της δικιας μου, αλλα απ' οτι βλεπω το εχετε κανει και αλλες οποτε ειναι ασφαλες ε;

Απ΄ οτι εχω καταλαβει ο καθε παιδιατρος λεει οτι θελει!!! Εμας πχ μας ειπε συκωτακια μετα τους πρωτους 18-24 μηνες!!! Οσο αφορα το αυγο μου ειπε πως μπορω να της δωσω κροκο απο τωρα και μετα τον χρονο να της δωσω το ασπραδι!! Αλλα εγω σκεφτηκα να περιμενω μεχρι τον χρονο!!

Κορν φλεικς ποτε αρχισατε; Και ποια τους δινεται; Θέλω να της δωσω και εγω σε κανενα διμηνο αν επιτρεπεται φυσικα μπας και παρει το γαλα ετσι!!!! Τι λετε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mariamg ευχαριστούμε για τα κοπλιμέντα!!!!!!!!!!!!!

Και στην αρχή δεν είχα βάλει φωτο για τους ίδιους λόγους με εσένα.

Αγγελική θέλω και εγώ να της δώσω συκώτι αλλά δεν ξέρω πως να το μαγειρέψω, έχεις καμία ιδέα. θα ρωτήσω και την παιδίατρο αλλά θεωρώ ότι θα υπάρχει πρόβημα γιατί η δικιά μου τον άλλο μήνα θα κλείσει τα 3.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρια εγω παιρνω του μικρου κατι βιολογικα κορν φλεικσ απο τον Μασουτη- εκει τα βρισκω, λεγονται Organic Corn Fleiks και εναι σκετα χωρις γευσεις.

Τα τρωει καλυτερα αμα του τα δοσω σκετα σαν πατατακια παρα μεσα σε γαλα.

Εγω πιστευω πως καθε γιατρις αυτα που λεει ειναι και αναλογα με το παιδι..

πχ εμας για να μας αφισει να δωσουμε φρεσκο καναμε εξετασεις και παλη ειπε οτι θα προτιμουσε να του δοσουμε καποιος απο τα παιδικα..αντιθετα γιαουρτι ηταν απο την αρχη καθετη να φαει σκετο ασπρο γιαουρτι και οχι παιδικο..

τι να πεις.

παντως να ξερετε τιποτα δεν ειναι ασφαλες και πουθενα για τις φωτογραφιες.

Ειναι Ιντερνετ κανεις δεν μπορει να εγγυηθει οτι κατι θα μινει εδω..

να προσφατα παλη ειχαμε κρουσματα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΝΔΡΙΑΝΑ, εφοσον ειναι 3ων ετων η κορη σου δε θα υπαρχει κανενα προβλημα να της δωσεις συκωτι. Ο Ιασωνας ηταν περιπου 14 μηνων οταν αρχισα να του δινω. Συνηθως το κανω βραστο. Περιπου 100 γραμαρια συκωτι μοσχαρισιο το βαζω σε λιγο νερακι το βραζω 5 λεπτα, το ξαφριζω καλα και μετα ριχνω λιγο κρεμυδακι και 1 ντοματα φρεσκια (τριμμενα και τα δυο), 1 κουταλια της σουπας ελαιολαδο, λιγο αλατακι και αφου βρασουν ολα μαζι για κανενα 10 λεπτο, ριχνω και λιγο ζυμαρικο μικρο οπως σουσαμακι, αστρακι, χυλοπιτες μικρες... μετα απο αλλα 8-10 λεπτα ειναι ετοιμο. Ο συνολικος χρονος που βραζει το συκωτι ειναι 20-25 λεπτα. Αν το βρασεις πολυ περισσοτερο γινεται πολυ σκληρο.

Βρβαια 3ων ετων που ειναι η κορη σου μπορεις και να το κοψεις μικρα κομματακια και να το κανεις σε ενα αντικολλητικο τηγανι με λιγο ελαιολαδο... σιγουρα ειναι πιο νοστιμο ετσι.

mariamg, συμφωνω μαζι σου σε ενα βαθμο οτι καθε παιδιατρος λεει τα δικα του. Πιστευω ομως οτι δινουν διατροφικες συμβουλες αναλογα με το παιδι και την πειριπτωση. Συγκεκριμενα εχω ακουσει 2 διαφορετικους παιδιατρους να δινου εντελως διαφορετικες διατροφικες συμβουλες σε παιδια ιδιας ακριβως ηλικιας με το δικο μου. Αυγο κι εγω του ξεκινησα στο 10 μηνα, για 1 βδομαδα μονο τον κροκο (3 φορες γιατι επρεπε μερα παρα μερα να τρωει) και απο την επομενη βδομαδα κανονικα ολοκληρο. Η ιδια παιδιατρος ειπε σε αλλη μαμα οτι ειναι καλυτερα να δωσει στην κορη της αυγο μετα το χρονο.

Κορν-φλεικς παντως δεν του εχω δωσει ακομα γιατι καλαμποκι τρωει αρκετο με αλλους τροπους και με το γαλα του δινω κουακερ οπως βαζουμε τα κορν-φλεικς ή τα ζεσταινω ολα μαζι στο κατσαρολακι για 3-5 λεπτα και γινεται σα χυλος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια και απο μενα κορτισια..τι κανετε;;

εμεις σηλερα παλι...φακ...

αυγο,μετα 1 αχλαδι μετα μισο ψαρι τσιπουρα παρακαλω..οτι πει η μεσλογγιτισσα... :lol::lol::lol::lol: μετα μισο γιαουρτι και μιδη ποσοτητα γαλακτος..

τι να πω..

αυριο παλι ψαρι..

εγω δε βαζω φωτο γενικα..ουτε στο φεις...

καλε σες εισαι εγκυος...

ολα θελω να στο πω και ολοτο ξεχναω.συγαρητηρια|! :roll::roll::roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΩΣΩ, μη μου πεις οτι τα θεωρεις λιγα αυτα που εφαγε... Μια χαρα μου φαινονται εμενα!

Σας αρεσε το ψαρακι ε? Η Μεσολογγιτισσα σου την εσκασε γιατι μονο απο ψαρια δεν ξερω. Αν και καταγομαι απο εδω και ζω πλεον και παλι εδω, τα μονα φρεσκα ψαρια που τρωω και μαγειρευω ειναι οι τσιπουρες. Απο αλλα φρεσκα θαλασσινα χελια, γαριδες, καλαμαρια, χταποδακι μονο ψητο στα καρβουνα και κατεψυγμενες γλωσσες φιλετο. Οι ντοπιοι που ειναι τρομεροι ψαροφαγοι με θεωρουν βουνισια και γελανε μαζι μου. Τι να κανεις γουστα ειναι αυτα! Ετσι ημουνα απο παιδι και αν δεν πεφτανε εκβιασμοι δε θα ειχα δοκιμασει ποτε τιποτα θαλασσινο. Ο Ιασωνας τρωει μονο το λαυρακι. Οτιδηποτε αλλο δοκιμασα με οποιοδηποτε μαγειρεμα πηγε στα σκουπιδια. Παλι καλα να λεω... λαυρακια μικρα ή μεγαλυτερα βγαζει η λιμνοθαλασσα ολο το χρονο και ετσι τρωει 2 φορες την εβδομαδα ψαρακι ολοφρεσκο για μεσημεριανο.

Ο δικος μου σημερα με μια σχετικη δυσαρεσκεια εφαγε ενα πιατο αναμικτα λαδερα για μεσημερινο, το γαλα με τα κουκερ κανονικα για πρωινο, μισο ποτηρι μανατριναδα και μια μπανανα για απογευμα και το γιαουρτακι με μια κουταλιτσα μελι για βραδυ. Ως συνηθως τα καταβροχθισε ολα! Αυριο ψαρακι με λαχανικα σουπα εχει το μενου... Αν και βαριεμαι τρομερα να μαγειρεψω... με τις γιορτες το ξεχασαμε το ψαρι και το ειχαμε ριξει οικογενειακως στη κρεατοφαγια και ηρθε πια η ωρα να επιστρεψουμε στο προγραμμα μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια το μπεϊκον το έγραψα για εμάς!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Τόνια ναι εγώ είμαι με την κόρη μου αλλά γιατί έβαλες :oops: ?????

Kαλε το εβαλα γιατι ειμαι διακριτικο κοριτσι!!! :lol::lol::lol:

Εκτος απο κουκλιτσες ζωγραφιστες και οι δυο, ειστε λες και ειναι η μικρη σου αδερφη!!!!! Φαινεσαι πολυ μικρουλα βρε Ανδριανα μου!!!! :D

Κοριτσια εγω με τις φωτο δεν αγχωνομαι καθολου...να μου κανουν τι;;;;να τη παρουν και να τη χρησιμοποιησουν αλλου;;;σκασιλα μου δεν εβαλα και καμια γυμνη! :y32b4: να μου κανουν μαγια;;;; :lol::lol: Να πεσει σε χερια ανωμαλων;;;;εδω τοσοι κυκλοφορουν στο δρομο και μας βλεπουν live! Να με δει κανενας γνωστος;;; ε δε συμμετεχω και σε τρομοκρατικη οργανωση! :? (κανενας γνωστος της πεθερας μου μονο μη τη δει γιατι την εχω θαψει κατα καιρους! :lol: )

Δε μπορω να δω που κινδυνευω... :roll:

Συκωτακια μωρε λενε επειδη εκει μεταβολιζονται ολα κι εχει και μεγαλη ποσοτητα βιταμινης Α νομιζω και γι αυτο ειναι καλο να αποφευγονται και στην εγκυμοσυνη... εγω του εδωσα πριν λιγο καιρο αλλα δεν ενθουσιαστηκε..Τωρα θα μου πεις και με τι ενθουσιαζεται αυτο το παιδι εκτως απο σοκολατοπαπαριες;;!! :-w

Χρυσα μου τα κορν φλεικς μου ειχαν πει οτι ειναι επικινδυνα χωρις γαλα γιατι μπορει να κολλησουν στο λαιμο... :? Του Αλεξ του αρεσουν τα cheerios..δε ξερω κατα ποσο ειναι υγιεινα αλλα τα προτιμω απο σοκολατες,μπισκοτα κτλ.. :roll:

Αγγελικη οντως εισαι κουκλα στη φωτο! ;)

Σωσωκα αρχιζεις και εμπεδωνεις τη Κρητικη διαλεκτο;;; :lol: μιση τσιπουρα ε;;; βρε πολυ διαφημιζεται αυτη η τσιπουρα και λεω να τη δοκιμασω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σωσωκα ναι..ειπα να ακολουθισω τη συνταγη της θουθου...χιχιχιχ..

Τονια μη το συζητας...καμια σχεση..καλυτερα αυτο παρα μπισκοτοσοκολατες

Εμενα χτες εφαγε φουλ φαη..δεν εχω παραπονο..εφαγε και μισο αυγο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμεις ειχαμε σημερα το γνωστο μουσικοχορευτικο σοου της ψαροσουπας...

Εμ... καλα να παθω... τον αφησα χαλαρο για 10 μερες να τρωει τα αγαπημενα του κρεατο-κοτοπουλα και το ξεχασαμε το ψαρακι.

Τραγουδο-χορεψα το Gummy Bear, τη ντενεκεδουπολη, τα παπακια... τζιφος! Με το τραγουδακι της παιδικης ταινιας Μαδαγασκαρη την καναμε τη δουλεια... Γουσταρω να χορευω... και αρχισε να ανοιγει το στομα... μεχρι το φυση καλονη... το αδειασαμε το μπολακι! Ιδρωσα λιγο παραπανω αλλα αξιζε τον κοπο... και δεν περασε το δικο του και γελια ειχαμε... ειδικα οταν μπηκε και το τριγωνο απο τα καλαντα στην παρασταση.

Εννοειται οτι αυριο θα ξαναφαει απο το ιδιο για να μην ξανα-ξεχαστουμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χαρα στο κουραγιο σου αγγελικη που πας πανω κατω... :roll::roll:

:roll: ε :roll: γω δε μπορω..δε το εχω ρε αδερφε..

σημερα εφαγε πορτοκαλι...ολοκληρο και μισο αχλαδι..μετα μιση τσιπουρα...

και αυτο..!!κοιμαται..νατε να δουμε το απογ..

ρε παιδια λετε να ειμαι υπερβολικη και να θυμαμαι τις ποσοτητες που ετρωγε αλεσμενα και να μου φαινοντια λιγα;;;

δε ξερω τι να πω..

ειμαι τρελη;;

βρε λες;;

αυριο θα της κανω μπιφτεκια..

με τα λαχανικα που ειπε η αγγελικη..ωμα τα λαχανικα αγγελικη;;γιατι το καροτσο ειναι σκληρο..

σες,ολα καλα θα πανε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σκεφτόμουν μήπως την καταφέρω να παρει το γάλα αν της το δώσω με κορν φλεικς!! Αλλα θα περιμένω ενα διμηνο ακομα!!!

Εμείς σήμερα καταφέραμε να φάμε το γιαουρτάκι μας και το μπισκοτακι νιουτρισια το πρωι!! Στην συνέχεια της εδωσα δυο κομματια ψωμι μιας και ειχα εξωτερικές δουλειες και ουρλιαζε και στο αμάξι και εξω!! Με δυσκολία φάγαμε λίγο κοτοπουλο με πουρε το μεσημέρι!! Και τωρα απο τον τραχανά μας ειναι ζητημα αν εφαγε το 1/4!!! Αλλα ευτυχως εφαγε και μιση μπανανα σχεδον!!!

Το καλαμποκι πως το δινεις; Εγω το εχω βάλει σε φαγητό αλλα δεν της άρεσε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω δεν εχω δωσει καομα καλαμποκι...

ρε παιδια να σας ρωτησω...

οτνα παιζει με το φαγητο...την αφηνετε;;

γιατι εγω αξαγριωνομαι λεμε..

παιρνει το τοστ,το πεταει οχι με μανια,απλα παιζει..

βαζει τα χερια της στο γιαουρτι..τι κκανετε σε αυτες τις περιπτωσεις;;

παιρνει το κουταλακι και πεταει κατω το φαγητο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω εχω δωσει καλαμποκη..βρασμενο.

Πηρα κατεψηγμενο απο τα βιολογικα το εβρασα, εβαλα μεσα λιιιγο βουτυρακι και τον αφισα να το φαει μονο του..μεχρι να το φαει, ειχα πλυνει ολα τα πιατα και εφτιαξα και φακιες..γεννικα του αρεσουν κατι τετοια.

Εφτιαχνα και σουπα μινεστρωνε που τρωει το στερεο μερος.

Σωσω εγω τον αφινω. Βαζω κατω απο το καρεκλακι αυτα τα τραπεζομαντηλα μιας χρισης που εχουν ναυλον απο κατω..αυτα που βαζουν στις τεβερνες...και του φοραω την μεγαλη σαλιαρα με τα μανικια...

χαλια γινετε αλλα τρωει και πασαλειβετε και του αρεσει τρελα.

Μετα απλα πλενω το δισκακι και τη σαλιαρα και πεταω το τραπεζομαντηλο..

εντελως αντιοικολογικο αλλα και να σφουγγαριζεις 10 φορες την ημερα δεν ειναι;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οκ ρε σες αλλα να σε πω..πιο το νοημα αυτου που κανει;;

παιχνιδι;μλκ που θα του περασει;;

γιατι θελω να πω αφηνουμε 1 παιδι να παιζει με το φαγητο οτυ;;.

ρωταω μη νομιζεις..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν εχω ιδεα..

γεννικα ειχα διαβασει πως ειναι καλο να τα αφινεις να οαιζουν λιγο με το φαγητο και να προσπαθουν να φανε με τα χερια..

πχ σημερα που ετρωγε γιαουρτι βουτουσε μεσα το μπισκοτο και εγλειφε μετα...γκρρ..εκει που ετρωγε σκετο γιαουρτι τον εμαθε η πεθερα και τωρα χωρις μπισκοτο δεν τρωει..

μετα την μινεστρονε που του δινω την τρωει με τα χερια...ενω ξερει να χρισημοποιει κανονικα πλεων κουταλι και πιρουνι...

Δηλαδη τα αφινουμενα παιξουν αλλα να φανε και να παιξουν, οχι να τα πετανε παντου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χαρα στο κουραγιο σου αγγελικη που πας πανω κατω... :roll::roll:

:roll: ε :roll: γω δε μπορω..δε το εχω ρε αδερφε..

σημερα εφαγε πορτοκαλι...ολοκληρο και μισο αχλαδι..μετα μιση τσιπουρα...

και αυτο..!!κοιμαται..νατε να δουμε το απογ..

ρε παιδια λετε να ειμαι υπερβολικη και να θυμαμαι τις ποσοτητες που ετρωγε αλεσμενα και να μου φαινοντια λιγα;;;

δε ξερω τι να πω..

ειμαι τρελη;;

βρε λες;;

αυριο θα της κανω μπιφτεκια..

με τα λαχανικα που ειπε η αγγελικη..ωμα τα λαχανικα αγγελικη;;γιατι το καροτσο ειναι σκληρο..

σες,ολα καλα θα πανε!!

Δεν παω πανω κατω... στο καθιστο δινεται η παρασταση... κουναω χερια-ποδια-κεφαλι, κανω γκριματσες τραγουδαω ταγνωστα τραγουδια της ταβλας... οπως το γουσταρω να χορευω... παλιοτερα ειχα κι αλλα κολπα αντιπερισπασμου. Ιδιαιτερα στη φαση που αρνουταν να φαει οποιοδηποτε φρουτο μου την ειχε δωσει αγριως... χαρτακια που εκοβε και τα εβαζε στο βαζο, διαφορα κουζινικα να κοπαναει, νερα να τρεχουν στο νεροχυτη, φακος, μπαλιτσες αλουμινοχαρτο...

Παντως οι ποσοτητες αλεσμενου και κανονικου φαγητου διαφερουν πολυ. λογικο δεν ειναι? Αυτα που λες οτι εφαγε απο το πρωι μεχρι το μεσημερι εμενα μου φαινονται μια χαρα ιδιαιτερα αν ξεχασες να γραψεις το 1 ποτηρι γαλα που ηπιε το πρωι, τα βρισκω πολλα.

Υπερβολικη δεν μπορω εγω να σε πω παντως γιατι υπερβολη ειναι το δευτερο ονομα μου... εχεις κατσει 1μισι ωρα να τραγουδογλεντας για να φαει η νεραιδα σου 1 μπανανα? Εχεις αποφασισει στα καλα καθουμενα οτι επειδη δεν ειναι τελειες οι αναλογιες της συμφωνα με τις καμπυλες του βιβλιαριου υγειας, ενω οπτικα το παιδι φαινεται μια χαρα, οτι χρειαζεται ειδικη διατροφη? Το κυριοτερο για να συνδιασεις ζωικο σιδηρο με φολικο οξυ στο ιδιο φαγητο (για καλυτερη απορροφηση του σιδηρου λογω αναιμιας) εχεις ταισει την κορουλα σου συκωτι με σαλτσα φυστικου αιγινης? Πως να σε πω υπερβολικη λοιπον αν δεν εχεις τα προσοντα ε?

Κρητικια εισαι ΣΩΣΩ? Βγαζει πολυ ωραια προιοντα η Κρητη. Δυστυχως μονο μια φορα εχω ερθει αλλα ημουν μικρη και θυμαμαι ελαχιστα πραγματα...

Τα κεφτεδο-μπιφτεκακια, θελουν ολα τα λαχανικα ωμα αλλα καλυτερα το καροτο να το τριψεις στον τριφτη του τυριου οχι του κρεμυδιου. Ακομα, το μεγεθος που τα κανω εγω ειναι σαν κανονικο μπιφτεκι και η θερμοκρασια του φουρνου 200 βαθμοι χωρις γκριλ. Νομιζω πως ξεχασα να γραψω οτι βαζω και λιγο ελαιολαδο οταν τα ζυμωνω και τα αλειφω και πριν τα ψησω με ελαχιστο. Τα λαχανικα να ειναι σε μικρες ποσοτητες γιατι το ζητουμενο φανταζομαι πως ειναι να φαει το κρεας.

Α! τωρα που το θυμηθηκα... το ιδιο μειγμα ακριβως μπορεις να το κανεις και βραστο ειτε με αυγολεμονο στο τελος ειτε με ντοματουλα. Η μονη διαφορα ειναι οτι τα κανεις μικρα μπαλακια και τα ριχνεις σε νερο που βραζει οπως τα γιουβαρλακια. Και χωρις αυγο μεσα, αν δεν τα ανακατευεις αγρια, μενουν ολοκληρα και ειναι πολυ τρυφερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mariamg, γιατι δε δοκιμαζεις το κουακερ με το γαλα? Ειναι πιο καταλληλο για την ηλικια του μωρου σου. Αν βαριεται να μασαει μπορεις να τα κανεις και στο μπλεντερ σαν χοντρο αλευρι. Αλλαζει πολυ η γευση απο το γαλα ετσι. Το καλαμποκι το δινω ειτε μαζι με αρακα σαν φαγητο, ειτε κανω κρεμα με καλαμποκαλευρο. Ειναι κι αυτος ενα τροπος να παρει το γαλα...

Η συνταγη της καλαμποκοκρεμας ειναι:

200 ml γαλα και 2 κουταλιες της σουπας καλαμποκαλευρο (ειναι το κιτρινο αλευρι που φτιαχνουν καλαμποκενιο ψωμι οχι το corn flour) σε ενα κατσαρολακι, ενα κουταλακι γλυκου ελαιολαδο (μπορειτε να το παραλειψετε), αν το μωρο ειναι μεγαλυτερο απο 12 μηνων 1 κουταλια του γλυκου μελι, ή ζαχαρη (μπορειτε και αυτη να την παραλειψετε και να γλυκανετε την κρεμα οταν εχει γινει χλιαρη με μιση και λιγοτερη λιωμενη στο μπλεντερ μπανανα).

Ανακατευτε απο την αρχη που ειναι κρυο το μιγμα και βαζετε σε μετρια φωτια για 5 περιπου λεπτα, συνεχιζοντας το ανακατεμα μεχρι να αρχιζει να κανει μυτουλες (στην αρχη του βρασμου). Αποσυρρετε απο τη φωτια και το αφηνετε να κρυωσει. Ανακατευτε που και που γιατι κανει μια πετσα στη επιφανεια αλλιως.

Οταν το βγαζετε απο τη φωτια φαινεται πολυ αραιη η κρεμα αλλα συνεχιζει να πηζει οσο κρυωνει.

Αν χρησιμοποιετε γαλα σε σκονη βαζετε 210 ml νερο αντι για γαλα και ολα τα υπολοιπα κανονικα και οταν αρχισει να κρυωνει η κρεμα, προσθετετε τις 7 μεζουρες γαλα σκονη (σε μεγαλη θερμοκρασια το γαλα σκονη χανει ενα μεγαλο μερος των θρεπτικων συστατικων του)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...