Μετάβαση σε περιεχόμενο

τι κανετε οταν δε τρωει;;;


Recommended Posts

χρονια πολλα και καλη χρονια..τα γνωστα..

θα ηθελα να μου πειτε τι κανετε οταν δε τρωει το παιδι σας...

τι εννοω;...

η δικια μου δε ξερω για πιο λογο ,δοντια η και φαση δε τρωει εδω και 10 μερες..

ειδικα το μεσημεριανο..

γιαουρτι και φρουτα ψιλοτρωει..

αλλα μεσημεριανο με τιποτα..

τι κανετε;;

το αφηνετε νηστικο(που το εκανα 3 μερες )7 ωρες ας πουμε και εφαγε λιγο;;

της δινετε οτι την ευχαριστει;;

την αφηνετε να παιζει με το φαγητο(να βαζει χερια) για να εξικοιωθει;;

δε ξερω..ειναι πολυ σπαστικο..αλλα ποσο μπορει να κρατησει και τι κανετε;;

απο την μια δε θελω να την πιεζω για να μη δει το φαγητο σα ..τρομοκρατια ..απο την αλλη δε μπορω να τη ταιζω πραγματα που της αρεσουν ...γιατι..καηκα!

σας ευχαριστω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 590
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

se authn thn hlikia arxise kai o dikos mou na mhn trwei ....tipota

mono kapoia liga pou tou aresan ....

ekopse para polla kai mou ebgale thn psixh mexri tora poy akoma mou thn bgazei :lol::lol::lol::lol:

dokimase na ths ta kaneis me diaforetiko tropo ,na paizei me to fagito ths ..auta epiasan gia ligo kairo ....kai upomoh .

plaka sthn plaka den exw na sou pw thn thaumatourgh lish giati akoma pername megalo louki ,mono thn simparastash mou mporw na sou dosw .

filakia sto marthouli kai kalh xronia .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σε ευχαριστω αφροδιτη...βρε αλατι εβαλα,βρε ψητα βρε κρυα,βρε αλεσμενα...ε ακομα δεν της τηγανισα...ουτε γκουντις της πηρα.. :lol::lol::lol::lol:

εσυ της δινεις αυτα που της αρεσουν;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

προσπαθω να παω με τα νερα ΤΟΥ ,πχ δεν του αρεσουν τα ρευστα και το κρεασ προτιμα να ειναι στερεα οσα τρωει και να μην φαινοντε μπιαχ .

δοκιμασε να τα κανει σε στιλ κεφτε ,τοτε σε αυτην την ηλικια στον δικο μου επιασε ,του εκανα κολοκυθοκεφτεδεσ ,πατατοκεφτεδεσ κα

μετα τα βαρεθηκε ....

τα εκανα σε στιλ πιτασ ....οκ ακομα πιανει καποσ .

αλλα μην πιεσεις ...το εκανα και δεν ειχε αποτελεσμα :oops:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σωσωκα μου στα ειπα και πριν

δεν υπαρχει οπως σου λεει και η Αφροδ καποια λυση

απλα για μενα σιγουρεψε οτι δεν εχει κατι το παιδι και μετα ΥΠΟΜΟΝΗ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστω αφροδιτη και μαρκερ..τι να πω...

δοντια εβγαλε ενα..δε φαινεται κατι αλλο..

εκτος και αν μου βγαλει και τα 32 μαζι και θ πω..οκ..

συγγνωμη τηγανητα τα εκανες τα κεφτεδια;;;κολοκυθο και τετοια;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι κανω;;;;;;;;;;;;; Παιρνω βαθειες ανασες για να μη του φερω το πιατο καπελο!!!!!!! :lol::lol:

Πολυ δυσκολη κατασταση που σε φερνει σε απογνωση πολλες φορες... :? Ομως συμφωνω με τα κοριτσια οτι μαγικη λυση δεν υπαρχει..υπομονη μονο και πολλες πολλες δοκιμες μηπως και βρεις τι και πως της αρεσει... :roll:

Το να τη πιεσεις σιγουρα δε θα εχει αποτελεσμα..

Εμενα μεχρι 13-15 μηνων ηταν πολυ καλοφαγος και δεν ειχα κανενα προβλημα,αλλα ξαφνικα σταματησε να τρωει σχεδον τα παντα! εφτασε σε σημειο να μη τρωει ΤΙΠΟΤΑ!!! :o Κουρελια τα νευρα μου οπως καταλαβαινεις και ειχα και το θεμα οτι ηταν αδυνατος(ακομη το εχω)! :crazy:

Καποια στιγμη απο μονος του αρχισε να ξανατρωει αρκετες τροφες,αλλα μη φανταστεις ποσοτητες ! :?

Ο δικος μου παλι προτιμαει τα σουποειδη και γενικα τα ρευστα...και φυσικα θελει να εχει και δικο του κουταλι να τρωει και μονος του και γινεται της πορνεος καθε φορα!!! :crazy:

Α ξεχασα να απαντησω στο βασικο ερωτημα... :roll:

Ναι τον αφηνω να βουταει χερια,να δοκιμαζει(τα νευρα μου :lol: ) μονος του

Οχι δε του κανω κατι αλλο ξεχωριστο να φαει(γιατι το μονο που θα θελει ειναι σοκολτες και αλλες τετοιες μπουρδες) κι αν μαγειρευα μονο αυτα που ηθελε θα ετρωγε μονο μακαρονια και τηγανητες πατατες!

Ξαναδοκιμαζω σε λιγο μηπως θελει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οκ τονια....σε υχαριστω...την εχεις αφησει δλδ νηστικια και δεν εφαγε το φαγητο;;

σε μενα ας πουμε εχω καταλαβει οτι τρωει ψαρι...

αλλα δε γινεται καθε μερα ψαρι...

κρεας δεν εχει φαει εδω και μερες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ βρε Σωσώ κι εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω με την μπουμπού μου...εδώ και 10 μέρες περίπου μου κάνει τέτοια νούμερα με το φαγητό (με το μεσημεριανό -κυρίως κρέας- είναι τσακωμένη κι η δικιά μου), τα νεύρα μου κρόσσια! Έχω δοκιμάσει τα πάντα αλλά δεν έπιασε τίποτα! Δεν γίνεται όμως να μεγαλώνει μόνο με φαρίν λακτέ, γιαούρτι (μόνο τα επιδόρπια advance- το κανονικό γιαούρτι ούτε που να το φτύσει) και γάλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πω πω δυσκολη κατασταση! Την περασαμε και εμεις πολλες φορες με αποκορυφομα ενα μηνα αφαγιας! Θα σημφωνησω πως δεν μπορεις και πολλα να κανεις παρα μονο υπομονη και πολλες δοκιμες με το φαγητο.

Εγω αν δεν ετρωγε μεσημεριανο της εδινα πχ ψωμακι με βουτυρακι,τυρακι που κατι ψιλοετρωγε αρκει να μην κοιμοταν τελειος νηστικη.Τα αλλα γευματα τα ψιλοετρωγε αλλα εκανε παντα πολυ ωρα.Τωρα περναμε φαση να μην θελει εδω και κανα 2μηνο να φαει πρωινο :twisted: Εκει να δεις νευρα εγω αλλα κανω τα παντα να βαλει εστω κατι στο στομα της.Την ταιζω σε τακτα χρονικα διαστηματα για να ειμαι σιγουρη οτι δεν μενει νηστικια και δεν πειναει.Εστω καθε φορα και απο λιγο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω δεν της δινω κρεμες...

γιατι δεν εχει φαει τα βασικα...

φρουτο ας ειναι και ενα..δε με νοιζει..

τα λλα δε προλαβαινω να της τα δωσω..γιατι δε τρωει..

αντβανσ δε δινω..τρωει το αγελαδινο με τη πετσα..]τ

τι να πω ρε τονια...

λενακι χωρις φαγητο ζουνε..χωρις νρο δε ζουνε...

μεταξυ αστειου και σοβαρου..

το αυγο το τσακιζει..το γαλα επισης..

φρουτο 1 αχλαδι θα το φαει..χωρις δυσκολια..και μετα..τελος..

και μου τη δινει η κατασταση γιατι δε δοκιμαζει καν...

αν δοκιμαζε και το εφτυνε θα ελεγα...τελος..με ακυρωνει σα μαγειρισσα.. :lol::lol: αλλα δε το δοκιμαζει καν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δοκίμασα να της τα δίνω σε κομματάκια ούτε αυτό έπιασε, πήρε το κρέας, πασαλείφτηκε, και το σκόρπισε παντού αλλά δεν έβαλε στο στόμα της ούτε ένα κομματάκι. Αν δεν έδινα και την κρέμα ή το advance θα έμενε τελείως νηστική! Δοκίμασα και να μην της δώσω τίποτα (για ώρες μέχρι να σκυλοπεινάσει από μόνη της) για να ξελιγωθεί και να φάει το φαγητό της αλλά ούτε αυτό έπιασε και την λυπήθηκα την κακομοίρα να την αφήσω τελείως νηστική και της έδωσα ψωμάκι που το τσακίζει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου σωσωκα!!

κ εμενα δεν ετρωγε σε εκεινη την ηλικια..

εγω θα σου ελεγα να προσεξεις τι της αρεσει κ να της το δινεις μαζι με το φαγητο

τι εννοω

του ανασταση του αρεσαν τα φρουτα

ε του εδινα το μεσημεριανο με μηλο, μπανανα, αβοκαντο, αχλαδι... εχει φαει μεχρι και πεπονι με μοσχαρι :lol::lol::lol:

σιγα σιγα του μειωνα την ποσοτητα του φρουτου και τα ετρωγε σκετα μετα

κ τωρα πχ αν κανω καποιο φαγητο που δεν του πολυαρεσει βαζω μεσα κατι που λατρευει, πχ καλαμποκι ντοματα ωμη η αγγουρι

καντης μια σως γιαουρτιου :lol::lol:

αλλα μην ανησυχεις, αποτι βλεπω ολα τα παιδακια περνανε μια φαση αφαγιας!

τωρα ο δικος μου τρωει το καταπετασμα!! :lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kορίτσια να σας πω την δικιά μου εμπειρία... Ο δικός μου έτρωγε τα πάντα, κάποια στιγμή άρχισε να μην θέλει να φάει και το απλό που έκανα και κάνω ακόμα είναι να τον απασχολώ με κάτι άλλο κάθε φορά! Δλδ του βάζω μουσική που του αρέσει , (στην κόρη μου της άρεσε να της λέμε ιστορίες) του δίνω ένα τάπερ με κούμπωμα και παίζει, του δίνω ένα δικό του κουτάλι και κάνει πως τρώει γενικώς τον απασχολώ και με αυτό τον τρόπο τρώει και γρήγορα και σχεδόν όλο του το φαγητό ο,τι κι αν είναι αυτό!

Ποτέ δεν τον πιέζω να φάει μεγάλες ποσότητες τον αφήνω και μόλις σφραγίσει το στόμα ακόμα κι όταν παίζει (πάντα στο καρεκλάκι του) δεν του δίνω άλλο!

Για δοκιμάστε κι αυτό τον τρόπο!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

diabasa sto manoules oktwmbi (sto kafe sou) gia ta soublakia .

ontos pos katalabenoun oti ola auta pou den kanei na fane einai nostima kai peutou me ta moutra ?

kai o dikos mou mhn dei giro kai patata tiganith !!!

mia mera tou diname mpifteki ,prospthisa egw ,h koumpara mou ,h mama ths ,h mikrh sinomilikh filh tou ...autos tipota ,to edeine piso sthn filh tou na to faei ekeinh ....molis eide ena kommati keik (den eixe ksana dei kai oute dokimasei ) ekane san trelos na faei !!! ma pos to katalabe oti einai nostimo !!!????

pos ekei hthele na dokisasei ???

me to na ton afinw nistiko egw den ebgala akrh ,peinouse kai eixe megalh grinia kai otan eblepe to fagito pou den hthele to petouse neuriasmena sto patoma .....

polles fores efage pswmi me meli ,taxini ,tost ,augofetes ka pou tou aresan anti gia fagito .

tora arxizei kai dokimazei siga siga alla den thelei piesh

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

α και τοστ αφροδιτη,ε;;πωπω!!!οχι οτι ειναι κακο...

απλα φοβαμαι μη μου μεινει στα...τοστ και τα χαζα..

τεσπα..ειδωμεν..σας ευχαριστω πολυ πντως..

αλλα σουβλακι δε ξερω αν θα δωσω...απεξω...προς το παρον δλδ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα ζζζζζ....μα εμενα δεν το ανοιγει καν..στο μεσημεριανο

Ποιος σου ειπε οτι εμένα το ανοίγει το στόμα, πολλές φορές η πρώτη κουταλιά είναι με το ζόρι (ξέρεις το χέρι μου κάτω απο το πηγούνι και του ζουλάω τα μαγουλάκια του και τσουπ χώνω την κουταλιά μέσα. Μετά αρχίζει να απασχολείται και το ανοίγει μόνος του!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ξέρω βρε κορίτσια δεν θεωρώ οτι έιμαι αυστηρή ή σκληρή μάνα αλλά καποια πράγματα δεν τα δέχομαι!!!! Κέικ στο μωρό? Καταρχήν αν το πω στην παιδίατρο θα με λιντσάρει!!! Ασε που κι εγώ δεν θέλω! Τα γλυκά θα μάθει να τα τρώει σίγουρα απλά όσο περνάει απο το χέρι μου θα τα περιορίσω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

maria den kserw poso einai to paidaki sou alla to diko mou einai 2 kai trwei monos tou apo 1 xronwn .se ena dixrono den mporeis na peis oxi den tha to fas .

fusika kalo einai na mhn ta blepei kathe mera kai ta trwei alla an ta dei mia fora sto toso den einai toso kako na faei mia duo mpoukies .

kalitera na faei mia mpoukia para na sparaksei sto klama kai sto telos na mhn thelei na dokimazei nea pragmata giati tou apagoreusa 2-3 fores kati pou hthele na faei .

se authn thn fash theloun na dokimazoun kai na piramatizonte kai an ta sampotareis kaneis polu kako ,sto spiti mexri ta 19 mhnwn pou efage mia mpoukia keik den eixe dei pote kai apo tote ksana efage xthes pou kopsame basilopita .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kai gv eimai του μετρου..οχι ομως της υπερβολης...

να δοκιμασει δε λεω...αλλα οχι να του γινει συνηθεια!

βεβαια αυτο δε το κρινουμε εμεις τελικα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αφροδίτη εχω ένα αγοράκι 15 μηνών και μια κόρη 6 χρονών!

Η κόρη μου ήταν το πρώτο εγγόνι για δυο οικογένειες και ξεκίνησε απο 2 χρονών να τρώει σοκολάτες και τα πάντα για δοκιμή με μέτρο πάντα, αλλά μια φορά την ημέρα έτρωγε οπωσδήποτε κάτι γλυκό (απο γιαγιάδες και παπούδες και κάποιες φορές απο εμάς) είναι πολύ αδύνατη και πάντα ήταν αλλά δεν θέλει να τρώει τίποτε άλλο και κάθε μέρα γίνεται μάχη για να φάει το φαγητό της! Το αποτέλεσμα ήταν πριν απο ένα χρόνο να της βρούμε σε εξετάσεις αίματος (ρουτίνας) οτι η χοληστερίνη της είναι σε οριακό επίπεδο (και να είσαι σίγουρη οτι δεν ήταν απο την υπερβολική κατανάλωση κρέατος) Τα γλυκά σύμφωνα με την διατροφολογία μπορούν να είναι ενταγμένα στο διατροφολόγιο ενός παιδιού αλλά μόνο μια φορά την εβδομάδα!

Σου λέω την εμπειρία μου και παρόλο που δεν έχουμε πρόβλημα υγείας με την μεγάλη μου πρέπει παρόλαυτά να προσέχουμε πολύ αν δεν θέλουμε να δούμε το παιδί μας να τρέχει στα νοσοκομεία απο ανευθυνότητα δική μας!!!

Γι αυτό το λόγο είμαι πολύ προσεχτική στην διατροφή του μικρού και φροντίζω να του δίνω απο όλες τις τροφές εκτός απο αλάτια και ο,τι τα περιέχει καθώς και ετοιματζίδικα και γλυκά!

Δεν σημαίνει οτι αυτό που παρατηρήσαμε εμείς στο δικό μας παιδί θα το πάθετε κι εσείς (πράγμα που σας το εύχομαι να μην συμβεί, γιατί μόνο και μόνο η αγωνία οτι ένα τόσο μικρό παιδί έχει οριακή χοληστερίνη σου προκαλεί προβληματισμό!) αλλά καλό είναι να προσέχετε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...