Μετάβαση σε περιεχόμενο

τι κανετε οταν δε τρωει;;;


Recommended Posts

Βρε ειδες μπορει να της αρεσουν οι σουπες σα το δικο μου! ;)

Εγω βραζω πολυ συχνα κοτοπουλο και μοσχαρι και βαζω μετα στο ζουμι ρυζι,τραχανα γλυκο,πεπονακι(μικρο μικρο μακαρονακι) κοβω και μικρα μικρα κοματακια κρεας και του αρεσει! ;)

Οι γιγαντες ειναι πολυ ευκολο φαγητο..αν σε αρεσει πες μου να σου πω συνταγη! ;)

Α κι αν δε θελεις να παρει βραση η σουπα η δικη σας με το αυγολεμονο,βαζε σε ενα κατσαρολακι λιγο της μικρης και παιξ'του μια βραση..αν βεβαια εισαι σιγουρη για τη προελευση του αυγου δε χρειαζεται..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 590
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κοριτσια μου κανατε την καρδια περιβολι!! Και εγω που ειχα την ελπιδα πως τωρα με δυσκολευει τοσο πολυ η μικρη μου και μεγαλωνοντας θα στρωσουν τα πραγματα!!! :roll:

Εμεις πειραματιζομαστε πολυ με τον τροπο μαγειρεματος του καθε φαγητου, με τον συνδιασμο των τροφών, με την υφή και την θερμοκρασία!!! Κάθε φορα της εχω απο δυο παρεμφερη φαγητα. Σαφως και την αφηνω να παιζει με το φαγητο. Της εχω και καποια παιχνιδακια που παιζουμε οταν τρωμε!! Με πολυ πολυ υπομονη, παιχνίδι και μουσική καταφέρνουμε πλεον να τρώμε!!! Δεν την πιεζω ποτέ!! Αλλα επιμένω!! Πχ φρουτα δεν μου ετρωγε με τιποτα, συνεχιζα να τις φτιαχνω καθημερινα ομως σε διαφορους συνδιασμους. 2-3 κουταλιες η Μαρινα το υπολοιπο εγω!! 5.5 μήνες μετα ομως τρώμε ολη μας την μεριδα!! Καλα οχι παντα, αλλα κατι κανουμε!!! Το γιαουρτι το παλευαμε για ενα 4μηνο, τωρα το νουλακ το τρωμε επιτελους!!! Φυσικα δεν πινουμε γαλα ακομα, αλλα καποια στιγμή θα τα καταφερουμε και μ'αυτο!! Τουλαχιστον ετσι θελω να ελπιζω, αλλα μ'αυτα που διαβαζω, αρχισα να φοβαμαι πως τα πραγματα θα δυσκολεψουν!! :shock:

Τονια ειναι ευκολο να μου πεις πως φτιαχνεις του γιγαντες;Εχω δοκιμασει να της φτιαξω φακες με διαφορους τροπους αλλα προς το παρον εχουμε αποτυχει. Της εκανα ακομα και μια συνταγη που βρηκα με κοκκινες φακες και κοκκινη κολοκυθα αλλα δεν πετυχε!!

Εχουμε ηδη 9 δοντακια οποτε μπορουμε και μασαμε!! (Οταν θελουμε φυσικα!!!)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μαρια ελπιζω να μην εχεις μελλον...και να τελειωσει γρηγορα..και μενα δεν ανοιξε η ψυχη μου με αυτα που διαβαζω αλλα και τι να κανω..

ξκαι αυριο σουπα..ελπιζω να την φαει..τι να πω..

μαρια γαλα δε πινει καθολου;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καθολου!! Εχω αλλαξει 23 γαλατα συμπεριλαμβανομενου του αντβανς με λιγοτερη λακτοζη και το κανονικο!! Δοκιμασα να της δωσω ξενο γαλα ως συμπληρωμα οταν ηταν πεντε μηνων αλλα δεν το δεχτηκε!! Συνεχισα τον θηλασμο μεχρι πριν απο ενα μηνα, αλλα λογω της αποκολησης την σταματησα και τωρα φοβαμαι να την ξαναβαλω!!! Εχω αλλαξει πολλα ποτηρακια μπας και φταιει αυτο αλλα τιποτα!! Τουλαχιστον εδω και 10 μερες τρωει γιαουρτι και τραχανα!! Εχετε καμμια καλη συμβουλη για να παρει γαλα;

Λεμόνι βαζεις στις σουπες; Η Μαρινα αν δεν εχει λεμόνι η σουπα δεν την αγγιζει!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mariamg μην απελπιζεσαι καλε!!! :lol:

Τιποτα δεν ειναι σιγουρο,μπορει η μπουμπου σου να στρωσει οσο μεγαλωνει!Αλλωστε μια χαρα βλεπω τα πατε! ;)

Ουτε εσενα πινει γαλα;;;τι της δινεις πρωι-βραδυ;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εδω και δεκα μερες το πρωι τρωει το γιαουρτι νουλακ με τα 5 δημητριακα και ενα μπισκοτο νουτρισια!! Και το βραδυ το γιαουρτι νουλα μπισκοτο!! Το απογευμα τρωει ενα πιατο τραχανα ωστε να την κρατησει το βράδυ στον καυγα του υπνου!!!

Πάντως κοριτσια το γιουρτι νουλακ μας εσωσε!! Της ειχα δωσει ολα τα αντβανς και δεν δεχοταν κανενα. Το νουλακ το πηρε!! Αλλα μονο τα δυο που αναφερω, ουτε το σκεφτο δεχεται ουτε αυτα με τα φρουτα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι, αν ολα πανε καλα και το μωρακι μου ειναι καλα γεννάω με καισαρικη 8 Ιουλίου!! Τα αγγελουδια μου θα εχουν 17 μήνες διαφορα!!!! :):):):):)

Και επειδη νιωθω την ανάγκη να το φωνάζω κάθε φορα!!!

Πριν 2.5 χρόνια εκλαιγα με μαυρο δάκρυ γιατι οι γιατροι μου ειχαν πει πως δεν θα κάνω ευκολα παιδι!!! Αλλα εχω ελπιδες!!!!!! Και 2.5 χρονια μετα εχω ενα υπεροχο κοριτσακι και περιμενω και το δευτερο!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε Μαρια ξεχασα να σου γραψω τη συνταγη που μου ζητησες! :oops:

Λοιπον βαζεις τους γιγαντες απο το βραδυ στο νερο και την επομενη μερα τους βαζεις στη χυτρα να βρασουν περιπου για 20-30 λεπτα(αναλογως αν η χυτρα σου ψηνει πολυ γρηγορα)αλλα μη βαλεις παρα πολυ νερο.. να τους σκεπασουν 2-3 δαχτυλα.

Μετα βαζεις τους γιγαντες στη γαστρα(εκει γινονται πιο μαλακοι και χυλωνουν,αν δεν εχεις κανει κι ενα απλο πυρεξ) και βαζεις 2 φρεσκιες ντοματες που εχεις αλλεσει στο μπλεντερ και πουμαρο(αναλογως ποση σαλτσα θελεις),μαιντανο,κρεμυδι ψιλοκομενο,λιγο σκορδο,καροτο,λιγο τριμενο τυρι ρεγατο ή γραβιερα ή κασερι ή οτι σου αρεσει κατα προτιμηση να μη λιωνει πολυ οπως πχ το γκουντα,λαδι,αλατι πιπερι και βαζεις στο ταψι απο το νερο που τους εχεις βρασει(αρκετο γιατι θα βραζουν πολυ ωρα) .Βαζεις τη γαστρα στο φουρνο στους 180 για περιπου 1-1 1/2 ωρα και κατα διαστηματα ανακατευεις.Αν δεις και τελειωνει το ζουμι τους βαζεις κι αλλο.

Οταν μαλακωσουν αν θες ανοιγεις τη γαστρα να ροδισουν λιγο απο πανω αν κι εγω τους προτιμω χωρις ροδισμα!

Ειναι πολυ νοστιμοι!!!! =p~

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συγνώμη για την σφίνα Τόνια αλλά στην συνταγή σου μπορείς να προσθέσεις και μπεικον είναι τέλειο!!!!!!!!!!!!!! Γιάμι - γιάμι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστω πολυ Ανδριανα μου θα το δοκιμασω σιγουρα!!!!!! :D

Μια απορια που εχω βρε καθε φορα που βλεπω τη φωτο στο προφιλ σου..Εσυ και η κορη σου ειστε;;;; :oops:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

re paidia με το μπαρδον κιολας αλλα μπεικον στους γιγαντες για το παιδι;;

εμενα ξανα εφαγε σουπα απο χθες..νατε να δουμε..

τα αλλα...σα πουλακι..τσιου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σύμφωνα με την παιδιατρο μας και μ'αυτα που εχω διαβασει μπορω να αρχισω να της δινω λιγα οσπρια παρατηρωντας την συμπεριφορα της!!! Πχ στην Μαρινα δεν θα δωσω ολοκληρη μεριδα αλλα 2-3 γιγαντες. Και το δικο της φαγητο θα ειναι διαφορετικα μαγειρεμένο. Χωρις αλατι, πιπέρι, μπεικον και σκόρδο. Με το 1/3 μιας φλούδας κρεμμύδι, 1-2 φυλλαρακια μαιντανο και φρεσκια ξεφλουδισμένη ντοματα χωρις σπορια!!! Για εμας απο την αλλη θα ακολουθησω κατα γράμμα την συνταγη!!!!!!! ;)

Οι υπολοιπες δεν πειραματιζεστε στα φαγητα τους;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλε Σωσωκα ναι οπως λεει και η Μαρια στους δικους μας θα βαλουμε μπεικον,για το μικρο θα ξεχωρισω λιγο σε ενα αλλο ταψακι! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α Μαρια η μικρη σου ειναι 10 μηνων και απο οτι μου ειχε πει ο δικος μας παιδιατρος καλυτερα τα οσπρια μετα το χρονο γιατι τους πεφτουν βαρια και ουτως η αλλως δε μπορουν να τα αφομιωσουν.... :?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και εμεις φαγαμε οσπρια μετ ατο χρονο..αλλα ξεκινησαμε με φακιεσ σουπα ειναι πιο ευπεπτες..μετα με φασολι μαυροματηκο..το καλοκαιρι εφαγε και μερικα μπαρμπουνοφασουλα μαζι με τα κανονικα φασολακια που κανω..

Εγω ειμαι της παραδοσιακης μαγειρηκης...

τους γιγαντες τους κανω με τον κλασσηκο τροπο..χωρις μπεικον κλπ κλπ...

Κοιτα παλια εφτιαχνα κατι αηδιες του μικρου...μοντερνα μαγειρηκη για παιδια...

καταλαβα πως το αρχαιοελληνικο ουκ εν το πολλω το ευ...ταιριαζει γαντι ειδικα στην παιδικη μαγειρηκη.

Ο Χριστοφορος εξακολουθει να σνομπαρει το πρωινο και να τρωει εχμμ ΟΚ ποσοτητα μεσημεριανου,.,,παντως εγω νομιζω οτι εκανα μπαιμουδακι....τοσες μπανανες;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ενας ο δικος σου και ενας ο θοδωρης σες....

εχεις ακομα να πιεραματιστεις με τα φαητα μαρια...

εχεις χρονο.μη στεναχωριεσαι!!

και μενα μετα το μεσημεριανο 1 χυμο μανταρινι..και το γαλα μισο..αυτα!!

τι να πω..

αυριο ψαρι...

πειτε κανενα καλοψαρι στο φουρνο..για το μωρο και για μας..

και κατι ακομα;;

ρε παιδια κανει να δινουμε συκωτι στα μωρα απο αλανιαρα κοτα;;ξερετε κατι;;

εγω εδωσα και με εβαλε χερι η θουλη!!ξερετε κατι;; :lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο δικός μου εφαγε οσπρια 10 μηνων. Φακες πρωτα και μετα απο 2-3 φορες και φασολαδα και ρεβυθια... δεν ειχε ποτε κανενα προβλημα.

Κατα καιρους βεβαια αρνειται να φαει κατι συγκεκριμενο. Το ψαρι, το κοτοπουλο, το μοσχαρι, το γαλα, τα φρουτα, τη φακη... Φασεις ειναι που κρατανε 10-15 μερες. Εκτος απο το γαλα που κοντεψαμε να φτασουμε τους 2 μηνες.

Δεν του δινω ποτε κατι αλλο απο αυτο που ειναι να φαει. Αν δεν πιασουν τα συνηθισμενα κολπα, παιχνιδακια, τραγουδακια... μουσικοχορευτικο σοου, του ξαναδινω το μεσημεριανο που δεν ηθελε για απογευματινο. Συνηθως τοτε εχει λυσαξει απο την πεινα και τρωει λιγο. Την επομενη φορα που ειναι να ξαναφαει απο το φαγητο αυτο, το πειραζω... με αυτη τη λογικη εχω κανει πολλα πειραματα που ακουγονται αηδιαστικα σ' εμας αλλα βολεψαν τον Ιασωνα... Σκεφτειτε ομως λαυρακι με γλυκοπατατα, ντοματα και σελινο... αηδια δεν ακουγεται? Ετσι τον εψησα ομως να φαει το ρημαδι το ψαρι.

Τωρα ειμαστε στη φαση του ψητου κεφτε... βαριεται να μασησει το πουλακι μου, πλην ελαχιστων παραλατισμενων εξαιρεσεων... κι ετσι καθε μορφη κρεατος-πουλερικου-ψαριου, ζυμωνεται με ψιλοκομμενα λαχανικα και λιγο ψωμακι, ψησιμο στο φουρνο και τα τρωει μια χαρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ενας ο δικος σου και ενας ο θοδωρης σες....

εχεις ακομα να πιεραματιστεις με τα φαητα μαρια...

εχεις χρονο.μη στεναχωριεσαι!!

και μενα μετα το μεσημεριανο 1 χυμο μανταρινι..και το γαλα μισο..αυτα!!

τι να πω..

αυριο ψαρι...

πειτε κανενα καλοψαρι στο φουρνο..για το μωρο και για μας..

και κατι ακομα;;

ρε παιδια κανει να δινουμε συκωτι στα μωρα απο αλανιαρα κοτα;;ξερετε κατι;;

εγω εδωσα και με εβαλε χερι η θουλη!!ξερετε κατι;; :lol::lol:

πες αγγελικη τι βαζεις στο κεφτε;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σωσωκα καλυτερα οχι ακομα.

Ειναι μικρουλα.

Εγω ειχα ρωτησει την παιδιατρο γιατι εγω κανω συχνα πιλαφι με συκωτακια κοτοπουλου και μου ειπε καλυτερα οχι τουλαχιστων μεχρι να ολοκληρωσει τον εμβολιασμο του και βλεπουμε.

Συνηθως λεει καλυτερα μετα τα 3 ετη αλλα ειναι αναλογα στο παιδι

και εμενα μετα τις 7 κουταλιες ψαρι εφαγε μισο μανταρινι, μια μπανανα και μια κουταλια κορν φλεικσ....α ηπιε και 300 μλ γαλα...

Αλλα ειπαμε δεν εχει αναγκη αυτος!!!

Κανε τσιπουρα η φαγκρη, ειναι αρκετα νοστημε με απλα υλικα και αρκετα μεγαλα να βγαλεις ψαχνο.

Αν και ομολογω πως τελευται αφορ απου καναμε σαρδελες στο φουρνο τις τσακησε φιλετιασμενες βεβαιως βεβαιως

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΩΣΩ, για το συκωτι που ρωτας, εγω ηθελα να του δωσω απο το χρονο αλλα ο παιδιατρος ηταν εντελως αρνητικος. Οταν βγηκαν οι εξετασεις του ομως και η αιμοσφαιρινη και ο σιδηρος ηταν χαμηλα (μαλον λογω στιγματος), αλλαξε γνωμη για τις τοξινες του συκωτιου και ο παιδιατρος. Για μοσχαρισιο μιλουσαμε βεβαια αλλα δεν νομιζω να διαφερει τοσο το θεμα με το συκωτι της κοτας. Μου ειπε να του δινω ετσι κι αλλιως μια φορα τη βδομαδα (εφσον του αρεσει) αλλα αν μπορω να βρισκω απο κανενα σπιτικο ζωο (οπως η αλανιαρα κοτα) και οχι παραγωγης, ακομα καλυτερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλε αληθεια λετε για το συκωτι;;ε καλα δε παθαινει πραμα που λενε και οι κρητικοι...

τσιπουρα λες,ε;;

ο μπακαλιαρος γινεται στο φουρνο;;την αλλη φορα πηρα ...λαυρακι..καλουτσικο..κωλοπιασιδικο αλλα ωραια..

οκ τελος..τσιπουρες θα παρω να φαμε και μεις..αυτες λιπαρες δεν ειναι;;

αγγελικη τι βαζεις καλε στο κεφτε;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μη παρεις και εσυ του κιλου βρε...παρε μικρες σε μεγεθος..οχι σαν τη μανα μου που παιρνει κατι τσιπουρε νααααα..με το συμπαθειο!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οτι κρεας - κοτοπουλο - ψαρι θελω σε μορφη κιμα ή αλεσμενο στο μπλεντερ, κρεμυδακι ξερο, καροτακι, κολοκυθακι, ανιθο, μαινατανο (ή οτι λαχανικο και μυρωδικο θεωρω οτι ταιριαζει), ολα τριμενα στον τριφτη ή ψιλοκομενα σε μικρη ποσοτητα και λιγο ψωμι της προηγουμενης μερας περασμενο απο το μπλεντερ (σα μικρα ψιχουλα) και λιγο αλατι. Καμια φορα βαζω και αυγο αλλα οχι στο ψαρι γιατι μου φαινεται οτι δεν ταιριαζει. Τα ψηνω σε λαδοχαρτο για να μην κολανε και να μη θελουν γυρισμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...