Μετάβαση σε περιεχόμενο

Φαγανούλικα μωρακια Νοεμβριου-Δεκεμβριου 2010


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια! τι κάνετε; εμείς είμαστε καλά. Μόλις ξαναξύπνησε η μπουμπού και τώρα κάθεται μπρούμυτα, με το κεφαλάκι ξαπλωμένο πάνω στα χεράκια της και χαλαρώνει το κορίτσι μου, κουράστηκε πολύ φαίνεται :lol:

Χθες βάλαμε καινούριο κλιματιστικό στην κρεβατοκάμαρά μας και νόμιζα ότι επειδή υπήρχε ήδη ένα μηχάνημα εκεί δεν θα μου έβγαζαν πολλές δουλειές αλλά γελάστηκα! ξανάνοιξαν τρύπες, γέμισε το (ξύλινο :shock: ) πάτωμα νερά που τα πατούσαν και πηγαινοέρχονταν σε όλο το σπίτι, κάναμε και συντήρηση στο κλιματιστικό του σαλονιού και καταλαβαίνετε, έχω γενική πάλι σήμερα!

Ειρηνάκι σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες! τέλειο ακούγεται το προσκλητήριό σου! κι εμένα 2 προσκλητήρια μου έχουν βγει σε Α4, απλά λέμε μήπως καταφέρει να τα εκτυπώσει ο άντρας μου στη δουλειά για να γλιτώσουμε το κόστος της εκτύπωσης και ψάχνω ρυζόχαρτο. 7 λεπτά είναι καλή τιμή, δεν είναι πολύ λεπτό το χαρτί ε; και πολύ καλή τιμή για την εκτύπωση, συμφέρει! κι εγώ ρολάκι θα το κάνω και θα το δέσω πάνω σε ραβδάκι.

Εμείς κορίτσια αποφασίσαμε να κάνουμε το σούπερ-ντούπερ πρωτότυπο, διαφορετικό, μοναδικό και καινοτόμο θέμα.... της νεράιδας πριγκίπισσας :lol::lol: ! Είχα διάφορες άλλες ιδέες αλλά τελικά κατέληξα εκεί γιατί πάντα έτσι το φανταζόμουν αν έκανα κοριτσάκι. Και έτσι... υπέκυψα! Απλά επειδή το θέμα είναι χιλιοφορεμένο έψαξα για πιό ιδιαίτερες ιδέες για το προσκλητήριο, το στολισμό κλπ για να "ξεφύγουμε" λίγο. Μακάρι να βγουν όλα ωραία όπως αξίζει στην νεραϊδούλα μου.

Αναστασία πως είναι η μέση σου; είσαι καλύτερα; ξεχνάει τώρα η Σοφούλα το "μαμά" ε; αχ άτιμα θυληκά :P ! Εμένα ακόμα δεν το έχει πει, μόνο μερικές φορές που της ξέφυγε μάλλον κατά λάθος! έχει 2-3 εβδομάδες που λέει συνέχεια "γιαγιάγιαγιααα", και 1 εβδομάδα που λέει "μπαμπά" (και καμαρώνει κι εμένα ο άντρας μου όπως και ο δικός σου, που να το πούνε συνειδητά!) και μου την λέει κιόλας, το παιδί μπαμπά λέει εσένα σε έχει χεσμένη :( .

Συμπεθέρα με γειά το φορεματάκι και όλα σας τα ρουχαλάκια! 31 Ιουλίου η βάπτιση ε; όντως δεν είναι για κουστούμι, θα σκάσει ο συμπέθερος. Εμάς είναι 4 Σεπτέμβρη αλλά ούτε τότε θα είναι για κουστούμι. Αντε, περιμένουμε τον γαμπρούλη μας να μας χτυπήσει την πόρτα! δωσε του όμως λεφτά να πάρει το τρένο, μην έρθει μπουσουλόντας μέχρι την Αθήνα γιατί μετά δεν θα έχει κουράγιο για άλλες βόλτες :) ! Ελπίζω να περνάει φάση και να ξαναρχίσει να κοιμάται ήσυχος.

Ευγενία θέλω κι εγώ μπανάκιιιι! το ευχαριστήθηκε ο Νώντας ε; αχ για πες, πως ήταν το τάισμα στην παραλία; του έδωσες έτοιμη φρουτόκρεμα;

Σας αφήνω προς το παρόν να ξεκινήσω τις δουλίτσες, πολλά φιλάκια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

γεια σας κοριτσακια μου τι κανετε?εγω πριν λιγο εκατσα και ειμαι πτωμα...τι θα γινει ρε γαμωτο με αυτην την ιστορια?μεχρι το μεσημερι ολα ειναι αψογα και μετα λες και πεφτει παλι βομβα..και δεν εχει αρχισει ακομα να βαζει πραγματα στην μεση ο μικρος...ουφ...

να ζησουν τα νεοφωτιστα μας...να χαιρεσται μανουλες και να τα δειτε οπως λαχταρατε...ρε κοριτσια πολυ σας ζηλευω που η εχετε τελειωσει με την βαφτιση σας η την ετοιμαζεται..εγω εχω ακομααααααα...μεχρι του χρονου το καλοκαιρι...ουουουουουουου βαλτε και καμια φωτο ομως να δουμε εε?αντε μπας και κλεψω τιποτα χιχιχιχ :geek::geek::geek::geek::geek: ...

σημερα το μανωλιο ηταν και με τα δυο χερια μεσα στο στομα ολη μερα..τρεις φορες τον αλλαξα..τι θα γινει με αυτα τα δοντια ποτε θα βγουνε?υπαρχει αληθεια περιπτωση να βγουν χωρις κλαματα?η ξενυχτια?να ξυπνησω ας πουμε αυριο και τσουπ..νατοοοοο...μπα εε?

ααααααα....δεν σας ειπα μαθαμε να παιζουμε παλαμακια...κοριτσια ειναι υπεροχος να τον βλεπετε να το κανει...με κατι τετοια με κανει και λιωνω για παρτη του...

σας αφηνω κουκλιτσες δεν την παλευω πια αδιαθετησα και σημερα (γαμωτο)και ειμαι κομματια...σας φιλω... :P:P:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εύη ανοίγω τον υπολογιστή το πρωί και έρχεται το βράδυ και δεν έχω προλάβει να καθίσω να γράψω δυο λέξεις...

Κι ο δικός μου όλο τα χέρια του τρώει... που'ναι τα δοντάκια οεο;;

Σήμερα του έδωσα πρώτη φορά φαρίν λακτέ και μόνο που δε μου την έφερε στο κεφάλι!! :lol:

Μεταξύ μας, τη δοκίμασα και δε μ'άρεσε ούτε εμένα! χαχαχαχαχα

Μετά του έφτιαξα ένα δείγμα από nutricia 2 δημητριακά με αχλάδι και του άρεσε!

Έλεγα να του δώσω μπισκοτόκρεμα νουνού, αλλά λέει ότι έχει μέλι!!! Μα δεν απαγορεύεται το μέλι στα μωρά;;;;

Εμένα περίοδος ακόμα δε μου'χει έρθει... όχι ότι μου'χει λείψει! :lol:

Αλλά αναρωτιέμαι πότε θα κάνει την εμφάνισή της... :?::?::?:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εχει η μπισκοτόκρεμα μέλι;;;; θα τρελαθούμε τελείως μου φαίνεται!

Οπως και οι φρουτόκρεμες, που έχουν μέσα πορτοκάλι... ο παιδίατρος μου είπε κοντά στο χρόνο να δώσω πορτοκάλι, τι να πω....

Εχω ακούσει κι εγώ ότι η φαρίν λακτέ είναι απαίσια, δεν την έχω δοκιμάσει βέβαια. Πήγε να στην φέρει στο κεφάλι ε; :)

Εγώ της έδωσα πρώτη φορά σήμερα βερύκοκο, αλλά η βλαμμένη δεν το δοκίμασα πρώτα πριν της το δώσω! η αλήθεια ειναι ότι ήταν ξινούτσικο, και μολις της έδωσα την πρώτη κουταλιά τρελάθηκε η κακομοίρα! έτριψα μέσα μετά λίγο αχλαδάκι και με τα χίλια ζόρια το έφαγε. Αύριο θα της βάλω μία απ'όλα-μήλο, αχλάδι και βερύκοκο.

Τυχερούλα δεν έχεις ακόμα περίοδο; μη βιάζεσαι, θα έρθει! εγώ παρότι θήλαζα υποτίθεται, αδιαθέτησα στις 43 μέρες :(:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λέει μέλι!! 3%.. λίγο είναι, αλλά ξέρω γω;;;

Από την άλλη, υποτίθεται πως είναι για μωρά από 6 μηνών και πάνω!!!

Θα κοιτάξω και σ'άλλες μάρκες να δω τι έχουν..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φρουτόκρεμα έτοιμη δεν έχω πάρει, είναι καλή;

Θα βολεύει για όταν είμαστε έξω..

Μέχρι τώρα του δίνω μήλο-αχλάδι-μπανάνα. Του'δωσα να πιπιλίσει κεράσι και ξετρελάθηκε! Ροδάκινα και βερίκοκα δεν έχω πάρει ακόμα, θέλω να ωριμάσουν αρκετά πρώτα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φρουτόκρεμα έτοιμη δεν έχω πάρει, είναι καλή;

Θα βολεύει για όταν είμαστε έξω..

Μέχρι τώρα του δίνω μήλο-αχλάδι-μπανάνα. Του'δωσα να πιπιλίσει κεράσι και ξετρελάθηκε! Ροδάκινα και βερίκοκα δεν έχω πάρει ακόμα, θέλω να ωριμάσουν αρκετά πρώτα..

Ούτε εγώ έχω δώσει έτοιμη φρουτόκρεμα ακόμα, απλά το είδα στα διαφημιστικά που μου ήρθαν ότι έχουν πορτοκάλι... μια φορά που χάζευα στο σούπερ μάρκετ είδα κάτι φρουτόκρεμες, όχι σε σκόνη αλλά σε συσκευασία τύπου γιαουρτιού, ότι έχει μία χωρίς πορτοκάλι. Τις φοβάμαι όμως τις έτοιμες, ποιός ξέρει πόσα συντηρητικά θα έχουν μέσα! αλλά π.χ. αν τύχει να είμαστε στην παραλία ή γενικά την ωρα της φρουτόκρεμας αν πρέπει να πας κάπου, τι γίνεται;

Κεράσι κάνει να δώσουμε ε; τα βερίκοκα πάντως δεν έχουν ωριμάσει, το εμπεδώσαμε σήμερα :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαχαχαχαχαχα.. ναι ρε μαμά!! Άστα να ωριμάσουν πρώτα!!! :lol::lol::lol:

Κεράσια του'χω δώσει μια δυο φορές έτσι σκέτα και μια φορά του έβαλα και μέσα στη φρουτόκρεμα.

Ο παιδίατρος είχε πεί φρούτα εποχής και να μη βιαστώ να δώσω φράουλα. Τίποτε άλλο δεν είχε πει, οπότε γιατί να μην κάνει;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσαρες!!

Αντε και φτανουμε στις 100 σελιδες!!! :D:D:D

Κοριτσια ερωτηση!!! Μηλα και αχλαδια βρισκετε ελληνικα;;Ειναι της εποχης;;;Μαλλον οχι ε;;

Να τον ξεκινησω με ροδακινο;;Μα δε ξερω τι φρουτο να δωσω... :roll::roll::roll:

Ευγενια .....τι γελιο εριξα με τον Μαρτακη :lol::lol::lol::lol:

Ρουλα..αχ..καλα σε εκανε ο γιος σου με τη φαριν λακτε!!! :lol::lol::lol::lol:

Ειρηνη τι κανεις;Πως πας με τα 2 παιδια;;δε σε εχω ρωτησει τοσο καιρο. Βοηθεια εχεις καθολου;;;

Ο Παναης παει παιδικο;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κούκλες!

Οντως κοντεύουμε τις 100 σελίδες ε; μετά από 6 μήνες επιτέλους θα ανοίξουμε 2ο θεματάκι! για να μη χαλάμε τις παραδόσεις, ελπίζω να έρθει το Ναταλάκι μας να το εγκαινιάσει! τι τίτλο λέτε να βάλουμε;

Παναγιώτα όχι δεν βρίσκω ελληνικά μήλα και αχλάδια δυστυχώς, δεν είναι η εποχή τους... Αν θυμάμαι καλά τα αχλάδια που είχα πάρει ήταν Αργεντινής. Ωστόσο ήταν πολύ νόστιμα και ζουμερά. Ροδάκινα και βερύκοκα ακόμα δεν πολυτρώγονται. Ισως να ξεκινούσες με μπανάνα; και τα πεπόνια λογικά θα τρώγονται τώρα, τώρα που θα πάω στη λαϊκή θα πάρω να δοκιμάσω.

Για πείτε εσείς οι έμπειρες μανούλες, τι κάνετε αν την ώρα της φρουτόκρεμας είστε έξω; έχετε δώσει φρουτόκρεμα από βαζάκι;

Χθες το βράδυ ήρθε ο νονός της μικρής και την ασήμωσε, οπότε είναι και επίσημο πλέον :D ! Της πήρε και τον βαπτιστικό σταυρό και τον έφερε να τον δούμε, μου άρεσε πάρα πολύ! είναι ιδιαίτερο κομμάτι (όπως και ο νονός :lol: ), η αλυσίδα και το πίσω μέρος του σταυρού είναι από ροζ χρυσό, δεν ξέρω αν έχετε δει ροζ χρυσό μη φανταστείτε ότι είναι ροζ ροζ, είναι χρυσό και κάπως ροζίζει ελαφρώς (χα χα τι ωραία που τα περιγράφω) και μπροστά ο σταυρός είναι με μπριγιάν, δεν φαίνεται δηλαδή χρυσός γύρω γύρω μόνο τα μπριγιάν. Ξεφεύγει από τους κλασσικούς σταυρούς και μοιάζει περισσότερο με κόσμημα, οπότε θα το χαρεί όλη της τη ζωή. Εγώ τον βαπτιστικό μου σταυρό δεν τον φόρεσα ποτέ ως ενήλικη γιατί είναι "βαρύ" κομμάτι.

Αυτά τα νέα μας, πάω να φορτώσω την μπουμπού στο μάρσιπο και να πάω λαϊκή! Φιλάκια τα λέμε αργότερα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πω πω Ελενη τελειος ακουγεται ο σταυρος σας!!! :D:D Ετσι πρεπει να ειναι για να το φορεσει το παιδι!!!

Δε ξερω για τη μπανανα.Υποτιθεται τη βαζουμε τελευταιο φρουτο γιατι ενοχοποιειται για αλλεργιες.

Ουφ!!Θα παω να παρω και εγω πεπονι και αχλαδια Αργεντινης.Ε μααααα!!!!

Στον μεγαλο τι εκανα...Η΄τον ταιζα νωριτερα και μετα βγαιναμε ή δεν τον ταιζα και του εδινα γαλα εξω ή οταν ειχε χρονισει του εδινα γιαουρτι και φρουτοκρεμα το απογευμα.

Ρε συ υπαρχουν λυσεις.ευελιξια χρειαζεται.Ε και καμια αλλαγη στο προγραμμα ..αλλα για το μωρο σου το κανεις. Ασε σταματαω εδω γιατι μετα δε θα με παιζεται... :oops::oops::oops: (επειδη σας πρηζω)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παναγιωτα πως ειναι το παιδι???? εχω την μανουλα μου που με βοηθαει και αυτην τη βοηθαει ο Θεος με τοσα που τραβαει!!!!! θα προσπαθησω φετος για παιδικο γιατι θα του κανει καλο,εχω κανει αιτηση σε δημοσιο και θα κανω και μεσω εεταα.

ρε συ κανε μου αιτημα φιλιας γιατι προσπαθω να σου κανω και δεν μπορω :roll::roll:

καλα ,καμμια σας δεν ειδε οτι αλλαξα φωτο και εβαλα τα 2 μου αγορια....μεσα στην καλη κουβεντα ειστε ολες :D:D σας συγχωρω ομως γιατι ειμαι καλη :mrgreen:

εμεις τρωμε σχεδον ολα εκτος ψαρι και αυγο...τα παμε καλα

Ενινα ευγε που διαλεξες καλο κομματι νονο γιατι εγω απο κουμπαρουςςς.....δεν αξιζουν (εμφανησιακα εννοω)

οταν πετυχω την κορη ,θα κανω και καλλιστεια για κουμπαρο!!!!!!

ετοιμαζω μεγαλο παρτυ για την Κυριακη...με πειρατη (αντι κλοουν)γιατι τον φοβομαστε φουσκωτο καστρο σπιτακια κουνια τσουλιθρα και τερμα για ποδοσφαιρο.

ολα αυτα θα τα κανω εξω στον δρομο ,οπου θα τον κλεισω θα βγαλω τραπεζια πιτσες και μπυρες.

οποια θελει μπορει να ερθει κερναμε και τουρτα

φιλακια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ αυτό ήθελα να σας ρωτήσω...τι φρούτα δίνεται στα μωράκια σας. Εμάς κάθε μέρα γίνεται χαμός για να την φάει...και η αλήθεια είναι ότι δεν τρώγονται ρε γαμώτο τα φρούτα. Τελικά έχω καταλήξει στο μήλο, μάνγκο και αχλάδι. Μπανάνα του κάνει δυσκοιλιοτητα οπότε την ξεχνάω. Αχλάδι νομίζω ότι το Αργεντινής είναι το καλύτερο αυτή την στιγμή. Φρέσκα φυσικά και δεν είναι όπως και τα μήλα. Εγω βρήκα Ελληνικά αλλά είναι χάλια μέσα. Οπότε θα πάω να ξαναπάρω Αργεντινής. Στην παραλία του έδωσα έτοιμη και την έφαγε σχετικά άνετα. Για την Μήλο που θα είμαστε κάθε μέρα σχεδόν παραλία του πήρα από τα cosy corner ένα πολτοποιητή χειρός . Δεν τον έχω δοκιμάσει ακόμα - χθες τον παρέλαβα. Να δούμε τι θα κάνει. Σίγουρα κρέμα δεν θα τα κάνει - θα αφήνει πολύ μικρά κομματάκια. Αλλά δεν θέλω να του δίνω για ένα μήνα έτοιμες φρουτόκρεμες ούτε να την φτιάχνω μια ώρα πριν στο σπίτι.

Ναι Ειρήνη, αυτή η θεική κορμάρα βγήκε στην παραλία. Αυτό το ηλιοκαμένο πόδι έκανε την εμφάνιση του. Προσπαθούσα να μην δίνω σημασία στο τι κυκλοφορούσε στην παραλία και να κοιτάζω μόνο τον γιόκα μου. Το αποτέλεσμα βέβαια ήταν ότι έχω ξεκινήσει ήδη διαίτα και ήδη έχασα το πρώτο μου κιλό και μας μένουν μόνο άλλα 8!!! :D:D

Ίσως τελικά έπρεπα να έχω πάει πιο γρήγορα για μπάνιο - ελπίζω τουλάχιστον μέχρι την Μήλο να έχω χάσει τα υπόλοιπα κιλά της εγκυμοσύνης (3) και μετά σιγά σιγά και τα υπόλοιπα μέχρι τον Σεπτέμβριο. Ένα έχω όμως να πω...........ΠΕΙΝΑΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ

Ελένη ο σταυρός με ροζ χρυσό είναι απλά υπέροχος - πόσο μου αρέσει!! Αλλά με την τρελή την μάνα της βαφτιστήρας μου δεν έχουμε κάνει τίποτα ακόμα. Ψάχνει να της βρεί ρούχα που να της κάνουν γαιτί είναι στρουμπουλούλα και όταν θα την βαφτίσω θα είναι ήδη 1,5 χρονών και αυτά που είχαμε βρει τελικά δεν της κάνουν. Δεν την ξέρω? Τελευταία εβδομάδα θα τρέχουμε σαν τρελοί να διαλέξουμε ρούχο....αναποφάσιστη μέχρι αηδίας!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια γεια σας και απο το νοτιο μετωπο..εννοω Π.Φαληρο :lol:

Ειρηνη επιτελους την αλλαξες την φωτο!!!!!μαμα Παναη,αλλα εκανες και δευτερο!!!καιρος να αλλαξεις και το ονομα σου!!!(χιουμορ κανω,ελπιζω να μη παρεξηγηθεις) :?

Κορες εμεις χθες καναμε αποπειρα να ενταξουμε στην φρουτοκρεμα βερυκοκο...αλλα μαπα το καρπουζι :lol::lol: εκλαιγε με μαυρο δακρυ,τι τραγουδακια τι κλοουν εγινα...στο τελος του εδωσα γαλα ;);) και ηρεμησε...ενω την σουπα την τρωμε μεχρι στιγμης(πατατα,καροτο και κολοκυθι,λιγο λαδι και λεμονι)..

σημερα του εδωσα μηλο και μπανανα και την καταπιε!!!!!χυμο πορτοκαλιου δινω με βαση τις οδηγιες της γιατρου..δεν ηξερα οτι δεν επιτρεπεται μαλλον!!!η μπανανα δεν μας προκαλει προβλημα στο εντερακι μας...μαλλον εχουμε καλο μυλο!!!!!!!!! :lol::lol:

Ειρηνη φανταζομαι ο μικρος χαρα που θα κανει!!εχεις ξανακανει τοσο μεγαλο παρτυ;τρελα θα ειναι!!

Ελενη οντως θα ειναι πολυ ωραιος ο σταυρος!!μπραβο στον νονο,αλλα μπραβο και στο μοντελο που θα τον φοραει ΒΕΒΑΙΩΣ ΒΕΒΑΙΩΣ!!!!

Ρουλα θα συμφωνησω κι εγω με την Παναγιωτα...καλα σου εκανε με την φαριν λακτε...σορρυ κιολας!!ρε κοριτσια εχω μια ερωτηση:γιατι δινουμε ρυζαλευρο;δεν εχω ρωτησει την γιατρο,αλλα το θεωρω μαλλον αχρηστο γευμα,θα προτιμουσα να επινε γαλατακι..σκεφτομαι μονο οτι ειναι η αρχη των στερεων τρωφων και επειδη μοιαζει με το γαλα(λεμε τωρα!!)την προτιμανε οι γιατροι..ισχυει κατι τετοιο;δεν παχαινουν τα παιδια ετσι;θα μου πειτε:τωρα το σκεφτηκες;αλλα ε!!κουβεντα να γινεται!!!

σας φιλω και θα σας "δω" το βραδακι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επέστρεψα κι εγώ! πήρα αχλαδάκια Αργεντινής, μπανάνες και πεπόνι, θα το δοκιμάσω και αν είναι γλυκό θα της δώσω. Αχ ωραίο το κους-κους :P ! έχουμε να το κάνουμε από τότε που είμασταν εγκυούλες!

Ρηνιώ τώρα είδα τη φωτό σου :roll: ... κουκλάκια τα αντράκια σου! και ο μικρός μου φαίνεται ότι σου μοιάζει αρκετά ε; δεν έχω δει τον μπαμπά βέβαια αλλά μου θυμίζει εσένα! να τα καμαρώσεις όπως θες! τέλειο ακούγεται το παρτάκι σου, ο Παναής θα ξετρελαθεί μου φαίνεται. Γιορτάζετε κάτι ή έτσι το κάνεις;

Παναγιώτα θα σε παίζουμε βρε μην ανησυχείς :lol: ! Και οι μπανάνες ύποπτες για αλλεργία;; δεν μου είπε τίποτα για αυτές ο παιδίατρος. Αυτό που λες είχα σκεφτεί κι εγώ, να της έδινα γάλα και κάποια στιγμή αργότερα τη φρουτόκρεμα, αλλά δεν ξέρω αν κάνει να τους αλλάζουμε το πρόγραμμα. Να μου πεις γιατί όχι; Λογικά δεν θα είμαστε στην παραλία γιατί απόγευμα θα την πηγαίνω για μπάνιο, αλλά λέμε στις διακοπές ίσως να αράζουμε σε μια παραλιακή καφετέρια νωρίς το μεσημεράκι, να βουτάμε εναλλάξ με τον άντρα μου (να κάνουμε κι εμείς δηλαδή τα μπανάκια μας) και να έχουμε την μικρή στη σκιά συνέχεια, θα δούμε! οι πρώτες διακοπές με το μωρό θα είναι σίγουρα πρωτόγνωρη εμπειρία!

Ευγενία είσαι σε καλό δρόμο με τα κιλάκια, είμαι σίγουρη ότι θα τα χάσεις γρήγορα. Τώρα το καλοκαίρι δεν είναι η βάπτιση; κι εσύ θα φύγεις για Μήλο, θα προλάβετε να βρείτε τελικά τα ρουχαλάκια; για τη βάπτιση του Νώντα τελείωσες με όλα;

Α ψάχνω για την μπέμπα σωσίβιο που να έχει από πάνω και κάτι για σκιά, είχα δει κάποτε ένα που είχε ένα φουσκωτό δεντράκι και κάλυπτε το μωρό από τον πολύ ήλιο. Εχετε δει κάπου κατι τέτοιο γιατί στο jumbo δεν βρήκα. Θα παω βέβαια και σε άλλο υποκατάστημα μήπως έχουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλώς την και την Μαριέττα από το... νότιο μέτωπο :lol: !

Μέχρι να γράψω όλα τα προηγούμενα δεν σε πρόλαβα. Κι εσένα φιάσκο τα βερύκοκα ε; την ίδια μέρα προσπαθήσαμε και οι δύο, ούτε συνεννοημένες να είμασταν! Εσένα σου είπε οκ για το πορτοκάλι; ουφ μου τη δίνουν οι παιδίατροι (σαν τον γκρινιάρη από τα στρουμφάκια το είπα, χα χα!). Πορτοκάλι ακόμα και όταν θήλαζα μου είχε πει να μην τρώω. Οσο για τις κρέμες ούτε εγώ καταλαβαίνω γιατί τις δίνουμε ακριβώς... μάλλον όπως είπες για εισαγωγή στις στερεες τροφές, υποτίθεται ότι έχουν και σίδηρο κλπ αλλά και το γάλα δεν έχει;

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια για το σταυρό μας! Κι εγώ το χάρηκα πολύ που διάλεξε κάτι τέτοιο. Πάω να της ετοιμάσω φρουτόκρεμα, σήμερα μου ξύπνησε πάλι στις 11.30 οπότε 4 γεύματα θα προλάβει να φάει. Ακόμα καθυστερώ να της εντάξω 5, μιας και δεν έχει πρόβλημα βάρους, όταν όμως ξεκινήσει σούπα ο γιατρός μου είπε οτι θα πρέπει να γίνουν 5 οπωσδήποτε. Πω πω λυπάμαι τον νονό και είναι και αδυνατούλης, ασήκωτη θα γίνει με 5 γεύματα την ημέρα :))

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

  • Απαντήσεις

    • Οπότε @Ersi85 αν κατάλαβα καλά δεν έχεις γυρίσει στη δουλειά που έλεγες; Είχα μείνει στο ότι θα γυρνουσες στους 3 μήνες περίπου.
    • Καλώς σε βρήκαμε πάλι @Ersi85! Α έχετε πολλά δοντακια εσείς! Κανένα ψωμί του δίνεις; Ξεκίνησε τον έστω πατημένα γιατί συνηθίζουν λένε τα αλεσμένα και μετά δυσκολεύονται πολύ να περάσουν σε κομμάτια. Εγώ της έκανα μικτή διατροφή. Της έδινα και κομμάτια να εξερευνά και αλεσμένα για να τρώει 😅 8 μηνών την ξεκίνησα πατημένα και επειδή τα πήγαινε πολύ καλά μετά από μια εβδομάδα την ξεκίνησα κανονικά κομματάκια. Γενικά με τα φρούτα με έχει "βασανίσει" που δεν τα τρώει αλλά τώρα που μπήκε στον 10ο μήνα σαν να ξεκίνησε να της αρέσουν. Αφού πλέον της δίνω την μπανάνα και τρώει σχεδόν μισή μόνη της, ενώ πριν έκανε γκριμάτσα αηδιας και την πετούσε κάτω 🤣🤣 🤣 Αλλά τα πάει εξαιρετικά με τα κομμάτια από την αρχή, ούτε gagging ούτε τίποτα. Αχ κορίτσια εγώ το σκέφτομαι για 2ο αλλά λέω να περάσει λίγο ο καιρός γιατί 1) θέλω vback 2) ε να γυρίσω λίγο δουλειά να βρω τα πατήματα μου πριν έρθει η καταιγίδα του 2ου 😅 Να έχει μεγαλώσει λίγο και η μικρή να καταλαβαίνει περισσότερα. Κι εμείς μόνοι μας την μεγαλώνουμε, αλλά ευτυχώς έχω πολύ βοήθεια από το σύζυγό ❤️ Αφού καμία φορά που δεν την παλεύω του την δίνω 7 το πρωί που ξυπνάει η κυρία να μου την κρατήσει μέχρι τις 8 που φεύγει για δουλειά για να κοιμηθώ 😅 Τώρα ο ύπνος... Μία έτσι μία αλλιώς. Νομίζω έχω συνηθίσει πια και δεν με ενοχλεί 😅 Κάνει και ψιλοστανταρ αφυπνίσεις (12-4-6-7)  οπότε ίσως έμαθε ο οργασμός μου 🤣  Από κατορθώματα μπέμπας , έτοιμη είναι να περπατήσει 😅 Έχει ξεκινήσει να πατάει όλο το πέλμα (τόσο καιρό κινείται μόνο με τις μύτες) και κάνει πρόβες να σταθεί χωρίς να ακουμπάει κάπου! Έχω τρελαθεί! Δεν το περίμενα τόσο νωρίς. Καλά εννοείται θέλει καιρό ακόμα, αλλά μου κάνει εντύπωση πως προπονεί τον εαυτό της! Όταν ξεκινάει κάτι καινούργιο το κάνει συνέχεια μέχρι να το τελειοποιήσει και μου φαίνεται τόσο υπέροχο όλο αυτό!(Φαντάζομαι όλα τα μωρά το ίδιο κάνουν 😅)
    • Η αλήθεια είναι ότι πας με άλλο αέρα...και μπορώ να καταλάβω πόσο κουραστική είναι αυτή η διαδικασία...φτάνεις πολλές φορές σε σημείο να το κάνεις με το ζόρι, χωρίς να το απολαμβάνεις.. Και να ξέρεις ότι θα έρθει την πιο κατάλληλη στιγμή!!! Να ξεκουράζεσαι και να κάνεις πράγματα που απολαμβάνεις!!! Και μόλις έρθει θα τα ξεχάσεις όλα 🥰🥰
    • Καλά θα κάνεις κορίτσι μου!! Εύχομαι όλα καλά να πάνε! Είναι από μόνη της όλη αυτή η διαδικασία και η αναμονή στρεσογόνα οπότε τουλάχιστον να ξέρεις ότι είσαι σε καλά χέρια και πως έχεις έναν γιατρό που θα σε βοηθήσει να τα καταφέρεις! Θα δεις ότι θα κάνεις τα επόμενα βήματα και θα έρθει το μωράκι σου!! 
    • Ναι εγω τόσο έδωσα την τελευταία φορά αφού παίρνει 50 ευρώ επίσκεψη + 50 για το παπ 🤷‍♀️  Εσυ 40 ευρω πληρώνεις σε ιδιώτη γιατρό Αθήνα ; 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...