Μετάβαση σε περιεχόμενο

φοβάμαι να κάνω το τεστ.....


sophie_3601

Recommended Posts

Γεια σας και από εμένα... θέλω την γνώμη σας σε κάτι που με απασχολεί....Τον Ιούνιο που μας πέρασε έκανα απόξεση σε μια απρόσμενη εγκυμοσύνη.

Είχα μείνει έγκυος από τα υγρά (προσέχαμε με τον άντρα μου γιατί μόλις είχαμε παντρευτεί), ήτανε δίδυμα και τελικά στον 3ο μήνα τα έχασα λόγω χρωμοσωματικών ανωμαλιών.

Από τότε με πήρε από κάτω και συνεχίσαμε να προσέχουμε με τον άντρα μου. Μετά την απόξεση χάλασε και ο σταθερός κύκλος των 28 ημερών που είχα. Έτσι τις πρώτες 3 φορές είχα κύκλο 33 ημερών, την 4η φορά 29 ημερών και την τελευταία φορά τον προηγούμενο μήνα 36 ημερών(!).

Τον τελευταίο μήνα αποφασίσαμε να προσπαθήσουμε για παιδάκι και να ξεπεράσουμε αυτό που μας έτυχε το καλοκαίρι. Έτσι από την 10η μέρα του κύκλου και μέχρι την 22η (γιατί πια δεν ξέρω πια είναι η γόνιμη μέρα μου) δεν προσέξαμε.

Σήμερα ο κύκλος μου έχει φτάσει πάλι στις 36 ημέρες! Δεν ξέρω τι να κάνω σκέφτομαι ότι δεν γίνεται να οφείλεται πάλι στον κύκλο μου η καθυστέρηση και ότι την προηγούμενη φορά έτυχε να πάει στις 36 μέρες.

Το μόνο σύμπτωμα που έχω και είναι αρκετά προφανές και από τον άντρα μου είναι η πολύ πρισμένη κοιλιά μου αλλά τίποτα άλλο.

Θέλω τόσο πολύ να είμαι έγκυος αλλά φοβάμαι...

Φοβάμαι να κάνω το τεστ από την μια και από την άλλη σκέφτομαι ότι ακόμα και αν είμαι έγκυος θα το χάσω πάλι και φοβάμαι...

Ποια είναι η γνώμη σας? Έχω ελπίδες?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μη βασανίζεις τον εαυτό σου, κάνε ένα τεστάκι να μάθεις. Δεν είναι όλες οι εγκυμοσύνες ίδιες, είχες μια ατυχία, δε σημαίνει πως θα ξανασυμβεί! Δε ξέρω ποιος ακριβώς ήταν ο λόγος που έχασες τα μωράκια σου, παλινδρόμησαν ή χρειάστηκε να τερματίσετε την εγκυμοσύνη? Εύχομαι να είσαι και πάλι έγκυος και να έχεις μια υπέροχη εγκυμοσύνη κι ένα υγιέστατο μωρό (ή περισσότερα)! Εγώ είχα μια παλίνδρομη τον περασμένο χειμώνα και τώρα είμαι στα μισά του τέταρτου μήνα μιας, μέχρι στιγμής, τέλειας εγκυμοσύνης. Μη το βάζεις κάτω και μη βασανίζεσαι με την αναμονή. Περιμένουμε νέα σου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου sophie!!! Γιατί καλέ να μη έχεις ελπίδες?? Είναι λογικό να φοβάσαι.. αλλά δεν σημαίνει ότι επειδή είχες μια άτυχη εγκυμοσύνη δεν θα πάει καλά και μία δευτερη!! Δεν χάνεις τίποτα να κάνεις μια χοριακή ή ένα τεστ... εάν είσαι είναι καλύτερα να το ξέρεις από νωρίς για να προσέχεις.. νομίζω ότι μια δευτερη εγκυμοσύνη που θα πάει τέλεια είναι ότι ακριβώς χρειάζεσαι!!

Εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να έχεις το αποτέλεσμα που θέλεις!!! κα μην το αφήνεις.. εάν είσαι έγκυος το μωράκι σου θα θέλει την φροντίδα σου και τα χάδια σου από τώρα ;);)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστώ.... Φοβάμαι μήπως η καθυστλερηση οφείλετε πάλι σε ανωμαλία του κύκλου μου αλλά μου φαίνεται παράλογο από τις 33 μέρες να πάει 36 και μετά να έρθει πάλι στις 36... αυτό θα σημαίνει ότι θα έχω έναν τελέιως ασταθή κύκλο...

Γι' αυτό δεν θέλω να κάνω το τεστ φοβάμαι μην απογοητευτώ και θα απογοητευτώ πολύ!

Η προηγούμενη εγκυμοσύνη μου δυστυχώς παλλινδρόμησε.

Μάλλον θα περιμένω λίγες μέρες ακόμα πριν κάνω το τεστ σκέφτομαι να περιμένω ως την κυριακή.

Μακάρι να είμαι αλλά φοβάμαι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστώ μαμά νικόλα! Μακάρι... θα περιμένω ακόμα ως το Σαββάτο ή την Κυριακή και μετά θα κάνω το τεστ γιατί όπως έγραψα φοβάμαι την απογοήτευση. Το νιώθω ότι μπορεί να είμαι... αλλά δεν ξέρω μπορεί να είναι και επειδή το θέλω πολύ! Θα δείξει... και θα σας γράψω τελικά τι έγινε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καπως ετσι νοιωθουν ολες οι γυναικες μετα απο μια απωλεια,φοβουνται για την επομενη φορα.καλο ειναι να μην σε παρει απο κατω,να εχεις θετικη ενεργεια κ σκεψη κ ολα θα πανε καλα,μην φοβασαι το γεγονος οτι μπορει κ να μην εισαι.με τον πρωτο μηνα προσπαθειων δεν εγινε κ κατι αν δεν πετυχε.στα λεω για να τα ακουω κ εγω γιατι σε αναλογη θεση βρισκομαι κ εγω αυτες τις μερες αλλα για διαφορετικο λογο.οσο για τον κυκλο σου που ειναι ασταθης, το συζητησες με το γιατρο σου?αν θελεις να βρεις τις γονιμες μερες μπορεις να παρεις αυτα τα τεστ που σε βοηθουν να τις βρεις.αλλα κ παλι μιλα με το γιατρο σου.το μυστικο ομως ειναι ενα:οχι αγχος,ηρεμια,ψυχραιμια κ ολα θα πανε καλα.ασε που μπορει να μην τα χρειαστεις ολα αυτα γιατι μπορει να εισαι ηδη εγκυος.θα περιμενουμε νεα σου γρηγορα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα sophie καταλαβαινω το φοβοσου γιατι και εγω το προηγουμενο μηνα ετσι αισθανομουν..

εμεις προσπαθουσαμε 2,5χρονια και καθε μηνα η απογοητευση αλλα ειχα φτασει σε ενα σημειο που το θεωρουσα φυσιολογικο...λες και δεν θα μας συνεβαινε ποτε..

ο κυκλος μου ηταν παντα κατω των 26-27ημερων.μια 25,μια 24 ποτε ομως πιο πανω απο 27..

ετσι μου ηρθε τον ενα μηνα στις 28ημερες ...ειχα δηλαδη καθυστερηση,για πρωτη φορα(ειχα αινθουσιαστει τσαμπα..)και τον επομενο ημουν εγκυος!!!!ειχα φτασει 32ημερα αν θυμαμαι καλα και δεν εκανα τεστ μη τυχον και βγει αρνητικο!!!(α!!ειχα κανει ενα την 23ημερα και ειχε βγει αρνητικο)

τον ιδιο φοβο ειχα και εγω!!!!πηρα ομως τη δυναμη (μου δωσαν τα κοριτσια εδω μεσα μπολικη!!!)και εκανα ενα τεστ self-clear(αυτο ειναι 5ημερες μετα τη πιθανη συλληψη)και βγηκε θετικο!!!τραλλλλλαθηκα ,δε το πιστευα ,εκανα αλλο ενα τεστ διοτι ειχα παρει το διπλο και δε μου εδειξε τιποτα,την επομενη μερα το πρωι εδειξε οτι ηταν θετικο..την ιδια μερα εκανα και χοριακη ,με εδειχνε ηδη 5εβδομαδων..

η αμφιβολια του "ειμαι δεν ειμαι"ειναι οτι πιο χαλια..

συγκεντρωσε τις δυναμεις σου και την θετικη σου σκεψη και ολα θα πανε καλα...

περιμενω τα ΘΕΤΙΚΑ ΣΟΥ ΝΕΑ++++++++++++++++ :lol::lol::lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας και από εμένα... θέλω την γνώμη σας σε κάτι που με απασχολεί....Τον Ιούνιο που μας πέρασε έκανα απόξεση σε μια απρόσμενη εγκυμοσύνη.

Είχα μείνει έγκυος από τα υγρά (προσέχαμε με τον άντρα μου γιατί μόλις είχαμε παντρευτεί), ήτανε δίδυμα και τελικά στον 3ο μήνα τα έχασα λόγω χρωμοσωματικών ανωμαλιών.

Από τότε με πήρε από κάτω και συνεχίσαμε να προσέχουμε με τον άντρα μου. Μετά την απόξεση χάλασε και ο σταθερός κύκλος των 28 ημερών που είχα. Έτσι τις πρώτες 3 φορές είχα κύκλο 33 ημερών, την 4η φορά 29 ημερών και την τελευταία φορά τον προηγούμενο μήνα 36 ημερών(!).

Τον τελευταίο μήνα αποφασίσαμε να προσπαθήσουμε για παιδάκι και να ξεπεράσουμε αυτό που μας έτυχε το καλοκαίρι. Έτσι από την 10η μέρα του κύκλου και μέχρι την 22η (γιατί πια δεν ξέρω πια είναι η γόνιμη μέρα μου) δεν προσέξαμε.

Σήμερα ο κύκλος μου έχει φτάσει πάλι στις 36 ημέρες! Δεν ξέρω τι να κάνω σκέφτομαι ότι δεν γίνεται να οφείλεται πάλι στον κύκλο μου η καθυστέρηση και ότι την προηγούμενη φορά έτυχε να πάει στις 36 μέρες.

Το μόνο σύμπτωμα που έχω και είναι αρκετά προφανές και από τον άντρα μου είναι η πολύ πρισμένη κοιλιά μου αλλά τίποτα άλλο.

Θέλω τόσο πολύ να είμαι έγκυος αλλά φοβάμαι...

Φοβάμαι να κάνω το τεστ από την μια και από την άλλη σκέφτομαι ότι ακόμα και αν είμαι έγκυος θα το χάσω πάλι και φοβάμαι...

Ποια είναι η γνώμη σας? Έχω ελπίδες?

Καλημερα κοριτσακι!!!

Κοπελα μου μολις τον προηγ μηνα ξεκινησατε να προσπαθειτε και εισαι τοσο αγχωμενη??Ηρεμησε ετσι δεν κανιες καλο σε σενα αρχικα κι αν εισαι εγκυουλα στο μωρακι σου!!!

Καθε εγκυμοσυνη ειναι διαφορετικη..επειδη ειχες μια ατυχια δεν σημαινει πως θα ξαναχεις..ολες σχεδον εχουμε μια αποτυχια τουλαχιστον στο ιστορικο μας και προσπαθειες μηνων και χρονων..τι θα πρεπε να κανουμε?Υπομονη κι επιμονη και να μην το βαλουμε κατω!!

Κ συ το ιδιο θα πρεπει να κανεις..Αντε πηγαινε κανε μια χοριακη να ηρεμησεις κιολας!!

Ευχομαι να σαι πολυ τυχερη και να τα χεις καταφερει με την πρωτη!!!!!!

Φιλακια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ!!!!

ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΕ ΜΙΑ ΑΡΝΗΤΙΚΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ Η΄ ΣΤΗΝ ΑΦΙΞΗ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΑΛΛΑ ΔΕ ΤΟ ΒΑΖΩ ΚΑΤΩ. ΚΑΝΕ ΜΙΑ ΧΟΡΙΑΚΗ ΜΕ ΘΕΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ. ΣΤΑ ΤΕΣΤ ΤΟΥ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟΥ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΛΑΘΟΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.

ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ ΔΥΟ ΑΠΟΒΟΛΕΣ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΩ.....

ΚΑΘΕ ΕΓΚΥΜΩΣΥΝΗ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ. ΒΓΑΛΕ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΟΥ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΠΑΛΙ ΝΑ ΧΑΣΕΙΣ ΕΝΑ ΣΠΟΡΑΚΙ ΣΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ. ΑΥΤΟ ΤΟ ΖΗΣΑΜΕ, ΔΕ ΘΑ ΤΟ ΞΑΝΑΖΗΣΟΥΜΕ.

ΑΜΕΣΑ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΑ ΑΓΓΕΛΟΥΔΙΑ ΜΑΣ ΑΓΚΑΛΙΑ.

ΚΑΛΑ ΝΕΑ!!! ΜΕ ΟΛΗ ΜΟΥ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκια σας έχω ευχάριστα νέα!!! Είμαι έγκυος!!!!!!!!!!!

Χαίρομαι τόσο πολύ!!! Πραγματικά το ένιωθα αύτό τον μήνα ότι έμεινα γιατί το πρίξιμο που όπως είπα είχα ήταν ακριβώς ίδιο με την πρώτη φορά της εγκυμοσύνης... αλλά με αρκετή κακή διάθεση που είχα και απαισιοδοξία αρνιόμουν να το πιστέψω για να μην απογοητευτώ μετά! Την άλλη βδομαδούλα θα πάω στον γιατρό μου! Λέω την άλλη γιατί τώρα δεν θα δούμε σάκο και θα έχω αγωνία γι' αυτό και είπα να την αποφύγω αυτή την αγωνία. Και στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν είχα δει τον σάκο και μέχρι να ξαναπάω ήμουν μες την αγωνία. Λέω να αρχίσω σωστά αυτή την φορά! Μακάρι να πάνε όλα καλά....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Bravo xairomai toso poly me ta nea sou....Diavasa thn istoria sou kai euxomai na exeis mia teleia egkumosunh kai se ligotero apo 9 mhnes na kratas sthn agkalitsa sou to aggeloudi sas!!!Mhn agxwnesai kai ola tha pane kala! :ymapplause::ymdaydream::)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μακάρι κοριτσάκια μου να πάνε όλα καλά και εγώ το εύχομαι και το θέλω τόσο πολύ! Αυτή την φορά θα σκέφτομαι αισιοδοξα για καλό του μωρού και για το δικό μου!

Το καλύτερο δώρο κουκίδα μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΥΚΛΙΤΣΑ ΜΟΥ ΒΓΑΛΕ ΚΑΘΕ ΑΡΝΗΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΕΤΟΙΜΑΣΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΠΕΡΙΟΔΟ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΣΟΥ!!ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΟΨΥΧΑ ΜΙΑ ΤΕΛΕΙΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΣΕ ΛΙΓΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΝΑ ΚΡΑΤΑΣ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΤΣΑ ΣΟΥ ΕΝΑ ΥΓΙΕΣΤΑΟ ΜΩΡΑΚΙ!!!ΦΙΛΑΚΙΑ ΠΟΛΛΑ!!ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΝΕΑ ΣΟΥ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

[smilie=blob6.gif][smilie=blob9.gif][smilie=blob10.gif][smilie=blob3.gif][smilie=wav.gif]

Μπράβο κοριτσάρα μου!!!! Με το καλό σου εύχομαι!!! μια τελειόμηνη και ήρεμη εγκυμοσύνη!!! Σε λίγους μηνες να κρατάς τον άγγελό σου αγκαλίτσα!!!! Και να θυμάσαι θετικές σκέψεις και όμορφες.. αυτές ταιριάζουν στην κατάσταση σου!! Έγκυος είσαι!!! Χαμογελάμε για να αποκτήσουμε ένα ηρεμο και χαρούμενο μωράκι!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τελειααααααααα νεα κοριτσακι μου!!!Ειδες?ολα καλα!!!!Μπραβοοοοοο Συγχαρητηριαααααααα και να χεις μια τελεια και ηρεμη εγκυμοσυνη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Φιλακιαααααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συγχαρητήρια κοπέλα μου!!! :ymapplause::ymapplause::ymapplause::ymapplause::ymapplause::ymapplause::ymapplause::ymapplause::ymapplause::ymapplause::ymapplause::ymapplause::ymapplause::ymapplause:

Εύχομαι ότι καλύτερο από εδώ και πέρα και σε 9 μήνες να κρατάς ένα υγιαίστατο μωράκι στην αγκαλιά σου! Καλή εγκυμοσύνη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπράβοοο!!! [smilie=blob10.gif][smilie=blob3.gif][smilie=blob6.gif][smilie=blob5.gif][smilie=blob7.gif] Συγχαρητήρια, σου εύχομαι μια ήρεμη και απολαυστική, τελειόμηνη εγκυμοσύνη!! Θετικές σκέψεις και ξεκούραση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mpavo vre koritsi mou!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!poly xarika gia sena!!!epitelous eyxarista nea akoume!!!!!!!!!!!!!!!!!!!synxaritiria na exeis mia teleiomhnh eggymosynh kai ena ygies sporaki sthn koilitsa sou!!!!ola tha pane teleia!!!!Tha deis!!!!!! :D:D:D:D fysa dynata kai se emas na pernoume seira!!!!!!!!!!!!!! :P:P:P:P:P:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ειδες που τελικα ολα πηγαν καλα?απο εδω κ περα θετικη σκεψη κ αισιοδοξια.ολα θα πανε καλα αυτη τη φορα.να χαιρεσαι την εγκυμοσυνη σου κ τα καλυτερα ερχονται!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκια σας έχω ευχάριστα νέα!!! Είμαι έγκυος!!!!!!!!!!!

Χαίρομαι τόσο πολύ!!! Πραγματικά το ένιωθα αύτό τον μήνα ότι έμεινα γιατί το πρίξιμο που όπως είπα είχα ήταν ακριβώς ίδιο με την πρώτη φορά της εγκυμοσύνης... αλλά με αρκετή κακή διάθεση που είχα και απαισιοδοξία αρνιόμουν να το πιστέψω για να μην απογοητευτώ μετά! Την άλλη βδομαδούλα θα πάω στον γιατρό μου! Λέω την άλλη γιατί τώρα δεν θα δούμε σάκο και θα έχω αγωνία γι' αυτό και είπα να την αποφύγω αυτή την αγωνία. Και στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν είχα δει τον σάκο και μέχρι να ξαναπάω ήμουν μες την αγωνία. Λέω να αρχίσω σωστά αυτή την φορά! Μακάρι να πάνε όλα καλά....

apo ygra emeines egkios???????sovara?????? :shock::shock::shock::shock:

opaaaaaa!!!!!!!tyxeroulaaaaaaaaaaaaa

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...