Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΟΧΙ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΑΠΟ ΔΙΑΣΤΟΛΗ 6 ΚΑΙ ΜΕΤΑ


rebbeka

Recommended Posts

κοριτσια εγω ειμαι παλι!!!!

κοντευω κοντευω και θα σας τρελανω στις ερωτησεις!!!

σημερα που πηγα γιατρο μου ειπε οτι επισκληριδιο δεν κανει αν παω με διαστολη 6,

θα παω με φυσιολογικο αλλα θα κανω οπως και να χει επισκληριδιο εκτος αν δεν προλαβω :shock:

υπαρχει περιπτωση να παω με διαστολη 6 στο νοσοκομειο??οι πρωτοτοκες ξερω αργουνε πιο πολυ,οχι παντα βεβαια καθε τοκετος ειναι διαφορετικος!!!

πεστε μου στο πρωτο σας παιδακι υπηρχε καποια που πηγε με τετοια διαστολη και γεννησε γρηγορα???

και επισης απο διαστολη 6 μεχρι να παει 10 για την γεννα,αργει???η μολις πιασεις το 6 προχωραει πιο γρηγορα??

ξερω καθε τοκετος ειναι διαφορετικος απλα θελω εμπειριες διαστολων :D:D:D:D:D

ευχαριστω :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κοριτσάκι μου κ με το καλό να φέρεις στον κόσμο το μωράκι σου!!

Εγώ δε μπορώ να σου απαντησω 100% σωστα γιατι μπήκα με πρόκληση τοκετού..Απλά μπορώ

σίγουρα να σου πω οτι δεν έχει νόημα να κάνεις επισκληρίδιο απο 6 διαστολή+ γιατι

πραγματικά φτάνεις στην τελεία διαστολή πολύ γρήγορα απο εκεί κ πέρα!!

Εμένα γενικότερα ο γιατρος μου είναι αρνητικός στην επισκληρίδιο κ αν κ εφόσον

κανονικά μια έγκυος έχει διαστολή απο 2+ μπορεί να κάνει επισκληρίδιο,εμένα

με άφησε για να προχωρησω πιο γρήγορα,μου κανε τελικά την επισκληρίδιο

κάπου εκεί στο 6άρι κ δεν πρόλαβε να μου κάνει 3 δόσεις(τόσες συνήθως χρειάζεται

για να πιάσει η αναισθησία) γιατι εφτασα σε μιση ωρα σε τελεία διαστολή

κ γέννησα τελικά φυσιολογικότατα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα mummydi!!

τσαμπα την εκανες την επισκληριδιο τοτε !!!

οποτε απο 6 και μετα τρεχει η διαστολη γιαυτο δεν την κανουν!!!!

σ ευχαριστω πολυ!!!

πεστε μου και αλλες εμπειριες κοριτσια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

nai meta thn 6 den kanoun gia ton logo oti apomenoun akoma 4 diastoles kai prepei na exei figei ligo h epiria ths episkliridiou gia na katalabeneis to soma sou kai na bohthas ston toketo .

egw ekana ana wra kai diastolh .ekana episkliridio konta sthn 4 diastolh (piga me 2) ospou na me etimasoun na na eftasa sthn 4 .

apokliete na pas me 6 ekei ,eisai prototokos den ginete toso grigora .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν εισαι τοσο τυχερη κ πας με διαστολη 6 τοτε σε μιση ωριτσα θα εχεις

το νινακι σου αγκαλια κ δε θα φας κ την "χημεια"!!!

Μην αγχωνεσαι τοσο!Αν κανεις αναπνοες οι πονοι μετριαζονται ΠΟΛΥ!Και να εισαι συγκεντρωμενη σε αυτο που

θα συμβει!

Εγω εκανα επησκληριδιο(δεν ξερω αν ειχα διαστολη κ ποσο) επειδη μου ειπε

η γιατρος οτι ετσι θα προχωρησει ο τοκετος...Δεν ξερω αν αυτο ηταν αληθεια...

Παντως η τελικη δοση ΔΕΝ με επιασε.Ενιωθα ολους τους πονους κανονικα κ μονο τα ποδια μου

ηταν ελαφρως μουδιασμενα!....

Απο διαστολη 4-5 μεχρι τελεία περασαν μολις 40 λεπτα!3 εξωθησεις κ να το το τσουρεκακι!!! :D

Με το καλο!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω 9 στο ιατρειο ειχα διαστολη 2

11 με επιασαν οι πονοι κ 11.30 ημουν στην κλινικη με διαστολη 8!!!!

αλλα μια χαρα την εφαγα την επισκληριδιο...

και το μετανιωσα τοοοοσο πολυ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μακαρι να παω με τετοια διαστολη και να τελειωσω τοσο γρηγορα!!!ετσι θα γλιτωσω και την επισκληριδιο!!!

λετε ν αντεξω???

αντεξω δεν αντεξω εχω πει να την κανω να μαι χαλαρη!!

για τις αναπνοες το ξερω απλα καμια φορα επειδη τον πονο καθε γυναικα τον βιωνει διαφορετικα,δεν ξερω κατα ποσο θα πετυχουν!!!

μου εχει πει η γιατρος μου πως υπαρχουν σκαλες πονου σε καθε γυναικα γενικα και αυτο φαινετε και κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης,εγω ποναω συνεχεια πολυ,μου ειπε οτι ειμαι στη χαμηλη σκαλα γιαυτο εχω συνεχεια πονους,δεν ειναι δηλαδη ανεκτοι οσο σε αλλες γυναικες!!!

δεν ξερω αν το εξηγησα καλα γιατι μου το εξηγησε στα αγγλικα :D

μαιμουδακι γιατι το μετανοιωσες???επειδη τσαμπα εγινε στο τελος??στην εκαναν με 8 διαστολη???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πιστεψε ολα μπορεις να τα αντεξεις.εγω γεννησα με τεχνιτους πονους κ χωρις επισκληρηδιο.οχι γιατι δεν ηθελα αλλα γιατι στο δημοσιο νοσοκομειο που γεννησα δεν κανουν.απο τις 6 το απογευμα που αρχισα να ποναω γεννησα στις 10.30 το βραδυ.οι πονοι ομως δεν περιγραφονται :o:o

πηγα με 2 κ σπασμενα νερα,χωρις πονους για δωδεκα ωρες κ οταν μου βαλανε το χαπι ανοιξα πολυ γρηγορα.3,5,8 κ γεννησα.η διαδικασια της γεννας δεν ηταν τιποτα.με το 1,2,3 βγηκε το μωρο.ολη η διαδικασια μεχρι να φτασεις στο σημειο αυτο ομως ηταν........αστα να πανε.

μεχρι πριν την γεννα ημουν πολυ λιγοψυχη κ τον πονο δεν τον αντεχα.τωρα νομιζω πως μπορω να αντεξω τα παντα.αν εχεις επισκληρηδιο μην φοβασαι καθολου.μια φιλη κ στα δυο τα παιδια της πηγε για προογραμματισμενη εξεταση κ τις βρηκε διαστολη 5.κ δεν ειχε καθολου πονους.θα γεννουσε στο δρομο κ χαμπαρι δεν θα επερνε.οταν εφτασε στην κλινικη της κανανε επισκληρηδιο κ σε 1 ωρα ειχε γεννησει.νομιζω πως ειναι κ λιγο στο χερι του γιατρου τι θα επιλεξει να κανει εκεινη την στιγμη.με το καλο κ με ενα πονο.....αντε το πολυ δυο :lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και γω θελω να παω κατευθειαν με 5 διαστολη και να γεννησω γρηγορα!!!!

αλλα οι περισσοτερες προτωτοκες αργουν αποτι μου χουν πει!!!!φανταζομαι 5 διαστολη αν παω θα μου κανουν την επισκληριδιο!!!

λιγοψυχη δεν ειμαι με τον πονο παντως απλα οταν ειναι να πονεσω ποναωωωωωωωωωωω!!!!

καθε μηνα με την περιοδο να δειτε πονο!!!σαν να με σφαζουνε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσια!!!εγω ειμαι μικρη ακομα, δηλ. 15 εβδομαδων, αλλα επειδη ειμαι πολυ φοβιτσιαρα με απασχολει απο τωρα το θεμα της γεννας!!!θελω να πονεσω οσο γινεται λιγοτερο και γι'αυτο βλεπω την επισκληριδιο, σωτηρια λυση!!!εχω μια ερωτηση, αν μου επιτρεπετε, διαβασα στη sisi2007 οτι στο δημοσιο νοσοκομειο που γεννησε δεν κανουν επισκληριδιο....επειδη θελω κι εγω να γεννησω στο Ελενα , αναρωτιεμαι, αν υπαρχει περιπτωση να συμβει το ιδιο!!!!μηπως γνωριζει καμια;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kai egw sto elena gennaw ....ti na sou pw o gitros mou leei oti kanoun ....apo ales kopeles akouw oti den polu kanoun .sizitisetw me ton giatro sou .

na pw thn alithia den polu kobome gia episkliridio .....den einai kai toso tragika ta pragmata .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

afrodith κάνουν στο Έλενα επισκληρίδιο, αρκεί να τους το ζητήσεις. Καλό είναι να το έχεις συννενοηθεί με το γιατρό σου από πριν ότι θέλεις επισκληρίδιο. Ξέρω πάντως ότι κάνουν, γιατί κι εγώ εκεί θα γεννήσω με καισαρική μάλλον και μου έχει πει η γιατρός μου ότι κάνουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοιτα να δεις .Ολα ειναι σχετικα.

Εγω εκανα επισκληριδιο στο 1ο παιδι με διαστολη 1. :oops::oops::oops:

Δεν αντεχω καθολου τον πονο.Βεβαια μεσα σε 2 ωρες γεννησα.Δεν καταλαβα τιποτα απολυτως απο πονο.

Τωρα που το σκεφτομαι βλακεια εκανα γιατι θα μπορουσε ο τοκετος να αργησει πολυ.

Επισης μια χαρα συνεργαστηκα στις εξωθησεις.Καταλαβαινα δηλαδη ποτε να σπρωξω.

Τωρα που περιμενω το 2ο θελω να πιστευω οτι θα παω πιο δυναμικα. :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοιτα να δεις .Ολα ειναι σχετικα.

Εγω εκανα επισκληριδιο στο 1ο παιδι με διαστολη 1. :oops::oops::oops:

Δεν αντεχω καθολου τον πονο.Βεβαια μεσα σε 2 ωρες γεννησα.Δεν καταλαβα τιποτα απολυτως απο πονο.

Τωρα που το σκεφτομαι βλακεια εκανα γιατι θα μπορουσε ο τοκετος να αργησει πολυ.

Επισης μια χαρα συνεργαστηκα στις εξωθησεις.Καταλαβαινα δηλαδη ποτε να σπρωξω.

Τωρα που περιμενω το 2ο θελω να πιστευω οτι θα παω πιο δυναμικα. :D

δεν αργησες ομως ,μεσα σε δυο ωρες γεννησες!!!διαστολη 1 και επισκληριδιο πρωτη φορα ακουω να κανουν!!!πως τους καταφερες?? :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ δε μπορώ να σου απαντησω 100% σωστα γιατι μπήκα με πρόκληση τοκετού..Απλά μπορώ

σίγουρα να σου πω οτι δεν έχει νόημα να κάνεις επισκληρίδιο απο 6 διαστολή+ γιατι

πραγματικά φτάνεις στην τελεία διαστολή πολύ γρήγορα απο εκεί κ πέρα!!!

αυτό δεν ισχύει, κάθε γυναίκα είναι τελείως διαφορετική!!!!

εγώ πήγα στο νοσοκομείο με διαστ. 4 στις 6.00 το πρωί και κατά τις 12.00 είχα 8, χωρίς επισκληρίδιο, είπα στον γιατρό ότι ήθελα να κάνω αναισθησία γιατί ο πόνος ήταν αφόρητος, εκείνος μου είπε ότι δεν αξίζει τώρα που έχω διαστ. 8......όμως κανείς δεν ξέρει σε πόσο χρόνο θα έχεις 10!!!, έτσι έκανα την αναισθησία και ήμουν άνετη, τελικά γέννησα στις 14.47!!!

στον 2ο τοκετό πήγα στο νοσοκ. έχοντας διστ. 7 ή 8 και μέσα σε μισή ώρα από την άφιξή μου γέννησα!!!

όλα είναι σχετικά και όλα είναι διαφορετικά από γυναίκα σε γυναίκα, επίσης εξαρτάται από το πόσο η κάθε μία αντέχει τον πόνο!!!!

είναι αλήθεια ότι η επισκληρίδιος καθυστερεί τον τοκετό περίπου μία ώρα.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Egw sthn proth mou pou piga sto nosokomio me ponous ana 3-4 lepta eixa diastolh 4 pontous kai spazmena nera. H olh diadikasia arxise 00:00 h wra thn nuxta me ponous ana 1 wra peripou. Sths 08:00 to proi arxisan oi dinates sispasois kai sto nosokomio mpika giro sths 11:00. Mexri ths 16:00 to meshmeri eixa peripou 7 diastolh xoris episkliridio alla eixa ginei ptoma kai zitisa na mou kanoun episkliridio, anakoufistika kapos alla malon den me epiase kala giati eniotha ta panta kai perpatousa kanonika kati pou den mporousa na kanw twra sthn defterh genna mou.. Telika gennhsa 22:04 giati stamatise h diastolh meta thn episkliridio kai ta katalavena ola, to mwro to piran me ventouza giati meta apo 1 wra kai 45 lepta eksothiseon arxisa na vlepw asterakia..

Sthn Defterh genna htan ola poluuuuuu diaforetika, pio efkola...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

meta apo 1 wra kai 45 lepta eksothiseon arxisa na vlepw asterakia..

Sthn Defterh genna htan ola poluuuuuu diaforetika, pio efkola...

1ώρα και 45 λεπτά εξωθήσεις? απαπαπα εγώ μέσα σε 15 λεπτά εξωθήσεων γέννησα!!! και την 2η σε 5 λεπτά!!!

για αυτό λέω ότι σε καμμιά γυναίκα δεν είναι το ίδιο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια όλα αυτά που γράφετε είναι πολύ ενδιαφέροντα...εγώ περιμένω τέλη Μαρτίου το 1ο μωράκι μου και δεν έχω την παραμικρή ιδέα για αυτά που λέτε...

αυτό που με έχει μπερδέψει πιο πολύ είναι το ότι κάποιες κοπέλες είναι υπέρμαχες της επισκληρήδιου ενώ άλλες εντελώς κατά...αυτό γιατί συμβαίνει? μπορεί η επισκληρήδιος να έχει κάποιες μόνιμες αρνητικές συνέπειες?

επίσης, μετά την γένα, επανήλθε το σώμα σας στην αρχική του κατάσταση (εννοώ...χαμηλά :?:? ) ή υπάρχουν κάποιες μόνιμες αλλαγές?

ευχαριστώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

1ώρα και 45 λεπτά εξωθήσεις? απαπαπα εγώ μέσα σε 15 λεπτά εξωθήσεων γέννησα!!! και την 2η σε 5 λεπτά!!!

για αυτό λέω ότι σε καμμιά γυναίκα δεν είναι το ίδιο!!!

οντως καθε γυναικα ειναι διαφορετικη!!!αλλη ποναει περισσοτερο αλλη λιγοτερο αλλη γενναει γρηγορα αλλη αργα!!!!ακομα και ποτε σου κανουν την επισκληριδιο διαβασα διαφορετικες εμπειριες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και επισης με την επισκληριδιο λενε πως δεν γλιτωνεις την επισιοτομη βεντουζα κτλ!!!επειδη λενε δεν νιωθεις και πολυ απο κατω,αλλα πολλες κοπελες μου ειπαν πως νιωθουν τα παντα,δεν ξερω :roll::roll: οπως τα φερει η στιγμη!!!!το καλο ειναι οτι μαθαινω πολλα απο τις ηδη μανουλες και προετοιμαζομαι για πολλα!!!

ευχαριστω κοριτσια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια όλα αυτά που γράφετε είναι πολύ ενδιαφέροντα...εγώ περιμένω τέλη Μαρτίου το 1ο μωράκι μου και δεν έχω την παραμικρή ιδέα για αυτά που λέτε...

αυτό που με έχει μπερδέψει πιο πολύ είναι το ότι κάποιες κοπέλες είναι υπέρμαχες της επισκληρήδιου ενώ άλλες εντελώς κατά...αυτό γιατί συμβαίνει? μπορεί η επισκληρήδιος να έχει κάποιες μόνιμες αρνητικές συνέπειες?

επίσης, μετά την γένα, επανήλθε το σώμα σας στην αρχική του κατάσταση (εννοώ...χαμηλά :?:? ) ή υπάρχουν κάποιες μόνιμες αλλαγές?

ευχαριστώ!

Egw ena themataki me thn mesh mou to exw akomi otan kourazome kai thn proth evdomada meta thn genna den mporousa orthia na stathw pano apo 5 lepta, les kai mou efevge h dinamh apo thn mesh kai kato alla me ton kairo pernaei..

Meta thn genna afto pou egw epatha einai na exw mia elafria akratia ouron, prepei na ksanaekpedefseis tous mois ekei kato...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αυτό που με έχει μπερδέψει πιο πολύ είναι το ότι κάποιες κοπέλες είναι υπέρμαχες της επισκληρήδιου ενώ άλλες εντελώς κατά...αυτό γιατί συμβαίνει? μπορεί η επισκληρήδιος να έχει κάποιες μόνιμες αρνητικές συνέπειες?

γιατί κάποιες είναι υπέρ του τελείως φυσ. τοκετού χωρίς καμμιά αναισθησία, εγώ πάντως έκανα αναισθησία, όπου εγώ ρύθμιζα πότε θα "βάλω" φάρμακο στην μέση! δλδ μου είχαν δώσει ένα σωληνάκι με κουμπάκι και κάθε φορά που αισθανόμουν ότι ο πόνος έρχεται πατούσα το κουμπάκι και όλα καλά!, όταν έκανα διαστ. 10 μου είπαν να μην ξαναπατήσω ώστε να αρχίσει ο τοκετός!

τι συνέπειες να έχει? όχι καμμιά....εμένα μου έδωσαν χαρτί να υπογράψω ότι γνωρίζω τι επιπτώσεις-παρενέργειες μπορεί να έχει!!! :shock::shock: , υπέγραψα...

επίσης, μετά την γένα, επανήλθε το σώμα σας στην αρχική του κατάσταση (εννοώ...χαμηλά :?:? ) ή υπάρχουν κάποιες μόνιμες αλλαγές?

εννοείς εξαιτίας της επισκληριδίου ή της γέννας?

εγώ δεν είχα καμμιά αλλαγή! :) όλα φυσιολογικά..........

με το καλό σου εύχομαι...... :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και επισης με την επισκληριδιο λενε πως δεν γλιτωνεις την επισιοτομη βεντουζα κτλ!!!!!!

ποιοί το λένε? δεν το έχω διαβάσει ή ακούσει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια.αφροδιτη ρωτα τον γιατρο σου αν κανουν επισκληρηδιο στο ελενα,εγω γεννησα σε νοσοκομειο της επαρχιας.στην ξανθη συγκεκριμενα που δεν κανουν.κ δεν ειχα κ τον γιατρο μου αφου ηταν εξωτερικος.πηγαινα κ εκει τους τελευταιους μηνες κ με παρακολουθουσαν αλλα στην γεννα που ειχα ρωτησει αν θα ειναι αυτος,μου ειπαν οχι οποιος τυχει στην εφημερια. ο θεος βοηθος δηλαδη!!!ευτυχως ολα πηγαν καλα,αλλα με ξεγεννησαν οι μαιες(ο γιατρος εμφανιζοταν σε εκτακτες περιστασεις)

τωρα πρωτα ο θεος στο δευτερο θα παω στης καβαλας(το καινουργιο που λειτουργει)κ εκει δεν κανουν επισκληρηδιο αλλα τουλαχιστον μπορεις να εχεις τον γιατρο που σε παρακολουθει στο νοσοκομειο(οχι τον εξωτερικο)

οσο για τον πονο συμφωνω πως καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος κ καθε γυναικα τα αντιλαμβανεται ξεχωριστα.η μονη συμβουλη που σου δινω σαν πρωταρα ειναι να μην επηρεαζεσαι απο τις εμπειριες κ τα περιστατικα που ακους.ολα δεν τυχαινουν σε ολες.να εισαι ψυχραιμη,να συνεργαστεις με το τον γιατρο σου κ ολα θα πανε καλα.αυτο ισχυει για ολες τι μελλουσες μανουλες.χιονισμενα φιλακια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα κορίτσια,  χρόνια πολλά σε όσες γιορτάζουν σήμερα!! Με το καλό και οι υπόλοιποι υπερηχοι την εβδομάδα αυτή 🤞🤞🤞
    • Καλημέρα κορίτσια 😊 Ο τράχηλος αρχίζει και μειώνεται όσο περνάει η εγκυμοσύνη έχει να κάνει με την κάθε κοπέλα εμένα πχ μειώθηκε στην πρώτη αλλά μετά κόλλησε στο 3 δεν επεσα πιο κάτω εεε για φυσιολογική γεννά δεν ήταν καλό το 3  Είναι νωρίς ακόμα όμως μην σκας για αυτό στην παρούσα φάση είναι μια χαρά αυτό να σκέφτεσαι είναι όσο πρέπει να είναι 
    • Καλημέρα κορίτσια  Πώς είστε εσείς; Εμένα ξεκίνησε η δυσκοιλιότητα όπως στο πρώτο τρίμηνο... Ότι χειρότερο αυτή την περίοδο, που έχουν φουσκώσει και όλα, χέρια, πόδια. Χαλάλι βέβαια, καλά να είναι τα παιδάκια μας και θα τα αντέξουμε και αυτά. Λίγο έμεινε.  
    • Αχ άσε... Αναπολώ τις μέρες που κοιμόταν πολύ τα πρωινά και προλάβαινα να πιω καφεδάκι 🤣 εμένα το παληκάρι κοιμάται 1,5 το πολύ 2 ώρες το μεσημέρι αλλά μόνο πάνω μου... Αν κάνω να τον αφήσω δίπλα ανοίγει μάτια και κλαίει... Οπότε είμαστε αυτοκόλλητοι μέχρι το βράδυ που θα κοιμηθεί. Δε προλαβαίνω τι-πο-τα 🤯 ξέρω όμως ότι αυτές οι στιγμές αργότερα θα μου λείπουν.  Αααααα σιδερένιο το 7ο δοντακι σας! (Κι εμένα με δαγκώνει το κουνέλι μου 🤣) Ναι όσο μπορείς πάλεψε το με τα πατημένα γιατί μετά αν το αφήσεις ίσως να δυσκολευτεις.  Κι εγώ νιώθω ότι δεν έχω συνέλθει πλήρως από τη φάση γέννα - νεογέννητο... Καταρχάς ακόμα σκέφτομαι τη καισαρική και τη περίοδο της λοχείας και ανατριχιαζω... Μπρρρρρ!  Πότε πέρασε ένας χρόνος Ε; Απίστευτο! Ένας χρόνος απαιτητικός αλλά συνάμα όμορφος! Πως έχουν αλλάξει τα μωράκια μας... από μικρά νεογέννητα έχουν γίνει μικροι εξερευνητές 🤣 Κοιτάζω τις φωτογραφίες από την εγκυμοσύνη ή βιντεάκια με τη κοιλιά μου να κινείται και ακόμα δε μπορώ να πιστέψω ότι το έζησα, σαν ένα γλυκό όνειρο.... Τον κοιτάζω και η καρδιά μου πάει να σπάσει από αγάπη... 💙      
    • Πώς τη παλεύω; Πφφφφ ανάλογα τη μέρα .. υπάρχουν μέρες που βγαίνουμε βόλτα, μέρες που συναντιεμαι με φίλες που έχουν κι αυτές μικρά παιδάκια και μέρες που είναι σκέτη καταστροφή...  Εμένα αν ξυπνήσει μέσα στη νύχτα θέλει οπωσδήποτε να πιει γάλα αλλιώς δεν ηρεμεί με τίποτα.  Ευτυχώς 20:30-21:00 κοιμάται. Τις τελευταίες δυο μέρες και μένα κοιμάται περισσότερο.... Μωρέ λες; Λες να κοιμόμαστε σαν άνθρωποι σιγά σιγά; 🤣🤣🤣🤣 Φτου φτου φτου μη το ματιασω!   
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...