Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΜΕ ΑΠΡΙΛΙΟ-ΜΑΪΟ 2011!!!!!Νο 2


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 963
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Hliodwra ali8eia sou lew fenese pio mikri..Den to eipa etsi aplws gia na to pw, to pistevw :D ..kalinixta apo mena k tin zouzouna mou..Filia sin koilitsa!!!

Soullitsa mou nai mou eipane gia ena poli kalo giatro k eipa ap'edw k pera 8a ton zitw auton gia na min 3ana pesw se makaka :) ..Gia auton pou mou eipane einai k o dieu8intis tis Maieutikis sto nosokomeio ekei pou paw k me e3etase k mia fora k ontws einai poli kalos!! Oso gia tin korasa sou euge megalwse para polli mpravo :D:D..Filia stin korasa sou..

:-*:-*:-*

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μολις αυξησεις τα υγρα θα φτιαξει το αμνιακο υγρο, μην ανησυχεις καθολου...

την τεταρτη θα δω τον καινουριο γιατρο και θα μου κλεισει ραντεβου στο ιασω για β επιπεδου, δεν ξερω οποταν ακριβως... happy τελεια θα ναι να γεννησεις φυσιολογικα, ειδικα αμα εχεις και ευκολη γεννα που ειμαι σιγουρη οτι ολες εδω μεσα θα εχουμε ;)

θα δεις δε θα ταλαιπωρηθει και η μεση...

Ηλιοδωρα με τα ακουστικα ακους τιποτες? τελεια φωτο :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερουδια!!!!! happy πολυ καλα ειναι το μωρακι σου μπραβο!! σε ποιο νοσοκομειο θα γεννησεις; εγω που ειμαι στο Ελενα με φυσιολογικο τοκετο (χωρις επισκληριδιο) εμεινα μεσα 4 μερες!

παντως εγω που παιρνω ασβεστιο απο το 4μηνα δεν εχω προβλημα ευτυχως με τα νεφρα. η μεση μου με εγκαταληπει και εχω παρει μονο 4 κιλα. Στην πρωτη εγκυμοσυνη δεν προσεχα και συκωνα βαρη και τωρα το πληρωνω!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα σε ολες τις κοιλιτσες που φουσκωνουν μερα με τη μερα πιο πολυ! Happy μου μεγαλωσε πολυ η κουκλιτσα σου! Μπραβο μπραβο! :D Το ασβεστιο (το ανθρακικο κυριως) δημιουργει πετρες. Ετσι μου εχει πει ενας γνωστος μου χημικος τροφιμων. Αντρια μου σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια! :-* Κοριτσακια μου με τα ακουστικα προσπαθησαμε με τον αντρα μου να ακουσουμε κατι αλλα τζιφος! Επειδη αγορασαμε "μοντερνο" πιεσομετρο, διαλυσαμε το παλιο με τη φουσκα! :lol::lol: και κρατησαμε το ακουστικα. Afro24 ευχομαι στον νεο σου γιατρο να βρεις τον ανθρωπο που ψαχνεις ωστε να εχεις μια καλη γεννα και ενα γερο μπεμπακι! :-* Μια ομορφη μερα στις υπολοιπες κουκλιτσες! Να ειστε ολες καλα! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα φατσουλες!!!!

αντριουλα μην το καθυστερεις καθολου τοτε αφου εισαι κ εσυ ευχαριστημενη βουρ!!!!

αφροδιτακι μου απλα ξερεις τοσο καιρο ημουν προετοιμασμενη για καισαρικη κ μου ηρθε λιγο αποτομο το οτι παιζει κ φυσιολογικα απλα λιγο με τρομαζει το οτι εχω μεγαλο μωρο στην β επιπεδου μου ειπε πως αν παρει ολες τις εβδομαδες θα βγει πανω απο 3.800...στανταρ :shock: πω πω θα με ξεσκιση :?:shock::?:shock: κ εγω τοσο γεννηθηκα 3.850 στην 42η εβδομαδα με χιλια ζορια ειχε δυσκολη γεννα η μανα μου σε μενα...αχ κ δεν ξερω αν μπορω με τις δισκοκοιλες να κανω επισκληρηδιο...πρεπει να το ψαξω θελω να ειμαι πολυ προετοιμασμενη θελω να το χαρω!!!

georgi79 στην ορεστιαδα μενω κ θα γεννησω στο νοσοκομειο του διδυμοτειχου,αν εχεις φυσιολογικη γεννα κ δεν εισαι μυγιαγκιχτη κ το μωρο ειναι σουπερ ο γιατρος μου δεν σε κραταει μεσα σε στελνει σπιτι!!!εννοειτε οτι τα νεογεννητα ειναι απο την ωρα της γεννας διπλα στην μαμα στο ιδιο δωματιο...γενικα ειμαι πολυ ευχαριστημενη απο το νοσοκομειο μας τα δωματια ειναι πεντακαθαρα κ τρικλινα κ αν δεν εχει κ πολλες γεννες ο καθε γιατρος βαζει τις λεχωνες μονες τους η δυο δυο σουπερ!!!

πως την πατησες ετσι με την μεση σου...πω πω σε νοιωθω απολυτα!!!!μακαρι να μην σε ταλαιπωρηση πολυ!!!εχω κ εγω μεγαλο θεμα ως τωρα ειμαι καλα απλα αποφευγω τις πολλες δουλειες να προσεχεις πολυ να ξεκουραζεσαι...

ηλιοδωρα ακριβως αυτο μου ειπε ο γιατρος οτι δημιουργουνται πετρες κ οτι ειναι ενας απο τους χειροτερους πονους...για αυτο μακρυααααα ετσι κ αλλιως το τελευταιο τριμηνο παιρνει πολυ ασβεστιο το μωρο το διαβασα κ στο βιβλιαρακι που μου εστειλαν απο το babyspase η πιο γλυκεια αναμονη...

τι κανετε σημερα??

ειρηνακι ψαξε κ σε συνοικιακα μαγαζακια για κουνια οικονομικη η κανε ενα γκαλοπ στο facebook στις ελληνιδες μαμαδες κ τα κοριτσια απο θεσσαλινικη θα σου πουνε!!!εγω εκανα ενα για το καπνισμα κ τα αποτελεσματα ηταν απογοητευτικα...οι 8 στις 10 καπνηστριες μετα την γεννα κ τον θηλασμο το ξανα αρχισαν το τσιγαρο...αχ μακαρι να μην το ξανα βαλω στο στομα μου ποτε ξανα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalimeroudiaaaaaaaaaa!!!

afro mou auto kanw...ta exw auksisei polu ta ugra..na doume aurio pou tha paw!!

iliodwra exei dikio i andria..oute kan fainesai gia toso...ftousou loipon..aa oso gia tous xtupous valto ligo pio xamila to katw meros tou akoustikou kai piese ligo tin koilitsa..

soulitsa mpravo koritsaki mou me tin terastia korakla!!!etsi..olo omorfa neakia na mas fernete re koritsia!oso gia to fusiologiko..min ksexnas mia fora maxairi tote oles tis fores maxairi(kaisariki)!

filakia se oles!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εχεις δικιο joannaki μου τωρα φοβαμαι πολυ αλλα εχει πολλα καλα η φυσιολογικη γεννα κ το καλυτερο θα ναι οτι θα μπορεσω πολυ γρηγορα να βαλω μπρος κ για το δευτερο!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

happy μενεις σε μια πολυ ομορφη πολη. ειχα ερθει πριν πολλα χρονια και μου αρεσε πολυ. εισαι τυχερη που θα μεινεις μονο 2 μερες, εμεις εδω τι να πουμε 4 μερες!!!!!!

Εγω ειμαι πολυ υπερ του φυσιολογικου τοκετου. Δεν εχεις τοσα προβληματα οσα και με την καισαρικη. Εγω πηγα στο νοσοκομειο με διαστολη 8 και γεννησα δοξα το Θεο μεσα σε δυο ωρες. Οταν ζητησα επισκληριδιο, ευτυχως ο γιατρος μου δεν μου εκανε επειδη εβλεπε οτι κοντευω. Τωρα το ιδιο θα ζητησω να μου συμπεριφερθει. Μου ειπε οτι ειναι κατα της ενεσης και της καισαρικης. Πολυ χαιρομαι!!

τελικα καμια κοπελα δεν θα γεννησει στο Ελενα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalimera koritsakia mou!!

Nai Soullitsa mou avrio 8a paw sto kratiko na piasw mia analisi gia ta oura pou ekana k 8a valw ektakto rantevou k 8a zitisw ton giatro pou mou eipane parolo pou prin 1 evdomada eixa 3ana rantevou ekei k to programmatismeno mou rantevou einai gia tis 1/2 8a tous parakalesw na me dextoun alla an mou poune tipota 8a tous pw pws prin 1 evdomada pou ir8a o giatros pou me e3etase den eide ka8olou to mwro k epeidi den to eniwsa akomi 8a i8ela aplws na akousoun tous palmous..Den 3eroun pws paw k se idiwti giatro k 8a tous pw pws exw nea tou mwrou apo tis 7 tou Dekemvri pou itan k i teleutaia fora pou pirane tous palmous tou mwrou ekei sto kratiko k ws tis 1/2 pou einai to programmatismeno mas rantevou pame gia 2 mines gia na to 3anadoune..Na tous to kanw ligo tragiko :P..Na tous kalopiasw axx 8ee mou euxomai na ta kataferw k na min ginei kammia fasaria..

Eseis ti mou kanete? Emeis xalara sto spitaki..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

georgi79 κ πως ηταν η πρωτη σου εμπειρια απο την γεννα???πονεσε πολυ????τι ρωταω ποναει πολυ αλλα φανταζομε πως ειναι οταν το βλεπεις το μωρακι σου πρωτη φορα...εσυ πως ενοιωσες οταν ειδες το πανεμορφο αγορακι σου????

αντρια αποκλειστικα με ραντεβου ειναι σε εσας???εγω που πηγαινω στο νοσκομειο συνηθως παω απογευματα που εχει εφημερια ο γιατρος μου χωρις ραντεβου..νοσοκομειο με νοσοκομειο τελικα διαφερει πολυ κ ας ειναι κρατικα τελικα ε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Nai Soulla mou k otan 8eleis na deis to mwro k to rantevou sou ka8istera an exeis kapoio logo sovaro tote sou grafei i Maia ena xartaki k to perneis mprosta sta rantevou k se valoune ena ektakto ekeini tin stigmi alla kanonika ka8e 1 fora to mina se vazoune k einai mia mourga ekeini sta rantevou 8a tis, tis vre3w kammia wra k gi'auto agxw8ika pws mporei na ginei k kammia fasaria k den 8a ginei i douleia mou..

Aa k o giatros pou se vlepei ka8e fora den einai o idios an sou aresei kapoios k ton zitiseis k einai mesa k den einai me adeia tote mporei na se dei ekeinos alliws oi Maies sou dinoun opoion 8eloun ekeines :cry::evil::( ..Asta opote paw mou sikwnete i piesi :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Oxi etsi pragmata den ginontai stin Kipro :? ..Allo kliniki k allo kratiko nosokomeio...Ton ari8mo tou kinitou tou ginaikologou mou stin kliniki to exw..Etsi alliws einai me rantevou pou doulevoun ta kratika mono 1 fora to mina k oxi opote 8eloume emeis..Asta!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

η εμπειρια της γεννας ειναι μοναδικη. Πραγματικα τα αισθηματα ειναι μοναδικα. Δεν ξεχνας τους πονους μολις παρεις το μωρακι αλλα με τον καιρο. Για αρκετο καιρο ελεγα πως δεν ηθελα δευτερο. τωρα ειμαι εγκυος στο δευτερο αλλα με την βοηθεια του Θεου θα ηθελα να κανω μετα απο 2 χρονια το τριτο, το κοριτσι!!!!!!!!!!!

Δεν θα ηθελα να κανω καισαρικη, ποναει ο φυσιολογικος τοκετος αλλα μια φορα γινεται, σιγα!!!!!!!!

Οσο για το βαρος του μωρου, ο γιος μου ειχε 600 γρ στην 23η εβδομαδα και γεννηθηκε στην 38η εβδ. 3 κιλα.

ποτε δεν ξερεις!!!! Εμενα με πειραζει ο ανδρας μου και μου λεει πως το μωρο θα βγει 4500γρ!!

φιλακια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΣΑΣ..ΣΑΣ ΕΧΩ ΝΕΑ..ΠΗΓΑ Κ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΚΑΜΠΥΛΗ ΖΑΧΑΡΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΒΡΗΚΑΝ ΣΤΟ Ο ΧΡΟΝΟ=84 ΣΤΟ 60 ΧΡΟΝΟ=94 ΚΑΙ ΣΤΟ 120 ΧΡΟΝΟ=122...ΞΕΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΤΙΜΕΣ??ΕΠΙΣΗΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ Κ ΚΑΤΙ...ΠΟΣΟ ΠΙΕΣΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΓΚΥΕΣ??ΞΕΡΕΙ ΚΑΜΙΑ??ΑΡΧΙΣΑ ΕΝΤΑΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ ΜΕ ΠΟΛΛΑ ΛΑΧΑΝΙΚΑΚΑΙ ΦΡΟΥΤΑ......ΜΕΤΑ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ ΤΡΩΩ ΜΟΝΟ ΦΡΟΥΤΑ...ΥΠΟΦΕΡΩ ΑΛΛΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ??ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΠΑΩ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΓΙΑ ΥΠΕΡΗΧΟ....ΑΣ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ Κ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ.....ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.........ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Jule mou sta apotelesmata pou pires dipla den grafei to maximum k minimum orio? Emena to egrafe k to orio itan 74-106 k egw eixa 67 k mou eipane pws exw ipoglikaimia alla egw ekana tin mikri kampili sakxarou..Den 3erw an einai to idio me tin megali kampili..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

νομιζω το τονιζω νομιζω οτι ειναι καλες οι τιμες σου... ποσα γραμμαρια γλυκοζης σου εδωσε?

jule μην αγχωνεσαι ουτε για τα κιλα ουτε για τιποτα ...

εγω θεωρω ακραδαντα οτι την εγκυμοσυνη πρεπει να την απολαυσεις κοριτσια.

Και ακομα και ο διαβητης κυησεως αντιμετωπιζεται μια χαρα και φευγει μετα και ειναι και στον οργανισμο μου ηρθαν δυο κοπελες στο φαρμακειο 7ο μηνα με αυξηση βαρους 6,5 κιλα η μια 9 η αλλη τιποτα παραλογο και εκαναν διαβητη και οι γιατροι τους ειπαν οτι καποιοι οργανισμοι το κανουν ουτως η αλλως . Αυτος ο διαβητης με τη γεννα φευγει ... δεν ειναι κατι τραγικο. Εγω θεωρω οτι αυτο που μας συμβαινει ειναι μοναδικο . Για τα φρουτα και τα λαχανικα κανεις καλα γιατι βοηθουν το μωρο αλλα μη στεναχωριεσαι γλυκεια μου... Ολα καλα θα πατησουμε και μια διαιτα μετα κι ολα τελεια. ε ε ε ε μα, πειτε κι οι αλλοι βρε παιδια :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παραθετω τα εξης:

ΧΡΟΝΟΣ ΤΙΜΗ ΣΑΚΧΑΡΟΥ

T=O 95mg/dl

T=60min 180mg/dl

T=120min 155mg/dl

T=180min 140mg/dl

Σημειώνεται ότι διάγνωση διαβήτη τίθεται όταν τουλάχιστον δύο τιμές σακχάρου υπερβαίνουν τις παραπάνω τιμές. Εάν προκύψει μόνο μία τιμή παθολογική, συστήνεται επανάληψη ένα μήνα μετά. Η διάγνωση του διαβήτη τίθεται απευθείας, όταν το σάκχαρο νηστείας το πρωί βρεθεί πάνω από 126mg/dl (συνήθως πρόκειται για προϋπάρχοντα διαβήτη που ήταν αδιάγνωστος).

απο το site http://www.iatronet.gr/article.asp?art_id=7182

οποτε νομιζω οτι εισαι μια χαρα :D

Οσον αφορα στην πιεση σου, καλο ειναι να μην ξεπερνα το 14 , βεβαια παιδια ο ελεγχος της πιεσης ειναι κατι σχετικο και προυποθετει ηρεμια αν εισαι εξαιρετικα αγχωμενη μπορει να κανει νευροπιεση, η οποια δεν ειναι αντιπροσωπευτικη της πιεσης που εχεις γενικα.

Παντως θα το ξαναπω, σημερα ο λ α αντιμετωπιζονται

Πολυ καλημερα σας :D:D:D:D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

jule μην αγχωνεσε ειναι πολυ καλες οι τιμες σου, ετσι ειχα και εγω στο πρωτο μου. η πιεση σου πρεπει να ειναι μεχρι 13. την πατησα εγω στην αρχα της εγκυμοσυνης και την μετρουσα συνεχεια και ειχα 11 το πολυ 12,5/ η μεγαλη.

ποσα γραμμαρια γλυκοζης σου δωσανε; εμενα μου ειχαν δωσει 75γρ ζαχαρη και οσο θελω νερο.

καλημερουδια!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα!!

Καλε τι αγχος και πανικος ειναι αυτος/? Οπως λεει η αφρο ολα διορθώνονται την σημερον ημερα!! Χαλαρα λοιπον να δεις τι θα σου πει ο γιατρος..μην πανικοβαλεσαι γιατι πανικοβαλεις και το μωρό.. Καλα εκανες και ξεκινησες διατροφή με φρουτα και λαχανικα..κι εγω πρέπει σιγα σιγα να σταματησω τους κουραμπιεδες..φτανει καλη μου τελειωσαν τα χριστουγεννα :lol::lol::lol::lol::lol:

Μπορω ομως? αφου καθε μερα ερχετε κοσμος στο σπιτι και να σου τα γλθκα , να σου το ενα να το αλλο που να κρατηθεις! ( ποπο στις δικιολογιες πρωτη ειμαι :mrgreen: )

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Koritsares mou kalimera!!

Prin kanena misawro ir8a apo to kratiko noskomeio k NAI TA KATAFERA k me e3etasan..Fisika den mou ekanan k tipota mono me ele3an me to mixanima twn palmwn alla k oti akousa tous palmous tis zouzounas mou k einai mia xara k iremisa egw eimai paneutixis :-bd :-BD..

Tin pempti paw ston ginaikologo mou gia e3onixistiko elegxo k gr :)

:-*:-*:-*

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αστα βρε ειρηνη αστα, παρολα αυτα ολα καλα... κι εμεις και τα μωρα μας ειναι μια χαρα χαλαλι...

Οπως λεει και η γιαγια μου, εγω αυτα τα μοντερνα δεν τα καταλαβαινω η σωστη εγκυος ειναι χοντρη και την ταιζουμε :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπραβοοοοοο!! Τωρα σου εφυγε το αγχος ε? Αντε αντε τωρα τι εμεινε σε 6 μερες πας παλι στο γιατρο!

Εμεις παμε το αλλο Σαββατο και μου μοιαζει τοσο μακρινο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...