Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΦΟΥΣΚΟΚΟΙΛΙΤΣΕΣ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΟΥ 2010!!! Νο 6


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 993
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μπράβο spirtouli! 'Αντε, πότε θα' ρθει κι αυτή η κοπέλα, χάθηκε... Πού είστε γενικώς βρε φουσκοκοιλίτσες? εδώ έχουμε τόσα θέματα να αναλύσουμε: παιδικό δωμάτιο κ επιπλα, καρότσια... άντε, περιμένω γνώμες :!::!::!:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πριν λιγο πηρα κι εγω τα αποτελεσματα απο την καμπυλη και ειναι καλα εκτος απο την τελευταια που ισως να δειχνει και υπογλυκαιμια. Πηρα τη μαια και μου ειπε να μην ανησυχω, παρ ολα αυτα περιμενω το απογευμα να τις παω στο γιατρο. ελπιζω να πανε ολα καλα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστω demaki!!! :):)

αλλα εγω δεν εχω ψαξει ακομα τιποτα, το μονο που εχουμε κανει ειναι το βαψημο πριν κανενα μηνα που φαβαμε το σπιτι και ειναι λαχανι-ζαχαρη και στη μεση θα μπει μπορντουρα αλλα τι........???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ολα καλα θα ειναι sofouki το πολυ πολυ να σου πει να τρως κανενα γλυκακι παραπανω...(μιαμ,μιαμ)πλακα κανω!!!! τωρα για υπογλυκαιμια στην καμπυλη ζαχαρου πρωτη φορα ακουω...πες μας και μας οταν μαθεις. φιλια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

sofouki όλα θα είναι μια χαρά! το θέμα απ' όσο ξέρω είναι να μην έχεις ζάχαρο!

spirtouli για ρίξε μια ματιά στο cosycorner.gr που έχει αρκετά για τη διακόσμηση δωματίου. και το mywall.gr είναι πολύ καλό, αλλά αρκετά ακριβό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας και απο μενα κοριτσια!!!!! σοφουκι καμπυλη και υπογλυκαιμια?μωρε μπραβο!σπιρτουλι ουτε εγω πισττευω να ειναι κατι σοβαρο οποτε μην ανχωνεσαι ,ο γιατρος ξερει και θα το ψαξει,αχου!πολλη μου αρεσει το τικερακι μου!!!!!!!!!!! :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κοριτσάκια!!!

Αντε κόρίτσια τελειώσατε με τη καμπύλη τέλεια. Να κάνουμε και τη καμπύλη και μετά δεν έχουμε τίποτα σημαντικές εξετάσεις είναι σαν να πλησιάζουμε το τερματισμό.

Εγώ έχω τρελαθεί όποτε βγαίνω έξω όλο και κάτι ψωνίζω για το μπεμπούλη (κορμάκια, καλτσάκια, κοβερτούλες, κτλ), δεν μπορώ να αντισταθώ μου φαίνονται όλα τόσο τέλεια!!!! Σήμερα πήγα στη τράπεζα και δίπλα έχει ένα κατάστημα με παιδικά. Υποτίθεται μπήκα να ρίξω μια ματία και του πήρα 2 κορμάκια (3 μηνών) και κάτι πανάκια που τα βαζεις στον ώμο για όταν ρέυεται το μωράκι.

Με τα μεγέθη φοβάμαι εγώ τα περισσότερα τα παίρνω για 3 μηνών, ελάχιστα θα πάρω για νεογέννητα. Όπως μου'χουν πει τα μωράκια μεγαλώνουν γρήγορα στην αρχή.

Σήμερα το μενου έχει φασολάκια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσια!!!!!!!!!!

Χαθηκα λιγο αλλα το νινι κλωτσαει πολυ πολυ και ξαπλωνω γιατι με πονάει!

Βλεπω αρχισαν οι καμπύλες ζαχάρου ε? Σουπερ, προχωραμεεεεεεεε!!!!

Αχ αντε ερχονται και τα Χριστουγεννα, τσουπ τσουπ κοντοζυγωνουμε!!!!!!!!!!! :lol::lol:

Παω παλι να ξαπλωσω γιατι ζορίζομαι!!!! Σας φιλω πολυ πολυ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια κ απο μενα....σημερα ολη μερα ξαπλα λογω χαμηλης πίεσης κ ζαλαδας,εφυγα απο δουλεια αρον αρον διοτι με ειχε λουσει κρυος ιδρωτας :cry::cry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα!

Χαθηκα...σας εχασα κ δεν προλαβαινω να διαβαζω η δολια η μανα :lol::lol::lol::lol::lol:

Βασικα δεν εχω τιποτα νεοτερο...το σημαντικο ειναι οτι εχουμε ησυχια,ηρεμια,ταξη και ασφαλεια!

Οι μπεμπες-χορευτριες ολη μερα κανουν τις χορογραφιες τους...ο βραδυνος υπνος ολο κ λιγοστευει...αυτα.

Βλεπω οτι ξεκινησαν οι καμπυλες ζαχαρου.... :ymsick::ymsick::ymsick: Υπομονη και καλα αποτελεσματα!

Εγω δεν ειχα ενημερωση απο τον γιατρο μου ακομα...την αλλη Παρασκευη που εχω ραντεβου θα εχω και νεοτερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια! τι γινεται? εγω χτες τελικα πηγα τις εξετασεις μου στο γιατρο και το μονο που μου ειπε ειναι να περιορισω λιγο τα γλυκα :?:? . εεε, θα τα περιορισω... τι να κανω?? Οοοολα για τον παιδαρο!! ;);) κατα τα αλλα ολα καλα και ησυχα. Σημερα πρεπει να ασχοληθω σοβαρα με μια εργασια μου γιατι αυριο θα φυγουμε διημερακι και δεν θελω να εχω εννοιες...

Επισης πιασαμε τα 10 κιλακια. Ο θεος να βαλει το χερι του...

τεσακι κ γιουλακι περαστικουλια...

τι εχει το μενου σημερα? εμεις ψαρονεφρι με σαλατουλα :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερουδια σε όλες,τι κανετε? Τελευταια μερα στην δουλεια σημερα και απο Δευτερα αδειουλα :D:D

Σημερα θα ξεκινήσουμε στολισμό με την ελπίδα να τελειωσουμε αυριο :lol::lol::lol:

Επίσης Δευτερα εχουμε καμπύλη ζαχάρου και σκεφτομαι πως θα περασουν 3 ολοκληρες ώρες :?:?

Να σας πώ οτι παρήγγειλα απο το babynet αυτοκόλλητα forever friends και τα πήρα προχτες ...ειναι πολύ γλυκούλικα αν και αναρωτιέμαι αν θα μεινουν στον τοιχο ή αν θα ξεκολλάνε.

Τωρα που σταματαω ξεκιναμε και βαψιμο δωματιου για να στεγνωσει καλα...Πήγα και νεοσετ για ενα κρεβατακι και μου αρεσε ολοκληρο σετ παιδικου δωματιου αλλά μαλλον δεν θα το παρω τωρα γτ θα ξεφυγουμε απο το βρεφικο και θα παμε στο παιδικο - εφηβικο...ουφ αγχος βρε παιδι μου με ολα αυτα :lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια , τι κανετε? εμενα ο γιατρος δεν μου ειπε να κανω καμπυλη σακχαρου, μαλιστα στο τελος της επισκεψης το ρωτησα: καμπυλη σακχαρου δεν θα κανω? και μου απαντησε οτι δεν χρειαζεται, βεβαια δεν ρωτησα γιατι δεν χρειαζεται κ τωρα το μετανιωσα.... παιζει ρολο που ειναι η 2η εγκυμοσυνη μου? τωρα θα ξανα παω οταν θα ειμαι 29 εβδομαδων.... θα τον ρωτησω σιγουρα τοτε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κωνσταντινε ο δικος μου γιατρος τη θεωρει ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ εξεταση, και την κανει σε ολες ανεξαιρετως! Πρωτη φορα ακουω να λενε οτι δεν χρειαζεται για οποιοδηποτε λογο :?:? . 29η εβδομαδα δεν θα ειναι αργα για να γινει? εμενα μου ειχε πει 26-27 εβδομαδων γινεται. Δεν θελω να σε αγχωσω και σιγουρα δεν εχω και την παραμικρη γνωση του αντικειμενου, ομως προτινω να του μιλησεις και να την κανεις ετσι κι αλλιως! ;)

καλημερουδια ρανιααα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω εχω διαβασει οτι γινεται απο 26 εως 30 εβδομαδων.... τι να πω περιεργο μου φανηκε κ μενα αλλα ισως να υπαρχει καποια εξηγηση!!! καμια αλλη που να ξερει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ο πρωτος γιατρός που ειχα και τον οποιο εμπιστευομουν παρα πολυ μου ειχε πει πως εφοσον οι μηνιαιες αιματολογικες εξετασεις δειχνουν οτι δεν εχω προβλημα με το ζαχαρο δεν θα χρειαστει να κανω και καμπυλη ζαχαρου...τωρα αυτη που εχω την κανει προφανως σε ολες και ετσι την εδωσε και σε μενα ...ρωτα για καλο και για κακο κωνσταντινε κ βλεπεις...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τεσακι η μηνιαια μου εξεταση στο ζαχαρο ηταν παντα απο 70-75. τελεια δηλαδη. στην καμπυλη εκτοξευτηκα στα ανωτερα φυσιολογικα επιπεδα (ενω στην τριωρη μετρηση εμφανιστηκε υπογλυκαιμια) και προληπτικα μου περιορισε σημαντικα τα γλυκα και γενικα το αμιλλο. Φυσικα και η καθεμια ακουει και εμπιστευεται το γιατρο της (εμενα τυχαινει να ειναι κ πολυ κοντινος συγγενης) αλλα και η μικροβιολογος που πηγαινω μου ειχε πει οτι η καμπυλη ειναι απαραιτητη και καμια απολυτως σχεση δεν εχει με τη μηνιαια εξεταση. Επι λεξη μαλιστα ειχε πει "αλιμονο αν ξυπνας ενα πρωι και νηστικη εχεις ζαχαρο"!!! Anyway, εγω ειμαι της αποψης οτι απο την στιγμη που μια εξεταση ειναι για καλο του μωρου και δικο μας, δε βρισκω το λογο να μην την κανω ΕΣΤΩ και προοληπτικα. ;);)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κοριτσάκια!!!!

Εγώ την καμπύλη θα την κάνω στις 3 Ιανουαρίου. Εδώ στην Αμερική πρώτα μας κάνουν τη μίνι καμπύλη της 1 ώρας που πίνεις 50 mg γλυκόζη. Αν αυτή η εξέταση δείξει κάποια ενδειξη μη φυσιολογικών επιπέδων τότε θα κάνω τη 3 ωρη εξέταση καμπύλης.

Πάντως ο γιατρός μου είπε πως όλες κάνουν τη μίνι καμπύλη ζαχάρου.

Σήμερα έχουμε δουλίτσα στο γραφείο και ΒΑΡΙΕΜΑΙ!!!!! Χτές το βράδυ με έπιασε η προκοπή να μαγειρέψω διάφορα- καλαμαράκια τηγανιτά, ψάρι στο φούρνο, πατάτες τηγανιτες, χωριάτικη σαλάτα και έφτιαξα και μια σάλτσα συνοδευτική για τα καλαμαράκια. Όπως καταλαβαίνετε σκάσαμε στο φαι και εγώ ένιωθα ένα πτώμα. Ως αποτέλεσμα με έπιασε ένας απίστευτος πόνος στη μέση και στη πλάτη. Δεν το ξανακάνω ένα φαγάκι και φτάνει.

Φιλάκια σε όλες και στα ζουζουνάκια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

♫♥♪♫♥♪ γειά σας χριστουγεννιάτικες κοιλιτσες ! χο χο χοοοοο !!!

ολα καλά με τις καμπύλες προς το παρόν ε; αντε και στις υπόλοιπες!

εγω εχω αυριο ραντεβουδάκι να μαθω ΠΟΤΕ θα χάσω και γω 3 ώρες στο μικροβιολογικό για να με κανουν σουρωτήρι...(μισώ τις βελόνες... γκκρρ!!) το μόνο καλό ειναι οτι θα δω τον μπεμπίνο !!! αναρρωτιέμαι πόσο πήγε τώρα...! υψος, βάρος κλπ... το γλυκουλάκι μας.... :oops::oops::oops:

κατα τα αλλα, ολη μερα καθομαι και χαζεύω τα λαμπιονια του δεντρου ... σα χαζή...

...μα τέτοια βαρεμάρα ;; χιχιχι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κοριτσια τι κανετε?αποτι βλεπω ολες καλα!!και εγω το ιδιο,να ρωτησω ξεκινησε καμμιας να τρεχει το στηθος πρωτογαλα?εμενα εδω και 2 εβδομαδες τρεεεεεεεεεεχει, δεν με εκπλησει ομως γιατι το ιδιο ειχα και στην πρωτη μου εγκυμοσυνη,να σκεφτειτε οτι φοραω επιθεματα στηθους γιατι λερωνω μπλουζες αλλα δεν με πειραζει καθολου αφου αυτο οπως τελικα μου εδειξε η πειρα μου σημαινει ποοοοοολη γαλα...... :D το μονο που με ενοχλει ειναι οι πονοι στα ισχια μου ,ανασκελα να ξαπλωσω μου ειναι δυσκολο μεχρι να βολευτω και οταν σηκωνομαι το κανω αργα αργα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα και καλο Σαββατοκυριακο να εχουμε!

Μπεμπεδονεα δεν εχω μιας και το επομενο ραντεβου μου ειναι την αλλη Παρασκευη,στις 10 του Δεκεμβρη....Ευτυχως τρωω τα κλωτσομπουνιδια μου κ ηρεμω :lol::lol::lol::lol:

Εχω κ εγω πονο στο δεξι ισχιο,συνηθως τα βραδυα κ ξυπναω και απο αυτο....δηλ μια ξυπναω απο το ισχιο,μια για τσισακια,μια για το χαπι...αναθεμα τον υπνο που κανω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσακια! τι κανετε?? εγω εφαγα το πρωινο μου και προσπαθω να τελειωσω την εργασια μου για να φυγω ηρεμη το διημερο εκδρομουλα! :D:D χτες δεν ευχαριστηθηκα καθολου υπνο, σηκωθηκα 4 και κατι για τουαλετα και μεχρι τις 6 στριφογυριζα. ξανακοιμηθηκα βεβαια μετα κανενα δυωρακι αλλα σηκωθηκα κουρασμενη. Η κοιλια μεγαλωσε αποτομα τις 2 τελευταιες βδομαδες και δεν ευχαριστιεμαι υπνο καθολου. Ξαπλωνω στο αριστερο πλαι ομως ο μπεμπης μαλλον στριμωχνεται και χοροπηδα!! :?:? Σκεφτομαι να παρω αυτα τα μαξιλαρια υπνου που θα βολεψει και αργοτερα στο θηλασμο πρωτα ο θεος... Στο μεταξυ νιωθω οτι ο χρονος εχει σταματησει να κυλα κι αρχιζω να κουραζομαι... και ακομα ειμαι 6 μηνων... :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

  • Απαντήσεις

    • Οπότε @Ersi85 αν κατάλαβα καλά δεν έχεις γυρίσει στη δουλειά που έλεγες; Είχα μείνει στο ότι θα γυρνουσες στους 3 μήνες περίπου.
    • Καλώς σε βρήκαμε πάλι @Ersi85! Α έχετε πολλά δοντακια εσείς! Κανένα ψωμί του δίνεις; Ξεκίνησε τον έστω πατημένα γιατί συνηθίζουν λένε τα αλεσμένα και μετά δυσκολεύονται πολύ να περάσουν σε κομμάτια. Εγώ της έκανα μικτή διατροφή. Της έδινα και κομμάτια να εξερευνά και αλεσμένα για να τρώει 😅 8 μηνών την ξεκίνησα πατημένα και επειδή τα πήγαινε πολύ καλά μετά από μια εβδομάδα την ξεκίνησα κανονικά κομματάκια. Γενικά με τα φρούτα με έχει "βασανίσει" που δεν τα τρώει αλλά τώρα που μπήκε στον 10ο μήνα σαν να ξεκίνησε να της αρέσουν. Αφού πλέον της δίνω την μπανάνα και τρώει σχεδόν μισή μόνη της, ενώ πριν έκανε γκριμάτσα αηδιας και την πετούσε κάτω 🤣🤣 🤣 Αλλά τα πάει εξαιρετικά με τα κομμάτια από την αρχή, ούτε gagging ούτε τίποτα. Αχ κορίτσια εγώ το σκέφτομαι για 2ο αλλά λέω να περάσει λίγο ο καιρός γιατί 1) θέλω vback 2) ε να γυρίσω λίγο δουλειά να βρω τα πατήματα μου πριν έρθει η καταιγίδα του 2ου 😅 Να έχει μεγαλώσει λίγο και η μικρή να καταλαβαίνει περισσότερα. Κι εμείς μόνοι μας την μεγαλώνουμε, αλλά ευτυχώς έχω πολύ βοήθεια από το σύζυγό ❤️ Αφού καμία φορά που δεν την παλεύω του την δίνω 7 το πρωί που ξυπνάει η κυρία να μου την κρατήσει μέχρι τις 8 που φεύγει για δουλειά για να κοιμηθώ 😅 Τώρα ο ύπνος... Μία έτσι μία αλλιώς. Νομίζω έχω συνηθίσει πια και δεν με ενοχλεί 😅 Κάνει και ψιλοστανταρ αφυπνίσεις (12-4-6-7)  οπότε ίσως έμαθε ο οργασμός μου 🤣  Από κατορθώματα μπέμπας , έτοιμη είναι να περπατήσει 😅 Έχει ξεκινήσει να πατάει όλο το πέλμα (τόσο καιρό κινείται μόνο με τις μύτες) και κάνει πρόβες να σταθεί χωρίς να ακουμπάει κάπου! Έχω τρελαθεί! Δεν το περίμενα τόσο νωρίς. Καλά εννοείται θέλει καιρό ακόμα, αλλά μου κάνει εντύπωση πως προπονεί τον εαυτό της! Όταν ξεκινάει κάτι καινούργιο το κάνει συνέχεια μέχρι να το τελειοποιήσει και μου φαίνεται τόσο υπέροχο όλο αυτό!(Φαντάζομαι όλα τα μωρά το ίδιο κάνουν 😅)
    • Η αλήθεια είναι ότι πας με άλλο αέρα...και μπορώ να καταλάβω πόσο κουραστική είναι αυτή η διαδικασία...φτάνεις πολλές φορές σε σημείο να το κάνεις με το ζόρι, χωρίς να το απολαμβάνεις.. Και να ξέρεις ότι θα έρθει την πιο κατάλληλη στιγμή!!! Να ξεκουράζεσαι και να κάνεις πράγματα που απολαμβάνεις!!! Και μόλις έρθει θα τα ξεχάσεις όλα 🥰🥰
    • Καλά θα κάνεις κορίτσι μου!! Εύχομαι όλα καλά να πάνε! Είναι από μόνη της όλη αυτή η διαδικασία και η αναμονή στρεσογόνα οπότε τουλάχιστον να ξέρεις ότι είσαι σε καλά χέρια και πως έχεις έναν γιατρό που θα σε βοηθήσει να τα καταφέρεις! Θα δεις ότι θα κάνεις τα επόμενα βήματα και θα έρθει το μωράκι σου!! 
    • Ναι εγω τόσο έδωσα την τελευταία φορά αφού παίρνει 50 ευρώ επίσκεψη + 50 για το παπ 🤷‍♀️  Εσυ 40 ευρω πληρώνεις σε ιδιώτη γιατρό Αθήνα ; 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...