Μετάβαση σε περιεχόμενο

παιδοτοπος...πως τον φανταζεσαι?


Recommended Posts

καλησπερα κοριτσια!!!

θελω να θεσω μια ερωτηση για οοολες τις μανουλες...και οχι μονο!

οταν ακουμε "παιδοτοπος" τι μας ερχετε στο νου...?

τι απαιτησεις εχουμε για να παμε το παιδι μας εκει?

αξιζει?

σημερα εβλεπα κατι παιδια να παιζουν στην πλατεια μιας εκκλησιας στο κεντρο του πειραια και τα χαζευα ωρες! οι γονεις προτιμουν να τα πηγαινουν σε παιδοτοπους απτο να ζουν ελευθερα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καμια φορα εχουν και οι γονεις την αναγκη να πιουν ενα καφεδακι με την ησυχια τους χωρις να φοβουντε για το παιδι. Γι αυτο και επιλεγουμε τους παιδοτοπους. Στην πλατεια, παρκα κτλ τα κυνηγας συνεχεια!!! ;) Βεβαια ποσο ασφαλης ειναι... στο παιδων 2 εβδομαδες ειδαμε ουκ ολιγα ατυχηματα σε παιδοτοπους!!!! :shock:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το ειχα διαβασει σε ενα αρθρο οτι τα περισσοτερα ατυχηματα ειναι σε τετοιους χωρους!!!

πως ειναι το ιδανικο ομως οεο?!χαχαχα

οι περισσοτεροι χωροι ειναι για να ευχαριστουν τον γονιο κ οχι τοσο το παιδακι! δεν εχουν πολλα ατομα για επιβλεψη!

μεγαλο θεμα εθιξα ε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοιτα. Εγω τον παω καμια φορα σε εναν παιδοτοπο που εχει 2 κοπελες κι οχι πολυ κοσμο. Επειδη ειναι μικρουλης συνηθως τον εχουνε αγκαλιτσα και παιζουνε κι ετσι δεν φοβαμαι. Βεβαια εγω πιο πολυ τον πηγαινα για να συνηθισει την απουσια μου λιγο λιγο και να εγκλιματιστει καλυτερα στον βρεφικο σταθμο! Επαιζε εφευγα ξαναεμφανιζομουν μετα και ξανα απο την αρχη. Ετσι εμαθε οτι φευγω αλλα γυριζω γρηγορα. Αρα ειμαι καπου κοντα! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στην περριοχη που μενουμε,ο παιδοτοπος ειναι πολυ καλος.το μονο μειονεκτημα ειναι οτι ο εσωτερικος χωρος ειναι μικρος κ τωρα το χειμωνα γινεται ενας ψιλοχαμος.κ ειδικα οταν εχει κ γεννεθλια.ο εξωτερικος χωρος ειναι πολυ μεγαλος,με διαμορφωμενο χωρο για ποδηλατα,κουνιες κ.α. οποτε οσο κοσμο κ να εχει δεν φαινεται.ετσι λοιπον τωρα που χειμωνιαζει οταν ειναι να την παω στο παιδοτοπο,επιλεγω καθημερινες,τις μερες που η αγορα ειναι ανοιχτη γιατι τα περισσοτερα μεγαλυτερα παιδακια του δημοτικου εχουν διαβασματα,αγγλικα κ.α. δραστηριοτητες οποτε δεν τα πηγαινουν παιδοτοπο κ ετσι δεν εχει πολυ κοσμο.κ με την αγορα αλλες μαμαδες δουλευουν ή πανε για ψωνια οποτε κ παλι δεν εχει κοσμο.ετσι μ'αυτον το τροπο κ ησυχια εχει κ η κοπελα μπορει κ τα προσεχει καλυτερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νομίζω ότι εδώ στην Αθήνα οι γονείς φυλάνε τα ρούχα τους για να έχουν τα μισά που λένε.

Που να το αφήσεις το παιδί να παίξει με τόσους κινδύνους στις γειτονιές?

Περίεργοι τύποι και αυτοκίνητα παντού.

Προσωπικά εγώ δεν το έχω πάει το ζουζουνάκι μου ποτέ σε κλειστό ιδιωτικό παιδότοπο αλλά σκέφτομαι φέτος να τον πάω.

Θα προτιμούσα να έπαιζε ανέμελα έξω όπως λες (όταν μεγαλώσει λίγο) αλλά μου είναι δύσκολο να τον αφήσω, θα παίζει ανέμελα

τα καλοκαίρια στο χωριό του πατέρα μου κάτω από τον πλάτανο…

Οι επιλογές που έχεις στην πρωτεύουσα είναι συγκεκριμένες. ΄΄Η θα το πας παιδότοπο ή θα του ξεκινήσεις νωρίς κάποια ομαδική αθλητική δραστηριότητα.

Και οι δυο επιλογές με το αζημίωτο βεβαίως βεβαίως….

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

na pw thn alitheia protimw enan kalo paidotopo apo mia paidikh xara ......

o paidotopos pou pame kata kairous einai polu kalos kai exeiarketes kopeles gia epiblepsh (ektos kai an uparxoun gennethlia kai ginete xamos) den fobame an paisei katw tou mpei kanena xaliki sto mati ,derma ...

ton klotsisei kamia kounia ,ton tsalapatisoun sthn tsoulithra .sthn paidikh xara prepei na eimai sta 10 cm apo dipla tou ...pame gia na paiksei o mikros kai kourazome egw ase pou prepei na kanw egw olo paratiriseis sta upolipa paidia .ston paidotopo briskei polla paixnidia uparxoun oi kopeles pou ton paizoun kai ta prosexoun pou kanoun autes paratirish se opoio xriazete ,den xriazete na trexw sinexos apo pisw tou ,an paisei katw einai para polu malaka den uparxoun kapakia kai apotsigara sto patoma ......

gia autous kai alous tosous logous protimw twra paidotopo .....eimai kai eguos den mporw na trexw apo pisw tou sinexia .argotera pou tha megalosei fobame polu na paizei monos tou katw sto dromo h se kapoia alana .......uparxoun polu anomaloi .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν εχεις κ αδικο.για τα μικρα παιδακια δεν πολυ ειναι η παιδικη χαρα.η δικια μου ειναι 4 κ ηδη απο το προυγουμενο καλοκαιρι την εβγαζα στην πλατεια κ στην παιδικη χαρα.βγαινουμε ολες οι μαμαδες,πιανουμε απο ενα παγκακι κ τα παιδια μας παιζουν ξενιαστα.να σημειωσω φυσικα πως ζουμε σε χωριο οποτε καταλαβαινετε οτι ειναι μεγαλη η διαφορα απο την πολη.ολοι γνωριζομαστε, τα παιδια δεν ειναι κ παρα πολλα ωστε να μην τα βρισκουν ή να μαλωνουν συνεχεια,γνωριζονται κ οι μαμαδες μεταξυ τους.το καλοκαιρι που μας περασε την βγαλαμε στη πλατεια μεχρι αργα το βραδυ χωρις φοβους κ ανυσυχιες κ ηταν πολυ καλα.αφου τωρα που κλειστηκαμε μου ζηταει συνεχεια πλατεια κ ποδηλατο.ευτυχως που υπαρχει κ η γειτονια με λιγα παιδακια,οποτε βολευομαστε κ ετσι.και αυτο μεχρι ν'αλλαξει η ωρα κ να νυχτωνει απο τις 5,μετα πουθενα μονο σε σπιτια με τις φιλες της.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δυστηχώς τώρα το χειμώνα δεν έχεις και πολλές επιλογές ώστε να πας κάπου να παίξουν τα παιδιά. Οι παιδότοποι λοιπόν είναι μια καλή λύση και το ιδανικό είναι να πηγαίνεις καθημερινές όπου δεν έχει πολύ κόσμο. Βέβαια το καλοκαίρι προτιμώ χίλιες φορές να πηγαίνουμε στη παιδική χαρά ή ακόμη καλύτερα στη θάλασσα και πιστεύω πώς και τα παιδιά το ευχαριστιούνται περισσότερο [smilie=icon_flower.gif] !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΥΚΛΑΡΑ ΜΟΥ ΡΑΜΟΝΑ!!!!!!!Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΠΟΥ ΑΝΟΙΞΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ!!!!!!!!

ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ Η ΠΑΙΔΙΚΗ ΧΑΡΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ,ΣΗΜΕΡΑ ΠΗΓΑΜΕ ΣΕ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΠΑΙΔΟΤΟΠΟ ΣΤΑ ΜΑΚΝΤΟΝΑΛΤ ΣΤΗΝ ΒΑΡΗ Κ ΕΙΔΑ ΤΗΝ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΤΡΟΜΑΓΜΕΝΗ!!ΤΑ ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΙΑ ΗΤΑΝ Κ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ Κ ΕΠΙΘΕΤΙΚΑ ΑΛΛΑ Η ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΜΠΕΙ Κ ΚΟΙΤΟΥΣΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΙΑ,ΕΝΩ ΣΤΗΝ Π.ΧΑΡΑ ΤΡΕΧΕΙ ΧΑΙΡΕΤΕ Κ.Λ.Π.

ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΞΥΠΗΡΕΤΕΙ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΝΑ ΗΡΕΜΗΣΟΥΝ ΛΙΓΟ Κ ΒΟΛΕΥΕΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ ΗΛΙΚΙΕΣ ΑΝΩ ΤΩΝ 3-4 ΕΤΩΝ.

ΕΚΤΟΣ ΑΥΤΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Κ ΠΟΛΥ ΚΑΘΑΡΟΙ ΟΙ ΠΑΙΔΟΤΟΠΟΙ Κ ΕΠΕΙΔΗ ΔΟΥΛΕΥΑ Κ ΕΓΩ ΟΠΩΣ ΞΕΡΕΙΣ ΣΕ ΠΑΙΔΟΤΟΠΟΥΣ ΔΕΝ ΚΑΘΑΡΙΖΟΥΝ ΤΑ ΦΟΥΣΚΟΤΑ ΠΟΤΕ!!!!!!!!!!!ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΒΡΩΜΙΚΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ ΜΕΧΡΙ ΤΑ ΝΥΧΙΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...