Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΠΟΣΑ ΚΙΛΑ ΠΗΡΑΤΕ-ΠΑΙΡΝΕΤΕ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ?


Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια!!!

Εγώ είμαι +8 ίσως και +9 (άλλαξα πάλι ζυγαριά...) και περιμένω να πάω στον γιατρό την Δευτέρα να με ζυγίσει καθώς από την αρχή ζυγίζομαι εκεί...

εάν πάω +10-11 μέχρι το τέλος θα είμαι πολύ ευχαριστημένη!!!

Πάντως η κοιλιά μου έχει γίνει πολύ βαριά σε σχέση με το υπόλοιπο σώμα μου!! Μικρή μεν (για την εβδομάδα που είμαι) αλλά βαριά!!! Το μικρούλι μέσα δεν χωράει...θα βγει από τα πλευρά μου :lol::lol::lol:

Chrystalleni εάν μεγαλώνει το μωρό τότε τα κιλά που παίρνουμε πάνε στο μωράκι και όχι σε εμάς...Για αυτό και εγώ από εδώ και πέρα δεν ανησυχώ για όσα θα μπουν...

Και ναι το αίσθημα της ακατάπαυστης πείνας το νοιώθουμε ΟΛΕΣ μας :lol::lol::lol: απλώς εγώ ήμουν τυχερή-άτυχη και είχα αναγούλες και έντονες δυσπεψίες τους 5 πρώτους μήνες της εγκυμοσύνης οπότε ήμουν χαμηλά στα κιλά και είχα 'περιθώριο'

Πάντως μέχρι 15 είναι τέλεια πιστεύω...από εκεί και πάνω είναι δύσκολο...βέβαια εξαρτάται και με πόσα κιλά ξεκίνησε η κάθε κοπέλα...αν πχ ξεκίνησε λιποβαρής...ε αναγκαστικά πρέπει να πάρει! Πώς θα στηρίξει το μωράκι ???

Γεωργιάννα πολύ γλυκατζής ο μπέμπης σου!!!!!! Αλήθεια, στο 1ο πόσα πήρες? Τα έχασε εύκολα μετα?

φιλάκια στις κοιλίτσες !!!!!!!!!! :D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!!Νομίζω το χειρότερο σύμπτωμα της εγκυμοσύνης είναι η δυσπεψία.Χθες το βράδυ έφαγα 2 μπωλ μικρά με μανιταρόσουπα και σήμερα το πρωί τη ρεύομαι (συγγνώμη κιόλας) ακόμα!!!Έλεος.Και σημειωτέον,το μεσημέρι είχα φάει μόνο σαλάτα γι'αυτό και πεινούσα και έφαγα 2 μπωλ αντί για ένα.Τι κάνετε οι υπόλοιπες για τη δυσπεψία?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια και με το καλο!! Σαμανθα μου μια χαρα εισαι με το βαρος σου, μπραβο! Δε νομιζω να πας πανω απο 10, τελεια!! Να σας πω κι εγω πως ξεκινησα. Ειμαι 1.72 και 83 κιλα προ εγκυμοσυνης, δηλαδη υπερβαρη θα ελεγα. Δεν ειχα ποτε ζυγαρια στο σπιτι. Τον προηγουμενο μηνα, πριν 5 εβδομαδες ζυγιστηκα στο σπιτι του αδελφου μου και ημουν 89. Και προχθες Τσικνοπεμπτη πηγαμε παλι να τον δουμε και ξαναζυγιζομαι και βλεπω το ωραιοτατο 90!! Πραγματικα καταχαρηκα. Ειμαι στον 7ο μηνα αισιως, πιστευω πως ειμαι οκ και ευελπιστω να συνεχισω ετσι μεχρι τον τοκετο. Παντως δυσπεψια που ανεφερες Δαναη, εχω κι εγω συνηθως το βραδυ. Για να βοηθηθω, πινω νερο με λεμονι και συνηθως εχει αποτελεσματα. Μια ομορφη καλημερα και ενα ομορφο Σαββατοκυριακο εστω και αν ο καιρος ακομη ειναι χειμωνιατικος!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσάκια!!!Εγώ λοιπόν έβαλα συνολικά στην εγκυμοσύνη 9 κιλά και 3 εβδομάδες μετά τον τοκετό μου έχει μείνει 1,5 κιλό!! :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΙΝΕΙΣ ΣΟΔΑ ΤΡΩΣ ΜΙΚΡΑ ΚΑΙ ΕΛΑΦΡΥΑ ΓΕΥΜΑΤΑ ΑΝ ΕΧΕΙς ΜΕΓΑΛΟ ΖΟΡΙ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΣΑΝ ΤΟ ΜΑΛΟΞ ΠΙΝΕΙς ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΦΑΡΜΑΚΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΚΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΕΓΩ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ ΜΟΥ ΤΟ ΧΩΝΕΥΩ 10 ΜΕ 11 ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΔΗΛ ΑΠΟ ΤΙΣ 4 ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΒΟΓΓΑΩ ΑΛΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΗ ΠΡΩΤΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΕΤΣΙ ΗΜΟΥΝΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δυσπεψία... εγώ πλέον συνοδεύω τα περισσότερα γεύματά μου (και κυρίως το βραδυνό) με Ξυνό Νερό Φλώρινας, μ' έχει σώσει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σαμανθα στο πρωτο πηρα 15-17κιλα, δεν ειχα ζυγαρια στανδαρ να ζυγιζομαι. Σημερα ζυγιστηκα και εχω παρει 10κιλα, ξερω θα παρω και αλλα, αλλα δεν με νοιαζει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είμαι πολύ χαρούμενη!!!Σε 17 ημέρες ξεκινάει η άδειά μου!Επιτέλους!θα χαρώ τους τελευταίους 2 μήνες ύπνου, βόλτας και ξεκούρασης!Αν και οι βόλτες σίγουρα δεν θα μου λείψουν και με την μπουμπού μας :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσια.... στην εγκυμοσυνη μου πηρα 11 κιλα...βγηκα απο το μαιευτηριο με -8 και τωρα παλευω να χασω τα 3 κιλα, τα οποια εχουν στρογγυλεψει τις καμπυλες μου ;);)

Που 8α πανε 8α χα8ουν κι αυτα :roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας και από εμένα!! :D:D:D

χθες γύρισα από τον γιατρό και η μπέμπα είναι 2.500 και εγώ +8.5 κιλά στην 36η εβδομάδα. είμαι αρκετά ευχαριστημένη και υπολογίζω εάν πάρω όλο τον μήνα να πάω +10 άντε +11 το πολύ! Βέβαια ελπίζω να μην πάρω όλο τον μήνα!!!!! :?:?:?:? δεν θα το αντέξω! κουράστηκα!!! :D:D:D

Πέννυ γέννησες!!!!!!!!!!! να σου ζήσει η κουκλίτσα!!! :D:D:D:D σου μοιάζει!! φτου φτου!!!! Βρε πως κατάφερες και βγήκες με -8 από το μαιευτήριο? :D:D:D πάντως 3 κιλάκια δεν είναι τίποτα!!! θα χαθούν αμέσως!!!

Danai εγώ πήρα 1 κιλό στον 7ο και 2 στον 8ο...τώρα στον 9ο δεν ξέρω τι θα γίνει :?:?:?

με το καλό η άδειά σου!!

Γεωργιάννα είπαμε!! μέχρι 15 είναι σούπερ! Ανάλογα και με τον σωματότυπο βέβαια!! Αλήθεια τα έχασες γρήγορα από την 1η εγκυμοσύνη??

Ηλιοδωρα μου ο γιατρός τι σου έχει πει για τα κιλάκια? Αν είναι ευχαριστημένος αυτός τότε έισαι σούπερ!!!

samarcande άστα αυτά!!! αφού όλο βόλτες είσαι :D:D:D από τις βόλτες χωνεύεις!!!

filos`ifigen ευχαριστούμε για τα tips!!!

Αννούλα εσύ, κράτα και κανένα κιλάκι !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :D:D:D:lol::lol::lol: πλάκα σου κάνω είσαι κουκλίτσα :D:D:D

φιλάκια πολλά κορίτσια και ΥΠΟΜΟΝΗ!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σαμανθα τα κιλα τα εχασα πολυ γρηγορα, μεσα σε 5-6 μηνες ημουνα πιο αδυνατη απο πριν και γενικα δεν φαινοταν οτι ειχα γεννησει. Δεν το ευχομαι σε καμια κοπελα, επειδη μου κοπηκε και το γαλα. Επαθα νευρικη ανορεξια, μην αγχωνεστε οτι το παθαινουμε ευκολα μολις γεννησουμε. Ηταν πολυ περιεργα ολη η κατασταση στην προσωπικη ζωη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να είσαι καλά,daddy cool!Κι εγώ είμαι στην 30η εβδομάδα και έχω πάρει αισίως 12 κιλάκια, εκ των οποίων τα 3 τα πήρα μέσα στις 2 εβδομάδες των Χριστουγέννων που είχα ανέβει στη Θεσ/νίκη.Δεν θεωρώ ότι είναι πολλά αλλά δεν τα λες και λίγα :oops: ....

anyway,θέλω να ελπίζω ότι τα 8 τουλάχιστον θα φύγουν με τη γέννα.

Καλό βράδυ σε όλες κ όλους!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

SAman8α να σου πω γιατι εχασα 8 κιλα αφου βγηκα απο την κλινικη. Γεννησα με καισαρικη και 4 μερες με ειχαν με τσαι , φιδε φριγανιες και νερο. Ειχα λυσαξει της πεινας. :?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω παντως που εβαλα 15 τα 6 με 7 τα εχασ την 4μερα που βγηκα απο το νοσοκομειο φυγαν ετσι απλα και τα υπολοιπα μεσα σε ενα 2μηνο χωρις διατα χωρις τιποτα απλα το σωμα μου επανηλθε μετα απο ενα χρονο τοτε μπηκα στα τζιν μου γιατι μαζευτηκε η λεκανη κτλ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

εγω κορίτσια είμαι στην 20η εβδομάδα και έχω πάρει 5 κιλά λέτε να είναι πολλά ?συνήθως πότε παίρνεις τα περισσότερα τους 2 τελευταίους μήνες ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω ειμαι 6,5 μηνων και εχω παρει συνολο 10 κιλα!!!!!!!και ο γιατρος μου μου ειπε αν συνεχισω να παιρνω κιλα ετσι ευκολα,θα ξεκινησω διαιτα,και αναγκαζομαι να ζυγιζομαι καθε μερα,για να βλεπω ποσα παιρνω,και να δω ποσα θα βαλω σε 10 μερες....να πεις οτι τρωω βλακειες να πω ενταξει διακιολογημενα,αλλα τρωω κανονικα...πρωινο -μεσημεριανο το παρακανω λιγο,και βραδινο!!!!και τωρα εκοψα και τα τηγανιτα,και τρωω μονο της κατσαρολας και του φουρνου....και τωρα να δειτε γελιο,που εκοψα και το τσιγαρο που θα τρωω σαν τον χοιρο....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χι χι, Σαμάνθα δεν έχεις κι άδικο, οι βολτίτσες βοηθάνε και στη χώνεψη και στο να μην πάρω πολλά κιλά... Τα καλά του κέντρου, πολύυυ περπάτημα!! Πίστευα πως θα πάρω πολλά κιλά αυτό το μήνα γιατί είχα πολλή όρεξη αλλά τελικά πήρα μόνο ένα κιλό και είμαι στα +8 (μερικές φορές δείχνει και +9 αναλόγως με το πότε και πόσο έχω πάει τουαλέτα) μπαίνοντας στην 31η βδομάδα. Ευχαριστημένη είμαι κι ο γιατρός χαλαρός!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σε όλες!Εγώ στην 32η εβδομάδα είμαι στα +13 κιλά. Αν και εμένα μου φαίνονται πολλά, όλοι μου λένε ότι τα έχω πάρει μόνο στην κοιλιά.Ελπίζω να καταφέρω να πάρω μόνο 2 ακόμη μέχρι το τέλος. Είδωμεν...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια.πρωτη φορα γραφω εδω αλλα σας διαβαζω παντα.λοιπον.γινα να παρηγορηθειτε.εγω πριν αρχισω τα φαρμακα της εξωσωματικης ημουν 76 κιλα.τη μερα της εμβρυομεταφορας ημουν 81! :shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:

ωσπου να κλεισω το 2ο μηνα ημουν 87,5.συνολο 11.5 κιλα μεσα σε 2,5 μηνες.

εχετε να πειτε κατι?απο το δευτερο ως τωρα εχω παρει μονο 1.5 κιλο.αλλα τωρα τι να το κανω.η ζυγαρια δειχνει ηδη 89.

κ μη φανταστειτε οτι τουλαχιστον χορτασα φαι.τα πολλα κιλα μπηκαν γιατι επινα 2-3 χυμους τη μερα.ετρωγα γιαουρτια με φρουτα.αμυγδαλα αναλατα.κ τετοια,ουτε σαβουρες ουτε τιποτα.

στενοχωριεμαι λιγο εως πολυ.αλλα τι να κανουμε.θα πεσει πεινα κ γυμναστικη μετα.ας γεννηθουν με το καλο τα κοριτσακια μου.

ευτυχως ειμαι 1.80 κ με καλο σωματοτυπο κ ολοι μου λενε οτι δε φαινεται καθολου κ οτι δε με πιστευουν οτι πηρα τοσα κιλα.αλλα εγω που ξερω κ βλεπω τη ζυγαρια αφηστε :?:cry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κορίτσια! Εγώ είμαι 33w κ 4d και εχω πάρει μέχρι στιγμής 8 κιλά. Ξέρω ότι δεν είναι πολλά, απλά λόγω χειρουργείου που έχω κάνει στη μέση, καλό θα ήταν να μην πάρω πολλά. Το ζήτημα είναι ότι τα περισσότερα τα πήρα τον τελευταίο καιρό. Στον 6ο μήνα πήρα 2, στον 7ο 1,5κιλό και στον μισό 8ο που είμαι τώρα, ήδη 1,5! Δηλ. σε 2,5 μήνες 5 κιλά. Άντε να δούμε πόσα θα πάρω μέχρι το τέλος!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@anna k:Καλημέρα και χρόνια πολλά!Μην ανησυχείς, εσύ είχες κ ιατρικό λόγο για τον οποίο πήρες βάρος. και είσαι και πάρα πολύυυυυ ψηλή!μια φίλη που γέννησε και είχε πάρει συνολικά 24 κιλά τα έχασε όλα μέχρι τον 4ο μήνα μετά χωρίς δίαιτα, μόνο με το θηλασμό και πολύ περπάτημα και επειδή δεν προλάβαινε και πολύ να φάει. Με το καλό οι κόρες σου!Το ανέκδοτο που άκουσα κ μου άρεσε (γιατί κ εμείς κόρη περιμένουμε):όποιος κάνει 2 αγόρια είναι ερασιτέχνης, όποιος κάνει ένα αγόρι και ένα κορίτσι είναι επαγγελματίας κ όποιος κάνει 2 κορίτσια είναι καλλιτέχνης!!!Άντε με το καλό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας,εγω το εχω παρακανει νομιζω και θα με βρισει ο γιατρος :? ειμαι στην 21η εβδομαδα και εχω παρει ηδη 7 κιλα .Ειμαι ακομα στην μεση ..τους τελευταιους μηνες θα παρω αλλα τοσα και βαλε φανταζομαι.! 10-12 κιλα το πολυ μου ειπε να παρω αλλα για πανω απο 15 συνολο το βλεπω. :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...