Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑΣ ΔΕΚΑΤΕΣΣΕΡΑ


Recommended Posts

http://www.sfinaki.gr/index.php?ind=new ... &ide=23737

Μαμάδες διαβάστε το. Πρέπει να είμαστε προσεκτικοί σε ότι έχει σχέση με τα παιδιά μας.Να παρατηρούμε οτιδήποτε μας προβληματίζει και να είμαστε σε επαγρύπνηση.Νομίζουμε ότι όταν τα παιδάκια μας είναι στο σταθμό ή στο σχολείο είναι ασφαλή.Να λοιπόν που δεν είναι πάντα έτσι.Υπάρχουν εκπαιδευτικοί που μόνο έτσι δεν θα έπρεπε να λέγονται.Ο συγκεκριμένος χτύπαγε και τα δικά του παιδιά όταν τον νευρίαζαν. [smilie=mumum.gif] Και τον είχαν βάλει να είναι με μικρά παιδάκια ενώ ήταν γνωστή η συμπεριφορά του. :(:( Να μάθουμε να αντιδράμε για να προστατεύουμε τα παιδάκια μας :!::!::!::!:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δυστυχως πολλοι που ειναι στο χωρο της εκπειδευσης δεν θα επρεπε να περνανε ουτε εξω απο σχολεια , αντιθετα δεν γινετε κανενας απολυτως ελεγχος για τους περισσοτερους υπευθυνους παντα σε περιπωση παρατυπιας του δασκαλου , εκπαιδευτ , καθηγητη παντα ευθυνετε το παιδι και το αποδιδουν η οτι το παιδι φανασιωνετε αν ειναι μικρο η οτιπηγαινε γυρευοντας αν ειναι μεγαλυτερο .

Περσι σε καποιο νηπιο της Ανατολικης Αττικης η νηπιαγωγος ηταν τυπικη και στη δουλεια της μια μερα ενα παιδακι ειπε οτι η κυρια τον επιασε απο τα χερια τον ταρακουναγε η μαμα πηγε και ρωτησε τη κυρια τη ειχε γινει εκεινη εξαλλη της ειπε οτι ηταν φαντασια του παιδιου .Η μαμα οταν ειδε οτι η νηπιαγωγος ειχε φορτωσει δνε το συνεχισε αλλα ειναι σιγουρη οτι το παιδι της της ελεγε αληθεια , δεν ξερω αν ειναι η οχι αλλα η σταση της νηπιαγωγου μου αφηνει ερωτηματικα αν δνε ειχε κατι να κρυψει η να φοβηθει για ποιο λογο να γινει επιθετικη απεναντι στη μητερα; η μητερα δνε πηγε να τη κατηγορησει απλα ηθελε να μαθει για ποιο λογο το παιδακι δεν ηθελε να πηγαινει και εκλαιγε ενω απο τα 3 τουχρονια ηταν σε παιδικους σταθμους και ποτε δνε ειχε δειξει αναλογη συπεριφορα .

Οταν πηγαινα λυκειο ο γυμναστης προσβαλλε μια συμμαθητρια μου και φιλη μου επειδη φοραγε στενη φορμα ηταν σε στυλ κολαν δνε της εκανε παρατηρηση επειδη θεωρουσε οτι η σγκεκριμενη φορμα δν εηταν καταλληλη αντιθετα μιλσε χυδαια σε ενα κοριτσι 16 ετων ,οταν εμεις μια ταξη απο 20 παιδια αρχισαμε να του τη λεμε εκεινος αρχισε να μας εκβιαζει με μονοωωρες απουσιες στο μαθημα του - πηγαμε στο λυκειαρχη και ειπαμε τα καθεκαστα.Καποιος ειπε οτιη κοπελα πηγαινε γηρευοντας ευτυχως το ιδιο δεν το δεχτηκε ο συλλογος καθηγητων ουτε ο συλλοος γονεων και κηδεμονων ο κυρος αυτος περασε πειθαρχικο και ξαφνικα βγηκαν και αλλες καταγγελιες εις βαρος του .

Αλλο ενα παραδειγμα στη σχολη πο πηγαινα εγω τοτ ημουν 29 ειχαμε παιδια 16 ετων τοτε η γυμναστρια μαλλον το εχει το επαγγελμα :evil: ειπε σε ερωτηση μαθητριας αν εει παιδακια οτι Οχι δεν εχει οχι εξαιτειας το οτι δνε της ετυχε αλλα επειδη εκεινη το επελεξε μαλιστα μας ειπε οτι εχει κανει και 13 εκτρωσεις :x Δηλαδη δινω την συμβουλη σε κοριτσια 16-20 ετων και πανω ναι καντε ερωτα και αν μεινετε εγκυος ξερετε πηγαιντε να το ριξετε .... Θυμαμαι ειχα γινει εξαλλη τοτε εγω επρεπε και να περιμενω για να μεινω εγκυος ενα διαστημα και ξαφνικα ειχα απεναντι μου μια γυναικα 45 ετων να δινει τετοιες συμβουλες και μαλιστα σε ενα κυμα καλς διαθεσης .Ενημερωσα τολυκειαρχη και του ειπαοτι αν δνε εκανε κατι εκεινος θα το εκανα εγω .Δυο μερες μετα προσπαθουσε να μαζεψει τα αμαζευτα ειρωνια την ειχαν επιλεξει για να κανει την ενημερωση της σεξουαλικης διαπαιδαγωγισης :mrgreen: χρονια αργοτερα εμαθα οτι εν ολιγο κυρια πασχιζε να σωθει απο καρκινο . Τυχαιο δεν νομιζω .Οποτε προσοχη και εμπιστοσυνη στα παιδια μας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σας πω κατι απλό??

όταν 'χριζόμαστε' απο το κρατος ως εκπαιευτικοι υποτιθεται -οτι πρεπει να περναμε κ απο ψυχίατρο- περαν των λοιπών ιατρικών εξετάσεων-

σας πληροφορω οτι οι 9 στους 10 ψυχιατρους που βαζουν την σφραγίδα τους στο χαρτι - ουτε γυρίζουν να σε δουν- πόσο μαλλον να μπουν στον κόπο να σε εξετασουν όπως θα έπρεπε-

ειχα περιπτωση συναδελφου- που επαθε κριση μεσα στο σχολειο (και μιλάμε για πολλά ψυχολογικά προβλήματα) μπροστα σε μαθητές και καθηγητές...αυτο ηταν ενα μεμονομένο περιστατικο- αλλα όχι- δεν ειναι όλοι οι εκπαιδευτικοι με πτυχίο καταλληλοι να μπουν σε ταξη.

υπαρχει -αυτή την στιγμη φοιτητρια του παιδαγωγικου των Ιωαννινων που εχει φτιαξει σελίδα ζητωντας την θανατωση με ΦΟΛΑ όλων των αδεσποτων σκύλων του πανεπιστημιου----------> αυτή σε καποια χρόνια θα μπει σε τάξεις δημοτικου κ θα διδάξει----

ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΣ ΔΕΚΑΤΕΣΣΕΡΑ.

βεβαια υπαρχει και ακομα μια πτυχη σε όλο αυτο- αναφερομαι στην σταση των γονεων (γενικότερα και ειδικότερα) αλλα αυτό ειναι ενα άλλο θέμα- για αλλό ποστ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

koukida,καλά αν είναι δυνατόν έπαθα με τη φοιτήτρια του παιδαγωγικού που έχει φτιάξει αυτήν την σελίδα.Πως θα διδάξει αυτή η αν@@@@@@@ αύριο τα παιδιά μας και τι θα τα διδάξει;πώς θα σκοτώνουν τα ζωα;Τι πράγματα είναι αυτά;Εδώ μιλάμε ότι αυτοί οι προβληματικοί άνθρωποι έρχονται σε επαφή με μικρά παιδιά και τους κάνουν κακό.Θα επρεπε η εξέταση από τους ψυχιάτρους να γίνεται σωστά και με πολλά ψυχιατρικά τεστ.Και να μην είναι μια εξέταση της πλάκας.Και κάποιοι δεν θα έπρεπε να μπαίνουν καν σε σχολεία ούτε να περνάνε από έξω.Μπορεί να ακούγομαι σκληρή αλλά τελικά ας καταλάβουμε ότι το να είναι κάποιος δάσκαλος είναι λειτούργημα και όχι επάγγελμα.Και να αναφέρω ότι και εγώ είμαι παιδί δασκάλων(και οι δύο μου γονείς) και η αδερφή μου και ο γαμπρός μου είναι δασκαλοι.Ξέρω την πίεση που τραβάνε.Αλήθεια τι εννοείς όταν αναφέρεσαι στην σταση των γονέων;

Βάνια μου τι να σχολιάσω για τα παραδείγματα που ανέφερες;Απίστευτα αλλά δυστυχώς συμβαίνουν. :? Σα δε ντρέπεται να λέει ότι έκανε 13 εκτρώσεις σε παιδιά 16 χρονών; [smilie=angryfire.gif] Καλά έκανες και το είπες στον λυκειάρχη.Τουλάχιστον θα μαζεύτηκε.Αυτό εννοώ και εγώ να αντιδράμε όταν βλέπουμε κατι το οποίο τραυματίζει τα παιδιά μας και ειδικά μέσα στο χώρο του σχολείου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεωργία συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.

Αυτό που ανεφερα για τους γονεις το εχω αναπτύξει σε ενα άλλο ποστ σχετικα με την εκπαίδευση.

με λιγα λογια αυτο που παρατηρω ειναι οτι υπάρχει (κατα βαση- οχι παντα) μια ελλειψη συνεργασιας μεταξυ γονεων και εκπαιδευτικων/ εκπαιδευτικων και γονεων- με τα γνωστα αποτελέσματα...το παιδι να μην αγαπαει το σχολειο αλλα και οι γονεις/ εκπαιδευτικοι να μην το βοηθουν/ καθοδηγουν καθόλου. Τείνουν οι γονεις -για τους λάθος λογους -να επεμβαινουν δραστικά- και όχι όταν πρέπει.

Εχω ακόμη ενα περιστατικο να θυμηθώ που νομιζω τα λεει όλα.

στο σχολειο που διδασκα ως πρωτοδιορισμενη- κληθηκαν να απολογηθουν στην Διευθυντρια μαθητες γιατι λιθοβολησαν μεχρι θανατου ενα κατσικακι εξω απο την αυλη του σχολειου (κ μιλαμε για μαθητες Λυκειου).ας μην σχολιασω την εγκληματικη πράξη των παιδιων...αλλα θα επικεντρωσω στην εγκληματικη πραξη των γονέων:

'Αμεσα εσπευσαν να ζητησουν τον λογο απο τη Διευθυνση και τον καθηγητη 'αυτοπτη μαρτυρα' οταν εκεινοι αποφασισαν να αποβάλουν τους μαθητες (δεν μιλαμε για ενα κ 2 παιδια- αλλα για παραπάνω).

Το προβλημα τους δεν ηταν το 'τι εκαναν' και 'γιατί', που κανονικα θα επρεπε να ανοιξει η γη να τους καταπιεί- παρα απαιτησαν να μην τιμωρηθουν και μαλιστα ηταν εξαλλοι γιατι καποιοι απ'αυτους θα εμεναν απο απουσιες...

τα συμπερασματα δικά σας..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Aχ κοριτσια... ειμαι κ εγω εκπαιδευτικος και παρολο που δε δουλευω πολλα χρονια εχω δει πραγματα και θαυματα....

Δε μπορεις ποτε να εισαι σιγουρος και για κανεναν...

Και αυτο για την ψυχολογικη εξεταση.... τι νοημα εχει? αν κανω την εξεταση και βγει καλη (εφοσον γινει σωστα) μετα δε θα πρεπει να γινεται καποιος ελεγχος? Σημαινει οτι απο τη στιγμη που θα διοριστω και μετα δε θα εχω κανενα προβλημα? Γιατι ενω οσο ημουν αναπληρωτρια ηθελαν καθε χρονο επαναληψη των εξετασεων ενω οταν διοριστικα "λυθηκαν" ολα μου τα προβληματα??

Εχω ακουσει και εχω δει περιστατικα που εχω πραγματικα φριξει και εχω αηδιασει με τον κλαδο μας...

Δεν ξερω αν ζω τοσο πολυ στο ροζ συννεφακι μου η αν ειμαι τοσο αγαθος ανθρωπος αλλα καποια πραγματα δε θα μπορουσα να τα σκεφτω ποτε.....

Υπαρχουν νηπιαγωγοι που παιρνουν ψυχοφαρμακα με το κιλο, εχουν χτυπησει παιδια και γονεις και απλα τους αλλαζουν σχολειο..

Υπαρχουν δασκαλοι που χτυπανε τα παιδια με γροθια πανω στο κεντρο του κεφαλιου "γιατι εκει δεν αφηνει σημαδια"..

Υπαρχουν δασκαλες που κλωτσανε τους μαθητες μεχρι να πεσουν κατω..

Η κατασταση ειναι ΤΡΑΓΙΚΗ!!!!!!!!!!

Η απαντηση υπευθυνων σε ολα τα παραπανω ειναι " και κριμα δεν ειναι ο ανθρωπος να μεινει χωρις δουλεια???" :o:o:o:o:o:o:o:o:o

Απλα δε θα το σχολιασω..

Πραγματικα λυπαμαι για την κατασταση που βρισκομαστε.. ερμαια στα χερια του καθενος....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο κάθε ενας που παει να ερφαστει σε οποιοδποτε χωρο σιγουρα θα πρεπει να ειναι καλα στα μυαλα του και ενα παραπανο σε χωρους εκπαιδευσης -υγειας .Δεν ξερω αν θυμαστε το τυπο που σκοτωσ τη γυναικα του στη Φιλοθεη και την ειχε βαλει μεσα στο αμαξι και το επαιζε δυστυχισμενος συζυγος και την εκοβε βολτες καιμετα πηγε και την εθαψε στο παρκο απεναντι απο το σπιτι του που επαιζαν τα παιδακια του. η κοπελα ηταν σολιστ κατι τετοιο , αυτς λοιπον ηταν καθηγητης στο Αρσακειο και μαλιστα ηταν ο αγαπημενος των μαθητων ειδατε ομως τι εκανε ; και μετα προσπαθουσαν να καλυψουν οτι διδασκε εκει .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα και καλη εβδομαδα σε ολες μας κοριτσαρες!!

εγω, οπως ξερετε οι περισσοτερες,τωρα εγινα μαμα.. επειδη η μικρη μου ειναι ΠΟΛΥ μικρη,ακομη δεν ειχα μπει στην διαδικασια να σκεφτομαι ολα αυτα που αναφερετε με τοσο πονο. ΚΑΙ ΝΑΙ..ΜΟΛΙΣ ΑΓΧΩΘΗΚΑ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ!!!!! και εγω θυμαμαι μια ιστορια με ενα γυμναστη μας,τον οποιο τελικα τον εδιωξαν απο το σχολειο μας λογω αναρμοστης συμπεριφορας...(you know...)! θυμαμαι τοτε καναμε αποχη δυο μερες απο τα μαθηματα για να μας προσεξουν οι υπολοιποι καθηγητες και η διευθυντρια,οι οποιοι τελικα ανοιξαν τα ματια τους και μας εσωσαν απο αυτον τον ανθρωπο. οπως επισης θυμαμαι ακομη τον μαθηματικο και τον θεολογο,οι οποιοι για μενα ειναι οι πιο γλυκες καθηγητες που υπαρχουν!!!!! ο μαθηματικος κανει καθε πρωι στη χαλκιδα τζοκινγ με τη μαμα μου,και καμια φορα οταν ειμαι εκει πιανουμε τη κουβεντα με τις ωρες! για τον θεολογο τι να πω ,ειναι ολα τα λεφτα! ακομη θυμαμαι τι πλακες μας εκανε μεσα στη ταξη!!! δεν προλαβεναμε να του τη φερουμε,παντα μας προλαβενε!!! θελω με αυτα να πω πως υπαρχουν και φοβεροι εκπαιδευτικοι,ευχομαι παντα να ειναι καλα και να συνεχισουν, οσοι μοιαζουν με τον μαθηματικο και τον θεολογο μου ,να κανουν ετσι καλα τη δουλεια τους!

παντως...συνεχιζω να αγχωνομαι...ετσι ακι πληγωσει ποτε κανεις την ελενιτσα μου θα τον δειρω σας το λεω! θα προσπαθησω να εχω τα ματια μου και τα αφτια μου ανοιχτα...μου τη σπαει οταν αισθανομαι ανημπορη μπροστα σε μια κατασταση....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαιμουδακι αυτο ξαναπες το!! το απολυτο παραλογο με τους ωρομισθιους κ τους αναπληρωτες!!

Πραγματικα ειναι για κλαματα η κατασταση!!

ο κλαδος μας δεν αποτελειται αποκλειστικα απο ανθρωπους που αγαπουν το επαγγελμα και τα παιδια πανω απολα.. Δυστυχως...

και επισης ολοι οι ελεγχοι -που οπως λες κ συ θα επρεπε να γινονται για να ξεκαθαρισουν την κατασταση και οχι να γινονται για να λεμε οτι γινονται' οπως ΌΛΑ σαυτη την χωρα...

Μικρουλαχρηστος να χαιρεσαι το κοριτσακι σου:)

κοιτα μην αγχωνεσαι-αυτα τα λεμε για να προσεχουμε όλοι και γονεις και δασκαλοι. εσυ θα προσεχεις σαν μητερα οσο μπορεις!

Κοριτσια το ακουσατε για τον δασκαλο στην Ιαπωνια που εβαλε προβλημα αριθμητικης σε παιδια δημοτικου ?:" Πόσες μέρες χρειάζονται για να δολοφονηθούν 18 παιδιά, σκοτώνοντας τρία την ημέρα!>

..... :-o:-o

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τα ματια σας δεκατεσσερα σας νηπιαγωγος εχω να πω κατι πολυ σημαντικο τα παιδακια ποτε δεν κανουν επιτηδες οτι δεν θελουν να πανε σχολειο γιατι βαριουνται καποιος λογος υπαρχει...

να εχετε παντα εμπιστοσυνη στα παιδια σας συνηθως οι εκπαιδευτικοι ριχνουν το φταιξιμο στα παιδια...

σκηνικο της δικης μου εμπειριας ηταν η ιδιοκτηκτρια στου σταθμου καβγαδισε μπροστα στα παιδια με ολες τησ εργαζομενες ακομα και εγω που ειχα τα μικρα 2χρονων ερχονταν και με εβριζε οταν ειχε τα νευρα της για γελοιες δικαιολογιες τα παιδια μου την αλλη μερα ερχοντουσαν με κλαμματα και δεν αφηναν τους γονεις να φυγουν η δικαιολογια της αφεντικινας ειναι μικρα δεν εχουν προσαρμοστει ακομα ή μηπως τα παραχαιδευετεσ στο σπιτι :shock:

κι ομως αυτη ανοιξε και δευτερο σχολειο :?

μιλατε με τα παιδια σας παντα απο μικρα φτιαχνουμε τισ βασεις ωστε να μπορουν αργοτερα σε ποιο σοβαρα προβληματα να μας μιλησουν ,φιλη παρενοχληθηκε σεξουαλικα απο γυμναστη στο δημοτικο γιατι ειχε μεγαλο στηθος για την ηλικια της το ειπε στην μητερα της και το μπουσουριασανε συμμαθητρια τησ που ειχε παρανοχληθει και αυτη δεν ειπε τιποτα γιατι φοβονταν τους γονεις της :evil:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

evdhal ακριβως ετσι ειναι-

δειξτε μου 1 παιδακι που δεν θυμαται τους χειροτερους και τους καλυτερους δασκαλους που ειχε!

και γω θυμαμαι την δασκαλα μου στα νηπια ποσο απαραδεκτη ηταν! και τον δασκαλο που μας χτυπουσε και μας μειωνε λεκτικα αλλα και τους καλους δασκαλους που με αγαπη ακομα τους θυμαμαι και χαμογελαω.

Της αδερφης μου η μικρη πηγε για πρωτη φορα σε 'ταξη' -γραφτηκε στα προνηπια φετος. ενω εκανε σαν χαζη απο πριν να παει στο 'σχολειο- απο την 1η μερα επαψε να θελει- η αδερφη μου νομιζε οτι εκανε ναζια αλλα ελα που το παιδι ειχε λογο- η καινουργια νηπιαγωγος αποτι μου ειπε τελικα η αδερφη μου- τα φωναζει τα μωρα και τα μαλωνει συνεχεια- και μαλιστα αποτην 1η μερα.

το πεισμα της μικρης της βγηκε σε καλο- με τιποτε δε νεμπαινε στην ταξη-και αναγκαστικα την δεχτηκε η δασκαλα στο αλλο τμημα- με την οποια το μωρο εχει ΕΡΩΤΑ!! :P την λατρευει και πλεον ολη μερα για το σχολειο μιλαει-

τυχαιο??

εχεις απολυτο δικιο- αν το παιδακι αντιδρα- για καποιο λογο το κανει. τιποτα δεν ειναι τυχαιο.!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

maimoudaki ανατρίχιασα με τις περιγραφές σου.Και αναρωτιέμαι πώς θα καταλάβουμε εμείς οι γονείς ότι κάτι τρέχει αν το παιδί μας δε μας λέει,ίσως και από φόβο και ειδικά στο σταθμό,στο νηπιαγωγείο και στο δημοτικό.Και με ποιά λογική οι υπεύθυνοι σκέφτονται το καλό των απαράδεκτων εκπαιδευτικών και όχι το καλό των παιδιών μας.Εαν λοιπον δε θέλουνε να τους αφήσουν χωρίς δουλειά,πάρτους και βάλτους σε γραφεία να εργαστούν.Μακριά από τα παιδιά.Μακριά.Τώρα θυμήθηκα μια καθηγήτρια στο Αριστοτέλειο Πανεπιστημιο της Θεσσαλονίκης που είχε υιοθετήσει ένα αγοράκι από την Ρωσία νομίζω 7-8 χρονών και άρχισε να το χτυπάει στο δρόμο,μπροστά σε περαστικούς.Και οι άνθρωποι προσπαθούσαν να τη σταματήσουν,το παιδάκι τρομοκρατημένο και ο άντρας της εφέτης αν θυμάμαι καλά έλεγε:δεν έχει ανάγκη το Ρωσάκι.Και η συγκεκριμένη δίδασκε οικογενειακό δίκαιο. Σκέψου τι ψυχολογικά προβλήματα και τι απωθημένα είχαν αυτοί οι άνθρωποι.

koukida και μένα ο μικρός πέρσι που πήγαινε προ-προνήπια,κάποια στιγμή έκλαιγε και δεν ήθελε να παει στο σταθμό.Αμέσως θορυβήθηκα και έψαξα να βρω την αιτία.Όμως το παιδί μου δε μου έλεγε.Έστειλα την μαμά μου να ρωτήσει και ευτυχώς βρέθηκε η μια δασκάλα του να της πει ότι όλα τα παιδάκια είχαν το ίδιο πρόβλημα γιατί είχαν βάλει προσφατα μια άλλη παιδαγωγό,εαν ήταν παιδαγωγό η οποία φώναζε και τα τρομοκρατούσε.Τελικά την απομάκρυναν.Και σκέψου ότι η δασκάλα το είπε εμπιστευτικά στην μαμά μου για να κάνει η ίδια παράπονα.Δε μας είχε ενημερώσει κανείς άλλος για την κατάσταση που επικρατούσε.Την κάλυπταν.Και εχω σε αυτό το σταθμό εμπιστοσύνη και όμως παντού γίνονται. :(Ευτυχώς που βρέθηκε και αυτή να μας ενημερώσει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιαυτο νομιζω οτι το πιο σημαντικο ειναι απο την αρχη να μιλάμε με τα παιδια- να ρωταμε- να μας λενε- να σχολιαζουμε παρεα ολα οσα συμβαινουν στην τάξη- ετσι η μαμα/μπαμπας θα ειναι απο κοντα- κι ας μην ειναι μεσα στην τάξη.

επισης πρεπει να ειμαστε ενεργα μελη- με αποψη- στους συλλογους Γονεων κ Κηδεμονων αργοτερα- αλλα και να συνεργαζομαστε με τους καθηγητες- δεν ειναι οι εχθροί μας ειμαστε μαζι τους- οταν ομως δουμε το κακο να συμβαινει το καταγγελουμε στον Συλλογο αμέσως.

Παντα με βαση την λογική και οι παρεμβασεις μας να ειναι ουσιαστικες.

Ευχομαι άνθρωποι σαν αυτους που περιγράψαμε όλες πριν να μην βρεθουν ΠΟΤΕ στην ταξη με τα παιδια μας.......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...