Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΦΟΥΣΚΩΚΟΙΛΙΤΣΕΣ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΟΥ 2010 Νο4


Recommended Posts

την 22η-23η εβδομάδα η β'επιπέδου διαβασα οτι γινεται, δεν ξερω ομως μεχρι ποτε πρεπει να γινει..

και ειδα κ το τριπλό τεστ στις εξετασεις του 4ου μηνα.

να παλι ψαχνομαστε..... :geek::geek::D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

το τριπλο τεστ ειναι παλι αιματολογικη που γινεται στην β'επιπεδου και μετραει 3ορμονες στο αιμα και σχετιζεται παλι με συνδρομο down και χρωμοσομικες ανωμαλιες.Κοριτσια με επιασε μια ανυσηχια δεν ξερω γιατι,δεν εχω νιωσει ακομα το μωρο και δεν ξερω αν ειναι καλα,αχ τι αγχος ειναι αυτο!!!Λεω να κανω χαλβα σιμιγδαλενιο με επιασε η προκοπη :ymapplause::ymapplause::ymapplause: να ξεχαστω και λιγο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Β’ τρίμηνο

1) Οι βιοχημικοί δείκτες (τριπλό test): Πρόκειται για μια πιο εξειδικευμένη εξέταση που γίνεται μεταξύ της 16ης και της 18ης εβδομάδας και περιλαμβάνει λήψη αίματος από την έγκυο και υπερηχογράφημα του εμβρύου. Το τριπλό τεστ μετράει τις ορμόνες του αίματος της μητέρας, το βάρος και την ηλικία της. Οι μετρήσεις αυτές συνδυάζονται μέσω ειδικού λογισμικού προγράμματος με τις μετρήσεις οι οποίες λαμβάνονται από το έμβρυο μέσω του υπερηχογραφήματος. Με βάση τις αναλύσεις που προκύπτουν από το πρόγραμμα αυτό προσδιορίζεται το ποσοστό κινδύνου για συγκεκριμένα νοσήματα κυρίως, όμως για το σύνδρομο Down (μογγολισμό). Ανάλογα με το αποτέλεσμα του τεστ, ο γιατρός θα σας συμβουλέψει να προχωρήσετε ή όχι σε αμνιοπαρακέντηση. Το Α-Test (τριπλό test) εντοπίζει την πιθανότητα εμφάνισης του συνδρόμου Down στο 60% των περιπτώσεων.

:-B:-B:-B:-B

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

nena1988 »

Κοριτσια με επιασε μια ανυσηχια δεν ξερω γιατι,δεν εχω νιωσει ακομα το μωρο και δεν ξερω αν ειναι καλα,αχ τι αγχος ειναι αυτο!!!Λεω να κανω χαλβα σιμιγδαλενιο με επιασε η προκοπη :ymapplause: :YMAPPLAUSE: :ymapplause: να ξεχαστω και λιγο!

Νενα μου νην ανησυχεις γιαυτό- σημερα ρωτησα τον γυναικολογο μου και μου ειπε οτι το εμβρυο δεν γινεται αντιληπτό παντα απο νωρις.

η κουνιαδα μου στην κορη της τα καταλαβαινε όλα απο νωρις- την ειχε τρελανει- στον γιο της δεν ενιωσε τιποτα- παρα πολυ καθυστερημενα και μαλιστα αραια και που κ ανησυχουσε γιατι ειχε μαθει στα κλωτσιδια της κορης της :D:D

λετε τα αγορια να ειναι πιο ησυχα στην κοιλια απο τα κοριτσια??? :shock::shock:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μακαρι κουκι μου ετσι να ειναι,παντως λενε οτι αν φας σοκολατα ή μελι μπορει να αντιδρασει και να το νιωσεις ;););) ,εφαγα εχθες και σημερα :oops::oops: αλλα τιποτα,μου φενετε μονο κιλα θα καταφερω να βαλω :@):@):@):@)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νένα μη αγχωνεσαι καλέ!!! Αφού ο γιατρός τα βλέπει όλα καλά!

Σίγουρα από τον 5ο μήνα και μετά θα το νοιώθουμε ασταμάτητα!!!

Καληνύχτα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοιμαστε ολες ε?βρε κοριτσια να ρωτησω κατι γιατι θα με τρελανουν,εχετε και εσεις πολλα κολπικα υγρα τωρα?Εγω ειχα και απο πριν αυτην την εβδομαδα ομως παρατηρησα οτι ειναι πιο εντονα και καποιες φορες μυριζουν?Λετε να τα καταφερα και να κολλησα κολπιτιδα ή καμια μυκητιαση?Ουφ,οχι τιποτα αλλο αλλα ρωτησα κανα δυο κοπελες γνωστες μου και με πανικοβαλανε οτι και καλα αν ειναι κατι τετοιο δεν θα μπορεσω να γεννησω φυσιολογικα και μπορει να γεννησω προωρα και οτι ευθυνεται για ενδομητριο θανατο και τετοια,με πανικοβαλανε και τωρα φοβαμαι πιο πολυ που δεν το νιωθω,ωρες ωρες μετανιωνω που ρωταω ασχετα ατομα!!!!!!!!!!!!!!!!!αι στο καλο!!!!!!!!!και εκτος απο αυτο δεν μπορω να κοιμηθω κι ολας εξαιτιας τους!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια!!

ΝΕΝΑ καλο θα ηταν για να μην αγχονεσαι αδικα να κανεις ενα τηλ στο γιατρο σου και να μην ρωτας την καθε μια που μπορει να πει το κοντο της και το μακρι της και να σε μπερδεψει περισσοτερο!!!!!

ΚΟΥΚΙΔΙΤΣΑ ολα καλα κοριτσακι? μπραβο σου :ymapplause::ymapplause::ymapplause::ymapplause::ymapplause: μεγαλωσε το μωρουλι σου εεεεε? τελικα αν εχεις να το δεις πολυ καιρο σου φαινετε η διαφορα στην αναπτηξη!!!!

Μαλλον εμεις που θα κανουμε παρακεντηση δεν θα χρειαστει τριπλο τεστ απο οτι καταλαβαινω αν και νομιζω πως αυτο δεν το κανουν ολοι οι γιατροι. εμενα παντως την μερα της αυχενικης ο γιατρος μου εκλεισε και το ραντεβου για την β' επιπεδου 19/11.

ΦΡΑΟΥΛΙΝΙ μου ολα θα μας πανε καλα!!!!!!!!

καλη σας μερα τσουπριτσες!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημεραα! καλά ειστε τσουπρίτσες?

ρτε κοριτσια που ειναι η Λόλλι??????απο την Κυριακη δεν μπήκε στο μαμυ :?::?::?:

Νενα, μην αγχωνεσαι - μπορεις να την αντιμετωπίσεις αν ειναι κατι τετοιο- οι κολπίτιδες ειναι συχνες στις εγκυμονουσες- πες τις γνωστες σου :geek::geek::geek: και αν ηταν όλες θα κινδυνεύαμε πια ΕΛΕΟΣ καλέ!!!

Σπιρτουλιεκλεισες μαζι τις 2 εξετάσεις, πιο καλά ετσι θα σιγουρέψεις και το καλό αποτέλεσμα ;););)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν το εκλεισα εγω κουκιδιτσα, η τακτικη του γιατρου στο μητερα ειναι ετσι,βλεπει την βδομαδα που εισαι στον υπερηχο και σου κλεινει αμεσως την πιο καταλληλη μερα για να κανεις το β' επιπεδου.Δεν το ζητησα, μου εδωσαν το χαρτι με το ραντεβου στο χερι :):):):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημεράαααααααα

τι κάνετε? εγώ σήμερα άρχισα τον σιδηρο, ασβεστιο, μαγνησιο..είναι 6 χαπακια την ημέρα μαζι με το φολικο οξυ και το καθε ενα εχει και τις ιδιαιτεροτητες του...ουφ με ξυπνητηρι παιρνω τον σιδηρο..μετα απο 2 ωρες το 1 μαγνησιο, μετα απο 4 ωρες το 2ο μαγνησιο (δεν μου βγαινει αλλιως) μετα απο 3 ωρες τουλαχιστον (υποχρεωτικά είπε ο γιατρος) το ασβέστιο...μετα το φαγητο το φολικο οξυ...(το κυριως γευμα) και πριν κοιμηθω το αλλο μαγνησιο...

πολλά μου φαινονται βρε κοριτσια τι παιρνετε εσεις??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν ξέρω ρε γαμώτο μου είπε είναι για αργότερα για τις συσπάσεις...θα τον ξανα ρωτήσω...

εσύ τα παίνρεις από την αρχή αυτα ή τώρα από το 2ο τρίμηνο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πριν απο 5 μερες τα αρχισα μονο το φολικο επαιρνα απο την αρχη μολις εμαθα για την εγκυμοσυνη.

αλλα πανω που πηγενε να στρωσει λιγο η δισκοιλιοτητα.... δεν σου σηζητω τι τραβαω τωρα... #:-s#:-s#:-s#:-s#:-s#:-s#:-s#:-s#:-s#:-s

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σπιρτούλι- ο γιατρος χθες μου ειπε να το παρω- δεν εκανα καποιες εξετασεις που να δειχνουν ελλειψη ή κατι τετοιο- απλά με βαση τις εβδομαδες αυτος το δινει. Ενας άλλος φιλος γυναικολογος λεει οτι δεν ειναι απαραιτητο :shock::shock:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πολύ μπέρδεμα όλα αυτά...οι κάθε γιατρός λέει τα δικά του....

πάντως από ότι έχω διβάσει αρκετές κοπέλες παίρνουν μαγνήσιο, spirtouli δεν το επισημαίνεις στον γιατρό σου μήπως και το ξέχασε?? είναι λέει για τις συσπάσεις

επίσης ενώ ο προηγούμενος μου είχε δώσει υγρό σίδηρο, ο τωρινός γιατρός μου έδωσε κάψουλες...

Μην μου λες τέτοια για την δυσκοιλιτότητα και μόλις έχει στρώσει ΚΑΠΩΣ και εμένα...θα βάλω τα κλάματα....

το βασικό μου είπε ότι είναι το μαγνήσιο να είναι με 3 ώρες διαφορά από το ασβέστιο (γιατί δεν ξέρω...) για συνδυασμό σιδήρου και μαγνησίου δεν μου είπε κάτι εγώ απλώς το παίρνω έτσι...ξέρω και εγώ....μήπως δεν χρειάζονται όλα αυτά και αρκεί να τρώμε καλά???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τι να πωωωω.... θα τον ρωτησω την αλλη τριτη που εχω ραντεβου. οσο για την δισκοιλιοτητα σαμανθα..... αλλο να στο λεω και αλλο να το ζεις.... μακαρι να μην σε πιασει εσενα αλλα λιγο δυσκολο..........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τον ρωτησα για το πως πρεπει να το παιρνω και μου ειπε μαζι με το σιδηρο- μαλιστα μου εδωσε καψουλα της μιας φορας την μερα για να μην εχω να παιρνω 2 κ 3 φορες με τους αλλους τυπους.

για το ασβεστιο μου ειπε οτι δεν ειναι απαραιτητο εφοσον καταναλωνεις 3 μεριδες γαλακτοκομικων τη μερα (πχ. γαλα το πρωι, τυρι το μεσημερι, γιαουρτι το βραδυ κτλπ κτλπ), αλλα αργοτερα στανταρ θα μου δωσει.

κ γω νομιζω οτι αρκει να τρωμε καλα- κατα βάση. απλα να κανουμε βρε παιδι μυ κ οτι μπορουμε για να βοηθησουμε κ μεις την απορρόφηση

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσακια?τι κανετε?Περνω τηλ τον γιατρο για να τον ρωτησω για τηνκοπλιτιδα αλλα βγαινει φαχ μαλλον εχει δουλεια,και εγω δεν περνω τιποτα απο ολα αυτα,μονο φυλλικο οξυ μαλλον θα μου δωσει τωρα στις 11 οκτωβρη που θα παω!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ βρε Νένα με έχει μπερδέψει πολύ αυτό το θέμα...

Εγώ στο 1ο τρίμηνο έπαιρνα μόνο φολικό οξύ και τώρα μου είπε να ξεκινήσω και αυτα τα οποία ήδη με έχουν πειράξει στο στομάχι...

Κάποιοι γιατροί δεν τα δίνουν, κάποιοι τα δίνουν από την αρχή και κάποιοι μετά από εξετάσεις για το αν έχει η γυναίκα επάρκεια σε μαγνήσιο κλπ (το πιο σωστό κατά την γνώμη μου..)

Δεν ξέρω, εγώ τα ξεκίνησα χθες και με έχουν πειράξει ήδη... ουφ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια επιβεβαιωθηκα ειναι κολπιτιδα τελικα ο γιατρος μου ειπε να βαλω μια κολπικη κρεμουλα και να κανωγια 2 μερες κολπικες πλυσεις,και φυσικα δεν ισχυει τιποτα απο τα παραπανω ειναι το πιο συνηθες οι κοπλιτιδες στην εγκυμοσυνη και δεν τιθεται θεμα ανυσηχιας!!!!Ηρεμησα τωρα!!!samantha μου εχεις δικιο ειναι αναλογα στον γιατρο,τι συμπτωματα εχεις καιλες οτι σε πειραξαν?δυσκιλοιοτητα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...