Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ..


Ανθη

Recommended Posts

Οσον αφορά για τα αιμοποιητικά βλαστοκύτταρα που προέρχονται από ομφαλοπλακοθντιακό αίμα, τα ποσοστά ιστοσυμβατότητας για το ίδιο το παιδί αγγίζουν το 100%, για το αδερφάκι του το 25-30% και την οικογένεια το 50%. Για την περίπτωση των μεσεγχυματικών βλαστοκυττάρων όπου γίνεται απομόνωση από τον περιαγγειακό ιστό του ομφάλιου λώρου, τα ποσοστά για την οικογένεια και το αδερφάκι του είναι αρκετά υψηλά και αγγίζουν το 80%. Βέβαια πρέπει να γίνουν ειδικά τεστ ιστοσυμβατότητας HLA. Και έχουν ήδη γίνει μεταμοσχεύσεις ετερόλογες σε αδερφάκια με απόλυτη επιτυχία.¨οτι άλλο θέλεις με ρωτάς. Σθγνώμη που άργησα να απαντήσω, αλλά έχει πέσει πολύ δουλειά σήμερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 73
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

θα συμφωνησω απολυτα με την katrina ,

καθως και με τα επιχειρηματα της...

ειναι πραγματικα μακαβριο:(

να συμπληρωσω επισης οτι αυτο που ειπε

η ΦΑΝΗ26 ειναι η τραγικη μας πραγματικοτητα,

πατεντα & προχειροτητα ακομη και στην υγεια:angry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλημέρα, είναι ένα θέμα που με απασχολεί τον τελευταίο καιρό. Δεν είναι φυσικά η ώρα μου να γεννήσω, αλλά στο πρώτο μου παιδάκι δεν κράτησα βλαστοκύτταρα. Ο γιατρός μου τότε μου είπε πως όλα ήταν για τα χρήματα και πολλά άλλα που λέτε και εσείς. Σε αυτήν την εγκυμοσύνη όμως τον βλέπω αλλαγμένο σε άποψη, τον εμπιστεύομαι γιατί δεν το κάνει για το χρήμα και ότι λέει το κατοχυρώνει, φυσικά εγώ δεν έχω την γνώση να του ανταπαντήσω και εδώ είναι το μείον μου. Μου είπε πως σε αυτά τα δύο χρόνια έχουν γίνει πολλές έρευνες και έχουν δήξει αποτελέσματα σε ζώα !!!!!!!! (μεταμόσχευση νέας καρδιά από βλαστοκύτταρα σε ποντίκι και άλλα ).

Μας είπε πως αρκεί ένα παιδάκι στην οικογένεια να έχει κρατημένα βλαστοκύτταρα και θα βοηθηθούμε όλοι, αν χρειαστεί. Δεν μπορεί να εγγυηθεί φυσικά τι θα γίνει αν κλείσει η όποια εταιρεία ( δεν μας προτείνει καμία ) και ούτε ξέρει τι γίνετε με αυτές. Απλά λέει πως σίγουρα στο μέλλον τα βλαστοκύτταρα θα σώσουν ζωές.

Δεν ξέρω τι απόφαση να πάρω …………….

Θέλω να κάνω μια ερώτηση όμως σαν άσχετη τελείως στο όλο θέμα ….

Αν εγώ δώσω τα βλαστοκύτταρα του παιδιού μου σε δημόσια τράπεζα για όποιον τα χρειαστεί ….άν μετά από χρόνια χρειαστώ εγώ για ένα μέλος της οικογένειά μας , θα υπάρχει κρατημένη κάποια ποσότητα, άξια να βοηθηθώ ή θα πρέπει να μπω στην ουρά να βρώ δότη σαν να μην έδωσα ποτέ ?

Γιατί ναι μεν θέλω να βοηθήσω κάποιον που θα μπορώ, αλλά αν ( κούφια η ώρα που το ακούει ) χρειαστώ εγώ για την οικογένειά μου ( που έχω δώσει βλαστοκύτταρα και άρα θα μπορούσα να σωθώ ! αν τα είχα δώσει σε ιδιωτική ), δεν θα ήθελα να μου πούν πως δεν υπάρχουν τα δικά μου, αλλά έχουν χρησιμοποιηθεί ….

Είναι εγωιστικό αυτό που λέω ????????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eldo μου θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου, γιατί με εξοργίζει η υποτιθμένη "γενναιοδωρία" κάποιων..Να δώσω τα βλαστοκύτταρα του παιδιού μου για να σώσω μια άλλη ζωή και να μην μπορώ να βοηθήσω το παιδί μου;;;Να περιμένω στην ουρά για να βρω δότη;;;

Συγγνώμη, αλλά δεν είμαι τόσο αλτρουίστρια...

Εμείς έχουμε αποφασίσει με τον αντρούλη μου να κρατήσουμε βλαστοκύτταρα, γιατί αν υπάρχει μια περίπτωση να βοηθήσουν κάποιον από την οικογένειά μας (το ίδιο το παιδάκι, μελλοντικό αδρφάκι του ή εμάς τους γονείς), γιατί να μην το κάνουμε;;; Για 2.000 ευρώ;;Τόσα χαλάμε πια!

Εξάλλου η επιστήμη προοδεύει και ακόμα κι αν βρίσκονται σε πειραματικό στάδιο, σε 5 χόνια μπορεί να γίνονται θαύματα (που λέει ο λόγος)...Απλώς δεν έχουμε αποφασίσει ακόμα σε ποια εταιρία θα τα δώσουμε, αλλά μάλλον θα καταλήξουμε σε μια αγγλική...

Αυτά από μενα..Αχρείαστα να είναι βέβαια τα βλαστοκύτταρα για όλα τα παιδάκια και τα λεφτά μας ας πάνε χαμένα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mpempoula 16 δε θεωρώ ότι όποιος είναι κατά της φύλαξης βλαστοκυττάρων, είναι λόγω χρημάτων. Καθένας για το παιδί του θα έκανε τα πάντα, πόσο μάλλον να λογαριάσει τα υλικά. Είναι θέμα θεώρησης της ζωής γενικότερα. Προσωπικά για μένα η επιστήμη σταματά εκεί όπου αρχίζει κάτι άλλο δυνατότερο και ασύλληπτο. Χωρίς να παρεξηγηθώ από καμία κοπέλα, αντίθετης απόψεως σχετικής με το συγκεκριμένο θέμα, μου έρχεται το εξής στο μυαλό: Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια, ο Θεός γελάει! Όλη η δημιουργία του ανθρώπου, είναι ένα θαύμα! Οι ίδιοι οι γιατροί υποστηρίζουν. Μπορούμε να βοηθήσουμε στην καλή εξέλιξη μιας εγκυμοσύνης αλλά δεν μπορούμε να δημιουργήσουμε άνθρωπο! Πάντως ο καθένας έχει φυσικά τη δική του άποψη, η οποία είναι πάντοτε σεβαστή και ακουστή!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατρίνα μου δεν είπα αυτό..Δεν είναι ο μοναδικός λόγος τα χρήματα για να μην κρατήσει κάποιος βλαστοκύτταρα..Και φυσικά όλες οι απόψεις είναι σεβαστές...

Καταλαβαίνω την απόφαση κάποιου να μην κρατήσει καθόλου βαλστοκύτταρα, αλλά δεν μπορώ να διανοηθώ ότι υπάρχουν άνθρωποι που τα "χαρίζουν"..

Κανείς δεν μπορεί να τα βάλει με το Θεό, αλλά γιατί να μην το κάνεις όταν υπάρχει έστω και μια πιθανότητα να βοηθήσουν το παιδί σου;;;

Κι εγώ δεν είμαι πεπεισμένη ότι μπορούν τα βλαστοκύτταρα να σώσουν ζωές, αλλά δε θέλω σε περίπτωση που συμβεί κάτι (χτύπα ξύλο!) να ξέρω ότι υπήρχε κάτι που μπορούσα να κάνω για το παιδί μου και δεν το έκανα...Θα τρελαθώ από τις τύψεις...

Για όλους μας πάντως να είναι αχρείαστα...Να κάνουμε γερά παιδάκια και να είναι υγιή σε όλη τους τη ζώή...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Koral30 ναι έτσι είναι, για να κρατήσεις αυτά τα κύτταρα χρεώνεσαι αλλά τουλάχιστον είναι μόνο για εσένα, ενώ τα βλαστοκύτταρα τα κάνεις δωρεά και είναι στην διάθεση οποιουδήποτε τα χρειαστεί. Ενώ στην ιδιωτική σου κρατούν τα βλαστοκύτταρα μόνο για εσένα, όπως εγραψα κ πριν.. μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατερίνα μου θα ξεκινήσω λέγοντας πως Πιστεύω στο θεό και κάθε μέρα τον ευχαριστώ γιαυτά που μου χαρίζει. Το θέλημά του είναι αυτό που γίνετε ….αλλά με αυτό το σκεπτικό δεν πάμε μπροστά, αν ήταν δεν θα πηγαίναμε ποτά σε γιατρό δεν θα παίρναμε φάρμακα και δεν θα υπήρχαν θεραπείες ( εφευρεμένες από ανθρώπους ) τις οποίες να ακολουθούμε.

Όλοι ελπίζουμε σε ένα καλύτερο αύριο, μακάρι η εμπιστοσύνη σε ανθρώπους και κατ’ επέκταση σε εταιρείες να ήταν αυτονόητη, αλλά δεν είναι Έτσι και πάμε λίγο στα τυφλά, ελπίζοντας πως ο θεός θα φωτίσει κάποιους ανθρώπους να σώσουν ζωές.

Θα κλείσω λέγοντας πως όλοι στα δύσκολα προς το θεό στρέφουμε το βλέμμα μας και τις ελπίδες μας και μόνο αυτός ορίζει τα πράγματα

Συμφωνώ με σένα και απλά προσθέτω σε αυτά που λές και την άλλη μισή γνώμη μου.

Αν μία στο εκατομμύριο τα βλαστοκύττρα θα μπορούσαν στο μέλλον να ¨παρατείνουν¨ την ζωή των παιδιών μου και την δική μου στη γή, και εγώ δεν είχα προνοήσει, ενώ μπορούσα, θα τρελαινόμουν όπως και η mpempoula16

Φυσικά και μπορούμε να λέμε την άποψή μας και να ακούμε και τον υπολοίπων χωρίς να κρίνουμε, γιαυτό ήμαστε εδώ.

Φιλιά πολλά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΠΕΙΔΗ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΘΙΞΕΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ.

ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΕΙΧΑ ΣΠΑΣΕΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ.

ΔΗΜΟΣΙΑ Ή ΙΔΙΩΤΙΚΗ?

ΔΗΜΟΣΙΑ ΕΙΑΝΙ ΔΩΡΕΑ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟ ΣΟΥ,

ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΦΥΛΑΞΗ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΚΟΥ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΚΑΠΟΙΟ ΜΕΛΟΣ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ.

ΟΠΟΤΕ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΩ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΗ.

ΠΡΟΧΘΕΣ ΕΙΧΕ ΣΤΟ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙΣ ΜΕ ΤΗΝ ΣΤΕΦΑΝΙΔΟΥ ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΘΕΜΑ.

ΥΠΗΡΧΑΝΕ ΓΕΝΕΤΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΟΙ ΕΠΙΣΤΗΜΝΕΣ ΣΤΟ ΠΑΝΕΛ ΚΑΙ ΣΥΖΗΤΟΥΣΑΝΕ.

ΚΑΤΕΛΗΞΑΝ ΠΩΣ ΕΑΝ ΠΑΘΕΙ ΚΑΤΙ ΧΤΥΠΑ ΞΥΛΟ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΣΟΥ Π.Χ.ΛΕΥΧΑΙΜΙΑ ΤΑ ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΑΡΑ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΧΡΗΣΤΑ!!!!

ΟΦΕΛΟΥΝ ΜΟΝΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟ ΜΑΣ.

ΗΤΑΝΕ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΘΕΡΑΠΕΥΤΕΙ ΑΠΟ ΛΕΥΧΕΜΙΑ ΑΠΟ ΔΗΜΟΣΙΑ ΤΡΑΠΕΖΑ.

ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝΕ ΠΩΣ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΣΤΗΝ ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΠΟΥ ΤΑ ΕΔΩΣΑ.

ΜΟΥ ΕΙΠΑΝΕ ΠΩΣ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΘΑ ΘΕΡΑΠΕΥΕΙ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΜΟΡΦΗΣ ΚΑΡΚΙΝΟ!

ΟΠΟΤΕ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΣΠΑΖΟΚΕΦΑΛΙΑ ΚΑΝΤΕ ΟΤΙ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΕΣΕΙΣ ΣΩΣΤΟ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΑΝΤΙΛΗΨΗ.

ΠΑΝΤΩΣ ΜΠΕΜΠΟΥΛΑ ΜΟΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΠΟΙΟΙ ΝΑ ΤΑ ΧΑΡΙΖΟΥΝΕ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΟΠΤΙΚΗ ΠΩΣ ΘΑ ΣΩΣΟΥΝΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΠΑΡΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΚΡΑΤΑΜΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΠΕΤΑΝΕ. ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ!

ΕΓΩ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΤΑ ΕΔΩΣΑ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΑΝ ΕΚΑΝΑ ΚΑΛΑ Ή ΟΧΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΗΣ ΙΔΙΩΤΙΚΗΣ.

ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΦΑΝΟΥΝ ΧΡΗΣΙΜΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΔΥΣΚΟΛΗ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΠΡΟΤΙΜΟΥΣΑ ΝΑ ΕΣΩΖΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟ ΜΟΥ....ΔΥΣΚΟΛΗ ΠΟΛΛΥ ΑΠΟΦΑΣΗ...ΔΕΝ ΞΕΡΩ.

ΝΑ ΕΥΧΟΜΑΣΤΕ ΟΛΑ ΤΑ ΝΙΝΑΚΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΓΕΡΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΤΤΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οταν γεννησα πριν 2 χρονια κρατησα τα κυτταρα σε μια ιδιωτικη τραπεζα, χωρις να ξερω ακομα πολλες λεπτομερειες, απλα θεωρησα πως 1700 ευρω τα οποια ισχύουν για 20 χρονια (ενας καφες ή ενα περιοδικο το μηνα) ειναι ενα ασημαντο ποσο την στιγμη που θα ερθω αντιμετωπη με ενα πιθανο προβλημα του παιδιου μου. Τοτε οχι μονο 1700 ευρω θα δωσω αλλά θα ξεπουληθω η ιδια προκειμενου να εχει την δυνατοτητα να γινει καλα.. Δεν ξερω αν ειναι απατη η οχι αυτο σε μερικα χρονια θα διευκρινιστει, ειναι ακομα σε πρωιμο σταδιο και ολοι το κοιταζουν με δυσπιστια το θεμα, αλλωστε οπως καθετι καινουριο..

Δεν ειμαι η λεφτου για να πεταω τα ευρω μου αλλά οταν προκειται για θεμα υγειας δινω μια ευκαιρια σε κατι καινουριο που πιθανον να αποδειχτει σωτηριο στο μελλον.

Τωρα αν την πατησω ας με πουνε θυμα και ευκολοπιστη παντως θα ξερω οτι δεν καθισα με σταυρωμενα χερια και το κοστος σιγουρα σε 20 χρονια δεν θα το σκεφτομαι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:) ΕΙΝΑΙ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΑΝ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΚΗ ΛΕΥΧΑΙΜΙΑ ΔΗΛΑΔΗ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ ΤΟΥ ΑΠΟ ΤΗ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ. ΑΝ Η ΛΕΥΧΑΙΜΙΑ ΠΡΟΗΡΘΕ ΟΜΩΣ ΑΠΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΔΗΛΑΔΗ ΣΤΑ ΓΟΝΙΔΙΟΥ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΑΠΟ ΤΗ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΟΥ ΤΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ.

ΕΠΙΣΗΣ ΤΟΣΑ ΔΕΙΓΜΑΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΙΣ ΔΗΜΟΣΙΕΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΠΩΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΞΕΡΟΥΝ ΟΤΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΔΕΙΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΑΞΕΙ ΟΤΙ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΠΟΥ ΔΩΡΙΣΑΝ ΤΟ ΑΙΜΑ ΤΟΥ ΟΜΦΑΛΙΟΥ ΛΩΡΟΥ ΔΕΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΑΝ ΛΕΥΧΑΙΜΙΑ? 'Η ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΔΙΝΟΥΝ ΕΝΑ ΔΕΙΓΜΑ ΘΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΚΑΙ ΘΑ ΡΩΤΑΝΕ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΑΝ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΤΟΥΣ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΔΩΣΟΥΝ ΠΑΡΑΚΑΤΩ??

ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΓΟΝΙΟΥ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΠΟΥ ΘΑ ΦΥΛΑΞΕΙ ΤΟ ΑΙΜΑ ΤΟ ΟΜΦΑΛΙΟΥ ΛΩΡΟΥ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΤΟΥ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΗ Ή ΔΗΜΟΣΙΑ ΤΡΑΠΕΖΑ. ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΦΥΛΑΞΕΙ ΤΙΠΟΤΑ!! ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟ ΚΑΙ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙ ΕΝΑ ΜΠΑΧΑΛΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ!!

ΖΩ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΝ ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΩΝ ΚΑΙ ΕΝΑ ΚΡΑΤΟΣ ΠΟΥ ΕΛΕΓΧΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ!!

ΑΥΤΑ!!:) :) :kiss: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

liana έγραψε:

Οταν γεννησα πριν 2 χρονια κρατησα τα κυτταρα σε μια ιδιωτικη τραπεζα, χωρις να ξερω ακομα πολλες λεπτομερειες, απλα θεωρησα πως 1700 ευρω τα οποια ισχύουν για 20 χρονια (ενας καφες ή ενα περιοδικο το μηνα) ειναι ενα ασημαντο ποσο την στιγμη που θα ερθω αντιμετωπη με ενα πιθανο προβλημα του παιδιου μου. Τοτε οχι μονο 1700 ευρω θα δωσω αλλά θα ξεπουληθω η ιδια προκειμενου να εχει την δυνατοτητα να γινει καλα.. Δεν ξερω αν ειναι απατη η οχι αυτο σε μερικα χρονια θα διευκρινιστει, ειναι ακομα σε πρωιμο σταδιο και ολοι το κοιταζουν με δυσπιστια το θεμα, αλλωστε οπως καθετι καινουριο..

Δεν ειμαι η λεφτου για να πεταω τα ευρω μου αλλά οταν προκειται για θεμα υγειας δινω μια ευκαιρια σε κατι καινουριο που πιθανον να αποδειχτει σωτηριο στο μελλον.

Τωρα αν την πατησω ας με πουνε θυμα και ευκολοπιστη παντως θα ξερω οτι δεν καθισα με σταυρωμενα χερια και το κοστος σιγουρα σε 20 χρονια δεν θα το σκεφτομαι..

ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΚΑΤΑΛΗΞΑΜΕ ΜΕ ΤΟΝ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΤΟ ΣΥΖΗΤΟΥΣΑΜΕ.

ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ:

ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΕΑΝ ΣΕ 10 ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΟΥΝΕ ΕΑΝ ΕΧΕΙΣ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΑΥΤΑ ΘΑ ΘΕΡΑΠΕΥΤΕΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΜΦΑΝΙΣΕΙ Ο ΜΠΕΜΠΗΣ ΤΟΤΕ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ? ΕΑΝ ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΕΙΣ ΚΡΑΤΗΣΕΙ???????

ΟΠΟΤΕ ΧΑΛΑΛΙ ΤΑ 1800(ΕΜΕΝΑ ΤΟΣΟ ΒΓΗΚΑΝΕ) ΓΙΑ ΠΑΝ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ.

ΚΑΙ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙΣ? ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΚΑΙ ΕΞΕΛΙΣΕΤΑΙΙ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια είπα να μη γράψω πάλι αλλά ήθελα να εκφράσω κάτι και χώρις παραξήγηση! Καταρχάς γλυκειά μου eldo, δεν υποστηρίζω ότι η επιστήμη είναι άχρηστη, ούτε είμαι άνθρωπος του μεσαίωνα! Επίσης δεν πάμε μπροστά με ό,τι μας πλασσάρει η επιστήμη και πίσω όταν δεν την ακολουθούμε. Δέχομαι τις μεταμοσχεύσεις, τις εξωσωματικές (υπό προύποθέσεις), αλλά όχι αυτό! Είπαμε είναι θέμα οπτικής. Τώρα κάτι άλλο που έγραψα αλλά μάλλον δεν έγινα κατανοητή είναι το εξής: Νομίζετε ότι ακόμη και να χρειαστούν τα βλαστοκύτταρα και να έχετε φυλαγμένα(πράγμα που απεύχομαι σε όλους μας ΦΥΣΙΚΑ) ότι θα πάνε όλα καλά; Ό,τι εντάξει κατοχυρώθηκα; Το καλύτερο να πράξεις εάν δε θέλει ο Θεός, τίποτα δε γίνεται! Μία κινησή του σου παίρνει ό,τι μπορεί να σου έδωσε! Κάνουμε ότι είναι ανθρωπίνως δυνατό αλλά αυτό είναι παραλογία ανθρώπινη (όπως η κλωνοποίηση θα έλεγα εώς ένα βαθμό). Και πάλι υποστηρίζω ότι εκεί όπου σταματά η επιστήμη, αρχίζει η πίστη!

Δεν πρόκειται για πρόληψη αλλά για υπέρβαση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

katrina Σ Υ Μ Φ Ω Ν Ω ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΜΕ ΚΑΛΥΠΤΕΙΣ (ΓΙΑ ΑΚΟΜΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ)...!!!

ΚΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΚΑΘΕΤΗ ΣΤΟ ΘΕΜΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

katrina έγραψε:

Εγώ πάντως δεν υποστηρίζω τη φύλαξη βλαστοκυττάρων! Το θεωρώ μακάβριο και εξωφρενικό! Σαν να υποστηρίζω ότι το παιδί μου θ'αρρωστήσει και εγώ του έχω παρακαταθήκη...!!! Ελπίζω και θα ελπίζω στο Θεό! Ποιος εγγυάται ότι και τα βλαστοκύτταρα θα σώσουν το παιδί μου; Και ποιος εγγυάται ότι δεν πρόκειται να συμβεί κάτι άλλο! Πίστη και Ελπίδα στο δημιουργό!

Σεβαστές βέβαια όλες οι απόψεις!

Έχω απλά μια απορία: Τα προληπτικά εμβόλια στα παιδιά σου τα κάνεις; Στο γιατρό προληπτικά τα πηγαίνεις; (π.χ. οφθαλμίατρο, οδοντίατρο)Τα συμβουλεύεις να περνάνε το δρόμο αφού κοιτάξουν δεξιά και αριστερά; Αν η απάντηση σε όλα αυτά είναι "ναι" τότε αναρωτιέμαι: αυτό δεν είναι μακάβριο; Δεν είναι σαν να υποστηρίζεις ότι θα αρρωστήσει ή ότι θα σκοτωθεί;

Είναι καλό να πιστεύουμε στο Θεό αλλά είναι επίσης καλό να πιστεύουμε και σε μας τους ίδιους, τους ανθρώπους, που είμαστε το τέλειο δημιούργημα του Θεού.

Σόρι ρε κορίτσια αν θίγω τα "πιστεύω" σας αλλά λίγη πίστη και στο θαύμα της τεχνολογίας δε βλάπτει. Εγώ πάντως όταν με το καλό αποκτήσω παιδάκι θα σκεφτώ αυτό που θα μου κόστιζε πιο πολύ στο μέλλον και όχι αυτό που θα μου κοστίσει τώρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μάλλον αγαπητή maru δεν καταλαβαίνεις τί εννοώ! Αυτό που υποστηρίζω για να σου το πω εντελώς ΩΜΑ είναι ακόμη και να φυλάξεις βλαστοκύτταρα, δεν είσαι Θεός και δεν είναι απόλυτο ότι θα σώσεις το παιδί σου!!! Όσο για τις ερωτήσεις σου δεν σου απαντώ, γιατί τις θεωρώ ''περιττές'', όπως καταλαβαίνεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επίσης αγαπητή maru πρόκειται για θέμα βιοηθικής(που συμπεριλαμβάνει επιστημονικά πλαίσια, θεωρήσεις πίστης και νομικά πλαίσια, όπου δυστυχώς δεν υπάρχει κάποιος-α να μας ενημερώσει απόλυτα και όχι κατά προσέγγιση), η συζήτηση γύρω από τα βλαστοκύτταρα και όχι "αν θα περάσω το δρόμο, αν θα πάω στον οδοντίατρο". Αυτό για να έχουμε και ένα επίπεδο στη συζήτηση και για να είναι γόνιμη... Είπαμε σεβαστές οι απόψεις όλων. Καθένας πράττει όπως θέλει και δεν προσπαθεί να επιβάλλει στον άλλον!

''Η καλύτερη συζήτηση είναι αυτή που καταλήγει σε απόλυτη διαφωνία'' (Gadamer)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δηλαδή τίθεται ζήτημα βιοηθικής σε μια τέτοια ενέργεια που ίσως στο μέλλον να σώζει ζωές; Και λέω "ίσως" γιατί μπορεί τελικά και να μην το κάνει. Αν όμως δεν το επιχειρήσουμε δεν θα το μάθουμε ποτέ. Ποιόν προσβάλλει μια τέτοια πράξη και πρέπει να θεωρηθεί έως και ανήθικη;;

Όπως είπαν και προηγούμενες κοπέλες ακόμα και από το αίμα που μας παίρνουν μπορούν να δημιουργήσουν τέρατα. Ποιός ο λόγος, εκτός από τον οικονομικό, να μην κάνουμε αυτή την παρακαταθήκη όπως λες για τα παιδιά μας;;

Είμαι σίγουρη ότι και η εξωσωματική πριν καταξιωθεί και λυτρώσει τόσα ζευγάρια ανήθικη θεωρούνταν.

Ο στόχος μου δεν είναι να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σου. Κι εγώ σέβομαι απόλυτα την άποψή σου αλλά θεωρώ ότι αν με το να φυλάξεις βλαστοκύτταρα δε σημαίνει ότι σίγουρα θα βοηθήσεις τα παιδιά σου με το να μη φυλάξεις σίγουρα δε θα μπορέσεις να τα βοηθήσεις.

Συγγνώμη αν σε στενοχώρησα;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

maru έγραψε:

με το να μη φυλάξεις σίγουρα δε θα μπορέσεις να τα βοηθήσεις.

Αυτό ακριβώς εννοώ! Είμαι αντίθετη στον ισχυρισμό σου! Και πού το ξέρεις εσύ; Θεός είσαι; Άσε εμένα να ελπίζω και μην φοβάσαι δε με στεναχώρησες καθόλου!

Επίσης για την εξωσωματική για να μην παρεξηγηθώ, θα σου πω τί εννοώ: Σκέψου ένα παιδί το οποίο προήλθε από εξωσωματική ως εξής: δότη σπέρμα, ωάριο ξένο, εμφύτευση σε παρένθετη μητρότητα και τελικώς υιοιθετήθηκε από ένα ζευγάρι. Σκέφτηκες πόσες μάνες και πόσους πατεράδες έχει το παιδί; Βιολογικούς και μη! Αυτό εννοώ, όπου συμβαίνουν ήδη σε άλλες χώρες. Χάρηκα τη συζήτηση μαζί σου πάντως! Να είσαι καλά!

Επίσης τέτοια είναι τα θέματα βιοηθικής που τίθενται στη σημερινή εποχή και πολλά άλλα maru και υπάρχει πλουραλισμός απόψεων και μεγάλη διάσταση από χώρα σε χώρα. (εξαρτάται από τις κοινωνικές-πολιτικές-ηθικές-θεολογικές επικρατούσες συνθήκες κάθε κοινωνίας). Αν θέλεις κοίταξε στην ιστοσελίδα της ελληνικής επιτροπής βιοηθικής. Τα λέμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θα σας πω μια ιστορια που μου ειπε η γιαγια μου...........

καποτε ηταν μια μανα και ειχε γεννησει ενα κοριτσακι και ηρθαν στο σπιτι της κατι γυναικες η μια ηταν η ΜΟΙΡΑ και της λεει οτι οταν το κοριτσακι σου θα γινει 18 χρονων θα πεθανει στο πηγαδι που εχεις εξω στην αυλη .........η μανα τρελαθηκε και αρχισε να γεμιζει το πηγαδι με πετρες και χωμα 18 χρονια το γεμιζε αφου τελειωσε εβαλε ενα καπακι απο πανω το εκλεισε και ησυχασε .............σε λιγες μερες το κοριτσακι τησ ξεψυχησε πανω στο πηγαδι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πόπη πραγματικά συγκλονίστηκα από την ιστορία!(αν την αντιλήφθηκα σωστά) Είπες σε λίγες σειρές αυτό που προσπαθώ να εκφράσω με τόσα λόγια...

Επίσης μου θύμισες τη γιαγιά μου και πόσο μου λείπει! Αφάνταστα! Πόσο σοφές είναι οι γιαγιάδες! Πολλές φορές θυμάμαι λόγια της και πραγματικά ανατριχιάζω, καθώς σε όσα μου έλεγε κάποτε επαληθεύεται! Μακάρι να ήταν εδώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Οπότε @Ersi85 αν κατάλαβα καλά δεν έχεις γυρίσει στη δουλειά που έλεγες; Είχα μείνει στο ότι θα γυρνουσες στους 3 μήνες περίπου.
    • Καλώς σε βρήκαμε πάλι @Ersi85! Α έχετε πολλά δοντακια εσείς! Κανένα ψωμί του δίνεις; Ξεκίνησε τον έστω πατημένα γιατί συνηθίζουν λένε τα αλεσμένα και μετά δυσκολεύονται πολύ να περάσουν σε κομμάτια. Εγώ της έκανα μικτή διατροφή. Της έδινα και κομμάτια να εξερευνά και αλεσμένα για να τρώει 😅 8 μηνών την ξεκίνησα πατημένα και επειδή τα πήγαινε πολύ καλά μετά από μια εβδομάδα την ξεκίνησα κανονικά κομματάκια. Γενικά με τα φρούτα με έχει "βασανίσει" που δεν τα τρώει αλλά τώρα που μπήκε στον 10ο μήνα σαν να ξεκίνησε να της αρέσουν. Αφού πλέον της δίνω την μπανάνα και τρώει σχεδόν μισή μόνη της, ενώ πριν έκανε γκριμάτσα αηδιας και την πετούσε κάτω 🤣🤣 🤣 Αλλά τα πάει εξαιρετικά με τα κομμάτια από την αρχή, ούτε gagging ούτε τίποτα. Αχ κορίτσια εγώ το σκέφτομαι για 2ο αλλά λέω να περάσει λίγο ο καιρός γιατί 1) θέλω vback 2) ε να γυρίσω λίγο δουλειά να βρω τα πατήματα μου πριν έρθει η καταιγίδα του 2ου 😅 Να έχει μεγαλώσει λίγο και η μικρή να καταλαβαίνει περισσότερα. Κι εμείς μόνοι μας την μεγαλώνουμε, αλλά ευτυχώς έχω πολύ βοήθεια από το σύζυγό ❤️ Αφού καμία φορά που δεν την παλεύω του την δίνω 7 το πρωί που ξυπνάει η κυρία να μου την κρατήσει μέχρι τις 8 που φεύγει για δουλειά για να κοιμηθώ 😅 Τώρα ο ύπνος... Μία έτσι μία αλλιώς. Νομίζω έχω συνηθίσει πια και δεν με ενοχλεί 😅 Κάνει και ψιλοστανταρ αφυπνίσεις (12-4-6-7)  οπότε ίσως έμαθε ο οργασμός μου 🤣  Από κατορθώματα μπέμπας , έτοιμη είναι να περπατήσει 😅 Έχει ξεκινήσει να πατάει όλο το πέλμα (τόσο καιρό κινείται μόνο με τις μύτες) και κάνει πρόβες να σταθεί χωρίς να ακουμπάει κάπου! Έχω τρελαθεί! Δεν το περίμενα τόσο νωρίς. Καλά εννοείται θέλει καιρό ακόμα, αλλά μου κάνει εντύπωση πως προπονεί τον εαυτό της! Όταν ξεκινάει κάτι καινούργιο το κάνει συνέχεια μέχρι να το τελειοποιήσει και μου φαίνεται τόσο υπέροχο όλο αυτό!(Φαντάζομαι όλα τα μωρά το ίδιο κάνουν 😅)
    • Η αλήθεια είναι ότι πας με άλλο αέρα...και μπορώ να καταλάβω πόσο κουραστική είναι αυτή η διαδικασία...φτάνεις πολλές φορές σε σημείο να το κάνεις με το ζόρι, χωρίς να το απολαμβάνεις.. Και να ξέρεις ότι θα έρθει την πιο κατάλληλη στιγμή!!! Να ξεκουράζεσαι και να κάνεις πράγματα που απολαμβάνεις!!! Και μόλις έρθει θα τα ξεχάσεις όλα 🥰🥰
    • Καλά θα κάνεις κορίτσι μου!! Εύχομαι όλα καλά να πάνε! Είναι από μόνη της όλη αυτή η διαδικασία και η αναμονή στρεσογόνα οπότε τουλάχιστον να ξέρεις ότι είσαι σε καλά χέρια και πως έχεις έναν γιατρό που θα σε βοηθήσει να τα καταφέρεις! Θα δεις ότι θα κάνεις τα επόμενα βήματα και θα έρθει το μωράκι σου!! 
    • Ναι εγω τόσο έδωσα την τελευταία φορά αφού παίρνει 50 ευρώ επίσκεψη + 50 για το παπ 🤷‍♀️  Εσυ 40 ευρω πληρώνεις σε ιδιώτη γιατρό Αθήνα ; 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...