Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ..


Ανθη

Recommended Posts

ΤΕΛΙΚΑ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;;ΔΙΑΒΑΣΑ ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΚΡΑΤΗΣΟΥΝ ΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΨΑΞΙΜΟ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΥΠΟΘΕΣΗ ΜΟΝΟ ΤΑ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΑ ΚΕΡΔΙΖΟΥΝ ΧΡΗΜΑΤΑ.ΑΠΟ ΑΛΛΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΝΑ ΤΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΘΕΙ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΚΑΠΟΙΟ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΟΥ.

ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ Η ΑΛΗΘΕΙΑ;;ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΤΗ Η΄ΟΧΙ;;ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΣΕ ΑΛΛΕΣ ΣΕΛΙΔΕΣ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΘΕΤΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΕΣ ΑΡΝΗΤΙΚΑ.

ΣΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ Η' ΚΕΡΔΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΥΠΟΘΕΣΗ;;

ΠΟΛΥ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΗ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 73
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

an8h mou,egw sou eixa pei th gnwmh mou!oson afora tous

giatrous...o giatros pou m sumvoulepse 8etika me ayto

den einai o giatros pou 8a me 3egennhsei.!

oi gnwmes dyhstantai se kati tetoia 8emata..alloi lene

arnhtika k alloi 8etika.

emeis san goneis phrame thn apofash mas!(safws axriasta na'nai)

pantws an to apofasisei to zeygari den einai apla ta pragmata

ypagrafeis symvolaia k perneis k pistopoihtika apo oti 8umamai.

den sou leei o giatros dwse mou ta lefta k vlepoume meta apo xronia...

yparxei xartoura...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

an8h mou,egw sou eixa pei th gnwmh mou!oson afora tous

giatrous...o giatros pou m sumvoulepse 8etika me ayto

den einai o giatros pou 8a me 3egennhsei.!

oi gnwmes dyhstantai se kati tetoia 8emata..alloi lene

arnhtika k alloi 8etika.

emeis san goneis phrame thn apofash mas!(safws axriasta na'nai)

pantws an to apofasisei to zeygari den einai apla ta pragmata

ypagrafeis symvolaia k perneis k pistopoihtika apo oti 8umamai.

den sou leei o giatros dwse mou ta lefta k vlepoume meta apo xronia...

yparxei xartoura...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝΑΙ ΧΡΥΣΑ ΜΟΥ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ.ΚΑΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΟΧΥΡΩΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ.ΑΠΛΑ ΔΙΑΒΑΣΑ ΣΤΟ ΘΕΜΑ "ΙΑΣΩ" ΚΑΠΟΙΑ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΞΑΦΝΙΑΣΤΗΚΑ.

ΦΙΛΑΚΙΑ ΠΟΛΛΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝΑΙ ΧΡΥΣΑ ΜΟΥ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ.ΚΑΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΟΧΥΡΩΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ.ΑΠΛΑ ΔΙΑΒΑΣΑ ΣΤΟ ΘΕΜΑ "ΙΑΣΩ" ΚΑΠΟΙΑ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΞΑΦΝΙΑΣΤΗΚΑ.

ΦΙΛΑΚΙΑ ΠΟΛΛΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια κι εγω αντιμετωπισα το ιδιο διλλημα.Τελικα αποφασισα να μη τα δωσω.Ο γιατρος μου μου ειπε οτι οι ερευνες βρισκονται σε πειραματικο σταδιο ακομα και πως μετα απο αρκετα χρονια θα μπορουμε να βεβαιωθουμε για την εγκυροτητα τους.Πειτε με παραλογη αλλα βρε κοριτσια δε θα θελα να΄χει καποιος αλλος τα γενετικα υλικα του παιδιου μου.Ζουμε σε πονηρους καιρους,τοσα γινονται.Μπορει αυτοι οι τρελοι επιστημονες να κανουν τιποτα κλωνοποιησεις...ξερω γω!Ισως ακουγεται τρελο ,αλλα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια κι εγω αντιμετωπισα το ιδιο διλλημα.Τελικα αποφασισα να μη τα δωσω.Ο γιατρος μου μου ειπε οτι οι ερευνες βρισκονται σε πειραματικο σταδιο ακομα και πως μετα απο αρκετα χρονια θα μπορουμε να βεβαιωθουμε για την εγκυροτητα τους.Πειτε με παραλογη αλλα βρε κοριτσια δε θα θελα να΄χει καποιος αλλος τα γενετικα υλικα του παιδιου μου.Ζουμε σε πονηρους καιρους,τοσα γινονται.Μπορει αυτοι οι τρελοι επιστημονες να κανουν τιποτα κλωνοποιησεις...ξερω γω!Ισως ακουγεται τρελο ,αλλα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝΤΕΜΙ ΕΧΟΥΜΕ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΤΡΕΛΑ ΣΕ ΣΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ..

ΚΑΛΛΙΟ ΓΑΙΔΟΥΡΟΔΕΝΕ ΠΑΡΑ ΓΑΙΔΟΥΡΟΓΥΡΕΥΕ!!

ΕΧΟΥΜΕ ΚΙ ΑΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΝΟΙΞΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ

ΤΟ ΚΛΕΙΣΟΥΜΕ ΠΟΤΕ..

ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΙ..

ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝΤΕΜΙ ΕΧΟΥΜΕ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΤΡΕΛΑ ΣΕ ΣΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ..

ΚΑΛΛΙΟ ΓΑΙΔΟΥΡΟΔΕΝΕ ΠΑΡΑ ΓΑΙΔΟΥΡΟΓΥΡΕΥΕ!!

ΕΧΟΥΜΕ ΚΙ ΑΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΝΟΙΞΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ

ΤΟ ΚΛΕΙΣΟΥΜΕ ΠΟΤΕ..

ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΙ..

ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ntemi kai aima na dosei to paidi sou, mproun na vroun to genetiko yliko tou paidiou sou, opote min kolas se auto.

kai ego sthn akadimia athinon tha ta doso kai aksisei, opoios exei xrono, na paei se mia enimerosi kai na rotisei oti ton appasxolei.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ntemi kai aima na dosei to paidi sou, mproun na vroun to genetiko yliko tou paidiou sou, opote min kolas se auto.

kai ego sthn akadimia athinon tha ta doso kai aksisei, opoios exei xrono, na paei se mia enimerosi kai na rotisei oti ton appasxolei.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια,

ανθη μου και μενα η γνωμη μου ειναι οτι ειναι απατεωνια το θεμα περι βλαστοκυτταρων και οι ερευνες ειναι σε πειραματικο σταδιο.με οσους γιατρους το εχω συζητησει την ιδια γνωμη εχουν.μου φαινεται θελουν να νομιμοποιησουν απλα το ''φακελακι'' και βρηκαν ωραιο τροπο!!μακαρι ομως να κανει το θαυμα της η επιστημη.

φιλια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια,

ανθη μου και μενα η γνωμη μου ειναι οτι ειναι απατεωνια το θεμα περι βλαστοκυτταρων και οι ερευνες ειναι σε πειραματικο σταδιο.με οσους γιατρους το εχω συζητησει την ιδια γνωμη εχουν.μου φαινεται θελουν να νομιμοποιησουν απλα το ''φακελακι'' και βρηκαν ωραιο τροπο!!μακαρι ομως να κανει το θαυμα της η επιστημη.

φιλια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συγγενείς και φίλοι μου γιατροί μου συστήνουν να τα κρατήσω τα βλαστοκύτταρα όταν με το καλό γεννήσω. Είναι μια σημαντική πρόοδος της επιστήμης που θεωρώ πως είναι κρίμα να αφήσουμε ανεκμετάλλευτη.(αχρείαστα βέβαια να είναι για όλους!!!)

Όσο για τα λεφτά...θεωρώ πως αξίζουν. Ας τα κόψουμε απο αλλού..

Αυτή κορίτσια μου είναι απλά η γνώμη μου βέβαια...με την αμφιβολία να με κυριεύει κ εμένα ώρες-ώρες, απλά τρέμω στην ιδέα του να μπορέσουν να δώσουν όντως λύση ζωής στην οικογένεια μου κάποια στιγμή κ εγω να έχω χάσει την ευκαιρία...

Σας φιλώ :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συγγενείς και φίλοι μου γιατροί μου συστήνουν να τα κρατήσω τα βλαστοκύτταρα όταν με το καλό γεννήσω. Είναι μια σημαντική πρόοδος της επιστήμης που θεωρώ πως είναι κρίμα να αφήσουμε ανεκμετάλλευτη.(αχρείαστα βέβαια να είναι για όλους!!!)

Όσο για τα λεφτά...θεωρώ πως αξίζουν. Ας τα κόψουμε απο αλλού..

Αυτή κορίτσια μου είναι απλά η γνώμη μου βέβαια...με την αμφιβολία να με κυριεύει κ εμένα ώρες-ώρες, απλά τρέμω στην ιδέα του να μπορέσουν να δώσουν όντως λύση ζωής στην οικογένεια μου κάποια στιγμή κ εγω να έχω χάσει την ευκαιρία...

Σας φιλώ :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η αδελφή μου τα έδωσε σε ιδιωτική τράπεζα στην Αγγλία που συνεργάζεται με το μαιευτήριο που γέννησε στην Αθήνα!!!! Εμείς πάλι ύστερα από πολύ διάβασμα σε ιστοσελίδες αποφασίσαμε να μην τα δώσουμε. Εύχομαι κανείς να μην χρειαστεί να χρησιμοποιήσει βλαστοκύτταρα!

Είναι ακατάλληλα για τη λευχαιμία (Στέλιος Γραφάκος, παιδίατρος-αιματολόγος, διευθυντής της Μονάδας Μεταμόσχευσης Μυελού των Οστών στο Νοσοκομείο Παίδων «Αγία Σοφία»)

— Αν ένα παιδί πάσχει από λευχαιμία ή άλλη κακοήθη νόσο του αίματος η οποία απαιτεί μεταμόσχευση, μπορούν να χρησιμοποιηθούν στη θεραπεία του τα λεγόμενα «βλαστοκύτταρα»;

— Ασφαλώς όχι. Η αυτόλογη μεταμόσχευση δεν έχει έννοια σε αυτές τις περιπτώσεις. Ψάχνουμε πάντα για συμβατό μόσχευμα από άλλο παιδί, υγιές, πιθανώς αδελφάκι. Εμείς έχουμε κάνει 19 μεταμοσχεύσεις στη μονάδα μας, χρησιμοποιώντας τις 9 φορές μόσχευμα από άλλα παιδιά που έχουμε βρει σε δημόσιες τράπεζες «βλαστοκυττάρων» –όπως είναι γνωστές– σε Αμερική, Ισπανία ή Ιταλία. Για τις υπόλοιπες 10 χρησιμοποιήσαμε συμβατό μόσχευμα από αδελφό ή αδελφή.

— Η συντριπτική πλειονότητα των γονέων, όμως, προτιμούν τις ιδιωτικές τράπεζες. Τι αποτέλεσμα έχει αυτή η πρακτική;

— Στην πραγματικότητα τα «βλαστοκύτταρα» αυτά δεν μπορούν, όπως έχουν τα πράγματα, να χρησιμοποιηθούν για κανέναν. Εμείς δεν γνωρίζουμε την ιστοσυμβατότητά τους, επειδή οι ιδιωτικές τράπεζες δεν ασχολούνται με αυτό κι έτσι δεν μπορούμε να τα χρησιμοποιήσουμε. Τόσο η Αιματολογική Εταιρεία όσο και εγώ είμαστε εντελώς αντίθετοι με τις ιδιωτικές τράπεζες κι έχουμε κατ’ επανάληψη εκφράσει τις απόψεις μας στο υπουργείο Υγείας, χωρίς αποτέλεσμα. Πρόσφατα, απαγορεύτηκε και στην Ιταλία η λειτουργία τους. Η διεθνής τάση είναι υπέρ της κατάργησης των ιδιωτικών τραπεζών όπως λειτουργούν σήμερα. Πρέπει να αποκατασταθεί η κοινωνική αλληλεγγύη κι αυτό σημαίνει ότι τα «βλαστοκύτταρα» πρέπει να φυλάσσονται χωρίς κόστος για τον δότη και να είναι διαθέσιμα σε αυτόν που τα χρειάζεται με απόλυτη προτεραιότητα. Αν τα «κρύβουμε» είναι μη χρησιμοποιήσιμα και δεν έχουμε τέτοια πολυτέλεια για πολύτιμα μοσχεύματα.

— Λέγεται ότι μπορούμε, στο μέλλον από βλαστοκύτταρα να φτιάξουμε ιστούς ή όργανα π.χ. καρδιές. Αυτός δεν είναι αρκετός λόγος για να δοθούν προς φύλαξη βλαστοκύτταρα;

— Πρόκειται για παραπληροφόρηση. Τα λεγόμενα βλαστοκύτταρα – δεν πρόκειται για βλαστοκύτταρα, αλλά για στελεχιαία ή αρχέγονα κύτταρα– δεν είναι κατάλληλα για τέτοιους σκοπούς. Εκεί μπορούν να χρησιμοποιηθούν κύτταρα από τον μυελό των οστών του κάθε ασθενούς και, επομένως, δεν έχουμε ανάγκη το αίμα του ομφάλιου λώρου και τα κύτταρα που περιέχει. Ηδη σε συνεργασία με το Ωνάσειο χρησιμοποιούμε τέτοιες τεχνικές σε εμφραγματίες και δεν είναι κάτι άγνωστο στην Ελλάδα. Δεν έχει, όμως, καμία σχέση με τα «βλαστοκύτταρα»!

Ελεγχος μόνο από δημόσιες τράπεζες (Αικατερίνη Σταυροπούλου-Γκίκα, διευθύντρια του Ανοσολογικού Τμήματος και Εθνικού Κέντρου Ιστοσυμβατότητας στο «Γ. Γεννηματάς», διευθύντρια της Τράπεζας Βλαστοκυττάρων του Ιδρύματος Ιατροβιολογικών Ερευνών της Ακαδημίας Αθηνών)

Τις διαδικασίες που απαιτούνται και τα προβλήματα που παρουσιάζονται στην πράξη, μας εξηγεί η κ. Αικατερίνη Σταυροπούλου-Γκίκα.«Το αίμα που συλλέγεται από τον ομφάλιο λώρο κατά τον τοκετό πρέπει να οδηγηθεί προς επεξεργασία στις τράπεζες εντός 24 ωρών. Αν αυτό δεν συμβεί, οι πιθανότητες να καταστραφεί είναι πολύ μεγάλες. Πρακτικά, ύστερα από 48 ώρες το αίμα απορρίπτεται. Ποιος διασφαλίζει ότι η συλλογή και η μεταφορά ακολουθούν τις διεθνείς προδιαγραφές; Ποιος διασφαλίζει ότι όλα τα εμπλεκόμενα άτομα είναι ειδικώς πιστοποιημένα, όπως διεθνώς απαιτείται; Δυστυχώς κανείς.

Ας υποθέσουμε, όμως, ότι όλα έγιναν σωστά και το αίμα έφτασε στην τράπεζα όπως πρέπει. Εκεί ελέγχεται ως προς την ποσότητα αλλά, κυρίως, ως προς τον απόλυτο αριθμό τών λευκοκυττάρων που περιέχει. Αν ο αριθμός αυτός είναι ανεπαρκής, το αίμα απορρίπτεται ως ακατάλληλο. Στην περίπτωση που θα κριθεί κατάλληλο, ακολουθεί επεξεργασία με σκοπό τη μείωση του τελικού όγκου στα 20ml, προκειμένου να καταψυχθεί, διατηρώντας όλα τα αρχέγονα κύτταρα. Παράλληλα, δείγμα από το τελικό αυτό στάδιο κρατείται για μικροβιολογικό έλεγχο και ιστοσυμβατότητα - αλλά μόνο από τις δημόσιες τράπεζες!

Οι γονείς-πελάτες των ιδιωτικών τραπεζών πιστεύουν ότι δίνοντας αίμα έχουν εξασφαλίσει ότι αυτό υπάρχει και διατηρείται για το παιδί τους, αν το χρειαστεί. Στην πραγματικότητα, όμως, σε ποσοστό 50-70% των περιπτώσεων, το αίμα απορρίπτεται ως ακατάλληλο. Είναι χαρακτηριστικό ότι σε μια συγκεκριμένη ημέρα, στο Ιδρυμά μας, απορρίφθηκαν 5 στις 5 συλλογές αίματος (απόρριψη 100%), ενώ 20 στις 25 απορρίφθηκαν σε αντίστοιχη τράπεζα της Βαρκελώνης (απόρριψη 80%). Στατιστικά, 5 έως 7 στους 10 γονείς πληρώνουν για κάτι που δεν υπάρχει!

Εξάλλου, η ποσότητα που τελικώς φυλάσσεται, δηλαδή τα 20ml, επαρκούν, αν χρειαστούν, με βάση το σωματικό βάρος, για παιδιά ηλικίας μέχρι 7-8 ετών. Από μια δημόσια τράπεζα είναι δυνατόν να συνδυαστούν περισσότερα του ενός ιστοσυμβατά μοσχεύματα για τον ίδιο ασθενή. Με τη λογική, όμως, ότι ο καθένας πληρώνει και συντηρεί τα δικά του σε ιδιωτική τράπεζα, αυτό είναι, προφανώς, αδύνατον μια και δεν προσδιορίζεται η ιστοσυμβατότητα».

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η αδελφή μου τα έδωσε σε ιδιωτική τράπεζα στην Αγγλία που συνεργάζεται με το μαιευτήριο που γέννησε στην Αθήνα!!!! Εμείς πάλι ύστερα από πολύ διάβασμα σε ιστοσελίδες αποφασίσαμε να μην τα δώσουμε. Εύχομαι κανείς να μην χρειαστεί να χρησιμοποιήσει βλαστοκύτταρα!

Είναι ακατάλληλα για τη λευχαιμία (Στέλιος Γραφάκος, παιδίατρος-αιματολόγος, διευθυντής της Μονάδας Μεταμόσχευσης Μυελού των Οστών στο Νοσοκομείο Παίδων «Αγία Σοφία»)

— Αν ένα παιδί πάσχει από λευχαιμία ή άλλη κακοήθη νόσο του αίματος η οποία απαιτεί μεταμόσχευση, μπορούν να χρησιμοποιηθούν στη θεραπεία του τα λεγόμενα «βλαστοκύτταρα»;

— Ασφαλώς όχι. Η αυτόλογη μεταμόσχευση δεν έχει έννοια σε αυτές τις περιπτώσεις. Ψάχνουμε πάντα για συμβατό μόσχευμα από άλλο παιδί, υγιές, πιθανώς αδελφάκι. Εμείς έχουμε κάνει 19 μεταμοσχεύσεις στη μονάδα μας, χρησιμοποιώντας τις 9 φορές μόσχευμα από άλλα παιδιά που έχουμε βρει σε δημόσιες τράπεζες «βλαστοκυττάρων» –όπως είναι γνωστές– σε Αμερική, Ισπανία ή Ιταλία. Για τις υπόλοιπες 10 χρησιμοποιήσαμε συμβατό μόσχευμα από αδελφό ή αδελφή.

— Η συντριπτική πλειονότητα των γονέων, όμως, προτιμούν τις ιδιωτικές τράπεζες. Τι αποτέλεσμα έχει αυτή η πρακτική;

— Στην πραγματικότητα τα «βλαστοκύτταρα» αυτά δεν μπορούν, όπως έχουν τα πράγματα, να χρησιμοποιηθούν για κανέναν. Εμείς δεν γνωρίζουμε την ιστοσυμβατότητά τους, επειδή οι ιδιωτικές τράπεζες δεν ασχολούνται με αυτό κι έτσι δεν μπορούμε να τα χρησιμοποιήσουμε. Τόσο η Αιματολογική Εταιρεία όσο και εγώ είμαστε εντελώς αντίθετοι με τις ιδιωτικές τράπεζες κι έχουμε κατ’ επανάληψη εκφράσει τις απόψεις μας στο υπουργείο Υγείας, χωρίς αποτέλεσμα. Πρόσφατα, απαγορεύτηκε και στην Ιταλία η λειτουργία τους. Η διεθνής τάση είναι υπέρ της κατάργησης των ιδιωτικών τραπεζών όπως λειτουργούν σήμερα. Πρέπει να αποκατασταθεί η κοινωνική αλληλεγγύη κι αυτό σημαίνει ότι τα «βλαστοκύτταρα» πρέπει να φυλάσσονται χωρίς κόστος για τον δότη και να είναι διαθέσιμα σε αυτόν που τα χρειάζεται με απόλυτη προτεραιότητα. Αν τα «κρύβουμε» είναι μη χρησιμοποιήσιμα και δεν έχουμε τέτοια πολυτέλεια για πολύτιμα μοσχεύματα.

— Λέγεται ότι μπορούμε, στο μέλλον από βλαστοκύτταρα να φτιάξουμε ιστούς ή όργανα π.χ. καρδιές. Αυτός δεν είναι αρκετός λόγος για να δοθούν προς φύλαξη βλαστοκύτταρα;

— Πρόκειται για παραπληροφόρηση. Τα λεγόμενα βλαστοκύτταρα – δεν πρόκειται για βλαστοκύτταρα, αλλά για στελεχιαία ή αρχέγονα κύτταρα– δεν είναι κατάλληλα για τέτοιους σκοπούς. Εκεί μπορούν να χρησιμοποιηθούν κύτταρα από τον μυελό των οστών του κάθε ασθενούς και, επομένως, δεν έχουμε ανάγκη το αίμα του ομφάλιου λώρου και τα κύτταρα που περιέχει. Ηδη σε συνεργασία με το Ωνάσειο χρησιμοποιούμε τέτοιες τεχνικές σε εμφραγματίες και δεν είναι κάτι άγνωστο στην Ελλάδα. Δεν έχει, όμως, καμία σχέση με τα «βλαστοκύτταρα»!

Ελεγχος μόνο από δημόσιες τράπεζες (Αικατερίνη Σταυροπούλου-Γκίκα, διευθύντρια του Ανοσολογικού Τμήματος και Εθνικού Κέντρου Ιστοσυμβατότητας στο «Γ. Γεννηματάς», διευθύντρια της Τράπεζας Βλαστοκυττάρων του Ιδρύματος Ιατροβιολογικών Ερευνών της Ακαδημίας Αθηνών)

Τις διαδικασίες που απαιτούνται και τα προβλήματα που παρουσιάζονται στην πράξη, μας εξηγεί η κ. Αικατερίνη Σταυροπούλου-Γκίκα.«Το αίμα που συλλέγεται από τον ομφάλιο λώρο κατά τον τοκετό πρέπει να οδηγηθεί προς επεξεργασία στις τράπεζες εντός 24 ωρών. Αν αυτό δεν συμβεί, οι πιθανότητες να καταστραφεί είναι πολύ μεγάλες. Πρακτικά, ύστερα από 48 ώρες το αίμα απορρίπτεται. Ποιος διασφαλίζει ότι η συλλογή και η μεταφορά ακολουθούν τις διεθνείς προδιαγραφές; Ποιος διασφαλίζει ότι όλα τα εμπλεκόμενα άτομα είναι ειδικώς πιστοποιημένα, όπως διεθνώς απαιτείται; Δυστυχώς κανείς.

Ας υποθέσουμε, όμως, ότι όλα έγιναν σωστά και το αίμα έφτασε στην τράπεζα όπως πρέπει. Εκεί ελέγχεται ως προς την ποσότητα αλλά, κυρίως, ως προς τον απόλυτο αριθμό τών λευκοκυττάρων που περιέχει. Αν ο αριθμός αυτός είναι ανεπαρκής, το αίμα απορρίπτεται ως ακατάλληλο. Στην περίπτωση που θα κριθεί κατάλληλο, ακολουθεί επεξεργασία με σκοπό τη μείωση του τελικού όγκου στα 20ml, προκειμένου να καταψυχθεί, διατηρώντας όλα τα αρχέγονα κύτταρα. Παράλληλα, δείγμα από το τελικό αυτό στάδιο κρατείται για μικροβιολογικό έλεγχο και ιστοσυμβατότητα - αλλά μόνο από τις δημόσιες τράπεζες!

Οι γονείς-πελάτες των ιδιωτικών τραπεζών πιστεύουν ότι δίνοντας αίμα έχουν εξασφαλίσει ότι αυτό υπάρχει και διατηρείται για το παιδί τους, αν το χρειαστεί. Στην πραγματικότητα, όμως, σε ποσοστό 50-70% των περιπτώσεων, το αίμα απορρίπτεται ως ακατάλληλο. Είναι χαρακτηριστικό ότι σε μια συγκεκριμένη ημέρα, στο Ιδρυμά μας, απορρίφθηκαν 5 στις 5 συλλογές αίματος (απόρριψη 100%), ενώ 20 στις 25 απορρίφθηκαν σε αντίστοιχη τράπεζα της Βαρκελώνης (απόρριψη 80%). Στατιστικά, 5 έως 7 στους 10 γονείς πληρώνουν για κάτι που δεν υπάρχει!

Εξάλλου, η ποσότητα που τελικώς φυλάσσεται, δηλαδή τα 20ml, επαρκούν, αν χρειαστούν, με βάση το σωματικό βάρος, για παιδιά ηλικίας μέχρι 7-8 ετών. Από μια δημόσια τράπεζα είναι δυνατόν να συνδυαστούν περισσότερα του ενός ιστοσυμβατά μοσχεύματα για τον ίδιο ασθενή. Με τη λογική, όμως, ότι ο καθένας πληρώνει και συντηρεί τα δικά του σε ιδιωτική τράπεζα, αυτό είναι, προφανώς, αδύνατον μια και δεν προσδιορίζεται η ιστοσυμβατότητα».

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ANASAM ΞΕΡΕΙΣ ΠΩΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΟΥΜΕ ΜΕ ΤΗΝ ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΓΙΑ

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ;;

ΕΠΙΣΗΣ ΣΥΝΕΡΓΑΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΜΕ ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΑ Η ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΑ

ΔΗΜΟΣΙΑ;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ANASAM ΞΕΡΕΙΣ ΠΩΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΟΥΜΕ ΜΕ ΤΗΝ ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΓΙΑ

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ;;

ΕΠΙΣΗΣ ΣΥΝΕΡΓΑΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΜΕ ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΑ Η ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΑ

ΔΗΜΟΣΙΑ;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα κορίτσια..τι κάνετε; Ο καιρός τι φάση; ζέστη είχαν πει και εδω Αθήνα σήμερα είμαι με ζακέτα και μια μουνταμάρα.. Και εγώ 50 δίνω για το ΠΑΠ που σε αυτή την τιμή περιλαμβάνεται το ΠΑΠ, ο κολπικός υπέρηχος και η ψηλάφηση..το λέω γιατί ο πρώτος γιατρός που είχα από μικρή  μου έπαιρνε πότε 50€ πότε 70€ μόνο για να πάρει το δείγμα του ΠΑΠ..και να τονίσω ότι ούτε καν στο ιατρείο του..πήγαινα εγώ στο ιδιωτικό νοσοκομείο που συνεργαζόταν μου έπαιρνε δείγμα και γεια σας..άντε να έκανε 5 λεπτά  φυσικά τον άλλαξα νωρίς και ηρέμησα..σε ερώτηση μου πριν χρόνια για να μου γράψει εξετάσεις πριν ξεκινήσω προσπάθειες για παιδί (έστω τις βασικές ορμονολογικές) μου είχε πει μείνε έγκυος πρώτα και μετά θα κάνουμε όλες τις εξετάσεις  ε είχαμε Thank You Next 👋
    • Οπότε @Ersi85 αν κατάλαβα καλά δεν έχεις γυρίσει στη δουλειά που έλεγες; Είχα μείνει στο ότι θα γυρνουσες στους 3 μήνες περίπου.
    • Καλώς σε βρήκαμε πάλι @Ersi85! Α έχετε πολλά δοντακια εσείς! Κανένα ψωμί του δίνεις; Ξεκίνησε τον έστω πατημένα γιατί συνηθίζουν λένε τα αλεσμένα και μετά δυσκολεύονται πολύ να περάσουν σε κομμάτια. Εγώ της έκανα μικτή διατροφή. Της έδινα και κομμάτια να εξερευνά και αλεσμένα για να τρώει 😅 8 μηνών την ξεκίνησα πατημένα και επειδή τα πήγαινε πολύ καλά μετά από μια εβδομάδα την ξεκίνησα κανονικά κομματάκια. Γενικά με τα φρούτα με έχει "βασανίσει" που δεν τα τρώει αλλά τώρα που μπήκε στον 10ο μήνα σαν να ξεκίνησε να της αρέσουν. Αφού πλέον της δίνω την μπανάνα και τρώει σχεδόν μισή μόνη της, ενώ πριν έκανε γκριμάτσα αηδιας και την πετούσε κάτω 🤣🤣 🤣 Αλλά τα πάει εξαιρετικά με τα κομμάτια από την αρχή, ούτε gagging ούτε τίποτα. Αχ κορίτσια εγώ το σκέφτομαι για 2ο αλλά λέω να περάσει λίγο ο καιρός γιατί 1) θέλω vback 2) ε να γυρίσω λίγο δουλειά να βρω τα πατήματα μου πριν έρθει η καταιγίδα του 2ου 😅 Να έχει μεγαλώσει λίγο και η μικρή να καταλαβαίνει περισσότερα. Κι εμείς μόνοι μας την μεγαλώνουμε, αλλά ευτυχώς έχω πολύ βοήθεια από το σύζυγό ❤️ Αφού καμία φορά που δεν την παλεύω του την δίνω 7 το πρωί που ξυπνάει η κυρία να μου την κρατήσει μέχρι τις 8 που φεύγει για δουλειά για να κοιμηθώ 😅 Τώρα ο ύπνος... Μία έτσι μία αλλιώς. Νομίζω έχω συνηθίσει πια και δεν με ενοχλεί 😅 Κάνει και ψιλοστανταρ αφυπνίσεις (12-4-6-7)  οπότε ίσως έμαθε ο οργασμός μου 🤣  Από κατορθώματα μπέμπας , έτοιμη είναι να περπατήσει 😅 Έχει ξεκινήσει να πατάει όλο το πέλμα (τόσο καιρό κινείται μόνο με τις μύτες) και κάνει πρόβες να σταθεί χωρίς να ακουμπάει κάπου! Έχω τρελαθεί! Δεν το περίμενα τόσο νωρίς. Καλά εννοείται θέλει καιρό ακόμα, αλλά μου κάνει εντύπωση πως προπονεί τον εαυτό της! Όταν ξεκινάει κάτι καινούργιο το κάνει συνέχεια μέχρι να το τελειοποιήσει και μου φαίνεται τόσο υπέροχο όλο αυτό!(Φαντάζομαι όλα τα μωρά το ίδιο κάνουν 😅)
    • Η αλήθεια είναι ότι πας με άλλο αέρα...και μπορώ να καταλάβω πόσο κουραστική είναι αυτή η διαδικασία...φτάνεις πολλές φορές σε σημείο να το κάνεις με το ζόρι, χωρίς να το απολαμβάνεις.. Και να ξέρεις ότι θα έρθει την πιο κατάλληλη στιγμή!!! Να ξεκουράζεσαι και να κάνεις πράγματα που απολαμβάνεις!!! Και μόλις έρθει θα τα ξεχάσεις όλα 🥰🥰
    • Καλά θα κάνεις κορίτσι μου!! Εύχομαι όλα καλά να πάνε! Είναι από μόνη της όλη αυτή η διαδικασία και η αναμονή στρεσογόνα οπότε τουλάχιστον να ξέρεις ότι είσαι σε καλά χέρια και πως έχεις έναν γιατρό που θα σε βοηθήσει να τα καταφέρεις! Θα δεις ότι θα κάνεις τα επόμενα βήματα και θα έρθει το μωράκι σου!! 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...