Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ..


Ανθη

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 73
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

to exw sizitisei me ton gaitro mou kai ekeinos einai se megalo dilima mou eipai ta eksis:den uparxei akoma nomothetiko plesio sthn ellada kai akougonte pola gia kapies eteries oti einai apeteones.an autos ekane tora paidi den tha iksere ti na kanei alla epidi tou periseuoun ta 2000-3000 xiliarika tha epsaxne gia thn "kalhterh" kai tha elege oti einai na ginei as ginei.

emena auta mou eipai kai den me piese katholou alla mhlisame hlikrina gia ton problhmatismo mas .to alo einai na ta dorisoume sthn dimosia gia to koino kalo kai shmfonei alla mou eipai oti exei tris mhnes na thn dei sto nosokomio kai den kserei ti ginete an pernei akoma h shneuei kati.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

to exw sizitisei me ton gaitro mou kai ekeinos einai se megalo dilima mou eipai ta eksis:den uparxei akoma nomothetiko plesio sthn ellada kai akougonte pola gia kapies eteries oti einai apeteones.an autos ekane tora paidi den tha iksere ti na kanei alla epidi tou periseuoun ta 2000-3000 xiliarika tha epsaxne gia thn "kalhterh" kai tha elege oti einai na ginei as ginei.

emena auta mou eipai kai den me piese katholou alla mhlisame hlikrina gia ton problhmatismo mas .to alo einai na ta dorisoume sthn dimosia gia to koino kalo kai shmfonei alla mou eipai oti exei tris mhnes na thn dei sto nosokomio kai den kserei ti ginete an pernei akoma h shneuei kati.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΚΡΑΤΗΣΑ ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ.

ΟΣΟΥΣ ΓΝΩΣΤΟΥΣ ΜΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΚΑΙ ΑΝ ΡΩΤΗΣΑ

ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΚΟΡΟΙΔΙΑ.

ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ ΤΟ ΕΙΠΕ ΑΥΤΟ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΚΡΑΤΗΣΑ ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ.

ΟΣΟΥΣ ΓΝΩΣΤΟΥΣ ΜΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΚΑΙ ΑΝ ΡΩΤΗΣΑ

ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΚΟΡΟΙΔΙΑ.

ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ ΤΟ ΕΙΠΕ ΑΥΤΟ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

anthi mou oute prokeitew na mathoume tin alitheia gia ayta pisteyo..

exo mia fili pou einai paidiatros k mou leei oti ola ayta einai se peiramatiko stadio,,

eso akousa oti einai ks e peiramatiko stadio i eksosomatiki..

dil de kseroun kata poso einai gera ta moro ap tin eksosometiki..

ego leo oti i eksosomatiki exei lisei to problima arketon gonion...

k giati oxi?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

anthi mou oute prokeitew na mathoume tin alitheia gia ayta pisteyo..

exo mia fili pou einai paidiatros k mou leei oti ola ayta einai se peiramatiko stadio,,

eso akousa oti einai ks e peiramatiko stadio i eksosomatiki..

dil de kseroun kata poso einai gera ta moro ap tin eksosometiki..

ego leo oti i eksosomatiki exei lisei to problima arketon gonion...

k giati oxi?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΟΛΥ ΜΠΕΡΔΕΜΑ ΤΟ ΘΕΜΑ THOULI MOΥ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΕΛΕΟΣ.ΕΦΑΡΜΟΖΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΙΟΥΝΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΥΓΙΕΣΤΑΤΑ.ΨΑΧΝΟΝΤΑΙ ΜΕΡΙΚΟΙ ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ..ΤΙ ΝΑ ΠΕΙΣ..

ΕΛΠΙΖΩ ΜΟΝΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΝ ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΩΝ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΑΝΟΙΞΕΙ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΠΙΟ ΠΛΟΥΣΙΟΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΛΙΓΟΥΡΗΔΕΣ.ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ ΝΑ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΕΤΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΕΤΟΙΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ.ΦΙΛΙΑ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΟΛΥ ΜΠΕΡΔΕΜΑ ΤΟ ΘΕΜΑ THOULI MOΥ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΕΛΕΟΣ.ΕΦΑΡΜΟΖΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΙΟΥΝΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΥΓΙΕΣΤΑΤΑ.ΨΑΧΝΟΝΤΑΙ ΜΕΡΙΚΟΙ ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ..ΤΙ ΝΑ ΠΕΙΣ..

ΕΛΠΙΖΩ ΜΟΝΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΝ ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΩΝ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΑΝΟΙΞΕΙ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΠΙΟ ΠΛΟΥΣΙΟΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΛΙΓΟΥΡΗΔΕΣ.ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ ΝΑ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΕΤΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΕΤΟΙΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ.ΦΙΛΙΑ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

ego pantos koritsia ta kratisa.axreiasta na einai....giati meta an ginei kati....ftou ftou ftou.....tha leo giati den ta kratisa gia 1600...tha xtipao to kefali mou??nai!!!!!!

tora oso lete gia apati den einai toso eukolo....ego epsaksa poli pou tha ta doso milisa kai me ton giatro mou ton opoio ksero 9 xronia....sou dinoun simbolaia na ipograpseis,apodeikseis,kai pistopoiitiko.

tora kai gia klonopoiiseis pou lete....an theloun autoi...kai xoris na pliroseis pernoun to omfalio kai ton kanoun oti theloun giati then ksero kamoia na pire mazi tis otan efige apo tin kliniki ton omfalio...i ton plakounta i otidipote.......opote autoi ti ta kanoun auta?????ta petane sta skoupidia????e????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ego pantos koritsia ta kratisa.axreiasta na einai....giati meta an ginei kati....ftou ftou ftou.....tha leo giati den ta kratisa gia 1600...tha xtipao to kefali mou??nai!!!!!!

tora oso lete gia apati den einai toso eukolo....ego epsaksa poli pou tha ta doso milisa kai me ton giatro mou ton opoio ksero 9 xronia....sou dinoun simbolaia na ipograpseis,apodeikseis,kai pistopoiitiko.

tora kai gia klonopoiiseis pou lete....an theloun autoi...kai xoris na pliroseis pernoun to omfalio kai ton kanoun oti theloun giati then ksero kamoia na pire mazi tis otan efige apo tin kliniki ton omfalio...i ton plakounta i otidipote.......opote autoi ti ta kanoun auta?????ta petane sta skoupidia????e????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΣΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.ΑΣ ΜΑΣ ΠΟΥΝ ΠΟΥ ΞΕΡΟΥΝ ΑΠΟ ΠΡΩΤΟ ΧΕΡΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ.ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΣΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.ΑΣ ΜΑΣ ΠΟΥΝ ΠΟΥ ΞΕΡΟΥΝ ΑΠΟ ΠΡΩΤΟ ΧΕΡΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ.ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 months later...

Καλημέρα κορίτσια.

Κάνοντας μια έρευνα για τις γνώμες που επικρατούν για τα βλαστοκύτταρα τον τελευταίο καιρό, έπεσα στο site αυτο.

Δουλεύω σε μια ιδιωτική τράπεζα βλαστοκυττάρων την οποία δεν θα κατονομάσω για ευνόητους λόγους.

Αυτό που έχω συνειδητοποιήσει τον τελευταίο καιρό είναι μια άγνοια από τον κόσμο και μερικές φορές ακόμα και τους ίδιους τους γυναικολόγους.

Οταν κάποιος δεν γνωρίζει για παράδειγμα πόσες είναι οι φάσεις μίας κλινικής έρευνας, δεν μπορεί επίσης να έχει άποψη και για το σε πόσο πειραματικό στάδιο είναι η χρήση των βλαστοκυττάρων, ειδικά όταν υπάρχουν και διαφορετικοί τύποι.

Κάποια στιγμή εμφανίστηκαν κέντρα εξωσωματικής και το ένα ξεπεταγόταν μετά το άλλο. Ξέρετε πόσα κέντρα υπάρχουν μόνο στην Αθήνα. Για τσεκάρετε το λίγο, γιατί είναι μεγάλος ο αριθμός. Ετσι έγινε και με τις ιδιωτικές τράπεζες φύλαξης. Από εκεί για παράδειγμα που ήταν 5 ξαφνικά γίνανε 17. Και μερικές βέβαια έχουν έδρα στο εξωτερικό. Στην Ευρώπη, εμείς έχουμε το 30% των ιδιωτικών τραπεζών. Εδώ είναι το βασικό πρόβλημα.

Το άλλο το θέμα είναι κατά την άποψη μου η Δημόσια Τράπεζα. Δεν μπορώ να βλέπω συνέχεια μπροστά μου στις τηλεοπτικές εκπομπές την εκπρόσωπο της να μας επικρίνει. Πολλοί γονείς καταφεύγουν στην ιδιωτική φύλαξη, για να είναι πιο κατοχυρωμένοι, αφού ξέρουν ότι και τα αποτελέσματα θα βγουν στην ώρα τους και δεν θα χάσουν το δείγμα του παιδιού τους με τα ΕΛΤΑ. (Αυτό ακούστηκε στην εκπομπή του Παπαδάκη). Εγώ πρώτα από όλα αν δεν πίστευα στην αξιοπιστία της εταιρείας που δουλεύω, θα έκανα άλλη δουλειά σαν βιολόγος. Εσείς ξέρετε που πάνε τα βλαστοκύτταρα του παιδιού σας όταν τα φυλάτε στην δημόσια τράπεζα; Γνωρίζετε τι budget έχει μια δημόσια τράπεζα και τι μια ιδιωτική εταιρεία;Εγώ πιο πολύ θα φοβόμουν να τα φυλάξω στην συγκεκριμένη δημόσια για τυχόν χρήση σε άλλα πειράματα, γιατί μου κάνει εντύπωση ότι πολλά δείγματα απρρίπτονται σαν μη επαρκή ή χάνονται ή και ακόμα δεν στέλνονται τα αποτελέσματα στους γονείς. Και αν το πάμε έτσι δεν θα έκανα την φύλαξη των βλαστοκυττάρων του ανηψιού μου ή του παιδιού μου στην εταιρεία που δουλεύω, αν δεν ήμουν 100% σίγουρη για την αξιοπιστία και την σωστή επεξεργασία, έλεγχο και φύλαξη του δείγματος.

Εγώ απλά θα σας συμβούλευα να τσεκάρετε αν η τράπεζα που θα κάνετε φύλαξη είναι ελληνική και έχει τα εργαστήρια της στην Ελλάδα, όπωσ και τα πιστοποιητικά και τα συμβόλαια που σας κατοχυρώνουν. Και΄όταν μιλάμε για τα πιστοποιητικά δεν εννοώ μόνο τα ISO, γιατί αυτά αναφέρονται στην σωστή λειτουργία μιας εταιρείας.

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγαπητή φίλη,

θα συμφωνήσω μόνο ως το οτι πρέπει να ελέγχουμε τα χαρτιά κ τις πιστοποιήσεις που μας κατοχυρώνουν. Αλήθεια στην εταιρεία που δουλέυεις έχεις διαβάσει την σύμβαση? Γιατί απο 6-7 εταιρείες που έχω διαβάσει όλο αναφέρουν οτι δεν έχουν ευθύνη για τίποτα και δεν ξέρουν καν που θα χρησιμοποιηθούν τα βλαστοκύτταρα και αν τελικά είναι χρήσιμα!

Αναφέρεις ότι :

"Πολλοί γονείς καταφεύγουν στην ιδιωτική φύλαξη, για να είναι πιο κατοχυρωμένοι, αφού ξέρουν ότι και τα αποτελέσματα θα βγουν στην ώρα τους και δεν θα χάσουν το δείγμα του παιδιού τους με τα ΕΛΤΑ"

Εχω να σου απαντήσω σε αυτό, πως αυτά ξέρεις εσύ απο μέσα που δουλεύεις, αλλά δυστυχώς ξέρω και εγώ τόσο στην ιδιωτική όσο και στην δημόσια τι γίνεται. Στην ιδιωτική κρατούν δείγματα τα οποία αφενός μπορεί να μην επαρκούν σε ποσότητα και αφετέρου να μην υπάρχουν πολλά "ζωντανα" κύτταρα γιατί έχουν περάσει ώρες μέχρι την επεξεργασία τους. Φυσικά δεν μας το λένε και δεν πρόκειται ποτέ να το μάθουμε! Εχω δει δείγματα στο μικροσκόπιο με τα ίδια μου τα ματάκια...:huh:

Και αν κάποια στιγμή κλείσουν οι πάμπολες εταιρείες που υπάρχουν? Γιατί δεν θα καταφέρουν όλες να εδραιωθούν... Τα δείγματα θα καταλήξουν στην δημόσια τράπεζα εκτός κ αν έχει εργαστήρια στο εξωτερικό η συγκεκριμένη εταιρεία! Και αν βγει νόμος που απαγορέψει την λειτουργία των ιδιωτικών? Σε πολλές χώρες ήδη έχει γίνει αυτό! Τα δείγματα θα καταλήξουν κ πάλι στην δημόσια τράπεζα...

Αναφέρεις επίσης:

"Εσείς ξέρετε που πάνε τα βλαστοκύτταρα του παιδιού σας όταν τα φυλάτε στην δημόσια τράπεζα"

προσωπικά ξέρω αλλά φυσικά δεν μπορούν να ξέρουν όλοι, αλλά μήπως ξέρουν που πάνε όταν τα φυλάνε στις ιδωτικές???

Αναφέρεις ότι πολλά δείγματα απρρίπτονται σαν μη επαρκή ή χάνονται (καλά μην τρελαθούμε, δεν χάνονται) ή και ακόμα δεν στέλνονται τα αποτελέσματα στους γονείς. Φυσικά και απορρίπτονται όταν δεν είναι στις προδιαγραφές, ενώ οι ιδιωτικές τα κρατάνε και ας μην τις τηρούν..

Τα αποτελέσματα φυσικά δεν στέλνονται στους γονείς μια και τα χαρτιά που έχεις υπογράψει αναφέρονται σε "δωρεά ομφ. αίματος", κάνεις και ένα καλό στην κοινωνία!

Δεν λέω φυσικά οτι η δημόσια είναι καλύτερη, ασφαλέστερη είναι σίγουρα, αλλά εκεί δεν φυλάνε τα βλαστοκύτταρα για εσένα, δωρεά τα κάνεις, να το ξεκαθαρίσουμε. Αρα μιλάμε για δύο διαφορετικά πράγματα!

Ψάξτε καλά τις συμβάσεις, υπάρχουν πολλά τρικ, να κοιτάμε σε περίπτωση που τα χρειαστούμε τι διαδικασίες χρειάζονται γιατί σε κάποιες συμβάσεις ούτε καν αυτά αναφέρονται! Πριν υπογράψουμε οτιδήποτε να μελετήσουμε καλά το θέμα. Είναι απόφαση ζωής και οι εξελίξεις στον χώρο της υγείας είναι ραγδαίες...

Εγώ όπου να ναι γεννάω και ακόμα δεν έχω καταλήξει για την καλύτερη λύση! Μακάρι να ήταν επαρκές το δείγμα να έδινα και σε ιδιωτική και σε δημόσια τράπεζα:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια τη γνώμη σας...

Στην πρώτη μου κόρη πέρυσι κρατήσαμε βλαστοκύτταρα σε μια ιδιωτική τράπεζα στην Αθήνα. Τώρα που γεννάω πάλι τον Μάρτη τι λέτε??Υπάρχει λόγος να ξανακρατήσουμε?? Ο άντρας μου θέλει ξανά εγώ όμως διατηρώ τις επιφυλάξεις μου:dry:

Συμφωνώ απόλυτα με όσα ειπώθηκαν παρακάτω, εγώ έχω να πω ότι πάμε στα τυφλά και όλοι εκμεταλλεύονται την αγωνία μας σαν γονείς και το αν...αν.. είναι που μας καίει:blink:

Να πω βέβαια και κάτι άλλο...

Παράδειγμα: Ας υποθέσουμε ότι σε λίγα χρόνια αρρωσταίνει το παιδί μας και μια πιθανή λύση θα είναι τα βλαστοκύτταρα. Τι θα προτιμήσετε να ακούσετε από τους γιατρούς??

1."Δυστυχώς η φύλαξη των βλαστοκυττάρων είναι μια απατεωνιά, τοι δείγμα σας δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί, δεν είναι επαρκές, δεν έχει καμία χρήση σας πιάσανε κορόιδα!!"

ή

2."Δυστυχώς δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι... Ίσως αν είχατε κρατήσει βλαστοκύτταρα κάτι να προσπαθούσαμε έστω και με μικρές πιθανότητες επιτυχίας...:(

Εγώ πάντως προτιμώ να ακούσω το πρώτο. Θεωρώ ίσως και χαμένα τα χρήματα που έδωσα αλλά δεν πειράζει...Αυτό το αν με καίει:dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγαπητή Eleni-dms,

χαίρομαι που είσαι καταρτισμένη όσον αφορά το θέμα μας.

Θα σου πω ένα περιστατικό.

Επειδή τυγχάνει να κάνω τις κατοίκον ενημερώσεις όπως και πολλές τηλεφωνικές ενημερώσεις, γιατί έχω τα τηλ στην απογευματινή λειτουργία του γραφείου, με είχε πάρει ένας κύριος τηλ και μου έκανε κάποιες κλασσικές ερωτήσεις σχετικά με την φύλαξη.

Μία από αυτές τις ερωτήσεις ήταν τι επεξεργασία γίνεται και ότι μία εταιρεία φυλλάσει το δείγμα ως έχει και απλά το βλέπει με το μάτι αν έχει βλαστοκύτταρα ή όχι. Οφείλω να σου ομολογήσω ότι εκείνη την ώρα ανατρίχιασα στην ιδέα ότι μπορεί να συμβαινει αυτό και του είπα συγνώμη αλλά με αυτό που μου είπατε έχω μείνει έκπληκτη. Εάν ένα δείγμα δεν επεξεργαστεί σωστά και δεν γίνει έλεγχος με τα κατάλληλα αντιδραστήρια, κάτω από τον κατάλληλο εξοπλισμό, τότε τι βλαστοκύτταρα θα φυλαχθούν; Θα επέλθει απόπτωση, κτλ...Κατευθείαν εκείνη την μέρα πήρα τον γιατρό της εταιρείας μας στα κεντρικά και τον ενημέρωσα, γιατί μου φάνηκε πολύ περίεργο πως πάνε να πείσουν τους πελάτες με τέτοιες αερολογίες.

Και στην δικιά μας εταιρεία έχει απορριφθει δείγμα ως μολυσμένο ή ως μη επαρκές. Αλλά όχι σε τόσο συχνή κατάσταση όπως στην Δημόσια.

Εγώ με αυτό το μήνυμα ούτε θέλω να πείσω να έρθει κάποιος στην δική μας εταιρεία, απλά έχω λίγο κουραστεί με το θέμα της Δημόσιας Τράπεζας. Ναι έχετε όλοι δίκιο όταν λέτε ότι επικρατεί ένας τσαρλατανισμός γενικότερα στον χώρο της ιδιωτικής φύλαξης στην Ελλαδα.Κανένας δεν λέει ότι παίζει ρόλο η ηλικία και το βάρος σε περίπτωση μεταμόσχευσης, όπως και το ότι έχει γίνει με επιτυχία μόνο μια αυτόλογη μεταμόσχευση σε όλο τον κόσμο, και γενικά από τις πολλές ενημερώσεις που παίρνουν οι γονείς από τις εταιρείες, μπερδεύονται τόσο πολύ στο τέλος, γιατί η καθεμία λέει τα δικά της.

Για αυτό που είπα ότι δείγματα χάνονται, ήταν για το θέμα του ΕΛΤΑ.

Και κατά την άποψη μου ακόμα και στην δωρεάν φύλαξη θα έπρεπε να στέλνονται κάποια αποτέλέσματα στους γονείς έστω και εγκυκλοπαιδικά, για να ξέρουν ότι η δωρεά τους δεν πήγε στράφι.

Εάν θέλεις πάντως να με ρωτήσεις για την εταιρεία που δουλεύω και τους γενικότερους στόχους μας, είμαι στην διάθεση σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα ήθελα να ρωτήσω για το θέμα της συμβατότητας μιας και απ' ό,τι βλέπω έχετε καποια κατάρτιση. Αμελήσαμε να κρατήσουμε δείγμα απο το πρώτο μας παιδί περισσότερο απο έλλειψη γνώσεων και ενημέρωσης. Έχουμε αποφασίσει να κρατήσουμε από μελλοντικό τοκετό, πιθανότατα σε ιδιωτική τράπεζα. Τί ποσοστό συμβατότητας υπάρχει με τα άλλα μέλη της οικογένειας; Η κόρη μου σε περίπτωση που χρειαστεί βλαστοκύτταρα θα μπορεί να τα πάρει απο το μελοντικό αδερφάκι της;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

MariaIoanna μου,

αν θες την άποψη μου, φυσικά και να τα κρατήσετε αν μπορείτε αλλά ακόμα και αν δεν έχετε την οικονομική δυνατότητα τουλάχιστον κάντε τα δωρεά στην δημόσια τράπεζα, ίσως σώσετε κάποιον άλλον άνθρωπο...

Εχει γίνει πολύ ντόρος για τα βλαστοκύτταρα αλλά δεν είναι το μόνο σωτήριο μέσο, απλά αυτό προβάλετε απο τα ΜΜΕ.

Οι έρευνες ασχολούνται και με τα "μεσεγχυματικά" κύτταρα όπως λέγονται που χρησιμοποιούνται για αυτοάνοσα νοσήματα, αναγέννηση ιστών, μεταμόσχευση μυελού των οστών, ακόμα και για νευρολογικά προβλήματα και όλα αυτά γίνονται με την συλλογή και φύλαξη τμήματος του ομφάλιου λώρου και με κάποιες ποσότητες αίματος.

Φυσικά για όλα αυτά δεν μας ενημερώνει κανείς, έχουμε κολλήσει στα βλαστοκύτταρα, τα οποία δεν μπορούν να αντιμετωπίσουν πχ την λευχαιμία, το παιδί θα χρειαστεί άλλο δότη, δεν θα μπορέσει να χρησιμοποιήσει τα δικά του. Ακόμα και να τα χρειαστεί δεν θα επαρκέσει η ποσότητα που συλλέγεται και το υπόλοιπο που απαιτείται θα ψαχτεί απο δότη.. που άλλου απο την δημόσια τράπεζα την ελληνική πρώτα και μετά των υπόλοιπων χωρών...

Αρα καταλήγουμε για ακόμα μια φορά στο μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα...

Koral30 δεν είμαι κατά των ιδιωτικών, απλά αναφέρω οτι δεν είναι και αθώα τα πράγματα, όπως έγραψα και πριν δεν έχω καταλήξει ακόμα στο που θα τα δώσω.. Μειονεκτήματα έχει και η ιδιωτική και η δημόσια:dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ πάντως δεν υποστηρίζω τη φύλαξη βλαστοκυττάρων! Το θεωρώ μακάβριο και εξωφρενικό! Σαν να υποστηρίζω ότι το παιδί μου θ'αρρωστήσει και εγώ του έχω παρακαταθήκη...!!! Ελπίζω και θα ελπίζω στο Θεό! Ποιος εγγυάται ότι και τα βλαστοκύτταρα θα σώσουν το παιδί μου; Και ποιος εγγυάται ότι δεν πρόκειται να συμβεί κάτι άλλο! Πίστη και Ελπίδα στο δημιουργό!

Σεβαστές βέβαια όλες οι απόψεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ωραιο θεμα ξανανοιξαμε!

Εχουμε αποφασισει μετα απο πολυ σκεψη με τον αντρα μου οτι θα φυλαξουμε βλαστοκυτταρα της μπεμπας.

Το θεμα μας ομως τωρα πια, ειναι η επιλογη της εταιρειας.

Εχει 2 εβδομαδες περιπου που ψαχνουμε φυσικα για το καλυτερο.

Κολλαμε στο εαν θα πρεπει να προτιμησουμε ελληνικη εταιρεια φυλαξης ή εταιρεια του εξωτερικου.

Διαβασα λοιπον οτι στην Ελλαδα λειτουργει το 20% των ιδιωτικων τραπεζων φυλαξης παγκοσμιως.Αν ειναι δυνατον!!!!!

Εχει γινει μοδα και ευκολο κερδος για καποιους η υποθεση.

Δε λεω σιγουρα υπαρχουν και αξιολογες ελληνικες εταιρειες ομως εφοσον δεν υπαρχει το καταλληλο θεσμικο πλαισιο για τη λειτουρια τους πως μπορω εγω να ειμαι σιγουρη οτι βλαστοκυτταρα φυλασσονται κατω απο καταλληλες συνθηκες.

Απο την αλλη αν προτιμησω μια ξενη εταιρεια το βαλιτσακι θα πρεπει να κανει ένα ταξιδακι καποιων ωρων μεχρι να φτασει στα εργαστηρια της εκαστοτε εταιρειας που σημαινει οτι ενα ποσοστο του δειγματος θα ειναι αχρηστο....

Εκτος αυτου ποιος με διασφαλιζει απεναντι σε μια τετοια εταιρεια οταν ισχυουν αλλοι νομοι στην Ελλαδα και αλλοι στην Αγγλια πχ.

Πως μπορω εγω να ξερω αν ειναι καλυτερο να φυλαζονται τα δειγματα σε ατμους αζωτου ή σε υγρο αζωτο, σε κρυοφιαλιδια ή σε ασκόυς κρυοσυντηρησης?

Ολα αυτα με προβληματιζουν ιδιαιτερα...

Δεν ειναι αποφαση που παιρνεται στο ποδι.

Θελει πολυ πολυ ψαξιμο και φυσικα για το παιδι μου θελω το καλυτερο!

Παντως αχρειαστα να ειναι σε καθε περιπτωση...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΦΥΛΑΞΗΣ ΤΩΝ ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΩΝ..

ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΖΟΥΜΕ.. "ΣΤΗΝ ΧΩΡΑ ΤΗΣ ΠΑΤΕΝΤΑΣ"

ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ.

ΣΕΒΑΣΤΕΣ ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ ΣΕ ΟΛΑ.

ΦΙΛΙΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Οπότε @Ersi85 αν κατάλαβα καλά δεν έχεις γυρίσει στη δουλειά που έλεγες; Είχα μείνει στο ότι θα γυρνουσες στους 3 μήνες περίπου.
    • Καλώς σε βρήκαμε πάλι @Ersi85! Α έχετε πολλά δοντακια εσείς! Κανένα ψωμί του δίνεις; Ξεκίνησε τον έστω πατημένα γιατί συνηθίζουν λένε τα αλεσμένα και μετά δυσκολεύονται πολύ να περάσουν σε κομμάτια. Εγώ της έκανα μικτή διατροφή. Της έδινα και κομμάτια να εξερευνά και αλεσμένα για να τρώει 😅 8 μηνών την ξεκίνησα πατημένα και επειδή τα πήγαινε πολύ καλά μετά από μια εβδομάδα την ξεκίνησα κανονικά κομματάκια. Γενικά με τα φρούτα με έχει "βασανίσει" που δεν τα τρώει αλλά τώρα που μπήκε στον 10ο μήνα σαν να ξεκίνησε να της αρέσουν. Αφού πλέον της δίνω την μπανάνα και τρώει σχεδόν μισή μόνη της, ενώ πριν έκανε γκριμάτσα αηδιας και την πετούσε κάτω 🤣🤣 🤣 Αλλά τα πάει εξαιρετικά με τα κομμάτια από την αρχή, ούτε gagging ούτε τίποτα. Αχ κορίτσια εγώ το σκέφτομαι για 2ο αλλά λέω να περάσει λίγο ο καιρός γιατί 1) θέλω vback 2) ε να γυρίσω λίγο δουλειά να βρω τα πατήματα μου πριν έρθει η καταιγίδα του 2ου 😅 Να έχει μεγαλώσει λίγο και η μικρή να καταλαβαίνει περισσότερα. Κι εμείς μόνοι μας την μεγαλώνουμε, αλλά ευτυχώς έχω πολύ βοήθεια από το σύζυγό ❤️ Αφού καμία φορά που δεν την παλεύω του την δίνω 7 το πρωί που ξυπνάει η κυρία να μου την κρατήσει μέχρι τις 8 που φεύγει για δουλειά για να κοιμηθώ 😅 Τώρα ο ύπνος... Μία έτσι μία αλλιώς. Νομίζω έχω συνηθίσει πια και δεν με ενοχλεί 😅 Κάνει και ψιλοστανταρ αφυπνίσεις (12-4-6-7)  οπότε ίσως έμαθε ο οργασμός μου 🤣  Από κατορθώματα μπέμπας , έτοιμη είναι να περπατήσει 😅 Έχει ξεκινήσει να πατάει όλο το πέλμα (τόσο καιρό κινείται μόνο με τις μύτες) και κάνει πρόβες να σταθεί χωρίς να ακουμπάει κάπου! Έχω τρελαθεί! Δεν το περίμενα τόσο νωρίς. Καλά εννοείται θέλει καιρό ακόμα, αλλά μου κάνει εντύπωση πως προπονεί τον εαυτό της! Όταν ξεκινάει κάτι καινούργιο το κάνει συνέχεια μέχρι να το τελειοποιήσει και μου φαίνεται τόσο υπέροχο όλο αυτό!(Φαντάζομαι όλα τα μωρά το ίδιο κάνουν 😅)
    • Η αλήθεια είναι ότι πας με άλλο αέρα...και μπορώ να καταλάβω πόσο κουραστική είναι αυτή η διαδικασία...φτάνεις πολλές φορές σε σημείο να το κάνεις με το ζόρι, χωρίς να το απολαμβάνεις.. Και να ξέρεις ότι θα έρθει την πιο κατάλληλη στιγμή!!! Να ξεκουράζεσαι και να κάνεις πράγματα που απολαμβάνεις!!! Και μόλις έρθει θα τα ξεχάσεις όλα 🥰🥰
    • Καλά θα κάνεις κορίτσι μου!! Εύχομαι όλα καλά να πάνε! Είναι από μόνη της όλη αυτή η διαδικασία και η αναμονή στρεσογόνα οπότε τουλάχιστον να ξέρεις ότι είσαι σε καλά χέρια και πως έχεις έναν γιατρό που θα σε βοηθήσει να τα καταφέρεις! Θα δεις ότι θα κάνεις τα επόμενα βήματα και θα έρθει το μωράκι σου!! 
    • Ναι εγω τόσο έδωσα την τελευταία φορά αφού παίρνει 50 ευρώ επίσκεψη + 50 για το παπ 🤷‍♀️  Εσυ 40 ευρω πληρώνεις σε ιδιώτη γιατρό Αθήνα ; 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...