Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανούλες Φλεβάρη-Μάρτη 2010 Νο 2!!!


Recommended Posts

Ποπη μου εχεις δίκιο πως να μην τα καλομαθουμε τόσο που τα αγαπάμε κι εμείς 2 δοντάκια έχουμε. τουλάχιστον εσένα κοιμάται το βράδυ ε; θα πάρω το βιβλίο κοιμήσου παιδί που και θα προσπαθήσω να εφαρμοσω τις τεχνικές για να δω θα κοιμηθεί επιτέλους η θα ουρλιάζει πάλι. Εχθές καποια στιγμή εφθασα στα όρια μου και της φώναξα τόσο δυνατα που τρόμαξε η καημένη και ξεράθηκε στο κλάμα ο άνδρας μου έπαθε σόκ και έλεγε ότι είναι ανεπίτρεπτο να φωνάζω στο παιδί. Νιώθω τόσες τύψεις αλλα τι να κάνω πάλι χθες κοιμήθηκε 9 και ξύπναγε κάθε 40λεπτά να βάζωτην πιπίλα και νατην χαιδέυω μετά τις 2:30 εβαλε κι ενα κλάμα αλλα την άφησα λίγο τίποτα τελικά πάλι καταλήξαμε στο κρεβάτι μας όλοι μαζί και κοιμήθηκε εως τις 6 το πρωί, τώρα την κοίμησα απο τις 12 το μεσημέρι και ακόμη κοιμάται αχ να ηρεμήσει η ψυχούλα μου. Πόπη μου είναι ζουζουνάκι κι ο δικός σου αλλα αυτά τα ζουζούνια δίνουν νόημα στη ζωή μας θα είχα τρελαθεί αν δεν την είχα.

Φιλιά πολλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 521
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γεια σας κοριτσια, τι γινεται?

δεν πολυ-μπαινω στο μαμμυ... τελευταια....δεν εμαι στα χάι μου...

"πηγαινω" στην φαρμα, στο φέις καλε, ... για να ξεσκαω λιγακι, να πηγαινει το μυαλο μου αλλου...

παααρα πολυ πολυπλοκο να σας εξηγησω τι εγινε... 0.2% στον κοσμο το παθαινουν... ευτυχως δεν ειναι σοβαρο και ουτε κληρονομικο, για να ανησυχω για την Ναγια, απλα ετυχε, υπηρχε πριν η πιθανοτητα να ητανε πολυ σοβαρο, για αυτο και η επειγουσα επεμβαση αλλα τελικα δεν ειναι σοβαρο. προληπτικα θα επαναλαβω την επεμβαση, οχι εγχειρηση, που αυτη τη φορα θα ειναι πιο ευκολο,... μου ειπανε...

δεν ζοριζομαι καθολου απο την επεμβαση, γιατι οπως ειπα δεν ειναι εγχειρηση...μπορω να κανω τα παντα εκτος απο το να παιρνω βαρος... βασικα την 1η βδομαδα επαιρνα την Ναγια το λιγοτερο δυνατο... παλι καλα που ειχα αρκετη βοηθεια... ο οργανισμος μου χρειαζεται ξεκουραση...

τελος ολα καλα, ευτυχως που δεν ειναι σοβαρο,.... αλλα οι σκεψεις με ζοριζουνε τοοοσο πολυ! κι αλλου Παπα Ευαγγελιο οι ερωτησεις του κοσμου...!!!!!!!!!! μου σπανανε τα νευρα...!!!

τελος ιανουαριου παω για την επεμβαση...

φιλια σε ολες!

το μεγαλο ζορι ειναι το ψυχολογικο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λαμπρινή μου, βασικά μην σκέφτεσαι καθόλου ότι κάνεις κάτι λάθος κ το μωρό σου ξυπνάει το βράδυ. Και εμένα ξυπνάει μπορεί κ 1, μπορεί κ 2 φορές μέσα στην νύχτα. Λίγες ημέρες το παίρνει σερι σε αυτή την φάση. Ξυπνάει κ κλαίει, την χαϊδεύω λίγο ή πίνει λίγο γαλατάκι κ σε 5 λεπτά κοιμάται. Πάντως είναι τελείως λογικό. Συχνά τα μωράκια ξυπνάνε το βράδυ για διάφορους λόγους. Και εάν πρόσφατα έχετε αποθηλάσει μπορεί να θέλει τον χρόνο της να προσαρμοστεί Επίσης στην φάση αυτή μην ξεχνάμε ότι έχει ξεκινήσει κ το άγχος του αποχωρισμού.. Γιαυτο τα μωράκια μας μπορεί να θέλουν συνέχεια να είμαστε διπλά τους κ γκρινιάζουν περισσότερο ή κ μας ψάχνουν μέσα στην νύχτα. Μας έχουν απόλυτη ανάγκη γιατί νιώθουν, φόβο κ ανασφάλεια, οπότε μην φοβάστε δεν τα κακομαθαίνουμε. Καταλαβαίνω ότι ειδικά επειδή δουλεύεις κιόλας τα έχεις παίξει από την κούραση (η άτιμη η αϋπνία δεν παλεύετε) κ έχεις δίκιο, αλλά σκέψου ότι φάση είναι κ θα περάσει. Πολλές στιγμές κ εγώ τα παίζω από το τρέξιμο κατά την διάρκεια της ημέρας (παρόλο που δεν έχω γυρίσει στην δουλειά).. Και εγώ έχω φωνάξει μια φορά στην Νεφέλη, ήμουν τελείως εξαντλημένη κ ένιωσα αμέσως φοβερές ενοχές. Η μικρή δεν τρόμαξε, απλά είχε γουρλώσει τα μάτια. Την αμέσως επόμενη στιγμή με έπιασε νευρικό γέλιο γιατί μου φάνηκε τόσο γελοίο που έβαλα τις φωνές στο μωρό μου, απλά κ μόνο επειδή είναι μωρό.

Υπομονή, φάση είναι θα περάσει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστω ανθρωπάκι σήμερα και χθες το βράδυ κοιμηθήκαμε καλήτερα αλλα ξυπνήσαμε απο τις 6 φάσεις είναι και θα περάσουν που θα πάει έχει ο θεός.

Χρόνια πολλα σε όσους και όσες γιορτάζουν. Βοήθεια μας ο Αγ. Σπυρίδωνας. Να χαιρόμαστε τα μπουμπουκάκια μας.

Φιλια σε όλες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου...πριν 9 μηνες τέτοια ώρα είχα το αγοράκι μου στην αγκαλιά μου!!! Ειμαι πολύ χαρούμενη!

Μεγαλώνουν τα μπουμπούκια μας Λαμπρινούλα μου!!! Ανθίζουν και, σαν ανοιξιάτικα μωρακια που είναι (περίπου ανοιξιάτικα τελοσπάντων!), ανθίζουν μέρα με τη μέρα!!!

Η μικρή σου θέλει απλά τη μαμά της...υπομονή! Κι εγω μια φορα του φώναξα γιατί έπαιζε και έφτυνε όταν ετρωγε...όλο εκεί τον πιάνει η τρέλα του! Δεν θέλω να το ξανακάνω...αλλά μην ανησυχείς...απλά τρόμαξε και ένιωσε πιθανον την ταραχή σου...είναι λογικό να υπάρχουν τέτοιες στιγμές.

Εγώ πρώτη είχα πει ότι δεν είναι όλα ρόδινα! Διάβαζα συνεχώς για το πόσο τέλειες είναι οι ζωες όλων των μαμάδων με τα μωρά τους...και είναι φυσικά, αλλά πρώτα από όλα είμαστε άνθρωποι όχι μηχανές! Θέλουμε κι εμείς τον χρόνο μας...ΔΕΝ γίνεται πάντα να είναι όοοολα άψογα! Τα τέλεια μωρά, οι τέλειοι σύζυγοι, η τέλεια δουλειά, οι τέλειοι φίλοι, το τέλειο (και πάντα στην τρίχα φυσικά) σπίτι, η τέλεια ζωή και κυρίως...η τέλεια και πάντα τρισευτυχισμενη γυναίκα!!! Προσωπικά δεν πιστεύω σ'αυτό...

Χρειάζεται δουλειά, επιμονή και υπομονή σε όλα όσα προσπαθούμε...

Σας φιλώ! :-* Καλό βράδυ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα,

Πόπη μου σε ευχαριστώ έχεις απόλυτο δίκιο ευτυχώς κοιμομαστε καλήτερα αυτές τις μέρες απλώς μειώσαμε τις ώρες που κοιμόμαστε την ημέρα και τις προσθέσαμε στο βραδινό δηλαδλη κοιμόμαστε περίπου 10 ώρες το βράδυ και 1 ώρα το πρωί & 1με 2 ώρες το μεσημεράκι σύνολο 12-13 ώρες καλά δεν είναι εσάς πόσες ώρες κοιμούνται σύνολο τα μωρούλια σας.;

Φιλάκια πολλα

Αντα να μαζευτούμε χαθήκαμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λαμπρινή μου κι εμάς τοσο κοιμάται! 10-11 ώρες το βράδυ και στη διάρκεια της μέρας κοιμάται 2 μισάωρα, συνήθως 3-3:30 και 8-8:30. Νομίζω ότι είναι καλά έτσι...ο ύπνος τρέφει τα μωρά δεν λένε;;; Όσο θέλουν ας κοιμούνται,εμένα προσωπικά δεν με στεναχωρεί ούτε με αγχώνει. Κάποιοι μου λένε ότι κοιμάται πολύ. Ε και τι να τον κάνω, να τον ξυπνήσω; Αυτά φτιάχνουν μόνα τους το πρόγραμμά τους.

Άντε μανούλες, μαζευτείτε να τα λέμε!!! Πριν ένα χρόνο γεμίζαμε 100 σελίδες σε 3-4 μέρες!! Τώρα μείναμε μόνο 7-8 το πολύ, μη χαθουμε κι εμείς!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΑΝΟΥΛΙΤΣΕΣ,ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ?ΕΧΩ ΠΟΛΛΕΣ ΜΕΡΕΣ ΝΑ ΜΠΩ,ΒΑΣΙΚΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΙΝΤΕΡΝΕΤ,ΚΑΤΙ ΓΙΝΟΤΑΝ ΚΑΙ ΠΑΛΕΥΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΤΟ ΚΑΝΩ SET UP ΦΤΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ,ΑΣΕ ΠΟΥ ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΕΧΩ ΟΥΤΕ ΠΟΛΥ ΔΙΑΘΕΣΗ ΟΥΤΕ ΠΟΛΥ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ!!ΤΟΝ ΘΑΝΟ ΤΟΝ ΤΑΙΖΩ ΚΑΘΕ 2 ΩΡΕΣ ΣΧΕΔΟΝ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΕΙΧΕ ΤΑΡΑΞΕΙ ΣΤΟΝ ΕΜΕΤΟ ΠΑΛΙ,ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΩ ΚΑΘΟΛΟΥ..Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΟΙΚΗΤΗΣ ΓΙΑ 2 ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΜΟΝΗ ΜΟΥ!!ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΘΑΝΟ ΠΟΥ ΓΚΡΙΝΙΑΖΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ,ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ?ΤΟΣΟ ΚΑΛΑ ΕΙΜΑΙ..ΠΟΥ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΑ ΚΙ ΟΛΑΣ ΑΠΟΡΩ..ΛΑΜΠΡΙΝΗ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΜΑΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΟΣ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΜΗΝ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΣΑΙ,ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ ΚΙ ΟΛΑΣ,ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΑΝΟΥΛΙΤΣΕΣ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ!!ΝΑ ΕΥΧΗΘΩ ΗΑΡΟΥΛΙΝΙ ΜΟΥ ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΠΕΡΣΕΙ ΓΡΗΓΟΡΑ Ο,ΤΙ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΘΕΙΣ ΠΟΛΥ..ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΚΑΛΑ ΣΥΝΤΟΜΑ!!ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ Μ'ΕΧΕΙ ΤΑΡΑΞΕΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ,ΑΦΟΥ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΤΟΝ ΕΒΑΖΑ ΣΤΟ ΚΑΡΟΤΣΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΟΙΜΙΖΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΙΧΑ ΔΙΠΛΑ ΜΟΥ,ΚΑΠΩΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΗΤΑΝ.ΤΩΡΑ ΤΟΝ ΞΑΝΑΕΒΑΛΑ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ,ΑΝΤΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ..ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΝΥΣΤΑΖΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΟΜΩΣ........ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΩ....ΣΑΣ ΑΦΗΝΩ ΦΙΛΑΚΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΜΠΕΜΠΑΚΙΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΦΛΕΒΑΡΗΣ

DrMommy 2/2 K.T. Μαρίλια

gwgw100 04/2 Κ.Τ. Στεφανος

Labrinip 18/2 K.T. Σταυρούλα-Χρυσοβαλάντου

Andriani 27/2 Φ.Τ. Δημήτρης

ΜΑΡΤΗΣ

Gai 2/3 Φ.Τ. Δέσποινα

ΤΖΕΝΑΚΙ1 3/3 Φ.Τ. Γιάννης

Anthropaki 10/3 Κ.Τ. Νεφέλη

Popi 12/3 Κ.Τ. Γιάννης

ΚΟΝΝΑ 13/3 Ανδρέας

Haroullini 19/3 Κ.Τ. Νάγια

theo28 29/03 Φ.Τ Κυριάκος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσια, τι γινεται, ολα οκ?

ευχαριστω ολες σας για τις ευχουλες...!!!

Η Ναγια εβγαλε αυτες τις μερες και το 2ο δοντακι και τωρα ειναι πανετοιμα και τα 2 πανω να βγουνε...!!!

Δημητρα μου υπομονη,φαση ειναι και θα περασει! που θα παει! κι εμενα η Ναγια ειναι λιγο αρρωστουλα και ξυπναει το βραδακι 2-3 φορες γιατι εχει μπουκωμενη μυτουλα...

Λαμπρινη μου εμενα κοιμαται 11-12 ωρες το βραδυ και την μερα 2-2.30 ωρες.... βεβαια εχει τετοιο ωραριο απο τοτε που εφαρμοσα το βιβλιο "κοιμησου παιδι μου"

Θεο28 τι γινεται? πως τα πηγατε με τον γαμο? Ο κυριακουλης, ολα οκ? για πες μας κι εσυ τα δικα σου! σε περιμενουμε!

Γωγω, Ανδριανη, Κοννα, Τζενακι1, καλε που χαθηκατε???

ελαχιστες πλεον μειναμε... καλα ειπε η Ποπη... περυσι ημασταν τοοοσες πολλες... και φετος... ελαχιστες.... ας μην χαθουμε οσες μειναμε λοιπον!

αυτα τα χριστουγεννα,... θα ειναι για ολες μας, πραγματικα... μαγικα μαζι με το μωρουλινι μας!!!

φιλακια σε ολα τα αγγελακια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalispera koritsia mou.

exo xasei ligo ti seira mou.

exo 2 ebdomades na anoixo to pc.

oses me rotisete gia ta rouxa pira til sto nosokomeio k mou eipan pos de 8eloun.

o andreas den exei bgalei akoma dontaki.

genika to apogevma einai zoiros kai de mou afinei poli xrono, kano polla pragmata to bradi.

me exoun tsakisei k oi apergies afti ti bdomada k argo na giriso.

polla filakia se oles k haroullini mas perastika

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

geia sas koritsia ki apo mas!paraskeyh paw douleia :cry: perase o kairos kai xampari den pira!akoma na kerdisw kai to joker bre gmt!hehehe tha sas grapso molis ta kataferw na sas pw pos mou fanike!an kai nomizw tha mou kakofanei :? prospathisa na sas steilw foto to sabatokiriako alla itan poli megali kai den eixa xrono na tin mikrino!i despinoula tin kiriaki xoreye ston pedotopo xoris na kratietai apo pouthena!prota xorepsame kai meta tha perpatisoume emeis :D bgalame kai 3o dontaki katw,ta apo panw dontakia mas xsexasane :D filiste mou ta mwroulinia sas!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάρες γεια σας! Έχω παρα πολύ καιρο να μπω... Τί κάνετε; Άλλαξε πολυ το μαμμυ... Δεν καθισα να διαβασω ολες τις προηγουμενες σελιδες. Χαρά μου κατάλαβα ότι καποιο θεματακι υπαρχει. Περαστικά σου. Εμεις ειμαστε 8,5 μηνων, και εχουμε βγαλει 4 δοντακια. Κοιμόμαστε πολύ κυριως τωρα με το κρυο. Φιλάκια σε όλες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα α ωραια βλέπω ξαναμαζευτήκαμε λιγες λίγες. Εμείς τα ίδια εχω αρχίσει την εκπαίδευση στην μικρή απο το βιβλίο Κοιμήσου παιδί μου ενα βράδυ οκ το επόμενο έκανε σαν τρελλή και την λυπήθηκα και την πήρα θα το παλέψω όμως είμαι αισιδοξη. Εφάρμοσα και νέο πρόγραμμα και ξεκουράζεται καλήτερα το μεσημεράκι το παιδι την κουράζουν οι γιαγιάδες το πρωί και δεν την αφήνουν να κοιμηθεί και κοιμάται μαζεμένες 2 ώρες 2-4 καλήτερα έτσι. Με το μεσημεριανό έχουμε πρόβλημα πάλι δεν το τρωει δεν της αρέσει καθόλου, δοκίμασα να της δώσω μια μπουκια απο το δικό μας φαγηγο και να δειτε πως το μασούλαγε η φαφούτα μάλλον δεν της αρέσουν τα αλεσμένα και η γεύση των δικών της φαγητών.

Gai με το καλό να ξεκινήσει η δουλίτσα καλή προσαρμογή κι εμείς μόνο 2 δοντάκια κάτω έχουμε και πάμε για το κάτω τρίτο.

Ελινακ ζωηρούλος ο ανδρέας αν και ο μικρότερος να είναι καλά δοντάκι θα βγάλει σύντομα μην σε νοιάζει.

Dimi υπομονή τι να κάνουμε έτσι γινόμαστε μάνες το ξέρω η κούραση και η νύστα είναι άλλο πράγμα αλλα φάση είναι θα περάσει θα μεγαλώσουν και θα τα θυμόμαστε και θα γελάμε υγεία να έχουμε και όλα τα αντέχουμε. Εξ αλλου όπως είπαμε είναι τα καλήτερα χριστούγεννα με τα μωρά μας και δεν θα ταχαλάσει τίποτα ούτε η κρίση ούτε η κούραση ούτε τίποτα...

ποπη μου να φιλήσεις τον μικρό ΄πρίγκιπα σου α τυχερούλα κοιμάται συνεχόμενα το βράδυ.

Χαρα μου ευχομαι και ελπίζω όλα να είναι όλο και ΄καλήτερα σε όλους τους τομείς. Φιλάκια πολλα.

Καλές Γιορτές να έχουμε φιλια σε όλες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mia grigori kalispera apo ti douleia, erxetai to sk!!!

kales giortes se oles ! Protes giortes me ta bebakia mas

lamprini kouragio 8a strosei o bradinos ipnos pou 8a paei. Ontos zoiros 8a bgei , mou eixe pei i giatros oti ton kobei gia iperkinitiko ston 3o mina kai den to pisteva.

toylaxiston kourazetai poli k koimatai 9.30 me 8.30 to proi opote mporei na kourazomai alla kano koura omorfias ti nixta

gai kali arxi sti douleia, i arxi einai diskoli ki ego afto to joker perimeno ( alla den paizoume kiolas pos 8a kerdisoume).

popi dokimasame ena giaourti paidiko bio-teddy legetai k trela8ike o mikros ( apo katastima me biologika).

an8ropaki sillipitiria

filakia se oles

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα φιλενάδες! Τι κάνετε; Εμείς πολύ καλά. Κοιμήθηκε το μικρούλι μου και είπα να μπω λίγο. Κάνω και το φαγητό του τώρα γιατί μεσημεριανό τρώει στις 4! Μάλλον συνήθισε το πρόγραμμα της οικογένειας γιατί κι εμείς τόσο τρώμε, όταν γυρνάει ο Γιώργος από τη δουλειά!!!

Όλο παιχνίδια είναι ο άτιμος!!! Η μέση μου με πονάει βέβαια που τον κρατάω συνέχεια για να περπατάει αλλά τι να κάνουμε...δεν κάθεται καθόλου! Εμείς κολλήσαμε στα 2 δόντια...από πάνω φούσκωσαν λίγο αλλά τίποτα ακόμα. Δεν μπουσουλάει ακόμα και δεν το θέλει καθόλου. Τον βάζω μπρούμυτα και στα 4 αλλά αυτός ξαπλώνεται και κυλιέται μέχρι να φτάσει αυτό που θέλει! Φεύγω γιατί μάλλον ξυπνάει... φιλιά σε όλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να μαι κ εγώ! Τι κάνετε μανούλες?

Η αλήθεια είναι ότι μείναμε λίγες..

Ιωάννα καλή αρχή στην δουλίτσα κ καλή δύναμη !!! Αχχχχ αυτό το joker ( δίκιο έχει το elinakki :lol: κ δεν παίζουμε κιόλας ).

Λαμπρινή μου, ελπίζω η μικρή να αρχίσει να κοιμάται καλύτερα. Αν θες την γνώμη μου για την συγκεκριμένη τεχνική που πραγματεύεται το βιβλίο(δεν το έχω διαβάσει απλά έχω συζητήσει με μια συνάδελφο ψυχολόγο την τεχνική που χρησιμοποιεί), προσωπικά δεν θα το εφάρμοζα (ειδικά σε βρέφος κάτω των 12 μηνών τουλάχιστον). Ο συγγραφέας εαν δεν κάνω λάθος είναι ειδικευμένος στις διαταραχές ύπνου. Αυτό που εκδηλώνουν τα βρέφη δεν είναι διαταραχή ύπνου, είναι κάτι εντελώς φυσιολογικό κ αναμενόμενο. Το μωράκι σου όταν ξυπνάει νιώθει πολύ τρομαγμένο κ σε έχει τρομερή ανάγκη για να νιώσει κ πάλι ασφάλεια κ ηρεμία. Η σωματική επαφή (η αγκαλιά σου, όταν δεν ηρεμεί με το χάδι σου ή με την φωνή σου ) είναι απολύτως αναγκαία σε αυτή την φάση. Δεν λειτουργούν χειριστικά τα μωρά στο συγκεκριμένο θέμα. Πολύ καλά έκανες κ το πήρε κοντά σου, σιγά μην το άφηνες να σπαράζει. Θα βρείτε το τρόπο που θα δουλέψει κ για τις δυο σας είμαι σίγουρη, γιατί είσαι μια υπέροχη μανούλα. Απλά ακου το ένστικτο σου κ όλα θα γίνουν σιγά σιγά όπως τα θες. Φιλιά στην μπεμπούλα κ βαλε καμια φωτο να την καμαρώσουμε, ειμαι σιγουρη οτι θα εχει μεγαλώσει πολύ!!!

Πόπη φιλιά στον γαμπρό μου κ απο εδω!

Χαρουλίνη καλορίζικο το καινούργιο δοντάκι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

φιλιά σε όλεςχχχ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα είμαστε καλά αν εξαιρέσουμε τον παππού που ενώ έχει βγεί απο το νοσοκομείο χειροτερευει μέρα με την μέρα εγώ του πηγαίνω την μικρή να του δίνουμε κουράγιο τις τελευταίες στιγμές της ζωής του... Αυτά τα χριστουγεννα θα είναι λίγο δύσκολα απέραντη ευτυχία για το μωράκι που μας έστειλε ο θεός και λύπη για τον 71χρονο παππου που ετοιμάζεται να μας πάρει ο θεούλης τι να πω κάνουμε υπομονή και κουράγιο. Σήμερα πήγα την Σταυρουλίτσα και κοινώνησε στην εκκλησία την πηγαίνω όσο πιο συχνά μπορώ θα προσπαθήσω να νηστέψω κι εγώ για να κοινωνήσω. Μετα πήγαμε βολτα στον πεζόδορμο περιστερίου για λίγα ψώνια λόγω χαμηλότερου bughet φετος. και τώρα νάνι. της έχω κόψει τον πρωινό ύπνο και την αφήνω να κοιμηθεί το πολύ 30-40 λεπτά για να κοιμάται μαζεμένα το μεσημέρι 2-2:30 ωρίτσες και να ξεκουραζόμαστε όλοι.

Anthropaki σχετικα με το βιβλίο το διαβάζω όσο μπορώ απλά χθές πάλι που προσπάθησα να εφαρμόσω την τεχνική δεν πήγα αμέσως δίπλα της αλλα μετά απο 2 λεπτά ευτυχώς εκλαψε μόνο την πρώτη φορά αλλα κοιμήθηκε συνεχόμενα μετά και ξύπνησε στις 4 και ξανακοιμήθηκε μόνη της μονο σουτ της είπα αντε να δούμε, πάντως σίγουρα είμαι χαζομαμά και μετά απο όσα πέρασα για να την κάνω δεν αντέχω να στεναχωριέται απλώς θέλω να μάθει να κοιμάται και να ξεκουράζεται καλά και συνεχόμενα χωρίς διακοπές και κλάματα, ελπίζω να βοηθήσει ο θεούλης να κοιμηθεί το μωράκι μου.

Ποπη κι εμένα έτσι κάνει δεν μπουσουλάει αλλα της αρέσει να την κρατάμε και να στέκεται και να κάνει βηματάκια θα περπατήσουν τα γλυκόύλια μου.

Ελινακ τι του κάνεις καλε και κουράζεται μήπως κουραστεί και η δικιά μου, εγώ όλο βόλτα την πάω και παιχνίδι, όλα καλά με την δουλίτσα σου;

Θα βάλω φωτο μόλις την μικρύνω αλλα ψιλοβοβάμαι και με όσα γίνονται στο internet.

Φιλια σε όλες καλή εβδομάδα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalispera manoules!

exo kourastei ligo me tis apergies , troo oli mera stous dromous. kai avrio pali exei oli mera.

tin alli bdomada 8a paro 4 meres adeia , na katalabo k ligo giortes ki eftixos exei k o antras mou adeia.

lamprini kouragio, sas exoun brei diskola me ton pe8ero sou.

o mikros oli mera einai or8ios me to zori koimatai sti diarkeia tis imeras. xoropidaei sto parko, paei kounies me ti giagia, to apogevma pali pou girizoume apo ti douleia 8elei pali paixnidi opote to bradi kserainetai. pantos ki ego den ton afino na sparazei sto klama. De nomizo oti kaneis kati la8os , to moro 8a strosei mono tou. emena , etsi itan apo tin arxi , sxedon apo to 2o mina, den ekana kati idiatero.

I douleia paei mia xara, exo para poli douleia den katalabaino pos pernaei i ora. Pirame doro k fetos , alla den pirame afxisi parolo pou den exei problima i etaireia .

an den ta poume kala xristougenna!!!!!!!!

ygeia pano apo ola !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

geia sas koritsia!ena grigoro geia kathos trexo kai de ftanw tora me ti douleia!opote exo eleythero xrono kano kamia douleia sto spiti!ouf kourasi!mou leipei polu to despoinaki tora pou feygw bre koritsia den eimai kai sta xai mou :cry: thelw na eimaste sunexeia mazi..tis 2 protes meres den etroge alla tora estrose to moro mou..ase pou gia proti fora mou xsipnaei noris..les kai katalabainei oti tha fugo bre koritsia..anyway ayta ta nea mas...pantos ta podarakia mou den ta noiotho apo tin kourasi :roll: tha erthei to joker pou tha mou paei :D filia se oles kai ennoeitai sta aggeloudakia sas!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κοριτσια!

επιτελους ηρθαν τα χριστουγεννα... μια μερα μακρια!

αλλα φετος για ολες μας θα ειναι.... τα μοναδικα χριστουγεννα μαζι με τα ζουζουνακια μας!

ζουμε ενα θαυμα!!!

φιλια σε ολες και ολα τα ζουζουνακια!

καλα χριστουγεννα, χαρουμενα, και παντα με υγεια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα μανούλες!!!

Αύριο εχω την γιορτή μου! Θα ειναι η πρώτη φορά που θα γιορτάσω με την κορούλα μου στην αγκαλίτσα κ ειμαι πολύ χαρούμενη :D !!!

Εαν δεν μπω πάλι μέχρι μεθαύριο ευχομαι σε όλες σας κ στα μωρούλια σας Καλά Χριστούγεννα με υγεία, καλοτυχία, αγάπη κ χαρά. Να χαίρεστε τις οικογενειες σας!!!

φιλιά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ ΜΑΝΟΥΛΙΤΣΕΣ?ΕΧΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΝΑ ΜΠΩ,ΤΟ ΞΕΡΩ ΕΙΜΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ ΑΛΛΑ ΗΜΟΥΝ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΣΥΝΕΧΕΙΑ!!Ο ΘΑΝΟΣ ΜΕ ΞΕΠΑΤΩΣΕ,ΤΑ ΚΛΑΣΣΙΚΑ ΓΚΡΙΝΑ,ΔΕΝ ΚΑΘΟΤΑΝ ΠΟΥΘΕΝΑ,ΔΕΝ ΚΟΙΜΟΤΑΝ ΜΕΡΑ ΝΥΧΤΑ,ΜΑΣ ΕΤΥΧΕ ΚΑΙ ΑΛΛΕΡΓΙΑ ΑΡΧΙΚΑ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΜΑΛΛΟΝ ΚΡΥΩΣΑ,ΕΙΧΑ ΜΠΟΥΚΩΜΑ ΚΑΙ ΒΗΧΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΚΟΛΛΗΣΕ ΚΑΙ Ο ΘΑΝΟΣ..ΤΙ ΝΑ ΣΑΣ ΛΕΩ,ΗΜΟΥΝ ΜΕ ΤΟ ΟΤΡΙΣΑΛΙΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ!!ΤΩΡΑ ΚΑΠΩΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ..ΧΘΕΣ ΠΗΓΑΜΕ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΝΑ ΚΛΑΙΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΠΙΤΗΔΕΣ ΤΟ ΑΤΙΜΟ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΜΕΤΟ..ΤΟΝ ΛΥΠΗΘΗΚΑ,ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕ ΚΟΙΤΑΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ Ο ΚΑΗΜΕΝΟΥΛΗΣ ΜΟΥ..ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΜΑΣ ΒΡΗΚΕ ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ,9400 ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ 74 ΠΟΝΤΟΥΣ..ANYWAY ΑΝTHROPAKI MOΥ ΧΡΟΝΙΑ ΣΟΥ ΠΟΛΛΑ,ΠΟΛΥΧΡΟΝΗ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ Ο,ΤΙ ΕΠΙΘΥΜΕΙΣ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΤΟ ΒΡΕΙΣ!!ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΤΑ ΖΟΥΖΟΥΝΙΑ ΜΑΣ ΜΑΖΙ ΜΑΣ ΑΓΚΑΛΙΤΣΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΤΣΑ ΜΑΣ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΠΕΡΣΙ..ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΝΑ ΜΠΩ ΑΥΡΙΟ ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΜΕ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΑΓΑΠΗ..ΔΩΣΤΕ ΠΟΛΛΑ ΦΙΛΑΚΙΑ ΣΤΑ ΖΟΥΖΟΥΝΙΑ ΣΑΣ ΑΠΟ ΜΕΝΑ,ΟΚ?ΛΑΜΠΡΙΝΗ ΜΟΥ ΠΕΡΝΑΣ ΔΥΣΚΟΛΑ ΤΩΡΑ Ο,ΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΓΛΥΚΙΑ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΣΟΥ ΣΤΕΛΝΩ ΟΛΗ ΤΗΝ ΘΕΤΙΚΗ ΜΟΥ ΣΚΕΨΗ ΚΑΙ ΑΓΑΠΗ..ΚΟΥΡΑΓΙΟ..ΦΙΛΑΚΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κορίτσια μου και από μένα! Πως είστε; Είχα μέρες να μπω αλλα όλο κάτι κάναμε, κάπου πηγαίναμε ή κάποιος ερχόταν και δεν είχα και πολύ όρεξη να πω την αλήθεια...έχω μια διάθεση κάπως, βαρεμάρα θα έλεγα...είχα δλδ, τώρα ανεβαίνω! Νέα δεν εχουμε, κυλαει ο καιρός, μεγαλώνει ο Γιάννης μου και μας τρελαίνει με τα κόλπα!!!

Αν δεν μπω αύριο, εύχομαι σε όλες καλές γιορτές να έχετε και να είστε ευτυχισμένες με τα μωράκια σας αγκαλιά!

Λαμπρινούλα εύχομαι να αρχίσει να στρώνει το πρόγραμμα ύπνου της μικρής για να ξεκουράζεστε καλύτερα και οι 2 σας. Να μου τη φιλησεις! Εύχομαι να πάνε όσο καλύτερα γίνεται υα πράγματα με τον πεθερό σου...τι να πει κανείς σε τέτοιες φάσεις. Είναι δύσκολο, κουράγιο. Εσύ πάνω απ'όλα να προσέχεις την κορούλα σου! Και άντε...να βάλεις μπροστά για 2ο!!!!!! Το σκεφτόσουν αν θυμάμαι καλά! Στο εύχομαι ολόψυχα!

Χαρά και πάλι περαστικά! Φιλάκια στη Νάγια σου!

Ελινάκι και Ιωάννα πως είστε; Με τη δουλειά πως πάει; Τα προλαβαίνετε όλα;;; Λογικό να σας λείπουν τα ζουζούνια... αλλά τι να κάνεις, πρέπει να λείπουμε και κάποιες φορές.

Ανθρωπάκι η νύφη μου είναι πολύ κούκλα! Όχι να το παινευτώ αλλά πιασαμε την καλή!

Δήμη περαστικα και σε σένα και στον Θανούλη. Φαντάζομαι θα ήταν δύσκολα να είσαι άρρωστη κι εσύ και το μωρό. Να προσέχεις!

theo28 ξέχασα να σχολιάσω... η φωτό του μικρού είναι αποθέωση!!!

Αν ξεχνάωω κάποια ζητώ συγνώμη! Νυστάζω όμως και θολώνουν τα μάτια μου, πρέπει να πάω για ύπνο!!!!!! Σας φιλώ όλες. Καλό βράδυ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kala xristougenna manoules , na xaireste tis oikogeneies sas!

an8ropaki xronia polla!

gai kouragio ki ego zoristika stin arxi alla ta pragmata 8a strosoun i arxi einai diskoli.

popi mou den ta prolabaino ola , alla kano ta basika giati prospa8o na teleiono k ta oikiaka os tin paraskevi gia na pigainoume k kamia bolta ta sabbatokiriaka

dimitra perastika sas!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...