Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ας βοηθήσουμε όποιον το έχει ανάγκη


Recommended Posts

Kαλησπέρα σέ όλα τα μέλη του mammy.Με όλα αυτά που συμβαίνουν γύρω μας καλό θα ήταν να ευαισθητοποιηθούμε και να βοηθήσουμε γονείς και παιδάκια που έχουν την ανάγκη μας.Στην στήλη χαρίζω-ζητάω θα μπορούσαμε να μαζεύουμε πράγματα και να τα δίνουμε ή σε φτωχές οικογένειες με παιδάκια ή σε κάποια ιδρύματα που θα ξέρουμε οτι δεν είναι κερδοσκοπικά.

Δυστυχώς εγώ δεν ξέρω που μπορώ να στείλω γιάυτό τον λόγο δημιούργησα αυτό το θέμα όσες κοπέλες ξέρουν τέτοιες περιπτώσεις να μας ενημερώνουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κ απο μενα ,εμεις εδω στο νησι δινουμε ρουχαλακια για μωρα στην εκκλησια μας κ ο ιερεας αναλαμβανει κ τα στελνει σε ορφανοτροφειο.

Ισως στην ενορια σας να υπαρχει κατι αναλογο! Ειναι ωραιο πραγμα η προσφορα ,σε κανει να νιωθεις ΑΝΘΡΩΠΟΣ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεωργια μου δε φαινεται κατι!

Ειναι πολυ καλο να βοηθαμε, ειδικα μικρα παιδακια!

Δεν ξερω που θα φτασει η κατασταση της φτωχιας στη χωρα μας, το σπιτι μου ειναι απεναντι απο ενα μεγαλο σουπερ μαρκετ καθε μερα και κυριως το βραδυ γινεται χαμος απο απορους που ψαχνουν στους καδους για να βρουν κυριως φαγητο και οτιδηποτε τους φαινεται χρησιμο, πληγωνεται η καρδια μου κυριως οταν βαζουν τα παιδακια μεσα στους καδους να ψαχουλευουν!

Ετσι καθε φορα που μου περισευει κατι το αφηνω λιγο πιο περα απο τους καδους και περιτο να πω πως μεσα σε μιση ωρα καποιος εχει περασει και το εχει παρει!Καμια φορα τυχαινει να δω απο το μπαλκονι πως καποιος χαρηκε που βρηκε τα πραγματα που αφησα και νιωθω και εγω καλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ZOGLAG έγραψε:

Ειναι πολυ καλο να βοηθαμε, ειδικα μικρα παιδακια!

Δεν ξερω που θα φτασει η κατασταση της φτωχιας στη χωρα μας, το σπιτι μου ειναι απεναντι απο ενα μεγαλο σουπερ μαρκετ καθε μερα και κυριως το βραδυ γινεται χαμος απο απορους που ψαχνουν στους καδους για να βρουν κυριως φαγητο και οτιδηποτε τους φαινεται χρησιμο, πληγωνεται η καρδια μου κυριως οταν βαζουν τα παιδακια μεσα στους καδους να ψαχουλευουν!

Ετσι καθε φορα που μου περισευει κατι το αφηνω λιγο πιο περα απο τους καδους και περιτο να πω πως μεσα σε μιση ωρα καποιος εχει περασει και το εχει παρει!Καμια φορα τυχαινει να δω απο το μπαλκονι πως καποιος χαρηκε που βρηκε τα πραγματα που αφησα και νιωθω και εγω καλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

έχω πολλά ρουχαλάκια, κουβερτάκια και παιχνιδάκια για βρέφη, και δεν ξέρω που μπορώ να τα στείλω. έχετε εσεις καμιά ιδέα; είναι κρίμα να πάνε χαμένα τόσα πράγματα και άλλα μωρά να μην έχουν ούτε γάλα. δεν θα ήθελα στην εκκλησία μας, δεν μπορώ να πώ οτι την εμπιστεύομαι απόλυτα. Η κιβωτός μου φάνηκε πολύ καλή αλλά δεν πρέπει να έχουν μωράκια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου θα ψάξω και εγώ από εβδομάδα και θα σας ενημερώσω για ότι βρώ.Ελπίζω να απαντήσουν και άλλες κοπέλες αν έχουν κάτι υπόψην τους.ΖOGLAG συγχαρητήρια για αυτό που κάνεις και χαίρομαι που υπάρχει κόσμος που νοιάζεται για τους συνανθρώπους του.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπορειτε να απευθυνθειτε σε καποια δημοσια μαιευτηρια...σηγουρα θα μπορουν να σας υποδειξουν καποιους που εχουν αναγκη απο βρεφικα ειδη.

Επισης μην ξεχνατε οτι πραγματικη αναγκη υπαρχεικαι διπλα μασ..και ας μη την βλεπουμε πολλες φορες.

Διπλα απο το κτηριο που δουλευω μενουν καποιο τσιγγανοι...δεν μας εχουν ενοχλησει ποτε και για τιποτα...στο γραφειο μας κυκλοφορει πολυ φαγητο...υπερβολικα πολυ θα ελεγα..πολλες φορες αυτα τα κουτια με τα τυροπητακια και οχι μονο...πολλες φορες ακομα και το φαγητο που φερνουμε απο το σπιτι μας και φυσικα δεν θελουμε να φαμε γιατι προτιμουμε να παραγγειλουμε..καταλυγει εκει..στα ετοιμορροπα αυτα σπιτια...δεν τους το πεταμε ...απλα παμε και το αφινουμε μεσα στην συσκευασια του σε ενα παλιο τραπεζι που εχουν στην αυλη....

δεν ειναι μονο αυτοι...δειτε διπλα σας ποσοι ανθρωποι εχουν ουσιαστικη αναγκη...αν ανοιξετε τα ματια σας θα τους δειτε.

Οι καιροι ειναι δυσκολοι..εχω δοσει παρα πολλα ρουχα κατα καιρους σε κοπελες απο εδω..και συνεχιζω να δινω..το τελευταιο ομως "πακετο" με πραγματα του μικρου που δεν ηθελα να κρατισω για το επομενο παιδι μου πηγε σε μια οικογεννεια που κατα τα αλλα μου φαινοταν ΟΚ....δεν ξερετε ποσο χαρηκαν...βλεπω το μωρο τους να κυκλοφορει με τα ρουχα που τους εδοσα..με το καροτσι που εγω σνομπαρα και εδοσα...βλεπω να κοικλοφορει με το καρεκλακι αυτοκινητου που τους εδοσα...και καθε φορα που με βλεπουν σιωπιλα με ευχαριστουν...δεν τους επιτρεπει η αξιοπρεπεια τους..αλλα και η δικη μου διακριτικοτητα...ειναι και οι δυο ανεργοι...η γυναικα κουτσοδουλευει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σε όλους.Υπάρχει επίσης και το γνωστό "χαμόγελο του παιδιού"

http://www.hamogelo.gr/http:

Ο Σύλλογος Πολυτέκνων στην Ακαδημίας 78Δ, τηλ 210-3838496, 210-3822586

Έχουν ανάγκη από ρούχα ενηλίκων και παιδικά, παιχνίδια,παρκα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαιρομαι πραγματικα που μεσα σε ενα φορουμ οπου και γω ειμαι μελος υπαρχει ανθρωπια και ζεστασια!!!

ZOGLAG νομιζα οτι φαινεται το λινκ για την Κιβωτο του Κοσμου :(:(

marra μπορεις να επικοινωνησεις με το Αλεξανδρας οπου υπαρχουν εγκαταλλελειμενα μωρακια που εχουν αναγκη απο παιχνιδακια και ρουχαλακια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γιωργια έγραψε:

ZOGLAG νομιζα οτι φαινεται το λινκ για την Κιβωτο του Κοσμου :(:(

Γεωργια μου φαινεται εγω εκανα λαθος συγνωμη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρίξτε και μια ματιά στο παρακάτω,βέβαια είναι με ημερομηνία Νοέμβρης 2009,αλλά έχει τηλέφωνα και όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να επικοινωνήσει.Αναφέρει ότι εαν κάποιος δεν χρειάζεται ρούχα ή παιχνίδια σε καλή κατάσταση ας τα χαρίσει στα "παιδιά του δρόμου"http:// http://www.acharnai.org/profiles/blogs/ ... toy-dromoy

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα.Συγγνώμη,παλεύω μια βδομάδα να μπώ και με πετά συνέχεια έξω.

Επικοινώνησα με την Κιβωτο οπού δεν έχουν αυτή την εποχή ανάγκη από ρούχα και παιχνίδια ,οπότε θα τα στείλω στο Χαμόγελο και Στα παιδιά του δρόμου.Σας ευχαριστώ που μου απαντήσατε γιατί εκτός από το Χαμόγελο τα υπόλοιπα δεν τα ήξερα.

Ελπίζω να μην χάσουμε ποτέ την ανθρωπιά μας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα.Επικοινώνησα επίσης :ΠΙΚΠΑ ΠΕΝΤΕΛΗΣ -21320-59816 έχουν ανάγκη από παιχνιδια και ρούχα(αχρησιμοποίητα)

ΚΕΝΤΡΟ ΒΡΕΦΩΝ ΜΗΤΕΡΑ -210-2640679 Θα μιλήσω με την βρεφοκόμο αύριο.

Αν βρείτε και κάτι άλλο γράψτε το να μπορούμε να βοηθάμε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...