Μετάβαση σε περιεχόμενο

μανουλες που τα παιδακια τους θα πανε 1η δημοτικου


KA1

Recommended Posts

Βανια ο δικος μου καλα το πηρε το ξεκινημα με χαρα πηγε χθες και μπηκαν κατευθειαν στο πνευμα τους αρχισε κατευθειααν μαθημα και φυλλαδιο και αντιγραφη κανονικα,αν και σε ολες τις γιορτες δεν τον αφησα καθολου καναμε καθημερινα επαναληψεις και ετσι ηταν καλυτερο και το ξεκινημα πιστευω,ευχομαι να εγκρινουν τις λογοθεραπειες σας,περιμενω νεα σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 295
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

έχω πολλά νεύρα ..... Λοιπόν πήγαμε μπήκε μέσα ο Σταύρος μόνος του και αφού τον είδε για 10 λεπτά μας είπαν να τον πάμε στο παιδότοπο και μας είπε ότι ναι μεν έχει κάνει μεγάλη πρόοδο αλλά εμείς δνε κανάμε αυτό που μας είχε πει να επαναλάβουθεμ το νήπιο εέπιδη ακόμα δνε έχει μιλήσει καλά και αυτό λέει θα σταθει μελλοντικά πρόβλημα στο σχολείο δνε είναι λέει βέβαια απόλυτο αλλά συνήθως έτσι γίνετε . Της είπαμε ότι εμείς ακο΄θσαμε τόσο τη γνώμη της νηπιαγωγού και της λογοθεραπέυτρίας άλλα περισσότερο το τη ζήταγε το παιδί της είπαμε ότι στο νήπιο τον αντιμετωπίζαν σαν μωρό και όχι σαν ένα παιδί ώριμο με τη ηλικία του . Εκείνη μας είπε ότι δνε αποφάσιζει το παιδί αλλά εμείς δηλαδή εμε΄ςι θα κρίνουεμ μόνοι μας γι αυτό χωρίς να πάρουμε υπόψιν μας το θέλω του . Της είπαμε ότι με τα μαθήματα δεν έχει πρόβλημα με βάση όλα όσα μας λέει η δασκάλα . Τέλος πάντων μας της ενέκριναν γα ένα χρόνο ακόμα αλλά του χρόνουθ αν χρειαστεί βοήθεια μας παραπέμπουν σε άλλο τομέα με μαθησιακές δυσκολίες αν αντιμετωπίσει θέμα , απλά με τσάντισε το στυλ της δηλαδή αν πηγαίναμε νήπιο θα μας έδιναν για άλλη μια χρονιά ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βανια μου πιστευω οτι εσυ εισαι η πιο καταλληλη για να κρινεις αν το παιδι σου ειναι ετοιμο για να παει σχολειο και γιατι να το καθυστερησεις με υποθεσεις,αφου δεν ηταν σιγουρο γιατι να επαναλαβεις το νηπιο και να στερησεις απο το παιδι τοσα πραγματα;αστην να λεει εσυ ξερεις το παιδι σου καλυτερα και εισαι η μονη που νοιαζεται πραγματικα για το καλο του,και αφου το ειπες κι εσυ παει πολυ καλα στο σχολειο,δεν νομιζω οτι υπαρχει λογος να στεναχωριεσαι αφου σας ενεκριναν τελικα μην της πολυδινεις σημασια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ βρε Βάνια τι τραβάς!!! Τουλάχιστον το εγκρίνανε και αυτό είναι το καλό!!!

Εμείς ξεκινήσαμε κανονικά εχθές , μάθαμε το ου και σήμερα το ω (γρήγορα γρήγορα!!!) μαθηματικά μπήκαμε στην αφαίρεση :? και γενικώς πάμε καλά!!!

ΤΟ μόνο οτι βαριέται την αντιγραφή τρελά. Την πέρνει ο ύπνος επάνω στο τετράδιο :mrgreen:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

καλημερα κοριτσια

που χαθηκαμε ολες;τι κανουν τα πρωτακια μας;εμεις προχωραμε μια χαρα χθες καναμε το οι και ο Νικολας μου τα παει οσο παει ολο και καλυτερα,στα μαθηματικα κανουν αφαιρεσεις

περιμενω νεα!!!!φιλια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα . εγώ μετά απο μια μεγάλη ταλαιπωρία ουρολοίμωξης και ιώσης ταυτόχρονα είμαι καλύτερα. Εμείς μεταλλάχθήκαμε τον έχει πιάσει μια κρίση ευσηνηδησης να πω να τα κάνει να τελειώνει μάλλον θέλει να πάρει το μετάλλείο παίρνει και άριστα συνέχεια και έχει τρελλάθει τελείως τα πάμε μια χαρά . Εμείς ακόμα μαθηματικά προσθέσεις κάνουμε και ενημερωνονται για τα ευρω αλλά τα πάει πολύ καλά και στην γλώσσα είμαστε στο ψ . Περάσαμε και στα ρήματα στη γραμματική .

Σήμερα πάνε εκδρομη να φτοιάξουν ψωμί αχ με αυτό το κρύο όλα άρρωστα θα επιστρέψουν .θα δούμε έχει ο Θεός παντως τα πάει καλά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βανια μου περαστικα σου κοπελα μου,ταλαιπωρηθηκες ε;μπραβο του ειδες που αγχωνεσαι αδικα,ολα καλα θα πανε,εσυ συνεχισε να τον ενθαρυνεις να συνεχισει ετσι,που πηγανε να κανουν ψωμι;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βάνια περαστικά στον μικρούλι σου!!!

Εμείς μάθαμε πια την άλφαβήτα με το όνομα του το κάθε γράμμα....αριθμούς μέχρι το 50, γραμματική τα άρθρα (πιο πάει μπροστά απο ποια λέξη) και γενικώς λίγο ζόρι το νιώθω αλλά πάμε καλά!!! Ειμασταν και μια εβδομάδα άρρωστοι και δεν πήγε σχολείο κι έτρεχα να πάρω τα μαθήματα κάθε μέρα μη τυχόν και χάσουμε κανένα!!!!! :?:?:?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙ ΓΕΙΑ ΣΑΣ!!!ΒΑΝΙΑ ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ!!!!!ΧΑΘΗΚΑ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ!!!ΗΤΑΝ ΣΕ ΑΡΧΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ ΠΝΕΥΜΟΝΙΑ ΔΕΝ ΕΠΑΙΡΝΕ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΤΗΝ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΚΑΙ ΕΙΧΑΜΕ ΤΡΕΧΑΜΑΤΑ ΕΥΤΥΧΩΣ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ!!!ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΕΛΕΙΩΣΑΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ , ΘΕΩΡΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ΑΡΘΡΑ . ΣΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΕΧΟΥΜΕ ΜΠΕΙ ΣΤΗΝ ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΙΝΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΛΥΝΟΥΝ.ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΧΑΛΑΡΑ ΤΩΡΑ!ΣΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΜΟΥ ΤΗΝ ΧΑΛΑΕΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ.ΔΥΣΚΟΛΑ ΤΗΝ ΣΤΡΙΜΩΧΝΩ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μπία μου τελικά όλα τα παιδάκια στην ορθογραφία έχουν θεματάκι αλλά πιστευω ότι σιγά -σιγά θα εξοικιωθούν . εμεις στα μαθηματικά είμαστε στις γραμμές αλλά κάνουμε πολλές επαναλήψεις βασικά έχουμε λίγο δυσκολία στο να μαθει να μετρα ανα 5 να του πω να τα μάθει παπαγαλία ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια

απο οτι βλεπω τα παιδακια μας εχουν στρωσει πολυ και γινονται ολο και καλυτερα μερα με τη μερα,εμεις χθες καναμε το ντ και στα μαθηματικα κανουν αφαιρεσεις,ο δικος μου παλι στην ορθογραφια ειναι πολυ καλος,δεν εχει κανει καθολου λαθη μεχρι τωρα,περαστικα και στα αρρωστουλια μας,δυσκολο να χανουν μαθηματα πρεπει να ειναι παντως κι εγω αγχωνομαι,αφου στις 17 του μηνα πρεπει να λειψει απο το σχολειο και απο τωρα αγχωθηκα για τα μαθηματα,θα παμε Θεσσαλονικη,δεν ξερω αν το ειχα ξανααναφερει να δουμε τα αρχιδακια μας παλι,εχει ανελκομενους ορχεις και υπαρχει περιπτωση να σταθεροποιηθουν και ετσι παμε για ελεγχο,αν οχι θα κανουμε επεμβαση αντε να δουμε παλι τι θα γινει

φιλια σε ολες!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

KAI EMENA H MIKΡΗ ΤΟ ΝΑ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ ΑΝΑ 5 Ή ΑΝΑ 10 ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΒΑΖΟΥΝ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΠΑΠΑΓΑΛΙΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΠΑΡΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΧΕΙ ΣΥΝΗΔΙΤΟΠΟΙΗΣΕΙ.ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΕΠΙΜΕΝΩ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΣΤΟ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΤΗΣ ΠΡΟΣΘΕΣΗΣ ΑΦΑΙΡΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΜΕ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΔΙΝΟΥΝ ΒΟΗΘΑΝΕ ΣΕ ΑΥΤΟ.ΚΑ1 ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΝΑ ΕΧΕΤΕ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Και εμείς έχουμε φτάσει αισίως στο μπ και μαθηματικά στις αφαιρέσεις.Κάνει όμως πολύ συχνά επαναλήψεις οπότε τα εμπαιδώνει καλύτερα ο μικρός. Είναι πολύ καλός και ειδικά μετά τις γιορτές έχει αλλάξει πάρα πολύ προς το καλύτερο. Να σας ρωτήσω? Πόση ώρα περίπου διαβάζουν τα μικρούλια σας την ημέρα και πόσα φυλλάδια παίρνουν για το σπίτι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΜΕΙΣ ΑΝΑΛΟΓΩΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΟΤΗΤΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΚΑΙ 1 ΣΕ ΚΑΘΕ ΜΑΘΗΜΑ(ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ -ΓΛΩΣΣΑ ) ΜΠΟΡΕΙ ΟΜΩΣ ΚΑΙ 3 ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ ΣΥΝ ΤΩΝ ΤΕΤΡΑΔΙΩΝ.ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΗ ΣΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ ΑΥΤΟ.ΕΜΕΝΑ Η ΔΗΜΗΤΡΑ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΤΑ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΠΑΙΔΕΥΕΙ ΑΡΚΕΤΑ.ΤΟ ΚΑΘΕ ΠΑΙΔΙ ΕΧΕΙ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΡΥΘΜΟ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπια σε ευχαριστω πολυ

Maryf εμεις διαβαζουμε για καμια ωρα περιπου μπορει και λιγοτερο και συνηθως εχουν αντιγραφη και το ιδιο και ορθογραφια για την αλλη μερα,ενα φυλλαδιο στη γλωσσα και διαβασμα στη σελιδα που κανανε και καποιες μερες διαβασμα στο ευρετηριο καποιες λεξεις που γραφουνε,και στα μαθηματικα δυο με τρεις φορες την βδομαδα φυλλαδιο,και του ξανακανω επαναληψη πριν να παει για υπνο και το πρωι πριν φυγει ξαναγραφει την ορθογραφια του,εσεις;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμάς καθημερινά μας βάζει ορθογραφία γύρω στις 10 λέξεις τις τελεθταίες ημέρες είχαν να μάθουν να γράφουν την άλφαβήτα ολογράφως και επειδή κάποια γράμματα είναι πολύ εύκολα τους είχε βάλει κάποιες λέξεις απο αυτά τα γράμματα , έχουν καθημερινά περίπου 2 φωτοτυπίες στάνταρ η μια τοσο στα μαθηματικά όσο και στη γλώσσα .Αντιγραφή δεν έχουν κάθε μέρα , εμεις αυτη την εβδομάδα δνε προχωρήσαμε σε γράμματα τελειώσαμε τα γράμματα ακομα δεν έχουμε μπει στα διπλα όπ[ως και στην αφαίρεση κάνουμε επανάληψη.Βασικά κάνουν πολύ γραμματική έχουν περάσει στη γραμματική πότε χρησιμοποιούν το σωστό ι η 'η και το ο ω , έκαν και εισαγωγή στα ρήματα όπω και στα σημεία στίξης :τελεία , θαυμαστικό , ερωτηματικό.Ο Σταύρος απο την Τετάρτη και κάθε Τετάρτη θα κάθετε μια ωρα παραπάνω με τη δασκάλα του στην ενισχυτική για να βοηθηθεί περισσότερο στο γλωσσικό πρόβλημα είμαι τυχερή με τη δασκάλα αυτή βασικά το κανόνισαν για ένα κοριτσακι που είναι απο Αίγυπτο και η δασκάλα παρακάλεσε το διευθυντή να πάρει και το Σταύρο και αυτό επειδή βλέπει πόσο τρέχω και πόσο προσπάθεια έχει κάνει.Καλά προχτες είχε να διαβάσει μια ολόκληρη φωτοτυπία είχε δυο ιστορίες τα κατάφερε καλά .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια σήμερα πήραμε το μετάλλιο μας !η δασκάλα αποφάσισε ότι ο Σταύρος και άλλα 2 παιδάκια έδωσαν τη καλύτερη εικόνα τόσο σε γραμματικό επίπεδο όδο καισε συμπεριφορά το τελευταίο καιρό. Η αλήθεια είναι ότι περίπου εδω και ένα μηνα άλλαξε πολύ έγινε πιο συνεργάσιμος πιο μελετηρός και κάθε μέρα ερχόταν με μπράβο και Άριστα , η δασκάλα του ενθουσιασμένη με αυτή την αλλαγή του έδωσε το μετάλλιο .Περιχαρής ο Σταύρος έτρεχε με το μετάλλιο α[πο εδω και απο εκει και το έδειχνε , Σήμερα μετά απο δική του πρόταση μου είπε να το γιορτάσουμε και αυτό θα κάνουμε θα πάρουμε σουβλάκια θα πιούμε κόκα κολα και θα περάσουμε διαφορετικά .Σήμερα ένιωσα όλο το τρέξιμο και ο αγώνας μου να ανταμείβεται μα πάνω απο όλα ττη χαρά στα μάτια του παιδιού μου είναι άλλο πράγμα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βανια να πεις ενα μεγαλο μπραβο στον Σταυρο σου και απο μενα,ειδες που ανυσηχεις οι κοποι σας ανταμειβονται,εκανες πολυ καλα που τον επιβραβευσες,και να συνεχισεις να του δινεις κινητρα για να συνεχισει ετσι,του αξιζει ενα μεγαλο ΜΠΡΑΒΟ

εμεις τα ιδια προχτες τους πηγανε στο θεατρο,ειδανε τον Ρομπεν των δασων και του αρεσε πολυ,στο διαβασμα ολα καλα χτες κανανε το τζ και στα μαθηματικα πηραν το δευτερο τευχος και μαθαινουν και για την αξια των χρηματων

φιλια σε ολες!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα εμείς στη γλώσσα είμαστε στο αι τελικά έχουν διαφορά σε κάθε σχολείο πως περνάνε τις ενότητες και εμεις πήραμε στη γλώσσα το β τευχος και στα μαθηματιά μόνο τη β τευχος εργασιων είμαστε στις αφαιρέσεις .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμεις στα μαθηματικα πηραμε το γ τευχος εργασιων κιολας,σιγουρα το καθε σχολειο προχωραει διαφορετικα και η καθε δασκαλα εχει αλλους ρυθμους το θεμα ειναι να τα καταλαβαινουν τα παιδια μας και να μαθαινουν σωστα ολα τα αλλα ειναι περιτα ετσι δεν ειναι;

την Παρασκευη που θα ερθει θα μας πανε εκδρομη σε χιονοδρομικο στο Πισοδερι στη Φλωρινα,αλλα με συνοδι τα πρωτακια και θα παω μαζι του,ο Νικος εχει ξετρελαθει φυσικα,την πεμπτη θα παμε στο γιατρο για το θεμα που ειχα γραψει και γενικα αυτη η βδομαδα που ερχεται ειναι γεματη!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κι από μένα. Το Σεπτέμβρη η μικρή μου γοργονίτσα θα πάει στην Πρώτη. Εχω ξαναδει το έργο και είμαι καλύτερα προετοιμασμένη. Είναι πακέτο για το παιδί η προσαρμογή, ελπίζω μόνο να έχουν κανένα ανάλαφρο και δημιουργικό δάσκαλο/α, γιατί φορτώνονται πολύ τα καημένα. Και μανούλες, μη το φοβάστε: ολοήμερο από την αρχή, γιατί αλλιώς η ζωή σας θα γίνει μαρτύριο με το να διαβάζετε τα παιδιά σας!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

newagemama αυτό που λες με το ολοήμερο δεν είναι απόλυτο εξαρτάται απο το ολοήμερο και απο τις δασκάλες . Είσης αν το ολοήμερο λειτουργεί σαν χώρος μελέτης η σαν απλός χώρος παρκαρίσματος των παιδιών . Εμάς στο ολοήμερο που έχουμε τα παιδιά είναι μέσα σε μια τάξη γυρω στα 30 παιδιά μπορεί και περισσότερα μέχρι της 1,15 επειδή εμάς η πρωτη και η δευτέρα σχολούν 12,25 οι υπόλοιπες τάξεις 1,15 και κάποιες μέρες οι μεγάλες τάξεις 2,00 , λοιπ΄ν μέχρι τις 1,15 είναι ανα τάξη 15 παιδιά λογικο νουμερο μετα όμως φτανουν απο 30 μπορεί και 40 παιδιά με απότελεσμα να γίνετε της τρελής . Δασκάλες ανεύθυνες οι οποίες απλά όλη μέρα το ψήνουν και τα παιδια να παίζουν !Εγωευτυχως δνε τον έχω στο ολοημερο και δνε θα τον άφηνα αν δεν δούλευα θεωρώ ότι το παιδί πρέπει να έχει και το χρόνο του και αν βεβαια δουλευα αναγκαστικά ακι τον άφηνα αν έβλεπ ότι επικρατούσε πανικός δεν ξερω τη θα έκανα γιατι ειλικρινά λυπάμαι τις μαμάδες αυτές οι οποίες εργάζονατι καιμετα έχουν να παόυθν και τα παιδια τα οποία έχουν γίνει αγρίμια .

Εχω μια φίλη η οποια έχει το γιό της στο ολοήμερο ένα θα σου πω εγω τελειωνω τα μαθηματα και εκεινο που υποτίθεται ότιτα έχει κάνει στο ολοημερο είναι όλα λαθος και ταξανακανει ποιός ο λόγος λοιπόν να το στείλω ; Εμείς μέχρι τώρα δνε μπορώ να πω ότι έχουε κουραστει πολύ αλλώστε δνε τους βάζει πολλά η δασκάλα στο σπίτι τα κάνουν στο σχολείο .Βέβαια υπάρχουν και ολοημερα που κα΄νουν τη δουλεια τους καλά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κι από μένα. Το Σεπτέμβρη η μικρή μου γοργονίτσα θα πάει στην Πρώτη. Εχω ξαναδει το έργο και είμαι καλύτερα προετοιμασμένη. Είναι πακέτο για το παιδί η προσαρμογή, ελπίζω μόνο να έχουν κανένα ανάλαφρο και δημιουργικό δάσκαλο/α, γιατί φορτώνονται πολύ τα καημένα. Και μανούλες, μη το φοβάστε: ολοήμερο από την αρχή, γιατί αλλιώς η ζωή σας θα γίνει μαρτύριο με το να διαβάζετε τα παιδιά σας!!

κατα τη γνωμη κανεις λαθος για το ολοημερο,πιστευω οτι κανενας δεν θα ασχοληθει με το παιδι οπως θα ασχοληθει ο γονιος του και ιδιως στην αρχη που πρεπει να παρει γερες βασεις και να μαθει σωστα να διαβαζει και να γραφει θελει πολυ προσοχη,υπομονη και επιμονη,το ολοημερο ειναι για τις μαμαδες που δουλευουν αν εισαι στο σπιτι δεν το συζητω,στο νηπιο το καταλαβαινω μαθαινουν περισσοτερα πραγματα απο οτι οταν ειναι στο σπιτι ειναι τελειως διαφορετικα στην πρωτη ομως δεν ειναι το ιδιο,το παιδι πρεπει να ειναι συνεχως υπο την επιβλεψη μας για να μαθει σωστα καποια πραγματα,με το καλο να ξεκινησει και η κορουλα σου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλημέρα

Σίγουρα δεν είναι όλα τα ολοήμερα ίδια. Αν ο δάσκαλος είναι ανευθυνος και τα παιδιά στοιβαγμένα σε ακατάλληλους χωρους δεν το συζητώ ούτε εγώ. Μιλάω για ολοημερο εφόσον οι συνθηκες είναι αξιοπρεπείς. Στο σχολείο που πάει η μεγάλη μου κόρη που έιναι Β΄Δημοτικού είναι πολύ καλές οι συνθήκες. Σχετικά λίγα παιδιά (όχι πανω από 15-20), νορμάλ δασκάλα, καλοί χώροι, πολύ καλή αίθουσα υπολογιστών για το σχετικό μάθημα του ολοήμερου με Πληροφορικάριο καθηγητή, so why not?

Το θέμα για μενα είναι να μάθει το παιδί να αυτενεργεί και να μάθει να κανει τη μελέτη μόνο του (σταδικά φυσικά). Έχω περάσει 20 χρόνια στα θρανία, σε ολες τις βαθμίδες εκαπίδευσης που υπάρχουν, και υπογράφω το εξής: αν μάθεις να είσαι επιμελής μόνος σου εγκαίρως (οχι επειδή έχεις το γονιό πάνω στο κεφάλι σου να σε κυνηγάει), τα καταφέρνεις παντού γιατί ξέρεις πώς να βρίσκεις την άκρη και να στηρίζεσαι ατον εαυτό σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είσαι τυχερή που το ολοήμερο που πάει το παιδάκι σου είναι σωστό και λειτουργεί ορθά.

Σίγουρα όσο πιο γρήγορα ένα παιδί βασιστεί στον ευατό του θα είναι καλό για την εξέλιξη του αλλά αυτό θέλει δουλίτσα και υπεύθυνοι είναι οι γονείς και οι δάσκαλοι ο καθένας στο δικό του πόστο.

Προσωπικά μέχρι αυτή τη στιγμή δεν έχω ρετάρει με το διάβασμα του Σταύρου δεν έχει τύχη να κουραστώ μέχρι τωρα όλα κυμαίνονται καλά παρόλο που ο μικρός ανιμετωπίζει προβληματα λόγου και αυτό καθιστά απο μόνο του πιο δύσκολα τα πράγματα .

Δεν ξέρω ρε κοριτσια αλλά εγω χαίρομαι που μοιράζομαι αυτή την εμπειρία μαζί του ίσως επειδή εγω πάντα ήμουν μόνη μου σε αυτό οι δικοί μου δεν μπόρεσαν ποτέ να με βοηθήσουν έτσι θέλω να είμαι δίπλα του αλλά όχι απο πάνω του .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...