Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΠΕΜΠΑΚΙΑ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ - ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2010


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ναι ρε Κατερινα αυτην βαζω αλλα δεν περναει ο πονος,σιγουρα φταιει το οτι δεν βαζει ολη την ρογα στο στομα του,ακριβως στην μεση την πιανει και με πεθαινει,προσπαθω να τον κανει να την βαλει ολη αλλα εκεινος παλι αυτο που θελει κανει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θέκλα μου υπομονή και όλα θα πάνε καλά.Είδες τελικά το ένστικτο της μάνας?Εύχομαι σύντομα να πάρεις το κοριτσάκι σου στο σπίτι.Να μη κλαις και να μη στεναχωριέσαι γιατί πρέπει να έχεις καλή ψυχολογία. :kiss:

Μπέλλα μήπως αν έβγαζες μερικά γεύματα με θήλαστρο ή θα γίνουν χειρότερα οι θηλές?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mpella mou kai mena oi thiles mou exoun ginei xalia i mikri roufaei lemarga kai tis pligwnei :dry: kathe fora einai les kai me xtipaei reuma :dry: vazw mia alifi pou mou eixe pei i maia mou, tis medela lanolini einai kai nomizw einai i idia pou eipe kai i katrina mas poio panw

koritsia alithia eseis posi wra thilazete emena i mikri mporei na katsei sto stithos panw apo misawro, trwgontas :woohoo: kala ta xw paiksei fantastite ti travaw tis nyxtes pou koutoulaw :blink::huh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγγελικούλα μου, σ΄ευχαριστώ για τις συμβουλές σου.

Είναι πολύ απαίσιο συναίσθημα να είσαι μακρυά από το νεογέννητο μωράκι σου,δεν αντέχεται :(:(

Φαντάζομαι τι περάσατε κι εσείς με την μικρούλα σας :dry:

Βασικά το είχανε το μικρό μου φασκιωμένο με μια πλάκα-λάμπα, δηλ. η πλάκα αυτή που ήταν η φωτοθεραπεία της ακουμπούσε το σωματάκι της και το είχαν τυλιγμένο με γάζα και από επάνω μια πετσέτα. όταν πήγα και το είδα κοιμότανε και σε κάποια φάση ξύπνησε και πήγε να κουνηθεί αλλά δεν μπορούσε,το ενοχλούσε η πλάκα και άρχισε να κλαίει...έγινα 1.000 κομμάτια. :(:(:(:(

σήμερα μας είπε ο διευθυντής της παιδιατρικής πως περιμένουνε αύριο να βγει η καλλιεργια ούρων και αν είναι όλα οκ θα την πάρουμε σπιτάκι μας. το ίκτερο έπεσε στα 13 μας είπανε οπότε είμαστε σε καλό δρόμο.

Απλά νιώθω τύψεις που άφηνα το μωράκι μου νηστικό τόσες μέρες χωρίς να το ξέρω και χωρίς να το θέλω. η παιδιατρος του νοσοκομείου μου είπε πως είναι λίγη η ποσοτητα και θα χρειαστεί ΚΑΙ ξένο γαλατάκι.

Η καημενούλα είχε αφυδατωθεί τόσες μέρες :(:(

ουφ παναγία μου, εύχομαι να πάνε όλα καλά .

Αγγελική εσείς από την στιγμή που βγήκατε από το νοσοκομείο πότε ξαναέκανες εξέταση για ίκτερο?

Μπέλλα κι εγώ την purelan βάζω και κάνει δουλειά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

CrazyMummy εύχομαι γρήγορα περαστικά στο μικράκι σας!Να πάτε στο σπίτι σας γρήγορα και να ευχαριστιέστε κάθε μέρα και περισσότερο το νινί σας.

Μη στεναχωριέσαι,είδες όλα τα κορίτσια σχεδόν έχουν εμπειρία!Όλα καλά θα πάνε το εύχομαι μέσα απο τη καρδιά μου.

Και πάλι ΓΡΗΓΟΡΑ ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

thekla mou katalava poia lamba les kai mena i dikia mou se kati tetoio itan mia plaka mesa se kounaki kai tis forousan kati idiko apo panw mono giati apo katw (mroumita) itan gymnoula :dry:

makari na tin parete spitaki sas aurio pragmatika katalavainw tin agwnia sou :dry: pantos opws les kai sy eisaste se polu kalo dromo, epese kai se sas grigora :) einai agwnistries oi mikroules mas ;)

loipon oson afora tis eksetaseis pou les ti mera pou vgikame apo to nosokomeio stis 23 mas eipan an mporeite na meinete athina kai na perasete aurio prwi, etsi kai egine prwi prwi tis epwmenis pigame kai mas piran aima kai doksa to theouli eixe pesei sto 10,3 opws eipa

a! epeisis otan epitelous irthame spiti mas stis 25 tou mina mas episkeftike o dikos mas paiditros kai tis ksana ekane metrisi kai o ikteros itan sto 8!

glikia mou alitheia de ftais esy, pou na kseroume kai meis oi kainourgies manoules oti to mwraki mas den trefete arketa apo to stithos :( lathos twn paidiatrwn ksekathara :angry:

kai gia tin istoria na sou pw oti meiname sto nosokomeio 7 meres!!! :dry: kai gw kai to mwro :dry: itan enas efialtis evlepa tis manoules na feugoun me ta mwrakia tous kai gw akouga sinexeia upomoni alli mia mera :( ase de thelw oute na to skeftomai, imoun xalia kai olo eklaiga :(:(:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kοριτσακια μου γλυκααααααα! Σας εχασα! Ποσο πολυ μου λειψατε!

Εχουμε να πουμε τοοοοοσα πολλα που δεν ξερω απο που να αρχισω! Ειμαστε σπιτι μας απο την Τεταρτη αλλα το 24ωρο δεν μου φτανει ουτε για πλακα! Ευτυχως ολα πηγαν καλα...ικτερο (δεν θα το πιστεψετε) εμεις ειχαμε ΜΟΝΟ 2,8!!! :P :woohoo: Ναι, καλα διαβασετε, και ετσι βγηκαμε στην ωρα μας. Σας χρωσταω και φωτο του μπεμπαρου και ιστορια τοκετου, η οποια δυστυχως δεν ειναι και τοσο ευχαριστη, καμια σχεση με αυτο που φανταζομουν...Πολυ κριμα... :( Αρκει που πηγαν ολα καλα ομως!

Οι θηλες μου ειναι απιστευτα χαλια, σκισμενες παντου και αιμορραγουσαν για 2 μερες απο τον πολυ θηλασμο. Στο μαιευτηριο μου εδωσαν την LANSINOH, η οποια δεν με βοηθησε και ιδιαιτερα. Δοκιμασα και ψευδοθηλες αλλα και παλι ενιωθα πονο και εκτος αυτου ο μπεμπης δεν τις ηθελε με τιποτα. Η παιδιατρος μου εδωσε μια αλλη κρεμα, την Novaquazol, χωρις ομως αποτελεσματα και αυτη. Τωρα ειμαι πολυ καλυτερα χαρη στην πουρελαν, να φανταστειτε οι πληγες κοντευουν να κλεισουν τελειως. Βεβαια δεν το ταλαιπωρω το στηθος αλλο με τον θηλασμο, απλα βγαζω το γαλα με το θηλαστρο και του το δινω. Ευτυχως εχω αρκετο και ξερω και ποσο τρωει. Βεβαια ειμαι μονιμως με ενα θηλαστρο στο χερι, πραγμα ακρως κουραστικο, αλλα τα παντα για τον μπεμπακο μου. Ειμαι αποφασισμενη να θηλασω, και αυτο θα κανω, μολις ιαθουν οι πληγες θα τον ξαναβαλω.

Θεκλα μου περαστικα σας κοριτσακι μου, ευχομαι γρηγορα να παρετε την μικρουλα σπιτι σας και να πανε ολα καλα. Μην στεναχωριεσαι!

Καταρχην Κατρινα, Μπελλα και Λαμπρινη τα μωρακια σας ειναι κουκλια! Πολυ ομορφα παιδακια, να τα χαιρεστε και παλι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλε, απο την βιασυνη μου ξεχασαμε να συστηθουμε!!! Με γεια και το καινουριο θεματακι!

Ειμαι ο μπεμπης της Μαννουλας, γεννηθηκα την 40+1 εβδ. στις 28/08 και ωρα 16.15 μ.μ, με βαρος 3.840 και υψος 52 εκ. με εκτακτη καισαρικη τομη. Ειμαι πολυ ησυχος, κοιμαμαι αρκετα, ειμαι μελαχροινος και γλυκας και οι γονεις μου και ο μεγαλος μου αδερφος ο Γιωργακης εχουν χαζεψει μαζι μου κυριολεκτικα!!! :woohoo: Θηλαζω αποκλειστκα, αν και εχω τραυματισει λιγο την μαμα μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ κοριτσάκια μου έτσι θέλω να ακούω μόνο καλά πραγματάκια!

εμάς χθές το βράδυ μας είπανε πως σήμερα το μεσημέρι θα την πάρουμε την μικρή μας. Δυστυχώς όμως με πήρανε τηλ. και μου είπανε πως δεν έχουν βγει ακόμα όλα τα αποτελέσματα και θα την κρατήσουν μέχρι αύριο λέει :(:(

ουφ άλλη μια νύχτα εφιαλτική χωρίς την μικρή μου!!!!

σήμερα δεν μαφησανε να την δω καθόλου :(:(:( μου είπανε το βράδυ 7-8 η ώρα :(:(:(:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα μανουλίτσες! νύστα νύστα πολύ νύσταααα :blink::blink::blink: κυκλοφορώ σαν το ζαβλακωμένο κοτόπουλο :blink: μπήκα να δώσω ένα μικρό παρόν και θα πάω να την πέσω για νάνι μια που κατάφερα να τις κοιμήσω και τις δύο ούφφφφ :woohoo: :woohoo: ελπίζω να βρω τον χρόνο αργότερα να ξαναμπώ στο παρεάκι. :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΑΝΝΟΥΛΑ να το χαίρεστε το μπεμπάκο σας!Με το Γιωργάκη όλα καλά?Εύχομαι να είναι πάνω από όλα υγιής και χαρούμενος και να ξεζουμίζει τη μανούλα του.Όλα να σας πηγαίνουν υπέροχα!

Crazymummy είσαι από τα λίγα κορίτσια που δεν είχα δει!Είσαι μια κούκλα και όντως ψηλή (έχει λίγες ώρες που γίναμε φίλες στο FB).Εύχομαι σήμερα να είναι το ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ βράδυ που κοιμάσαι χωρίς την μπεμπούλα σου και μόλις τη πάρετε στο σπίτι σας να τα ξεχάσεις όλα με μιας!Εύχομαι να μην είσαι τόσο στεναχωρημένη όσο τις άλλες μέρες!

Μαρία@ σου εύχομαι ένα βαθύ και ξεκούραστο ύπνο!

Φιλιά σε όλες σας!!! :kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γειά σας κορίτσια... θα μου πει κάποια ποιο κωδικό πρέπει να βάλω για να βάλω τικεράκι ? φτιάχνω μικρό ή μεγάλο ? πως το έκαναν έτσι τώρα το φόρουμ ?

Κατά τ' άλλα όλες καλά ? δεν έχω προλάβει να σας διαβάσω... πριν λίγο μπήκα. Εμείς μια χαρά είμαστε... σήμερα φέραμε κ τον παπά στο σπιτι και μας διάβασε την ευχούλα του...

Η μικρούλα μου είναι ήσυχη κ κλαίει μόνο όταν είναι για φαί... τις υπόλοιπες ώρες κοιμάται το χρυσό μου...

Πάω να προσπαθήσω για τα τικεράκια κ έρχομαι.

Φιλάκια σε όλες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LabriniB έγραψε:

γειά σας κορίτσια... θα μου πει κάποια ποιο κωδικό πρέπει να βάλω για να βάλω τικεράκι ? φτιάχνω μικρό ή μεγάλο ? πως το έκαναν έτσι τώρα το φόρουμ ?

Κατά τ' άλλα όλες καλά ? δεν έχω προλάβει να σας διαβάσω... πριν λίγο μπήκα. Εμείς μια χαρά είμαστε... σήμερα φέραμε κ τον παπά στο σπιτι και μας διάβασε την ευχούλα του...

Η μικρούλα μου είναι ήσυχη κ κλαίει μόνο όταν είναι για φαί... τις υπόλοιπες ώρες κοιμάται το χρυσό μου...

Πάω να προσπαθήσω για τα τικεράκια κ έρχομαι.

Φιλάκια σε όλες...

Λαμπρινη και εμεις μια απο τα ιδια! Πολυ ησυχο το μωρακι μου, δεν κλαει σχεδον ποτε! Σημερα φερατε τον παπα στο σπιτι? Δεν ειναι πολυ μικρουλι ακομα για την ευχη?

Κουκλιτσα η κορακλα σου! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννουλι μου τι κανεις?το μπεμπινι σου?Ο Γιωργακης πως αντιδρα?τελικα γιατι εκανες καισαρικη.??το εχεις αναφερει καπου?γιατι δεν εχω διαβασει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατρινακι μου γλυκο τι κανεις? Ολα καλα? Τι κανουν τα κουκλια σου? Δεν εχω γραψει ακομα την ιστορια του τοκετου μου, μολις σημερα καταφερα να μπω λιγο απο τη μερα που γυρισαμε απο το μαιευτηριο!

Καισαρικη εκανα γιατι

1. Εχω καποιο προβλημα με τη μεση μου και ο αναισθησιολογος αρνιοταν να μου κανει επισκληριδιο (τελικα εκανα με ολικη ναρκωση).

2. Το μωρο ηταν μεγαλο

3. Ηταν αρκετα ψηλα

4. Και τυλιγμενο με τον ομφαλιο λωρο σε μεση και ωμο και με τις συσπασες δεν κατεβαινε.

Οποτε μονοδρομος η καισαρικη.

Ο Γιωργος το λατρευει το μωρακι και με βοηθαει στην φροντιδα του, (μου φερνει πανα, πεταει τη λερωμενη πανα, το φιλαει...)ευτυχως ολα καλα! Το θεμα ειναι οτι παλιμπαιδιζει λιγο δηλ. μπαινει στο πορτ μπεμπε του μωρου, λεει ειμαι μωρακι και εγω κλπ!

Το δικο σου μπεμπακι τι κανει? Η Ελεναρα σου καλα? Απ οτι ειδα και στις φωτογραφιες το λατρευει το μπεμπη ε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ..κριμα..τη καισαρικη δε θα τη γλυτωνες!αν τοξερες θα γεννουσες και νωριτερα καημενουλα!

ευτυχως τα παιδακια μας το πηραν ομορφα..τωρα δε ξερω στη πορεια τι θα γινει..παντως η Ελενα μου μου εξεφρασε μια φοβια της..(οτι θα αγαπανε ολοι τωρα το μπεμπη)Φυσικα το ειχαμε προετοιμασει το παιδι..παρολαυτα,αντεδρασε σημερα ..λιγακι!Το ξανασυζητησαμε..οτι δεν εχουν αλλαξει τα συναισθηματα μας για εκεινη κια πιστευω το καταλαβε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalimera koritsia!! ;) ti kanete?

8elka elpizw oti simera 8a pareis to mwraki soy!!!!!!!

koimate mpempis moy kai vrika evkeria na mpw :) !

liponnnnnnnnnnnnn emeis geni8ikame stis 28/07 me kaisariki.3190 kai 50,5 cm.apo to nosokomeio vgikame 3100. 27/08 pigame ston paidigiatro mas kai eimastan 4350 kai 57cm megalwsame :woohoo: :P .xtes pigame stin eklisia-giname 40 meron,tora mporume na pigenume voltes :) ,alla mas ta xalase o kairos! :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalimera koritsia,

rozaki efxomai na exeis dikio kai na vgei shmera to mwraki mas,ean einai vevaia gia to kalo tous. perimenoume na vgei afth h anathematismenh kaliergia ourwn :angry::angry::angry: ti sto kalo sthn afrikh thn stilane gia analysh???? :dry::dry:

Rozaki mou mesa se ena mhna ftasate kiolas ta 4350 e? popo ftou ftou ti kala!!!

koritsia h katerina (kuo) pou xathike? den thn pire to mati mou! :huh:

:kiss::kiss: se oles

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κι από εδώ αγαπούλες :kiss: Μου λείπετε πολύ! Όλες καλά; Να μας ζήσουν όλα τα φρέσκα μωράκια (και τι μωράκια- κουκλάκια) της παρέας! Και εις άλλα με υγεία ;)

Θέκλα μας, σήμερα λογικά θα την πάρεις τη μικρούλα σου σπίτι. Ταλαιπωρηθήκατε ρε γμτ, αλλά σίγουρα πλέον θα είναι όλα καλά και με τη βούλα! Όσο για το βάρος, τόσο χάνουν πάνω κάτω, μην ανησυχείς :kiss:

Αννούλα, πολύ χαίρομαι που μετά από αρκετά εμπόδια κατάφερες να κάνεις αυτό που επιθυμούσες τόσο πολύ και να θηλάσεις. Τυχερός ο μικρούλης σου!

Ρόζη, καλές βόλτες!

Εγώ την έβαλα στο sling τις προάλλες και πήγαμε μέχρι τη μαμά μου (κανα 10' από εδώ με τα πόδια). Ενώ έκλαιγε όλη μέρα, κοιμήθηκε σαν πουλάκι εκεί μέσα...

Αφιερωμένο :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ξέχασα να σας πω και το άλλο! Εκεί που τόσες μέρες ταλαιπωρείται με κολικούς (τώρα είναι σε έξαρση) και κλαίει κ.λπ., σήμερα το πρωί εκεί που την έχω ταΐσει, την έχω αγκαλιά να κοιμηθεί και της λέω χαζομαρούλες μαμαδίστικες :blush: μου σκάει ό,τι πιο κοντά σε χαμογελάκι! Τρελάθηκα μιλάμε! Ελπίζω να ήταν πραγματικό χαμογελάκι ρε γμτ κι όχι "μούφα" όπως μέχρι τώρα :P Αχ, τα μπεμπάκια μας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

geia saskoritsakia!!!exofaeipikra..monh spiti xori sboitheia apo mamades....ompampas ti na mas kanei...eytyxos den exoumekolilous...stis 20 meres phrame 600 gr sxedon kai 4 pontous/.///to gala ths mamas exei elatothei omos ki etsi kseno.....apogohteythka....kai mallon apo stenaxoria mou eipe h paidiatros....syn oti h tomh kala kratei anoixth akoma..13 meres me gazes kai antibiosh.... :roll::roll::roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες και τα μωρουλίνια τους!(Αχχ...πόσο θα θελα να τα μαζέψω όλα διπλα δίπλα και να δαγκώνω μπουτάκια ασταμάτητααα :roll: )

Ελπίζω να είστε όλοι καλά,μου λείψατε ρεε...

Ναννά μου γιατί τόση ταλαιπωρία με την τομή? Τι πήγε στραβά? Περαστικά να είναι κοριτσάκι μου εύχομαι πάντως.

Κι εμείς εδώ μείναμε μόνες,έφυγε η μαμά μου για χωριό.Καλύτερα γιατί συντονίστηκα λίγο,έκανα γενική σε όλο το σπίτι σήμερα,με διακοπές για τάισμα φυσικά.

Πάω γιατί ακούω μια φωνούλα να με καλεί.Θα κάνουμε το μπανάκι μας σε λίγο...χεχεχε...πάλι μου ρχεται να φάω κάτι....ίσως κοιλίτσα σήμερα!! :roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...