Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΔΙΑΒΑΣΜΑ ,ΒΙΒΛΙΑ,ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ,ΨΥΧΑΓΩΓΙΑ


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 98
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και εγω τα αγοραζω και ειμαι λιγο ασυμφορη, ειδικα γιατι αγοραζψ και βιβλία τεχνης(ζωγραφικη)και ειναι ακριβα.

Πριν απο 15 χρονια περιπου μου ειχε η πει η μανουλα μου τοτε" Ολα σου τα λεφτα στα βιβλία θα τα φας" και της ειπα "Καλα ρε μαμα δεν αγοραζω και ναρκωτικα, βιβλία παιρνω" Παιθαναμε στο γελιο μετα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιουλάκι, κι εγώ από τότε που ήρθαμε στην Κύπρο, αναγκαστικά τα αγοράζω. Ευτυχώς έχω βρει μια άκρη με το βιβλιοπωλείο του θείου μου, που μου τα δίνει σε τιμή κόστους, αλλά δυστυχώς δεν έχει μεγάλη ποικιλία, γιατί δουλεύει κυρίως με είδη ζωγραφικής, σχολικά και διακοσμητικά, και κάθε φορά πρέπει να παραγγείλω κάτι, και αργεί αρκετά...

Όλο λέω να πάω να γραφτώ στη δημοτική βιβλιοθήκη, και όλο το αμελώ. Αλλά δεν έχει και καμιά φοβερή συλλογή...

Α, ένα πάρα πολύ ενδιαφέρον, αλλά τρομερά δύσκολο βιβλίο που διάβασα το Πάσχα είναι το βιβλίο του Μιροσλάβ Πάβιτς "Το λεξικό των Χαζάρων". Δεν ακολουθεί γραμμική αφήγηση, αλλά λειτουργεί σα λεξικό με λήμματα, και σε πολλά σημεία σε παραπέμπει σε άλλο σημείο του βιβλίου, κι έτσι δεν υπάρχει μόνο ένας συγκεκριμένος τρόπος ανάγνωσης, αλλά πολλοί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

panagiwta auto pou ebales den tha sou to protina ...gia mena toulaxiston einai para polu efibiko den mou polu aresei na diabazw gia dekapentaxrona ....

an sou aresei omos autou tou eidous (ta efibika) pare thn" polh twn ostwn" h ta "omorfa plasmata"

to eragon diabasa ton prwto tomo kai ton deytero...o tritos pou bgike den ton agorasa kan ...einai kai terastiotato !!! kapoia stigmh an kseminw apo ala pou thelw tha to parw .

an sas aresei h fantastikh logotexnia na parete biblia tou Gay Gavriel Kay einai korifh !!!

mporw polla na protinw apo fantastikh mias kai diabazw maniodos 10 xronia + kai h bibliothikh mou einai megalh .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να σας πω την αμαρτια μου,την Παρασκευη αγορασα ενα βιβλίο ,το Σαββατο το ειχα τελειωσει το πρωι,το βιβλιο ανεπαφο,λεει ο αντρας μου δεν πας να το αλλαξεις να παρεις αλλο ?δελεαστηκα μπορω να πω!χαχαχαχαχαχαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Από τους Έλληνες ξέχασα να αναφέρω την εκπληκτική Ζυράννα Ζατέλλη, παρ' όλο που έχει γράψει ελάχιστα βιβλία νομίζω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σας πω ρε κορίτσια.

Είχα διαβάσει μερικά χρόνια πριν ένα βιβλίο στο στιλ του «Κώδικα Ντα Βίντσι» νομίζω γαλλικό, μεταφρασμένο στα ελληνικά.

Η υπόθεση είχε ως εξής: Ένας Γάλλος που ζει στη Νέα Υόρκη και εργάζεται ως σεναριογράφος στην τηλεόραση, επιστρέφει στη Γαλλία για μια κληρονομιά. Γνωρίζει μια κοπέλα, δε θυμάμαι ποια ήταν η ιδιότητά της, και πηγαίνουν μαζί στο σπίτι του πατέρα του στη γαλλική εξοχή, όπου ανακαλύπτουν μια κρυφή βιβλιοθήκη και ένα όργανο, το οποίο ο πατέρας του είχε κατασκευάσει βασισμένος σε γραπτά του Ντα Βίντσι, και που μπορούσε να εντοπίσει κάποια κρυμμένα μηνύματα στη Τζιοκόντα. Το κλειδί της υπόθεσης είναι ένας μυστικός λίθος. Αρχίζουν να τους κυνηγούν, η κοπέλα, η οποία νομίζω ήταν λεσβία, αλλά τα έφτιαξε και με τον ήρωα, τελικά σκοτώνεται, και ο ήρωας βρίσκει το λίθο, ο οποίος έχει χαραχθεί από τον ίδιο τον Ιησού με μία φράση η οποία λέει ότι είμαστε μόνοι στο σύμπαν, έχει δηλαδή αθεϊστικό μήνυμα.

Φυσικά, δεν πρόκειται για κανένα βιβλίο με λογοτεχνική αξία, αλλά το χρειάζομαι για μια σχετική εργασία.

Μήπως γνωρίζει κανείς συγγραφέα και τίτλο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο Υφαντόκοσμος τι είναι; :)

Είναι για τα βιβλία της σχολής του Κώδικα Ντα Βίντσι. Ακολουθούν όλα ένα συγκεκριμένο σενάριο. Αν καθίσεις να το σκεφτείς είναι πολύ διασκεδαστικό. Αυτό ήταν ένα από τα πιο τραβηγμένα απ' τα μαλλιά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ασχετο..αλαλ τωρα θυμηθηκα..και δεν ξερω που τοπ εχω καταχωνιασμενο..μου αρεσε και παρα πολυ το βιβλιο της Ευας Ομιρωλη το Μοιραιδα..αλλα και το Διοτιμα..

παρολο που το δευτερο ειχε πολυ μπαναλ σεναριο..μου αρεσαν καποια κομματια του παρα πολυ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο Υφαντοκοσμος ειναι ενα βιβλιο επιστημονικης φαντασιας του Κλαιβ Μπαρκερ,ολ ταιμ κλασικ κατεμε!!!!! καλα ειναι κ το ειδος που μου αρεσει!

ναι εχεις δικιο οντως το σεναριο που εγραψες ακουστηκε λιγο λοου μπατζετ!

δεν θυμαμαι να εχω διαβασει καποιο απο αυτα,τα μονα που εχω διαβασει με μυστικισμο ανακατεμενο με Χριστιανισμο ειναι ολα του Κοέλιο και του Εκο το ονομα του Ροδου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι, ο Κοέλιο έχει αυτόν τον περίεργο συγκρητισμό.

Στο "Όνομα του Ρόδου" δεν υπάρχει ακριβώς μυστικισμός. Κυρίως η υπόθεση περιστρέφεται γύρω από φιλοσοφικοθεολογικές συζητήσεις, την κάπως σκοτεινή ατμόσφαιρα των μοναστηριών του Μεσαίωνα (μάλλον αυτό που εμείς νομίζουμε ότι ήταν σκοτεινή ατμόσφαιρα) και την Ιερά Εξέταση.

Αντίθετα, το "Εκκρεμές του Φουκώ" θυμίζει εντονότατα τον Κώδικα Ντα Βίντσι. Όταν διάβασα τον Κώδικα, το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα είναι ότι ο τύπος αντέγραψε το Εκκρεμές, και μάλιστα με τρόπο φτηνιάρικο και προπαγανδιστικό. Μετά είδα και αντίστοιχες απόψεις και σε άρθρα στο ίντερνετ.

Όταν βγήκε ο Κώδικας, το 2005 αν δεν κάνω λάθος, μπορεί και λίγο νωρίτερα, η εμπορική του επιτυχία ήταν τεράστια, κι αυτό οφείλεται μάλλον στο πολύ καλό μάρκετινγκ και στο γεγονός ότι παρουσιάζεται ως βιβλίο αποκάλυψης (που δεν είναι). Γι' αυτό, ο κάθε πικραμένος που είχε όνειρο να γίνει συγγραφέας, έγραψε κι από ένα τέτοιο βιβλίο, με κωμικοτραγικά αποτελέσματα. Εγώ τα διάβαζα με το τσουβάλι, επειδή μου τα κουβαλούσε ο άντρας μου απ' το βιβλιοπωλείο. Μέχρι που διάβασα κι αυτό που αναφέρω και αηδιάσα και του είπα να μη μου ξαναφέρει τέτοιες βλακείες, γιατί δεν μπορώ να χάνω την ώρα μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν εχω διαβασει κανενα απο αυτα που αναφερεις ουτε τον Φουκω ουτε τον Κωδικα οποτε δεν μπορω να σου απαντησω επ'αυτού ...τι σπουδαζεις αλήθεια?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν έχασες απολύτως τίποτα που δε διάβασες τον Κώδικα!!! Αντίθετα το Εκκρεμές είναι εξαιρετικό βιβλίο, αλλά λίγο σκιαχτικό και φυσικά δεν έχει το εντελώς χαζοχαρούμενο τέλος του Κώδικα, επειδή είναι πραγματική λογοτεχνία, όχι χολιγουντιανή πατάτα.

Σπούδασα αρχαιολογία και θεολογία, μεταπτυχιακό ιστορία τέχνη και διδακτορικό θεολογία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μαλιστα ,τωρα καταλαβα για την εργασια ! χαχαχα καλο κουραγιο!την κανω με ελαφρα τωρα ,παω για υπνο ,θα συνεχισουμε ομως την φιλοσοφικη μας συζητηση ,κ θα εχω και τον μεσιε Φουκώ στα υποψιν μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φρανσουάν Σαγκά και Φλωμπέρ για αναζητήσεις...

Για να βιώσεις κανείς την έννοια του έρωτα και νοητά...

Μέσα από τις εικόνες αυτών των καταπληκτικών συγγραφέων...

Θέλω κάποιος να μου προτείνει ένα έντονα και ιδιόρρυθμα ερωτικό βιβλίο...!!!

Όχι κλασσικούρες όπως '' ο έρωτας στα χρόνια της χολέρας'' αλλά ούτε και Ζολά...

Για πείτε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας!

Τι κάνετε;

Πήγα σήμερα στο ταχυδρομείο για να στείλω στο Υπουργείο την επιστολή της σύμβασής μου (είμαι συμβασιούχος εκπαιδευτικός, αλλά η σύμβαση ανανεώνεται υποχρεωτικά κάθε χρόνο και δε διακόπτεται ποτέ, και σε 2-3 χρόνια ή και λιγότερο θα μονιμοποιηθώ) και είπα να περάσω κι απ' το βιβλιοπωλείο να πάρω μερικά βιβλιαράκια.

Αγόρασα λοιπόν: Φίλιπ Ροθ, Το σύνδρομο Πόρτνοϊ, Ορχάν Παμούκ, Το χιόνι και Πατρίτσια Χάισμιθ, Αυτή η γλυκιά αρρώστια.

Νομίζω ότι άξιζα αυτό το δωράκι, αν σκεφτεί κανείς όλα αυτά που περνάω (μόνη μου), και το γεγονός ότι μόνο εγώ δουλεύω και δεν ξοδεύω σχεδόν τίποτα για μένα...

Ελπίζω να μου κρατήσουν καλή συντροφιά τα βιβλιαράκια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννα Μαρια..φυσικα και το αξιζες!!

και αξιζεις πολυ περισοοτερα δωρακια υλικα αλλα και αυλα!!

Το Χιονι του παμουκ το εχω...και δεν μπορω να πω οτι μου αρεσε..

Ρε παιδια εχω κατι βιβλια τα οποια δεν εχω διαβασει..τα αγορασα παλια..αλλα διαβασα μια- δυο σελλιδες και τα απερηψα!!

Τι καλα θα ηταν να ειμασταν ολες κοντα..να ανταλλασαμε βιβλια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρύσα, από Παμούκ έχεις διαβάσει κάτι άλλο; Εγώ έχω διαβάσει το "Με λένε κόκκινο", το "Μαύρο βιβλίο" και το "Ισταμπούλ, πόλη και αναμνήσεις" και τα λάτρεψα.

Εγώ ελάχιστα βιβλία απέρριψα. Το ένα ήταν ένα αστυνομικό που, από τις πρώτες 5 σελίδες, με κατατρόμαξε και το παράτησα.

Άμα θες σου δίνω τη διεύθυνσή μου να μου στείλεις αυτά που δε διάβασες, να σου στείλω κι εγώ το αστυνομικό. :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

xaxaxa..καλο!!!

Δεν θμαμαι ποιο αλλο..θα το δω στο σπιτι και θα σου πω!!!

Παντως δεν εχω προβλιμα να σου στειλω οποιο βιβλιο θες..

τα αστινομικα δε με ενθουσιαζουν ιδιετερως!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ούτε εμένα με ενθουσιάζουν, μόνο της Άγκαθα Κρίστι και του Γιάννη Μαρή διαβάζω. Όλα τα άλλα είναι πολύ... χμ... κινηματογραφικά, πολύ αμερικανιές, ο σκληροτράχηλος ντετεκτιβ και δε συμμαζεύεται...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οντως!!!

Ενα βιβλιο που διαβασα στην βιβλιοθυκη και μου εκανε ενυτυπωση..αλαλ δεν θυμαμαι τελειως το θεμα ειναι το ο χωρος των 7 πεπλων..το εχει διαβασει καμια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...