Μετάβαση σε περιεχόμενο

καταρεω...


Recommended Posts

ΕΥΑ ΓΕΡΑ ΜΕ ΤΣΑΜΠΟΥΚΑ !!!!!

φυσιολογικα θα κοιμαστε ΟΛΟΙ τωρα...... μακαρι!!!!

μια χαρα το σκεφτηκες!! και αργησες θα ελεγα... ;)

Εμενα το βιβλιο οταν το διαβαζα μου αρεσε πολυ... ηταν σα να ηταν ο τυπος μεσα στο σπιτι μας ολους αυτους τους μηνες!!! εκλαιγα και γελουσα την ιδια στιγμη! ειδικα το γραμμα του ΑΕΚτζη μπαμπα διδυμων κοριτσιων.... ολα τα λεφτα!!!

Αγγελικη ταλιμπανακος και ο δικος σου!!! επαθα πλακα! το εδειξα στον αντρα μου και ειπε : α, τον τσακαλακο!!! και μετα πανικοβληθηκε μηπως το κανει συντομα και το δικο μας το καμαρι... και αρχισε... μηπως να βαζουμε στρωμα κατω.... να βαλω πορτα πανω στη σκαλα... να κλεινουμε την πορτα της τουαλετας... και αλλα τετοια.... το οτι εχουν 5 μηνες διαφορα δεν το θεωρει σημαντικο! :lol: γιατι φυσικα τα παιδια του ειναι πιο προχωρημενα απο ολα!! :lol::lol::lol: τον κουκουβαγιο!!!!! (αληθεια... αυτο ειναι το αρσενικο της κουκουβαγιας;;; :? )

αντε καληνυχτα......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 964
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΕΥΑ ΓΕΡΑ ΜΕ ΤΣΑΜΠΟΥΚΑ !!!!!

φυσιολογικα θα κοιμαστε ΟΛΟΙ τωρα...... μακαρι!!!!

μια χαρα το σκεφτηκες!! και αργησες θα ελεγα... ;)

Εμενα το βιβλιο οταν το διαβαζα μου αρεσε πολυ... ηταν σα να ηταν ο τυπος μεσα στο σπιτι μας ολους αυτους τους μηνες!!! εκλαιγα και γελουσα την ιδια στιγμη! ειδικα το γραμμα του ΑΕΚτζη μπαμπα διδυμων κοριτσιων.... ολα τα λεφτα!!!

Αγγελικη ταλιμπανακος και ο δικος σου!!! επαθα πλακα! το εδειξα στον αντρα μου και ειπε : α, τον τσακαλακο!!! και μετα πανικοβληθηκε μηπως το κανει συντομα και το δικο μας το καμαρι... και αρχισε... μηπως να βαζουμε στρωμα κατω.... να βαλω πορτα πανω στη σκαλα... να κλεινουμε την πορτα της τουαλετας... και αλλα τετοια.... το οτι εχουν 5 μηνες διαφορα δεν το θεωρει σημαντικο! :lol: γιατι φυσικα τα παιδια του ειναι πιο προχωρημενα απο ολα!! :lol::lol::lol: τον κουκουβαγιο!!!!! (αληθεια... αυτο ειναι το αρσενικο της κουκουβαγιας;;; :? )

αντε καληνυχτα......

Κι εγω μετρα ασφαλειας σκεφτομαι γιατι καλα ηρθε πρωινιατικα και μπουκαρε στο δωματιο μας αλλα αν αυριο το πρωι θελει να κανει καποια απο τα αλλα του ακροβατικα ενω δεν ειμαι παρουσα να τρεχω? Αν αποφασισει να ανεβει στο νεροχυτη να ελεγξει τα απλυτα μαχαιροπιρουνα? Στο τσακ ειμαι να τον κλειδωσω στο δωματιο του αλλα το φοβαμαι κι αυτο... Μηπως να τον δεσω απο το ποδι στην κουνια να μη μπορει να παει πουθενα? (αστειακι)

Τελοσπαντων πες στον αντρα σου οτι ακομα δεν εχετε φοβο... βεβαια κι εγω μεχρι χθες το βραδυ ετσι νομιζα...

Το ταιμ αουτ εχει ναυαγησει εντελως! Κανει οτι γουσταρει και οταν τον προειδοποησω παει και καθεται μονος του εκει και περιμενει να τον βγαλω... και μετα συνεχιζει απο εκει που ειχε μεινει.

Παρεπιτοντως και χωρις παρεξηγηση το αρσενικο της κουκουβαγιας ειναι ο μπουφος! Χα χα χα ετσι λεω κι εγω τον αντρα μου οταν αρχιζει τα τρελα του οτι ο Ιασωνας ειναι εξυπνος, δυνατος, ομορφος κ.τ.λ...

Καληνυχτα ειπα? Παλι θα κουτουλαω αυριο και δε θα φταιει ο Ιασωνας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αντε Ευα!!! περιμενουμε νεα!!!!

Αγγελικη ευχαριστω για τη διορθωση! να ξερω πως να τον λεω! :lol:

με στεναχωρησες με το τάιμ αουτ.... :cry:

ειχα ελπιδα σε αυτο.... ισως επιδη ειναι κατω των 2ετων ο δικος σου... μπορει να στρωσει.

εγω εχω καιρο που αρχησα με τις προειδοποιησεις. οταν χτυπαει με παιχνιδι το τζαμι, αγαπημενη του συνηθεια... τον λεω να σταματησει, τον προειδοποιω οτι αν ξαναχτυπησει θα του παρω το παιχνιδι και θα το ριξω στο παρκο, να μην μπορει να το παιξει και τελος παω και το κανω πραξη. το καταλαβαινει μια χαρα. μερικες φορες μαλιστα μου το δινει ο ιδιος.

πειναω... και ακομα να ανεβει ο συζυγατος μου να φαμε... συμμαζευει τα πραγματα απο το ισογειο στην αποθηκη... και το χταποδακι το κοκκινιστο με το κοφτο μακαρονακι κρυωνει.... και με λεει... ελα φάε με.... να φαμε πριν ξυπνησουν τα θηρια, να πιουμε και κρασακι..... μιαμ μιαμ!!!

Ευα!!!!!!! γουερ αρ γιου!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

φιλεναδες μου καλες εδω ειμαι κ γω ..

χτες ειχαμε γαμο κ πηγαμε ολοι μαζι ..Λοιπον η Αριαδνη τελικα για να κοιμαται καλα κ σερι πρεπει να την βγαζω εξω σε χορους πανηγυρια κ οτι αλλο σχετικο ..Νυχτερινος τυπος παιδι μου..Χοροπηδαγε στην καρεκλα για την ακριβεια ο πεντοζαλης ηταν το αγαπημενο της ..Ρεσιταλ ερμηνειας η μικρη ..Φανταστειτε οτι 1030 ειμασταν πισω γιατι ε , εχουμε κ μικρα παιδια ποσο πιο πολυ να το πας , ηπιε γαλα κ κοιμηθηκε σερι μεχρι τις 8 .. :shock::shock::shock: Ειδα το ρολοι κ δεν το πιστευα ..

Εριξα κ γω εναν πεντοζαλη και ηρθα στα ισα μου κ τωρα θα την φτιαξω εγω την μπουλουκα ..Παρεπιπτωντος σημερα την εβαλα για μεσημερι πριν λιγο κ της ειπα το γνωστο ρεφρεν οτι θα κοιμηθει μονη της κτλ..Μου γυρισε τον πωπω κ πηρε την πιπιλα κ γω την εκανα με ελαφρα πηδηματακια ..Τωρα το τι θα γινει δεν ξερω ..Παντως το βραδυ ειναι το θεμα ..εχω ενα αγχος μπορω να πω ..αλλα θα το παλεψω ..

Οσο για τις μεγαλες μου ? Χοροπηδουσαν στην πιστα χερι χερι κ αυτες ..οταν επιστρεψαμε ηταν τοσο κουρασμενες που μου ειπαν παρε το γαλα θα το πιουμε αυριο ..Και μετα " ..δεν πας κ συ για υπνο ε?"

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κορίτσια!!!

Ευα νομίζω βρήκες λύση στο θέμα!!!! Πρίν απο τον ύπνο θα ρίχνετε έναν πεντοζάλη οικογενειακώς και...τέζα όλοι!!! :lol::lol::lol:

Πλάκα πλάκα αυτός δεν είναι χορός, σχέδιο εξώντωσης είναι!!! Αλλά είναι τόοοσσσοοοο όμορφος (να βλέπεις να τον χορεύουν άλλοι)!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερααααα

εβαλα τον σπυρο για υπνο και καθομαι λιγο πριν παω κι εγω να κοιμηθω

σημερα ξεκινησαμε μυξουλες κι εμεις και γαστρεντεριτιδα εγω που ως συνηθως την κολλαει και ο μικρος

αυριο εχουμε εξεταση στο νοσοκομειο για τα ματια του και το απογευμα φυσικοθεραπεια-λογοθεραπεια

φουλ προγραμμα

ευακι ηθελα να σε ρωτησω στις διδυμες εχεις κοψει την πανα?? και αν ναι πως??? δωσε καμια συμβουλη γιατι εχω αρχισει να προετοιμαζομαι μεχρι και βιβλιο πηρα :lol::lol::lol::lol::lol:

που φτασαμε ε??? βιβλιο για τον υπνο,βιβλιο για τα κακα,βιβλιο για την συμπεριφορα(αυτο της νταντας,μονο αυτο μου λειπει :lol: )

καληνυχτα σε οοοοοοοοολα τα κοριτσακια και καλους υπνους

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα

Αναστασια την πανα την εχουμε κοψει απο τον Μαρτιο ..Απο πολυ πριν ομως καθομασταν στην τουαλετα ασχετα αν εκαναν κατι η οχι , ολα ειναι θεμα συνηθειας ..Ειχα ρωτησει κ τον παιδοψυχολογο του παιδικου που πηγαιναν οποτε ξεκινησα στην αρχη να τις βαζω το πρωι , το μεσημερι λιγο πριν τον υπνο κ το βραδυ παλι λιγο πριν τον υπνο..Επαιξε κ ρολο το τι εβλεπαν στο σχολειο κ ομολογω οτι η δασκαλα τους μας βοηθησε πολυ . Κατοπιν τους εξηγησαμε τι θα κανουμε απο δω κ μπρος οτι ειναι μεγαλες κοπελεςκτλ κ δεν χρειαζονται πανα αλλα ωραια βρακακια , πηρα βρακακια με ολων των ειδων τις παραστασεις απανω για να τις δελεασω ..Οταν τα βαλαμε ξεκινησα να τις πηγαινω καθε μιση ωρα στην τουαλετα κ να τις ρωταω ενδιαμεσα αν θελουν τσισα η να κανουν κακα τους .Ακριβως το ιδιο γινοταν κ στο σχολειο οποτε πηραμε σχετικα γρηγορα μπρος ..Δεν δοκιμασα γιο γιο η οτιδηποτε παρεμφερες γιατι ουτως η αλλως μετα θα επρεπε να ξε-μαθουν το γιο γιο κ να μαθουν την τουαλετα .Πηραμε επισης καθησματακι για την τουαλετα ετσι ωστε να μην νιωθουν ανασφαλεια . Ειχαμε ατυχηματακια αρκετα κ ομολογω οτι ηταν αρκετα δυσκολα την πρωτη εβδομαδα ..Ηταν σαν να ειχαμε σκυλακια στο σπιτι ..Βαλε στο μυαλο σου δυο παιδια να μαθαινουν τουαλετα ..Ομως μεσα στο πρωτο 15νθημερο ειμασταν αστερια ..Σαν κοριτσακια κ κοκετες δεν ηθελαν να λερωνουν τα βρακακια τους απ'οτι μου ελεγαν ..Για περιπου 2 μηνες εξακολουθουσα να τους φοραω την πανα κατα την διαρκεια του μεσημεριανου υπνου κατοπιν δεν ηταν πλεον αναγκη γιατι αν ηθελαν τουαλετα απλα το ζητανε .Την βραδυνη πανα ειναι λιγος καιρος που την εχω κοψει στην μεγαλη μου γιατι κατα διαστηματα μου εκανε νερα ..Η μεσαια ηταν αστερι στο βραδυνο μιας κ ακομα κ οταν φορουσε την πανα οταν ηθελε τουαλετα παλι το ζητουσε κ το πρωι ηταν αθικτο οποτε την ελευθερωσα πριν 3 μηνες κ απο την βραδυνη πανα ..

Θελει πολυυυυυ υπομονη το ολο θεμα κ κυριως να παρουμε τα παιδια με το καλο , αυτο με ειχε συμβουλεψει ο παιδοψυχολογος , χρησημοποιωντας ομορφα εσωρουχακια , σε ατυχηματακια να τους δινουμε την ευκαιρια να επανορθωσουν κ κυριως ακομα κ αν εκνευριζομαστε να μην το δειχνουμε ..Σου λεω χαρακτηριστηκα οτι η Σοφια μου , η μεγαλη , ηταν εκεινη που μου ζητησε να τις βγαλω τα παμπερς γιατι την ενοχλουσαν , ηθελε λεει βρακακι κ να πηγαινει κ αυτη τουαλετα .Παρολα αυτα οταν θελει να επιβληθει κ να τραβηξει την προσοχη μου κατουριεται πανω της κ με κοιταει επιδεικτικα ..Ευτυχως ολο αυτο ηταν φαση που περασε κ ευελπιστω να το εχουμε πια ξεχασει ..

Ποτε αρχιζετε την εκπαιδευση τουαλετας ?

Περαστικα κιολας , δυσκολη υποθεση η γαστρεντεριτιδα ..εγω την τσιμπαω στο δευτερολεπτο ..κρυωματα κ συναχια κτλ δεν μπορω να πω οτι κολλαω ευκολα αλλα αυτο με πεθαινει ρε γμτ ...Υπομονη ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα!

πρωινη πρωινη μιας και ειχαμε μια σχετικα δυσκολη νυχτα

ο μικρος κοιμηθηκε αμεσως αλλα μετα απο μια ωρα το μπουκωμα εγινε πιο πολυ και εκλαιγε γιατι δεν μπορουσε να αναπνευσει...του εβαλα 2 ορους και ξανακοιμηθηκε!!

στις 4:30 σηκωθηκε,μαλλον απο εφιαλτη, και αρχισε κλαιγοντας να βαραει ενα παιχνιδι :shock::shock: μπηκα στο δωματιο του να τον καθυσηχασω αλλα αυτο τραβηξε μεχρι τις 5:30 οπου τελικα του εδωσα το γαλα του που με δυσκολια ηπιε γιατι η μυτη του ηταν κλειστη.

ευακι μου λεω να τον ξεκινησω απο τωρα γιατι το καλοκαιρι θα ειναι 3 χρονων και αν δεν τα καταφερω τοτε πως θα παει παιδικο? δεν θα μου τον δεχτουν!!!

παει 29 μηνων..ηδη ξερει οτι στην τουαλετα κανουμε κακα και τσισα(ερχεται και μας βλεπει :oops: )και το λεει

του εχω παρει εσωρουχακια με αυτοκινητακια(τα αγαπημενα του) και καθισματακι τουαλετας(το γιο γιο ποτε δεν το ηθελε)

δεν ξερω αν ειναι μειον το οι δεν μιλαει ακομη αλλα ομως κακα και τσισα το λεει....ξερω οτι θα εχουμε ατυχηματα(ειναι μεσα στο προγραμμα)αλλα τουλαχιστον ας τον μαθω για την ημερα και την πανα μεσημεριανου-βραδυνου ας την βγαλουμε πιο μετα

ελπιζω να τα καταφερω

ευχαριστω ευακι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πεντοζαλι Ευα!!! για ονομα πια! τι κρητικοπουλα ειναι αυτη!!! παντως συνεχισε με τη μεθοδο. αφου πιανει και τη μερα! ποσο χαιρομαι να μου γυριζουν την πλατη και να κοιμουνται!!!

οσο για τον πεντοζαλι, στο γαμο της μεσαιας ξαδερφης μου δε θα ξεχασω τον τελειο χορο που εριξε μια φιλη της, εγκυος, με την κοιλουμπα ναααα! πεταξε τα παπουτσια και αρχισε το χοροπηδητο! ολοι γουρλωσαμε τα ματια και παρακαλουσαμε να μη γεννησει εκεινη τη στιγμη! καλα και εγω χορευα οταν ημουν εγκυος, αλλα την μπαϊντουσκα (θρακιωτικος χοροπηδητος) την πηγαινα χωρις πηδηματα. χαλαρα.

οσο για την εκπαιδευση τουαλετας... Αναστασια και στο βιβλιο της νταντας εχει τροπους. και νομιζω αυτους που ηδη περιγραψατε. εγω το σκεφτομαι για το καλοκαιρι του 2012 που θα ειναι 2,5χρ περιπου. δε θα εχουμε και στρωμενα χαλια... λετε να βαλουμε εφημεριδες σαν τα κουταβια;;;; :oops:

φιλακια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σας.................

Διαβάσαμε το βιβλίο, το εξήγησα στον άντρα μου που κι αυτός διάβασε λίγο, όχι όλο..........Και το Σάββατο το βράδυ συμφωνήσαμε να αρχίσουμε τη μέθοδο!!!!!!!!!!!!!!!!Κάναμε μπάνιο, φάγαμε παίξαμε βρήκαμε και ένα νέο φίλο τον Ποντίκη και τον πήραμε στο δωμάτιο του ενώ μέχρι τώρα ήταν στο δωμάτιο μας..............

Άρχισε να κλαίει πηγαίναμε στην αρχή κάθε 3 λεπτά μια εγώ μια ο μπαμπας μετά το κάναμε 5 λεπτά..........έκλαιγε συνέχεια σπάραζε η καρδιά μου και ο άντρας μου που δεν αντέχει και πολλά ήταν χάλια.............στην 1,5 ώρα κοιμήθηκε........ήτανε 10 και κάτι.........πήγαμε τον σκεπάσαμε και ξαπλώσαμε και μεις...........δεν κοιμηθήκαμε καθόλου..........είχα την έννοια του πήγαινα κάθε λίγο............ξύπνησε στις 7 το πρωί!!!!!!!!!!!!Ακόμα δεν το πιστέυω............Ενώ το προηγούμενο βράδυ έτρωε κάθε 2-3 ώρες χωρίς να πεινάει απ' οτι κατάλαβα...............

Συνεχίσαμε τη μέθοδο και ψες..........στη μισή ώρα κοιμήθηκε μέχρι τις 7 το πρωί..........ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ

Δεν το πιστεύω με τίποτα...............και είναι πολύ διαφορετικός και τη μέρα...........ξυπνάει και δεν κλαίει περιμένει να πάμε να του μιλήσουμε..........και είναι πιο ήρεμος..............ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ

Ψες πήγε να λυγίσει ο άντρας μου αλλά δεν τον άφησα...........κλαίγανε και οι 2..............

Τώρα ξέρω πως είναι για το καλό μας και μια χαρά καταλαβαίνουν τα μωρά μας από πολύ μικρά...........

Το μόνο πρόβλημα είναι οι δικοί μου που τους το είπα και με κράξανε.........και η μαμά μου που τον προσέχει αποκλείεται να κάνει το ίδιο τη μέρα..........Εσείς που κάνατε τη μέθοδο πειράζει να την κάνουμε μόνο το βράδυ και όχι τη μέρα????????

Δεν θέλω να πω σε κανένα να την κάνει...........φτάνει που ξέρετε ότι υπάρχει και θα καταλάβετε μόνοι σας πότε πρέπει να την εφαρμόσετε...............Φιλάκια πολλά

Και ΜΠΕΜΠΟΥΛΗ ευχαριστώ!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερουδια κ απο εμενα ..

τι μου κανετε ?

Αναστασια το οτι ο Σπυρακος ξερει τι γινεται στην τουαλετα κ διαχωριζει κακα κ τσισα πιστεψε με ειναι μια πολυ βασικη αρχη ..Και μενα οι μικρες στις αρχες εκτος του οτι εβλεπαν απο τον παιδικο τα παιδακια που ειχαν ηδη βγαλει την πανα κ πηγαιναν τουαλετα , εβλεπαν κ μενα στο σπιτι :oops: τι να κανουμε , εκπαιδευτικη τηλεοραση ηταν η ολη κατασταση αλλα συνεβαλε και αυτο ..

Δυσκολη νυχτα ε ? Οταν ειναι μπουκωμενα ειναι οντως μεγαλο προβλημα γιατι η γκρινια παει συννεφο ακομα κ οταν εχουν κατανοησει οπως ο δικος σου την εκπαιδευση ..Υπομονη σε λιγες μερες θα επανελθει ..

Ευη , οσον αφορα για το στρωσιμο των εφημεριδων στο πατωμα , εγω τα ειχα δει ολα ..Εβγαλα τα χαλια νωριτερα γιατι γινοταν χαμος ..φαντασου δυο παιδια σ'αυτη την φαση ..Ευτυχως ομως κρατησε λιγο ..Ο Νικος ελεγε για τον περιφημο κουβα του χ@σιματος γιατι μονιμως ειχα τον κουβα κ την σφουγγαριστρα κ μαζευα ..Μια φαση ειναι κ αυτη κ ευχαριστω τον θεο που την περασαμε κ τελος ..

Η δικη μας νυχτα ηταν σχετικα ηρεμη..Κοριτσια δεν εχω εφαρμοσει κατα γραμμα τα λεγομενα του βιβλιου , η Αριαδνη ειναι ακομα με αερολιν κ την πιανει βηχας αρκετες φορες , ευελπιστω ομως οτι κατι εχει καταλαβει απο την ολη φαση ..Χτες ειχαμε μοναχα ενα ξυπνημα εκει γυρω στις 5 κ ειχε απολυτο δικιο γιατι ειχε κατουρηθει κ επρεπε να την αλλαξω ..Οποτε ενταξει παω πασω ..Επιπλεον πεινουσε γιατι στις 9 που πηγε για υπνο ηπιε λιγο γαλα το ιδιο κ στο τελευταιο της γευμα , οποτε την ταισα στις 0530 κ κοιμηθηκε σαν πουλακι μεχρι τις 9..Για να δουμε ..Ελπιζω να συνεχιστει η καλη διαγωγη ..

Οσο για το πεντοζαλι παιδια χορεψα μετα απο δεν ξερω κ γω ποσο καιρο , μ'εβλεπαν οι κορες μου κ με κοιτουσαν με το στομα ανοιχτο οι καημενες ..Ομως σαν να ξυπνησα βρε παιδι μου σαν να πηγε η ψυχη μου στην θεση της ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπραβο Μarinah !!!!!!

Τα καταφερατε κ σεις !!!! Τωρα πες στον αντρα σου να μην λυγισει ..αντε να πεισω κ γω τον δικο μου γιατι θα πρεπει να τον κραταω με αλυσιδες να μην μπουκαρει κ την παρει αγκαλια ..

Καλε δεν πειραζει αν δεν εφαρμοσεις κ το μεσημεριανο , το βραδυνο νομιζω ειναι που εχει σημασια ..ας μας πουν κ τα κοριτσια βεβαια ..

Λοιπον φιλεναδες να κανετε ενα θεμα οπου θα λετε συμβουλες σ'αυτες που το ξεκινανε ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μπραβο μαρινα!!!!

μπραβο σας κρατηστε γερα τωρα μην το σταματησετε!!!!

εγω παντως καπου που ειπα γιαυτην την μεθοδο παραλιγο να ερθω σε αντιπαραθεση οποτε βουλοσταν η αναστασια

σημερα ξεκινησα εντατικα και για την σιεστα μιας και φοβαμαι μην τον μπερδεψω (το μεσημερι μαζι το βραδυ χωρια)

το πηρα παλι απο την αρχη...εχω μπει μεσα 3 φορες γιατι ετρεχε και επαιζε

τωρα ειναι στο κρεβατι του τουλαχιστον και μιλαει.

πηγα και 4η..ειχε κανει κακα του...ελπιζω να μην ξαναπαω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΠΡΑΒΟ ΜΑΡΙΝΑ!!!!!! ΚΑΛΟΥΣ ΥΠΝΟΥΣ ΤΩΡΑ!!!! ΘΑ ΣΤΡΩΣΕΤΕ ΕΠΙΔΕΡΜΙΔΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΩΣ. ΚΑΙ ΑΝΤΙΟ ΝΕΥΡΑ!!!

πολυ χαρηκα!!! το καταλαβες...

γερα τωρα να συνηθισει. οσο για τη μαμα σου... δε θα καταλαβει αν της μιλησεις; δεν ξερω αν την ημερα κοιμαται με αγκαλιες και κουνηματα πως το βραδυ να κοιμαται μολις τον αφηνεις χωρις κιχ... μηπως σου κανει νερα... παντως δοκιμασε το ετσι που σε βολευει για αρχη... τωρα που ξερεις τη λυση!

εγω ειμαι πολυ χαρουμενη που καταφερα να μαζεψω ουρα τησ ΜΑριαννας για τη γεν.ουρων!!! την εβαλα το σακουλακι και κατευθειαν στο καροτσι για καροτσαδα! μονο εκει θα καθοταν χωρις κουνηματα. τα φορτωσα και τα 2 και πηγαμε ειδαμε τα παιδακια στο σχολειο που παιζανε... πηραμε ψωμι... ψαρια για αυριο... στο φαρμακειο για νεους ουροσυλλεκτες γιατι μου ειχε μεινει 1.... αλλα δε χρειαστηκανε!!! με το που φτανουμε την ελεγχω... και ναι!!! ειχε βρει στοχο! τα φορτωνω στο αμαξι και βουρ για το μικροβιολογικο! πηρα και τις εξ. αιματος. μια χαρα ειναι τα αποτελεσματα συμφωνα με τη μικροβιολογο! αντε να τα παμε και στη γιατρο να μας κανει και μαντου.... άουτς!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πω πω Βαγκμαν εξετασεις αιματος ε ? Καλα αποτελεσματα λοιπον ! Κ μεις τις ειχαμε κανει εκει γυρω στον χρονο κ τωρα σκεφτομαι οτι μας ειπε ο παιδιατρος να επαναλαβουμε για να δουμε που βρισκομαστε κ τρεμω στην ιδεα ..Πως θα τις κανω καλα τις γαιδουρες απο 15 κιλα η καθεμια θα πρεπει να τις ακινητοποιησω με κεφαλοκλειδωμα για την αιμοληψια ..Οσο για τα ουρα θα τις βαλω στην λεκανη κ θ'ανοιξω την βρυση ..παντα πιανει αυτο ..το εκανα κ οταν τις μαθαινα τουαλετα ..Θα δουμε ..

Κοριτσια οσον αφορα την μεθοδο κ γω οπου ετυχε να την αναφερω μιλαμε οτι εφαγα τρελο κραξιμο ..Μεχρι κ κακη μανα με ειπαν κ τα πηρα στο κρανιο ..Δηλαδη τι με κανει εμενα κ ολες που προσπαθουμε για το καλυτερο των μικρων μας κακες σε σχεση με καποιες αλλες ? Δεν το καταλαβαινω ..Ειναι δηλαδη καλυτερα ενα παιδι νευρικο , στρεσαρισμενο κ μονιμως στην τσιτα ? Η μια μαμα που σερνεται απο το πρωι μεχρι το βραδυ ? Βεβαια ολα αυτα ειναι τελειως υποκειμενικα κ παντα ο καθενας κανει αυτο που πιστευει καλυτερο ..

τεσπα ..Η μικρη με ψιλοζορισε τωρα το μεσημερι ..Στριφογυριζε περα δωθε σηκωνοταν φωναζε πετουσε πιπιλες κτλ...Μπηκα 3 φορες ..τωρα κοιμαται ..αντε να δουμε ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ενα μεγαλο μπραβο απο κι απο μενα Μαρινα!!!

Απο οτι λεει το βιλιο το να κανεις την εκπαιδευση πρωτα για το βραδυ και σε αλλη στιγμη για το μεσημερι δεν πειραζει και τοσο αρκει να μη μεσολαβησει μεγαλο χρονικο διαστημα απο τη μια εκπαιδευση μεχρι την αλλη. Για το αλλο ομως που ρωτας, αν πειραζει δηλαδη η μαμα σου να μην εφαρμοζει τη μεθοδο και να κοιμιζει το παιδι με αγκαλιες ειναι ξεκαθαρα αρνητικος ο συγγραφεας. Η μεθοδος πρεπει να εφαρμοζεται απο οποιον φροντιζει το παιδι και το βαζει για υπνο. Το ξερω οτι ειναι δυσκολο... Πριν εφαρμοσουμε κι εμεις τη μεθοδο τον αφηνα καμια φορα στη μανα μου για βραδυ, να βγουμε κι εμεις εξω, αλλα εδω και 3 μηνες που τον επανεκπαιδευσαμε, της μιλησα γι αυτο, ηταν ξεκαθαρα αρνητικη και δεν εχουμε ξαναβγει ποτε το βραδυ μαζι με τον αντρα μου. Μονο χωρια γινεται για να μενει ο ενας μαζι του και φυσικα μετα τις 9 ερχονται σπιτι οι φιλοι μας πολυ συχνα πλεον αφου δεν γινονται φασαριες.

Μραβο και σ' εσενα vagman!!! Εγω την πρωτη φορα που χρειαστηκε να μαζεψω ουρα του Ιασωνα, χαλασα 4 σακουλακια και ας ειναι αγορακι. Σιγουρα με τα κοριτσακια θα ειναι πιο δυσκολο...

Ανστασια περαστικα σας! Κι εγω στην αρχη που επιασε τοσο γρηγορα η μεθοδος ημουνα τοσο ενθουσιασμενη που μιλουσα γι αυτο οπου να 'ναι. 1-2 φορες κοντεψα να αρπαχτω γιατι με χαρακτηρισαν ακαρδη, σκληρη και αλλα τετοια ωραια. Μετα εμαθα να το κραταω κλειστο το στομα μου και μιλαω γι αυτο μονο σε γονεις που διαμαρτυρονται για την αυπνια των παιδιων τους. Και φυσικα δεν επιμενω... αλλα δεν μπορω να κρυψω και τη χαρα μου που κοιμομαστε ολοι σαν ανθρωποι και που ο Ιασωνας εχει ελαχιστοποιησει τη γκρινια αγνωστου αιτιολογιας και ειναι συνεχεια χαρουμενος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κ απο μας...

εμεις ψιλοκοιμηθηκαμε καλα χτες..αλλα εχουμε αλλο θεμα...δεν κοιμομαστε πριν τις 11 για κανενα λογο!!!!ειναι τοσο στην τσιτα αυτο το παιδι που δεν το πιστευω....δεν ξερω τι να κανω πια....

μαρινα μπραβο,μια χαρα....καλους υπνους σας ευχομαι...

ευακι περαστικα στη μικρη..λογικο τωρα που ειναι λιγο αρρωστουλα να μην ειναι πολυ ευκολος ο υπνος της αλλα αφου ξεκινησες κ εσυ τη μεθοδο μια χαρα θα πανε ολα.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγγελικη δεν παταω ακριβως πανω στην μεθοδο , εννοω κατα γραμμα ..Προσπαθω να την βαλω απλως στο κλιμα γιατι ειναι δυστηχως ακομα με το αερολιν κ την πιανει βηχαλακι εντονο αρκετα συχνα ..Οποτε της το παω σιγα σιγα ..Ομως θεωρω οτι κατι εχει αρχισει κ ψιλιαζεται η μανταμιτσα μου ..Μολις το παιδι συνελθει τελειως θα μπω στο κανονικο προγραμμα ..Ουτως η αλλως στην δικη μας περιπτωση ειναι δυσκολο για μενα να το εφαρμοσω κατα γραμμα λογω των αλλων δυο παιδιων , κραταω ομως το 90% κ παραπανω απο αυτα που γραφει ..Τουλαχιστον προς το παρον ..Θεωρω ομως οτι ειμαι σε πολυ καλο δρομο ετσι ωστε να εφαρμοσω σε λιγο καιρο κατα γραμμα την μεθοδο..

Καλυψω γεια χαρα ..τι κανει το δικο σου το λουλουδι ? Μηπως κοιμαται αρκετα για μεσημερι κ ετσι δεν νυσταζει μεχρι αργα ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

aggeliki μου σ' ευχαριστώ για την απάντηση.........Η μαμά μου δεν τον κοιμίζει το βράδυ τον παίρνω όταν σχολάσω και πάμε σπιτάκι μας απλά τον κοιμίζει τη μέρα........με έκραξε κανονικότατα...........και που βρηκες αυτό το βιβλίο και ποιος το γραψε και δε γινεται απο τη μια στιγμη στην αλλη...............και να μην κοιμάμαι δεν πειράζει........αφήνω το μωρό να σκάσει απ' το κλάμα και άλλα πολλά.............τσακωθήκαμε κανονικά...............και 6 μηνες δεν τον αφησες να κλαψει.........Αφου της ειπα να της τον αφηνω και το βραδυ αν θελει.............. :twisted::twisted::twisted::twisted: Και τον έβγαλα κι απ το δωματιο μας και γιατι δεν τον αφησα ακομα λιγο κλπ κλπ.....Αστα........

Σε πόσο καιρό πρέπει να αρχίσουμε το μεσημεριανό εκπαιδευτήριο??????????

Μπραβο ευακι......γερα γερα με τσαμπουκα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευακι μου αν την σηκωσω το μεσημερι νωριτερα απο οτι θελει ειναι μεσ στη γκρινια...αλλα κ απο μονη της να κοιμηθει λιγο παλι το ιδιο αποτελεσμα εχουμε...

χτες κοιμηθηκε για μεσημερι μονο 45 λεπτα...ε λεω κ εγω μια χαρα,το βραδυ θα λιωσει!!!

11.30 επεσε κ αφου ειχαμε πια κλεισει ολα τα φωτα κ πεσαμε κ εμεις στο κρεβατι μας για να δει οτι κοιμομαστε!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλυψω απ'οτι θυμαμαι , διορθωσε με αν κανω λαθος , η μικρη σου ειχε σχετικα καλα ωραρια , σωστα ? Λιγο τα δοντια λιγο κανενα συναχακι ολα επιρεαζουν τελικα ..

Εγω τωρα σας γραφω παρεα με την Αριαδνη εφοσον αποφασισε οτι τελικα ηθελε να κοιμηθει μια ωρα κ οχι παραπανω ..Τι να πω ..οι αλλες κοιμουνται κ σε λιγακι θ'αρχισω να κανω φασαρια για να ξυπναμε σιγα σιγα ..

Μαρινα κ γω εχω τσακωθει γερα με την δικη μου μανα γιατι απλα ειναι της αποψης οτι οταν το παιδι κλαιει θελει να το σηκωσουμε ..Αντε να τους αλλαξεις νοοτροπια ..Οπως επισης οτι το παιδι πρεπει να τρωει συνεχεια οποτε το θελησει..Συγκεκριμενα η δικη μου μου ειπε οτι αν το μωρο θελει να τρωει μεσα στην νυχτα κανω πολυ ασχημα που δεν του δινω ..Τωρα αν η εγγονη της γινει μελλοντικα σαν μπαλονι δεν την ενδιαφερει ..Ουτε επισης το γεγονος οτι αν η Αριανδη συνεχισει αυτο το βιολι μαλλον η μανουλα τους δηλαδη εγω θα πεσω κατω κ τοτε αντε να δουμε ποιος θα φροντιζει τις μικρες ..Γενικα αυτη ειναι η νοοτροπια των παπουδογιαγιαδων νομιζω ..Μην τυχον κ κανει κιχ το μικρο , να τρεξουν κατευθειαν ..Και βεβαια τα μικρα το αντιλαμβανονται απο πολυυυυυυ νωρις αυτο ..

δεν ξερω αν μπορεις να της αλλαξεις γνωμη αλλα εγω στις μεγαλες μου κορες οταν περνουσαμε την φαση της μεγαλης αυπνιας επειδη δεν με πιστευε οτι μπορει να ταλαιπωρουμαι τοσο πολυ , να δουλευω , να ειμαι σπιτι να τρεχω πανω κατω κ παραλληλα να ξενυχταω κ με τις μικρες , της εδωσα την ενδοεπικοινωνια για ενα βραδυ να την εχει ανοιχτη ..Περιττο να σου πω οτι δεν μου ξαναειπε τιποτα ..

Μην της τα χωνεις , απλως δεν το καταλαβαινει οτι μπορεις κ ειναι στο χερι σου να το αλλαξεις ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευακι καλα της εκανες..........νομίζουν ότι είναι μόνο λόγια το ότι δε μπορούμε να κοιμηθούμε.........αμα το ζεις ομως???????????Δεν παλευεται...........Το μεσημέρι τον άφησα να κοιμηθεί στο στηθος για να μη μου μουρμουρανε οτι ταλαιπωρω το μωρο...............

Σπιτι μου κανω οτι θελω εγω ομως...........Και ξερω οτι ειναι για καλο μας...........

Εν τω μεταξυ κι ο αντρας μου αρχισε να εχει αμφιβολιες γιατι καθε πρωι που τον εβλεπε το μωρο εκανε χαρουλες και τωρα πια δεν του κανει...........Του εχει κακοφανει λεει και εχει καταστεναχωρεθει..............Όντως αλλαξε μετα το κλαμα...............Καμια που το εχει ζησει??????????Θελω συμβουλή..........Λέτε να το πήρε κατάκαρδα το μωρο μου και να μη θελει να γελαει?????????Η να μη μας θελει??????????Ειμαστε κακοι γονεις?????????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευα καλα κανεις και τη βαζεις στο κλιμα και ας ειναι λιγο αρρωστουλα... Οταν συνελθει εντελως το εφαρμοζεις και ισως με την προετοιμασια που της κανεις να της ερθει λιγοτερο ξαφνικο.

Καλυψω, μηπως για την υπερενταση της φταιει το αντιθετο? Δηλαδη οχι ο πολυς υπνος και η ξεκουραση αλλα ο λιγος υπνος και η κουραση? Αυτο συμβαινει αρκετα συχνα και στα μικρα παιδια και στους μεγαλους. Αλλωστε δεν ειναι τυχαιο αυτο που λενε οτι ο υπνος φερνει υπνο...

Μαρινα, θα σου ελεγα μολις ξεμπερδεψεις με τη βδομαδα του βραδυνου υπνου να ξεκινησεις και το μεσημεριανο. Αντε να καθυστερησεις και 4-5 μερες αλλα οχι περισσοτερο. Αν τον κοιμιζεις αγκαλια το μεσημερι, γρηγορα θα θεωρησει οτι μπορει να βρει τροπο να σε καταφερει και το βραδυ. Εγω για να ειμαι ειλικρινης ξεκινησα απο νυχτα και συνεχισα κανονικα το επομενο μεσημερι τη μεθοδο. Μεσα σε 3 μερες ειχε τελειωσει καθε προβλημα σε σχεση με τον υπνο και 3 μηνες μετα αν και ιωσεις περασε, δοντια εβγαλε, δεν ειχε κανενα πισωγυρισμα. Εχει ξυπνησει 3-4 φορες νυχτα αλλα ειχε λογο... του ειχε ανεβει πυρετος ξαφνικα, ειχε διαρροια και ειχε λερωθει...τετοια πραγματα. Και χθες το βραδυ ξυπνησε 1 φορα αλλα μαλον ειχε δει εφιαλτη... Φαινοταν πολυ αποροσανατολισμενος. Οταν αναψα το φως και του ειπα: Κοιτα! Στο δωματιο σου εισαι. Ολα ειναι καλα και η μαμα σ' αγαπαει. Ξαπλωσε αμεσως και εκλεισε τα ματια. Δεν κραταω πλεον χρονοκαθυστερηση. Αν ξυπνησει εχει λογο και σπανιο ειναι και δεν το εκμεταλευται στον επομενο υπνο ή τις επομενες μερες.

Για καποιον παραξενο λογο οι γιαγιαδες θεωρουν οτι ολα τα ξερουν. Επιμενουν να κανουν τις μαμαδες και να πατροναρουν τις κορες τους ενω εχουν γινει πια κι αυτες μαμαδες και δεν ειναι μικρα κοριτσακια. Δεν ξερω γιατι συμβαινει αυτο. Ουτε και πως λυνεται το προβλημα απο τη στιγμη που δεν εχω καταφερει κι εγω να το λυσω αυτο. Η δικια μου μανα, μπλεκεται στα ποδια μου, εχει γνωμη για ολα (οχι μονο τον υπνο) και προσπαθει με απιθανους τροπους να την επιβαλει αλλα το μονο που καταφερνει ετσι ειναι να βλεπει τον Ιασωνα ολο και λιγοτερο... Ο βρεφονηπιακος σταθμος να ειναι καλα και τα κουραγια μας κι εμενα και του αντρα μου. Ο αδερφος μου και η νυφη μου βοηθανε καμια φορα αλλα δεν εχουν ακομα παιδια και δεν κανουν αλλα απο αυτα που τους λεω. Αυτοι μαλλον με θεωρουν υπερβολικα προστατευτικη απεναντι στον Ιασωνα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εν τω μεταξυ κι ο αντρας μου αρχισε να εχει αμφιβολιες γιατι καθε πρωι που τον εβλεπε το μωρο εκανε χαρουλες και τωρα πια δεν του κανει...........Του εχει κακοφανει λεει και εχει καταστεναχωρεθει..............Όντως αλλαξε μετα το κλαμα...............Καμια που το εχει ζησει??????????Θελω συμβουλή..........Λέτε να το πήρε κατάκαρδα το μωρο μου και να μη θελει να γελαει?????????Η να μη μας θελει??????????Ειμαστε κακοι γονεις?????????

Δεν το εχω αντιμετωπισει αυτο και δεν ξερω... Πιστευω ομως οτι ειναι απλα μια φαση προσαμογης που θα περασει. Θα σου ελεγα να βαλεις και τον αντρα σου στο κολπο οπωσδηποτε. Πες του να διαβασει το βιβλιο... Αν δε θελει με τιποτα, τοτε κανε αυτο που εκανα κι εγω. Πες του οτι θα χαλασει στρωμενη δουλεια απο αγνοια και οτι αν συμβει κατι τετοιο εσυ δεν προκειται να ξανασηκωθεις ποτε απο το κρεβατι νυχτα και να τα βγαλει μονος του περα με το μωρο που ειναι δηθεν καταστεναχωρημενο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...