Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εγκυουλες Νοεμβριου-Δεκεμβριο 2010 Νο3


Recommended Posts

Για τα καλαμαράκια δεν ξέρω, δε νομίζω πως υπάρχει πρόβλημα.

Πάντως αυτό που ξέρω είναι ότι γενικά με τα θαλασσινά και τα ψάρια θέλει λίγη προσοχή, τι θα φας, τι δε θα φας...

Διάβασε μερικά άρθρα σχετικά:

http://www.babybaby.gr/showarticle.jsp? ... 1&extLang=

http://www.in2life.gr/wellbeing/nutriti ... ticle.aspx

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 986
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

mariakap75 έγραψε:

koritsia geia sas!!!!molis eirtha spiti kai epeidei kserw oti niazeste gia mena mpeika kateftian na sa pw ta nea mou!!!loipon o giatros pou tha me parakolouthei apo dw kai pera einai ebreos forouse kai ena kapelaki opws forane h ebreoi....eide tis exetaseis oles mou krathse to istoriko kai tou eipa akribos ta pragmata poy mou eipan sthn ellada!!!ide kai thn kardoula tou mwrou..mou leei an htan megalo problhma tha fenotane kateftias otan koitas thn kardia!!!prepei na psakseis mesa kala gia na fanei pou shmainei oti to problhma einai mikro!!!ta logia tou htan (is not a major problem )kai tis perisoteres fores mexri na genithei to mwro diorthononte kai an oxi meta to diorthonoun!!!twra mou egrapse parapemtiko na paw sto childrens hospital na kanw to kardiografima se eidiko kardiologo na ta exei kai sta aglika ta arxeia ola kai me ebale na kanw apo thn arxh oles tis exetaseis aimatos.....sthn ellada mou leei apeidei plirononte oi giatroi yperbaloun!!!!(kai edw mas exoun parei xampari)........htan arketa thetikos kai mou leei maria dont get stress WELCOME TO MONTREAL...RE KORITSIA EPITELOUS ANTHROPOI POU TA BLEPOUN THETIKA...san giatros mou arese para poli kai fanike oti iksere ti tou ginotan!!!se 4 bdomades tha me ksanadei...ekana kai tis exetaseis aimatos kai twra perimenw na me paroun apo to nosokomeio na mou dwsoune to rantebou gia to kardiografhma!!!ton rwthsa gia to syndromo down pou mou eixe tyxei kai tou eipa mhpws den einai tyxaia ola afta...gai to istoriko mou..mou eipe an o pateras h h mhtera den exoun syndromo down tote einai tyxaio....pantos kai o deyteros mou gios gennithike me ena ypio fusima...toso poli diladi h tyxh me kinugaei??????ti na pw!!!pantos o pateras mou kai h aderfi mou exoun kati me thn balbida tous..alla dystixos den kserw akribos ti...oute eixan thema pote apla otan paei ston odontiatro panta pernri anthbiosei prwta..koritsia apo thn arxh,apo thn prwth fora pou emeina egyos kai eixa mathei ta asxhma nea..taleporithika poli gia na katadero na fero paidia ston kosmo me para poli anxos kai me para poli agonia!!!kai aythn thn fora epeidei ithela para poli na kanw ena koritsi skeftome oti timoroume kai den sas lew psemata parakalousa apo thn arxh na exw ena koritsi kai panta ebaza mprosta ti leksi ygeies...pote den tolmisa na to pw sketo kai elaga an se ayth thn zwh mpwro na pw kai mia eyxh poy thelw einai ayto kai sto telos elega den pirazei as einai kai agori mono ygies kai elega oti se aythn thn egymosini tha eimai dynath aisiodoksi kai den thaginei kati kai telika soriastika...koritsia htan allo ena sok gia mena,ali mia dynath sfaliara se mia poli dyskoli stigmh ths zwhs mou....einai para poli asxhmo to sinesthima na mhn mporeis na eisai oute stigmi xaroumeni kai egyos!!!eyxome toulaxiston na ekselixtoun ta pragmata kala kai na diorthothoun mona tous!!!!!THELW TO MWRO MOU NA EINAI KALA....AYTHN THN STIGMH AN EIMOUNA SE ENA DASOS KAI TO FWNAZA THA EITANE TOSO DYNATH H KRABGH MOU POU THA ME AKOUGE O THEOS!!!!!!!!!!!!!!!!!!koritsia eixa anagh na katatheso thn psyxh mou sas euxaristw oles!!!!!
maraki moyyyy!!!!!!!!!!!!!!!!!!xeromai para poli gia sena ola einai kala!!!ayrio ki ego b epipedou!!!!tha ta poume ayrio koritsia eyxomai na m pane ola kala!!
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κούκλες!

Μαράκι πολύ χάρηκα με τα νέα σου! Οντως δεν συγκρίνονται οι γιατροί εκεί με τους δικούς μας, για αυτό και έχουμε γινει βούκινο παντού... όλα καλά θα πάνε λοιπόν, εύχομαι από εδώ και πέρα να απολαύσεις την εγκυμοσύνη σου!

Ινα εγώ τρώω καλαμαράκια, δεν μου έχει πει κάτι ο γιατρός! άλλωστε είναι και από τα ελάχιστα θαλασσινά που τρώω. Αχ μου έβαλες ιδέες, μήπως να πάω για καλαμαράκια το βράδυ;;;; :dry:

Maryangel καλή επιτυχία αύριο! και σε σένα και στο Ναταλάκι! μην μας ξεχάσετε και δεν μπείτε να μας πείτε τα νέα!

Μετά λοιπόν έχουμε το ραπανάκι και την Κατερίνα! κοντεύουν οι μέρες για να ηρεμήσετε κι εσείς.

Το doppler, μιας και το ανέφερες Ινα, στον 7ο δεν γίνεται;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

INA τα τρώμε τα καλαμαράκια, χταποδάκια.. μεγάλα ψάρια δεν τρώμε, όπως γαλεο, κλπ. Το τηγάνισμα δες αν αντέχεις (εγώ δεν μπορώ να φάω τπτ τηγανιτό) αλλιώς το κάνεις στην κατσαρόλα (γεμιστό) ή στα κάρβουνα (ψητό). Με μια χωριάτικη και ένα καραφάκι ούζο θα ήμουν τώρα άρχοντας. Ας πιούμε το νεράκι μας για την ώρα και τα υπόλοιπα του χρόνου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

eugeniafrapa έγραψε:

INA τα τρώμε τα καλαμαράκια, χταποδάκια.. μεγάλα ψάρια δεν τρώμε, όπως γαλεο, κλπ. Το τηγάνισμα δες αν αντέχεις (εγώ δεν μπορώ να φάω τπτ τηγανιτό) αλλιώς το κάνεις στην κατσαρόλα (γεμιστό) ή στα κάρβουνα (ψητό). Με μια χωριάτικη και ένα καραφάκι ούζο θα ήμουν τώρα άρχοντας. Ας πιούμε το νεράκι μας για την ώρα και τα υπόλοιπα του χρόνου!!!

Τι βασανιστήρια είναι αυτά;;;; τι σου εχουμε κάνει;;;;; :laugh: :laugh: ! σλουρπ, να είχαμε τώρα μερικά ψητά.... και χωρίς το ουζάκι, δεν με πειράζει!

Εγώ με τα τηγανητά δεν έχω πλέον πρόβλημα, στο πρώτο τρίμηνο είχα ένα θέμα αλλά τώρα δεν με πειράζει, αρκεί να μην έχουν "ποτίσει" στο λάδι! έχουμε ένα ψαροταβερνάκι κοντά μας που το έχει μια γνωστή, και πηγαίνω εκεί και τα τιμάω δεόντως! και γλιτώνω και από το "βομβαρδισμό" της κουζίνας, μαρτύριο το καλαμαράκι στο τηγάνι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Enina μου να πάς το βράδυ στο ταβερνάκι...δεν κάνει.. έγκυος είσαι - δεν πρέπει να ζηλεύεις!!! :laugh: :laugh: :laugh:

Για αυτό οι μανάδες μας έβαζαν 30 kgr σε κάθε εγκυμοσύνη!!

Αχ το ουζάκι μου έχει στοιχίσει..δεν μου λείπει το τσιγάρο και μου λείπει το αλκοόλ!! Ανάποδα πράγματα... :silly: :silly:

Στην θάλασσα δίπλα, να τρώγαμε τα θαλασσινά μας και μετά και μια σοκολατόπιτα με παγωτό απο πάνω???ΕΕΕΕΕΕΕ.........

Βασανιστήρια θα σας κάνω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ε εντάξει... τώρα νομίζω ότι με αποτελείωσες!!!! προσπάθησα να αντέξω το βασανιστήριο του ψητού καλαμαριού... αλλά το βασανιστήριο της σοκολατόπιτας με παγωτό είναι δυσβάσταχτο! κακούργα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμείς πάντως μόλις κανονίσαμε για το βράδυ σε ταβερνάκι με θαλασσινά, δίπλα στην θάλασσα!! Και η κουμπάρα μου είχε την ίδια φαντασίωση με εμένα!!! :P:P:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το κανόνισες ήδη ε; αυτά είναι! σε ποιά περιοχή θα πάτε; κι εγώ το σκεφτόμουν αλλά το σκέφτομαι λόγω ζέστης αν θα κουνηθώ από το κλιματιστικό

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οποτε μια χαρα σας εφτιαξα τη βραδια με τα καλαμαρακια.Εγω αν και τρελαινομαι για θαλασσινα δεν τα εχω αγγιξει μεχρι σημερα θα τα συνδιασω με το γαυρο που θα κανει η μανουλιτσα μου.σοκολατοπιτα ομως οχι μαζι με θαλασσινα γιατι αυγο και ψαρι θελει λιγο προσοχη.

doppler κανεις σιγουρα μετα την 30η εβδομαδα σιγουρα 32η-33η νομιζω και ειναι ενας τελευταιο ελεγχος του μωρου.

καλο απογευμα φατε οσο αντεχετε (γιατι τωρα τα πραγματα ειναι και λιγο δυσκολα)

παω να βρω κανενα φουστανακι να παρω να μου φτιαξει τη διαθεση τα λεμε

αυριο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι βρε Ινα μου, τι την ήθελες την ερώτηση για τα καλαμαράκια; είδες τι μας έκανες; :laugh: :laugh:

Είχα την εντύπωση ότι γίνεται στα μέσα του 7ου, γιατι κοιτούν αν τρέφεται καλά το μωρό, αν αιματώνεται και γενικά αν αναπτύσσεται σωστά, ούτως ώστε αν κάτι δεν πάει καλά να στο πάρουν στον 7ο καλύτερα αντί να γεννηθεί στον 8ο, λάθος εντύπωση έχω;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

enina επειδή μένω Δυτικά Προάστια, λέμε να πάμε στην Πάχη (κοντά στα Μέγαρα) που θυμίζει και λίγο νησάκι..

ΙΝΑ το θαλασσινό και μετά σοκολατόπιτα μου έχει μείνει απο την Μήλο..πολύ παλιές ατασταλίες στην Μέδουσα!!!Αχχχχ

Εγω βασικά βράδυ δεν μπορώ να φάω - δεν θα μπορώ να κοιμηθώ μετά. Οπότε Θα την βγάζω με λίγη σαλατούλα και κανά χταποδάκι ψητό. Για την παρέα πάμε..

Για το doppler ξέρω και εγώ κάπου στην 32-33 εβδομάδα αλλά δεν είμαι σίγουρη..τώρα έχουμε καμπύλη ζαχάρου (εγώ την επόμενη εβδομάδα) και μετά το doppler? Μας μένει κάτι άλλο εκτός απο τις κλασσικές εξετάσεις του μήνα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ αυτές τις δύο εξετάσεις ξέρω, δεν νομίζω να έχουμε τίποτα άλλο.

Σοκολατόπιτα στη Μήλο... τι μου θύμισες! μάλλον στο ίδιο μαγαζάκι λέμε, αν θυμάμαι καλά ήταν στο δρόμο για το κάστρο ε; μετά τον Τριοβάσαλο. Ωραία ακούγεται η Πάχη.. δεν νομιζω ότι έχω πάει ποτέ! καλά να περάσετε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Crazy έγραψε:

Κορίτσια, έλαβα κι εγώ το φάκελο της Chicco. Mου το'φερε τώρα ο άντρας μου. Και ήταν ψιλοστραπατσαρισμένο και μισοανοιγμένο.. :dry::angry:

Είχε μέσα κάτι ενημερωτικά φυλλάδια και δυο δειγματάκια-φακελάκια με βρεφικό σαμπουάν και κρέμα για τα συγκάματα...

Αναρωτιέμαι.. λέτε να'χε και τίποτε άλλο και να "εξαφανίστηκε";;.. :dry:

OXI DEN EXEI KATI ΑΛΟΟ ΑΥΤΑ ΠΑΡΕΛΑΒΑ ΚΑΙ ΕΓΩ---

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η Μέδουσα στα πολύ ωραία της ήταν στα Μανδράκια - αυτό που λες κατάλαβα που είναι...αν είναι κάτω απο το Κάστρο ήταν το Γλυκιστήρι. Τέλεια ήταν!! Του χρόνου θα σου στείλω, που θα πάω και εγώ ξανά στην Μήλο!! Φιλάκια - με έδιωξε το αφεντικό μου νωρίς και πάω σπιτάκι μου!!!!!!!!! :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μαρια μου πολυ χαρηκα κοπελα μου ειδες που ολα θα πανε καλα???μη νιωθεις τυψεις επειδη ειχες μια προτιμηση για κοριτσακι.κι εγω ειχα τετοια προτιμηση αλλα αυτο δεν σημαινει οτι το μωρακι μου δεν ειναι η ζωη μου....ολα καλα θα πανε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσακια να σας ρωτησω γιατι εγω δεν θυμαμαι τιποτα απο την προηγουμςνη εγκυμοσυνη πανω σαυτο το θεμα.Ποτε πρεπει να παμε στο ικα για την αδεια?Ποια εβδομαδα η ποσες μερες πριν την πητ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

O γιατρός του ικα που πάω και μου γράφει τις ενέσεις μου είπε ότι πρέπει να'χω κάνει τη β' επιπέδου και να του την πάω για να μου γράψει την άδεια. Τώρα έχω επόμενο ραντεβού στις 23/8, οπότε θα την πάρω μαζί μου και βλέπουμε...

Με τα επιδόματα τι γίνεται; Αυτά πότε;; Θυμάσαι τίποτα απ' αυτές τις διαδικασίες;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρε συ δεν θυμαμαι καλα,παντως αυτο που λες δεν γινεται μονο μεταα την β επιπεδου...μου φαινεται πρεπει να πας 56 μερες πριν την πητ η καπου τοτε....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

KORITSIA MOY KALISPERA SAS.NA SAS RWTISW KATI,MOY EIPE O GIATROS MOY NA KANW 2 ENESEIS KORTIZONIS SE PERIPTWSI POY GENNISW PROORA. DEN YPARXOYN ENDEIKSEIS STIS EKSETASEIS MOY ALLA GIA PASA ENDEXOMENO MOY EIPE NA TIS KANW. ESEIS KSERETE KATI?? EYXARISTW.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...