Μετάβαση σε περιεχόμενο

μανούλες με μωρακια του καλοκαιριού 2010!!!!!!


Recommended Posts

2002 τα μπουκαλια στον αποστειρωτη τα αφηνεις λιγο πριν τα βγαλεις και πεφτει το νερο εφοσον ειναι αναποδα...το στασιμο νερο που εχεις μεσα στο μπιμπερο παυει να ειναι και αποστειρωμενο επειδη μου το ειπες και επειδη και εγω εβραζα το νερο στον βραστηρα..... μιλησα με 3 παιδιατρους φιλους

Αλλο να αφησεις τα μπουκαλια στο ψυγειο για 24 ωρες με την υγρασια τους και επειδη εγω το εφτιαχνα στο βραστηρα με ξεχεσαν διοτι ο βραστηρας εχει αντιστασεις και κραταει αλατα τωρα το βραζω με γκαζακι σ ενα μπρικι και το μπρικι να φανταστεις βγαζει πολλα αλατα φαντασου ο βραστηρας καθε φορα το πλενω καλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 712
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα μανουλες!

Δίνω για άλλη μια φρα συγχαρητηρια στις διδιμομανουλίτσες! Μπράβο ρε κορίτσια! Τα καταφερνετε μια χαρα με 2!

Περαστικά στα μωρουλάκια μας που έχουν ταλαιπωρία, όλα θα φτιάξουν και δε θα τα θυμουνται όταν μεγαλώσουν, καλη δυναμη και στις μαμαδες, μπράβο σας κοριτσια. :kiss:

Εγω αποστειρώνω πολλές φορές τη μέρα, στην ουσια πριν πάρω κατι απο το μηχανημα έχει αποστειρωθει εκεινη την ώρα σχεδον.

Κάνουμε κακα και πορδιτσες, καμια φορά γκρινιαζει, χαλάμε πολλές πάνες και απο φαγητο ειμαστε λίιιγο άστατοι αλλά σε αυτο εφταιγα εγώ που δε την άφηνα να πεινάσει και ειχα καταντησει να ειμαι όλη μερα στο ζυζι επειδη γκρινιαζε (το στηθος ειχε αδιασει κανονικα, η κυρια με τουρλα τη κοιλια και συνεχιζε να θηλάζει :blink: )

έκανα το κολπάκι της Βαλεντινας τη ξεγελασα λίγο με πιπιλα μέχρι να πεινασει κανονικα. τις πιο πολλές φορές πιανει!

έχω αρχισει και δινω λίγο ξενο (δε τη παλευω τη νυχτα) αλλά βλέπω έχει μειωθει το δικο μου. :S και τώρα άρχισα πάντα στηθος στην αρχη και άμα πειναει λίγο ξενο. Μη σταματησει το δικο μου, δε θέλω :(

Γενικα νομιζω ότι του φανει του λωλοστεφανη...ψάχνω ακομα το ιδανικο για το μωρο και για μενα. Δε θέλω να πειναει...δε θέλω να ειμαι όλη μερα με το βυζι έξω και να κλαιω...

Πλάκα πλάκα αυτο που θα με βόλευε τρελα θα ήταν να υπέρχει μαρσιπος θηλασμου!!! να ειναι το μωρο σε θέση μαχης όλη μερα αλλά να πορώ να κουνησω κιολας! (πολλά ζηταω εεε?) :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

valentina, ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΒΡΑΣΤΗΡΑ ΤΟ ΗΞΕΡΑ. ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΧΕ ΠΕΙ Η ΜΑΙΑ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΟ ΝΕΡΟ ΤΟΥΣ ΤΟ ΕΒΡΑΖΑ ΣΤΟ ΜΠΡΙΚΙ. ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΜΠΕΡΔΕΨΕΣ ΛΙΓΟ. ΤΙ ΣΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΣΟΥ ΟΙ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΙ; ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΒΑΖΟΥΜΕ ΤΑ ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΜΕΝΑ ΜΠΟΥΚΑΛΙΑ ΜΕ ΝΕΡΟ ΣΤΟ ΨΥΓΕΙΟ; ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ Η ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΜΠΕΡΔΕΜΑ ΚΑΙ Ο ΚΑΘΕ ΠΑΙΔΑΤΡΟΣ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΗ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΑΠΟΨΗ. ΕΜΕΝΑ Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ. ΤΙ ΝΑ ΠΩ... ΟΤΙ ΜΑΣ ΦΩΤΙΣΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΔΗΛΑΔΗ;;;

ΕΜΕΙΣ ΣΤΗ ΜΥΤΟΥΛΑ ΜΑΣ ΒΑΖΟΥΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΚΟ ΟΡΟ, ΑΛΛΑ Η ΜΠΕΜΠΟΥΛΑ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΜΙΞΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΠΕΡΙΕΡΓΑ. ΘΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΓΙΑΤΡΟ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΣ ΒΑΖΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!

2002, γοα τις μυξούλες βάζουμε κάθε βράδυ(μετά το μπάνιο) λίγο φυσιολογικό ορό στα ρουθουνάκια.Τις τελευταίες μέρες όμως τον άκουγα να ρουθουνίζει και σκέφτηκα μηπως και αυτός είναι ένας λόγος που δεν μου έκανε καλό ύπνο και καμιά φορά γκρίνιαζε πάνω στο στήθος.Πήρα το otrisalin (μου το συστησε για θαυματουργό η κουμπάρα μου και μια φίλη με μωράκι).Η αλήθεια είναι οτι το κάναμε και ρούφηξε μυξούλες που δεν ξέρω με τον απλό ορό αν θα έβγαιναν.Μου φάνηκε πολύ καλό!!Πάντως δεν έχω σκοπό να το κάνω κάθε μέρα.Ισως όποτε τον ακούω μπουκωμένο ή προληπτικά μια φορά την εβδομάδα.

Δεν ξερω αν είναι τυχαίο αλλά σήμερα κοιμήθηκε πολύ καλά και δεν μου έκανε γκρίνιες όταν το στοματάκι ήταν "απασχολημένο"!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας και από μας κοριτσάκια μου!!!!!

Να συστηθώ,αν και οι περισσότερες με ξέρουν απ'τα "Μωράκια Ιουλίου"

Ειμαι η Κατερίνα και η μπέμπα μου ήρθε στον κόσμο στις 08/07/10, 3390γραμ και 49πόντους!!!Αν και τώρα πλέον είμαστε 3960 και 53 πόντους!!!!(Σήμερα πήγαμε γιατρό)

Βλέπω πάντως ότι όλες λιγο πολύ τα ίδια περνάμε,ξενυχτια,τρέξιμο βουλωμένες μυτούλες κτλ.

Το δικό μου μωρό είναι πολύ ήσυχο,να ναι καλά η γλύκα μου!!!Τις μέρες που με ταλαιπώρησε έφταιγα εγώ,γιατί δεν χόρταινε από μένα και δεν έδινα συμπλήρωμα.Είχα να κοιμηθεί 3 μέρες το καλό μου και εγώ έδινα και ξανάδινα στήθος,αυτό δεν χόρταινε,έκλαιγε και εγώ πάλευα με κλάμματα!!!τωρα που δίνω έστω και 1 φορά την ημέρα λίγο συμπληρωματάκι κοιμάται σαν αγγελούδι!!!Νιώθω και απίστευτες τύψεις που το ταλαιπωρούσα και το άφηνα νηστικό....

ΗaraAbel βαδίζουμε μαζί,διαβάζω τα ποστ σου και είναι σαν να διαβάζω τον εαυτό μου με τη δικη μου μπέμπα!!!Ρώτησα σήμερα την παιδίατρο για τον ύπνο που κάνει στην αγκαλιά και μόλις το βάζω στο κρεβατάκι κλαίει και μου είπε:"φυσικό είναι,αφου η αγκαλιά σημαινει φαγητο,περιμένει να φάει,την βάζεις στο κρεβατάκι,θυμάται ότι δεν έφαγε και κλαίει"Ελπίζω να σε βοήθησα!!!Στενάχωρήθηκα και εγώ πάρα πολύ που της δίνω συμπλήρωμα αλλά δεν μπορώ να τη βλέπω να τσιρίζει νηστική,νομίζω της κάνω περισσότερο κακό παρά καλό,νιώθω σαν να την τιμωρώ που ζητάει να φάει περισσότερο από αυτό που έχουν τα στήθη μου να της δώσουν!!!

Sorry για το μεγάλο ποστ αλλά ήθελα να τα πω,θα σκαγα!!!!

Καλο κουράγιο σε όλες μας!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

katerina moy kalws hrthes

ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΛΙΓΟ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΚΑΝΕΙ ΧΡΟΥ ΧΡΟΥ ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΕΙΔΕ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ ΓΕΝΝΑΣ ΚΑΙ ΜΗΝ ΔΙΝΕΙΣ ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΙΜΑΣΤΕ 37 ΗΜΕΡΩΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΗΣ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΗΝ ΜΥΤΗ ΑΣΕ ΠΟΥ ΦΟΒΑΜΑΙ ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΚΛΑΙΕΙ ΤΟ ΜΠΙΡΜΠΙΛΟΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ ΑΡΧΙΖΕΙ ΚΑΙ ΚΡΑΤΑΕΙ ΤΗΝ ΑΝΑΠΝΟΗ ΤΗΣ ΚΑΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΑΝ ΠΑΤΖΑΡΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΛΑΝΩ ΜΕΝΤΕΣ........ΤΗΝ ΖΥΓΙΣΑ ΕΧΤΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΣΤΡΟΥΜΠΟΥΛΟΜΩΡΟ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΦΤΑΣΕΙ 3860 ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ 300-400 ΓΡ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΑΠΟ 2770 ΠΟΥ ΤΗΝ ΠΗΡΑ ΠΗΡΑΜΕ ΕΝΑ ΚΙΛΟ ΚΑΙ ΚΑΤΙ......

ΕΧΤΕΣ ΠΗΓΑ ΣΤΗΝ ΒΕΝΝΕΤΟΝ ΝΑ ΤΗΣ ΑΛΛΑΞΩ ΚΑΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΑΚΙΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΦΕΡΑΝ ΚΑΙ ΕΦΥΓΑ ΜΕ ΤΟ ΜΙΣΟ ΜΑΓΑΖΙ ΧΙΧΙΧΙ ΑΛΛΑ Μ ΑΡΕΣΕ ΤΗΣ ΠΗΡΑ ΓΙΑ ΔΥΤΟ ΧΡΟΝΩΝ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΘΑ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσούδια!!

Κατερίνα, καλώς σε βρισκουμε και από εδώ!Να σου ζήσει η μπεμπούλα!΄

ValentinaGiannis , εμένα η παιδίατρος μου είπε να του βάζω λίγο ορό στα ρουθουνάκια καθε βράδυ.Τωρα πια δεν τον ενοχλεί.Αμέσως φταρνίζεται ή βήχει και βγάζει καμια μυξούλα,αν έχει.Για το ρουφιχτίρι (το otrisalin) θα την ρωτησω σήμερα που θα πάμε, πόσο συχνα μπορω να το χρησιμοποιώ, αλλά φαίνεται να κάνει δουλειά και ο μιρούλης κοιμάται πιο ησυχα μετα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμενα κορίτσια το otrisalin με εχει σωσει γιατί ο δικός μου εχει αρκετες μυξούλες!!!ο παιδιατρος μου είπε ότι ειναι συμαντικό να είναικαθαρη η μυτούλα, για να μπορεί να φαει πιο ανετα και να κοιμηθει!!! μου είπε ότι μπορώ να χρησιμοποιώ την συσκευη όσο συχνα χρειάζεται, ότι δεν έχει κανεναν κυνδινο, απλά με προσοχή ο ορός μεσα στο ρουθούνι όχι με πολύ πιεση για να μην κανει πρόβλημα στο μεσο αφτι (!!)... οπότε εγω του το κανω στην πρωινη μας ρουτίνα μαζί με καθαρισμα ματιων και αφτιων εξωτερικά και το βραδυ αν χρειάζεται!!!

καλα ειδα απίστευτη διαφορα με το που ξεκίνησα το φαρμακακι για την παλινδρομηση και τις γουλίτσες και με το νεο μας γαλα!!! τωρα το μικρό μου πίνει όλο του το μπουκάλι σε 10-15 λεπτά και μετά κοιμάται πολύ γρηγορα!!!! ευτυχως παναγίτσα μου!!!!

αυριο το πρωι θα τον σαραντησουμε λιγο νωρίτερα γιατι θα πάμε στο χωριο μας την άλλη εβδομάδα!!!! οπότε από αυριο θα τρελλαθούμε στις βόλτες!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καληημερα κοριτσακια μου. Εγω ειμαι ενα ρακος. Αποψε δεν κοιμηθηκα. Χαρηκα στην αρχη γιατι μου κοιμηθηκαν 11 με 3 κ λεω ωραια κατι ειναι κ αυτο αλλα απο κει κ περα τιποτα. Ο ενας αρχισε παλι την γκρινια μολις του εφευγε η πιπιλα κ ετσι ηρθε το επομενο ταισμα τις 6,30 κ εγω οχι μονο δεν ειχα κοιμηθει αλλα ειχα πλανταξει κ στο κλαμμα. Ολη μερα την παλευω το βραδυ ομως δεν αντεχω σαπισα στο κλαμμα κ πιο πολυ γιατι δεν ξερω τι να κάνω. Οκ κ με την κορη μου ετρωγα ξενυχτια αλλα τωρα μαλλον επειδη ειμαι πιο κουρασμενη με 3 παιδια ολη μερα μου ρχεται να κοψω φλεβα με τα ξενυχτια. Ειναι πολυ σπαστικο να τους εχεις ταισμενους αλλαγμενους κ να γκρινιαζει επειδη του φευγει η κωλοπιπιλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ Ζετούλα μου, σε καταλαβαινω σε εναν βαθμό, γιατί και εμενα ο μπέμπης καθεται μερικές φορες ξαγρυπνος ωρες απίστευτες, μεχρι που εγω κουτουλάω από την νυστα και φοβαμαι ότι θα μου πέσει....πόσο μαλλον εσυ με 2 μωρα και αλλο ενα παιδακι!!!! υπομονη σε λίγο καιρό θα φτιαξει το προγραμματακι τους και θα κοιμουνται πιο πολύ την νυχτα!!! ετσι λεω και εγω στον καθρεπτη όταν νιωθω ότι δεν παει άλλο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι θα φτιαξει αυτο λεω κ εγω καθε φορα. Πολυ γρηγορα ξεχασα τα ξενυχτια με την κορη μου. Τελος παντων ελπιζω να στρωσουμε γρηγορα απο την αλλη παρηγοριεμαι κ λεω οκ τουλαχιστον εδω που μενω καμια δεν τα χει βγαλει 3 παιδια ολομοναχη οποτε κουραγιο κ υπομονη αλλα ειναι αυτο που σας λεω οτι οκ η μερα περναει το βραδυ που εχω κ εγω λιγο αναγκη απο υπνο μπααααααα.

Τωρα εβαλα μεσα στο δωματιο διπλα απο το κρεβατι μου το πορτ μπεμπε κ ετσι αν ειναι καποιος ανησηχος θα τον βαζω εκει να τον εχω διπλα μου μεχρι να στρωσουμε. Αρχικα ομως θα τους βαζω στην κουνια τους οπως μεχρι τωρα κ αν δεν αντεχεται η κατασταση θα τον παιρνω κοντα μου αλλα δεν θελω να τον εχω κ στο κρεβατι.. Ευτυχως το πορτ μπεμπε ειναι απο το καροτσι κ ειναι τεραστιο κ ετσι δεν θα στενευεται το σκατο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΙΤΣΙΑ. ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ; ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΚΑΛΩΣΗΡΘΕΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΜΑΣ. ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΑΛΕΥΟΥΜΕ..... ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΔΕΝ ΚΟΙΜΟΜΑΣΤΕ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΟΛΟΥ. Ο ΜΠΕΜΠΗΣ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟΝ ΠΑΡΩ ΑΓΚΑΛΙΑ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ. ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΡΑΦΩ ΕΧΕΙ 5'΄ΠΟΥ ΚΟΙΜΗΘΗΚΕ ΚΑΙ ΣΕ ΛΙΓΟ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΥΠΝΗΣΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΦΑΕΙ ΠΑΛΙ.

ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ, ΣΑΣ ΑΦΗΝΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΝΑ ΤΑ ΒΑΖΕΤΕ ΣΤΟ ΡΙΛΑΞ; ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑΙ, ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΠΗΡΑ ΕΝΑ ΜΕ ΔΟΝΗΣΗ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΤΙ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΤΑ ΒΛΕΠΩ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα ομορφιες!

Κι εχω ειχα γκρινια τωρα το πρωι...την έβαλα μαρσιπο κ κανω δουλιες μαζι της! Θα τη βγαλω σε λίγο, δε μου αρεσει να ειναι πολύ ώρα εκει κι ας κοιμαται σα πουλάκι!

Αχ διδιμομανουλες υπομονη! όσο κ να γκρινιαζουν αμα τα κοιτας τα ξεχνας όλα. Υπομονηηηηη :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα και απο εμας!

εχω πολλες μερες να γραψω γιατι οπως και ολες εσεις τις πρωτεσ μερες στο σπιτι με το μπεμπη μου ηταν λιγο δυσκολο να προσπαρμοστουμε.

ευτυχως και εγω και ομπεμπης μου απο οτι φενεται εχουμε μεγαλη πομονη και ολα πανε πολυ καλα.

γεννηθηκαμε 13/07 3650gr και 53 cm με καισαρικη. στο μαιευτηριο και για λιγεσ μερες στο σπιτι θυλαζαμε. ομως δυστυχως το γαλα μου ηταν πολυ λιγο για τον μπεμπη και του προκαλουσε και δυαροια οσο και αν προσεχα εγω την διατροφη μου. ετσι ενω ειχα γυρισει στο σπιτι 3470 gr την πρωτη εβδομαδα δεν πηραμε τα γραμμαρια που επρεπε. ετσι εκοψα τον θηλασμο. εμενα αυτο ομως με στεναχωρεσε παρα πολυ και με πηρε απο κατω. στο καπακι αρχησε ο μπεμπης με το ξενο γαλα να κανει εμμετο και αναγουλες. τρομαξα παρα πολυ και ο γιατρος μας ειπε οτι μπορει να ηταν παλλυνδρομηση. καναμε υπερηχο και ευτυχως δεν ηταν. του αλλαξαμε το γαλα και ολα καλα.

ευτυχως σε ολη αυτη την διακεια δεν ειχαμε κολοικους. γιατι στην αρχη που εκλεγε συνεχεια νομιζα πως ηταν κολοικοι αλλα τελικα οχι.

τωρα ευτυχως τα πραγματα εχουν ομαλλοποιηθει.

χθες πηγαμε στο γιατρο γιατι πηραμε μισοσαραντησμο και θα παμε στην μαμα μου. ειμαστε παρα πολυ καλα. εχουμε φτασει τα 4380γρ και 57,5 cm.

την νυχτα ευτυχως συνηθως κοιματε 11 με 5 και 6 με 9 και ετσι ξεκουραζομαι και εγω.

συγνωμη για το μεγαλο μηνυμα!

ευχομαι σε ολες υπομονη και ολα θα περασουν!με γερα και ευτυχησμενα μωρα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσαρες! καλημερα!

να σας ζησουν τα αγγελουδια σε οσες δεν ειχα μαθει την τελαευταια φορα που μπηκα! σε οσες περιμεννουν ακομη αντε με το καλο!

σε οσες εχουμε τα αγγελουδια μας αγκαλια να ευχηθω υπομονη και κουραγιο καλα ξενυχτια και ολα θα πανε καλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Aχ, κορίτσια!Κι εγώ το βράδυ δεν την παλεύω.Και δεν με πειράζει το συχνό ξύπνημα και η μια ώρα που κάνει για να θηλάσει, με απελπίζει όταν κλαίει και δεν μπορώ να τον κάνω καλά ή όταν τον βάζω κοιμισμένο στη καλαθούνα και ξυπνάει στο λεπτό!!Δεν βλέπω την ώρα να ξημερώσει,Ζετούλα!!

Τι να κάνω όμως…τον συγχωρώ γιατί χθες έσκασε το πρώτο του κανονικό χαμόγελο.Τρελλάθηκα!!!!!!!!!!!!!!!! :woohoo: :woohoo:

2002, δεν έχω ρωτήσει την γιατρό για το ρηλάξ, αλλά τον βάζω.Του αρέσει και φαίνεται να τον ηρεμεί.Την ημέρα τον βαζω εκεί και αν νυσταζει κάνει κατι ωραίους υπνους.Η φίλη μου εβαζε στο ρηλάξ με την δόνηση το μωρό της όταν είχε κολικούς και καμια-δυο φορές τον αφησε εκεί το βράδυ!

Το δικό μας δεν εχει δόνηση αλλά και εμένα θα μου φαινόταν κάπως…

Α!Προσοχή όσες εχετε αυτά με την δόνηση.Μεγαλώνοντας κοπανάνε τα ποδαρακια τους και χτυπάνε πάνω στο σκληρό πλαστικό του μηχανισμού!Η φίλημου όταν χτύπησε ο γιος της έβαλε λίγη βάτα από μέσα για να είναι μαλακό!

Χαρα, έχω πάρει κι εγώ ένα ring sling,αλλα το σκέφτομαι…Δεν σου ζεσταίνετε εκεί μεσα αυτές τις μέρες?

Ανθή, να σου ζήσει ο μπέμπης!Μια χαρά κοιμάστε το βράδυ (αυτά είναι τα καλά του βρεφικού γάλακτος!!)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακια μου παω για υπνο κ ο Θεος βοηθός κλαψ κλαψ. Τους εβαλα 10.30 κ μεχρι πριν λιγο γκρινιαζε ο ενας παλι συνεχεια αντε να δουμε κ αποψεεεεε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοπελες!!!

εμεις όσο περνανε οι μερες βελτιωνονμαστε με το φαρμακάκι που του έδωσε ο παιδιατρος και με το νεο γάλα το αντιαναγωγικό!!! ξυπνάει μεσα σε 15 λεπτα με 20 έχει θηλάσει σε άλλα 15 εχει τελειώσει τα 90 ml και μπορεί να ζητησει και άλλο λίγο!!! μετα κοιμαται και όλο αυτό σπάνια κραταει πιο πολύ από 1 ώρα ---που τα 3ωρα που βασανιζόμασταν τις προηγούμες εβδομαδες!!!!

χτες σαραντισαμε, του διαβασε ο παπουλης την ευχη και τωρα είμαστε τουλάχιστον τυπικά έτοιμοι για μεγάλες βόλτες!!! εγώ δεν ξερω αν είμαι ψυχολογικά ετοιμη καθως φοβαμαι μη δεν πάρω όσα χρειάζονται μαζι, πως θα τον αλλάξω στο δρομο, πως θα του φτιαξω το γαλα κοκ!!!

εσεις το έχετε αυτό το αγχος??

επίσης έχω παθει μεγαλη καταθλιψη με την κοιλια μου που δεν λεει να φυγει!!!! ειμαι όπως ημουν στον 3ο μηνα της εγκυμοσύνης!!! εσας εχει φυγει???? αχχχχχ!!!! απο κιλά μου έχουν μεινει 5!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΡΕΝΑ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ ΓΙ ΑΥΤΑ ΒΡΕ!!! ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΑ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΜΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΟΥΣΑΝ ΒΟΥΝΟ, ΟΜΩΣ ΡΩΤΗΣΑ ΚΑΙ ΦΙΛΕΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΓΝΩΜΕΣ ΚΑΙ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΦΟΒΕΡΟ ( ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΙ 2 ΜΩΡΑ!!!!) ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Η ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΟ ΚΟΛΑΕΙ!!!!

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ, ΕΓΩ ΕΧΑΣΑ ΟΛΑ ΤΑ ΚΙΛΑ, ΑΛΛΑ Η ΚΟΙΛΙΤΣΑ ΚΑΛΑ ΚΡΑΤΕΙ. ΚΙ ΕΓΩ ΣΑΝ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ 3ο ΜΗΝΑ ΔΕΙΧΝΩ ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΧΡΟΝΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΑΝΕΛΘΟΥΝ ΟΛΑ ΤΑ ΟΡΓΑΝΑ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥΣ. ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΣΑΡΑΝΤΙΣΕΙ ΑΚΟΜΑ. ΕΜΕΝΑ ΤΟ ΠΙΟ ΣΟΒΑΡΟ ΜΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ Η ΔΥΣΚΟΙΛΙΟΤΗΤΑ!!!! ΕΧΩ ΚΑΙ ΑΙΜΟΡΟΪΔΕΣ ΚΑΙ ΠΑΙΔΕΥΟΜΑΙ!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!

Η ΜΠΕΜΠΑ ΤΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 3584 Κ 51CM.ΠΟΝΕΣΕ ΠΟΛΥ ΕΙΠΕ ΓΙΑΤΙ 2 ΩΡΕΣ ΕΣΠΡΩΧΝΕ ΑΛΛΑ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΕΥΤΥΧΩΣ.ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΘΑ ΜΑΣ ΠΕΙ Η ΙΔΙΑ.ΠΟΣΟ ΧΑΡΗΚΑ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ΜΟΥ!!ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ!

ΕΓΩ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΑΓΧΩΝΟΜΑΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΡΩΕΙ ΟΣΟ ΠΡΕΠΕΙ.

ΧΘΕΣ ΓΙΝΑΜΕ ΕΝΟΣ ΜΗΝΑ!!!!!ΓΙΟΥΠΙΙΙΙΙΙΙΙΙ! :laugh: :laugh: :laugh:

ΑΠΟ ΚΙΛΑ ΠΑΜΕ ΚΑΛΑ!!!ΗΜΟΥΝ 47 ΟΤΑΝ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ,ΤΗ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΠΗΓΑ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΗΜΟΥΝ 71,5 :blush: ΚΑΙ ΤΩΡΑ 58 :) ΣΙΓΑ-ΣΙΓΑ ΘΑ ΤΑ ΧΑΣΩ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ???ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΑ ΧΑΣΩ ΓΡΗΓΟΡΑ ΡΕ ΓΜΤ.ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΜΟΥ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗ ΒΛΕΠΩ,ΕΙΝΑΙ ΑΙΣΧΟΣ :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα μανούλες,

Ο μπεπέκος μου με τον τελευταίο θηλασμό κοιμήθηκε και τον άφησα πάνω στο κρεββάτι μας όπως ήταν(ήμασταν και οι δύο ξαπλωμένοι).Εχει τόση πλάκα ένα μικρό πλασματάκι πάνω σε ένα τεράστιο διπλό κρεββάτι.Ετσι λοιπόν έχω ευκαιρία να γράψω(με 2 χέρια!!!)

Ρένα, εμείς ξεκινήσαμε τις βόλτες αμέσως.Μετά την ευχούλα του παπά πήγαμε για καφέ!!

Μην σκέφτεσαι τίποτα.Να βγείς έξω γιατί θα φτιάξει αμέσως η ψυχολογία σου.Εγώ ένιωσα σαν να ανακάλυψα ξανά τον κόσμο(μου είχαν λείψει και οι φίλοι μου!).Τι κιαν μας λείπει κάτι?Στην επόμενη βόλτα θα ξέρουμε να το έχουμε μαζί!!

Εγώ να σας πω είχα άγχος αν πεινάσει που θα θηλάσω, αλλά ...το φιλοσόφισα και....τα πέταξα έξω!!!Α, στο καλό!!Υπάρχει πιο φυσικό πράγμα από μια μαμα να ταίζει το μωράκι της?(αφήστε που ελάχιστα πράγματα φαίνονται τελικά).

Οσο για την κοιλιά κορίτσια...εγώ στον 3ο δεν είχα τίποτα ,οπότε μπορώ να πω οτι η κοιλιά μου είναι σαν να είμαι στον 5ο μήνα!!! :angry:

Ημουν 62(4 κιλά πάνω από το κανονικό μου ήδη!) , γέννησα στα 71 και τώρα είμαι 66.Και δεν νομίζω να χάσω γρήγορα γιατι με τον θηλασμό έχω συνέχεια δίπλα μου και μασουλάω ένα σωρό σαχλαμάρες.Κουλουράκια, παγωτά,μπισκοτάκια...όλα μέσα!!!Η κοιλιά μια αηδία!Ο άντρας μου θέλει να πάμε για μπανάκι αύριο και ψάχνω να βρώ δικαιολογία(αν βρείτε καμιά καλη πείτε μου!!!)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας και από μας κοριτσάκια μου!!!!!

Εμεις όσο παει και γινόμαστε καλύτερες!!!!

Τα βράδια κοιμόμαστε 5 ωρα και 6 ωρα συνεχόμενα!!!Φοβερό ε;

Συμπλήρωμα δίνω το πολύ 2 φορές ή και καθόλου,είμαι πολύ χαρούμενη :P

Επίσης αρχίσαμε ννα χαμογελάμε συνειδητά,ρώτησα και τη γιατρό αν όντως γίνεται από τώρα και μου είπε ναι,αρχικά γελάμε στη μαμα και σιγά σιγά θα αρχήσει να χαμογελάει και σε άλλους :P:P

Φυσικά εγώ τρελάθηκα.....μου το έκανε ξημερώματα την 1η φορά και ξέχασα και τη νύστα μου και την κούραση και όλα :):)

Τα κιλά τώρα άλλο βάσανο :(:( Ξεκινησα την εγκυμοσύνη 55,γέννησα 71,16 σύνολο δλδ,και τώρα είμαι 61 εδώ και 2 εβδομάδες...κολλημένη η ζυγαριά όμως :angry::angry:

Θέλω να χάσω και τα υπόλοιπα 6 αλλά πως;Με τον θηλασμό πρέπει να τρώω καλά,και μάλιστα δεν έχω και τύψεις που είχα στην εγκυμοσύνη γιατί είναι για το καλό του μωρού μου.Καλά το να γίνω 50 ή 48 που συνήθιζα να είμαι δεν το συζητώ,τουλάχιστον όχι τώρα!!!!

Η κοιλιά πράγματι είναι αηδία....Με χαλάει πάρα πολύ που εξέχει,και περισσότερο γιατί δεν είχα ποτέ μου κοιλιά,πλάκα είμουν...

Anyway καλή καρδιά!!!!!!!τα μωρα μας να είναι καλά και όλα θα φτιάξουν!!!!

Φιλάκια!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...