Μετάβαση σε περιεχόμενο

μανούλες με μωρακια του καλοκαιριού 2010!!!!!!


Recommended Posts

γεια σας κ απο μας!

η παιδιατρος μας ειπε οτι απο δω κ περα δεν θα παιρνουν οσο βαρος επαιρναν στην αρχη.γιατι λεει φανταστειτε πως θα γινονταν τα μωρα αν επαιρναν 1200 γρ το μηνα!10 μηνων θα ηταν 12 κιλα!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 712
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ρενα νομίζω οτι όταν μπαίνουν οι κρεμες τα μωράκια μας διψανε και πιο πολύ. :)

Κορίτσια ...εμεις απόψε θα ξεκινησουμε το συστημα του βιβλίου "Κοιμησου παιδί μου" για να μαθει ο μικρούλης να κοιμαται μόνος του και οχι στην αγκαλιά. :(

Το βιβλίο αφού αναλύει τον ύπνο ενός μωρού και ποσο σημαντικό είναι και για τους γονείς και για το ίδιο να κοιμάται καλά.

Φτιάχνεις μια "ρουτίνα" την οποία δεν αλλάζεις και το μωρό μαθαίνει να νιώθει άνετα σε αυτήν.Πχ, μπανάκι,γάλα, του λές ενα τραγουδάκι για 5-10 λεπτα και το βαζεις στην κούνια με ένα κουκλακι μιλώντας του για λίγο με ηρεμία & σιγουριά.Μετα φευγεις απ'το δωμάτιο.

Αν το μωρό κλάψει (που ο δικός μου θα κλάψει!) περιμένεις 1 λεπτό ,ξαναμπάινεις στο δωμάτιο και μιλώντας του για λιγα δευτερόλεπτα τον καθησυχάζεις χωρις όμως να τον σηκώνεις από την κούνια ή να τον αγγίξεις.Ξαναφεύγεις.Την δευτερη φορά περιμένεις 3 λεπτά,ξαναμπάινεις και το ίδιο(με μεγαλύτερους χρόνους μέχρι να κοιμηθεί).Υποτίθεται οτι έχει απότελέσματα και στην ευκολία που κοιμάται το μωρό και στην διάρκεια.

Νομίζω οτι θα βασανιστούμε όλοι στην ασρχή ,αλλά...θα τα καταφέρουμε .... :|

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κοριτσάκια!!!!

Ελπίζω να είστε όλες καλά,το ίδιο και τα μπεμπάκια σας!!

Ελινάκι καλή επιτυχία με το βιβλίο,μπράβο σου που το πήρες απόφαση να το κάνετε,εγώ δεν ξέρω αν θα το τολμούσα και ξέρεις τι περίεργη είναι η μικρή μου στο θέμα του ύπνου ;)

Τα ρουχαλάκια σας τέλεια!!!καλοφόρετα να είναι!Έχω πάρει και εγώ πάρα πολλά από H@M έχει τέλεια πραγματάκια!!

Ρένα η κάτω φωτο στα Friday's είναι ε;Πήγαμε και εμείς πριν 3 μέρες αλλά Θεσ/κη.Μου αρέσει πάρα πολύ το φαγητό εκεί!!!Θέλω να χάσω και κιλά ανάθεμα με :lol::lol:

Πήρατε και τα πάνω σας με τα κιλά μπράβο!!

Εμείς πήγαμε εχθές και κάναμε το 2ο εμβόλιο!!Η μπουμπού πήγε 5900 και 65 πόντους [smilie=blob3.gif][smilie=blob3.gif] Πάρα πολύ καλή είναι μας είπε η παιδίατρος!Στο εμβόλιο ήταν κυρία έκλαψε ελάχιστα και μετά είχε κέφι τρελό,σαν να μην το έκανε!Το ξημέρωμα μόνο είχα δεκατα αλλά και πάλι είχε κέφια :o:o Σπαρτιατάκι είναι μωρέ τελικά!

Ελίνα μην ανησυχείς ρε για τα κιλά, είπαμε το δικό μας γάλα είναι light τελικά!Που είναι η Κικίτσα να μας κάνει σκόνη στα κιλά πάλι;;;;Η δικιά μου πάντως 1η φορά πήρε 800γραμ σε 1 μήνα και είμαι πολύ χαρούμενη!!!!Α,είναι και πολύ ψηλή μας είπε η γιατρός και εγώ χαρηκα επίσης μην πάρει από μένα το παιδί που είμαι 1,62!!!!

Αυτά τα νέα μας,φιλιά!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μπραβο κορίτσια στα ζουζουνάνια μας σιγά σιγά μεγαλώνουν.εμείς είμαστε 5950 και 63.5 ύψος ωραία τα ρουχαλάκια σας εμάς μας την έκαναν δώρο την φόρμα εξόδου και ανυπομονώ να την φορέσουμε. madrid05 δοκίμασέ το θα πιάσει εγώ το κάνω αυτό το μεσημέρι το βραδύ τον έχω μάθει στη ρουτίνα μπανιο γαλα ύπνο και έτσι κοιμάται αμέσως μόλις φαει απλα πρέπει κατα την γνώμη μου ( εγώ τουλάχιστον έτσι κάνω ) να τα κάνεις αυτά και την ίδια ώρα.Φαντάσου εγώ δυο φορές που αργησα απο ένα μισάωρο την φορα μου έβγαλε το λάδι για να κοιμηθεί.Αλλωστε όπως λένε το παιδί και σκυλί όπως τα μάθεις. φιλάκια κοριτσάκια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευαγγελία, μου δίνεις θαρρος!!!

Θέλω να μάθουμε να κοιμόμαστε ήσυχα το βράδυ, αλλά και να μάθει να κοιμάται το μεσημερι στην κούνια του γιατι ως τώρα -λάθος μου- τον έβαζα και κοιμόταν στο ρηλάξ στο σαλόνι.

Να σας ρωτήσω κορίτσια.Τα μωράκια σας κοιμούνται πάνω από μια φορά μέσα στην ημέρα?Ο δικός μου έχει τάση να κοιμάται μόνο μια φορά το μεσημεράκι.

Τωρα τον έχουμε βάλει για ύπνο εδώ και ένα 20λεπτο και κλαψουρίζει.Οχι πολύ ,αλλά είναι νωρίς ακόμα ... :? Πριν πηγα να του μιλήσω και είχε βάλει το δάχτυλο στο στόμα για να κοιμηθει....(είναι που δεν θέλουμε και πιπίλα!).

Κατι άλλο που προτείνει το βιβλίο ,όταν αρχίζει η "εκπαίδευση" ,είναι να του δίνουμε στην κουνια ένα καινούριο αντικείμενο πχ.ένα κουκλάκι, θα είναι ένα σταθερό σημείο όταν ξυπνάει μές το βράδυ και το οποίο θα του κρατάει συντροφιά.Του έβαλα ένα μαλακό γαιδουράκι, για να δούμε.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελινάκι εμένα δεν κοιμάται ούτε μεσημέρι!!

Βασικά μεσημέρι ξυπνάει αφού κοιμάται αργά....

Κάτι ύπνους του μισάωρου κάνει,το πολύ 45 λεπτά με μία ώρα :(:(:(

Αυτό δλδ που κάνουν τα μωρά 2ωρα 3ωρα ύπνου εμένα το έχει κάνει ελάχιστες φορές απ'οταν γεννήθηκε.Κάνει 2-3 μικρούς ύπνους που προανέφερα.

Πως τα πάτε;Κοιμήθηκε ο μικρός;Η δικιά μου κοιμήθηκε στις 11 φτου φτου!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπόν....

μάλλον τον πετύχαμε σε καλή μέρα!!Οπώς και να έχει αυτό δεν το έχει ξανακάνει...

Κάναμε μπανάκι στις 9.30(δουλευει ο μπαμπάς και δεν μπορούμε νωρίτερα...είναι η δουλειά του το βραδυνό μπανάκι ;) ), θηλασαμε και μετά τον σήκωσα να ρευτει και για 5-10 λεπτά του τραγουδησα ένα νανουρισματάκι και μετά-ξύπνιο- τον βαλαμε στην κούνια με τον γαιδαράκο του παρέα.Αφού του μιλήσαμε για λιογο....φυγαμε.Την πρωτη φορά δεν είπε τιποτα ,μόνο οιταζε το μόμπιλε και τον γαιδαράκο.Στο λεπτό μπηκαμε και του είπαμε μια κουβεντούλα -χωρις να τον πιάσουμε-και φυγαμε.Μην τα πολυλογώ μετα πηγαίναμε ανα 5λεπτο.Δεν έκλαψε πολύ,μουρμούρισε λιγο και κάποια στιγμή τον πηρε ο υπνος(μετααπό κανένα μισάωρο-40λεπτο!!) :D:D:D:D:D

Ειπαμε να μην ενθουσιαστουμε γιατι κανονικά θα είχε ξεσηκωσει την γειτονιά!!Να δούμε σημερα τι θα γίνει.Θα προσπαθήσω να το βάλω για υπνο και το μεσημέρι...

Κατερινα, και του δικου μου ο μεσημεριανος υπνος είναι λίγο περιεργος.Γενικα δεν είναι του ύπνου.Συνηθίζει οταν κοιμαται να είναι πανω στο στηθος και εγω προσπαθω να τον αφησω στο ρηλαξ.Στην καλύτερη περιπτωση κοιμάται για καμια ωρα.Παλιότερα έκανε και κανένα 2ωρο.Αυτό που έχω στο μυαλό μου είναι γυρω στις 2-3 (ανάλογα πως θα μας πηγαινει ο θηλασμος)να τον βαζω να κοιμάται λίγο.Ειμαι περιεργη να δω πως θα αντιδράσει το μεσημέρι-ως τωρα δεν τον έβαζα ποτέ στην κούνια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια αν εχετε Facebook βρειτε με ειμαι η Ir Ra!!! εχουμε μαζευτει εκει πολλες απο τις μανουλες γιατι ακομα καποια κορίτσια δεν μπορουν αν λειτουργησουν το μαμμυ και εχουμε χαθει!!! αν θελετε λοιπον να μιλαμε ολες μαζι βρειτε με στο FB να σας κανω add στην ομαδα μας!!! ειναι αληθεια οτι το mammy το εχουν δθσκολευσει αρκετα και μερικες κοπελες δεν το θελουν πια!!!

απο υπνο, εμενα ειανι υπναρας...κοιμαται 3 φορες μεσα στην ημερα, οι δυο εινια κανενα μισαωρο η τριτη συνηθως το μεδημερακι ειναι 1 ωρα! ομως κοιμαται παντα στην κουνια του! γενικα δεν του αρεσει να κοιμαται στο ριλαξ...γκρινιαζει και θελει την κουνια του!!! ειναι περιεργο το παιδακι μου! στην αρχη ηθελε αγκαλιες και χαδακια για νανουρισμα τωρα θελει μονος του να αποκοιμιεται!!! με την πιπιλα του, χαιδευει το κεφαλι του και κοιμαται σε 5 λεπτακια!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ta τα δικά μας παιδακια είναι παράξενα,Ρενα!!Το δικό σου ειναι κανονικό! :lol::lol:

Εμεις μόλις γυρισαμε από βόλτα με το καροτσάκι(οι δυο μας γιατί ο μπαμπας δουλευει) και τρωμε.Μετα εχω σκοπό να τον βαλω στην κούνια για ύπνο......εχω αγωνία!

Πενα πάω να σε βρω στο fb.Η αληθεια είναι οτι το mammyland εχει γίνει λίγο δυσχρηστο, αλλα το φορουμ με βολεύει από την αποψη οτι γραφω όσι και όποτε μπορεσω , γιατι ο μπέμπης δεν μου αφήνει λεπτό για chat!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμενα κοριτσακια μου κανουν ακομα αρκετους υπνακους μεσα στην μερα ευτυχως γιατι αλλιως δεν θα τα καταφερνα. Δηλαδη ξυπνανε το πρωι 7,30 κ τρωνε κ ξανακοιμουνται μεχρι 9,30 μετα παμε για δουλεια ολοι μαζί κ κοιμουνται παλι καμια ωριτσα κ βαλε μπορει κ δυωρο. Μετα το μεσημερι κοιμουνται κανενα μισαωρο με μια ωρα. Το απογευμα παλι αφου φανε κατα τις 5 παλι θα κοιμηθουν λιγο περιπου μιση ωρα με μια. Κ 8,30 παμε για βραδυνο υπνο αντε 9 κ αν δεν πανε αρχιζουν την ψιλογκρινουλα κ ετσι μολις τους βαλω στην κουνια τους κοιμουνται. Εκτος απ οταν τους ενοχλουν τα δοντακια που μπορει να καθισουν στην κουνια κανενα εικοσαλεπτο παλευοντας με τα χερια τους κ εκτος απο λιγη ψιλογκρινουλα εκεινη την ωρα ειμαστε οκ.

Τωρα διαβασα οτι πηρε τοσο λιγο ο μικρουλης σου ρενα μονο 40 γρ ε? καλυτερα λοιπον με την κρεμουλα σορυ που ρωτησα απλα μου εκανε εντυπωση που εφαγε τοσο νωρις. Μπραβο που πατε καλυτερα κ δυναμωνει ο μικρουλης σου. Εμεις θηλαζουμε ακομα κ ελπιζω να συνεχισουμε γιατι βρε κοριτσια με δυο να σας πω την αληθεια μου με βολευει πολύ ο θηλασμος αλλιως μεχρι να αποστειρωσω κ να ζεστανω κ να φτιαξω γαλα κ να τους ταισω ειναι ενα θεμα γι αυτο παρακαλαω να το κρατησουμε οσο μπορουμε. Φιλακιαααααααααααααααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ζετούλα, φαντάσου να είχες και εσυ γκρίνιες και δυσκολίες στον ύπνο με 2 μωράκια.Δεν θα την έβγαζες καθαρή!!!

Λοιπόν....τα νεότερα μου: το μεσημερι ηταν εφιαλτικό!Εκλαιγε στην κούνια του για 2 ωρες :( και τελικά δεν κοιμήθηκε!!!Εκανε μάλιστα και εμετό κάποια στιγμή.Μα, να μην κουράζεται καθόλου??!!!!Δεν τον άφησα μόνο του βέβαια, αλλά αυτός δεν ηρεμούσε με τίποτα.Στο τέλος τον σήκωσα γιατι είχε ξαναέρθει η ωρα να φάει.Μετα από λίγο γέλαγε σαν να μην είχε συμβεί τίποτα!!:shock::shock::shock::shock:

Τωρα το βράδυ, ακολούθησα πάλι την διαδικασια.Εκλαιγε για 40 λεπτά, ετά σταμάτησε και έπιασε "κουβέντα" με το παιχνιδάκι της κούνιας του για κανένα 10λεπτο και τον πήρε ο ύπνος!!! :D

Το βράδυ πάει καλά λοιπόν.....το μεσημέρι το βλέπω δύσκολο.Μάλλον φταίω εγώ που δεν τον έβαζα από την αρχή το μεσημέρι στην κούνια του παρά τον άφηνα στο ρηλάξ.Τωρα του είναι πιο δυσκολο να συνηθησει.Αλλά πιστεύω οτι άν μάθει τελικά να κοιμάται το βράδυ μόνος του στην κούνα,μετά θα στρώσει και το μεσημέρι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

madrid εγω που έχω 2 ζόρικα μωράκια έχω καταλάβει ότι ο ύπνος είναι θέμα συνήθειας και δε νομίζω ότι και τώρα είναι αργά να μάθει. τα δικά μου στην αρχή κοιμόταν μόνο αγκαλιά, μετά από πολυυυυ προσπάθεια και υπομονή κοιμούνται μόνα στους στο κρεβάτι και μάλιστα τώρα όταν νυστάζουν δεν βολεύονται στην αγκαλιά!!! στην αρχή ξεκίνησα με το βράδυ και τώρα εφαρμόζω το ίδιο και το μεσημέρι, βέβαια δεν έχω πάντα επιτυχία, μπορεί να γκρινιάζουν μια ώρα και στο τέλος να μην κοιμηθούν αλλά το προσπαθώ κάθε μέρα. αυτό που κατάλαβα είναι ότι θέλουν σταθερές συνήθειες, κάθε μέρα τα ίδια και όχι τη μια μέρα στο ριλάξ και την άλλη στην κούνια. έχω περάσει ακριβώς τα ίδια αλλά έστρωσαν, αν εχεις υπομονή πιστευω θα συνηθίσει κι ο δικός σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μέρα 3η: το μεσημέρι(καλά το υποπτεύομαι οτι θα ζοριστουμε πιο πολυ) έκλαιγε για 1μιση ώρα και μετά τον πήρε ο ύπνος για 45 λεπτά.Αν σκεφτουμε οτι χθες έκλαιγε για 2 ώρες,έκανε εμετό και τελικά τίποτα...σημερα ήταν μεγάλη επιτυχία.

Τωρα,το βράδυ, έμεινε και μισοέκλαιγε για 30λεπτά, για 10 λεπτά "μιλαγε" στα παιχνίδια του(οταν πήγα μέσα εκεινη την ώρα ,,,μου γέλασε :) ) και κοιμήθηκε!!!Νομίζω θα πάμε καλά.Αρκεί να έχουμε κάθε μέρα την ίδια τακτική, τουλάχιστον μέχρι να μάθει καλά το νεο μας πρόγραμμα.

Ετσι θα είναι καλυτερα και γι'αυτόν που τελικά θα πηγαίνει στην κούνια χωρίς κλάματα, θα κοιμάται πιο ήρεμα(ως τωρα ήταν στην τσίτα μην τον αφήσω από την αγκαλιά μου στην κούνια) και σταδιακά θα σταθεροποιηθουν και οι ωρες που τρώει, αφού θα κοιμάται συγκεκιμένες ώρες.

Νομίζω θα τα καταφέρουμε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλημερα κοριτσια μου!!!!Ηθελα να πω να σας ζησουν τα νινακια σας γατι εχω καιρο να σας μιλησω!!!!Ευχομαι να ειχατε πολυ καλη γεννα και να ναι τα μωρακια σας παντα γερα κι ευτυχισμενα!!

Κουραγιο στις μανουλες που το ξενυχτανε και δεν κοιμουνται καλα τα νινακια τους!Ειναι μικρακια μωρε θα στρωσουν! :)

Εμεις Δοξα το Θεο κοιμομαστε αρκετα ειναι υπναρας σαν την μαμα και τον μπαμπα....το βραδυ ξυπναει μια φορα σημερα να φανταστειτε ξυπνησαμε 10 :D με ενα ξυπνημα στις 5!Και το βραδυ τελευταια φορα ξυπνησε 11¨30 για μαμ.....δεν μπορω να πω χορταινω αρκετα υπνακο!Αλλα και ετσι να μην ηταν δεν θα με πειραζε τι να κανουμε καποτε ξενυχταγαμε κι εμεις τις μανουλες μας :lol:

Να ναι καλα και οπως να ναι....υπομονη και οποτε βρισκεται ευκαιρια γρηγορα κιεσεις υπνο! :)

Φιλακια πολλα!!Και παλι να σας ζησουν τα λουλουδια σας!!!Αλικη μου σε φιλω και οσο γι αυτο που ειπες εχεις πολυ δικιο...θελουν σταθεροτητα σε ολα και στον χωρο του υπνου και σε ολες τις συνηθειες ετσι ειναι και πιο ησυχα....!

Να ειστε ολες καλα και τα μπεμπακια σας!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα!!!

δεν μπηκα το σκ σχεδον καθολου κ διαβαζω μαζεμενα τα νεα σας.

madrid δεν κανεις το μωρο μονη σου μπανιο ακομα;εγω τα κανω μονη μου απο τοτε που γεννηθηκαν.βεβαια ειναι πιο ωραια με το μπαμπα αλλα τι να κανω οταν δεν ειναι σπιτι;;;;

εμεις παλι απο υπνο αλλο τιποτα!!!αφου ρε κοριτσια καμια φορα αναρωτιεμαι ειναι φυσιολογικο να κοιμουνται τοσο πολυ;;;;;;

το προγραμμα εχει ως εξης:

10 το βραδυ υπνο με 6:30,υπνο μεχρι τις 11 παρα λιγο ξυπνιες κ παλι υπνο (ακομα κοιμουνται), 2:30 φαγητο κ υπνο απο τις 3:30 μεχρι 5 περιπου κ παει λεγοντας.

ειναι καλο αυτο ρε κοριτσια;;;;σοβαρα το λεω.θα μου πεις εσεις λετε πως θα τα κοιμησουμε καμια ωρα κ γω το αντιθετο!!

α εφτιαξα την προσκληση για τα βαφτισια!ειναι νωρις ακομα μεχρι το μαη αλλα δεν ξερω το σκεφτομαι απο τωρα κ ειπ να ξεκινησω!!!θα σας βαλω να τη δειτε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και από εμένα κοριτσάκια μου!

Αριστίνα καλώς ήρθες πάλι στην παρέα μας και σ' ευχαριστούμε για τις ευχές σου!

Ελινάκι υπομονή... όλα πηγαίνουν μια χαρά με τον μικρούλη σας... Θέλουν σταθερότητα και τακτική.... σχεδόν έστρωσε το βράδυ σας.. είμαι σίγουρη ότι θα στρώσει και το μεσημέρι σας!

Εμείς κορίτσια ευτυχώς είμαστε μια χαρά με τον ύπνο... από την αρχή δεν είχαμε κανένα πρόβλημα βέβαια... το βράδυ κάνουμε μπανάκι... τρώμε αγκαλίτσα.... τον κρατάω λιγάκι να γλαρώσει και τον βάζω στην κούνια του και κοιμάται ήρεμος.... την ημέρα είναι σχεδόν πάντα στην κούνια αλλά και στο ριλάξ (ανάλογα :!: ) αλλά και πάλι δεν έχει πρόβλημα... αν θέλει να κοιμηθεί θα κοιμηθεί!!! :P:P:P:P Φτου φτου να μη τον ματιάξω είμαστε πολύ καλοί!!!! Ξεκινήσαμε και παίρνουμε και βάρος σιγά-σιγά... είμαστε 5250gr πλέον [smilie=blob10.gif][smilie=blob3.gif][smilie=blob6.gif][smilie=blob9.gif] και 61cm... ο γιατρός χαίρεται μαζί με μας :lol::lol::lol: !!! Όλα καλά.... στρώσαμε και το σπιτάκι μας με τα χαλιά.. και λέω να του πάρω ένα παρκοκρέβατο σιγά-σιγά να τον έχω εκεί κάποιες ώρες της ημέρας.... εσείς τι λέτε;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκια καλησπέρα! Έχω πολυ καιρό να γράψω τα νέα μας, αν και όλα τα νέα σας τα χω διαβάσει. Είμαστε καλά...κοιμόμαστε αρκετά κάτι ανάλογο με τα μωράκια του Λιονταράκι.... εμείς κοιμόμαστε στις 12 (κι αυτο θα ήθελα λίγο να αλλάξει γιατι είναι αργά) και ξυπνάμε γύρω στις 9, τρώμε και κατα τις 11 ρίχνει καμμια ωρα εναν υπνάκο και μετα πάλι το μεσημερι...έμοιασε στη μαμα της! το φαγητό μας παίζει απο 550ml εως 700ml. κιλάκια παίρνουμε, το δευτερο εμβολιάκι το κάναμε την προηγούμενη εβδομάδα, κλάψαμε λίγο γιατι όπως μας είπε κ ο γιατρός αυτο...τσούζει...αλλά ευτυχώς καμμιά παρενέργεια!!! Όσο ο καιρός είναι καλός βγαίνουμε και βολτούλες για καφεδάκι και όλααα καλαααά!

Λιονταράκι όταν λες οτι εφτοιαξες τις προσκλησεις, τι εννοείς; κι εμείς κλείσαμε ήδη για 29 Μαϊου κ με ενδιαφέρει να μου δώσεις κάποια ιδέα! πόσο μ αρέσει η διαδικάσια των προετοιμασιών δεν φαντάζεστε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ζινα εχω φτιαξει το τελικο δειγμα.εχω παραγγειλει τα υλικα να τα εχω ετοιμα κ μετα τις γιορτες θα ξεκινησω να τις φτιαξω.ειναι πολυ ευκολη αυτη που θα φτιαξω.απλη.στη δειχνω να τη δεις.περιπου 150 προσκλησεις θα φτιαξω.

post-10130-13873935327902_thumb.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λιονταράκι η πρόσκληση είναι πολύ καλή, εμένα πάλι μου φαίνεται βουνό να τα φτοιάξω μόνη μου...μπράβο την υπομονή σου και την εμπνευση σου......εμένα με βλέπω να τα αγοράζω...δεν έχω και κανέναν να μου δείξει....

χθες η μικρη δεν ήθελε να κοιμηθεί με τίποτα....γκρίνιαααα πολύ, την πήρα λοιπόν κι εγω στα πόδια μου της διάβασα δυο παραμυθάκια και μετά αμέσως κουνίτσα....και κορίτσια κοιμήθηκε...λέτε τελικά το βραδινό παραμύθι να ειναι η λύση της γκρίνιας;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ζινα μοθ θυμησε μου ποσο ειναι το δικο σου???

καλημερα κοριτσια!!! εμενα εκει που ελεγα οτι επανηλθε στα φυσιολογικα στο φαγητο...ξαναφουντωσε η οισοφαγιτιδα και παλι τα ιδια...γκριναι και κλαμα με το φαγητο!!!! εκει που πιναμε 200μλ την φορα, τωρα παλι πεσαμε στα 70-110!!!! και τον βλεπω οτι πειναει το καμαρι μου και δεν μπορει να φαει απο τον πονο!!!! αχ αχαχαχ!!!! τι να κανω???

εχουμε φτιαξει καλη παρεουλα στο Facebook αν θελετε βρειτε μας και εκει!!! εγω ειμαι η Ir Ra!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσάκια μου!!!

Ρένα πάλι βρε η ψυχούλα;;; :(:(:( Αμάν!!! Είναι κρίμα ρε συ που ταλαιπωρείται το μικρούλι... Υπομονή, τι να πω;;; Ελπίζω να περάσει πια αυτό το πράγμα! Facebook ε;;; Είμαι η μόνη (αν και λόγω επαγγέλματος θα περίμενε κάποιος να έχω, γιατί ασχολούμαι με τους υπολογιστές) που δεν έχω;;;

Λιονταράκι είναι φοβερές!!! Χαρά στην υπομονή σου βρε!!! Είναι πολύ συγκινητικό που θα τις κάνεις εσύ τις προσκλήσεις.... Πολύ μου αρέσει... Κι εγώ σκέφτομαι να κάνω κάτι εγώ όπως έκανα και για τον γάμο μας.... Είναι πολύ κουραστικό ωστόσο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λιονταρακι πολυ ομορφες οι προσκλησεις σας!!

Ρενα υπομονη κοριτσακι

Αριστινα ποσο καιρο εχουμε να "συναντηθουμε"να τον χαιρεσαι τον παιδαρο!!

Ξανθιππη δεν εισαι η μονη..ουτε εγω εχω

Το μωρακι μου ειναι σημερα υσηχο οπως συνηθως Εχθες ειχε τρομερη γκρινια κατι την ενοχλοθυσε ..δεν καταλαβα τι :?:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ζινα μοθ θυμησε μου ποσο ειναι το δικο σου???

καλημερα κοριτσια!!! εμενα εκει που ελεγα οτι επανηλθε στα φυσιολογικα στο φαγητο...ξαναφουντωσε η οισοφαγιτιδα και παλι τα ιδια...γκριναι και κλαμα με το φαγητο!!!! εκει που πιναμε 200μλ την φορα, τωρα παλι πεσαμε στα 70-110!!!! και τον βλεπω οτι πειναει το καμαρι μου και δεν μπορει να φαει απο τον πονο!!!! αχ αχαχαχ!!!! τι να κανω???

εχουμε φτιαξει καλη παρεουλα στο Facebook αν θελετε βρειτε μας και εκει!!! εγω ειμαι η Ir Ra!!!

γέννησα 6/7

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας και από μας!!!!!!

Ούτε εγώ έχω facebook!!!!Γίναμε πολλές τελικά ;);) Λέω να κάνω όμως Ρένα για να βρω τα υπόλοιπα κορίτσια.

Αριστίνα να σου ζήσει ο μπεμπάκος!!!χάθηκες και εσύ βρε,λέγε μας κανένα γεια που και που :)

Λιονταράκι πολύ όμορφες οι προσκλήσεις,μπράβο σου!Εμείς τις παραγγείλαμε έτοιμες.

Στις 13 Νοεμβρίου θα την βαφτίσουμε τη μπουμπού τελικά.

Ελίνα πάτε καλά με τον ύπνο ε;Γέλασα που είπες στη Ρένα ότι τα δικά μας είναι παράξενα!!!Το ίδιο σκέφτηκα και εγώ όταν το διάβασα!!Εμεις ακόμη στο βυζάκι κοιμόμαστε ακόμη και αργά :(:(:( Αν δεν περάσουν μεσάνυχτα δεν μας κάνει τη χάρη συνήθως...Άσε που εχει 3 βράδια τώρα ξυπνάει στις 5 :o:o Και δεν φτάνει αυτό,έχει κεφάκια και παίζει!Σήμερα ξανακοιμήθηκε στις 8 :o:o .

Σκέφτομαι όμως ότι άλλα παιδάκια ξυπνάνε και κλαίνε,άλλα είναι άρρωστα,άλλα στο νοσοκομείο,όποτε λέω ας είναι καλά το νινάκι μου και ας με ταλαιπωρεί στο θέμα του ύπνου!Τι να κάνουμε,κατά τ'άλλά είναι τέλεια,κλαίει σπανίως,φτου φτου!!!

Ξανθίππη μπράβο στον παίδαρο σου ρε,μεγαλώνει ε;Στο είπα εγώ θα μας φάει όλους αυτός κάποια μέρα ;)

Ρένα περαστικά σας πάλι ρε,κρίμα το νινί σου που ταλαιπωρείται έτσι!!Ελπίζω να μην κρατήσει πολύ.Δώσε φιλιά στις κοπέλες που μιλάτε στο facebook και πες να μην μας ξεχνάνε εδώ :)

Apis ΘΕΑ η μικρή σου!!!!!Να την χαίρεστε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Οπότε @Ersi85 αν κατάλαβα καλά δεν έχεις γυρίσει στη δουλειά που έλεγες; Είχα μείνει στο ότι θα γυρνουσες στους 3 μήνες περίπου.
    • Καλώς σε βρήκαμε πάλι @Ersi85! Α έχετε πολλά δοντακια εσείς! Κανένα ψωμί του δίνεις; Ξεκίνησε τον έστω πατημένα γιατί συνηθίζουν λένε τα αλεσμένα και μετά δυσκολεύονται πολύ να περάσουν σε κομμάτια. Εγώ της έκανα μικτή διατροφή. Της έδινα και κομμάτια να εξερευνά και αλεσμένα για να τρώει 😅 8 μηνών την ξεκίνησα πατημένα και επειδή τα πήγαινε πολύ καλά μετά από μια εβδομάδα την ξεκίνησα κανονικά κομματάκια. Γενικά με τα φρούτα με έχει "βασανίσει" που δεν τα τρώει αλλά τώρα που μπήκε στον 10ο μήνα σαν να ξεκίνησε να της αρέσουν. Αφού πλέον της δίνω την μπανάνα και τρώει σχεδόν μισή μόνη της, ενώ πριν έκανε γκριμάτσα αηδιας και την πετούσε κάτω 🤣🤣 🤣 Αλλά τα πάει εξαιρετικά με τα κομμάτια από την αρχή, ούτε gagging ούτε τίποτα. Αχ κορίτσια εγώ το σκέφτομαι για 2ο αλλά λέω να περάσει λίγο ο καιρός γιατί 1) θέλω vback 2) ε να γυρίσω λίγο δουλειά να βρω τα πατήματα μου πριν έρθει η καταιγίδα του 2ου 😅 Να έχει μεγαλώσει λίγο και η μικρή να καταλαβαίνει περισσότερα. Κι εμείς μόνοι μας την μεγαλώνουμε, αλλά ευτυχώς έχω πολύ βοήθεια από το σύζυγό ❤️ Αφού καμία φορά που δεν την παλεύω του την δίνω 7 το πρωί που ξυπνάει η κυρία να μου την κρατήσει μέχρι τις 8 που φεύγει για δουλειά για να κοιμηθώ 😅 Τώρα ο ύπνος... Μία έτσι μία αλλιώς. Νομίζω έχω συνηθίσει πια και δεν με ενοχλεί 😅 Κάνει και ψιλοστανταρ αφυπνίσεις (12-4-6-7)  οπότε ίσως έμαθε ο οργασμός μου 🤣  Από κατορθώματα μπέμπας , έτοιμη είναι να περπατήσει 😅 Έχει ξεκινήσει να πατάει όλο το πέλμα (τόσο καιρό κινείται μόνο με τις μύτες) και κάνει πρόβες να σταθεί χωρίς να ακουμπάει κάπου! Έχω τρελαθεί! Δεν το περίμενα τόσο νωρίς. Καλά εννοείται θέλει καιρό ακόμα, αλλά μου κάνει εντύπωση πως προπονεί τον εαυτό της! Όταν ξεκινάει κάτι καινούργιο το κάνει συνέχεια μέχρι να το τελειοποιήσει και μου φαίνεται τόσο υπέροχο όλο αυτό!(Φαντάζομαι όλα τα μωρά το ίδιο κάνουν 😅)
    • Η αλήθεια είναι ότι πας με άλλο αέρα...και μπορώ να καταλάβω πόσο κουραστική είναι αυτή η διαδικασία...φτάνεις πολλές φορές σε σημείο να το κάνεις με το ζόρι, χωρίς να το απολαμβάνεις.. Και να ξέρεις ότι θα έρθει την πιο κατάλληλη στιγμή!!! Να ξεκουράζεσαι και να κάνεις πράγματα που απολαμβάνεις!!! Και μόλις έρθει θα τα ξεχάσεις όλα 🥰🥰
    • Καλά θα κάνεις κορίτσι μου!! Εύχομαι όλα καλά να πάνε! Είναι από μόνη της όλη αυτή η διαδικασία και η αναμονή στρεσογόνα οπότε τουλάχιστον να ξέρεις ότι είσαι σε καλά χέρια και πως έχεις έναν γιατρό που θα σε βοηθήσει να τα καταφέρεις! Θα δεις ότι θα κάνεις τα επόμενα βήματα και θα έρθει το μωράκι σου!! 
    • Ναι εγω τόσο έδωσα την τελευταία φορά αφού παίρνει 50 ευρώ επίσκεψη + 50 για το παπ 🤷‍♀️  Εσυ 40 ευρω πληρώνεις σε ιδιώτη γιατρό Αθήνα ; 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...