Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ-ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2010-Νο10


Recommended Posts

Κοριτσια με το καλο να γινετε μανουλες! :) Να μην φοβαστε την γεννα. Ειναι η πιο ομορφη στιγμη της ζωης μας και σκεφτειτε αυτο... Πως αν ηταν κατι τοοοοοσοοοο τρομ,ερο ολες θα ειμασταν με 1 και καμια δεν θα εκανε δευτερο!!! :kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

ΤΡΙΣΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ έγραψε:

αν ηταν κατι τοοοοοσοοοο τρομ,ερο ολες θα ειμασταν με 1 και καμια δεν θα εκανε δευτερο!!! :kiss::kiss:

Αυτό το έχω σκεφτεί πολλές φορές! Έχεις απόλυτο δίκαιο :) Ευχαριστούμε για το κουράγιο, είναι ωραίο να το ακούμε από κάποια που τα έχει ήδη περάσει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστούμε πολύ τρισευτυχισμένη :) Μακάρι όλα τα άγχη να ήταν έτσι, απλώς προς το παρόν είναι κάτι άγνωστο και πρωτόγνωρο για τις περισσότερες!

Μαρία, σχεδόν έτοιμη δηλαδή ε; Εμείς έχουμε πάρει αρκετά πράγματα και μέσα στις επόμενες 2-3 εβδομάδες θα είμαστε έτοιμοι πιστεύω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vasiliki76 έγραψε:

mk23 έγραψε:

καλα μη φανταστεις... μαργαριτα τρωω ( σκετο τυρι)

και ο αντρας μου χτυπαει τις σπεσιαλ...[/quote:18850n3g]

ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ... :laugh: ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΤΕΛΕΙΑ ΕΙΝΑΙ!!!!!!!!!!!!!! :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλη σας μερα!

Κουο ειδα τη συνταγη για τα ντονατ, εγω προσωπικα δεν τα τρωω καθολου, ο αντρας μου ομως τα λατρευει! :woohoo: Λεω να του φτιαξω καμια μερα!

Εγω οσον αφορα το θεμα του τοκετου, αν και ειμαι πλεον εμπειρη (αν γεννησω φυσιολογικα) ενα αγχος το εχω και εγω! Κατα τα αλλα την διαδικασια την γνωριζω και ξερω τι με περιμενει! :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα! Δουλειά είσαι ε; Κουράγια, προτελευταίο δεν είναι αυτό;

Για πες, τι σε περιμένει; Εμένα δεν ξέρω τι με περιμένει, αλλά περισσότερο με αγχώνει το μετά παρά η διαδικασία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια!!!

νομιζω πως οταν θα κρατησουμε αγκαλια τα μωρακια μας θα ξεχασουμε τα παντα!!!

θυμαμαι η αδελφη μου στο πρωτο που ταλαιπωρηθηκε αρκετες ωρες για να βγει ο μικρος, οταν την εφεραν στο δωματιο και τη ρωτησα αν πονεσε, μου απαντησε αστα να πανε...

οταν εφεραν στο δωματιο το μωρο και αργοτερα τη ρωτησε αλλος πως ηταν ανα πονεσε πολυ το ειχε ηδη ξεχασει και εδωσε αλλη απαντηση!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κουακο μου τι κανεις? Ναι, στη δουλεια ειμαι, και πολυ καλα θυμασαι, προτελευταιο σ/κ ειναι αυτο, μπραβο μνημη! Και εσυ δουλεια?

Το μονο που ευχομαι και ελπιζω για αυτον τον τοκετο, ειναι να ειναι πιο ευκολος και πιο γρηγορος απο τον προηγουμενο! 12 ωρες κρατησε η ολη διαδικασια, μου εσπασαν τα νερα οταν ημουν σπιτι, διαστολη και πονους δεν ειχα καθολου, επειδη ομως ημουν με σπασμενα νερα, το παιδι κινδυνευε, ετσι επρεπε να γεννησω αμεσα και μου εκαναν τεχνητους πονους. Με τη χρηση ωκυτοκινης ομως το μωρο δυσφορησε και εχανε παλμους (και εγω χρονια απο τη ζωη μου). Πανικοβληθηκα, νομιζα οτι το χανω, μου χορηγησαν οξυγονο. Ετσι το πηγαμε αργα-αργα. Στην αρχη οι πονοι υποφερτοι (κατι σαν πονοι περιοδου). Μετα δεν μπορουσα να ελεγξω τον εαυτο μου και μου εκαναν επισκληριδιο. Δεν λεω, με ανακουφισε, αλλα εντελως προσωρινα. Ενω ειχα διαστολη 10, το παιδι ειχε σφηνωσει και δεν κατεβαινε, ο γιατρος και η μαια (ο Θεος να την εχει καλα,αψογη!) μου πατουσαν με δυναμη την κοιλια και εσπρωχναν. Η μαια καθε τοσο να μου βαζει χερι. Καταλαβαινα τα παντα, δεν ξερω αν με επιανε η αναισθησια. Υστερα απο τρελοζορι και αφορητους πονους με πηγαν στο χειρουργειο οπου με 3 εξωθησεις και με χρηση βεντουζας (τελικα) βγηκε ο μικρος μου! Ο γιατρος μου ποτε δεν μου ειπε ποσα ραμματα χρειαστηκα γιατι ειχα σκιστει ασχημα και το χειροτερο ειναι οτι το ενιωθα κιολας! Πρωτα ακουσα το κλαμα του μωρου και αυτοματα ξεσπασα και εγω σε κλαματα, οχι πλεον απο ταλαιπωρια και πονο αλλα απο απιστευτη συγκινηση. Οταν δε, μου τον εφεραν στην αγκαλια μου, σταματησε ο χρονος. Τον κοιταζα και τον ξανακοιταζα και δεν το πιστευα οτι ηταν δικος μου. Σταματησε να κλαιει και με κοιταζε μεσα στα ματια. Εγω τον φιλουσα και του μιλουσα και αυτος με κοιταζε, ηταν τοσο ηρεμος και γαληνιος...Εκεινη τη στιγμη δεν υπηρχε κανεις γυρω μας, μονο εγω και εκεινος, ολοι οι αλλοι ηταν αορατοι για μενα.Την θυμαμαι την εικονα σαν να ηταν μολις χτες, δεν θα ξεθωριασει απο το μυαλο μου οσα χρονια και αν περασουν. ΞΕΧΑΣΑ και τον πονο και την ταλαιπωρια, και την εξαντληση και την κουραση...ημουν η πιο ευτυχισμενη γυναικα στον κοσμο, ενιωσα απιστευτη ολοκληρωση και απεραντη αγαπη...

Θα μπορουσα να μιλαω ΩΡΕΣ για τον τοκετο μου, το θεμα ειναι ομως οτι το μεγαλειο και η σημασια αυτης της τοσο σημαντικης στιγμης, χανει την αξια της οταν την περιγραφεις με λεξεις γιατι οι λεξεις μου φαινονται τοσο φτωχες και ασημαντες για να αντικατοπτρισουν κατι τοσο μοναδικο!

Εσυ ομως θα γεννησεις με καισαρικη ε? Δεν εχει σημασια ο τροπος που φερνεις στη ζωη το παιδι σου, οσο το γεγονος οτι το αποκτας! Τα συναισθηματα ειναι ιδια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι γλυκούλα! Απίστευτα συγκινητική εμπειρία παρά τον πόνο και την ταλαιπωρία που τράβηξες. Κρατώντας τα στην αγκαλιά μας φαίνεται πως ξεχνιούνται τα πάντα. Μακάρι αυτή τη φορά να είναι λιγότερο επώδυνο! Άντε να έρθει :) Ναι Άννα, καισαρική με ολική. Ελπίζω αυτό να μου στερήσει όσο γίνεται λιγότερη από τη μαγεία.

Καλημέρα Βασιλική!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα κοριτσάκια μου!!!

είδα εχθές μπήκε η Βερόνικα και μας εέπιε τι έγινε...κοριτσάκι μου στεναχωρήθηκα πολύ με οτι έγινε και έκλαψα για το μπεμπάκι σου...θέλω να σου πω να κλάψεις και να ξεσπάσεις έχεις το δικαίωμα μετά από οτι σου συνέβη...εμέις είμσαστε δίπλα σου για οτιδήποτε θελήσεις και χρειαστείς...ελπίζω να είσαι δυνατή και κάποια στιγμή ο Θεοός θα σου δώσει το αγγελάκι που τόσο λαχταράς...δεν ξέρω τι άλλο να πω, τα λόγια ίσως είναι περιττά σε τέτοιες καταστάσεις...κουράγιο...

εχθές κορίτσια πέρασα μια εφιαλτική νύχτα..είχα για ώρες ένα τρομερό πόνο στην καρδιά μου που με χτυπούσε μέχρι την πλάτη..τα είδα όλα, αφού λέω στον άντρα μου κάποια στιγμή "νομίζω θα πάθω καρδιακή προσβολή¨..τόσο πολύ...ευτυχώς όμως μετά από ώρα αφού προσπαθούσα να χαλαρώσω και με έτριψε ο καλός μου στην πλάτη κάπως μου πέρασε..ήμουν έτοιμη να πάω στο νοσοκομείο...ευτυχώς ο μπεμπούλης μου όλη την ώρα με κλωτσούσε και αυτό με έκανε να αισθάνομαι κάπως καλύτερα,....φοβήθηκα εκείνη την ώρα..αλλά τελός καλό όλα καλά!!!!!

είδα λέγατε για απορρυπαντικά...έχει βγεί και persil είδικό για βρέφη το οποίο μου το έστειλαν σε δείγμα και μυρίζει τέλεια...δεν ξέρω και εγώ ποιό να πάρω... το αρκάδι μυρίζει ωραία;;;γιατί προς τα εκεί κλέινω αλλά θέλω να έχει αυτή τη μωρουδιακή μυρωδιά το απορρυπαντικό...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalimera koritsakia :):):)

annoula mou exw anatrixiasei me ti perigrafi,pantos opws lene oses kopeles exoun idi mwrakia, magiki i prwti agkalitsa me to mwraki :):):)

kuo me katestrepses me ta donats :P:P:P ta thelwq kat'epigontos :woohoo: :woohoo: :woohoo:

vasilikoula mou kalimera :):):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βασιλικη καλημερα και απο εμενα!

Κατερινα να ρωτησω κατι? Καισαρικη καταλαβα γιατι θα κανεις, ολικη ναρκωση ομως γιατι? Γιατι οχι επισκληριδιο? :huh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννούλα μου συγκινήθηκα πρωί πρωί με την ιστορία σου!!!!ο πόνος ξεχνιέται τελικά με το που αντικρίζουμε τα μωράκια μας!!!!άντε να το ζήσουμε και εμείς!!!

Κτερινάκι αποφασίστηκε τελικά για καισαρική ε;;από τη μία καλύτερα δεν θα ταλαιπωρηθείς ούτε εσύ ούτε η μικρή σου...και αφού δεν μπορείς να κάνεις και αλλιώς με τον σπόνδυλο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

sia 24 έγραψε:

καλημέρα κοριτσάκια μου!!!

είδα εχθές μπήκε η Βερόνικα και μας εέπιε τι έγινε...κοριτσάκι μου στεναχωρήθηκα πολύ με οτι έγινε και έκλαψα για το μπεμπάκι σου...θέλω να σου πω να κλάψεις και να ξεσπάσεις έχεις το δικαίωμα μετά από οτι σου συνέβη...εμέις είμσαστε δίπλα σου για οτιδήποτε θελήσεις και χρειαστείς...ελπίζω να είσαι δυνατή και κάποια στιγμή ο Θεοός θα σου δώσει το αγγελάκι που τόσο λαχταράς...δεν ξέρω τι άλλο να πω, τα λόγια ίσως είναι περιττά σε τέτοιες καταστάσεις...κουράγιο...

εχθές κορίτσια πέρασα μια εφιαλτική νύχτα..είχα για ώρες ένα τρομερό πόνο στην καρδιά μου που με χτυπούσε μέχρι την πλάτη..τα είδα όλα, αφού λέω στον άντρα μου κάποια στιγμή "νομίζω θα πάθω καρδιακή προσβολή¨..τόσο πολύ...ευτυχώς όμως μετά από ώρα αφού προσπαθούσα να χαλαρώσω και με έτριψε ο καλός μου στην πλάτη κάπως μου πέρασε..ήμουν έτοιμη να πάω στο νοσοκομείο...ευτυχώς ο μπεμπούλης μου όλη την ώρα με κλωτσούσε και αυτό με έκανε να αισθάνομαι κάπως καλύτερα,....φοβήθηκα εκείνη την ώρα..αλλά τελός καλό όλα καλά!!!!!

είδα λέγατε για απορρυπαντικά...έχει βγεί και persil είδικό για βρέφη το οποίο μου το έστειλαν σε δείγμα και μυρίζει τέλεια...δεν ξέρω και εγώ ποιό να πάρω... το αρκάδι μυρίζει ωραία;;;γιατί προς τα εκεί κλέινω αλλά θέλω να έχει αυτή τη μωρουδιακή μυρωδιά το απορρυπαντικό...

siaki mou kat' arxin perastika sou, ta xw pathei kai gw neurtikos ponos einai apo anxos sinithos, tote pou eixa paei sto dialimeno nosokomeio zakinthou :angry:

ta aporipantika gia ta neogennita de kanei na exoun mirodia ;)

to arkadi mirizei elafros prasino sapouni

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα Αγγελικούλα!!!τώρα το καταλαβαίνω οτι ήταν νευρόπνος...εκείνη την ώρα όμως τα χρειάστηκα...

αλήθεια δεν κάνει να έχουν τα απορυπαντικά μυρωδιά;;τότε γιατί το προδέρμ και το persil έχουν;;;

δηλαδή το αρκάδι μυρίζει ωραία;;;αυτό το πράσινο σαπούνι;;;sorry που σε ζαλίζω αλλά επειδή το έχεις δοκιμάσει....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ομορφομανουλες μου, νομιζω το αρκαδι ειναι το καλυτερο απο πλευρας συστατικων!!! δεν εχει τα διαφορα που εχουν τα υπολοιπα... και ειναι και ποσα χρονια στην αγορα ;)

εγω αυτο πηρα παντως..

την ωραια μυρωδια θα την εχουν τα μικρουλια μας οποτε θα περναει και στα ρουχα :P

εμενα τα μικρα μου το πρωι κατα τις 7 ξυπνησαν μαζι και δεν ηξερα παλι πως να ξαπλωσω :silly:

εχουν πλακα.. γυρναω αριστερα κλωτσαει η μπουμπου..

γυρναω δεξια ριχνει μπουνιτσες ο μπεμπης...

:woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα σε ολες κοριτσακια μου. Αννουλα μου εκλαψα πολυ με την περιγραφη του τοκετου σου. Γερη να εισαι γλυκια μου να κρατησεις στην αγκαλια σου και το δευτερο μωρακι σου.

Τωρα εβαλλα στο φουρνο κοτοπουλο με πατατουλες. Εσεις τι μαγειρεψατε???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΟΥΔΙΑ ..... ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟΝ 8ο ΜΗΝΑ.... 15 ΙΟΥΛΙΟΥ ΜΠΑΙΝΩ ΣΤΟΝ 9ο.. ΑΝΤΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ.... ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ .... ΨΑΧΝΩ ΚΑΡΟΤΣΙ.. ΚΟΙΤΑΞΑ ΤΗΣ PEREGO TO PLIKO P3 ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΧΩΡΑΕΙ ΣΤΟ ΠΟΡΤ ΜΠΑΚΑΖ... ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΤΟ LOOLA UP ΤΗΣ BEBECONFORT???/ ΚΑΜΜΙΑ ΑΛΛΗ ΑΠΟΨΗ - ΒΟΗΘΕΙΑ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

sia 24 έγραψε:

καλημέρα Αγγελικούλα!!!τώρα το καταλαβαίνω οτι ήταν νευρόπνος...εκείνη την ώρα όμως τα χρειάστηκα...

αλήθεια δεν κάνει να έχουν τα απορυπαντικά μυρωδιά;;τότε γιατί το προδέρμ και το persil έχουν;;;

δηλαδή το αρκάδι μυρίζει ωραία;;;αυτό το πράσινο σαπούνι;;;sorry που σε ζαλίζω αλλά επειδή το έχεις δοκιμάσει....

sumfwnw me ti vasiliki to arkadi kikloforei tosa xronia i mama mou me auto eplene ta rouxakia mas

to prassino sapouni thewritika einai oti poio agno mporeis na vreis, de mirizei entona egw tha xaraktirizxa ti mirodia tou mirodia plimenou :P

ta alla dyo pou me rwtas nomizw exoun texnito arwma, to persil einai mipws paidiko kai oxi vrefiko???

nomizw mono to persil kids exw dei gi auto rwtaw :blink:

kai kati asxeto alla koritsia stous kairous pou zoume prepei na ta koitame kai auta, to arkadi exei ti misi timi apo to antistixo proderm :blink::blink::blink:

kai rwtaw egw twra giati??? mipws giati to ena exei elkistiki siskeuasia enw to allo oxi???

kai kati teleutaio na ksereis sia mou oti to prassino sapouni kollaei

dld emeis pliname kai ta sirtaria tis mpempas kai eprepe na to areosoume me zesto nero prwta kai oxi na to rixoume etsi se skoni

auta apo mena elpizw na se voithisa :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα σε Ελενα, Αγγελικη και Θεη! Ειμαι στη δουλεια και αργω να δω τα μηνυματα σας...

Θεη μου, περαστικα σου κοριτσακι μου. Εισαι καλα τωρα ετσι? Αφου σε καθησυχαζει και ο μπεμπακος σου, ολα καλα! :)

Ελενακι καλη ορεξη!Εγω σημερα δεν μαγειρευω γιατι ειμαι στη δουλεια απο το πρωι μεχρι το βραδυ... :angry: Να δω τι θα φαω παλι σημερα εδω... :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστώ Αγγελικούλα μου!!!το έχεις ψάξει με τα απορυπαντικά!!!το persil έχει και βρεφικό σίγουρα...μου έστειλαν και δείγμα πέρυσι...

γειά σου katrin-kostas!!!!με το καλό το νινάκι σου!!!τι έχεις αγοράκι ή κοριτσάκι;;

όσο για τα καρότσια δεν έχω ιδέα γιατί έχω ήδη έτομο καρότσι οπότε δεν το έψαξα το θέμα...σίγουρα όμως τα κορίτσια θα ξέρουν να σου πούν...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΑΝΝΟΥΛΑ έγραψε:

Καλημερα σε Ελενα, Αγγελικη και Θεη! Ειμαι στη δουλεια και αργω να δω τα μηνυματα σας...

Θεη μου, περαστικα σου κοριτσακι μου. Εισαι καλα τωρα ετσι? Αφου σε καθησυχαζει και ο μπεμπακος σου, ολα καλα! :)

Ελενακι καλη ορεξη!Εγω σημερα δεν μαγειρευω γιατι ειμαι στη δουλεια απο το πρωι μεχρι το βραδυ... :angry: Να δω τι θα φαω παλι σημερα εδω... :(

βρες ενα τροπο να σου στειλω παστιτσιο :P

εφτιαξε η μαμα μου ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vasiliki76 έγραψε:

ΜΑΝΝΟΥΛΑ έγραψε:

βρες ενα τροπο να σου στειλω παστιτσιο :P

εφτιαξε η μαμα μου ;)[/quote:3q59pbvs]

Μμμμμμ...νομιζω οτι μου ερχεται ηδη η μυρωδια του και μου εχει σπασει τη μυτη! :woohoo: Ευχαριστω Βασιλικουλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα Αννούλα μου!!!καλό κουράγιο σου εύχομαι για τη δουλειά...λίγος καιρός έμεινε και θα πάρεις την αδειούλα σου!!!ευτυχώς σήμερα είμαι μια χαρά!!!

Πριγκιπισούλα εμείς σήμερα τρώμε στην πεθερά μου γιουβετσάκι αλλά έφτιαξα και εγώ ιμάμ γιατί είχα πολύ ωραίες μελιτζάνες και θα χαλούσαν και θα ήταν κρίμα....ωραιότατο έγινε το ιμάμ!!!μόλις έκλεισα το φούρνο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...