Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ-ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2010-Νο10


Recommended Posts

vaster έγραψε:

το βραδυ στον υπνο μου ιδρωνω παρα πολυ ,ειδικα λαιμο και στηθος,μουσκεμα...στο λαιμο φορουσα ματακι και απο την αλυσιδα γυρωγυρω εβγαλα μικρα σπιθουρακια,φαγουριζουν κιολας τα πλενω συνεχεια με μπεταντιν αλλα δεν φευγουν...καμια αλλη λυση;;να βαλω κρεμα συγκαματος;;;

:blink::blink::blink::blink::blink::blink:

αυτο ειναι ενα θεμα..με την εφιδρωση το βραδυ..

εγω εχω βαλει τωρα μονιμα μια πετσετουλα πανω στο μαξιλαρι μου..γιατι επρεπε να αλλαζω μαξιλαροθηκη..συχνα

Σπιθουρακια εβγαλα χτες στους καρπους..απο τα βραχιολια..μαλλον..και ειχε ιδρωσει το χερι μου ολη μερα στους δρομους..εβαλα sudocream..ξεραθηκαν αλλα δεν εφυγαν εντελως!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Κατρινα έγραψε:

Σπιθουρακια εβγαλα χτες στους καρπους..απο τα βραχιολια..μαλλον..και ειχε ιδρωσει το χερι μου ολη μερα στους δρομους..εβαλα sudocream..ξεραθηκαν αλλα δεν εφυγαν εντελως!

Εσένα θυμήθηκα κι εγώ με αυτό που είπε η Μπέλλα. Και η μαμά μου παθαίνει καμια φορά το ίδιο πράγμα, όταν πιάνουν οι ζέστες οι τρελές. Makes sense αν σκεφτείτε και το άλλο που λέτε, ότι ζεσταινόμαστε τόσο πολύ τώρα.

Περάσαμε από Jumbo σήμερα και νομίζω κλείσαμε από... σελτεδάκια και ρουχάκια για τον πρώτο καιρό. Το δωμάτιο φτιάχνεται σιγά σιγά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ!ΑΣ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ,Ε..??ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΘΑ ΤΑ ΒΡΟΥΜΕ ΟΛΑ!!!

KUO,ΠΑΣ ΓΙΑ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ,Ε?ΠΟΤΕ ΤΕΛΙΚΑ?

ΑΓΓΕΛΙΚΗ,ΑΠΛΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΩ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗ ΜΙΣΗ ΕΥΧΗ ΠΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.ΣΕ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟ ΒΙΒΛΙΟ ΔΙΑΒΑΣΑ ΠΩΣ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΤΗΝ ΚΛΙΝΙΚΗ ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΚΟΜΜΑΤΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ Η ΕΥΧΗ ΟΤΑΝ ΓΥΡΝΑΝ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ.ΣΤΟ ΛΕΩ ΤΕΛΕΙΩΣ ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΑ!

ΚΑΤΡΙΝΑ,ΚΑΛΕΣ ΑΓΟΡΕΣ ΚΑΙ ΚΑΛΗ DECORATION!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πες τα βρε Κατρινα! Οποτε θελει η καθεμια και αισθανεται καλα θα βγει με το μωρακι της. Και εμεις ετσι καναμε και δεν ηξερα τι θα πει κρυωμα και πυρετος μεχρι 9-10 μηνων που ηταν ο Γιωργος!

Η sudocream και η penaten ειναι απο τις καλυτερες κρεμες για το συγκαμα. Η αδερφη μου ειναι επισκεπτρια υγειας (και μανουλα) και μεσα απο τη δουλεια της συνεργαζεται με παιδιατρους και μαιες. Αυτη συστηνουν! Πιστευω θα σε βοηθησει.

Μαρια πρεπει κατα τη γνωμη μου παντα, τωρα που εισαι ακομα εγκυος και ΠΡΙΝ γεννησεις, να βαλεις ορια στους γυρω σου οσον αφορα τους κανονες για την ανατροφη του παιδιου σου. Ναι μεν να βοηθανε, ναι μεν να συμβουλευουν, αλλα διακριτικα και χωρις να επιβαλλουν την γνωμη τους. Για να υπαρχει αρμονια και ισορροπια στο σπιτι, θα αναθρεψετε το παιδι σας συμφωνα με τα δικα σας κριτηρια. Η καθε μανα ξερει ποιο ειναι το καλυτερο για το παιδι της.

Προσφατα φιλικο μου ζευγαρι χωρισε μετα απο 10 μηνες γαμου και ενα μωρακι 5 μηνων επειδη η πεθερα ''χωνοταν'' συνεχεια μεσα στο ζευγαρι και ειχε αποψη για τα παντα. Η κοπελα εντελως αβουλη, ακουγε συνεχεια τη μανα της. Ο αντρας της αγανακτισε!Προσοχη λοιπον!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι Μαρία, τέλη του άλλου μήνα. Πότε ακριβώς θα μας πει στις αρχές Ιουλίου. Εσείς βλέποντας και κάνοντας λογικά, έτσι;

Χμ κοίταζα για απορρυπαντικά και βρήκα μόνο Προδέρμ για βρεφικά ρούχα. Αυτά είναι τα σωστά; Μόνο αυτό υπάρχει; :dry: Τα παιχνιδάκια (πλαστικά και υφασμάτινα) τα πλένουν με κάτι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α, Κατρινα οταν λες λικνο, εννοεις την κουνια της FISHER PRICE? Tην εχω και εγω, νομιζω ειναι η aquarium (ενυδρειο) μπλε, με ψαρακια, μουσικη και φωτακια. Και κινηση μπρος -πισω και δεξια-αριστερα. Ειναι μεχρι 9 κιλα και αργησα να τη ανακαλυψω, αλλα ο μικρος την λατρεψε. Την ιδια λεμε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μη ανοιγετε το θεμα ''γλυκα'', καιει... :blush:

Κατερινα, και εγω χρησιμοποιουσα το Προδερμ για τον Γιωργο, ειναι καλο, ποτε δεν μου εμφανισε αλλεργιες, αλλα δεν ειναι μονο αυτο. Καλα λογια εχω ακουσει και για το Αρκαδι, επισης.

Τα πλαστικα παιχνιδακια (τα μικρα) τα αποστειρωνα στον αποστειρωτη και οσον αφορα τα υφασματινα τα επλενα με παιδικο απορρυπαντικο. Βεβαια απο ενα σημειο και μετα ηταν ανωφελο γιατι αρχισε να βαζει τα παντα στο στομα του! :woohoo: Γυρω στον 6ο μηνα εκοψα εντελως και την αποστειρωση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ Άννα μου. Χθες με αυτά που συζητούσαμε το βράδυ συνειδητοποίησα πόσο "πρακτικά" έχουν γίνει ξαφνικά τα άγχη μας και πόσα πράγματα εκκρεμούν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

maraki mou ti na sou pw oti mou lene lew samati kserw :dry: auto gia ti misi euxi mou to eipe mia gnwsti mou pou gennise prin tesseris mines

kuoula mou egw exw parei ARKADI kai ta epline ola i mannoula mou exw parei epeisis malaktiko proderm an kai de to vazoun se neogennita to malaktiko, na sou pw kata ti gnwmi mou einai kalitero to arkadi giati einai prasino sapouni, stin arxi anisixousa mipws ta rouxakia tis vgoun sklira alla telika kamia sxesi polu malaka vgikan ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το αρκαδι δεν χρειαζεται μαλακτικο!λογω του ελαιολαδου τα αφηνει μαλακα!εγω θα παρω αυτα http://www.ecofamily.gr/index.php?targe ... t_id=29779,επειδη θελω να παρω υφασματινες πανες και λογω του οτι το αρκαδι τα αφηνει ετσι μαλακα,δεν κανει για τις πανες γιατι με τον καιρο χανουν την απορροφητικοτητα τους..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mpella mou ennoeis panes ufasmatines anti pambers ktl???

pou les de to perimena gia to arkadi, pantos i ksaderfi mou pou plenei me proderm ta rouxa tis mpempas tis, ola tis exoun ginei sklira

mpella mou pws akrivos einai autoi oi karpoi??? se morfi skonis fantazomai

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

υπαρχει και σε υγρο,αλλα αυτα ειναι σαν καρυδια,τα βαζεις σε ενα υφασματινο σακουλακι,και μεσα στον καδο.ναι υφασματινες λεω να παρω,βεβαια ολοι μου λενε''θα καθεσε να πλενεις;''αλλα θελω!ξερω γω θα δουμε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άρα αν δεν προτιμήσουμε την έξτρα οικολογική επιλογή (ωραία φαίνονται αυτά τα "καρύδια") είμαστε ανάμεσα σε Αρκάδι χωρίς μαλακτικό και Προδέρμ με μαλακτικό ε; Το Αρκάδι είναι και για πλύσιμο στο χέρι; Άντε, καλά πλυσίματα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kuo28 έγραψε:

Άρα αν δεν προτιμήσουμε την έξτρα οικολογική επιλογή (ωραία φαίνονται αυτά τα "καρύδια") είμαστε ανάμεσα σε Αρκάδι χωρίς μαλακτικό και Προδέρμ με μαλακτικό ε; Το Αρκάδι είναι και για πλύσιμο στο χέρι; Άντε, καλά πλυσίματα.

γιατι βρε κατερινα να πλενεις στο χερι??????????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kuo28 έγραψε:

Ναι Μαρία, τέλη του άλλου μήνα. Πότε ακριβώς θα μας πει στις αρχές Ιουλίου. Εσείς βλέποντας και κάνοντας λογικά, έτσι;

Χμ κοίταζα για απορρυπαντικά και βρήκα μόνο Προδέρμ για βρεφικά ρούχα. Αυτά είναι τα σωστά; Μόνο αυτό υπάρχει; :dry: Τα παιχνιδάκια (πλαστικά και υφασμάτινα) τα πλένουν με κάτι;

ΑΝΤΕ,ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ!!!!ΕΧΕΙΣ ΑΓΩΝΙΑ??ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΓΙΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ..ΤΩΡΑ ΤΙ ΘΑ ΠΡΟΚΥΨΕΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ!!!!ΜΟΛΙΣ ΓΥΡΙΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΟΥΠΕΡ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΤΟ ΠΡΟΔΕΡΜ ΣΕ ΣΚΟΝΗ 2,5KG ΚΑΙ ΔΩΡΟ ΤΟ ΜΑΛΑΚΤΙΚΟ.ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΛΕΩ ΝΑ ΠΑΡΩ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

aggelike. έγραψε:

kuo to proderm den einai mazi me malaktiko, ksexwrista ta perneis, den periexei malaktiko

are mpella kala pou ta anakalipteis, den iksera kan tin uparxi tous

Άλλο εννοώ. Ότι από την παραπάνω συζήτηση βγαίνει το συμπέρασμα πως χρησιμοποιούμε είτε Προδέρμ απορρυπαντικό και Προδέρμ μαλακτικό είτε Αρκάδι απορρυπαντικό σκέτο. Ε; Βρήκα μια πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση για το θέμα, αν και τις τελικές απαντήσεις θα τις δώσει ο παιδίατρός μας (όταν τον βρούμε τέλος πάντων).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βασιλική, για κανένα παιχνιδάκι ή άμα ξεμείνεις από κάτι ή αν θέλεις να πλύνεις ντε και καλά κάτι επί τόπου. Και για τα δικά μας ρούχα έχω μια σκόνη για πλύσιμο στο χέρι να μας βρίσκεται, αν και όντως τη χρησιμοποιώ σπάνια!

Μαρία, έχω αγχωθεί απ' όταν μου το είπε, ναι. Εμείς ίδιες μέρες είμαστε όμως, οπότε ποτέ δεν ξέρεις. Θεωρητικά από τη στιγμή που μπαίνουμε στο μήνα μας ανά πάσα στιγμή μπορεί να έρθει. Εσύ έχεις αγχωθεί καθόλου; Είσαι σε φάση τελικών προετοιμασιών;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΥΚΛΑ,ΣΕ ΝΙΩΘΩ ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ!!!!!!!ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΣΥ ΕΧΕΙΣ ΕΝΑ ΑΓΧΟΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ(ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΚΑΙ ΑΛΛΟ)ΕΠΕΙΔΗ ΣΕ ΛΙΓΟ ΘΑ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΤΕ ΑΚΡΙΒΩΣ!!!!ΕΤΣΙ,ΑΚΡΙΒΩΣ..ΣΕ 1 ΜΗΝΑ..ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΤΟΝ ΠΕΛΑΡΓΟ!!!!!Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΙΓΜΕΣ ΠΟΥ ΝΙΩΘΩ ΑΓΧΟΣ,ΦΟΒΟ,ΠΑΝΙΚΟ...ΑΛΛΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΨΥΧΡΑΙΜΗ ΚΑΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΤΙΣ ΟΜΟΡΦΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΖΗΣΟΥΜΕ!!!ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΤΑ ΣΥΓΚΕΝΤΩΣΩ ΟΛΑ!!!ΕΧΩ ΕΤΟΙΜΑ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ,Η ΒΑΛΙΤΣΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΚΑΙ ΠΡΟΣΘΕΤΩ ΠΡΑΓΜΑΤΑ!!!ΑΠΟ ΒΔΟΜΑΔΑ ΘΑ ΠΑΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΝΥΧΤΙΚΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΩ ΣΤΗΝ ΚΛΙΝΙΚΗ,ΤΟ ΠΡΟΔΕΡΜ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΤΟΙΜΑΣΩ ΤΑ ΡΟΥΧΑΛΑΚΙΑ ΤΟΥ...ΕΣΥ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γύρισα από τα ψώνια και έλιωσα... Δεν μιλάω για απλή κούραση. Με το που μπήκα στο σπίτι πήγα στο κρεβάτι και ξανακουνήθηκα μετά από μισή ώρα...Πάει, δεν είμαι πια για πολλά πολλά :(

Τώρα κάθομαι και διαβάζω για απορρυπαντικά (άλλο ένα θέμα που δε βγάζεις άκρη)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ κι εγω κουραστικα, σιδερωσα και τα επαιξα!!!!

παραγγειλαμε τωρα πιτσα :blush:

τι γουρουνα που ειμαι...

αυριο θα βαψει ο αντρας μου και σημερα το σπιτι ειναι λιγο χαλια ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΧ,ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΤΙ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙΣ...!!!!!ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΡΩΩ ΠΙΤΣΑ ΟΛΗ ΜΕΡΑ,ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ!!!!!ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΝΗΣΤΕΥΩ Η ΔΟΛΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΦΑΩ...!!!!ΑΧ,ΤΥΧΕΡΟΥΛΑ....!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mk23 έγραψε:

ΑΧ,ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΤΙ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙΣ...!!!!!ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΡΩΩ ΠΙΤΣΑ ΟΛΗ ΜΕΡΑ,ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ!!!!!ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΝΗΣΤΕΥΩ Η ΔΟΛΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΦΑΩ...!!!!ΑΧ,ΤΥΧΕΡΟΥΛΑ....!!!!!!!

καλα μη φανταστεις... μαργαριτα τρωω ( σκετο τυρι)

και ο αντρας μου χτυπαει τις σπεσιαλ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...