Μετάβαση σε περιεχόμενο

poies perimenoume didimakia? Νο3


lena

Recommended Posts

vasiliki

Ο γιατρος αν και παραμενει ψυχραιμος θεωρει οτι το μικροτερο βαρος σε συνδυασμο με την ηχογενη εστια στην καρδουλα κλπ κλπ μπορει να σημαινουν κατι οχι πολυ καλο.

Για την ωρα παρακολουθηση με υπερηχους λοιπον και εχει ο Θεος. Απλα ηθελα να ξερω αν στα διδυμακια γενικως το βαρος ειναι περιπου το ιδιο καθολη τη διαρκεια της κυησης, γιατι στο τελος το ξερω οτι εχουν διαφορες και μισο κιλο ακομα. Ειναι διδυμακια σε διαφορετικους σακους να σημειωσω.

Σ ευχαριστω πολυ πολυ

:laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 722
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

mara ευχομαι να πανε ολα τελεια κ να μην ειναι τιποτα. Το βαρος εμενα επαιζε απο την αρχη αλλες φορες ηταν σχεδον ιδιο κ αλλες φορες ειχαν κ 100 γρ διαφορα κ τωρα εχουν παραπανω. Απλα ισως θα πρεπει να σου κανει πιο συχνα υπερηχους για να παρακολουθει την αναπτυξη τους. Σου ευχομαι παντως μεσα απο την καρδια μου να ειναι ολα τελεια.

Τι κανετε κοριτσακια μου? Ναταλακι κ Ευη που εισαστε?

εγώ ετοιμαζομαι οπως καταλαβαινετε κ σηκωθηκα κ στραβα σημερα μιας κ καποιος ηλιθιος αναισθητος βαραγε τηλ πρωι πρωι σημερα κ εχω σηκωθει με τα νευρα κορδονια. Καλα κ ο καιρος που ειναι σκατα δεν το συζητώ. Καθισα κ επλυνα κ τα καθισματακια που θα φερει ο αντρας μου μετα για να τα βγαλουμε τα μωρουλινια απο το μαιευτηριο κ εχω κατι λιγα μαζεμματα ακομα κ πιστευω να μην ξεχναω κατι θα ξαναμπω το μεσημερακι να σας χαιρετησω κ μετα το συντομοτερο δυνατον θα σαας ξαναγραψω. Α κ κοριτσακια που θα πατε στον γιατρο αυριο τα καλυτερα αποτελεσματα ευχομαι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

aliky μου να σου ζήσουν τα διδυμάκια σου!Όντως τα περιγράφεις όλα τόσο ωραία..Μακάρι έτσι να ναι για όλες μας...

zetoula με το καλό και εσύ,να χαίρεσαι την κορούλα σου και με το καλό να υποδεχθείτε τα αντράκια σας στο σπίτι..

Όσο για τις καούρες που έχεις αλλά και όποιο άλλο κορίτσι,έχω και γω και χτες η μάνα μου μου έδωσε να πιω μαγειρική σόδα σε λίγο νερό.Λίγο γλυφή η γεύση αλλά κορίτσια σώθηκα,ηρέμησαν τα μέσα μου που καίγονταν από το πρωί.Δοκιμάστε το ίσως πιάνει και σε σας...Φιλιά καλή συνέχεια στις υπόλοιπες.

Υ.Γ liontaraki και σε μας ήρθε το καροτσάκι προχθές το παραγγείλαμε από ιντερνετ και το βάλαμε στο παιδικό με αρκουδάκια μέσα και το κουνάμε με τον άντρα μου με βάρδιες..Νανουρίζουμε τα μωρά....Είδες υπάρχουν και χειρότερα...χα χα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα,

Ζετούλα να χαίρεσαι την κορούλα σου , να είναι πάντα υγειής, τυχερή και ευτυχισμένη, με εσένα μανούλα δεν έχει ανάγκη τίποτα.

Καλή ευκολία και σε σένα με το ταξίδι σου και μην το σκέφτεσαι πολύ πολύ, λίγες μέρες θα είναι. Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά και να τα πούμε σύντομα μόλις τακτοποιηθείς.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ. ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ; ΖΕΤΟΥΛΑ ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΥΠΟΜΟΝΗ, ΣΚΕΨΟΥ ΟΤΙ ΦΕΥΓΕΙΣ ΓΙΑ ΚΑΛΟ!!!! ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΟΝΑΚΙΑ ΧΑΜΗΛΑ ΚΑΙ ΑΥΡΙΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΩ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΘΑ ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΩ. ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΔΩ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΤΩΝ ΜΩΡΩΝ ΜΟΥ.

ΑΝΤΕ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΤΟ ΠΟΛΥ ΜΑΣ ΜΕΙΝΑΝΕ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα σε ολες κοριτσια!!!

ζετουλα να χαιρεσαι την κορακλα σου!!! να τα εκατοστησει και με το καλο και τα μωρακια σου!1!!!!

μαρα εκανες υπερηχο καρδιας εμβρυων????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vasiliki76

Ναι εκανα και εκει ειδαμε την ηχογενη εστια στο μικρο μας. Κατα τα αλλα τελεια τα εμβρυακια-απο καρδιολογικης αποψης- αλλα η ηχογενης εστια σε συνδυασμο με το μικροτερο βαρος και τα λιγο μικρα χερακια λενε οτι μπορει να σημαινει down. Και αντε τωρα να σκεφτεσαι αμνιοπαρακεντησεις...

:S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

MARAgr έγραψε:

vasiliki76

Ναι εκανα και εκει ειδαμε την ηχογενη εστια στο μικρο μας. Κατα τα αλλα τελεια τα εμβρυακια-απο καρδιολογικης αποψης- αλλα η ηχογενης εστια σε συνδυασμο με το μικροτερο βαρος και τα λιγο μικρα χερακια λενε οτι μπορει να σημαινει down. Και αντε τωρα να σκεφτεσαι αμνιοπαρακεντησεις...

:S

ευχομαι να μην ισχυει τιποτα απο ολα αυτα και να ειναι κατι ανωδυνο που διορθωνεται!!!

τωρα οσον αφορα την αμνιοπαρακεντηση στη βδομαδα που εισαι ειναι πιο δυσκολα..

το αποτελεσμα εαν την κανεις θα αλλαξει κατι για σενα οσον αφορα την εξελιξη της εγκυμοσυνης σου???

αν οχι, τοτε μην την κανεις και συνεχισε ψυχραιμη, σκεπτομενη παντα θετικα!!! ολα καλα θα πανε!!!

που εκανες υπερηχο καρδιας??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια γεια σας κι απο μενα!

ευχομαι σε ολες σας που πλησιαζετε με το καλο!

ζετουλα καλο ταξιδι και με το καλο να γυρισεις!να χαιρεσαι και την κορακλα!

μαρα κι εμενα τα δικα μου σε διαφορετικους σακους και γεννηθηκαν με μισο κιλο διαφορα. στους υπερηχους παντα απειχαν γυρω στα 200 γραμμαρια.ευχομαι να ειναι ολα καλα και να αγχωνεσαι τσαμπα.

αλικη να σου ζησουν! παντα γερα και με υγεια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

new mammy

Σ ευχαριστω πολυ! Ευχομαι να εξελιχθουν καλα τα πραγματα, τι να πω... και αυτη η διαφορα τους να μικραινει με τον καιρο...

vasiliki

τον υπερηχο καρδιας τον εκανα με μια καταπληκτικη γιατρο στο ι@σω. Δεν την ηξερα, μου τη συστησε ο γιατρος μου, αλλα μου φανηκε παρα παρα πολυ συμπαθητικη, προσεκτικη και καλη! Το ευρυμα να μην ειχαμε εντοπισει και θα την λατρευα...

;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια μου μπηκα να σας χαιρετησω προς το παρον σας υπερευχαριστω για τις ευχες κ να ξερετε οτι σας σκεφτομαι. Θα μπω συντομα να μαθω νεα σας τα φιλια μουυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

MARAgr έγραψε:

new mammy

Σ ευχαριστω πολυ! Ευχομαι να εξελιχθουν καλα τα πραγματα, τι να πω... και αυτη η διαφορα τους να μικραινει με τον καιρο...

vasiliki

τον υπερηχο καρδιας τον εκανα με μια καταπληκτικη γιατρο στο ι@σω. Δεν την ηξερα, μου τη συστησε ο γιατρος μου, αλλα μου φανηκε παρα παρα πολυ συμπαθητικη, προσεκτικη και καλη! Το ευρυμα να μην ειχαμε εντοπισει και θα την λατρευα...

;)

εκανα κι εγω στο παιδων, γι αυτο σε ρωτησα...

τελικα σκεφτεσαι να κανεις αμνιοπαρακεντηση???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κ απο μενα αν καθυστερημενα σημερα!!!

το πρωι πηγα για καρδιοτοκογραφημα.μπηκα στο μαιευτηριο μεσα εκει που γεννανε!αλλα ρε γαμωτο δεν γεννανε καμια γυναικα να χαζεψω λιγο!!!τι περιεργη που ειμαι!!

ακουσα τις καρδουλες μου για μια ωρα περιπου!του κου του κου συνεχεια!δοξα τω θεω ολα ειναι πολυ καλα.ουτε συσπασεις εχω ουτε τιποτα.ουφ!

αλλα το καταδιασκεδασα.ειχα παρει κ το περιοδικο παιδι κ νεοι γονεις κ χαζευα!

τωρα απλα περιμενω να ερθει η δευτερα!!

ζετουλα καλο ταξιδι.θα σου στειλω το τηλ μου σε πμ αν χρειαστεις κατι να με παρεις!κ να χαιρεσαι την κορουλα σου!

μαρα ευχομαι να πανε ολα καλα με τα μωρακια σου!

νιου μαμυ ολα καλα;τι κανουν τα σκατουλια;;;;

φιλακια!

σημερα θα παω κ κομμωτηριο.αρχιζω να κανω τις κουρες μου σιγα σιγα!να παιρνουν παραδειγμα οι κορες μου απο μενα!να γινουν κοκετες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αλίκη,να σου ζήσουν τα μωράκια σου! Η marsoupilami τι κάνει;

Έγινα κι εγώ μαμά την Πέμπτη! Στις 13.33 γεννήθηκε ο Κώστας και στις 13.34 ο Νίκος. Γέννησα με καισαρική και σε μια ώρα ήμουν στο δωμάτιο με τα μωρά στην αγκαλιά.

Κατά τη διάρκεια της καισαρικής δεν ένιωθα τίποτε από τη μέση και κάτω μόνο να μου ζουπάνε την κοιλιά. Προς το τέλος μ΄έπιασε πολύ η νάρκωση και για 2 ώρες έτρεμα σαν το ψάρι. Φοβηθήκαμε, γιατί δε μας είχαν πει ότι υπάρχει αυτή η παρενέργεια, αλλά γύρω στις 15.30 ήμουν μια χαρά. Η τομή βέβαια πονάει ακόμη, γιατί τραβάνε πολύ τα ράμματα.

Ο Κώστας γεννήθηκε 2.550 γρ και ο Νίκος 2.870. Κάναμε τις πρώτες εξετάσεις κι είναι μια χαρά τα παληκάρια μου. Γάλα δεν είχα τις πρώτες μέρες μόνο κάτι σταγόνες. Την τρίτη μέρα ήρθε το γάλα αλλά από την αρχή μου έδωσαν διπλή αντλία θηλασμού, για να ερεθίζεται ο αδένας. Νοικιάσαμε την ίδια από το φαρμακείο και 4-5 φορές τη μέρα βγάζω γάλα. Ο Νίκος έπιασε αμέσως το στήθος αλλά ο Κώστας μόλις χτες άρχισε να θηλάζει.

Τα μωρά είναι σχετικά ήσυχα αλλά μας βγάζουν την πίστη, όταν είναι να ρευτούν.

Η κούραση είναι πολλή αλλά η ευτυχία είναι περισσότερη! Βασικό είναι να υπάρχουν σταθερές θέσεις για τα πράγματα των παιδιών, για να μη χάνεται πολύτιμος χρόνος.

Σας ζάλισα με τα δικά μου.

Ζετούλα, καλό ταξίδι και με το καλό να δεις τα μωράκια σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vasiliki 76

Δεν ξερω τι να κανω με την αμνιοκεντηση...

Δεν μπορω να το σκεφτω μου κοβονται τα ποδια. Δεν μπορω να ξεχασω την προηγουμενη μου εμπειρια.

Η αληθεια ειναι οτι ειναι ο μονος τροπος να σαι πιο σιγουρη.

Ειπαμε για την ωρα να κανουμε πιο συχνους υπερηχους (καθε 2 εβδομαδες περιπου) και αν μας λυπηθει ο Θεος και οι ενδειξεις βελτιωθουν να μην κανουμε. Αν συνεχισουν οι ανησυχητικες ενδειξεις, ε τοτε ναι, δεν βλεπω αλλη λυση απο την αμνιοκεντηση.

Μπορει να γινει κατα την 32η βδομαδα αν και τα ολοκληρωμανα αποτελεσματα θελουν καιρο να βγουν και οι επιπλοκες μπορει να ναι μου πε ο γιατρος αρκετες. Ουσιαστικα δεν θελω να ρισκαρω και τα δυο μωρακια, αυτο φοβαμαι, αλλα τι να κανω?

Ο γιατρος μου δεν ειναι υπερ γιατι ουτως η αλλιως δεν επιτρεπεται η επιλεκτικη μειωση σε αυτες τις βδομαδες.

Φυσικα υπαρχουν καποιοι αλλοι γιατροι που τα κανουν ολα, αλλα δεν ξερω τι ειναι σωστο να γινει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου ζήσουν τα αντράκια σου έτσι γερά και δυνατά να ναι πάντοτε!Περιμένουμε εμπειρίες ανατροφής τώρα,όποτε έχεις χρόνο να μας γράφεις!Καλή ανάρρωση και σε σένα...

lilaloy έγραψε:

Αλίκη,να σου ζήσουν τα μωράκια σου! Η marsoupilami τι κάνει;

Έγινα κι εγώ μαμά την Πέμπτη! Στις 13.33 γεννήθηκε ο Κώστας και στις 13.34 ο Νίκος. Γέννησα με καισαρική και σε μια ώρα ήμουν στο δωμάτιο με τα μωρά στην αγκαλιά.

Κατά τη διάρκεια της καισαρικής δεν ένιωθα τίποτε από τη μέση και κάτω μόνο να μου ζουπάνε την κοιλιά. Προς το τέλος μ΄έπιασε πολύ η νάρκωση και για 2 ώρες έτρεμα σαν το ψάρι. Φοβηθήκαμε, γιατί δε μας είχαν πει ότι υπάρχει αυτή η παρενέργεια, αλλά γύρω στις 15.30 ήμουν μια χαρά. Η τομή βέβαια πονάει ακόμη, γιατί τραβάνε πολύ τα ράμματα.

Ο Κώστας γεννήθηκε 2.550 γρ και ο Νίκος 2.870. Κάναμε τις πρώτες εξετάσεις κι είναι μια χαρά τα παληκάρια μου. Γάλα δεν είχα τις πρώτες μέρες μόνο κάτι σταγόνες. Την τρίτη μέρα ήρθε το γάλα αλλά από την αρχή μου έδωσαν διπλή αντλία θηλασμού, για να ερεθίζεται ο αδένας. Νοικιάσαμε την ίδια από το φαρμακείο και 4-5 φορές τη μέρα βγάζω γάλα. Ο Νίκος έπιασε αμέσως το στήθος αλλά ο Κώστας μόλις χτες άρχισε να θηλάζει.

Τα μωρά είναι σχετικά ήσυχα αλλά μας βγάζουν την πίστη, όταν είναι να ρευτούν.

Η κούραση είναι πολλή αλλά η ευτυχία είναι περισσότερη! Βασικό είναι να υπάρχουν σταθερές θέσεις για τα πράγματα των παιδιών, για να μη χάνεται πολύτιμος χρόνος.

Σας ζάλισα με τα δικά μου.

Ζετούλα, καλό ταξίδι και με το καλό να δεις τα μωράκια σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια,

Λίλα, να σου ζήσουν τα παλικάρια σου, τα κατάφερες μία χαρά, το βάρος πολύ καλό, ούτε θερμοκοιτίδες!!! Εσύ και η Αλίκη μας δίνεται κουράγιο, μακάρι και η marsoypilami να τα πήγε τόσο καλά.

Μην ξεχάσετε να ανοίξετε καινούριο θέμα, μόλις ευκαιρήσετε, για να μην χαθούμε. Αν και από κατάλαβα και οι δυο τρέχετε και δεν προλαβαίνετε.

Πολλά φιλιά καλή ανάρρωση και σε σένα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ελα τα μωρακια να ερχονται!!!

λιλαλου να σας ζησουν!!!

καλε τι θρεφταρακια αγορακια εκανες!μπραβο καλη μου!

για δωσε οργανωτικες οδηγιες να ξερουμε!καθε ποση ωρα τα ταιζεις!θηλαζεις αποκλειστικα;εχω ακουσει οτι οταν αργουν να ρευτουν τα αφηνεις απλα τα βαζεις στο πλαι στο κρεβατακι τους για να μην κανουν γουλιτσες.ρωτα τον παιδιατρο σου.

κ τωρα που ειπα για παιδιατρο εχετε επιλεξει;λιλαλου οταν πηρες τα μωρα σπιτι ηρθε εκει ή πηγες εσυ;

φιλακια σε ολες;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σουλα σε ρωτησα κ χτες δεν θα το ειδες μαλλον.εσυ τι εχεις κανονισει για τη γεννα;ειματε πολυ κοντα στις μερες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LILALOY ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΟΥΝ ΤΑ ΑΝΤΡΑΚΙΑ ΣΟΥ!!!! ΑΠΟ ΒΑΡΟΣ ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΟΠΟΤΕ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΓΛΙΤΩΣΑΤΕ ΤΗ ΘΕΡΜΟΚΗΤΙΔΑ. ΝΑ ΕΙΣΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΙ!!!

ΜΑΡΑ ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΩΝΙΑ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑΤΕ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙΣ 2 ΥΓΙΕΣΤΑΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα!!!

lilaloy τι υπεροχα νεα!!!!! να σου ζησουν τα κουκλακια σου!παντα υγεια και τυχη να εχουν!!

μαρα εσυ την σκεφτεσαι την επιλεκτικη μειωση????

απο εκει ξεκινανε ολα...

θα σου ελεγα να σκεφτεσαι θετικα μονο!!! και για πολυ καλο υπερηχο θα σου προτεινα το εμβρυο στο κολωνακι, τον γιατρο παπαπαναγιωτου. πηγαινε να κανεις αν θες κι εκει εναν υπερηχο, ειναι κορυφη στη δουλεια του!

εγω εκει εκανα και ληψη τροφοβλαστης

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα,

Λιονταράκι σου απάντησα, αλλά μάλλον δεν το διάβασες. Σου έχουν πάρει τα μυαλά οι κούκλες σου. :laugh: :laugh: :laugh:

Σου έγραψα τα εξής:

Λιονταράκι, όσες φορές πήγα στο γιατρό δεν μου ανέφερε τίποτα, τώρα έχω ραντεβού την Πέμπτη, οπότε θα κάνω και καρδιοτοκογράφημα για να δούμε τι θα δείξει. Πάντως τις τελευταίες 2-3 μέρες άρχισαν να δυσκολεύουν τα πράγματα, λιγο πονάει η μέση μου, έχω κάτι πονάκια περιόδου, περισσότερες συσπάσεις. Τι να πω όσο πάει. Να δούμε τι θα μας πει ο γιατρός μεθαύριο.

Κορίτσια δεν έχω κάνει και τις ενέσεις κορτιζόνης, λέτε να πειράζει σε περίπτωση που γεννήσω στα κοντά? Ο δικός μου ο τρελογιατρός λέει μετά την 34η εβδομάδα δεν παίζει ρόλο, αλλά από ότι ακούω όλοι άλλοι γιατροί τις κάνουν μέχρι την 36η εβδομάδα.

Σήμερα το βράδυ που θα πάω, θα σου γράψω τι θα μου πει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σουλα στην κοσμαρα μου!δεν ειχα διαβασει μια ολοκληρη σελιδα!

το χασα το μυαλο μου κ που εισαι ακομα!!!αντε να μας πεις τα νεα σου το βραδυ!

ζετουλα που βρισκεσαι;ολα καλα στην πολη μας;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

aliky έγραψε:

φιλενάδες μου ΕΓΙΝΑ ΜΑΝΟΥΛΑ :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo:

ακόμη δεν το πιστεύω!!!!!!!!!!

είμαι σπίτι και τα δύο μου αγγελούδια κοιμούνται δίπλα μου!

όλα πήγαν τέλεια. η μπεμπούλα μας γεννήθηκε 2220 και ο μπέμπης μας 2760! κανένα δεν χρειαστηκε θερμοκοιτίδα. είναι δύο υγειέστατα και πανέμορφα αγγελούδια. είναι σχετικά ήσυχα, ειδικά ο μπέμπης. η μπέμπα είναι πολύ χαδιάρα και τσαχπίνα, θέλει όλο αγκαλίτσες! αχ,είμαι τόσο ευτυχισμένη!!!!!

η καισαρική είναι λίγο δύσκολη τις πρώτες 3 μέρες κυρίως αλλά μετά τα πράγματα φτιάχνουν αρκετά γρήγορα. επίσης δυσκολεύομαι ακόμη πολύ με το γάλα γιατί αρχικά μου πέτρωσε αλλά το παλεύω ακόμη.

ελπίζω να πάνε σε όλες σας το ίδιο καλά τα πράγματα και σύντομα να ανταλλάσουμε νέα για τα μωράκια μας!δεν πρόλαβα να διαβάσω τα νέα σας γιατί ακόμη είμαστε σε κατάσταση πανικού μέσα στο σπίτι. είδα μόνο ότι η ζετούλα φεύγει για πάτρα, με το καλό!!!!!!!!!!!!

η λιλαλού γέννησε? η marsoupilami τί κάνει?

κορίτσια ευχαριστώ πολύ για τη συμπαράσταση και την παρεούλα που μου κρατήσατε τόσο καιρό, όποτε μπορώ θα μπαίνω να τα λέμε αν και δεν μου αφήνουν πολύ χρόνο τα ζουζουνάκια μου!

Αλίκη είσαι πολύ τυχερή!!! Να είσαι πάντα ευτυχισμένη με τα μωρούλια σου!!!! Θέλουμε όμως όποτε μπορείς να μας πείς περισσότερες λεπτομέρειες για την εμπειρία σου...Όποτε βρείς χρόνο έτσι; Εννοείτε οτι δεν σε πιέζουμε. :silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

lilaloy έγραψε:

Αλίκη,να σου ζήσουν τα μωράκια σου! Η marsoupilami τι κάνει;

Έγινα κι εγώ μαμά την Πέμπτη! Στις 13.33 γεννήθηκε ο Κώστας και στις 13.34 ο Νίκος. Γέννησα με καισαρική και σε μια ώρα ήμουν στο δωμάτιο με τα μωρά στην αγκαλιά.

Κατά τη διάρκεια της καισαρικής δεν ένιωθα τίποτε από τη μέση και κάτω μόνο να μου ζουπάνε την κοιλιά. Προς το τέλος μ΄έπιασε πολύ η νάρκωση και για 2 ώρες έτρεμα σαν το ψάρι. Φοβηθήκαμε, γιατί δε μας είχαν πει ότι υπάρχει αυτή η παρενέργεια, αλλά γύρω στις 15.30 ήμουν μια χαρά. Η τομή βέβαια πονάει ακόμη, γιατί τραβάνε πολύ τα ράμματα.

Ο Κώστας γεννήθηκε 2.550 γρ και ο Νίκος 2.870. Κάναμε τις πρώτες εξετάσεις κι είναι μια χαρά τα παληκάρια μου. Γάλα δεν είχα τις πρώτες μέρες μόνο κάτι σταγόνες. Την τρίτη μέρα ήρθε το γάλα αλλά από την αρχή μου έδωσαν διπλή αντλία θηλασμού, για να ερεθίζεται ο αδένας. Νοικιάσαμε την ίδια από το φαρμακείο και 4-5 φορές τη μέρα βγάζω γάλα. Ο Νίκος έπιασε αμέσως το στήθος αλλά ο Κώστας μόλις χτες άρχισε να θηλάζει.

Τα μωρά είναι σχετικά ήσυχα αλλά μας βγάζουν την πίστη, όταν είναι να ρευτούν.

Η κούραση είναι πολλή αλλά η ευτυχία είναι περισσότερη! Βασικό είναι να υπάρχουν σταθερές θέσεις για τα πράγματα των παιδιών, για να μη χάνεται πολύτιμος χρόνος.

Σας ζάλισα με τα δικά μου.

Ζετούλα, καλό ταξίδι και με το καλό να δεις τα μωράκια σου

Να σου ζήσουν lilaloy τα μωράκια σου!!! Να είναι γερά και καλή λοχεία να έχεις! Έχουμε ανοίξει θεματάκι με "εμπειρίες τοκετού"...το είπα και στην Αλίκυ. Θα ήταν πολύ χρήσιμο για μας τις διδυμομανούλες να μας λέγατε με λεπτομέρειες την ιστορία σας....

Και πάλι να σου ζήσουν! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...