Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αποθήκευση μητρικού γάλακτος κορίτσια βοήθεια


Μαρια Σ.

Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια όπως πολλές μπορει αν διαβάσατε τις προηγούμενες μέρες είναι η δευτερη μου εβδομάδα στη δουλεάι μετα τη γέννα. ο μπέμπης μου είναι στον 5ο μήνα. οταν είμαι στη δουλεία του δίνουμε γάλα που βγάζω με το θήλαστρο. μπορείτε να με ενημερώσετε τι να κάνω για να αποθηκευσω γάλα στην καταψυξη γιατι φοβάμαι ότι κάποια μέρα που δεν θα μπορέσω να βγάλω το μωρό θα μείνει νηστικό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το γαλα διατηρειτε στην καταψυξη εως 60 μηνες, μπορεις να το αποθηκευεις σε πλαστικα ειδικα μπουκαλακια η σακουλακια..τα μπουκαλακια συμφαιρουν περισσοτερο.

Θα τα βρεις στα φαρμακεια και σε μεγαλα καταστηματα με ειδη μπεμπε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΟΤΑΝ ΔΗΛΑΔΗ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΔΩΣΩ ΣΤΟ ΜΩΡΟ ΤΟ ΒΓΑΖΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΩΡΕΣ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΤΑΨΥΨΗ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΠΑΓΩΣΕΙ Η ΤΟ ΒΑΖΩ ΣΤΟ ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΤΟ ΒΡΑΖΩ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΑ ΕΙΔΙΚΑ ΚΥΠΕΛΛΑΚΙΑ ΠΟΣΟ ΣΤΟΙΧΙΖΟΥΝ ΞΕΡΕΙΣ???

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το καλυτερο ειναι να το βγαζεις απο την προηγουμενη στην ψυξη για να ξεπαγωσεις εκει,εγω ειχα μπουκαλακια της ьmedela Που τα εβαζα κατευθειαν στο θηλαστρο, νομιοζω τα 3 ειχαν 10 ευρω..εχει και η avent που ειναι 10 κυπελακια με αεροστεγες καπακι στα 18 ευρω νομιζω- πηρε μια φιλη μου προσφατα- αυτα μετα τα ξανααποστειρωνεις και τα χρισημοποιεις.

Αλλα αν σε βολευει καλυτερα μπορεις να τα αποθηκευεις κατευθειαν σε μικρα πλαστικα μπιμπερο που κελινουν αεροστεγος, και μετα απλα να βαζεις τη θηλη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σου Μαράκι Σ.,

νομίζω οτι μπορώ να σε βοηθήσω με τη φύλαξη χωρίς κόπο αλλά με τρόπο! Εγώ γέννησα πριν 20 ημέρες και λόγω οτι ο μικρός μπήκε θερμοκυττίδα μου είπαν απο το νοσοκομείο να φυλάω το γάλα μου στην κατάψυξη και να το πηγαίνω στα επισκεπτήρια ώστε να του το δίνουν. Ενώ είχα πάρει το σετ φύλαξης της chicco μου είπαν από το νοσοκομείο οτι ο πιο εύκολος τρόπος είναι να το βγάζω με το θήλαστρο, να το βάζω σε ουροσυλλέκτες και κατευθείαν κατάψυξη. Πήγα λοιπόν στο φαρμακείο και πήρα 50 ουροσυλλέκτες :S, τους πήγαινα το γάλα και του το έδιναν! Το ίδιο κάνω και τώρα που τον έχω σπίτι μιας και πρέπει να τρώει 90 γραμ. τη φορά και δε θέλει η παιδίατρος να τον βάλω στο στήθος γιατί δεν μπορούμε να ξέρουμε πόσο τρώει! Από την κατάψυξη θέλει 2-3 ώρες εκτός για να ξεπαγώσει και μετά το βάζω στο θερμαντήρα απλά για να ζεσταθεί λίγο!

Εμένα με έχει βοηθήσει πολύ αυτή η λύση γιατί δε χρειάζεται ούτε αποστείρωση ούτε τίποτα (μιας και οι ουροσυλλέκτες είναι αποστειρωμένοι)και έτσι το χρησιμοποιώ κα μετά τον πετάω.

Ελπίζω να σου φανεί και σε έσενα χρήσιμη αυτή η λύση!

Φιλικά

Μαρία

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και εγώ γύρισα στη δουλεια οταν η μικρή μου ήταν 4μιση μηνών.

εχω φτιαξει λοιπόν τράπεζα γάλακτος στην κατάψυξη.το αποθηκεύω σε σακουλάκια μηρτικού γάλακτος από το φαρμακείο, τα βγάζω από την κατάψυξη το προηγούμενο απόγευμα και το πρωί της το θερμαίνει η γιαγιά στον θερμαντήρα.

στην κατάψυξη διατηρείται 3-6 μήνες (ανάλογα την ψύξη) και στη συντήρηση μέχρι 48 ώρες.

καλή επιτυχία και κουράγιο με τις αντλήσεις ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!!

Οι ουροσυλλέκτες είναι εντελώς ακατάλληλοι για τη συντήρηση μητρικού γάλακτος.

Περιέχουν χημικά και δεν είναι κατασκευασμένοι για να συντηρούν τρόφιμα. Μπορεί να είναι αποστειρωμένοι αλλά ΔΕΝ είναι ασφαλείς.

Επιπλέον κατά την αποστείρωσή τους για 2η φορά με τις θερμοκρασίες που αναπτύσονται πιθανώς να απελευθερώνουν βλαβερές ουσίες

mdion επειδή καταλαβαίνω πως θέλεις το καλύτερο για το μωράκι σου μπορείς να χρησιμοποιείς απλά γυάλινα βαζάκια για το γάλα. Τα αποστειρώνεις απλά και τα γεμίζεις με το πολύτιμο γαλατάκι σου.

Αν δεν πείθεστε μπορείτε να κάνετε μια έρευνα στο internet σχετικά. Οι παιδίατροι και οι νοσοκόμες στις μονάδες τα συνιστούν αλλά δυστυχώς δεν έχουν ιδέα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mdion έγραψε:

Ενώ είχα πάρει το σετ φύλαξης της chicco μου είπαν από το νοσοκομείο οτι ο πιο εύκολος τρόπος είναι να το βγάζω με το θήλαστρο, να το βάζω σε ουροσυλλέκτες και κατευθείαν κατάψυξη. Πήγα λοιπόν στο φαρμακείο και πήρα 50 ουροσυλλέκτες :S,

Eχω διαβασει απο την Αγλαια πως οι ουροσυλλεκτες δεν ειναι καταλληλο σκευος για αποθηκευση γαλακτος....

μου φαινεται πολυ περιεργο να το προτεινουν γιατροι :blink::blink::blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

lovie έγραψε:

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!!

Οι ουροσυλλέκτες είναι εντελώς ακατάλληλοι για τη συντήρηση μητρικού γάλακτος.

Περιέχουν χημικά και δεν είναι κατασκευασμένοι για να συντηρούν τρόφιμα. Μπορεί να είναι αποστειρωμένοι αλλά ΔΕΝ είναι ασφαλείς.

Επιπλέον κατά την αποστείρωσή τους για 2η φορά με τις θερμοκρασίες που αναπτύσονται πιθανώς να απελευθερώνουν βλαβερές ουσίες

mdion επειδή καταλαβαίνω πως θέλεις το καλύτερο για το μωράκι σου μπορείς να χρησιμοποιείς απλά γυάλινα βαζάκια για το γάλα. Τα αποστειρώνεις απλά και τα γεμίζεις με το πολύτιμο γαλατάκι σου.

Αν δεν πείθεστε μπορείτε να κάνετε μια έρευνα στο internet σχετικά. Οι παιδίατροι και οι νοσοκόμες στις μονάδες τα συνιστούν αλλά δυστυχώς δεν έχουν ιδέα...

με προλαβες γεμιστουλα κ με τρομαξες με το προσοχη σου!!!!! :P :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα... Εγω ειχα παρει τις avent 10 κουτακια με καπακι και ειχαν και δυο εξτρα καπακια που αν ειχες μπιμπερο αβεντ εβαζες κατευθειαν πανω στομιο του , Ετσι γλυτωνες την αποστειρωση του μπιμπερο. Θα συμφωνησω με τους ουροσυλλεκτες οτι δεν ειναι καταλληλοι για τροφιμα , μπορει να ειναι ευκολο μεν γιατι δεν τα αποστειρωνεις αλλα ακαταλληλο δε.

Καλο κουραγιο με τις αντλησεις και να σου ζησει το μωρακι σου. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια με προβληματίσατε πολύ με τους ουροσυλλέκτες! Θα πάρω την παιδίατρο να δω τι θα μου πει αλλά λέω να πάω μια βόλτα στο φαρμακείο ή στο Λητώ και να πάρω συμπληρωματικά μπουκάλια για φύλαξη! Κρίμα γιατί έχω 12 ουροσυλλέκτες στην κατάψυξη και θα πρέπει να πάνε για πέταμα! Α, και αν χρειαστείτε ουροσυλλέκτες πείτε μου να σας στείλω :P !

Ευχαριστώ και πάλι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστώ κορίτσια θα πρεπει να φτιαξω και γω τραπεζα ομως βρε κοριτσια πως καταφέρατε να τη φτιαξετε οταν δινεται και στο μωρο εβγαλα και θεμα τετοιο μπας και με βοηθήσει καποια κοπελα γιατι εχω αγγχωθεί επειδη δεν έχω πολύ γάλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοιτα την φτιαχνεις οσο εισαι σπιτι γιατι μετα δυσκολα.

Να φροντιζεις ομως να εχει και μικρες μεριδες γαλα περιπου των 50 μλ...και να δοκιμασεις αν πινει αποψηγμενο γαλα, θα ζοριστεις λογο στην αρχη αλλα μετα θα στρωσουν τα πραγματα...ειστα ηδη 4,5 μηνων και σε λιγο θα μπουν και καποιες στερεες τροφες οποτε θα τα καταφερεις

εμενα δεν επινε κατεψηγμενο μονο στην συντηρηση και επρεπε καθε μερα να του εχω τα γευματα του, ηταν τριων μηνων οταν γυρησα στην δουλεια...ζωριστικα αρκετα αλλα ΟΚ..

Εκτος απο τα πλαστικα μπουκαλακια της μεντελα στα οποια αντλουσα απεθυειας γιατι προσαρμοζοταν στο θηλαστρο μου μετα το γαλα το εβαζα σε μικρα γυαλινα μπιμπερο της κικο.

δεν ξερω κατα ποσο αυτα μπορουν να μπουν στην καταψυξη χωρις να σπασουν αλλα ειναι μια καλη και οικονομικη λυση

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...