Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μαρτυρικα... ειναι απαραιτητα???


frapedia72

Recommended Posts

Βανια... δυστυχως πολλα πραγματα εχουν χασει το νοημα τους και σιγουρα ενα απο αυτα ειναι τα διαφορα θρησκευτικα μυστηρια (για το ποιος φταιει γι αυτο ειναι μεγαλη συζητηση)

γιωργια... τι ειναι τα σταυρωματα???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν νομιζω οτι ξεφεύγουμε ,ρωτησα και τη γιαγια μου που ειναι 80 χρονών και ποτε στα 80 της χρονια (άντε 75 γτ πες τα πρωτα 5 τι να θυμάται) δεν ειχε δει ή ακουσει γ μαρτυρικά...η Γιωργία μιλησε πολυ ορθά ,καθε τοπος και έθιμο!!!

εγώ στην κορη μου μα και στην βαπτιστιρα μου περσι δεν στολισαμε ,λιγα λουλουδακια στην κολυμβήθρα και αυτό αφού ρώτησα τον παπά της Εκκλησίας και μου εδωσε την άδεια,δεν επικροτώ ούτε κατηγορώ τις επιλογές του καθε γονιου -νονού στο θέμα αυτό ,σημασία εχει οτι το μωρο γινεται Χριστιανός Ορθόδοξος (κατ επιλογη των γονέων) ,ο καθενας επιλεγει να το βιώσει με τον τρόπο και το μέσο που του αρέσει...

αλήθεια Γιωργία για πε ,τι ειναι τα σταυρώματα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θέλω να γίνω μαμά! έγραψε:

Τι είναι τα μαρτυρικά;

κατι σταυρουδακια με κορδελιτσα συνηθως τα καρφιτσωνουν σε μερικούς καλεσμενους στην αρχ΄ξ του μυστηρίου νομίζω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνώ απόλυτα!

Καθε τόπος έχει τα ήθη και τα έθιμα του!

Το βέβαιο είναι οτι η απόφαση είναι δική σου.

Μπορεί να αποφασίσεις εσύ αν θα κάνεις ή όχι.

Εγω - από Θεσσαλονίκη - στη βάπτιση του γιου μου δεν έκανα,το θεώρησα περιττό και η αλήθεια είναι οτι πλεον σπάνια τα συναντάς.

Καλώς ή κακώς είναι αλλο θέμα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

sthn baftish tou manwlh eixa .

apo paidi ta blepw se baftiseis ,kai eimai apo thessalia .

kai apo thn kabala pou einai o antras mou kai ekei bazoun ,den einai kati agnosto .

o kathenas kanei oti thelei .

egw hthela kai eixa ,exw paei se baftish pou den eixane alla oute pou to skeutika .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι (ζουμπουλια απο το παρα πεντε)!!!!!

δεν ξερετε τι ειναι τα σταυρωματα????????? :P:P:P:P

Λοιπον με λιγα λογια αφου το παιδι βαπτιστει και του βαλουν τα ρουχαλακια του πριν το δωσουν στο νονο ή τη νονα του βαζουν (του νονου ή της νονας) μια κορδελα μεταξωτη λευκη ή μπεζ στο λαιμο (φανταστητε οταν καποιος σπαει το χερι του δεν του βαζουν μια κορδελα για να κραταει το σπασμενο χερι με το γυψο? ε κατι τετοιο αλλα πιο μακρια και μεγαλη) και ο παπας δινει στην νονα το παιδι αγκαλια αφου το περασει μεσα απο την κορδελα νοητα δηλαδη η νονα κρεμαει το παιδι στο λαιμο της! Αφου η νονα παει το παιδι να προσκυνησει το δινει στην μαμα και βγαζει την κορδελα απο το λαιμο της! Απο δω και περα υπαρχουν δυο τροποι να λυθουν τα σταυρωματα (τα λεμε ετσι γιατι ο παπας κανει κομπους σταυρωτους στο πανω μερος της κορδελας για να την κρεμασει στη νονα) ο ενας τροπος ειναι αμεσως μετα το μυστηριο η νονα να λυσει τους κομπους της κορδελας και να ολοκληρωθει το μυστηριο και ο αλλος τροπος ειναι να μην λυθουν την ιδια μερα αλλα οι γονεις να καλεσουν τους νονους στο σπιτι τους με φιλους και συγγενεις να φανε να πιουνε και εκει η νονα να λυσει τα σταυρωματα! Εδω στην Κρητη και ιδιαιτερα εξω απο τις πολεις προτιμουν τον δευτερο τροπο για να γινει και δευτερο γλεντι! Μην με ρωτησετε αν εμεις τα λυσαμε την ιδια μερα! Ο αντρουλης μου επειδη ειναι του γλεντιού θα τα λυσουμε το Σεπτεμβρη που μας ερχετε για να κανει γλεντι με λυρες, χορους κλπ!!! :laugh: :laugh: Συγνωμη αν σας κουρασα με το μεγαλο ποστ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εγώ ΠΟΤΕ δεν έχω πάει σε βάφτιση και να μη δω μαρτυρικά...Πάντα έχουν...Συμβολίζει ότι οι καλεσμένοι ήταν μάρτυρες στη βάφτιση..

Δέχομαι ότι μπορεί να μην υπαρχουν σε κάποιες περιοχές, αλλά δε δέχομαι τις έννοεις μόδα και περιττά έξοδα...Δηλαδή τα μπαλόνια, τα ζαχαρωτά και οι στολισμοί αποτελούν στοιχεία του μυστηρίου και δεν είναι περιττά έξοδα;;;;;

Ο καθένας κάνει ό,τι νομίζει..

Frapedia μου αν δε θες μη βάλεις...Συζήτησέ το πάντως τόσο με τον ιερέα όσο και με τους νονούς...

Γιωργία μου εγώ δεν έχω δει ποτέ και δεν έχω ξανακούσει για τα σταυρώματα, όμως φαντάζομαι ότι θα είναι ωραία η σκηνή όπως την περιγράφεις...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γιωργια έγραψε:

ιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι (ζουμπουλια απο το παρα πεντε)!!!!!

δεν ξερετε τι ειναι τα σταυρωματα????????? :P:P:P:P

Λοιπον με λιγα λογια αφου το παιδι βαπτιστει και του βαλουν τα ρουχαλακια του πριν το δωσουν στο νονο ή τη νονα του βαζουν (του νονου ή της νονας) μια κορδελα μεταξωτη λευκη ή μπεζ στο λαιμο (φανταστητε οταν καποιος σπαει το χερι του δεν του βαζουν μια κορδελα για να κραταει το σπασμενο χερι με το γυψο? ε κατι τετοιο αλλα πιο μακρια και μεγαλη) και ο παπας δινει στην νονα το παιδι αγκαλια αφου το περασει μεσα απο την κορδελα νοητα δηλαδη η νονα κρεμαει το παιδι στο λαιμο της! Αφου η νονα παει το παιδι να προσκυνησει το δινει στην μαμα και βγαζει την κορδελα απο το λαιμο της! Απο δω και περα υπαρχουν δυο τροποι να λυθουν τα σταυρωματα (τα λεμε ετσι γιατι ο παπας κανει κομπους σταυρωτους στο πανω μερος της κορδελας για να την κρεμασει στη νονα) ο ενας τροπος ειναι αμεσως μετα το μυστηριο η νονα να λυσει τους κομπους της κορδελας και να ολοκληρωθει το μυστηριο και ο αλλος τροπος ειναι να μην λυθουν την ιδια μερα αλλα οι γονεις να καλεσουν τους νονους στο σπιτι τους με φιλους και συγγενεις να φανε να πιουνε και εκει η νονα να λυσει τα σταυρωματα! Εδω στην Κρητη και ιδιαιτερα εξω απο τις πολεις προτιμουν τον δευτερο τροπο για να γινει και δευτερο γλεντι! Μην με ρωτησετε αν εμεις τα λυσαμε την ιδια μερα! Ο αντρουλης μου επειδη ειναι του γλεντιού θα τα λυσουμε το Σεπτεμβρη που μας ερχετε για να κανει γλεντι με λυρες, χορους κλπ!!! :laugh: :laugh: Συγνωμη αν σας κουρασα με το μεγαλο ποστ!

ααααααααααααααααα πολυ ωραιο ρε συυυυυυυυυυ

συγκινητικοοοοοοοο εθιμο!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μααααλλλιιισστττααααα..δηλαδη ο τζερτζελες που ηθελε να κανει η συμπεθερα στην βαφτηση την δευτερη που ο καταγιετε απο Κρητη αυτο ηταν...

γιατι πηγε η γυναικα να κανει κατι αλλα την μαζεψε αρων αρων ο γιςο της..

υηποχην η βαφτηση εγινε 15Αυγουστο την Πορταρια Πηλιου..ε ρε γλεντια που εχασα....

Παντως εμεις στην δικη μας βαφτηση του Χριστοφορυ δεν ειχαμε σχεδον καθολου στλισμους..μοτο η κολυμπιθρα ειχε μερικες κορδελες..δενμα αφισε ο παπας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

zaxarenia: τελεια!!!!!! αχχχ γιαυτο ειμαι ερωτευμενη με την κρητη!!!!

τα χανια ειναι η δευτερη πολη που θα ηθελα να ζω, μετα τη θεσσαλονικη φυσικα!!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οντως και στη μαργαριτα δε τα εβαλε καν τα κερια στην κολυμπηθρα...

ουτε μας τα ζητησε...

τα χω ετσι και στολιζουν το δωματιο :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ!ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΑ ΜΑΡΤΥΡΙΚΑ ΤΑ ΕΧΩ ΔΕΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΒΑΦΤΙΣΕΙΣ!ΑΛΛΑ ΘΑ ΓΙΝΩ ΝΟΝΑ ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΤΩΡΑ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Η ΚΟΥΜΠΑΡΑ ΜΟΥ ΟΤΙ ΔΕ ΤΟ ΣΥΝΙΘΗΖΟΥΝ!ΚΑΘΕ ΤΟΠΟΣ ΕΧΕΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμεις μαρτυρικα ειχαμε... και στα δικα μας μερη τα θεωρουν απαραιτητα ακριβως για το λογο που λετε, να συμβολιζουν οτι οι παρεβρισκομενοι ηταν μαρτυρες του μυστηριου!

Αυτο το Κρητικο εθιμο με την κορδελα και τους κομπους πολυ μου αρεσε!!!

Αλλα τα κερακια που βαζουν στην κολυμπηθρα κοντεψαν να μη μας βγουν σε καλο. Οριστε γιατι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ρε κοιτσια δνε ειναι εθιμο ειναι στην ιεροτελεστεια της βαφτισης αυτο πρπεπει να ειναι κατανοητο τωρα αν καποιοι αγνοουν σημαντικα στοιχεια της βαφτισης σε λιγοθα πον οτι και ο Σταυρος ειναι προαιρετικος .Αν ρωτησετε στην ιερα Μητροπολη θα σας πει τι ακριβως σημαινει και μαλιστα δνε χρειαζετε να εχουν σχεδια τωρα το εκαναν οι εμποροι για το κερδος .

Τ ηθη και τα εθιμα ενος τοπου ειναισ εβαστα αλλα αλλο εθιμα και ηθη και αλλο τι λεει το πρωτοκολο της βαφτισης

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...