Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μαρτυρικα... ειναι απαραιτητα???


frapedia72

Recommended Posts

Εχω να κανω μια ερωτηση... ειναι απαραιτητο να κανει καποιος μαρτυρικα?

στη βαπτιση της μαργαριτας πχ δεν ειχα...

μηπως τελικα ειναι και αυτα μοδα? :dry::dry::dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

frapedia72 έγραψε:

Εχω να κανω μια ερωτηση... ειναι απαραιτητο να κανει καποιος μαρτυρικα?

στη βαπτιση της μαργαριτας πχ δεν ειχα...

μηπως τελικα ειναι και αυτα μοδα? :dry::dry::dry:

Καλημέρα ,

Από την προσωπική μου εμπειρία , στις βαφτίσεις που έχω πάει , υπήρχαν σε όλες μαρτυρικά. Αλλά και εγώ όταν έγινα νονά είχα πάρει μαρτυρικά.

Βέβαια ο καθένας κάνει ότι θέλει στη βάφτιση του δικού του παιδιού.

Δεν νομίζω να είναι μόδα , γιατί τα θυμάμαι από παιδί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι αυτο νομιζω και εγω ,μου εχουν πει γενικα οτι ειναι εθιμο των νοτίων ,εγω το θεωρω μοδα ...εδω πανω ποτε δεν εδιναν τετοια πραγματα παρα τα τελευταια χρονια ...και εγω τα πεταω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

frapedia72 έγραψε:

εγω παντως σα καλεσμενη τα πεταω....

Δεν έχεις άδικο !!! Κι εγώ τα πετάω εκτός από ένα βραχιολάκι που μου είχαν δώσει μια φορά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν ειναι μοδα ειναι συμβολικο ...οτι οι παριστάμενοι στο μυστήριο

ήταν μάρτυρες στο γεγονος αυτο!!! αν το λεω καλα!!! Το λεει και η ιδια η λεξη!

Τωρα μοδα εχουν γινει τα κλαπατσιμπανα που βαζουν πανω στα σταυρουλακι αυτα!!! Ε οπου βαλει γυναικα το χερι της!!!! :silly: :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

savropinguinos έγραψε:

ναι αυτο νομιζω και εγω ,μου εχουν πει γενικα οτι ειναι εθιμο των νοτίων ,εγω το θεωρω μοδα ...εδω πανω ποτε δεν εδιναν τετοια πραγματα παρα τα τελευταια χρονια ...και εγω τα πεταω!

Πες τα χρυστοστομη!!!!! :woohoo: :woohoo: :woohoo:

οποτε αναφερω τι κανουμε εμεις επανω, ολοι εδω κατω με λενε κομπλεξικια!!! :angry::angry::angry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οχι τζενακι!!!! μη με παρεξηγεις!!!! δεν εννοουσα εσενα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ηταν γενικη παρατηρηση γιατι ως σαλονικια στην αθηνα πολλες φορες στις συζητησεις με τους γνωστους αναφερω τις συνηθειες της θεσσαλονικης και τους εχω πρηξει!!!!

σε παρακαλω προς θεου, μη νομιζεις οτι αναφερομαι σε σενα!!!!!!!

αλλωστε γιαυτο ανοιξα το θεμα για να μου πειτε τη γνωμη σας!!!!!

φιλια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ειχα παει σε μια βαπτιση το 2008 στην χαλκιδικη και

επειδη η νονα ηταν απο τα μερη μας (Πελοποννησο) και ειχε

παρει μαρτυρικα...πηγαινα εγω να τους τα καρφιτσωσω και

τα κοιτουσαν σαν ουφο!!! Πολυ γελιο...ισως δεν υπαρχει

το εθιμο στον Βορρα!!!! :) Τι να πω!!!

Η κοπελα ρωταει αν πρεπει να βαλει μαρτυρικα

οχι τι τα κανετε μετα βρε κουτουλια (με την καλη εννοια)!!!!!! :P

Παντως σταυρουλακι δεν θα πετουσα με τιποτα !

ποτε βαπτιζεις φραπεδια???????

(πω πωωωωωωωω να χα ενα σπεσιαλ φραπεδακιιιιιιιιιι)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

frapedia72 έγραψε:

οχι τζενακι!!!! μη με παρεξηγεις!!!! δεν εννοουσα εσενα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ηταν γενικη παρατηρηση γιατι ως σαλονικια στην αθηνα πολλες φορες στις συζητησεις με τους γνωστους αναφερω τις συνηθειες της θεσσαλονικης και τους εχω πρηξει!!!!

σε παρακαλω προς θεου, μη νομιζεις οτι αναφερομαι σε σενα!!!!!!!

αλλωστε γιαυτο ανοιξα το θεμα για να μου πειτε τη γνωμη σας!!!!!

φιλια

Πω πω , νιώθω τόσο χαζή (μπορεί και να είμαι) αυτό είναι το (πάνω-κάτω).

Θεσσαλονίκη - Αθήνα.

Πάντως το εννοώ. Αν μιλάμε για την Βάφτιση του δικού σου παιδιού , εσύ αποφασίζεις το τι θα κάνεις και οι κουμπάροι ως ένα βαθμό.

Και εξάλλου αφού είσαι από Θεσσαλονίκη τι άλλες συνήθειες θα έχεις εκτός από αυτές!!!Πάλι δεν το καταλάβαίνω αυτό.

Δηλαδή οι άλλοι δεν έχουν παράλογες συνήθειες;;; ή λογικές για κείνους που στους άλλους όμως φαίνονται παράλογες!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλα βρε τζεννυ εσυ τωρα γτ παρεξηγηθηκες,δεν αναφεροταν ουδεις σε εσενα...Φραπεδια εγω που βαπτισα την βαπτιστικια μου περσι δεν εκανα και δεν εκανα ουτε στην δικια μου περσι,τι να σε πω ρε φιλλλλεναδα ,οτι τραβαει η ψυχη σου κανε ,εμενα τραβαει ενα σαντουιτς με γυρο αυτη τη στιγμη ,αφου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και για μας εδω στην Κρητη ειναι απαραιτητα! Δεν εχω παει ποτε σε βαπτιση και να μην υπαρχουν μαρτυρικα! Απο τα λιγα που ξερω ειναι οτι συμβολιζουν την μαρτυρια των παρεβρισκομενων για το μυστηριο! Εγω να σας πω την αληθεια δεν τα πεταω ποτε απλα εχω μια μικρη μπιζουτιερα και τα βαζω εκει! Επισης τα μαρτυρικα ειναι υποχρεωση του νονου και οχι των γονιων!

Φραπεδια μου να σου ζησει το παιδακι σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω εγινα νονα 2 φορες, μια θεσσαλονικη και μια στο πηλιο...και τις δυο φορες δεν ειχαμε μαρτυρικα..γιατι κανεις δεν μας ειπε οτι χρειαζονται...ουτε στο καταστημα που πηραμε τα βαφτηστικα μας τα προτειναν..και δεν τα ζητησαμε..

Στην δικη μας δεν θυμαμαι αν ειχαμε...πραγματικα δεν θυμαμαι.

Και σε οσες βαφτησεις εχω παει..σε καποιες ειχε σε καποιες οχι..παντως εκτος απο ενα πολυ ομορφο με σταυρουδακι απο φιλντισι και ματοχαντρο γαλαζιο και κατι φουντιτες- το εβαλα στο αμαξι- δεν θυμαμαι να εχω κρατησει κανενα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια τα μαρτυρικα ειναι μερος του μυστηριου της βαπτισης!Τα παιρνουν οι καλεσμενοι γιατι αυτοι ειναι οι μαρτυρες του μυστηριου!Δεν ειναι Αθηναικο εθιμο...αλλα Χριστιανικο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι δεν ειναι μονο απαραιτητα

βασικα ειναι υποχρεωτικα

ειναι σαν τα στεφανα στο γαμο

χωρις στεφανα δε γινεται γαμος

ετσι κανονικα χωρις μαρτυρικα δεν γινεται βαφτιση

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

zaxarenia... η βαφτιση θα γινει 31/07 και επιτελους μολις γυρισα απο ενα μαγαζι που βρηκα να μου κανει ολη τη δουλεια (προσκλητηρια, μπουμπουνιερες, διακοσμηση) και ειμαι πολυ χαρουμενη γιατι πιστευα οτι δε θα βρω κατι αναλογο!!!! γιουπι!!!!

ευχαριστω για τις απαντησεις σας :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

frapedia με το καλο η βαπτιση και να χαιρεσε το παιδακι σου!

και εγω σε οσες βαπτισεις εχω παει παντα εχουν μαρτυρικα και εγω που εγινα νονα πηρα απλα με ενα σταυρουδακι.ποτε δεν τα πεταω τα μαρτυρικα γιατι εχουν στραυρουδακι πανω,τα βαζω στα εικονισματα.απο οσο ξερω ειναι υποχρεωτικα γιατι αυτοι που βρισκονται στο μυστηριο ειναι οι μαρτυρες αυτα που ειναι μοδα ειναι αυτα που βαζουν πανω εκτος απο το σταυρουδακι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα!

Πατριωτακι ΔΕΝ ειναι απαραιτητο να παρεις!

Ουτε εγω θα παρω στην βαφτιση της δικιας μου σε ενα μηνα!

Το λεει καπου οτι η θρησκεια μας κατα τη βαφτιση επιβαλλει "μαρτυρικα"??? :blink:

Σε καμια βαφτιση στη Θεσ/νικη δεν ειχαν μαρτυρικα..

Επισης στην περιοχη μου δεν φερνουν δωρα στο μωρο τη μερα της βαφτισης αλλα πριν....Εννοω τους προηγουμενους μηνες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

SΥΜΦΩΝΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΑ Κ ΣΥΜΒΟΛΙΖΟΥΝ ΤΟ ΟΤΙ ΥΠΗΡΞΑΜΕ ΜΑΡΤΥΡΕΣ ΤΟΥ ΜΥΣΤΗΡΙΟΥ!

ΕΓΩ ΠΟΤΕ ΔΕΝ 8Α ΠΕΤΟΥΣΑ ΣΤΑΥΡΟΥΔΑΚΙ Κ ΟΣΟ 8ΥΜΑΜΑΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ (34 ΕΙΜΑΙ)

ΠΑΝΤΑ ΥΠΗΡΧΑΝ ΜΑΡΤΥΡΙΚΑ (Κ ΔΕΝ 8Α ΑΝΑΦΕΡΩ ΤΗΝ ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΧΕΙ 8 ΒΑΦΤΙΣΤΗΡΙΑ!!!!!)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγώ πάλι στη βαφτιση του γιου,πριν 1 μηνα ακριβως,δεν ειχα μαρτυρικα..

γενικα,οπως ειπαν κ τα κοριτσια,στη Θεσσαλονικη δε το συνηθιζουμε.. :dry:

συζητησε το καλυτερα με τους γονεις!πάντως,δε θυμαμαι να πηγα σε καποια βαφτιση κ να μου εδωσαν μαρτυρικο.. :dry:

κατανοω τον συμβολισμο βεβαια..σε ποια περιοχη θα γινει η βαφτιση;;

Αναστασια μου αληθεια δεν κανουν δωρα στη βαφτιση;;;;εμας κ πριν,αλλα κ στη βαφτιση μας εκαναν!!

με το καλο φραπεδια μου να γινεις νονα!παντα αξια! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ.

ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΕ ΝΑ ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΣΕ ΒΑΦΤΗΣΗ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ (34) ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΜΑΡΤΥΡΙΚΑ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΦΟΡΑ.

ΕΙΜΑΙ ΤΗΣ ΓΝΩΜΗΣ ΟΤΙ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΜΥΣΤΗΡΙΟΥ.

ΠΑΝΤΩΣ ΕΝ ΠΑΣΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΡΩΤΑΣ ΤΟΝ ΠΑΠΑ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΜΥΣΤΗΡΙΟ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΑ ΕΧΕΙΣ ΓΙΑ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ Ή ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΗΘΕΙΑ ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΚΥΡΙΩΣ ΤΩΝ "ΝΟΤΙΩΝ".

ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ Η ΒΑΦΤΗΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΕ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΣΟΥ.

ΝΑ 'ΝΑΙ ΚΑΛΟΦΩΤΙΣΤΟ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

φραπεδια μου τωρα ειδα οτι δε θα γινεις νονα,αλλα θα βαφτισεις το παιδακι σου! :blush::blush::blush:

οπως ειπε κ η Επιστημη,συζητησε το με τον παπα..

πάντως βρε κοριτσια,με το να λεμε οτι δε το συνηθιζουμε στον Βορρα,δε σημαινει οτι κατηγορουμε οσους το συνηθιζουν..

οπως καποιες κοπελες βλεπουν μαρτυρικα σε καθε βαφτιση,ετσι κ καποιες αλλες δεν εχουν δει σε καμια!

προσωπικα,θεωρω το σημαντικοτερο ολων τον βαφτιστικο σταυρο του παιδιου,οπως κ τα στεφανα στον γαμο..

να χαιρεσαι το μωρακι σου! :kiss::kiss::kiss::kiss:

καλοφωτιστο να ειναι! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια ας μην ξεφευγουμε τελειως τα μαρτυρικα δεν ειναι μοδα ουτε θα επρεπε να ειναι πρεπει αποκλειστικα καιμονο να ειναι η Παναγια η ο Στατρος ολα τα υπολοιπα ειναι αηδιες που δινον στο εμποριο .Τα μαρτυρικα ειναι η αποδειξη οτιοι καλεσμενοι ηταν μαρτυρες στο γεγονς οτι το μωρο εγεινε χριστιανος ορθοδοξος και ειναι λαθος να πιστευουμε οτιειναι μοδα .Ναι μοδα ειναι ολα τα φρυφρου και αρωματα που εχουν βαλεικαι εχουν αντικαταστηση κατι τοσο απλο και ομορφοσε πανυγηρι και αναρωτιεμε πολλεςς φορες ποσοι γονεις η νονοι εχουνσυνηδητοποησει ποσο σημαντικο ειναι αυτο το μυστηριο γιατι δνε τιθετε μονο θεμα ονοματος αλλα ολα ειναι υποκειμενικα προσωπικα αναμεσα στα μαρτυρικα και τα λουλουδια που στολιζουν προτιμω το πρωτο .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμπερασμα? Ο καθε τοπος εχει τα δικα του ηθη και εθιμα και δεν θα πρεπει να παρεξηγουμε μερικα πραγματα! Εμεις εδω στα Χανια π.χ. εχουμε μετα το μυστηριο το λυσιμο των σταυρωματων που απο οτι ξερω δεν υπαρχει στην Αθηνα και σε αλλα μερη της Ελλαδας! Μονο οταν οι νονοι λυσουν τα σταυρωματα ολοκληρωνετε το μυστηριο της βαπτισης! Σιγουρα δεν ειναι μοδα γιατι υπαρχει απο τα χρονια της γιαγιας μου! Με το καλο να βαπτιζοντε ολα τα μωρακιαμ γινοντε καλοι χριστιανοι και να τα προστατευει η Παναγια και ο Χριστουλης! Τελικα αυτο ειναι που εχει σημασια νομιζω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...