Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανούλες Απριλίου 2010 (Νο 2)


Recommended Posts

καλημέρα κορίτσια...να σας ρωτήσω κάτι???η μικρή μου είναι 2,5 μηνών και το βράδυ θέλει να κοιμάται μόνο μπρούμητα...και ο παιδίατρος μου είπε ότι είναι λίγο επικίνδυνο... :( ..εσάς πώς κοιμούνται???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 956
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

maria31 έγραψε:

καλημέρα κορίτσια...να σας ρωτήσω κάτι???η μικρή μου είναι 2,5 μηνών και το βράδυ θέλει να κοιμάται μόνο μπρούμητα...και ο παιδίατρος μου είπε ότι είναι λίγο επικίνδυνο... :( ..εσάς πώς κοιμούνται???

Kαλημερα Μαρακι!

Δε νομιζω πως μπορω να σε βοηθησω γιατι η δικια μου μπεμπα κοιμαται ανασκελα! Ουτε αυτο ειναι καλο βεβαια! Το ιδανικο ειναι στο πλαι απο οσο γνωριζω.

Αν βαλεις σφηνα δεν κοιμαται?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!!!!!!

Ξύπνησα μες στην πλημμύρα...χάλια!!!! Λέρωσα και το σεντόνι...μπλιαξ!

Ας αλλάξω θέμα πρωινιάτικα!!

Μαράκι, εμένα δεν του αρέσει καθόλου να είναι μπρούμητα, νευριάζει. Στο πλάι πλέον δεν κάθεται, μόνο ανάσκελα. Αυτό όμως είναι γενικά ο πιο αποδεκτός τρόπος Μαρία1202, στα περισσότερα βιβλία αυτό λένε. Το σφηνάκι δεν μας κάνει πια για να τον έχω πλάι έτσι κι αλλιώς, αλλά κουνιέται συνέχεια! Πολλές φορές το πρωί τον βρίσκω κάθετα στην κούνια με τα πόδια πάνω!!! Πολύ γέλιο!!!

Ολγάκι, έχεις δίκιο, υπάρχει Αγία Όλγα!!! χαχαχα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μαλιστα....και μένα τα άλλα παιδια δεν ήθελαν μπρούμητα...η μικρή όμως μας τα άλλαξε....τι να κάνω ...μπρουμητα και πρέπει να την προσέχω...ευχαριστω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσακια μου!!

Καλα κοιμηθηκαμε και τωρα παλι κοιμαται, αλλα ηση μεσα στο σπιτι εχω 31 βαθμους και ειναι πρωι ακομα...θα καουμε παλι!!!

Μαρια31 εγω την κορη μου την βαζω απο την ωρα που γεννηθηκε σε διαφορες στασεις και κοιμαται. Η αδερφη μου που εχει μεγαλυτερα παιδια 14χρονων και 12, οταν γεννηθηκαν οι παιδιατροι συνιστουσαν τον υπνο σε σταση μπρουμιτα. Ετσι μεγαλωσαν και τα δυο και δεν παθανε τιποτα. Οσο για τον αιφνιδιο θανατο των βρεφων, δεν εχει αποδειχτει ο ευθυνεται αυτη η σταση. Ασε το παιδι να κοιμαται οπως το βολευει και μην ανησυχεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπράβο σου καλέ Μαρία! Κι εγώ είμαι 33 και μόλις έκανα το πρώτο....! Μπράβο σου και πάλι!!! Και πολύ κοντά κι οι ηλικίες...θα έχετε ένα πολύ χαρούμενο σπιτικό!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι...είναι πολύ ωραία...είναι κοντά οι ηλικίες τους και είναι σε όλα μαζι...μόνο που η μικρή είναι σε μεγάλη διαφορά...αλλά την έχουν όπα όπα...έχω αρκετη βοήθεια από όλους..εύχομαι να κάνεις και συ τόσα παιδάκια.. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπα....δεν προλαβαίνω!!! χαχα!!! Ας πείσω τον άντρα μου για δεύτερο και θα είμαι ευχαριστημένη!!! Και για το πρώτο αγχωνόταν και τώρα κατουριέται από τη χαρά του όταν μας γελάει!!! Άντρες, τί να πεις!! Γι' αυτό δε γεννάνε εκείνοι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα μανούλες! :):):)

Εμένα κοιμάται πλέον ανάσκελα αλλά γυρίζει πολύ!Τον βρίσκω αλλού από εκεί που τον αφήνω! :P Πάντως η παγκόσμια στάση ύπνου είναι ανάσκελα.

Κοιμηθήκαμε 12 με 8.30! :silly: :silly: :silly: :silly:

Και τώρα ψιλογκρινιάζει.

Jona,βγήκα γρήγορα χτες γιατί έκλαιγε!Πήγα γυμναστήριο!Σήμερα πάλι! ;)

Εμένα ο άντρας μου θέλει 3 παιδάκια... :huh::huh:

Σήμερα γίναμε 3 μηνών! :woohoo: :woohoo: :woohoo: Πως περνάει ο καιρός Παναγία μου!Μεγαλώνει το μανάρι μου! :silly: :silly: Αύριο έχουμε εμβόλιο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρόνια σας πολλά Μαρβέλ! Να τα εκατοστήσει σε χρόνια το παπάκι σου!!!

Ποιο εμβόλιο θα κάνετε αύριο; Εμείς από βδομάδα θα κάνουμε του πνευμονιόκοκκου.

Μαρία, ποιον ρωτάς για παιχνίδια; Εγώ έχω αγοράκι και τρελλαίνεται για μια μαϊμού που μας φέρανε δώρο που τυλίγεται με την ουρά της στο καρότσι και της πατάς τη μύτη και βγάζει ήχους!!! Του αρέσει επειδή αναβοσβήνει η μύτη!!! Επίσης έχω πάνω από την κούνια ένα κλασσικό γυριστό παιχνίδι που κρέμονται διάφορα αρκουδάκια του winnie. Κι αυτό του αρέσει. Και όταν τον βάζω στο ρηλάξ κουνάει τα παιχνιδάκια εκεί. Γενικά δεν έχει προτίμηση εκτός από τη μαϊμού που είναι η αδυναμία του!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εσενα...αγορακι είναι σορρυυυ....νόμιζα κοριτσάκι..εμένα προς το παρόν

την ενδιαφέρουν μόνο τα αδέλφια της...τα παιχνίδια της είναι αδιάφορα.. :(..θα πάω να της πάρω με κανένα φωτάκι που λές ...μπάς κ της αρέσει.. :dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eμένα του αρέσει ένα αστεράκι,τρελαίνεται!Και το αρκουδάκι στο ρηλάξ! :P:P:P Στην κούνια έχουμε το rainforest,τρελαίνεται με την μαιμού!

Αυτή την μαιμού Ιωάννα,την έχω δει στα jumbo μου φαίνεται!Ποιας εταιρείας? :dry::dry::dry:

Εγώ λέω να πάω να πάρω μασητικά παιχνίδια...τον κρατάω και μου τρώει το χέρι,ο καημένος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Από τα τζάμπο μου τη φέρανε. Της fisher price είναι. Τελικά με τις μαϊμούδες παθαίνουν πλάκα τα μωρά μου φαίνεται...! Εγώ του έχω κρεμάσει και κάτι άλλα από τα τζάμπο, κάτι λούτρινα που κουδουνίζουν που είναι για μωρά, τα έχω πιάσει μαζί και του αρέσουν κι αυτά επειδή είναι πολύχρωμα. Αλλά και στο ρηλάξ που είναι εκρού και γαλάζια πάλι τα κοιτάει. Γενικά καλόβολος είναι ο γλυκούλης μου!!! Αλλά τα αδερφάκια είναι καλύτερα γιατί είναι interactive η επικοινωνία!!! χαχαχα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαχα!!! Pepita πολύ πλάκα είχε αυτό με την μαιμου!! Βρε μήπως να πάω και εγώ να του πάρω μια μαιμου να ησυχάσει;;; Εμένα προς το παρόν ασχολείται με μια μέλισσα που έχει πάνω κάτι κρίκους γιατί του αρέσει να τους βάζει στο στόμα! Θα φάει και εμάς σε λίγο!!! :-)

Καλέ, ότι βρίσκει το τρώει! Χθες που ήταν στην αλλαξιέρα, έβαλε στο στόμα του όλη την πετσέτα και την έτρωγε!!! :-)

Marvelaki μου, σε ευχαριστω για τις ευχές σου!

Πάντως κορίτσια και εμένα κυρίως ανάσκελα κοιμάται, αλλά του αρέσει και μπρούμητα!

Σήμερα κοιμάται από τις 3 τά ξημερώματα που τον θήλασα!!!

Καλέ, τί έπαθε το παιδί μου;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπορεί να ζεσταίνεται Ολγάκι. Εμένα με τον προηγούμενο καύσωνα όλο κοιμότανε! Τώρα θα τον πάω κάτω στη γιαγιά που έχει λίγο δροσούλα περισσότερη να γλιτώσω το κλιματιστικό από τώρα! Ακόμα ψιλοπαλεύεται η ζέστη. Για αύριο είπανε μέχρι και 40!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Tελικα ειμαστε φυσιολογικες και στον υπνο. (Θυμαμαι που ο παιδιατρος στην κλινικη μας ειπε στο πλαι)

pepita κι εμας εχουν φερει την μαιμου και στη δικια μου ειναι το αγαπημενο της!

Το εμβολιο ειναι του πνευμονιοκοκκου, μηνιγγιτιδοκοκκου και ανεμοβλογιας που θα κανουμε εμεις σε καμια 15αρια μερες.

Εμενα προς το παρον μονο τα χερια της τρωει και για πιπιλα ουτε λογος!

Ολγα χρονια σου πολλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκια μου καλημέρα!!!!

Βλέπω να γεμίζουν οι σελίδες και χαίρομαι....βέβαια είναι πολλά για να τα διαβάσω όλα αλλά θα μπαίνω πιο συχνά πλεον και θα τα λέμε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ολγάκιιιιιιι καλησπέρα. Χρόνια σου πολλά!!!

Τί κάνει ο ρεβυθουλάκος? Με τα δοντάκια πως πάτε? Το ματάκι του είναι καλά τώρα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα μας και χρόνια μας πολλά!! Όσες είναι ήδη μανούλες, όσες πρόκειται να γίνουν, όσες προσπαθούν, όσες έχουμε βιώσει απώλεια.  Να είμαστε καλά και να στηρίζουμε η μία την άλλη σε αυτό το κοινό ταξίδι ♥️ 
    • Σε ευχαριστώ πολύ! Ίσως κάνω μια χοριακη, ανάλογα με το τι θα μου πει ο γιατρός. Βάσει τελευταίας ωορρηξίας πρέπει να είμαι 6+6 😮😮😮 Ακόμα νομίζω ότι έχει γίνει κάποιο λάθος, αλήθεια. Με τον άντρα μου από χτες το βράδυ είμαστε σε άρνηση 😂😂  Είσαι η επόμενη, μην ξεχνιόμαστε ♥️♥️♥️🙏🙏 Χαχαχαχα τώρα εμένα πρέπει να προσέχουν.... ;;;; Τον άντρα μου.... ;;;; Δεν ξέρω 😂😂😂  Είσαι αδυναμία μεγάλη ♥️♥️♥️ Απίστευτο όντως... Γιατί είχα αίμα κανονικό τις δύο από τις 3 μέρες. Κ μάλιστα την δεύτερη είχα κάνει τεστ και δεν είχε δείξει τίποτα (8 dpo). Και είναι από τις περιπτώσεις που διάβαζα κατά καιρούς και έλεγα "αυτά δεν γίνεται να συμβαίνουν". Βέβαια προσπαθώ να είμαι αισιόδοξη, γιατί τα ξέρετε τα δικά μου... 3 εγκυμοσύνες και μόνο ένα μωράκι στην αγκαλιά μου.... Εύχομαι πολύ σύντομα να έρθει και το δικό σου μωράκι που θα φωλιάσει για 9 μήνες ♥️ Ο Θεός μου κάνει πλάκα μάλλον 😂😂 Τελευταία περίοδο είχα 17/3 αλλά έκανα ωορρηξία 22η ημέρα, οπότε θα είναι 8 ημέρες μικρότερο. Με πρόχειρους υπολογισμούς πρέπει να είμαι 6+6. Είχα αναγουλες αυτές τις μέρες και έκανα και έναν εμετό (πετάχτηκα από το αυτοκίνητο σε κάτι θάμνους και είχα και το μωρό μέσα 😂) αλλά το απέδωσα στις γουρουνιες που κάναμε με το φαγητό ξαφνικά λόγω Πάσχα,από εκεί που έκανα φουλ διατροφή.Ειχα και πολλη κούραση αλλά είπα να, είμαστε διακοπές και μου βγήκε η κούραση από τις αφυπνίσεις της μικρής τώρα που βγάζει δόντια. Και οι θηλές με πονούσαν όταν θήλαζε, αλλα λέω ίσως με δαγκώνει άθελά της. Γενικά δεν πήγαινε το μυαλό μου ούτε με σφαίρες σε εγκυμοσύνη. Είχα απογοητευτεί κιολας επειδή δεν έβρισκα ωορρηξία τόσες μέρες. Εντωμεταξυ, τα one step τα ωορρηξίας δεν έπιαναν την χοριακη. Χτες που έκανα της hometest το βράδυ που γυρισαμε σπίτι από τις διακοπές είδα αυτήν την τοσο έντονη γραμμη. Περίεργο το ένα ωορρηξίας να εντοπιζει τη χοριακη και το άλλο οχι... Σε ευχαριστώ πολύ κοριτσάκι μου, εύχομαι με το καλό να υποδεχτείς και το δικό σου μωράκι ♥️ Σε ευχαριστώ πολύ κοπέλα μου!! Μάλλον ναι για υπέρηχο θα πάω 😂 Έκανα ένα τεστ σήμερα το πρωί απλά για να δω την ένταση της γραμμής, γιατί το χτεσινό το έκανα νύχτα κατά τις 10 και... 
    • Συγνώμη που ρωτάω...είμαι άσχετη τελείως γτ ποτέ δεν χρειάστηκε να ψάξω ωορρηξία κτλ.. ( μη με κοροϊδέψεις 😂😂😂) από πού κατάλαβες ότι είχες κακή ωχρινικη φάση;;;; 🥴 Εγώ ήταν ο πρώτος μήνας που παρακολούθησα την ωορρηξία μου πρώτα με υπέρηχο αλλά επειδή κάνω μεγααααλους κύκλους έχω φτάσει και πάνω από 70ημερες η γιατρός μου είπε ότι δεν βλέπει κάτι κ μάλλον θα αργήσει ο κύκλος μου επομένως πήρα τέστ να κάνω σπίτι μόνη μου....δεν έφτασα ποτέ στην διπλή κόκκινη γραμμή και μου ήρθε τελικά περίοδος στις 40ημερες κύκλο!  Σου βάζω φωτό να δεις τεστακια...
    • Γενικά ναι 26-29 μέρες. Μετά τη βιοχημική παρακολουθώ με τεστακια. Αυτός ο κύκλος ήταν πολύ περίεργος με πολυυυυ καθυστερημένη ωορρηξία κ κακή ωχρινικη φάση. Βέβαια πιστεύω ότι έπαιξε ρόλο το ότι ήμουν άρρωστη αρχή του κύκλου με 39αρια κλπ.. 
    • Συγχαρητήριααααααα!!!!!!! Μα πιο έγκυος πεθαίνεις!!!! Ποια χοριακη;;; Για υπέρηχο τη Δευτέρα στο γιατρό σου κατευθείαν🤣🤣🤣 Με το καλοοοοο
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...