Μετάβαση σε περιεχόμενο

μετα τη βαφτιση 3 ημερες χωρις μπανιο?


seb

Recommended Posts

:laugh: :laugh: :laugh: 3 μέρες???? τον αδερφό μου τον βαφτίσαμε όταν ήδη είχε αρχίσει το προνήπιο (27/9/1999) !!!! :woohoo: :woohoo:

Φαντάζεσαι να περιμέναμε 3 μέρες για να ξελιγδιάσει τι θα γινόταν??

Τώρα είναι ένας παίδαρος 15 χρονών 1.90 ύψος!!!!

Εμένα η άποψή μου είναι πως είναι δεισιδαιμονίες-προκαταλήψεις, σέβομαι δε κ κάθε αντίθετη άποψη!!! :silly: :silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 139
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

eleni1p η κορη μου παντως οχι μονο δεν ταλαιπωρηθηκε...

αλλα γλυτωσε κι απο τη νινιδα που την ειχε στο κεφαλακι της 10 μηνες.!

Αγιο το λαδι της νονας!!! :laugh:

Βανια μου.. ευχαριστουμε πολυ για το αρθρο.. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια δεν ειπε κανεις οτι θα παθει κατι καποιο παιδακι αν δεν μεινει με το λαδι 3 μερες!προς θεου!!αλλα καποιες το τηρουμε κ καποιες αλλες οχι!!ο καθενας οπως πιστευει κ νομιζει!!

εγω προσωπικα δεν τα θεωρω ολα αυτα δεισιδαιμονιες κ προκαταληψεις!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βανια έγραψε:

]Σε ποια κλιικη γεννησες και στο ρωτησαν αυτο ; δεν ισχυει πια εδω και αρκετα χρονια πλεον τα παιδια τα αναγνωριζουν και εκτος γαμου πηγαινει ο πατερας του παιδιου και δηλωνει το μωρο στο ονομα του αλλα ακομα και πατερας να μην υπαρχει γνωστη περιπτωση τι κανουν με φτηνες δικαιολογιες μπορει να το δηλωσειη μαητερα στο ονομα της .

Βανια μου δε μου το ρωτησαν ευθεως, ειχαν δωσει ενα χαρτι να συμπληρωσουμε. και δυστυχως δεν το θυμαμαι ακριβως πως το διατυπωνε, αλλα ειχε κατω κατω δυο κουτακια για να βαλεις χι, στο ενα ελεγε "αποκτηθηκε εντος γαμου" και στο αλλο "εξωγαμο"

δεν ξερω αν γινεται παντου, εγω γεννησα στο γενεσις στη θεσσαλονικη και το σχολιαζαν κ αλλες κοπελες, το ποσο ασχημο ειχε χτυπησει..

τωρα, βλεπω παλι θα εχουμε να ασχολουμαστε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου ο καθένας κάνει αυτο που τον κάνει να νοιώθει καλά!Καμία θρησκεία κ κανένας παππας δεν μπορει να επιβάλλει αυτα τα πραγματα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατα λαθος δημοσιευσα μονο το παραπανω!!!Συνεχιζω λοιπον...Τον αυγουστο βαφτισαμε την κορη μας ηταν 6 μηνων.Έκανα ολα οσα μου ειπε ο παππας, μπανιο μετα απο 3 μερες(τοπικα την εκανα)τα νερα απο το μπανιο κ το ξεπλυμα τον ρουχων τα πηγα στην εκκλησια κ τα ριξαμε στο χωνευτηρι.Την κοινωνισε 2 φορες η νονα της κ μια ο αντρας μου(που μετα καμαρωνε για μια εβδομαδα!!!)Δεν έπαθε απολυτως τιποτα κ φυσικα ουτε εγω!!!ισα ισα που την αλλη μερα δεν ειχε μεινει ιχνοσ λαδιου παρα μονο λιγο στα μαλλακια της!Κ εγω Χ.Ο ειμαι,δεν πηγαινω ομως στην εκκλησια παρα μονο σε γιορτες!Πιστευω πολυ στο Θεο αλλα προτιμώ να ανάβω το καντιλάκι στο σπιτι μας κ να παρακαλαω να εχουμε υγεία.Το Χριστινάκι μου το κοινώνησα αλλη μια φορα κ αυτο γιατι ήρθε η νονα τησ το πάσχα κ ηθελε να την παει!Βασικα αυτο που μου λενε να κανω το κανω μονο κ μονο για ενα λογο!Δεν θα ηθελα αν ου μη γενητο συμβει κατι ασχημο στο μωρο μου να πω οτι εγω φταιω γιατι δεν εκανα αυτο ή το άλλο ή το παράλλο!!!!Έτσι τα κάνω κ ξενοιάζω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω κοριτσια να πω την αληθεια χριστιανη ορθοδοξη ειμαι

αλλα δεν παω εκκλησια συχνα,παω χριστουγεννα πασχα γαμους βαφτισια

και οταν παω π.χ κερκυρα παντα θα παω στο αγιο Σπυριδωνα και Αιγινα

πηγα στο αγιο Νεκταριο η οπου αλλου βρεθω και εχει αγιο παω.πριν 2 χρονια που βαφτισα την μικρη μου

δεν το εψαξα καθολου ουτε το μυστηριο ουτε τιποτα.το μπανακι της

της το εκανα κανονικα το βραδυ (ασε που απο το λαδι αμεσως πεταξε κοκκινιλες)αλλα το νερο το εριξα στα λουλουδια.τα λαδοπανα δεν θυμαμαι

τι εγινε και τα ρουχα της πηγαν στο καθαριστηριο.

και δεν την μεταλαβα εκεινο το διαστημα γιατι ηταν 3μηνων και δεν ηθελα.αργοτερα την πηγα 5-6 φορες.

δεν ξερω αν θεωρουμε καλη χριστιανη αλλα καθε φορα που θα περασω

απο εκκλησια κανω το σταυρο μου ευχαριστω το θεο για ολα οσα εχω σημερα και οταν περασω απο ενα εκκλησακι που ειναι στο κεντρο της

πολης μου θα αναψω το κερακι μου.

ελενη....μολις μπηκες στο φορουμ αρχισες να την λες σε ολες..γιατι???

αυτο συμβαινει συνηθως οταν ενας λογαριασμος ειναι ψευτικος..

ειναι σαν να μπηκες μονο και μονο για να δημιουργησεις θεμα.....

ο καθενας εχει την αποψη του και τα πιστευω του.....

οπως εσυ.....εγω....και η καθεμια μας εδω.....

δεν εχω κατι μαζι σου απλα σου λεω οτι καταλαβα εγω...... :):):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Epeidi i apopsi mou einai antitheti to eklavate san katigoria. Mou fainetai palalogo oti gia polous goneis thelontas na tirisoun tin paradosi tis opoias i yparxi ofeiletai se alles "dyskoles" gia lehones kai mora epohes. Gia mena einai diskolo na dehto oti oloi pistevoun se kati to opoio den ehei anitkeimenika kritiria kai agnooune ta pragmatika dedomena pou einai i dysaneshetisi, to stress kai tis epiplokes stin ygeia tou morou.

Den epitithomai apla ekfrazo tin antithesi mou kai afto giati afti i diadikasia mou thymise ena gegonos synevei ehthes kai imouna parousa. Kapoia mitera pire tin kori tis pou itan ligotero apo enos etous, tin psilokanakeve me ena paihnidakia kai telika tis trypise ta aftia. An akougate to klama tou morou. Horis logo. Kai sto kato otan afto to paidi megalose poios eggyatai oti tha ithele trypimena aftia? An itane tatouz tha tou to kanate? Apla den vrisko logo na talaiporeitai fysika kai psihologika ena frefos horis ousiastiko logo, i an gia sas eiani ousiastikos as to onomaso apodedigmena gegonota. I antilipsi mas gia merika pragmata den einai kai i pragmatikotita. Den ithela na prosvalo kanena.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ελενη αρχικα ο τροπος που εγραψες ειλικρινα μου εδειξε ενα ατομο που δνε ειναι Χριστιαννη ορθοδοξος αλαλ μαρτυρας του Ιαχωβα και ειλικρινα ειναι οι μονοι ανθρωποι πο σιχαινομαιδνε τη θεωρω καν θρησκεια ....αλλα αφου λες οτι εισια Χριστιαννη δνε χω λογο να το αμφισβητησω .Αφου λοιπν εισια Χριστιαννη θα ηξερες οτι δνε ειναι δισιδαιμονιες αλλα τα Πιστευω της θρησκειας μας απο εκεικαι περα δνε χει καμια σημασια αν πας η οχι στην εκκλησια η ποσο καλος Χρισταινος εισαι ο χρισταινισμος σου λεει πρπειε νακανεις καποια πραγματα ε και αυτος ειναι ο δρομος τωρα αν καποιος γονεας δεν θελει δεν σημαινει οτι θα παει και στη κολαση .Δυστυχως στη συχρονη εποχη το βαπτσμα εχει περασει σαν μια κοσμικη συγκεντρωση που μαζευοπνται οι κυριες με τα πιο καλα τους ρουχα χαιρονται καικαλα για το μωρακι που βαφτιζετε αλλα λιγ πολυ ολες φοβουνται μην τυχον και της πιασει οπως ειναι λαδωμενο καιδνε φυγει απο πανω απο το ρουχο το λαδι .... Κοριτσια τα βαφτιστικα τα παμε η καθαριστηριο η τα πλενουμε στ χερι μονο τα εσωρουχκια και τις πετετε ςκαι τα λαδωπανα ερναμε απο τη θαλασσα μετα εννοειτε οτι τα πλενουμε .Οσο για το λαδι επανω στο παιδι ναι σιγουρα δνε ειναι ευκολο και εμενα αν το παιδι μου ειχε αλλεργια θα το εκαν αμεσως μπανακι και θα ερειχνα το νερο στα λουλουδια .

Ελενη αλλα η βαπτιση και αλλο το τρυπημα των αυτιων δεν μπορουν να συγκριθουν αυτα μην κατεβαζεις τοοσ χαμηλα το ιερο μυστηριο ειναι κριμα ...

εχω γιο ειναι 6 ετων και κανει τατουαζ με αυτοκολητο ολα τα πιστσιρικια εδω με ενα τετοιο ειναι καιναι ειμαιμοντερνα μαμα και αν θεει στα 17-18 να βαλει σκουλαρικι ας το κανει αν παλι θελει μονιμο τατουαζ θα του προτεινω να φτασει σε μια ηλικια που θα ειναι ωριμος να μην το μετανιωσει ειναικαι που δνε ξαναβγαινει , επειδ ειμαικομμωτρια τωρα το καλοκαιρι του εκανα μοντερνο κουρεμα και αν φτασει 17 θα του κανω και ανταυγειες αλλα αυτο δνε σημαινει οτι δνε θα τον μαθω να σεβεται τα ΘΕΙΑ .... οσο για το δευτερο παιδι προσωπικα δνε θα με χαλαγε καθολου να το γεννησω σε χωραφι ξερεις ποσο εχουν παειοι τιμες στα μαιευτηρια και εδω που τα λεμε κατευθεαν γεννα στο νερο μεσα στη θαλλασσα ......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εδω που τα λεμε κατευθεαν γεννα στο νερο μεσα στη θαλλασσα ......

αχ βρε βανια πολυ μοντερνα σε βρισκω :laugh:

οι ξενοι εχουν τον τοκετο στην μπανιερα και εμεις την θαλασσα! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ Κ ΜΕΝΑ...Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΛΛΕΡΓΙΚΟΣ....ΘΕΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΔΕΝ ΤΟ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΚΑΝ ΝΑ ΠΙΕΙ...ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗΗ.ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΩΡΑ?ΤΟ ΠΑΜΕ ΕΤΣΙ ΔΗΘΕΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ Η ΚΑΘΟΛΟΥ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

eleni1p@gmail.com έγραψε:

Oraia ta lete koritsia kai afou ta lete etsi oraia to deftero na to gennisete se horafi (kai konta sti thalassa)

ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΘΑ ΤΑ ΚΑΝΟΥΜΕ!!!!!!!!

ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ!!!!!!!!!!!!!ΠΟΙΑ ΝΟΜΙΖΕΙ ΠΩΣ ΕΙΣΑΙ???ΑΝΤΕ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΝΕΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΕΠΙΒΑΛΕΙΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΣΥΖΗΤΑΜΕ,ΜΑΣ ΧΑΛΑΣΕΣ ΤΟ ΘΕΜΑ,ΛΕΝΑ ΚΛΕΙΣΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΝΑ ΤΕΛΙΩΝΟΥΜΕ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οχι γιατι να κελισειτο θεμα αυτο που πρεπει να γινει ειναι οποια ξεφευγει να βγαινουν εκτος αυτα που γραφει να σβηνει η Λενα την απαντηση της .τσελινικας αλλεργικο ειναι το παιδακι σου τοτε να το ξεπλυνεις αμεσως αλαλ θεια κοιννια ιτι να μη πιει ; ποτε κανεναν νετο πειραξε αντιθετα μαλιστα εχεις καποιον λογο που δεν θες ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ρουλα 3 έγραψε:

εδω που τα λεμε κατευθεαν γεννα στο νερο μεσα στη θαλλασσα ......

αχ βρε βανια πολυ μοντερνα σε βρισκω :laugh:

οι ξενοι εχουν τον τοκετο στην μπανιερα και εμεις την θαλασσα! ;)

και στο χωραφι κοντα στηφυση και εγω πηγα Ιασω ενταξει θα μου μεινουν και τα λεφτα της ασφαλειας .... να σαι καλα ΕΛΕΝΗ μουεδωσες ιδεα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειπα δεν θα ξαναπανισω σε αλλο θεμα..

Πατσι και εμενα ηταν αλλεργικος και μαλιστα σε εξαψη οταν τον βαφτησαμε..μια χαρα τον κοινωνισαμε.

Κρασακι ειναι..δεν θα το βλαψει..αντιδωρο αμα ειναι μην του δοσεις γιατι εσενα ειναι φουλ της αλλεργιας το παιδακι.

Τωρα να δεις πως κανει αμα παμε να τον κοινωνησουμε..βιαζετε..δειχνει με το δαχτυλο και τσιροκοπαει..λετε να μου γινει αλκοολικος..χαχαχα

Πλακα κανω

Οσο για το λαδι, αμα το φοβασαι δερματικα μη βαλετε το λαδι που δινουν στα μαγαζια που ειναι αρωματικο..και ισσος οχι τοσο καλης ποιοτητας για αλλεργικα παιδακια, ζητηστε απο τον πατερ να σας δοσει αλαιολαδο απο το δικο τους, εμα ςουτως η αλλως δεν ηθελε το λαδι του μαγαζιου και μας εδοσε ενα μπουκαλακι με αγιασμενο της εκκλισιας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΒΑΝΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΕΙΜΑΙ ΟΤΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΓΙΝΟΝΤΕ ΠΟΛΥ ΧΑΛΑΣΜΟΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ,ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΝΑ ΕΠΙΒΑΛΕΙ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΤΗΣ ΚΑΙ ΜΙΛΑΕΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ,ΕΙΡΩΝΙΑ ΚΑΙ ΜΑΓΚΙΑ ΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ,ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΑΜΑΔΕΣ ΠΟΥ ΛΕΜΕ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΑΣ,ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΘΗΛΑΣΜΟ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΕ Η ΡΟΥΜΠΙ,ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΛΕΓΟΝΤΕ ΒΑΡΙΑ ΛΟΓΙΑ.ΗΡΕΜΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΡΕΠΕΙ Να υπαρχει!!!!

ΤΣΕΛΙΚΑ ρωτησε το παιδιατρο αν το κρασι θα το πειραξει,μπορει αργοτερα να περασει η αλλεργια του μωρου.αλλα μπορεις να το εκκλησιαζεις το παιδακι.αλλωστε τα μικρα ηρεμουν στην εκκλησια,οταν το πας για μιση ωρα γιατι μετα κουραζονται και κλαινε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βλεπω πηρε διαστασεις το θεματακι...το ισοπεδωσε η ελενη.. :angry::blink:

τσελικα δεν ξερω τι αλλεργιες εχει το παιδακι σου,αλλα μηπως η θεια κοινωνια δεν το πειραξει??λογω της αγιοτητας το λεω!οπως επισης εχω διαβασει,οτι κ κρυωμενος να ειναι ο μπροστινος σου που παει να κοινωνισει,δεν κολλας τιποτα,δεν εφηνει ο θεος να παθει κανεις κατι απο τη θεια κοινωνια!βεβαια οπως το βλεπει κανεις!!απλα επειδη ειδα οτι λυπασαι που δεν μπορει να κοινωνησει το μικρουλι σου,μηπως καλυτερα να συμβουλευτεις τον γιατρο σου,αλλα κ τον πνευματικο σας!!δεν ξερω κιολας,καλοπροαιρετα το λεω,σαν σκεψη!μη με παρεξηγησεις! :):blush:

δηλαδη λογω αλλεργιας στο κρασι,δεν νομιζω ο θεος να επιτρεψει να μην κοινωνησει ποτε ενα παιδακι!!πιστευω θα μεριμνησει κ γι'αυτο!!ετσι νιωθω!!συγνωμη κιολας που πεταχτηκα! :blush:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θηλασμός-θρησκεία-διατροφή μωρού, αγαπημένα θέματα για καβγάδες στο μάμμυ.

Το έχω ξαναγράψει και παλιότερα: η Εκκλησία είναι ένας τρόπος ζωής και όχι απλά κάποιοι κανόνες που τους ακολουθούμε σε κάποιες φάσεις της ζωής μας. Στις ακολουθίες πηγαίνουμε όχι για να γίνουμε καλύτεροι άνθρωποι ή για να νιώσουμε καλύτερα (αυτό το πετυχαίνουμε και αν προσευχηθούμε μόνοι μας στο σπίτι μας), αλλά γιατί η λατρεία της Εκκλησίας δεν είναι ποτέ μονήρης, αλλά λαμβάνει πάντοτε χώρα εντός της κοινότητας. Τα μυστήρια, άλλωστε, απαιτούν τη σύναξη του λαού. Γι' αυτό ένας ιερέας δεν μπορεί να κάνει ποτέ καμία ακολουθία μόνος του, πρέπει να υπάρχει και λαός, τουλάχιστον ένας ψάλτης.

Τώρα, βέβαια, υπάρχει ένα έντονο κύμμα θρησκευτικού συγκρητισμού, γι' αυτό ο καθένας πιστεύει ότι μπορεί να δημιουργήσει ένα δικό του είδος χριστιανισμού, π.χ. το πολύ μοδάτο "πιστεύω στο Θεό αλλά δεν πηγαίνω στην εκκλησία", διάφορες ανατολίζουσες απόψεις, π.χ. "θετική ενέργεια" κ.λπ. Φυσικά εννοείται ότι ο καθένας προσλαμβάνει με το δικό του τρόπο τη διδασκαλία και τη ζωή της Εκκλησίας. Ο Θεός δεν είναι ένας μπαμπούλας λυκειάρχης που μας βάζει απουσία κάθε Κυριακή.

Παρ' όλο που είμαι θεολόγος, όλα αυτά για τις θάλασσες, κ.λπ. δεν τα ξέρω, υπάρχει γενικότερα ως στοιχείο λαϊκής θρησκευτικότητας η αντίληψη ότι οτιδήποτε προέρχεται από την εκκλησία δεν πρέπει να πετάγεται στα σκουπίδια. Έτσι, άλλοι τα καίνε, άλλοι τα πετάνε στη θάλασσα, άλλοι στον κήπο. Δεν το έχω ψάξει, έτσι δε γνωρίζω αν πρόκειται για έναν ιερό κανόνα. Έχω τον Κώδικα τον Ιερών Κανόνων, αλλά είναι 1400 σελίδες και δεν έχει θεματικό ευρετήριο. Αν θέλει καμία να το ψάξει, ας έρθει σπίτι μου να κατασκηνώσει. :P

Επίσης, οι ευχές και η μετοχή στη λατρεία της Εκκλησίας δε γίνονται για να μην πάθουμε κάτι εμείς και τα παιδιά μας!!!! Αυτό είναι δεισιδαιμονία!!! Εντάσσονται και αυτά στον τρόπο ζωής που λέγαμε παραπάνω. Έτσι, είναι φυσικό να μην πάθει κάτι κάποιο παιδί που δεν πήρε ευχή ή να πάθει κάτι κάποιο που πήρε. Ο Θεός δεν κάθεται σε ένα θρόνο και στέλνει τιμωρίες στους ανθρώπους. Είναι αστεία όλα αυτά.

Σε τελική ανάλυση, αν κάποιος θέλει να βαφτίσει το παιδί του για καθαρά κοινωνικούς λόγους, τότε γιατί να ενδιαφέρεται για τις τρεις μέρες, για τα λαδόπανα, για τη θεία κοινωνία και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο; Αφού το βλέπετε σαν πάρτι, κάντε ένα ωραίο πάρτι και μη σκάτε για τα υπόλοιπα!

Μην ανησυχείτε, δε θα πέσει κανένας κεραυνός απ' τον ουρανό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια μολις βρηκα αυτο!!λεει για την θεια κοινωνια κ τις ασθενειες!!!πολυ κατατοπιστικο!!

http://www.metafysiko.gr/forum/archive/ ... -5589.html

ΑΓΙΑ-ΚΟΙΝΩΝΙΑ-ΧΩΡΙΣ-ΦΟΒΟ-ΚΑΙ-ΠΑΘΟΣ../

Αθώος-171-Δεν πηγαίνω τα παιδιά μου να κοινωνήσουν και δεν κοινωνούμε ούτε εμείς, γιατί φοβόμαστε μήπως με το κουταλάκι κολλήσουμε κάποια μεταδοτική αρρώστια ιδίως το ( AIDS)”!

Η έλλειψη της πίστης αυτής αποτελεί το ουσιαστικό κώλυμα για τη μετάδοση της Θείας Κοινωνίας. Η Εκκλησία δηλαδή δεν μεταδίδει τη Θεία Κοινωνία σε όσους είναι έξω του Χριστιανισμού, αλλά και σε όσους αμφιβάλλουν για τη φύση του Μυστηρίου.

Η Εκκλησία δεν μεταδίδει ποτέ αναγκαστικά τα Ιερά της Μυστήρια. Γιαυτό στους μεν πιστούς μεταδίδει ανεπιφύλαχτα τη Θεία Κοινωνία «Μετά φόβου Θεού, πίστεως και αγάπης προσέλθετε»!). Σε όσους όμως δεν έχουν την απαραίτητη αυτή πίστη και αμφιβάλλουν η Εκκλησία δεν μεταδίδει τα ¨Αχραντα Μυστήρια.

Είναι δε χαρακτηριστικό ότι την πίστη αυτή καλείται ο Χριστιανός και να ομολογεί κάθε φορά πριν κοινωνήσει, λέγοντας τους συγκλονιστικούς αυτούς στίχους:

Πιστεύω, Κύριε, ότι τούτο αυτό εστί το άχραντον Σώμα σου,

-και τούτο αυτό εστί το Τίμιον Αίμα σου....

Ιδού βαδίζω προς Θείαν Κοινωνίαν...

Πλαστουργέ, μη φλέξεις με τη μετουσία..

Πυρ γαρ υπάρχεις τους αναξίους φλέγον...

Θεουργόν αίμα φρίξον, άνθρωπε βλέπων.

Άνθραξ γαρ εστί τους αναξίους φλέγων..

Θεού το Σώμα και θεοί με και τρέφει..

Θεού το Αίμα, τον νουν δε τρέφει ξένως..

¨Εθελξας πόθω με,Χριστέ,και ηλλοίωσας

τω θείω σου έρωτι .αλλά κατάφλεξον ,

πυρί άϋλω τας αμαρτίας μου...»

Μια τέτοια πίστη αποκλείει και τον ελάχιστο ενδοιασμό ή΄αμφιβολία, ότι δηλαδή υπάρχει περίπτωση η Θεία Κοινωνία να είναι αιτία βλάβης ΄΄η φθοράς της σωματικής υγείας του Χριστιανού. Γιατί, πως είναι δυνατόν η θεϊκή και ουράνια τροφή που μεταμορφώνει και αφθαρτοποιεί τη φθαρτή και θνητή ύπαρξη μας να προκαλέσει την αρρώστια και τη φθορά της ζωής;

Πως είναι δυνατόν το «φάρμακο της αθανασίας» να προκαλέσει τη στέρηση της ζωής και το θάνατο;

Και άν ακόμη γίνει δεκτό, ότι στο ¨Αγιο Ποτήριο ΄΄η την Αγία Λαβίδα (το κουταλάκι) έχει εισχωρήσει κάποιο μικρόβιο, πράγμα διόλου απίθανο, το «πυρ της Θεότητος « που είναι η Θεία κοινωνία έχει τη δύναμη να εξουδετερώσει όχι ένα, αλλά στρατιές ολόκληρες μικροβίων !

Επομένως, η φοβία ότι με τη Θεία Κοινωνία είναι δυνατόν να μεταδοθούν νοσήματα φανερώνει έλλειψη της πίστης για τη φύση του Ιερού Μυστηρίου, όπως την περιγράψαμε προηγουμένως. ¨Η έλλειψη όμως της πίστης αυτής αποτελεί το ουσιαστικό κώλυμα για τη μετάδοση της Θείας Κοινωνίας.

¨Η Εκκλησία δηλαδή δεν μεταδίδει τη Θεία Κοινωνία σε όσους είναι έξω του Χριστιανισμού, αλλά και σε όσους αμφιβάλλουν για τη φύση του Μυστηρίου. ¨Η Εκκλησία δεν μεταδίδει ποτέ αναγκαστικά και υποχρεωτικά τα ιερά της Μυστήρια. Γιαυτό , στους μεν πιστούς μεταδίδει ανεπιφύλακτα τη Θ. Κοινωνία:

«Μετά φόβου Θεού,πίστεως και αγάπης προσέλθετε»! Σε όσους όμως δεν έχουν την απαραίτητη αυτή πίστη και αμφιβάλλουν η Εκκλησία δεν μεταδίδει τα ¨Αχραντα Μυστήρια..

Β) ¨Η μαρτυρία των Λειτουργών της Εκκλησίας;

Υπάρχει εξάλλου και η συγκλονιστική μαρτυρία των Λειτουργών της Εκκλησίας που τελούν το ιερό Μυστήριο επί –2000-χρόνια συνεχώς. Σ’όλο αυτό το εξαιρετικά μακρύ χρονικό διάστημα και σε δισεκατομμύρια χριστιανούς που μεταδόθηκε η Θ. Κοινωνία δεν υπήρξε ούτε μια περίπτωση που να αρρώστησε κανείς από κάποιο νόσημα.

Ορθόδοξοι επίσης Κληρικοί υπηρέτησαν και υπηρετούν σε νοσηλευτικά Ιδρύματα πάσης φύσεως, ακόμη και σε Νοσοκομεία Λοιμωδών Νόσων ( που μεταδίδονται ). ¨Η Θ.Λειτουργία τελείται, ως γνωστόν, μέσα στα Νοσοκομεία και οι Λειτουργοί μεταδίδουν τη Θ. Κοινωνία σε όλους ανεξαιρέτως τους ασθενείς. Όλοι οι ασθενείς κοινωνούν με την ίδια Λαβίδα και από το ίδιο Ποτήριο!.

Στο τέλος δε της Θ. Λειτουργίας οι Λοιτουργοί Κληρικοί (Ιερείς και Διάκονοι)»καταλύουν» (καταπίνουν δηλαδή) ότι απέμεινε στο ¨Αγιο Ποτήριο από τη Θ .Κοινωνία. και ιδού το θαύμα! ¨Η Θ. Κοινωνία δεν έγινε ποτέ αιτία να αρρωστήσει ‘¨η να πεθάνει ορθόδοξος Κληρικός! ¨Η Θ. Κοινωνία, ως θεϊκή φωτιά κατακαίει και εξουδετερώνει οποιαδήποτε τυχόν μικρόβια υπάρχουν στον οργανισμό των ασθενών ¨η στο περιβάλλον των Νοσοκομείων!.

-γ). Η άποψη της επιστήμης: Πρόσφατα (το 1988) στη Βουλή των Ελλήνων κατατέθηκε ερώτηση από ένα Βουλευτή, με την οποία ζητά να ληφθούν μέτρα για «το θλιβερό και απαράδεκτο φαινόμενο το ‘κουταλάκι’ να μπαίνει στο στόμα γέροντα ¨η γερόντισσα 80-90-ετών με σάπια δόντια και στη συνέχεια στο τρυφερό στοματάκι του βρέφους των –6-μηνών ¨η του νηπίου2-3-ετών».

Στο θέμα αυτό θεώρησε χρέος του να πάρει θέση ο Ιατρικός Σύλλογος Αθηνών, ο οποίος ανακοίνωσε τα εξής :

«¨Ο Ιατρικός Σύλλογος δεν είναι δυνατόν να υπεισέλθει σε θέματα Πίστεως του Ελληνικού Λαού. Σε σχέση με το ερώτημα , αν μεταδίδονται νοσήματα κατά την Θείαν Μετάληψη αποφαινόμεθα ότι από την μέχρι σήμερα πείρα και από την βιβλιογραφία δεν προκύπτουν στοιχεία που να πείθουν ότι κατ’αυτήν έχουν μεταδοθεί νοσήματα».

Εξάλλου, η Χριστιανική ¨Ενωση Επιστημόνων δήλωσε τα εξής:

«Στο θέμα του ενδεχομένου μεταδόσεως ¨η μη νοσημάτων με την Θεία Μετάληψη, αισθανόμαστε την ανάγκη, αλλά και την υποχρέωση να πάρουμε μέρος διότι, μεταξύ,

των μελών μας συγκαταλέγονται και πλείστοι όσοι ιατροί, όλων των βαθμίδων της ιατρικής επιστήμης, οι οποίοι δικαιούνται να έχουν έγκυρη γνώμη.

Μελέτες ¨η έρευνες που να παρουσιάζουν δεδομένα μεταδόσεως κάποια νοσήματα με τη Θ. Μετάληψη δεν υπάρχουν στη διεθνή βιβλιογραφία. Δεν αναφέρονται επίσης ούτε μεμονωμένες περιπτώσεις μεταδόσεως νοσημάτων δια της Θ. Μεταλήψεως

ούτε ακόμη και σε ιερείς οι οποίοι μετά την Θ. Μετάληψη των πιστών κάνουν την κατάλυση» και καταπίνουν ότι απόμεινε στο ¨Αγιο Ποτήριο, στο οποίο ισάριθμες φορές με όλους εκείνους οι οποίοι κοινώνησαν είχε εμβαπτιστεί η ¨Αγία Λαβίδα.

Ακόμη και σε ιερείς οι οποίοι, επί μακρά σειρά ετών, κοινωνούσαν στα σανατόρια τους φυματικούς και στα νοσοκομεία αφροδισίων νοσημάτων τους συφιλιδικούς, και τότε που δεν υπήρχαν φάρμακα για τις ασθένειες αυτές. Με την πείρα αυτή θα μπορούσε να προβλέψει κανείς ότι το ίδιο θα συμβεί και με το –AIDS,-Για το οποίο η μεταδοτικότητα από στόμα είναι πολύ μικρότερη. Το γιατί συμβαίνει αυτό είναι θέμα το οποίο ερμηνεύεται μόνο υπό το πρίσμα της Πίστεως, και σε τέτοια θέματα η. Επιστήμη δεν υπεισέρχεται, διότι και να θέλει, δεν έχει την δυνατότητα».

Συμπέρασμα---Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να μεταδοθεί νόσημα με τη Θ. ,κοινωνία που ως θεϊκή φωτιά κατακαίει και εξουδετερώνει οποιαδήποτε τυχόν μικρόβια υπάρχουν στον οργανισμό των κοινωνούντων πιστών:..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ohi Vania, hristiani orthodoxi eimai kai ta teleftaia 10 hronia meno stin Nea Yorki. Eho erthei se epafi me polles thriskies kai poles fyles tou kosmou. To na les oti miseis kai oti syhainesai tous martyres tou Iehova i tous evraious i tous mousoulmanous i tou idouistes kat'arhas einai entantia stin dikia mas thriskia kai koinonika theoreitai ratsismos. Den tha eprepe stin epohi mas na leme tetoia pragmata.Telos panton to thema einai megalo kai asheto gia aftin tin selida. Pistevo oti i apopsi tis theologou os tora einai i pio antikeimeniki.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...